Raadsleden tegen grenswijziging van ons Burgemeester: Een ijsje voor mevrouw! eeuw Drs. M. Verboog n kwart bij bet onderwijs Boskoop krijgt zelfs geen snipper grond Hoever mag de wetenschap eigenlijk gaan, vraagt Waddinxveense embryoloog zich af Wiertsema ROND IN EUROPA STAPPEN DRIE „REAGEERBUISKINDEREN” Telefooncel Victorwijk? Bungalows bij J. Dorrekenskade Contactpersoon ”Bethel”-gem. in Boskoop 3 23 AUGUSTUS OPLEVERING DE ROOSSCHOOL i A AM DONDERDAG 25 JULI 1974 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Burgemeester C. Avan der Hooft schepte een ijsje in cafetaria Zwijgers. Meer omvattend I J In de oudheid WADDINXVEEN De Dorpstraat is springlevend. De opening van Cafetaria Zwijgers is daar opnieuw een bewijs van. Burgemeester C. A. van der Hooft vond het een plezierige gebeurtenis. Deze keer niet al leen in zijn hoedanigheid van Burgervader, ook als vader en grootvader was hij er zeer mee ingenomen. De burgemeester vertelde in zijn openingstoespraak dat hij wat overhoop had gelegen met zijn kinderen omdat er in de onmiddelijke omgeving geen hartige hap was te krijgen. Met de heropening van de vanouds beken de cafetaria hebben Han en Anne-Marie Zwijgers deze leemte weer opgevuld. Als openingshandeling schepte de heer Van der Hooft een puntgaaf ijsje, dat hij overhandigde aan zijn echt genote, mevr. J. van der Hooft-Lourens. i 9 W aarschuwing Burgemeester C. A. van der Hooft zag direct al in, dat het in de door de va kanties sterk uitgedunde raad onhaal baar was het voorstel er door te krij gen. Toch wilde hij wel van de gelegen heid gebruik maken de raadsleden in een uitgebreid betoog nog eens te wij zen op het gevaar van de zich in snel tempo uitbreidende omringende steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Hij bracht in dit verband zijn Zeven- moerbosveenplan (een vrijwillige samen voeging van de gemeenten Zevenhuizen, Moerkapelle, Boskoop en Waddinxveen) van een paar jaar terug bij een ieder in herinnering, omdat de filosofie er ach- - waar de streek niet rijp voor bleek te zijn, zo oordeelde hij destijds - nog al tijd opgeld doet. De filosofie van je sa men sterk maken om het groene hart te houden zoals dat nu nog is. De heer Van der Hooft vond het griezelig te be denken, dat met het opslokken van Ze venhuizen de gemeentegrenzen van de Maasstad op een steenworp afstand van Waddinxveen komen te liggen. ’’Daar om begrijp ik de bedoelingen van Bos koop om het sierteeltcentrum onder één bestuurlijke noemer te brengen, al wijs ook ik de gedachte van de hand onze buren in de gelegenheid te stellen wo ningbouw over het Noordeinde te ple gen”, aldus de voorzitter. WADDINXVEEN De Britse vrouwenarts professor Douglas Bevis heeft begin vorige week de medische wereld een ogenblik doen sidderen door op een me disch congres in Engeland te ver klaren, dat in Europa op dit mo ment drie ’’reageerbuiskinderen” rondstappen. Eén in Engeland en twee op het vaste land van Eu ropa. De term ’’reageerbuiskin deren” is nogal misleidend, om dat alleen de eicel in de reageer buis wordt bevrucht en in een verder stadium van ontwikke ling wordt gebracht, maar niet temin betekent het kunnen trans planteren van een buiten het menselijk lichaam gevormde vrucht in een baarmoeder voor veel vrouwen hoop, dat zij alsnog een kind ter wereld kunnen bren gen. WADDINXVEEN Boskoop krijgt van Waddinxveen geen snipper grond. De Waddinxveense gemeenteraad was in zijn laatste vergadering zelfs niet bereid een stukje grond van 30 hectare van de hand te doen, zo als het college van Burgemeester en Wethouders (op wethouder H. Huizer na) had voorgesteld. F J Foto: WvW/Gijg Kooren (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Eigen. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 wat embryoloog JffTfRfLORfi’ WADDINXVEEN Drs. M. Verhoog, rector van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum in Waddinxveen, zit 25 jaar in het onderwijs. Tijdens een bijeen komst in de raadzaal van het gemeentehuis is dit jubileum in kleine kring gevierd door de leden van de bestuurscommissie, de docenten, de oudercommissie en hun echtgenotes. kreeg van de bestuurscommissie en de oudercommissie bloemen aangeboden. dat zijn I »S WADDINXVEEN In de derde week van augustus, vrijdag de 23e om precies te zijn, zal de bij de Noordtunnel in Groenswaard 3 in aanbouw zijnde vijf de openbare Mr. A. de Roosschool voor basis- en kleuteronderwijs opgeleverd worden. Burgemeester C. A. van der Hooft deelde dat in de laatste gemeente raadsvergadering mee. WADDINXVEEN Het gemeentebe stuur zal nagaan of op eigen kosten in de St. Victorwijk een openbare tele fooncel kan worden neergezet, nu de PTT daar kennelijk geen haast mee lijkt te maken. Onlangs is aan de Zuidkade bij de hefbrug een openbare telefooncel geplaatst, waar reeds in 1972 om ge vraagd blijkt te zijn. Burgemeester C. A. van der Hooft zegde het D’66-raads- lid R. Gaykema tijdens de rondvraag toe over een telefooncel in de St. Vic torwijk met de PTT te zullen overleg gen, al vond hij, dat met het zelf finan cieren precedenten geschapen zouden kunnen worden. Drs. Hengst stelt in het begin van zijn reactie dat de ontwikkeling in de embryologie niet te ontdoen is van een aantal medische en wetenschap pelijke vraagstellingen. Reeds in de oudheid werden deze vraagstellingen geformuleerd: Wat is leven? Hoe ontstaat en ontwikkelt het zich en waarom op die en die wijze? Tot in deze dagen is er een discussie over de twee stellingen, die Aristoteles al opperde, namelijk: In het ei zijn reeds alle organen aanwezig en groei en alleen maar uit. En: Vanuit een vormloos, maar vormbaar beginsel ontwikkelen zich de organen van een individu, die verder ontwikkelt en groeit. De vraag of het een en ander waar was bleef tot ongeveer negentienhonderd in discussie. Vanaf het begin van deze eeuw, maar voor- WADDINXVEEN Om ongewenste bebouwing in een gebied tussen de Jan Dorrekenskade en de Burgemeester Trooststraat tegen te kunnen gaan heeft de vorige week donderdagavond ver gaderende gemeenteraad besloten op nieuw een voorbereidingSbesluit daartoe te nemen. Het ligt in de bedoeling dat in dat gebied, in het oosten begrensd door de Gouwe en in het westen door de Kanaaldijk, bungalows en eengezins woningen te bouwen. Daartoe is het noodzakélijk dat het bestaande bestem mingsplan Zuidkade wordt herzien, me de in verband met het geprojecteerde zoetwaterkanaal dat onmiddellijk ten noorden van de Burgemeester Troost straat zal worden gegraven. Over de hui zenbouw zijn de besprekingen met de provinciale planologische commissie in middels afgesloten. De raadsleden bleven bij hun stand punt en zeiden van mening te blijven niet helemaal te bevatten hoe Boskoop met die 30 hectare van Waddinxveen zou kunnen bereiken dat het sierteelt centrum onder één bestuurlijke noemer is te brengen, terwijl op dat stukje grond sportvelden en bedrijfsgebouwen zijn gelegen. In het algemeen onder schreef men de waarschuwing van de burgemeester, maar men vond die in dit geval niet van toepassing, zodat met 8 tegen 2 stemmen het voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders werd verworpen. Alleen de VVD wilde wel meewerken. De penningmeester, de heer W. I. A. Langbein, overhandigde met een toe passelijk woord een envelop met inhoud. De heer Verhoog toonde zich zeer ver rast en ingenomen met de boeken over zijn grote hobby. Hij zei het eerste jaar in Waddinxveen ontdekt te hebben dat er met de op het eerste gezicht ingewik kelde bestuursconstructie ex art. 61 ge meentewet goed te werken is omdat m enin Waddinxveen in een bestuur zit om iets te doen. Mevrouw Verhoog Zonder woorden ging de gemeenteraad accoord met ,het voorstel van B. en W. om de gemeentelijke subsidie aan de oudercommissies van de openbare scho len (thans 5 kleuter-, 5 basis- en 1 mavo- school) te verhogen van 125,per jaar tot 225,De schoolraad voor het openbaar onderwijs had om deze verhoging gevraagd naar aanleiding van een eigen onderzoek naar de financiële positie van de oudercommissies. Hoe wel schoolhoofd W. F. M. Muller al officieel afscheid heeft genomen heeft de gemeenteraad hem nu ook eervol ontslag verleend. De heer Muller was hoofd van de Klaas de Vriesschool en is benoemd tot hoofd van de nieuw te stichten derde openbare school voor ba sisonderwijs in Brummen. De Waddinxveense raadsleden gingen zonder discussie accoord met het be schikbaar stellen van kredieten om de geïntegreerde school te kunnen inrich ten. Het ging om in totaal 67.000, voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen en meubilair voor de basis school en om 7.650,voor de aan schaffing van meubilair voor de kleuter school. Zoals bekend krijgen de kleuters in het nieuwe schoolgebouw de beschik king over een speellokaal. Voor het door de raad beschikbaar gestelde be drag is het ook nog mogelijk de kamer van de hoofdleidster in te richten een kweek in reageerbuis. Hij meent dat de algemene opinie voor deze moeilijke keus komt te staan als er geen spra ke is van verandering: Moet men de wetenschap zijn gang laten gaan of moet wettelijk worden geregeld welk onderzoek op welke wijze gedaan moet worden? Kan men afgaan op de individuele ethiek van een onder zoeker of moet het onderzoek onder toezicht staan van een sociale ethiek? En wie of welk orgaan moet dat dan regelen? ”Er zijn voldoende voorbeelden dat de resultaten van een onderzoek door ’’onbevoegde” instellingen op een niet door de onderzoeker bedoelde wijze worden toegepast. Recent voor beeld is de toepassing van plantaar- vragen of die mensen in deze tijd van overbevolking dan niet beter een kind kunnen adopteren. Sociaal en psychisch gezien begrijpt een ie der echter wel, dat ook zo’n echtpaar liever een kind van zichzelf heeft. En wie moet bepalen (discrimineren) of men deze mensen met een een voudig defect een kind kan ontzeg gen?”, aldus tot zover de Waddinx veense embryoloog. dige groeihormonen, ontdekt en ont wikkeld ten behoeve van de op brengst van de oogst. Militaire in stanties gebruiken deze hormonen nu in zeer sterke concentratie als ont- bladeringsmiddel in Vietnam. Toch mogen dergelijke overwegingen niet de voortgang van het onderzoek be lemmeren”, is de vaste overtuiging van de Waddinxveense embryoloog. ”Men mag de onderzoeker niet de verantwoordelijkheid toekennen over zijn daden, die anderen mogelijk met zijn resultaten zouden kunnen doen. Tenslotte is het dan eenvoudiger een orgaan in het leven te roepen dat beslist of bepaalde instanties resulta ten mogen toepassen voor doelein den die een onderzoeker niet voor ogen stonden”. Tijden- de rondvraag maakte mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) complimenten aan het adres van de plantsoenendienst, die met fraaie zelf gemaakte bloemstukken het ambtsjubi leum van de voorzitter luister had bij gezet. De heer Van der Hooft maakte van de gelegenheid gebruik mede na mens zijn vrouw een ieder hartelijk dank te zeggen voor alle gelukwensen: Op een vraag van KVP-raadslid C. I. Th. J. M. Smit moest de burgemeester zeggen dat ook volgend jaar twee ker missen in Waddinxveen zullen worden gehouden, maar dat de ’’organisatoren” - Concordia en het Sportweekcomité - onderling een regeling hebben getrof fen. Mogelijk dat reeds met de behande ling van de gemeentelijke begroting 1975 het voorlichtingsblad zal verschij nen, waarvoor de gemeenteraad in het voorjaar een eerste krediet beschikbaar had gesteld, zo zei de vooizitter desge vraagd tot de heer P. de Lijster (arp). Tenslotte maakte de burgemeester een aantal benoemingen bekend van nieu we mensen op de gemeentesecretarie, nadat de heer J. van den Roovaart (chu) had geklaagd over het slechte wegdek van de Stationsstraat. Met deze problemen als uitgangs punt begonnen de Engelse vrouwen artsen Patrick Steptoe en Robert Ed wards hun onderzoek of het moge- lijk is een ’’moederei” te bevruchten buiten het menselijk lichaam en de vrucht in te planten in de baarmoe der. Het eerste is mogelijk gebleken, de tweede fase levert grote proble men op. Het inplanten op zich wordt door beide artsen niet als een pro bleem beschouwd, maar het regelen van de menstruatie, zodat de inge plante vrucht niet uit het lichaam wordt verdreven, blijft een belang rijk punt bij hun onderzoekingen. Inmiddels is dus nu de Engelse vrou wenarts prof. Douglas Bevis met de mededeling gekomen, dat er dus drie gezonde reageerbuiskinderen in Eu ropa rondlopen. In de Nederlandse pers is er met nadruk opgewezen, dat ingeplante baby’s hachelijke ex perimenten blijven. De kans op mis lukking op misvorming is groot” Er zullen vele pogingen (dus operatieve ingrepen) vooraf gaan aan elke ge slaagde inplanting. Alleen al op grond van die argumenten is het de vraag of ’’inplanting” ooit verant woord zal zijn,” luidde een commen taar. meent, dat, hoewel het volgens hem in de nabije toekomst beslist moge lijk zal blijken om embryonen van dieren en mensen geheel buiten het lichaam op te kweken, de weten schap daar nog niet aan toe is. ’’Zo wel zuiver wetenschappelijk als me disch gezien is men nog niet aan vraagstellingen toe, die proeven in die richting rechtvaardigen. Waar schijnlijk zal de publieke opinie (mits regelmatig goed voorgelicht) tegen de tijd dat menselijke embryonen buiten het lichaam gekweekt moeten worden ten behoeve van een bepaal de gerechtvaardigde vraagstelling zo’n proefopstelling kunnen accep teren. Een dergelijke ontwikkeling van de opinie zal vergelijkbaar zijn met de ontwikkeling van die opinie rond begrippen als anticonceptie en abortus”, aldus drs. Hengst die zich afvraagt wat in een bepaald stadium het verschil zal zijn tussen abortus en het afbreken van een Maar B. en W. gaven de raadsleden rui terlijk toe ook geschrokken te zijn van de stukken die het provinciaal bestuur Waddinxveen over deze zaak had ge zonden, omdat daaruit bleek dat de door Boskoop aanhangig gemaakte wijziging van de gemeentegrenzen van ook nog andere gemeenten (Reeuwijk, Hazers- woude. Alphen aan den Rijn) veel meer omvattend is dan uit gevoerde gesprek ken kon worden geconcludeerd. Behalve de wens om het sierteeltcentrum onder één bestuurlijke noemer te brengen bleek onze buurgemeente ook te lon ken naar meer bouwgrond voor woning bouw. En dat schoot ook het college in het verkeerde keelgat, omdat uit de re acties op de discussienota structuurplan Waddinxveen vorig jaar maart overdui delijk is gebleken, dat er geen sprake mag zijn van woningbouw ten westen van het Noordeinde. En daarom waren B. en W. niet bereid de gevraagde 150 hectare van de hand te doen, maar wel die 30 hectare om in ieder geval te be reiken dat de nu in het noorden zo vreemd lopende gemeentegrens recht wordt getrokken. ARP-raadslid P. Noordam vond Boskoop maar wat zuiniger met bouwgrond moest omspringen. ”Als we met die grenswijziging accoord zouden gaan dringt Boskoop alls een soort puist de gemeente Waddinxveen binnen. Daar voel ik niets voor”. Hoewel mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) de door onze buurgemeente gevolgde procedure verre van sympathiek vond wilde ze toch wel die 30 hectare weg- schenken. Bij de stemming zou blijken, dat zij en haar fractievoorzitter wethou der Ph. Kroes (lib.) dé enige voorstem mers waren. De heer D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging) wees er op dat de door Boskoop gewenste grenswijzigingen ook bij andere gemeen ten weerstanden hadden opgeroepen. "Daarbij komt, dat men destijds wist dat er sportvelden werden aangelegd op Waddinxveens grondgebied. In ieder ge val ontgaat mij de logica van het voor stel”. Ook de heer J. van den Roovaart (chu) zag de noodzaak van dé grens wijzigingen niet in, mede omdat de ge meentelijke opbrengsten zouden dalen. Hij dacht in dit verband aan de straks te innen onroerend goedbelasting. D’66- raadslid R. Gaykema bracht nog naar voren het wel aangenaam te vinden dat uiteindelijk het Verenigd Streekvervoer- bedrijf Westnederland in de gehele Rand stad reclame maakt voor Waddinxveen. ”En dat moet zo maar blijven”, oor deelde hij. De heer C. J. Th. J. M. Smit (kath.v.) wilde van het college de ga rantie dat Boskoop geen woningbouw zou plegen op de door de buurgemeen te van Waddinxveen over te nemen grond. Vicevoorzitter, drs. G. C. Kamerling, roemde de heer Verhoog om zijn werk kracht en de wijze waarop hij vorm weet te geven aan de idealen van de oprich ters van de Samenwerkingsschool. Na mens het college van burgemeester en wethouders, de oudercommissie en de commissie van bestuur overhandigde hij de jubilaris de drie unieke delen „Wilde planten, flora en fauna in onze natuur gebieden” door prof. Westhoff e.a., spe ciaal voor de Vereniging tot Bescher ming van Natuurmonumenten geschre ven. WADDINXVEEN/BOSKOOP Tot voor kort was de contactpersoon voor de Volle Evangelie Gemeente ’’Bethel” in Boskoop de heer P. van der Heijden, Tesselschadelaan 28 in Waddinxveen. Men verzoekt ons mee te delen dat voortaan voorganger J. Modderkolk, Burgemeester Colijnstraat 83-85 in Bos koop (telefoon 01727-2477) voor de Waddinxveners als contactpersoon op treedt van de Volle Evangelie Gemeente ’’Bethel” in Boskoop. Een krediet van 4.899,65 kan het be stuur van de Vereniging voor Protes tants Christelijk Onderwijs ’’Groen van Prinsterer” tegemoet zien om daarvoor 25 leerlingensets en leer- en hulpmidde len voor de tweede en derde klas van de De Savomin Lohmanschool aan te schaffen. Deze aanschaffen zijn nood zakelijk in verband met de toename van het aantal leerlingen op de school. De zelfde onderwijsvereniging krijgt 575,04 voor de aankoop van twee stellingkas- ten voor handenarbeidmateriaal voor de Groen van Prinstererschool. al na de Tweede Wereldoorlog is de embryologie voornamelijk door de technische verbeteringen sterk voort geschreden. Op het ogenblik wordt over het al gemeen aangenomen, dat een be paalde samenhang tussen inwendige en uitwendige factoren een rol speelt bij de bepaling van de vorm en func tie van cellen of weefsels in een ont wikkelend lichaam. Het woord uit wendige moet men opvatten in die zin, dat ook omringende cellen tot die uitwendige behoren, omdat is gebleken dat omringende cellen vaak een bepaalde uitwerking hebben op de ontwikkeling van andere cellen. Vlak voor de Tweede Wereldoorlog werd begonnen met een gericht ex perimenteel onderzoek. Tot onge veer 1950 was de embryologie een voornamelijk zuiver-wetenschappelij- ke aangelegenheid. Daarna is vooral de medische toepassing van het em bryologisch onderzoek naar voren gekomen. Tot voor kort was het voor een onderzoeker moeilijk om mense lijke eieren en embryonen te verkrij gen. Tengevolge van de gewijzigde opvattingen over abortus is het nu mogelijk om levende menselijke em bryonen in zeer vroeg stadia te be studeren. En wat dit laatste betreft ontstaan er vraagtekens op het ge bied van de ethiek, moraliteit en le galiteit betreffende het verrichten van dergelijk onderzoek. ”Een voorbeeld van een onderzoek met een duidelijk gedefinieerde mo rele vraagstelling is het volgende: een aantal vrouwen kan als gevolg van ’’mechanische defecten”, zoals bijvoorbeeld verstopte eileiders, geen kinderen krijgen. Men kan zich af- Eigenlijk wilde Boskoop 150 hectare van Waddinxveen hebben om te bereiken dat in een later stadium het sierteeltcen trum onder één bestuurlijke noemer ge bracht kan worden. Indien de gevraagde grenswijziging zou zijn doorgegaan had den de sportvelden aan de Hoogeveense- weg, die bespeeld worden door de Bos- koopse voetbalvereniging ’’Floreant”, en de bedrijfsgebouwen van Verenigd Streekvervoerbedrijf Westnederland, eveneens aan de Hoogeveenseweg, bin nen de grenzen van de gemeente Bos koop komen te liggen. Over de uitlatingen van prof. Bevis, die gezegd heeft met zijn proeven te moeten stoppen vanwege de sen sationele publiciteit, is in ons land dezer dagen eveneens veel geschre ven. Dat ook het Weekblad voor Waddinxveen deze zaak in zijn ko lommen ter sprake brengt, komt om dat de in Waddinxveen aan de Pep- pelhorst wonende drs. R. Hengst in een krante-reactie de vraag heeft op geworpen hoever de wetenschap in dit soort zaken eigenlijk mag gaan. Drs. Hengst is als embryoloog ver bonden aan het Utrechtse Hubrecht- laboratorium, dat internationaal is georiënteerd. Zijn reactie werd ge publiceerd in de bladen van het Sijt- hoff-concera. De Waddinxveense - .jês

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5