Twee voorstellen wegens de vakantie aangehouden Waarover precies inspraak? Dragen goedgekeurde valhelm is zaak van (levens)belang EEN BOEKJE OVER KALKAR V erzakkendNoordeinde was niet te voorzien Nieuwe raadsleden toegelaten Onthard water kost twaalf cent extra Wiertsema AI. Boere (soc.) wil ageren tegen de Kalkar-heffing Zet gemeenteraad tweederde van het ambtenarenkorps buiten spel? VALHELM NOODZAAK De Rijnstreek: Provincie beantwoordt vragen van statenlid drs. R. Harms GEENFONTEIN IN PETTEPLAS WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Lagere rijweg Adviezen Afscheid WADDINXVEEN Nu minister drs. Th. E. Westerterp van Ver keer en Waterstaat bekend heeft gemaakt, dat de verplichting tot het dragen van valhelmen door bromfietsers en duopassagiers op 1 no vember van dit jaar van kracht wordt vindt Veilig Verkeer Neder land het een nuttige en nodige zaak dat het publiek nog eens duide lijk op het grote (levens)belang wordt gewezen van het dragen van alleen goedgekeurde valhelmen. Daarom staan de goedkeuringsvig- netten hierboven nog eens bij elkaar. Daarbij zij er op gewezen dat het linker keurmerk het officiële bromfietsvignet is. VANAF 1 NOVEMBER 1974 IS HET DRAGEN VAN EEN VALHELM DOOR BROMFIETSERS EN DUOPASSAGIERS VERPLICHT. GOEDGEKEURDE VALHELMEN Z'JN AAN DE BINNENZ'JDE VOORZIEN VAN ÉÉN VAN DE HIER AFGEBEELDE KEURMERKEN. Schoolbegeleidingsdienst J00007 Inspraak WADDINXVEEN Omdat vakantie en drukke werkzaamheden zeven raadsleden verhinderden om twee weken geleden de gemeenteraadsvergade ring bij te wonen besloten de tien „achterblijvers” twee belangrijke voor stellen van het college van Burgemeester en Wethouders maar aan te hou den tot een volgende vergadering. „Het zou onjuist zijn over deze zaken te spreken nu zelfs een hele fractie (PvdA - redactie) op vakantie is”, be toogden de heer P. de Lijster (arp) en mevrouw L. M. Oosterbroek-Waag- meester (lib.). Onroerend goed Zebra WADDINXVEEN Evenals wethouder Ph. Kroes (lib.) van openbare werken dat in de gemeenteraadsvergadering van donderdag 13 juni moest meedelen, schrijft ook het provinciaal bestuur van Zuid-Holland in ant woord op een vijftal vragen van het socialistische statenlid drs. R. Harms, dat de opgetreden verzakkingen van het Noordeinde redelijkerwijs niet konden worden voorzien. WADDINXVEEN De ge meente is niet van plan in de Petteplas een fontein te laten spuiten, zoals de heer J. L. van Heteren (Gemeentebelan gen) in een in december 1973 gehouden gemeenteraadsver gadering als idee had opge worpen. Het plaatsen van zo’n fontein blijkt al gauw veertien mille (f 14.000,-) te gaan kos ten en het college van Burge meester en Wet houders laat in een mededeling aan de ge meenteraad doorschemeren dat nogal prijzig te vinden. De heer Van Heteren zag het liefst in de Petteplas een fon tein geplaatst om het uitzicht van de bewoners en bewoon sters van de bejaardenflats aan de Kerkweg nog meer te verfraaien. Zoals bekend heeft de gemeente de aankleding rond de Petteplas al bijzonder aantrekkelijk gemaakt. WADDINXVEEN Er zijn de laatste tijd door de Waddinxveense gemeenteraad diverse (belangrijke) besluiten genomen of voorstellen ge daan, die het Weekblad voor Wad dinxveen ten onrechte (nog) niet hebben gehaald en dat verzuim wil len we met onderstaande opsom ming goedmaken. Kalkar-heffing .innwiokfi’ DONDERDAG 25 JULI 1974 WETTIG GEDEPONEERD WITTIG CEDtPOHEERD (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Eigen. H. J. Zeypvsld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 IW Toch is het goed dat deze schriftelijke vragen dinsdag 18 juni zijn gesteld, om dat daardoor definitief is vast komen te staan dat de provincie ook blijft mee betalen in de extra kosten. Daarover bestond in de gemeenteraadsvergadering van ruim een maand geleden wat onze kerheid, maar Gedeputeerde Staten zeg gen vooralsnog in principe bereid te zijn de strop van het Noordeinde even eens in gelijke mate te dragen. Het ging bij deze voorstellen om het be schikbaar stellen van twee ton (ƒ200.000) extra om de invoering van de onroerend goed belasting in Waddinxveen admini stratief te kunnen voorbereiden en om de instelling van commissies van mede zeggenschap, zodat ook de ambtenaren inspraak kunnen krijgen. WADDINXVEEN Op het gemeentehuis zijn in totaal 68 ambtenaren bij een vak bond aangesloten: 24 van de gemeentesecretarie en 44 van openbare werken. De bonden waarvan men lid is zijn de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenbond A(RKA), de Nederlands Christelijke Bond voor Overheidspersoneel (NCBO), de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), de Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren (NBvGA) en de Bond van Technische Ambtenaren (BTA). In hun voor stel aan de gemeenteraad doen Burgemeester en Wethouders een aantal suggesties waar de commissies van medezeggenschap het bijvoorbeeld over zouden kunnen hebben: aanschaf apparatuur, materieel en gereedschap, inrichting van werkplaat sen, verbouwingen, etc., huisvesting verschillende afdelingen, organisatorische opzet van de afdelingen, opleiding en vorming van personeel, interne arbeids- en dienst- voorwaarden, zoals arbeidstijden, variabele werktijden, pauzes, enz., maatregelen betreffende veiligheid, gezondheid en hygiëne, werkmethoden, formatiebeleid, interne reorganisaties, algemeen personeelsbeleid, promotiebeleid, mechanisatie, automati sering, beoordelingssystemen en besluiten omtrent toekenning van kleding-, rijwiel en andere toelagen. te leiden zijn er eigenlijk twee mede zeggenschapscommissies nodig, respec tievelijk voor het personeel van de ge meentesecretarie en openbare werken. Van de één wordt gemeentesecretaris H. Jenné voorzitter en van de ander Open bare Werken-directeur A.M. Zwambom. Volgens het voorstel van B. en W. aan de raad wordt alleen inspraak verleend aan hen die zich bij een erkende vak organisatie hebben aangesloten. Uit een opgave blijkt dat van de ongeveer 180 mensen die op het gemeentehuis werken er „slechts” 68 (24 gemeentesecretarie en 44 openbare werken) zijn georganiseerd. Zij zijn lid van in totaal vijf bonden. Aan te nemen valt dat in de gemeente raad vooral over het min of meer buiten spel zetten van tweederde van het amb tenarenapparaat daar waar het gaat om de inspraak harde noten gekraakt zullen worden. Maar het college heeft in dit opzicht de vakbonden gevolgd. Gedeputeerde Staten schrijven in de beantwoording van de vijf vragen van statenlid Hanns dat na een aanvanke lijke periode van de gebruikelijke nor male zettingen zich in de afgelopen win terperiode sterkere zettingen hebben voorgedaan dan redelijkerwijs kon wor den verwacht. Gelet op de uitkomsten van de ter zake gehouden metingen mag worden gehoopt, dat de nog te verwach ten zettingen geen bijzonder karakter meer zullen hebben. Een en ander was ook al uit de gemeenteraadsvergadering gebleken. Het Weekblad voor Waddinx veen heeft al bericht, dat de opgetreden verzakkingen vooral gevolgen met zich hebben gebracht voor de tussen de rij weg en het fietspad gelegen parkeerstro- ken, omdat deze gedeeltelijk zijn gele gen op het in de tussenberm van de weg gelegen onderheide infiltratieriool, dat moet gorden aangebracht voor de hand having van de grondwaterstand na het dempen van de langs het Noordeinde gelegen vaart, om schade aan de op hou ten palen gefundeerde dichte bebou wing langs de weg te voorkomen. Daar naast zijn door de grotere zettingen ver scheidene, dwars door de weg aange brachte wateriniaten gebroken. Met het herstel hiervan is reeds begonnen. Zoals het er nu naar uit ziét zal van de huidige sinds 1970 optredende gemeenteraad afscheid worden genomen in een op donderdag 8 augustus te be leggen openbare raadsvergadering. De raadsleden die niet meer terug komen zijn: H. P. Barth (D’66), R. Gaykema (D’66), C. J. Th. I. M. Smit (kath.v.), P. Noordam (arp), I. van den Roovaart (chu) en I L. van Heteren (Gemeente belangen). De meerderheid van de Waddinx- veense gemeenteraad is accoord gegaan met de oprichting van een regionale schoolbegeleidingsdienst voor Midden- Holland en de Rijnstreek en zei in prin cipe bereid te zijn daarvoor in het eer ste jaar 45.000,te voteren. De heer A. H. van Gent (soc.), wethouder van onderwijs, beantwoordde de raadsleden bij die gelegenheid staande, maar kon toch niet verhelen dat de leden van de SGP/Hervormde Kiesvereniging (waar onder wethouder H. Huizer) tegen zou den stemmen, omdat er te veel geld mee gemoeid zou zijn. In een motie sprak de raad zich uit dat de op te richten school begeleidingsdienst in beginsel ingepast dient te worden in het takenpakket van een gewest en vooruitlopend daarop in gemeenschappelijke regelingen van de intergemeentelijk overlegorganen. H-310 gemeentelijke eigendommen te zijn. Er moet nog altijd een besluit geno men worden de weekmarkt voortaan zo mer en winter om acht uur in plaats van negen uur te sluiten. Op verzoek van de raad zijn de marktkooplieden, midden stand en consument om reacties daarop gevraagd. Dus het is nog even afwach ten, hoewel marktkooplieden steeds veel- vuldiger om acht uur beginnen op te breken. Het waterleidingbedrijf wil nog onder zoeken of de kosten gedrukt kunnen worden, aldus directeur A. van der Kaaij in Boskoop. Maar omdat een groot aan tal technische werken de aandacht van het bedrijf vraagt zal het moeite kosten nog dit jaar uitsluitsel te geven. De kos ten, die nu uit de bus zijn gekomen, zouden het drinkwater ruim vijftien pro cent duurder maken; het nieuwste tarief is 78 cent per kubieke meter, na een verhoging van een dubbeltje per 1 juli jl. Het is overigens de vraag, aldus de heer Van der Kaaij, of waterontharding nog wel zo dringend nodig is. „Door de vermenging van ons bij de Rijn gewon nen water met Gouds water is een hele verbetering ontstaan.” Dat B. en W. nu gekomen zijn met een voorstel tot de instelling van commissies van medezeggenschap is voornamelijk WADDINXVEEN ARP-raadslid Noordam kon in de laatste Uitgaande van de thans lagere ligging van de weg, als gevolg van de grotere verzakkingen, kan niet meer worden volstaan met de oorspronkelijke gedach te asfaltbetonverharding voor deze weg. Ter besparing van materiaal en daarme de ter vermindering van gewicht van het wegdek alsmede ter besparing van kos ten wordt nu overwogen te volstaan met een gemiddeld 4 centimeter lagere uit eindelijke hoogte van de rijweg. Ge dacht wotdt hierbij aan een aantal in 1974 en 1975 uit te voeren werkzaam heden met betrekking tot het onderpro- fiel en het op hoogte brengen van het wegdek, het vervangen van de asfaltver- harding van de parkeerstroken door een gemakkelijker op hoogte te houden klin- kerbestrating en het vervangen van de 14 centimeter dikke betonnen deksels op de putten van het infiltratieriool door belangrijk minder dikke stalen deksels - opdat deze niet boven de verharding van de parkeerstroken uitsteken - alsmede het uitvoeren van de nodige grondwer ken. En daar is die onlangs door de Waddinxveense raad extra gevoteerde 1,2 miljoen allemaal voor nodig. Bij het verstrekken daarvan probeerden de fracties van PvdA en D’66 overigens wel tevergeefs ’’accenten” te verleggen, zoals ze dat zeiden. De progressieven waren van mening dat andere (recreatie ve) prioriteiten gesteld dienden te wor den. een gevolg van door de progressieven geuite wensen. Geestelijke vader hier van zou kunnen worden genoemd de heer M. Boere (soc.). Op het gemeente huis is al sprake van georganiseerd over leg in ambtenarenaangelegenheden. Maar het „bezwaar” zou zijn, dat dit georgani seerd overleg meer is bedoeld voor za ken van algemene aard (rechtstoestand, e.d.). De medezeggenschap bestrijkt meer het terrein van het functioneren van het gemeentebestuur ten dienste staande korps van ambtenaren. Om nu die in spraak te bevorderen en in goede banen 0*25 n 1.4.J WADDINXVEEN In Waddinxveen heeft iedereen via de postbodes van de PTT gratis een propagandaboekje voor kernenergie in de bus gekregen, dat is gemaakt en uitgegeven door de NV Sa menwerkende Elektriciteits-Produktie- bedrijven (SEP) te Arnhem. Het vertelt de lezer iets over het hoe en waarom van de snelle kweekreactor, die bij het Duitse Kalkar in aanbouw is. Ook gaat het werkje van 16 pagina's in op een aantal vragen die vaak verband houden met dit project, waarover reeds in het Weekblad voor Waddinxveen van 24 januari (Kijk, met die Kalkarheffing zit het zo) en van 13 juni (Waddinxveen en de Kalkarheffing) is geschreven. Het ge meentebestuur bestudeert op dit mo ment een brief van de Werkgroep Mi lieuhygiëne Gouda en omstreken, waar in de gemeenteraad wordt uitgenodigd protest aan te tekenen tegen de Kalkar heffing (FOSK genoemd) op de afreke ning van het GEB. Landelijke actiegroe pen wijzen er op dat voor het drukken en verspreiden van het drukwerkje van de NV Samenwerkende Elektriciteits- Produktiebedrijven (SEP) meer dan een half miljoen gulden is uitgetrokken, ter wijl over de grote gevaren, de risico’s en de problemen van het Kalkarproject onvoldoende of in het geheel niet wordt gerept. Zo wordt in het Kalkarboekje voorgehouden dat tot het jaar 2000 ’’slechts” een hoeveelheid radioactief af val ter grootte van een fors huis moet worden opgeborgen. En het bewaren van dat afval zou geen onoplosbare milieu problemen opleveren, ook niet na 300 jaar - een in de geologie korte periode, wordt er veelbetekenend nog aan toe gevoegd. Volgens SEP-woordvoeder P. J. B. Wasser is de Kalkarcentrale in West- Duitsland - waarvoor elke Nederlandse verbruiker 3 procent heffing betaalt - ”het symbool van de bezwaren tegen kernenergie in het algemeen”. De SEP meent dat het Kalkarproject voor de energievoorziening in de toekomst van groot belang kan zijn. P. in de laatste raads vergadering na een korte schorsing mee delen, dat de commissie waarin hij en andere scheidende raadsleden op verzoek van de voorzitter zitting hadden geno men, de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden had onderzocht en ze in orde had bevonden. Burgemeester C. A. van der Hooft had de raad in zijn kwaliteit als voorzitter van het centraal stembureau al laten weten dat alle nieu we raadsleden hun benoeming hadden aangenomen. Dinsdag 3 september zal de Waddinx veense gemeenteraad voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeenkomen. De kiezers hebben op woensdag 29 mei be paald dat het bestuur van de gemeente dan voor vier jaar in handen gegeven moet worden van de progressieven: A. H. van Gent, M. Boere, H. van Ek, R. H. Hol, W. C. Verbaan en W. G. de Meer; de christen-democraten T. J. Bou wers, P. F. I. van Schie, W. Stuulen, P. de Lijster en W. L. M. Kruijk; de libe ralen Ph. Kroes, L. M. Oosterbroek- Waagmeester, I. C. A. C. de Vogel en Z. van der Houwen en van de SGP/ Hervormde Kiesvereniging H. Huizer, J. Havenaar, D. Uitbeijerse en P. Meer kerk. zaamheden (het verzamelen van de ge gevens, en dergelijke) niet in eigen be heer kunnen worden gedaan, gezien de achterstand die er al op het gemeente huis is. Daarom stelt het college de raad voor de stichting voor kadastrale en financiële administratie „Kafi” in Arn hem te belasten met dit werk. Met bij komende kosten kan het hele karwei ge klaard worden voor 260.000,-. En om dat er al zestigduizend gulden beschik baar is gesteld is dus dat krediet van twee ton nodig. Voor dit bedrag kan ook de gemeentelijke administratie op dit punt geautomatiseerd worden. Zoals bekend heeft het opknappen van de ruim drie kilometer lange verbin dingsweg tussen Waddinxveen en Bos koop sinds 1968 al 5.685.000,- gekost. Een extra bedrag van 1.200.000,- is nodig gebleken om de niet te voorziene zettingen in een reeks van dit en vol gend jaar uit te voeren werkzaamheden weg te werken. Wat blijft is dat het pro vinciaal bestuur tot het bittere einde bereid blijft 90 procent van de totale herstelkosten voor haar rekening te ne men. Maar de verzakkingen van dit mo ment zit iedereen natuurlijk wel dwars. GS zeggen dat voordat met het opknap pen van het Noordeinde is begonnen bo- demkundige gegevens zijn verzameld en dat voor de demping van de vaart - waarvoor sterk waterdooriatend mate riaal met een zo laag mogelijk gewicht is gebruikt - grondmechanislhe adviezen zijn ingewonnen. Zoals bekend besloot de Waddinxveense gemeenteraad in maart van dit jaar dat de nieuwe onroerend goed belasting bin nen twee jaar ook in onze gemeente ge heven kan worden. In meerderheid werd gekozen voor een berekening van deze (de gemeentekas spekkende) belasting naar de oppervlakte van de onroerende goederen. Drie maanden geleden al werd een krediet van 60.000,- gevoteerd om met de voorbereiding van de invoering van de onroerend goedbelasting een be gin te kunnen maken, want slechts een deel van de werkzaamheden zullen wor den kunnen overgenomen door de rijks- belastingdienst. B. en W. zijn de mening toegedaan dat door de gemeente te verrichten werk- WADDINXVEEN/BOSKOOP Cen trale waterontharding blijkt twaalf cent extra per kubieke meter leidingwater te kosten, zo heeft het (intergemeentelijk) waterleidingbedrijf „De Rijnstreek” er varen. Het bedrijf, dat onder meer ook Waddinxveen van drinkwater voorziet, heeft de laatste tijd met centrale ont- harding geëxperimenteerd. Er wordt ge werkt met een proefinstallatie in Hazers- woude. Er komt een zebra bij de Prins Wil- lem-Alexandertunnel tussen de kruis punten Beethovenlaan-Chopinlaan en Beethovenlaan-Groensvoorde. Aanvan kelijk stelden B. en W. voor deze voet- gangersoversteekplaats met knipperlich ten extra te beveiligen, maar op het ge meentehuis wordt onderzocht of moge lijk de „Boskoopse oplossing” - zwart witte zuilen bij de zebra - in Waddinx veen toegepast kan worden. Dit laatste vooral op verzoek van de heer R. Gay kema (D’66). Bij de St. Jozefschool komt behalve een kleuterschool ook nog een kleed- gelegenheid bij het gymnastieklokaal en verder enkele voorzieningen voor de eenwording van beide scholen. De raad heeft daarvoor aanvullende kredieten van in totaal ruim 67.000,beschik baar gesteld. Met de kleinst mogelijke meerder heid van 8 tegen 7 heeft de Waddinx veense gemeenteraad besloten de Woer denaar Th. de Groen geen stuk grond ni het bungalowparkje aan de Wilhelmina- kade - waarvan de toegangsweg Broek huizen zal worden genoemd - te verko pen. De laatste twee kavels wil men voor eventuele Waddinxveners beschikbaar houden. Wel werd toegestaan dat de Waddinxveners A. M. Smit en A. A. Heerkens zich van een plaatsje in het nieuwe bungalowparkje verzekerden. De Moordrechtenaar A. M. Heemskerk werd toegestaan een stukje bouwgrond aan de Zuidkade te kopen, terwijl met 8 tegen 7 werd besloten dat de Waddinx- vener D. A. de Wit het pand Henegou- werweg 40 van de gemeente koopt. PvdA en D’66 zeiden tegen de verkoop van PvdA-fractievoorzitter M. Boere zal gaan proberen de gehele raad achter zich te krijgen door bij het ministerie van Economische Zaken te gaan protesteren tegen de zogenaamde Kalkar-heffing. Van de Werkgroep Milieuhygiëne Gou- dat e.o. heeft de raad daarover een brief gehad waarop nu door B. en W. wordt gestudeerd. Er is 18.500,beschikbaar gesteld voor de afbraak van het pand Dorps straat 4 waar ’’Anno 1884” in gehuisvest is geweest. Met name de raadsleden H. P. Barth (D’66) en M. Boere (soc.) te kenden bezwaar aan, omdat het krediet op een tijdstip moest worden verstrekt dat van het hele pand al niets meer over was. Wat er op dit braakliggend stuk Dorpstraat gaat komen is nog onbekend. PvdA en D’66 hebben bij het beschik baar stellen van een aanvullend krediet van 1.210.000,ten behoeve van een nieuwe opknapbeurt van het Noordeinde tevergeefs geprobeerd accenten te ver leggen. De progressieven (uitgezonderd PvdA-wethouder A. H. van Gent) waren van mening dat andere (recreatieve) pri oriteiten gesteld moesten worden. De ge hele gemeenteraad bleef het overigens een merkwaardige zaak vinden dat nie mand deze „strop” heeft zien aankomen, want zoals bekend is in het Noordeinde al sinds 1968 zo’n 5,6 miljoen gulden geïnvesteerd. Het rijwiel- en voetpad van de Alber- dingk Thijmlaan naar Boskoop, dat dus dwars door het Gouwebos loopt, zal van verlichting worden voorzien, De raad heeft daarvoor 4.900,beschikbaar gesteld en was tevens van mening dat bromf ietsers verboden moet worden daar te rijden. B. en W. hebben de provincie geschreven voor dat laatste toestemming te willen verlenen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 7