Eisen van de middenstand De Passage: poging een tot geschiedschrijving en zo Terug van vakantie en uw films of dia’s nog niet gezien? Profiteer dan nu van de voordelige aanbieding Leuke aanbiedingen Wordt VVD buiten spel door wie? Foto Sjaak Noteboom bij ons f 299,-- Een aanvullend rapport WADDINXVEEN De georganiseerde middenstand heeft voor een aan vullend rapport over het Passage-winkelcentrum opnieuw het Centraal In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.) ingeschakeld. Dat in febr. bekend gemaakt rapport vermeldt onder meer: ”Het afzien van de stich ting van een hoofdwinkelcentrum zal de prijs zijn, die betaald moet worden, zeker niet enkel, maar wel mede voor het beleid ten aanzien van de winkel bouw en winkeluitbreidingen in de afgelopen decennia, c.q. jaren. Dit alles vraagt niet alleen een kwantitatieve bezinning, want het gaat om méér dan een ’’invuloefening”. Ook een kwalitatieve herbezinning is dan nodig, omdat men voor het heden nu eenmaal met een brok overbewinkeling zit Tot slot moge volledigheidshalve nog de (gelet op de grondpolitiek thans wel licht irreële) suggestie worden gedaan om van de nood een deugd te maken door voor de opbouw van een plaatselijk kemwinkelapparaat de aandacht (weer) te richten op het Brugcentrum, teneinde aansluiting te zoeken bij het aldaar reeds gevestigde winkelareaal. Aldus zou het (bijkans) gesmolten hang ijzer mogelijk toch nog ”uit het vuur gerukt” kunnen worden.” Het plaatse- iij kKVO-bestuur heeft deze conclusie voor kennisgeving aangenomen. Nog steeds geen af rondend overleg Gaat nieuwe raad het gezet, en zo ja, winkelplan behandelen? Passage: volkstuintjes Deze vraag beheerst wethoudersverkiezing: Silma Super-8 filmprojector adviesprijs f 350-- J. DEN HAAG Passage 143 Tel. 2477 Zeis Ikon automatische diaprojector adviesprijs f 299,— bij ons f 229,-- DONDERDAG 25 JULI 1974 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 1 1 7000 m2 Talrijke combinaties Let op de in de etalage bij a Optimistisch Perkeo506 24V 1 50W Halogeen P. F. J. VAN SCHIE Christen Democratisch Appèl Hier moet het Passage-winkelcentrum komen, met op de voorgrond de onteigende zaak van slager J. A. Compeer Foto Sjaak Noteboom Kritische opmerkingen WADDINXVEEN Meermalen heeft in het Weekblad voor Waddinx veen en in andere kranten gestaan, dat de bouw van een Passage-winkelcen trum aan de Kerkweg in een beslissend stadium is gekomen, maar pas nu lijkt dat zinnetje volstrekt waar te zijn. Uit onze krant weet u, dat dezer dagen de laatste beletsels worden weggenomen en ook moeten worden weg genomen om het winkelplan boven water te houden. Zeer binnenkort krijgt de Waddinxveense gemeenteraad het definitieve Passage-winkelcentrum voorgeschoteld om er voorgoed een oordeel over te kunnen vellen. Dan zal een begin gemaakt kunnen worden met een sinds het begin van de ja ren zestig veelbesproken en veelbeschreven zaak. WADDINXVEEN In deze (vakantie)weken lijkt er met geen woord gesproken te worden over de verdeling van de wethouderszetels in de op dinsdag 3 september te installeren nieuwe gemeenteraad, laat staan dat er onderhandeld wordt. Uit het voorzichtige overleg tussen de raadsfracties sinds de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 29 mei is ’’slechts” vast komen te staan, dat alle vier partijen - Progressieven, CDA, SGP/Hervorm- de Kiesvereniging en WD - bereid zijn (deels weer) een wethouder te le veren. In het huidige college van Burgemeester en Wethouders zijn alleen de christen-democraten niet vertegenwoordigd. WADDINXVEEN Als binnen een vijftal weken door het college van Burgemeester en Wethouders niet de stukken op tafel gebracht kunnen worden, die nodig zijn om de nodige definitieve besluiten te nemen over het Passage-winkelcentrum aan de Kerkweg zal niet de huidige, maar de nieuwe gemeenteraad zich moeten kwijten van de taak Waddinxveen het centrum te geven dat het tot op dit moment onbeert. Grondprijs KVO-voorzitter Van Ringelenstein: ’’Desondanks de ernstige waarschuwing in het rapport wilden B. en W. toch doorgaan. U kent het resultaat. De ge meenteraad ging in 1972 niet accoord met de grondverkoop, op grond van het samengestelde rapport en de bouw van de Passage in de toenmalige opzet was van de baan en de middenstand slaakte een zucht van verlichting. We waren toen beland in een periode die iemand van ons persoonlijk, maar ook als be stuur ooit meer zouden willen herhalen. Deze werd gekenmerkt door een sfeer van onbegrip, spanning en grote teleur stelling, die op veel punten, ook in de persoonlijke verhouding, weinig goeds voortbracht”. (Advertentie) JUWELIER Oranjelaan 36 B, Waddinxveen Telefoon 7868 Burgemeester Van der Hooft heeft de Eén van de vragen die in de komende vijf weken beantwoord moet worden is welke partij nu wel en welke partij nu niet het aantal zetels binnen het college wil uitbreiden van drie naar vier. Wordt besloten aan die uitbreiding goedkeuring te hechten, dan hoeven er geen proble- Uit onze informatie blijkt dat er nog steeds geen afrondende bespreking is ge weest en dat zelfs met de middenstands- vereniging, bouwer en belegger nog geen datum is afgesproken. ARP-raadslid P. de Lijster, die over dit overleg voorzich tig in de laatste raadsvergadering inter pelleerde, moet heel goed in de gaten hebben gehad dat in dit geval de laat ste loodjes wel degelijk zwaar wegen. Onze vaste overtuiging is het dat ook in de komende 5 weken tot op het laatste moment uiterst voorzichtig door de be trokken partijen zal worden onderhan deld. De progressieven hebben alvast maar overleg gepleegd met hun achter ban (op donderdagavond 4 juli) om geen stap verkeerd te zetten, althans zoveel mogelijk te handelen in de geest van de achterban. WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) heeft op een dinsdag 19 februari van dit jaar ge houden spoedeisende buitengewone ledenvergadering duidelijke eisen gesteld om te komen tot de bouw van het Passage-winkelcentrum. De middenstanders schaarden zich toen achter het bestuursvoorstel, dat er een commissie van overleg komt, waarin gemeente, belegger, middenstand, bouwer en beheerder met elkaar praten en overleggen over zaken als de huur bijvoorbeeld. Deze huur zou maximaal 140,- per vierkante meter per jaar met een tienjarig huurcontract mogen bedragen. Van de kant van de Waddinxveense midden stand is het ook een eis dat eerst 2200 vierkante meter winkelcentrum wordt volgebouwd en in een later stadium de resterende 800 vierkante meter. Eerst zouden ook in aanmerking komen, die ondernemers die zich van elders in d egemeente verplaatsen en wel in volgorde van belangrijkheid. De spoed eisende buitengewone ledenvergadering werd vijf maanden geleden belegd, omdat in een zeer kort tijdsbestek een nieuw winkelplan op tafel was geko men, waardoor in feite de in december 1972 in het leven geroepen Stichting Winkelcentrum Waddinxveen overbodig is geworden. WADDINXVEEN De Passage aan de Kerkweg - waar men zo gezellig win kelt, zeggen de winkeliers die daar hun zaak hebben - bestond in maart van dit jaar 13 jaar. In bijna een kwart eeuw tijds hebben de tien Passage-winkeliers de mogelijkheden van hun centrum wel leren kennen en zien dan ook jarenlang uit naar een compleet Passage-winkel centrum. Wat die mogelijkheden zien betreft zag dat er in 1951, toen van de acht winkeliers die aan het destijds op gestelde plan Kerkweg zouden meedoen er zich zes terugtrokken, heel anders uit. Er is toen heel wat touwtrekken gele verd, want van hogerhand zag men meer in een centrum aan de Stationsstraat. In Na de vakanties zullen dan toch spijkers met koppen moeten worden geslagen met betrekking tot de verdeling van de wethouderszetels. Wat dit jaar opvalt is de beslotenheid rond deze zaak, waar van wij al hebben geschreven dat die de sfeer ademt van de huiskamer. Maar met de eerste dinsdag van september in het vooruitzicht zullen toch knopen moe ten worden doorgehakt of niet natuurlijk. realisering van het Passage-winkelcen trum aan de Kerkweg altijd optimistisch ingezien. Herhaaldelijk voorspelde hij in toespraken belangrijke data in de his torie van het winkelcentrum, zoals eind april bij de opening van de zaken van middenstandSvoorzitter G. van Ringe- lenstein toen hij het voor mogelijk hield dat de eerste paal voor het centrum nog wel eens voor de nu bijna afgelopen bouwvakvakantie in de grond zou kun nen gaan. Hoe zeer de zaak vertraagd is moge misschien blijken uit het feit dat de twee weken geleden door de Wad dinxveense gemeenteraad genomen pro- cedure-besluiten om straks snel te kun nen bouwen diverse malen eerder op de raadsagenda dit jaar stonden, maar toen telkens moesten worden afgevoerd. De zaak wordt ingewikkelder als de politieke partijen in meerderiieid blij ken te willen vasthouden aan een college met drie wethouders. Alle combinaties zijn dan mogelijk, maar het lijkt dan toch wel te gaan om een college met of zonder de VVD, een college met of zon der de SGP/Hervormde Kiesvereniging of een college met of zonder het CDA. Maar hieraan moet direct’ worden toe gevoegd, dat alles mogelijk is al houden wij het er op dat de WD bij een colle ge met drie wethouders wel eens buiten spel gezet zou kunnen worden als het CDA persé een wethouder wil leveren en de christen-democraten hun man ze ker niet op de plaats van geloofsgenoot H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesver eniging) willen zetten. In dit verband is het ook belangrijk hoe de Progressieven zich opstellen tegenover de WD. Uit het verleden is in Waddinxveen niet ge bleken, dat socialisten en democraten hier moeilijk met liberalen konden sa menwerken. Integendeel zelfs. ”Wel belangrijk bij al deze problematiek was het uitgangspunt 25.000, 30.000, ja zelfs mogelijk 40.000 inwoners voor Waddinxveen. En op basis van deze cij fers hebben wij als bestuur steeds weer opnieuw positief bijgedragen om de ont wikkeling van een hoofdwinkelcentrum op gang te brengen, waarbij altijd cen traal heeft gestaan de belangen van on ze gehele middenstand”, stelt de KVO- voorzitter met nadruk, er aan toevoe gend dat het er toen inderdaad op leek dat Waddinxveen snel zou uitgroeien tot een dorp met 30.000 inwoners. Daarom werd dé ene nieuwe wijk na de andere gebouwd en werden hiervoor ook win kelcentra ontwikkeld en gebouwd. ’’Goed overleg is hier altijd geweest tus sen ons en het gemeentebestuur, volle dige inspraak was er bij het toewijzen van de winkels. De kritische opmerkin gen die we altijd gemaakt hebben ten aanzien van deze centra is geweest, wan neer je ooit in Waddinxveen binnen af zienbare tijd een goed hoofdwinkelcen trum wilt ontwikkelen, dan moeten de buurt- of de wijkcentra beslist kleiner zijn. Deze adviezen zijn altijd terzijde gelegd in de vaste overtuiging van ge- meentezijde dat Waddinxveen nog veel verder zou uitgroeien dan 30.000 a 35.000 inwoners”, weet de heer Van Rin- gelenstein, die ook nog eens inherinne- ring brengt dat zijn organisatie geageerd heeft destijds tegen de supermarkt van Albert Heyn op de huidige plaats, in plaats van aan de Kerkweg (hoofdwin kelcentrum) en de leerzame studierei- pectief gezien de gemeentelijke kant van de zaak. Een uiterst belangrijke partner in dit geheel is de afdeling Waddinxveen van het Koninklijk Verbond van Onderne mers (KVO), of zoals iedereen nog pleegt te zeggen: de middenstandsver- enïging ”Waddinxveen”. Voorzitter G. van Ringelenstein heeft reeds op dins dag 19 februari voor de leden van zijn organisatie alles op een rijtje gezet met betrekking tot de bouw van het Passage- winkelcentrum dat allang geen hoofd winkelcentrum meer is. Tien jaar gele den - in 1964 - werd in opdracht van het Waddinxveense gemeentebestuur een rapport opgesteld met betrekking tot het plaatselijke hoofdwinkelcentrum. ”Van die tijd af is er eindeloos gediscussieerd, getekend en zijn er vellen vol cijfers ge produceerd over het winkelplan”, aldus de heer Van Ringelenstein, die nooit meer de periode zal vergeten dat er plannen werden gemaakt en besprekin gen werden gevoerd om het centrum bij de hefbrug te gaan ontwikkelen. In het bestemmingsplan ’’Stationsstraat” is uitgegaan van een mogelijke realise ring van 7.000 vierkante meter winkel- vloeroppervlakte aan weerszijden van de Kerkweg, voorzover gelegen tussen de Juliana van Stolberglaan en de Prin ses Beatrixlaan. Reeds vrij spoedig na de totstandkoming van dit plan bleek, dat een verdere groei van Waddinxveen niet gewenst was en zijn besprekingen begonnen over de realisering van een kleiner winkelcentrum. Uitgangspunt voor het wijzigen van het bestemmings plan is daarbij geweest een centrum te scheppen waar de functies wonen-wer- ken-winkelen-recreëren zo optimaal mo gelijk gemengd worden. Teneinde het plan financieel-economisch haalbaar te maken voor de gemeente, die alle gron den reeds - hetzij door aankoop, hetzij door onteigening verworven heeft - was het nodig een combinatie te zoeken van winkel- en woningbouw. De grondkos- ten die het totale nog te realiseren plan moeten opbrengen bedragen tenminste 2.811.000,-Het binnenkort aan de openbaarheid prijs te geven centrum plan is het gezamenlijk werkstuk van de stedebouwkundige, de afdeling Waddinx veen van het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO) - de middenstands- vereniging -, het architectenbureau L. Roggeveen BNA te Waddinxveen, het bouwbedrijf P. Rehorst BV te Wad dinxveen, Kok Beheer te Rotterdam en het Gemeenschappelijk Administratie kantoor (GAK) te Amsterdam. Het plan gaat uit van maximaal rond de 3000 vierkante meter winkeloppervlakte, waarvan voorlopig rond de 2000 vier kante meter wordt gerealiseerd, en zo’n 145 (meergezinsjpremiewoningen. B. en W. menen dat aan deze huizen, zeker voor vrijgezellen, onvolledige gezinnen, werkende echtparen en ouderen, behoef te bestaat. Tot zover in historisch pers- Eigenlijk zijn de pogingen om te be reiken dat Waddinxveen eindelijk het centrum krijgt dat het tot heden ont beert (zoals B. en W. dat graag zeggen) al vijftien jaar oud. In 1959 werd im mers het bestemmingsplan ”De Putte” vastgesteld, waarin een winkelgalerij aan de noordzijde van de Kerkweg was opgenomen. Op 10 mei 1967 is deze winkelgalerij uit het plan gelicht en is het plan ’’Stationsstraat” vastgesteld, waarin aan weerszijden van de Kerkweg winkelbebouwing was opgenomen. De Waddinxveense gemeenteraad gaf in no vember 1971 goedkeuring aan de eerste herziening van dat bestemmingsplan, welk plan door de provincie in januari vorig jaar accoord werd bevonden. men te worden opgelost. De wethouders worden dan de zittende heren A. H. van Gent (soc.), H. Huizer (SGP/Her- vormde Kiesvereniging) en Ph. Kroes (lib.) en de christen-democratische nieu weling P. F. J. van Schie, de voorzitter van de huidige KVP-fractie. Twee weken geleden zei burgemeester C. A. van der Hooft tot de gemeenteraad dat het op zeer korte termijn tot een af rondende bespreking met alle bij de bouw van het winkelcentrum betrokke nen zou komen. Bij een vlot overleg zou het zelfs tot de mogelijkheden be horen een extra gemeenteraadsvergade ring aan deze zaak te wijden, indien de geplande zitting van donderdag 8 au gustus ”te laat” zou zijn. Op die datum komt de raad in oude samenstelling voor het laatst bijeen. Dinsdag 3 september gaat de nieuwe raad van start. die dagen zagen de kerkgangers op een zondagmorgen het bord staan: ’’Waar deloos is dezé grond, de winkelgalerij ligt op z’n Maar er waren twee doorzettertjes: Mulder met zijn kleer- inakerij-inodeinagazijn en Doeleman met zijn kapsalon op de plaats waar nu Boekhandel Veldwijk zit Ze kregen het voor elkaar om aan de Kerkweg te ko men. Tot 1958 hebben ze daar alleen gestaan tussen de pony’s en de volkstuin tjes. ”Die jongens redden het nooit”, dachten collega-winkeliers. Tot in 1959 het bestemminsplan (toen: uitbreidings plan) voor de Passage een feit werd en in maart 1960 de eerste paal de grond in ging. zen van de plaatselijke middenstanders naar Genk en Brussel, een paar jaar te rug. ”Toch begon er in die periode (1970) iets te veranderen. Steeds meer geruchten deden de ronde, dat door vele insiders die enorme groei van Waddinxveen in de toekomst sterk in twijfel werd ge trokken en al spoedig was dit ook al aan vele dingen merkbaar. Maar B. en W. wilden met het ontwikkelen van het Passage-winkelplan toch gewoon door gaan. Het overleg dreigde vast te lopen en om te voorkomen dat wij protesteer den zonder voldoende deskundig advies werd in juni 1970 het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (C.I. M.K.) in allerijl opdracht gegeven een rapport samen te stellen, waarin de grootte en het maximaal verantwoorde duidelijk zou worden vastgesteld. Wa ren onze adviezen altijd gedaan op grond van deskundig ingewonnen adviezen, bij diverse instanties, de zaken werden ech ter zo op scherp gezet dat alleen kei harde cijfers, samengevat in een rapport, ons gehele gemeentebestuur moest over tuigen van de grote mate van onverant woordelijkheid om bij een stagnatie van de groei van ons dorp zo’n groot win kelcentrum te bouwen”. De conclusie van dat C.I.M.K.-rapport was dat een winkelplan van 7.000 vierkante meter beslist niet haalbaar was. Op verzoek van burgemeester C. A. van der Hooft werd op 12 december 1972 de Stichting Winkelcentrum Waddinxveen opgericht, waarin de plaatselijke midden standers met vijf leden vertegenwoordigd waren. Er werd weer veel vergaderd en boven water gebracht (zoals de overeen komst met Rehorst uit 1966 om als bou wer van het winkelcentrum op te tre den), maar toch zou een totaal nieuw winkelplan ontwikkeld worden zonder medewerking van de inmiddels overbo dig geworden stichting. De middenstan ders besloten inmiddels het CJ.M.K. een aanvullend rapport te laten opstellen. Een peiling van de middenstandsorgani satie toonde al gauw aan, dat maximaal 3.000 vierkante meter winkeloppervlakte wel eens voldoende zou kunnen zijn. Maar intussen dreigde de aanbiedings- prijs voor de grond aan de Kerkweg ho ger en hoger te worden. En over die prijs wordt op dit moment nog altijd veel gepraat, om het woord touwtrekken niet te gebruiken.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11