Er moet weer een Nieuwjaarsreceptie komen Gemeentebelangen voor een open hefbrug Twee grote kerels (lafaards) scheurden CDA-biljetten af Lezers schrijven Gemeentebelangen ziet veel in een periodiek gezondheidsonderzoek CDA: Bezuinigingen moeten leiden tot een ruimer recreatie- en cultuurbeleid Geen belangstelling Foto Sjaak Noteboom KIJK VER KOOP DICHTBIJ Kortlopende leningen Prismakijkers vanaf f 79,50 CDA-program Doelstelling van Gem. belangen DONDERDAG 16 MEI 1974 Pagina 1 1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN C. H. HOFSTRA, Peppelhorst 19 Verkeer Passage 143 Tel. 2477 Bestuursorganisatie Tweede Gouwebrug WADDINXVEEN Het Christen-Democratisch Appèl vindt dat ernstig overwogen moet worden of bezuinigingen in andere sectoren kunnen lei den tot een ruimer beleid in de sectoren recreatie en cultuur. Dat staat in het hoofdstuk „Cultuur, Recreatie, Jeugd en Sport”, één van de laatste hoofdstukken van het gemeenteprogramma van de in het CDA samen werkende ARP, CHU en KVP. W erkgelegenheid Milieu i WADDINXVEEN De zich niet politiek noemende groepering Gemeen tebelangen, thans met één zetel in de Waddinxveense gemeenteraad ver tegenwoordigd, spreekt zich in haar programma voor de komende gemeen teraadsverkiezingen uit voor een periodiek te houden gezondheidsonder zoek onder de gehele bevolking. Met zo’n onderzoek naar bijvoorbeeld vormen van kanker en hart- en vaatziekten zou de plaatselijke gezond heidszorg behoorlijk zijn gediend. Woningbouw WADDINXVEEN De elf kandidaten van de zich niet politiek noemende groepering Gemeentebelangen (lijst 5) hebben zich voor een groepsfoto nabij het gemeentehuis aan de Zuidkade opgesteld met een op dat moment geopende hefbrug op de achtergrond. Van links naar rechts ziet u F. W. v.d. Capelle, G. van der Vlist, A. C. van den Bosch, F. M. B. van den Bosch, M. C. Kloet, mevrouw B. J. Evers-Jonker, mevrouw A. Kloet-van Dorp, A. H. de Groot, G. G. Boer, Th. Lammertse (lijsttrekker) en J. Loef. Es „Bij deze delegatie van werkzaamheden ADVERTENTIE Het CDA is voorstander van goed Ten aanzien van de bestuursorganisatie wordt opgemerkt dat de gemeente qua eigen organisatie, Huisvesting en beleid zo doelmatig mogelijk moet worden in gericht. Er zou voorafgaande aan het nemen van beslissingen een ruim gebruik gemaakt moeten worden van de hulp en adviezen van specialistische raadgevers. Voorts zou er gestreefd moeten worden naar intergemeentelijke samenwerking. Gemeentebelangen staat gunstig ten op zichte van de gewestvorming, waarbij echter het behoud van de plaatselijke sfeer als voorwaarde wordt gesteld. In hun gemeenteprogramma ontwikkelen de christen-democraten ook een visie op het verkeer: Er is in ons geliefd Waddinxveen iets heel ergs gebeurd. Twee grote kerels (lafaards) hebben biljetten van de aanplakborden afgscheurd. Het was propaganda van het CDA, maar we hebben er niet om getreurd, Want de propagandacommissie heeft ons allen weer opgebeurd. En weer nieuwe propaganda op de ledige plaatsen geplakt. En de daders, we weten wie het zijn, maar ze zijn niet opgepakt. Waren het Russen, ze zouden zeker naar Siberië worden verbannen. W eweten wie het waren, geen namen, maar het waren twee mannen. De een was wat lang met een grote bos haar. De ander wat kleiner, met een bril, en ze waren bij elkaar. De speurders van het CDA, die gingen actief aan ’t zoeken. Iemand zag een autonummer en toen kwam alles uit de doeken. En zouden die heren het nu echt niet kunnen rijmen, Dat we een lijstaanvoerder hebben, die heet Bouwers, Tijme. Met een staf, waar een ieder zijn petje voor afneemt. En die straks in de raad, rijk en arm hulp verleent. We vergeven het die kerels, want dat moeten wij doen, Al waren het ook mannen met geen greintje fatsoen. Niet slechts strijden voor ’t burgerrecht, maar als ’t moet ook vergeven, Zodat er geen haat aan onze handen blijft kleven. Ja, er bloeien veel rode rozen, maar er zijn er ook, die zijn wit, En ook zelfs Wilgen, met de bast er afgeschild. Beide laatsten pronken niet, al denken ze, „zo gaat het wel goed”. En ze zien zelf niet, dat je met bedenkelijke praktijken het verkeerd doet. Hoe schandalig het ook was, niemand ontneemt ons de kroon. Wij zijn en blijven van ’t vrome geslacht, zo vader, zo zoon. De C.D.A.-er is en blijft, ondanks haat van de tegenstander, Met het kruisvaan in top, Oranjegezind, en echt Nederlander. En wat er is gebeurd, wij vonden het een schandaal. En vragen heel vriendelijk, dat zulks zich niet meer herhaal. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN In haar gemeente- programma legt Gemeentebelangen uit hoe haar „ideëele doelstelling” luidt: „Het bevorderen van een doelmatig ge meentelijk beleid, gericht op het berei ken c.q. handhaven van een goede be stuursorganisatie en het maatschappelijk welzijn van de bewoners een en ander zonder politiek uitgangspunt”. In een toelichting daarop wordt opgemerkt: „In de Vereniging Gemeentebelangen heerst de overtuiging dat in kleine bestuurs- eenheden het niveau en de omvang van de beslissingen teveel van plaatselijk be lang zijn om daarbij land$politieke of religieuze beginselen te hanteren. Elke beslissing moet primair het belang van de Gemeente of zijn inwoners dienen. Levensbeschouwelijke opvattingen, die alleen bepaalde bevolkingsgroepen of maatschappijvormen of religies betref fen zijn voor beleidsvoering in kleinere bestuurseenheden niet direct terzake.” WADDINXVEEN De gemeenteraad heeft zijn op donderdag 1 4maart van dit jaar genomen besluit voor 81.250,- (exclusief btw) een stuk industriegrond van ongeveer 1250 vierkante meter bij de Burgemeester Trooststraat te verko pen aan de Gouwenaar E. W. de Keijzer ingetrokken. Vier dagen na het raads besluit had de heer De Keijzer het ge meentehuis telefonisch laten weten geen belangstelling voor het stuk grond meer te hebben. milieu te deponeren en deze dan door een commissie te laten beoordelen op bruikbaarheid, waarna weer uitvoering door de bevolking dient te geschieden, gericht op het kweken van begrip in plaats van het nemen van „harde maat regelen”; vorming van wijkraden, die periodiek contacten onderhouden met het gemeen tebestuur. In verband met de bereidheid zich voor verschillende behoeften tot de omgeving (Gouda) te richten acht Gemeentebelan gen de bouw van een tweede oeverver binding over de Gouwe in zuidelijke Waddinxveen nog altijd noodzakelijk. Zeker nu een toekomstig woongebied tussen de Kanaaldijk en de spoorlijn zal worden geprojecteerd. In het gemeente programma spreekt men zich uit tegen de aanleg van diverse wegen;, hoewel de aanleg van de provinciale weg 25 (twee de Henegouwerweg door de polder Bloe- mendaal) nodig wordt gevonden. Spre kende over het verkeer zouden er betere mogelijkheden geschapen moeten wor den ter stimulering van het openbaar vervoer en zouden voor een betere woonsfeer parkerende vrachtwagen uit de bebouwde kom moeten worden ge weerd en zou er een centrale parkeer gelegenheid moeten komen. De gemeentelijke diensten dienen ge huisvest te worden in een doelmatig kantorencomplex. De representativiteit van dit gebouw is van ondergeschikt belang. Het beheer van de gemeentelijke zwembaden, gymzalen en overige sport accommodaties kan worden overgedra gen aan een afzonderlijke commissie van bestuur. De kosten van de dienst van open bare werken maken een groot deel van de gemeentelijke uitgaven uit. Bij voort during dient overwogen te worden of er maatregelen getroffen kunnen worden om stijging van deze kosten te beperken. Het laatste hoofdstuk dat in het CDA- programma ter sprake komt is dat van „Openbare Werken”. Deze politieke groepering is van mening dat: openbaar vervoer. Voor de gemeente Waddinxveen zal daartoe bevorderd moeten worden: de aanleg van een stuk je spoorlijn van de bestaande lijn naar de lijn Gouda-Rotterdam/Den Haag. Daardoor worden rechtstreeks treinver bindingen tussen Alphen-Boskoop Wad dinxveen en Den Haag en Rotterdam mogelijk. Opname van de Victorwijk en de Burgemeester Trooststraat in het bus- net. Noodzakelijke nieuwe doorgaande wegen dienen bij voorkeur gebundeld In het gemeenteprogramma wordt over de gezondheidszorg slechts met een en kel woord gerept. Uitgebreid wordt in gegaan op zaken als bestuursorganisatie, woningbouw, ruimtelijke ordening, ver- Ikeer, werkgelegenheid, milieu en recre- latie. In het hoofdstuk „Werkgelegenheid, In dustrie vestigingen en Winkelvestiging” wordt opgemerkt: Gemeentebelangen streeft voorts naar een stabiele opbouw van de werkgele genheid. „Om dit te bereiken, zullen wij door moeten gaan met het aantrekken van een grote verscheidenheid van schone industrie, kantoren en show- ruimten. In verband met de nog beschik bare industriegrond, bij voorkeur niet te groot van omvang, waardoor ook bij sluiting van een bepaald bedrijf massale werkloosheid voorkomen wordt. Wij zullen er ook naar streven, dat men de koper van industriegrond in Waddinx veen verplicht om binnen 6 maanden na overdracht van de grond aan te vangen met de bouw van geplande opstallen. Ook zullen wij op korte termijn uit moeten zien naar nieuwe industrie ter reinen. Onze gedachten gaan hierbij uit naar gronden in de nabijheid van de groenteveiling. Voor de Waddinxveense werkgelegenheid zal ook het Goudse industrieterrein in de Bloemendaalse polder van zeer grote importantie wor den. Duidelijk is het, dat hierbij, weder om het enorme belang van een tweede oeverbinding in het zuiden aan de orde gesteld moet worden. Bij het aantrekken van industries kantoren etc. zal onze speciale aandacht uitgaan naar beschik bare arbeidsplaatsen, die door part-times bezet kunnen worden. Wij denken hier bij aan de werkende gehuwde vrouw.” Sprekende over het milieu wordt de be vordering van het geestelijk milieu van even grote importantie geacht als het verbeteren van het natuurlijk milieu. Gemeentebelangen is dan ook voor het kweken van een gunstiger mentaliteits- niveau en dat zou bijvoorbeeld kunnen door: bevordering van' het verenigingsleven het periodiek vaststellen van een gro te schoonmaakdag (bij voorkeur op za terdag) waarop de bevolking in samen werking met de reinigingsdienst het dorp kunnen reinigen; het in ere herstellen van1 de Nieuw jaarsreceptie op het gemeentehuis en de kerstboomversiering langs de openbare weg; het openen van mogelijkheden voor de bevolking om ideeën betreffende het WADDINXVEEN Het gemeentepro- gramma van het Christen-Democratisch Appèl (CDA) een samenwerkings orgaan van ARP, CHU en KVP aan vaardt het Evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen en streeft naar een samenleving waarin de Bijbelse gerech tigheid meer gestalte krijgt. Uit het CDA-gemeenteprogramma hebben wij hoofdstuksgewijs gepubliceerd. Vandaag de laatste hoofdstukken: „Cultuur, Re creatie, Jeugd en Sport”, „Werkgelegen heid, Industrievestigingen en Winkelves tiging”, „Verkeer” en „Openbare Wer ken”. Wij behandelden eerder de hoofd stukken „Algemeen bestuur”, „Financi eel beleid”, „Ruimtelijke ordening, groei der bevolking, woningbouw en volks huisvesting”, „Onderwijs” en „Milieu zaken”. Het gemeentebestuur dient zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van de werkgelegenheid ter plaatse. De plaatselijke werkgelegenheid dient, mede ter beperking van het woon werkverkeer, zoveel mogelijk te worden vergroot. Hiertoe dient vestiging van kentoren met kracht bevorderd te wor den en zal er voldoende industriegrond voor gegadigden beschikbaar moeten zijn. Uitbreiding van het winkeloppervlak dient beperkt te blijven tot plm. 3.000 m2 in het te stichten winkelcentrum aan dte Kerkweg tegenover de Passage. Plaatselijke bedrijven moeten voorkeurs recht krijgen om zich aldaar te vestigen. Uitbreidingsplannen van bestaande industrie, handelsbedrijven en kantoren dienen door het gemeentebestuur positief te worden behandeld. Wat de woningbouw betreft wil Ge meentebelangen streven naar een grotere verscheidenheid van woningtypen en woonmilïeus. Een en ander zou geba seerd moeten zijn op de behoeften en verlangens van de inwoners. „De bouw van hogere meergezinswoningen moet vermeden worden”, staat er in het pro gramma dat zich uitspreekt voor een nog gerichter woningbouwbeleid ten aanzien van het in Waddinxveen houden van inwoners. „Nog steeds staan er in de verschillende woonwijken te veel wo ningen „te koop” aangeboden, waardoor een zekere koopkracht verloren gaat. Dit geldt evenzo voor de sociale woning bouw, want zodra een nieuwe reeks van meer comfortabele woningen gereed ko men, vindt een ware volksverhuizing plaats. Wij wensen dan ook een beleid, dat is gericht op de bouw van eengezins woningen, welke voor alle lagen van de bevolking meer woongenot verschaffen, met een op deze groepen aangepast huurniveau. Dit woongenot wensen wij ook in de oudere wijken; door mee te werken aan renovatie van oudere wo ningen, zowel voor woningbouwvereni gingen als voor particulieren”. Onbe woonbaar verklaarde woningen zouden zo snel mogelijk afgebroken moeten worden. Aan gespreide woningbouw in landelijke, agrarische en recreatief waar devolle gebieden wil Gemeentebelangen zo min mogelijk medewerking verlenen. In het licht van het behoud van een goed leef- en woonklimaat in de overi gens onvermijdelijke schaalvergroting wil deze niet politieke groepering met de heer Th. Lammertse als lijsttrekker niet sneller groeien dan de eigen bevolkings toename noodzakelijk maakt. „Het land schappelijke karakter van onze gemeente moet behouden blijven”, staat er onder het kopje ruimtelijke ordening. „Als ge volg van deze instelling zijn we bereid ons voor bijzondere instellingen of voor zieningen te richten op dergelijke ves tigingen elders”. De recreatie ligt Gemeentebelangen zeer na aan heti hart. Het recreatiebeleid van het gemeentebestuur zou volgens de ze niet politieke groepering gericht moe ten zijn op een als ontmoetingsplaats fungerend Gouwebos. Gestreefd zou moeten worden naar versnelde realisatie van dit bos, terwijl in de tweede fase begonnen zou kunnen worden met de aanleg van recreatieve objecten, zoals wandelpaden, een trimbaan, een speel- en roeivijver en een kinderboerderij, ’t Weegje zou ontsloten moeten worden, maar in natuurschoon niet mogen wor den aangetast. Voor de ongeorganiseerde sport zouden meer mogelijkheden moe ten komen. WADDINXVEEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft het ge meentebestuur van Waddinxveen mach tiging verleend een tweetal kortlopende leningen van één miljoen op te nemen. moet een slagvaardig beleid worden ge voerd. Dit kan door regelmatige en scherpe voortgangscontrole uit te oefe nen op elk plan of onderzoek dat wordt opgezet. In dit verband wordt bepleit dat de heren wethouders zich daarvoor voldoende vrij kunnen maken; behou dens de door hogere overheden vastge stelde voorwaarden achten wij het in voeren van gesalarieerde wethouder- functies volkomen verantwoord. Voorts moet de gemeente zich doorlopend in spannen dienstbaar te zijn voor zijn in woners en daartoe alle mogelijkheden benutten. Als één maatregel van vele mogelijke wordt genoemd openstelling van het Gemeentehuis op één avond per week, teneinde vooral forensenbewoners gelegenheid tot contact te geven,” aldus Gemeentebelangen. Ten aanzien van de cultuur, recreatie, jeugd en sport wil het CDA bevorderen dat: in Waddinxveen zelf op bescheiden wijze kan worden kennis genomen van literatuur, muziek, toneel en andere cultuuruitingen, er eveneens de mogelijkheid bestaat om zich te scholen in muziekbeoefening en andere, vormen van creatief bezig zijn, er voldoende en gevarieerde moge lijkheden zijn tot het beoefenen van ac tieve sport en trimvoimen, het georganiseerde jeugdwerk vol doende ontplooiingskansen krijgt, o.m. door beschikbaarstelling van lokaliteiten en zonodig een passende subsidierege ling, het open-jeugdwerk onder bekwame leiding tot ontwikkeling komt, waarbij de jeugd zelf insprak in het beleid dient te hebben, de ouders worden ingeschakeld bij het beheer van jeugdspeelplaatsen, de ontwikkeling van „recreatie-objec- ten dicht bij huis” zoals het Gouwebos, voorrang krijgt boven de ontwikkeling van streekobjecten op kosten van onze gemeente. met andere wegen of spoorwegen te worden aangelegd zodat verdere ver snippering van het landschap wordt voorkomen. Een parkeerexcessen-verordening moet worden opgesteld om daardoor hinderlijk parkeren van grote vracht wagens in woonstraten te kunnen voor komen. In goed overleg met de betrokken bewoners, dient onderzocht te worden of een groter deel van de straten in de woongebieden vrijgemaakt dient te wor den van autoverkeer en parkeren. Uit dit programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen heeft het Weekblad voor Waddinxveen sinds woensdag 10 april hoofdstuksgewijs ge publiceerd. Tegelijkertijd met het hoofd stuk „Cultuur, Recreatie, Jeugd en Sport” behandelen wij de hoofdstukken „Werkgelegenheid, Industrievestigingen en Winkelvestiging”, „Verkeer” en „Openbare Werken”. ’v Hi t - C7

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11