BURGEMEESTER, VAN HARTE GEFELICITEERD CORNELIS ANDRIES VAN DER HOOFT NATUURTALENT MAGISTRAAT RESPECT MANAGER VLUG DOOR ONDERWIJS SPORTIEF „PREDIKANT” iilililifiiiiSi ■ata DONDERDAG 27 JUNI 1974 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Pagina 5 Waddinxveens burgemeester Cornells Andries van der Hooft Cor voor zijn vrienden werd 2 december 1910 te Amsterdam geboren. Hij W ADD1NXVEEN Burgemeester C. A. van der Hooft is maandag 1 juli op de dag af een kwart eeuw burgemeester. Vanavond viert hij dat feest in het Anne Frankcentrum met zijn medewerkers, volgende week maandag kan de gehele gemeente aan dit gebeuren deelnemen. Het jubileum van onze eerste burger was voor het Weekblad voor W addinxveen aanleiding tien Waddinxveners te vragen een gelukwens uit te spreken aan het adres van de jubilaris en natuurlijk zijn altijd klaar staande vrouw. De pennevruchten van die tien door ons uitgekozen Waddinxveners treft u hierbij aan onder het motto: Burgemeester, van harte gefeliciteerd! G. J. C. OKKERSE, voorzitter van de Industriële Club Waddinxveen (ICW) „Wie de mogelijkheden geen stap vooruit blijft, raakt hopeloos achter”. ’’Niet te snel kan men oudere deskundigen aan de kant zetten in verband met de bereikte leeftijd, maar allereerst dient men te zorgen voor goede deskundige plaats vervangers”. "Men kan en mag alles tegen mij zeggen. Maar dan moeten ’t zelf wel mensen zijn die ontzaglijk veel hebben gepresteerd. Mensen die bewezen hebben iets waard te zijn”. H. JENNÉ, gemeentesecretaris P. NOORDAM, ARP-raadslid en nestor van de gemeenteraad S. PILLE, oud-wethouder en ere-burger van Waddinxveen R. ROGGEVEEN-VELDWIJK, huisvrouw en lid van het jubileumcomité N. BONTENBAL, verenigingsman Ds. D. J. MODDERAAR, predikant van de Gereformeerde Kerken, wijk Noord. C. H. DE RUIJG, Voorzitter van de Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs „Goed, ik zal in de raadsvergade ringen niet meer in het gebed voor gaan. Maar wat blijft is het gebed thuis aan tafel. Daar bidden mijn vrouw, mijn kinderen en ik hardop voor de normale dagelijkse dingen, maar ook voor de gemeentenaren, en leven wij mee met hen die in rouw zijn gedompeld of met het geluk van de mensen. Regelmatig bidden wij thuis ook voor ons koningshuis en onze regering.” „Het niag ons nooit alléén om Waddinxveen gaan. Wij zijn ver plicht ook de regionale belangen in het oog te houden en in het bijzon der steeds het landsbelang”. "Het zal in de toekomst beslist noodzakelijk zijn, dat de gemeenten hechter samenwerken. Niet „de één alles en de ander niets” moet het standpunt zijn, maar „alles samen” voor het volk. Wij moeten leren op elkaar tevertrouwen en eikaars goede bedoelingen te zien bij al het zenuwslopende werk dat wij verrichten”. C. A. van der Hooft, nieuwjaarsrede 1960 ’’Politici kunnen gewoon, ook al door de grotere inspraak van tegen woordig, niet meer altijd nee zeg gen. In een gewest ben je verder af van het volk. En dan kun je weer regeren”. bezocht te Bolsward en te Schaarsbergen de christelijke school voor gewoon lager onderwijs en te Arnhem de christelijke U.L.O.-school. Burge meester Van der Hooft begon zijn loopbaan bij de koopvaardij, doch was later werkzaam als belasting-ambtenaar in Achtmaal, Chaam en Breda. !n juni 1944 werd hij oneervol ontslagen in verband met zijn illegale werkzaamheden. Na de bevrijding kreeg de heer Van der Hooft rechtsherstel en nam hij zijn vroegere werkzaamheden weer op. Al direct daarop ontving hij non-activiteitsverlof, omdat de jubilaris werd te werkgesteld bij de Bijzondere Rechtspleging. Hier verrichte hij verschillende werkzaamheden als Militair Commissaris in de rang van reserve kapitein. Per 1 fe bruari 1946 volgde zijn benoeming tot officier-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Op 1 juli 1949 werd de heer Van der Hooft benoemd tot burgemeester van de Brabantse gemeente Willemstad en per .1 december 1958 wisselde hij Willemstad voor Waddinxveen. Naast vermelde hoofdfunctie heeft de jubilaris in Brabant tal van neven-functies bekleed en thans bekleedt hij er nog vele. Wij noemen onder meer voorzitter van het Scholenbouwteam Midden-Holland, voorzitter van de Stichting Ontwikkeling Automatisering Gemeenten, een landelijke stichting, en waarnemend voorzitter van het gemeentelijk overlegorgaan Midden-Holland. Daar burgemeester Van der Hooft zich in Willemstad zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de jaarlijkse dodenherdenking van 134 Belgische militairen die op het Hollands Diep zijn omgekomen is hij in het bezit van de navolgende Belgische onderscheidingen Ridder in de Kroonorde, Ridder der Konings, Nationale Strijders Bond. Van Neder landse zijde werd hij in 1962 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. WK *2 fi' re. I C. A. van der Hooft, installatierede 1958 Burgemeester zijn is een bijzonder mooi ambt, vooral als je je als zodanig mag ..uitleven”, de gemeente in al zijn scha keringen aanvoelt en mee kan leven. Dèt nu juist verstaat de heer Van der Hooft. Het is niet altijd over rozen gegaan, want in 1953, toen hij burgemeester van Willemstad was, is hij voor een zeer moeilijke taak geplaatst toen zijn ge meente door de overstroming werd ge troffen. Maar door zijn energieke aan pak is Willemstad weer Wilemstad ge worden. Met ingang van 1 december ’58 werd hij tot burgemeester van Waddinx veen benoemd. Een geheel andere ge meente als Willemstad: groter, meer in dustrie en 13 raadsleden met niet minder dan zes politieke partijen. Ik had het ge noegen hem als wethouder op 3 decem ber 1958 op de grens van Waddinxveen C. A. van der Hooft, nieuwjaarsrede 1966 Waddinxveen om er achter te komen, via organisaties en verenigingen, welke burgemeester de meest geschikte zou zijn. In het gereformeerd verenigingsge bouw kregen alle, dus ook de sportver enigingen, gelegenheid kennis te maken en hun wensen aan te bieden. De ver tegenwoordigers van de sportverenigin gen - om één tafel gegroepeerd - hebben mij als één der oudere, verzocht hun standpunt te vertolken. C. A. van der Hooft, Weekblad voor Waddinxveen 1972 C. A. van der Hooft, Weekblad voor Waddinxveen 1971 Foto WvW/Sjaak Noteboom Als je nu zo’n 16 jaren in ambtelijk ver band met iemand hebt samengewerkt, tegen de achtergrond van zeer goede vriendschappelijke verhoudingen, nu dan zou er wel iets te schrijven zijn, waarvan de gehele gemeente zou zeggen: „Hoe bestaat het; zou het allemaal wel waar zijn”. Het gaat nu niet over belevenissen in ambtelijk verband maar over het ju bileum van een burgemeester, beter ge zegd onze burgemeester C. A. van der Hooft. Onze burgemeester is ons vrouwen altijd welgezind, voor jong en oud, is behulp zaam en voorkomend. Eén eigenschap bewonder ik bijzonder: hij is nooit ran cuneus! Natuurlijk kijken we ook graag naar de vrouw naast hem, en dan komt de gedachte bij je op: Je zult zo’n voort varende, energieke en altijd klaarstaande man hebben; van de burgemeestersvrouw wordt automatisch hetzelfde verwacht, en eerlijk gezegd lijkt dat dikwijls een hele opgaaf. Daarom mevrouw Van der Hooft: be dankt voor al uw medeleven, vriende lijkheid, het vaak alleen thuis zitten, er altijd weer leuk en verzorgd uitzien, en dat al 25 jaar lang. We hebben veel res pect voor u! Wie de heer Van der Hooft zo heeft le ren kennen, zal! grote waardering voor hem hebben en met mij zeggen: „Burge meester, hartelijk dank voor alles wat u voor velen hebt betekend. Wij wensen u en mevrouw Van der Hooft samen nog vele gelukkige jaren toe”. De heer C. A. van der Hooft is burge meester mdt hart en ziel, maar ook bur gervader. Hij is blij met de blijden en troost hen die bedroefd zijn. Toch een magistraat! Eén die de touwtjes vast in de hand houdt in vergaderingen waarvan hij de leiding heeft. Hij is 25 jaar burge meester, waarvan 15J jaar in Waddinx veen. Nog IJ jaar in goede gezondheid toegewenst, burgemeester. J Begin 1958 wisten de bewoners van Waddinxveen reeds lang dat burgemees ter A. Warnaar in december 1958 zijn ambt zou overdragen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Als gewoonlijk kwam de hoog edelgestrenge heer mr. I. Klaasesz, com missaris der koningin van Zuid-Holland. voor een „werkbezoek” een dag naar eenvoudige taak, zeker niet als het om het onderwijs gaat waarin drie stromin gen nog steeds een hele belangrijke rol spelen. Het gaat daarbij om de belangen van het katholieke, het protestants- christelijke en het openbaar onderwijs. Hierbij komt nog dat onze burgemees ter zelf van protestants-christelijke huize is, maar vanwege zijn ambt tevens voor zitter is van het schoolbestuur van het openbaar onderwijs. En hoewel de wet regels en voorwaarden stelt bij het stichten van nieuwe scholen, kunnen de belangen toch wel eens bot sen. Dit is volkomen begrijpelijk en dit is in het verleden dan ook wel eens ge beurd. Toch kunnen wij zeggen, dat U, burgemeester, erin geslaagd bent het doel „goed onderwijs voor onze Wad- dinxveense jeugd” te kunnen bereiken. U mag er trots op zijn dat er goed on derwijs wordt gegeven op onze Waddinx- veense scholen welke gehuisvest zijn in moderne of aangepaste goed geoutileerde gebouwen. Wij bezitten thans in onze gemeente: 5 peuterzalen, 17 kleuter scholen, 15 basisscholen, 2 M.A.V.O.- scholen, 1 landbouwhuishoudschool en een HAVO-Atheneum. Voorwaar een prachtig bezit in onze gemeente van 20.000 inwoners. Toch is er nog één wens die past bij het spreekwoord „Mens sana in corpora sano” „Een gezonde geest in een gezond lichaam”. Een spreuk die past bij goed onderwijs in een gezonde body. Graag zo snel mogelijk nog een gymnastieklokaal erbij1 voor on ze Waddinxveense schooljeugd. Burgemeester Van der Hooft, bedankt voor al uw inzet en goede zorgen. Profi ciat met uw jubileum namens het Wad dinxveense Onderwijs. C. A. van der Hooft, dagbladinterview 1971 Bij het jubileum van burgemeester C. A. van der Hooft denk ik terug aan een excursie van een aantal inwoners van Waddinxveen onder zijn leiding naar z’n vorige standplaats Willemstad. Hij heeft ons op deze excursie ons onder meer ge bracht naar de eeuwenoude en indruk wekkende Nederlands Hervormde kerk van deze plaats. Opvallend bij het be zoek aan dit kerkgebouw was zijn grote kennis van de geschiedenis, en zijn grote liefde waarmee hij sprak over datgene wat de eeuwen door in dit gebouw had plaatsgevonden: de verkondiging van het Evangelie. Wij hebben deze liefde in het leven van de heer Van der Hooft ook in Waddinxveen kunnen ontdekken; zij is één van de redenen, waarom velen met sympathie over hun burgemeester spre ken. De kerken en de activiteiten uit gaande van de kerken hebben dan ook zijn warme belangstelling. Elke kerke lijke gemeenschap in Waddinxveen kan op zijn steun en medewerking rekenen omdat hij achter elke kerk de Koning der Kerk de Here Jezus ziet staan. Hij weet dat de kerken in Waddinxveen in hun verkondiging ieder op z’n eigen wijze de bijbelse boodschap willen doorgeven, door welke boodschap hij zelf gegrepen is. Hij kan zo zeer getroffen zijn door een preek dat hij deze mede dank zij zijn fabelachtig geheugen bijna in haar geheel aan anderen kan doorvertel len. Voor hem is het dan ook elk jaar een genoegen om aan de vooravond van het kerstfeest aan de bewoners van Hui ze Souburgh het kerstevangelie te vertel len en uit te leggen, zodat men wel eens heeft opgemerkt: „Hij had predikant moeten worden”. Wij leven echter niet meer in de tijd van Paulus, die behalve apostel en evangelist ook nog tenten maker was. Voor de jongeren verricht hij graag een spreekbeurt om hen voor te lichten over allerlei maatschappelijke problemen, waarbij h ijzijn eigen levens overtuiging niet zal verzwijgen. Op onze wandeling door Willemstad viel mij bovendien op dat zo velen uit deze plaats naar hem toekwamen om hem de hand te drukken. Zonder op bijzonder heden in te gaan liet de heer Van der Hooft zich soms de opmerking ontval len: „Deze mensen hebben moeilijke tij den in hun leven gekend.” Hij zei dit op een toon, waaruit z’n meeleven met z’n medemensen bleek. Hier ontdekte je Van der Hooft zoals hij is. Een bewogen man met een sterk pastorale inslag. Ve len in Waddinxveen kunnen dit beamen. Je komt hem tegen in gezinnen waar droefheid heerst, en vooral waar hij een woord van bemoediging of dank kan spreken. Het is de taak van een burgemeester om leiding te geven aan het bestuurlijke en ambtelijke apparaat van een gemeente en tevens is het zijn taak om de belangen van de gemeente bij de hogere overhe den van provincie en het rijk te behar tigen en te bepleiten. Hij dient daarbij de politieke opvattingen en de daarin verweven religieuze stromingen van de gemeenteraad en de burgeriji te respec teren en uit te voeren. Voorwaar geen Naar ik mij herinner heb ik toen gezegd: „Wij hopen dait het u zal gelukken voor ons een burgemeester te vinden, die evenzeer meeleeft met de sportbeoefe naars als burgemeester Warnaar”. Geen lang betoog is nodig om te weten wat op sportgebied, na december ’58, dankzij de medewerking van burgemeester, wethou ders en raadsleden in Waddinxveen tot stand is gekomen. Daarom, zeer geachte jubilaris, dank ik u persoonlijk recht hartelijk voor de ondervonden medewer king in zo menige sportfunctie en mede namens mijn sportvrienden wens ik u toe een nimmer te vergeten 25-jarig ambts jubileum. Met allen die u lief en dier baar zijn. Bezien door de bril van de Industriële Club Waddinxveen, springt bij het her denken van het jubileum van- onze bur gemeester onmiddellijk één eigenschap in het oog, namelijk het „manager zijn”. Immers, hij is een ondernemer in hart en nieren. De expansie van Waddinxveen gedurende zijn „bewind” getuigt daar zeer duidelijk van. Een eigenschap, die ons leden van de Industriële Club Wad dinxveen uiteraard bijzonder aanspreekt. Op velerlei gebied werden in de loop van de jaren initiatieven ontplooid. We den ken hierbij nog eens aan het stimuleren van de woningbouw door en ten behoe ve van de industrie, het verbeteren van aan- en afvoerwegen. We denken ook aan de individuele ondernemer die bij burgemeester Van der Hooft nooit te vergeefs aanklopte en altijd een tot luis teren bereid oor vond. Zijn initiatieven en vasthoudendheid hielp menig pro bleem tot een oplossing brengen. Het is daarom dat wij bij gelegenheid van dit jubileum in dankbaarheid terugdenken aan wat hij in de loop van de jaren van zijn Waddinxveense ambtsperiode voor onze industrie betekend heeft en dus ge lukkig prijizen in hem een voorbeeld van „managerschap” te hebben gehad. Met gevoelens van grote sympathie biedt de Industriële Club Waddinxveen u, burge meester Van der Hooft zijn welgemeen de felicitaties aan. C. A. van der Hooft, installatierede 1958 Burgemeester worden, is niet moeilijk heeft onze jubilaris altijd gezegd. Je loopt naar iemand die het al is en je vraagt hoe je het moet doen; deze magi straat belt de gemeente-secretaris en vraagt hem wat er in artikel zus en zo van de gemeentewet staat. Na de bewus te artikelen opgezocht en gelezen te hebben zegt die zittende burgemeester: „Kijk zo doe je dat en de rest komt van zelf”. Het is een leuk verhaaltje, maar zo eenvoudig is het niet. Voor het ambt van burgemeeser kun je niet worden op geleid. Je kunt het of je kunt het niet. Van onze burgemeester kan gezegd wor den dat hij een natuurtalent is. Om in circustaal te spreken (en is het bestuur lijk leven niet dikwijls een circus) „in vrijheid gedresseerd”. Gekeken naar kunstenaarskringen dan is hij de man van „de vrije expressie”. Deze typeringen dienen mede om te bewijzen dat onze jubilaris van de hiervoren genoemde ge meentewet en ook van andere wetten niets moet hebben. Hij is geen man, die in het keurslijf van wettelijke voorschrif ten geduwd kan worden; hij moet zich vrij kunnen bewegen in de uitvoering van zijn plannen. Daarom kan een amb telijk apparaat een rem zijn in zijn op treden. En dat gaat dan zo. „Secretaris, wij moeten dat en dat doen”. „Ja burge meester, da zou wel goed zijn, maar op grond van die en die artikelen van de wet is dat! niet mogelijk”. „Nou, dan verander je dë wet maar In alle zaken waar geen wettelijke ver hinderingen konden opdoemen, als het bouwrijpmaken van gronden, uitvoering rioleringsplannen, het realiseren van be stemmingsplannen, is een snelheid ont wikkeld, waaraan Waddinxveen haar huidige gezicht te danken heeft en die eigenlijk nergens een weerga vindt. Er zou nog veel meer te zeggen zijn, maar die gelegenheid doet zich wellicht nog eens voor. Waddinxveen heeft veel aan deze jubi laris, maar ook en dat mag niet ver geten worden aan zijn echtgenote te danken. Moge dit voor een ieder aan leiding zijn op de receptie van a.s. maan dag van die dankbaarheid te doen blij ken. Gefeliciteerd burgemeester en me vrouw Van der Hooft. officieel te mogen verwelkomen en te begeleiden naar het gemeentehuis, waar hij nu weer ruim 15 jaar werkzaam is. De beginfase was moeilijk, de ambts woning was nog niet klaar en de burge meester moest zijn intrek nemen in hotel Florida te Boskoop. Het was wijlen wet houder A. Oudijk, ondergetekende en de gemeentesecretaris die hem met de plaat selijke omstandigheden alle hulp verleen den, maar de heer Van der Hooft had alles zeer vltig door en zocht vele con tacten met burgerij en bedrijfsleven. Te vens had hij de beschikking over een zeer goed ambtenarenkorps. De samen werking met de heer Oudijk was zeer kort, want reeds in maart 1959 overleed deze, juist in een periode dat wij grote plannen in voorbereiding hadden geno men. Samen hebben wij toen heel wat werk moeten verzetten, wij leerden van elkaar en gingen ook steeds meer elkaar waarderen. Het belangrijkste principiële voorstel van ons twee-ledig college was de open stelling van de gemeentelijke sportvelden op zondag. Gezien de samenstelling der gemeenteraad, toen, was dit een ingrij pend voorstel, maar het werd dank zij de verdediging door burgemeester Van der Hooft, aangenomen. Het zou mij te ver voeren alle gebeurtenissen te releveren en ik wil dit korte relaas er dan ook mee volstaan: burgemeester Van der Hooft heel hartelijk te feliciteren, met dit jublieum en ik hoop dat hij de tijd die nog rest, totdat hij zijn ambtsperiode beëindigd heeft, nog vruchtbaar werk zal kunnen volbrengen. Ik wil bij deze feli citatie ook mevrouw Van der Hooft be trekken. omdat zij de gehele ambtsperio de haar man tot grote steun is geweest. -S- -

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5