Politiek café een succes hefbrug de Rondom GEEN VOORKEUR DROOM TIJDSTIP WAAROP SLUIT WEEKMARKT ECHTPAAR KLOMP 60 JAAR SAMEN RECEPTIE-ALBUMS JI 11 II? TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN HET IS OOK HIER DE TIJD VAN DE EINDEXAMENS GEMEENTE-AMBTENAREN GAAN EN KOMEN Piet van Egmond buitenbeentje B F WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 22 MEI 1974 Pagina 5 Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg WADDINXMENS Boekhandel Veldwijk BV Wethouder A. H. van Gent krijgt tijdens het politiek café de enquete- uitslagen van de weekmarkt overhandigd. WADDINXVEEN De gemeenteraad heeft kortgeleden een voorstel be handeld om de weekmarkt ook gedurende de zomermaanden om achtuur ’s avonds (dus een uur eerder) te beëindigen. In deze vergadering is beslo ten een besluit over dit voorstel op te schorten tot nadere informaties zijn verkregen en alle betrokkenen zijn gehoord. 1 F s j 4. 20.00 uur geen Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren Ik had wat hout nodig, omdat m’n energierekening van 1.340,niet tijdig was betaald. Die avond zou het verrekte koud worden, dus dan wil je wel even het bos in. Ik zag kinderen verkleed in ruimtevaartpakken rondhollen. Ze schoten met pijl en boog op elkaar. Tussendoor rukten ze takken van de bomen en vertrapten ze het fraaie struikgewas. Ik schudde het oude hoofd, mompelde tot drie maal toe ’foei’ en zette mij aan het sprokkelen. Toen ik mijn grote plastic zak vol hout had, kwamen de kinderen op mij toegerend en zongen mij toe ’ros, ros, ros, die ouwe loopt in het Gouwebos’. Het zal wel reuze geestig zijn geweest, maar ik vond er niets aan, slingerde de plastic zak over mijn smalle schouders en vervolgde mijn weg. Ik genoot van de forse wilgen, fraaie varens en de verrukkelijke groene velden, glooiend als in een heuvellandschap. Bezoektijd voor 4 uur tussen 4 en 6 uur tussen 6 en 8 uur verschillend totalen 115 60 60 53 288 53 47 119 58 277 Een veel sprekender resultaat gaven de antwoorden op vraag 1, zoals blijkt uit de volgende tabel: c. Tegengesteld aan de uitkomsten in de eerste subgroep, zijn de uitkom sten van de subgroep „tussen 6 en 8”. Deze groep is kwantitatief on geveer van even groot belang als de eerste groep. Aangetekend hierbij werd dat dit juist de mensen zijn die het meeste belang hebben bij een 9 uur-sluiting. Vindt u dat de markt in de zomer maanden tot 8 uur of tot 9 uur ge opend moet zijn? totalen 200 114 187 117 618 100 100 100 100 100 WADDINXVEEN Het echtpaar T. Klomp (84) en W. S. Klomp-Stokman (82) dat op 29 mei a.s. 60 jaar getrouwd zal zijn, wilde wel even poseren voor de kran tenfoto maar dan echt als tussendoortje tussen de dagelijkse bezigheden. Na 25 jaar aan het Noordeinde in het boeren bedrijf te hebben gewerkt wonen ze nu al weer twaalf jaar aan de Piasweg en ook daar blijft de heer Klomp trouw aan zijn liefde voor de boerderij. Hij ziet er nog niet tegen op een nacht wakker te blijven als de zeug moet biggen en het is nog niet zo lang geleden dat hij dagelijks een koe molk. Mevrouw Klomp onderhoudt zelf de boerenwoning en pas sinds kort valt haar dat wat zwaar omdat haar handen niet zo goed meer meewillen. Ze zijn beiden nog zeer levenslustig en het ziet er naar uit dat de trouwdag met de zeven kinderen, drie en dertig kleinkinderen en achttien achterkleinkinderen (voor zover ze aanwezig kunnen zijn) een plezierige aangelegenheid zal worden. bezoektijd voor 4 uur tussen 4 en 6 uur tussen 6 en 8 uur verschillend •T71 antwoord 16,0 6,4 4,3 5,2 8,6 in procenten 74,5 20,2 5,2 100% 21.00 uur 26,5 41,2 63,6 49,6 44,9 WADDINXVEEN Maandagavond organiseerde de Progressieven (PvdA/D’66/PPR/PSP) een politiek café in Café Sport, waarvoor alle plaatselijke aan de gemeenteraad deelnemende groeperingen waren uitgenodigd. In de bedoeling lag met alle partijen tot een programma-vergelijking te komen. Deze opzet is slechts ten dele geslaagd doordat de SGP/Herv. Kiesvereni ging en het GPV bericht van verhindering stuurden en het CDA ondanks toezeggingen om te komen op deze avond ver stek liet gaan. Gediscussieerd is er desondanks toch. Waar een werkelijke combinatie tussen de verschillende groeperingen niet tot de mogelijkheden behoorde, werd besloten een rollenspel op te voeren, waarbij een aantal aanwezigen deels in de huid van een niet aanwezige partij kropen, deels (mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester voor de VVD en de heer Th. Lammertse voor Gemeentebelangen) hun eigen lijst vertegenwoordigden. Door de aanwezigen werd met name ingegaan op de vraag hoe meer burgers enthousiast gemaakt zouden kunnen worden voor het plaatselijk bestuur. Na een zeer geanimeerde discussie geleid door de heer L. Vleggeert bleef een groot aantal geïnteresserden tot in de vroege uurtjes bijeen. Dat daarbij heel wat politiek is besproken spreekt voor zich. a. in subgroep „voor 4 uur” ligt een sterke voorkeur voor 8 uur als slui tingstijd. Dit lag wel in de lijn van de verwachtingen. Komt men vroeg dan zal men weinig eisen stellen aan het sluitingsuur. Om dezelfde reden is ook het „geen antwoord” percentage in deze groep hoog. Dit beïnvloedt ook het relatieve hoge „geen antwoord” percentage in de totaalcijfers. b. In subgroepen „tussen 4 en 6 uur” T.a.v. de antwoorden op vraag 3 beper ken de Progressieven zich tot een aantal voorlopige conclusies. De antwoorden op deze vraag zijn veel moeilijker te klassificeren. We stellen ons voor in een later stadium hier uitvoeriger op terug te kömen. Over het algemeen waren de bezoekers tevreden over het geboden as sortiment. Een veel voorkomende klacht was echter dat er te weinig lapjeskramen zijn. Het gevolg hiervan is dat door te weinig concurrentie de stoffen vaak duurder zijn dan in de winkel. Een an dere wens is het opnemen van een- rom melmarkt. De mannen misten vaste kra men met tuinartikelen en gereedschap (doe het zelf kraam). Een klacht op een ander gebied is tenslotte dat men veel last heeft van fietsen bij de ingangen. eindexamenkandidaten zijn de 38.123 leerlingen van lager huishoud- en nijver heidsonderwijs vorige week al onder het mes gegaan. en „verschillend” houden voor- en tegenstanders elkaar in evenwicht. Van de groep Boskoop is gekomen opperwachtmees ter U. van Mastrigt. Per 15 mei heeft de heer I. M. Laclé eervol ontslag ge kregen als gemeenteambte naar wegens een benoe ming op de Ned. Antillen. Resumerend kan gesteld worden dat er een duidelijke positieve associatie be staat tussen het moment waarop men de markt bezoekt en de voorkeur voor het sluitingsuur. In de totaal-cijfers hou den voorstanders en tegenstanders elkaar in evenwicht. Bij de groep Waddinxveen van de Rijkspolitie, laten we de politiemensen voor het gemak maar bij het gemeente-personeel onder brengen, tenslotte kunnen ze ook lid worden van één en dezelfde personeelsver eniging waar nota bene een Een paar weken geleden heb ik gedroomd dat ik in het Gouwebos aan het hout sprokkelen was. Ik liep wat moeilijk, ’sjokte’ zou een betere typering zijn, omdat door de jaren heen mijn knokige benen niet meer van die kwieke uitstekende kwaliteit waren als 30 jaar geleden. 3. Zijn er bepaalde kramen of produk- ten die u nog graag aan het bestaande De meeste vragen spreken voor zichzelf. Daarom alleen bij vraag 2 enige toelich ting. Op voorhand leeft bij de Progres sieven het idee dat de wens die onder de marktbetzoekers zou leven over de slui tingstijd in zekere relatie zou staan tot het tijdstip waarop men normaliter de markt bezoekt. De antwoorden op vraag 4 werden daarom gerubriceerd volgens de antwoorden op vraag 2. Dit gaf aan leiding tot de volgende tabel: De „Progressieven” het samenwer kingsverband van PvdA, D’66, PPR en PSP hebben daarop ingespeeld door onder de bezoekers van de weekmarkt van 17 mei een enquete te houden. Ge ënquêteerd werden 618 personen. Hierbij werden de volgende vragen voorgelegd: Hieruit kunnen de volgende conclusies worden getrokken: 2. Wanneer bezoekt u de markt in het algemeen? 1. Er bestaat geen duidelijke meerder heid voor een bepaalde sluitingstijd. De voorkeuren houden elkaar onge veer in evenwicht. Wel weet een aan zienlijk percentage geen antwoord. 2. Er bestaan wel duidelijke voorkeuren binnen de subgroepen. 1. Vindt u dit een goede plaats voor de markt? Of zou volgens u de markt beter kunnen worden verplaatst naar het parkeerterrein naast de Rabo bank? Foto Sjaak Noteboom TABEL 2: Enquêteresultaten uitgesplitst naar bezoektijd in percentages van de rij totalen: SLUITINGSTIJD 20.00 uur 57,5 52,4 32,1 45,2 46,5 Vorige week zijn de schrif telijke examens voor het vwo (22.500 leerlingen van atheneum en gymnasium) en het mavo (73.957 kan didaten) begonnen. Het havo (40.307 kandidaten) begon vorige week eveneens met het examineren. Aan Ik ging weer huiswaarts, de zak vol hout over mijn schouder bungelend. Peinzend dacht ik ook aan dertig jaar geleden. Iedereen was toen sceptisch over het Gouwebos. Toen dacht men dat het niks zou worden; lachte men de enthousiastelingen uit die met z’n allen honderden boompjes op een zaterdag middag gingen planten. Plots hoorde ik een sonore stem zeggen dat er 100 hectare bos door brand op de Veluwe verloren waren gegaan. Ik knipperde met de ogen, keek verschrikt om mij heen en lag oog in oog met mijn klok radio op het nachtkastje, die juist met het nieuws van 7 uur was begonnen. Als dromen geen bedrog zijn, loop ik inderdaad over dertig jaar in het Gou webos hout te sprokkelen, en moet je voor twee maanden energie dan 1.340,betalen. oud-adjudant voorzitter van is, is begonnen de heer F. I. A. Blom, afkom stig van de groep De Lier. de tand wordt in deze da gen ook het lager technisch onderwijs gevoeld. Aan de theorierichting (de T- stroom) van de lts- en ne men 12.000 leerlingen deel, van de praktijkrichting (de P-stroom) gaan ruim 20.000 kandidaten op voor het schriftelijk examen. Ook de examens van het lager economisch- en administra tief onderwijs (leao) zijn met 5775 kandidaten' in middels van start gegaan. Drukken we deze cijfers als percentages van de rijtotalen uit dan spreekt de tabel wat meer: Onderweg kwam ik een vijftal oude kereltjes tegen die op een bank zaten en naar bleek reuze schik hadden om een voorval dat zich heel lang geleden in het Waddinxveense raadhuis afspeelde. Door mijn onverbetelijke nieuws gierigheid gedreven ging ik erbij zitten. De oude baasjes bleken destijds lid geweest te zijn van een groene groep, of zoiets dergelijks. „Nee”, riep de grootste van hen, „geen groene groep, het heette werkgroep Groen, ha ha ha.” Hij sloeg zich van pure pret hard op de magere dijen, en veroorzaakte hiermee een hol geluid. „Weet je nog, die kerel van het Bosstaatsbeheer”, brulde de tweede. „Ja”, ging de derde, met een glimmende kale schedel ver der, „die wou al die bomen in rijtjes inplanten, om te gieren, weten jullie nog?” „En die burgemeester van toen, Hoofdpijn of Van der Hoven, hoe heette hij ook al weer?” „Hij heette Van der Hooft”, loeide de vijfde van het gezelschap, „hij wou geen mooi aangelegen park met fonteinen. Hij vond dat de natuur z’n gang moest kunnen gaan ha ha ha.” „Is het nou aangelegen of aangelegd, nou ja dat maakt ook niks uit ’t is toch een geweldig bos ge worden. Kijk maar om je heen, allemaal blikjes, papierrommel, toch gewel dig, ha ha ha.” Toch waren het deze vijf mannen die dan toch maar de aan zet destijds tot de aanleg van het Gouwebos hadden, gegeven. Ze waren het met me eens, maar vonden het jammer van die vernielingen en die rommel. TABEL 1: Enquêteresultaten uitgesplitst naar bezoektijd. SLUITINGSTIJD 21.00 uur geen antwoord 32 7 8 6 53 Er zijn driehoekige lappen (netjes omgezoomd) van tentstof, die volgenaaid zijn met allerlei maten zakjes voor het opbergen van bestek en vele andere kampeer- zaken. Ze zijn ongeveer 1,60 m hoog, aan de bovenkant zit een ring, zodat het ge heel gemakkelijk opgehangen kan worden. Aan de twee onderste punten zitten bandjes, die aan grondpennen bevestigd kunnen worden. Handig ook voor aan de binnenkant van een kastdeur. Hebt u een bloesje of japon met bijvoorbeeld een lage, wijde, vierkante halsuit snijding? Dan heeft u vast weleens last dat uw schouderbandjes te voorschijn piepen of dat uw halsuitsnijding gaapt”. Afdoende hiervoor is, dat u aan de binnenkant van de japon in het hoekpunt van de halsuitsnijding van het voorpand een elastiek je naait, dit elastiekje onder uw armsgaten door langs de rug laat lopen en het aan het andere hals-hoekpunt weer vastzet. Even wat werk, maar u zult1 er veel plezier van beleven. Krassen op gepolitoerd hout verdwijnen, als u de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwijnen van de kras. Door een beetje boter op het water te leggen, voorkomt u overkoken van aard appelen. Als u bij het bakken van cake of koekjes huishoudfolie in de vorm of de bak plaat doet, blijven de vorm en de plaat gegarandeerd schoon. Fluweel strijkt men luchtig aan de verkeerde kant, op een dikke onderlaag, bij voorbeeld een opgevouwen dekentje. Verwacht u veel bezoek? Zet u toch vooral veel asbakjes neer. U kunt ze weer gemakkelijk schoon krijgen als u ze na het vertrek van de gasten direct in een bak water zet en zo een nacht laat staan.Het ruikt de volgende ochtend dan ook niet zo naar koude as in kamer en keuken. Rieten meubelen maakt u schoon met lauw water, waarin wat geest van salmiak is gemengd. Borstelen met een harde borstel. Indien uw ficus niet groeit, dan is dit te wijten aan lichtgebrek. Deze plant kan niet tegen tocht en stelt prijs op een verblijf in een verwarmde kamer. In de winter weinig water geven en eenmaal per week de bladeren afsponzen met lauw water. assortiment zou willen zien toege voegd Ook in Waddinxveen staan de eindexamens weer voor de deur. Alle eindexamens vallen dit jaar voor het eerst binnen de mammoet wet. Zijn zijn in twee delen gesplitst: een schoolonder zoek als vervanging van het oude mondelinge ex amen, dat voor een groot deel bestaat uit toetsen, die gemaakt zijn door de CITO (Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling) in Arn hem. Van de ruim 200.000 Op de afdeling financiën van de gemeentesecretarie is benoemd de heer C. Drost. Hij heeft een kleine drie jaar geleden de Wad dinxveense secretarie ver laten om in Reeuwijk te gaan werken. Thans is hij teruggekeerd in de rang van commies-A. Op de huisdrukkerij is als leer- lingdrukker begonnen de heer H. Wessels. Bij de TABEL 3: Enquêteresultaat over de gewenste plaats bestaande situatie 461 parkeerterr. Rabo-bank 125 geen mening 32 totaal 618 plantsoenendienst van Openbare Werken werkt de heer A. T. Angenent. WADDINXVEEN Dinsdag 7 mei hebben we kunnen luisteren naar het laatste concert van het seizoen 1973/74 van de Hervormde Orgelcommissie. De solist op het Brugkerkorgel was Piet van Egmond en het Hervormd Jeugdkoor en „De Zangvogels”, beide onder leiding van Henny Brinkhorst, verleenden hun medewerking. Piet van Egmond is in de rij van orga nisten die hier ieder winterseizoen is te beluisteren een buitenbeentje. Bij de meesten weet je ongeveer wat je te wach ten staat, maar bij deze solist ben je nooit zeker wat er uit komt. Natuurlijk, hij heeft zoveel ervaring dat het goede muziek is, maar de stemmingen waaraan deze man onderhevig is, geven iedere keer een ander beeld. Het concert was aangekondigd als bevrijdingsconcert en zou dus feestelijk getint moeten zijn. Wij hebben daar niet veel van gemerkt, al leen het werk van Gabriel Verschraegen en Van Egmond’s potpourri over Vader landse liederen kwamen er enthousiast uit. Wat ons een beetje tegenviel was de ma nier waraop Piet van Egmond de jeugd koren begeleidde. Henny Brinkhorst (leerling van Van Egmond) had ge vraagd om wat muzikale omlijsting van de zang, en dat liep voor ons gevoel uit de hand.De omlijsting was zo overdadig dat de zang van de jongelui er als heel kleine miniatuurtjes in was terug te vin den. Die zang zelf was overigens gewei- dig goed en wij bewaren met name leuke herinneringen aan de solö-zang van Marleen Marchand. De orgelcommissie kan terugzien op een goed seizoen en heeft nu reeds de con certen voor september tot en met decem ber vastgesteld, zodat de liefhebbers ook het volgend seizoen niet van orgelmu ziek verstoken zullen blijven. lp

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5