de Rondom LP Houdt Wingerd groen en fris DE PROGRESSIEVEN EN HET HART VAN WADDINXVEEN VERKEER (D) DEJONG i Schoolraad: ’t Gaat goed hefbrug tussen B. en W. en ons ll Wiertsema Zwitsers horloge met uitsluitend goede uur werken in vele modellen en prijzen. WTIIFMM UW RODE KRUIS VRAAGT VIJF MILJOEN GULDEN van de week TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I VOOR WADDINXVEEN LOTERIJ VAN ZONNEBLOEM JUWELIER J. DEN HAAG Zr-n\/ deze week WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 6 JUNI 1974 Samenstelling: Bert J. Woudenberg belang van het openbaar onderwijs in Waddinxveen. D Vakanties Geen „klaar-overs” Voorwaarden A. H. VAN GENT Gevolgen WADDINXVEEN De letterlijke tekst van de door de progressieve raadsleden H. P. Barth (D’66), M. Boere (soc.), H. van Ek (soc.), R. Gay- keina (D’66), A. H. van Gent (soc/wethouder) en drs. W. G. de Meer (soc.) opgestelde doeleindennota voor het centrum van Waddinxveen, waarover wij op de voorpagina van dit Weekblad voor Waddinxveen schrijven en zoals die gisteren het college van Burgemeester en Wethouders heeft be reikt, luidt: U itgangspunten WADDINXVEEN In de vorige week donderdag gehouden vergadering van de schoolraad voor het openbaar onderwijs in Waddinxveen werd een uitgebreide agenda behandeld. Er zullen weer diverse adviezen aan de ge meente worden aangeboden. Ook werd wederom veel informatie van de gemeente ontvangen wat de voorzitter van de schoolraad, de heer C. H. de Ruijg tot de uitspraak bracht dat de samenwerking tussen het college van B. en W. en de schoolraad steeds beter wordt en goed functioneert in het ADVERTENTIE Bijdragen: Telefoon (018285594 ADVERTENTIE BLOEMTTEK Eign. H I Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel 2097 V Foto Gijs Kooren (ADVERTENTIE) ItTERflORfl’ Mijl Voor Vader een goed cadeau Een Voor een geïntegreerde en: gefaseerde aanpak van het centrum en de democra tische controle daarop, is het noodzake lijk dat een structuurschets wordt opge steld voor het gehele centrum. De bevol king, als gebruiker van het centrum, moet in een zo vroeg mogelijk stadium WADDINXVEEN De door notaris J. in ’t Hol gehouden trekking van de Zon- nebloem-loten heeft de volgende prijzen opgeleverd1: 1ste prijs draagbare televisie 0414; 2de prijs mixerset 0783; 3de prijs poppenhuis en meubels 4865; 4de prijs poppenhuis en meubels 0710; 5de prijs garage en auto’s 0425; 6de prijs garage en auto’s 0390. Verder alle loten die ein digen op het cijfer 9 hebben een prijsje. Prijzen kunnen worden afgehaald op za terdag 8 juni van 10-12 uur en van 13.30 -15.30 uur en maandagavond 10 juni van 19.00-21.00 uur in clubhuis ..De Padde stoel”, Lijsterbesstraat 18. funktionele veroindingen met andere elementen zoals Warnaarplantsoen, Pet- teplas. aangrenzende bejaardenhuisves ting, bibliotheek etc. De vormgeving en stedebouwkundigc opzet moet flexibel zijn zodat in de tijd kan worden’ ingespeeld op nieuwe ont wikkelingen en veranderde behoeften van de gemeenschap (fasering). De doelstellingen ten aanzien van in houd en vorm van het centrum behoren niet ondergeschikt te wo/den gemaakt aan de financiële situatie van een be paald moment. Het voeren van een be leid op lange termijn zal het gemakke lijker maken, deze doelstellingen te rea liseren. Een centrumplan dient noch qua in houd noch qua vorm een eindtoestand vast te leggen, maar moet zodanig van opzet zijn dat in de tijd gereageerd kan worden op nieuwe ontwikkelingen en veranderde behoeften. De vakantieregeling voor het schooljaar 1974-1975 is besproken en ziet er als volgt uit: zomervakantie 1974 30-6 t.m. 12-8 (voortgezet onderwijs t.m,. 19-8; herfstvakantie 1974 19-10 t.m. 27-10; kerstvakantie 1974 22-12 t.m. 5-1 (voort- Oranjelaan 36 b - Waddinxveen In vele gevallen dempt men, wanneer het kalf verdronken is, de put. Dit is niets nieuws. Het is slechts gemeengoed geworden. Een dorpsgenoot aan de Groensvoorde heeft dit dezer dagen eveneens ondervonden. In een brief aan de redactie konden wij vorige week kennis nemen van een dramatisch voorval: de hond van het gezin was door een automobilist dood gereden. Hierop heeft het gezin een tijdje de snelheden gemeten van de zich op de Groensvoorde voortsnellende automobielen. De brief is helaas zeer eenzijdig geformuleerd. Aanleiding tot de brief was in de eerste plaats het doodrijden van de hond. Briefschrijver vertelt er niet bij dat deze automo biliste TE HARD reed. Dat kon op dat moment slechts vermoed worden, maar niet worden gecontroleerd. Voorts zegt onze dorpsgenoot, dat, en ik citeer: ’onder soortgelijke omstandigheden een kind, dat God zij dank nog wel los mag lopen, ook zou hebben doodgereden.’ Deze opmerking kwalificeer ik als ondoordacht. De loopbewegingen van een kind kun je onmogelijk met die van een hond vergelijken. Een hond is veel sneller en wendbaarder. Van een automobielbestuurder is een snellere reactie om het dier te ontwijken, vereist. Bovendien hebben kinderen op de stoep te spelen en niet op de rijbaan van de Groensvoorde of welke straat dan ook. Als de automobiliste over de stoep van de Groensvoorde reed, heeft brief schrijver gelijk, en verdient zij een kloeke draai om de oren van haar weder helft. Dan het controleren door briefschrijver en zijn gezinsleden van de snelheden. Vooropgesteld, dat ik me het verdriet om het verscheiden van hun hond kan begrijpen, noem ik het opnemen van die snelheden wat overdreven. Je hebt er echt geen stopwatches voor nodig om dit dagelijks in ons dorp te consta teren. Daarbij komt dan nog dat Den Baars cs slechs auto’s noteerden. Ik ben ervan overtuigd dat bij brommers ’sukses” meer verzekerd was geweest. Of zijn er bromfietsen die altoos 30 km per uur rijden? Bij de metingen zou het busje van de politie 62 km per uur hebben gereden. Wat dan nog? Weten wij veel, waar dat busje heen moest? Misschien wel naar een ongeluk, of een zieke, of een brandje? Een strengere controle in het algemeen op het naleven van de maximum snelheden is inderdaad zeer gewenst. Als ik er eens iets van lees, is het vrij wel altijd op de Henegouwerweg. Wat dacht u bijvoorbeeld wat zich tijdens vooral de spitsuren op de Beyerincklaan, de verbindingsweg naar Den Haag en Rotterdam afspeelt? De weg wordt niet voor niets in de volksmond ’de startbaan’ genoemd. Ter geruststelling: ook ik rijd wel eens te hard. Wie niet? Laten we het zoveel, met de nadruk op zoveel, mogelijk voorkomen. WADDINXMENS Inzake de ouderparticipatie werd beslo ten de gemeente te adviseren een en- quete te houden onder de oudercommis- sies en het onderwijzend personeel om na te gaan hoe de ouderbetrokkenhcid functioneert op de Waddinxveense open bare scholen. Het vergaderschema voor het seizoen 1974-1975 werd vaslgesteld. Huishoude lijke vergaderingen zulten worden ge houden op 19-9-74, 28-11-74. 31-1-75, 27-3-75, 29-5-75. Op 31-10-74 zal er een informatie-dïscussieavond worden gehouden over het testen, en toetsen en op 27-2-75 over het expressieonderwijs. Op deze avonden zal er voorlichting worden gegeven over de huidige situatie, de mogelijkheden voor de naaste toe komst en kunnen leerkrachten en ouder- commissies discussiëren over deze pro blematiek. De voordracht over de be noeming van het hoofd van de Klaas de Vriesschool werd besproken en goed gekeurd. Gelijktijdig met de schoolraad- vergadering werd in een spoed-gemeente- raadsvergadering de heer D. E. van der Weide, thans leerkracht van de Klaas de Vriesschool per 1 augustus als hoofd van deze school benoemd. Het huishou delijk reglement van de schoolraad werd gewijzigd zodanig dat alle oudercommis- sies van het openbaar kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs in dë schoolraad zijn vertegenwoordigd. begeleidingsdienst. Deze voorstellen en hot beschikbaar stelten van krediet is inmiddels door de gemeenteraad goed gekeurd en zijn de aanmerkingen en amenderingen van de schoolraad over genomen en aan de betrokken instanties doorgezonden. 1 DE WILDE BOERNDOCHTERE - Ivan Heylen 2 FLY AWAY LITTLE PARAGUAYO - George Baker Selection 3 THE CAT CREPT IN - Mud 4 THE SHOW MUST GO ON - Three dog night 5 EVERYDAY - Slade 6 WATERLOO - Abba 7 BE MY DAY - The Cats 8 THE ENTERTAINER - Marvin Ham- lisch 9 EMMA - Hot Chocolate 10 THEO, WIR FAHREN NACH LODZ - Vicky Leandros 1 DOCTORS ORDERS - Sunny 2 TO KNOW YOU IS TO LOVE YOU - The Buffoons voorziening voor zieken die thuis liggen. En zouden we nog wel even kunnen doorgaan. Al dat werk wordt door u betaald. Want het Rode Kruis is een zelfstandige vereniging die neutraal en onafhanke lijk wil blijven. Dat is no dig om overal die hulp te kunnen bieden. Het Ne derlandse Rode Kruis is een vereniging van de Ne derlandse bevolking, met al meer dan een miljoen le den. Het is dus uw vereni ging. Op de rampenpak ketten die na calamiteiten naar het buitenland wor den gezonden staat altijd: „Gift of the people of the Waddinxveen heeft een eigen iden titeit en mag niet gezien worden als een nieuwbouwwijk van Gouda. Ter verdie ping en versterking van deze eigen iden titeit kan het creëren van een duidelijk centrum een belangrijk instrument zijn, De ontwikkeling van dit centrum ge situeerd in het gebied van en rond de Kerkweg, begrensd door de Gouwe en de spoorlijn moet aansluiten bij de reeds bestaande aanzetten. In het centrum zulten een veelheid van funkties gerealiseerd moeten wor den,. Voorop staat dat het centrum in de eerste plaats een ontmoetingscentrum moet zijn. Dit kan gerealiseerd worden door een duidelijke integratie tot stand te brengen van wonen, werken, verzor ging en sociaal culturele aktiviteiten. Bij het realiseren van de verschillen de centrumvoorzieningen zal voorname lijk aan de inwoners van Waddinxveen moeten worden gedacht. Het centrum dient een duidelijke ondergeschikte funktie te hebben ten opzichte van Gou da, als streekcentrum. Dientengevolge zijn vooralsnog groeischalige winkels en bedrijven niet van toepassing op het centrum van Waddinxveen. 9 In de ontwikkeling van het centrum moet aan de belangen van de voetganger (alS gebruiker van dat centrum) voor rang worden verleend. top tien De schoolraad sprak haar verwondering uit dat er nog steeds geen „klaar-overs” in de Vondelwijk in functie zijn,, terwijl dë financiën hiervoor reeds lang be schikbaar zijn. Zij drong erop aan dat dat spoedig gerealiseerd zou kunnen zijn. De leenlingenverdeling over de kleuter- en basisscholen werd besproken. Door een goede en spontane medewer king van de ouders is een evenredige verdeling over de verschillende scholen verkregen. Tevens is er vanuit gegaan dat een geplaatste kleuter op de kleuter school bij de overgang naar het basis onderwijs naar de basisschool gaat die bij deze kleuterschool hoort. Dit als bij drage in practische zin van dë integratie kleuter-basisonderwijs. Naar het zich laat aanzien zullen de kleuterscholen in Groenswaard 2 en 3 (Klimop en M. A. de Roosschool) wel vol zijn. Voor deze twee kleuterscholen zal dan een centrale dependance worden ingesteld voor de kleuters die in de loop van het jaar 4 jaar worden. Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar kunnen zij dan defini tief worden geplaatst op de kleuter- basisschool in hun wijk. Het beleid (de adviezen die aan de gemeente worden uitgebracht) van dc commissie werd on der dankzegging goedgekeurd. Met be trekking tot de lokalenverdeling ten be hoeve van het Waddinxveense onderwijs worden voor het komende schooljaar 74-75 geen problemen verwacht. De schoolraad ging akkoord met de uit gebrachte adviezen inzake de statuten en oprichting van een regionale school- 9 Het dóórgaand verkeer zal zo ver mogelijk van het centrum moeten wor den gehoudén. De wegenstructuur in en rond het centrum zal daartoe moeten worden aangepast. De noodzakelijke om leiding van het verkeer dient zo weinig mogelijk nadelige gevolgen te hebben voor de leefbaarheid van dat centrum en de andere wijken. Ruimtelijke voorwaarden voor het centrum moeten zijn: herkenbaarheid, beslotenheid, toegankelijkheid en plezie rige vormgeving. Dat wil zeggen: de be bouwing moet speels en afwisselend van karakter zijn, met een zo goed mogelijke inpassing van de bestaande elementen. Het stedebouwkundige plan moet daarnaast streven naar de ruimtelijke en Netherlands”. Het geld wordt soms ingezameld tij dens speciale acties na aardbevingen, overstromin gen, oorlogsgeweld of an dere rampspoeden. Een an der deel komt binnen via de contributies van de le den. Maar de jaarlijkse col lecte is toch dë kurk waar op het Nederlandse Rode Kruis drijft. Om goed te kunnen drijven, dat wil zeggen om iedëre hulpbe hoevende een reddende hand te kunnen reiken, dient tijdens de komende collecte in het gehete land vijf miljoen gulden re wor den opgehaald. Tomaten schillen gaat eenvoudig, als u de tomaten eerst even in het water legt. De witte aanslag op glazen die gebruikt worden bij het tandenpoetsen, kunt u verwijderen door de glazen te behandelen met een warme zoutoplossing. Vochtig worden van zout kan voorkomen worden, door wat rijstkorrels in het zoutvaatje te doen. Blijven er zoveel theeblaadjes in de theepot achter als u hem wilt legen? Een goede raad hiervoor is de volgende: Vul de theepot bij met schoon water tot hij vol is. Houdt dan uw vinger of duim op de tuit bij het omgooien van de pot. Alle blaadjes zullen er nu in één klap uit zijn. Het knappen van saucijsjes bij het braden is te voorkomen. Leg, terwijl de boter zachtjes smelt, de saucijsjes even in warm water. Saucijsjes en boter krijgen nu on geveer dezelfde temperatuur, en op deze manier knappen ze niet. Liggen al uw verzekeringspolissen en andere waardepapieren goed opgeborgen in banksafe of brandkast, leg dan eenmaal een lijstje aan met alle nummers, maat schappijen en adressen, dan behoeft u er voor vete gevallen niet meer naar toe om het op te zoeken. O De bruine aanslag in vazen kunt u verwijderen door de vaas enige uren weg te zetten, gevuld met zeepsop en een scheutje ammoniak. Is de aanslag erg hardnekkig, dan de vaas na bovengenoemde behandeling vullen met water en een beetje zand, fijngemaakte eierschalen of koffiedik, en flink schudden. Een japon of blouse van acctaatzijde wordt in lauw water met een synthetische wasmiddel met de hand gewassen. Om de kleur op te halen niet spoelen in water met azijn, maar in water met wat zout. Het laatste Spoelwater moet gewoon schoon water zijn. Vooral niet wringen, het kledingstuk uitknijpen tussen bandhanddoeken. Boter roert u gemakkelijk tot room met een houten lepel. In de winter is het goed om de kom, die men hierbij gebruikt, iets vóór te verwarmen. Om aanbranden van melk te voorkomen, kunt u het beste een pan met dikke bodem gebruiken. Bij voorkeur deze pan of melkkoker alileem voor melk koken ge bruiken. Zet de melkkoker na het afwassen weg met een laagje water er in. Het nut hiervan is, dat stofdeeltjes, die aanbrandën kunnen veroorzaken, zich niet op de bodem kunnen vastzetten. Droog goed invochten gaat op een heel prettige manier door het te besproeien met de plantenspuit. Door de zeer fijne verstuiving van het water kunt u nog vlak voor het strijken vochten en bent u verzekerd van een regelmaig verdeelde bevoch- ting. Ook bij het persen van bovenkleding voldoet het besproeien van de perslap met een plantenspuit. Kunt u slechts met de grootste moeite door stoten en stampen de vla uit het flesje krijgen? Gebruik dan een simpel limonaderietije en houdt de fles zó, dat u het rietje in de ontstane luchtbel kunt steken. Bij het gieten er op letten dat het rietje goed in de luchtbel blijft. De vla of yoghurt zal heel gemakkelijk uit de fles glijden. Om een tomaat op een gemakkelijke manier te schillen, als u geen warm water of gasvlam bij de hand hebt, wrijft u even met de „botte” kant van een mes stevig over de schil. Deze komt dan los te zitten en laat zich gemakkelijk verwijderen. Een scheur in een plastic regenjas of tafelkleed? Leg een stevige krant op de strijkplank en hierop het te repareren plastic. Zorg wel dat de beide delen van de scheur zorgvuldig tegen elkaar aan liggen. Hierop dan weer voorzichtig een krant leggen en boven op dit alles een warme strijkbout. Deze laat u zó lang op de te repareren plek staan, dat de krant begint te schroeien. Dit is precies het juiste mo ment waarop het plastic aan elkaar gesmolten is. VERONICA BEDANKT. EN TOT ZIENS o.a. Fly away - Teach in; Ho mely girl - Chi Lites; I can’t get no Satisfaction - Common Market; Gla- dy’s knight the pips - Midnight train to Georgia; Trammps - Zing went the strings of my heart; Fools - Going back in time e.v.a. stereo Lp slechts 12.90. Getipt door Veronica en ver krijgbaar bij: In deze dagen gaat het Rode Kruis weer de straat op voor zijn jaarlijkse col lecte. Getracht zal worden het vele geld in te zamelen dat nodig is om alle hulp verlening te kunnen bekos tigen. Want het Rode Kruis doet ontzettend veel: van vakanties voor gehan dicapten en bloedtransfu siediensten tot en met hulpzendingen naar ramp gebieden en duizend-en- één kleinere vormen van hulpbetoon. Denkt u maar aan dé snelwegambulances, het’ welfarewerk, dë inva- lidënmiddagen, eerste hulp bij (sportevenementen, trombosediensten, lectuur- gezet onderwijs t.m. 6-1); voorjaars weekend 1975 10-2 en 11-2; paasvakan tie 1975 28-3 t.m. 7-4; Koninginnedag 30-4; Nationale Feestdag 5-5; Hemel vaartsdag 8-5 en 9-5; Pinkstervakantie 17-5 t.m. 21-5 (voortgezet onderwijs t.m. 20-5); zomervakantie 21-6 t.m. 4-8 (voort gezet onderwijs 28-6 t.m. 11-8). De zo mervakantie begint een week vroeger dan andere jaren, aangezien ook het on derwijs vakantiespreiding gaat roepassen eni het land in drie regio’s is verdeeld die elk een week later met vakantie zul len gaan. WADDINXVEEN Het ophalen van grof vuil is van gemeentewege goed ge regeld in Waddinxveen, zoals uit een publikatie in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week mocht blijken. Maar voorwaarde is natuurlijk wel dat de bewoners zich houden aan de regels en er op letten wanneer precies de kraakperswagen langs komt: altijd ’s wonensdags van half acht tot twaalf uur en wel op de le woensdag van de maand in die wijken waar ’s maandags huisvuil wordt opgehaald; 2e woens dag van de maand in die wijken waar dinsdags huisvuil wordt opgehaald; 3e woens dag van de maand die wijken waar donderdags huisvuil wordt opgehaald; 4e woens dag van de maand in die wijken waar vrijdags huisvuil wordt opgehaald. Want anders krijgen wij een toestand, zoals onze fotograaf Gijs Kooren die dezer dagen aan de Wingerd aantrof. Een bewoonster maakte er dit gedicht bij: Houdt de Wingerd groen en fris Ik geloof niet dat het moeilijk is. Want wat is er gebleken Vele mensen zijn de dag van de grofophaaldienst vergeten. Folders, advertenties steeds herhaald: Op de 4e woensdag wordt het bij ons ’s morgens opgehaald. En gooi niet zonder na te denken Uw grof vuil tussen de boompjes en de perken. Laten we blij zijn met dat groen En allemaal een beetje moeite doen. L en ik, van groot tot klein, We houden onze Wingerd fijn! ruimschoots de gelegenheid krijgen om samen met de raad en de externe advi seurs een: speciaal en stedebouwkundig verantwoord plan, op te stelten. Deze structuurschets mag niet te veel vastkeg gen. maar moeit de kaders aangeven waarbinnen het centrum gerealiseerd dient te worden. De realisering van het centrumplan zal een duidelijke verandering betekenen van het tot' nog toe gevoerde beleid, waarbij een spreiding van de verschil lende centrumfunkties vorop heeft ge staan. Dit betekent dat toekomstige ont wikkelingen in de wijken speciaal ten aanzien van de winkelvestiging of uit breiding werkgelegenheidsobjecten zoals kantoren eni kleine schone industriële bedrijven, culturele voorzieningen) en sportaccomodatie, voortdurend worden gerelativeerd aan de doelstellingen ten aanzien van het centrum. In het bijzon der dient er voor te wordën gewaakt1 dat winkelvestiging in het centrum niet zal gaan ten koste van de bestaande voor zieningen in de wijken. Het opstellen van een structuurschets dient te worden gebaseerd op de resul taten van een onderzoek naar de behoef ten aan woningen, qua aantal en type, winkeloppervlakte, sociaal culturele voorzieningen en verkeersvoorzieningen. In dat onderzoek moet de bevolking in haar diverse geledingen aktief betrokken worden. Maatregelen ter realisering van bovenbedoeld onderzoek en de integratie van de resultaten dienen zo snel moge lijk te worden gerealiseerd. Van het bestuur in cacu B. en W. en de raad wordt een aktief beleid ver wacht ten aanzien van het realiseren van dë doelstellingen van het centrum plan. i 1 1 ith- ■7 ill .J

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 12