B. en W. van Waddinxveen: BEHOUD BRUG VAN GROTE WAARDE schrijven elkaar nog op de valreep WADDINXVEENS NIEUWE HART 112 FLATS EN IN TOTAAL 3000 M2 EXTRA Briefwisseling neemt veel wantrouwen weg Middenstanders en gemeentebestuur Wie nam deze spullen zomaar mee ft M. Boere: Opschorten betalingen? Als |S? ik daar woonde had ik ’t ook gedaan y Eö IbWIIf I WINKELRUIMTE VONDELWIJKBEWONERS: B. EN W. GEEF ONS SNEL EEN GOED BEELD OP DE TV! Bi ïm II .1 JX' G£MEk f i i r WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1974 Pagina 9 I if®" n Raadslid i I Branchepatroon i Brief In een :heldere Huurprijs Supermarkt WADDINXVEEN Burgemeesters en Wethouders schrijven de vanavond vergaderende gemeenteraad het behoud van de Gouwebrug van zeer grote waarde te achten, te meer nu nog een aansluiting vanaf de Kanaaldijk op de weg wordt verkregen. De raadsleden worden door het college uitgenodigd de provinciale waterstaat te berichten, dat ingestemd wordt met de oplossing, zoals die in de afgelopen maanden is bedacht door een werkgroepje met vertegenwoordigers van rijks- en provinciale waterstaat en de gemeenten Gouda en Wad dinxveen. Foto Gijs Kooren Met zo’n slechte ontvangst kun je je toestel het beste in de vuilnis emmer stoppen. Dit stilleven hebben we voor u opgebouwd aan de voet van de gewraakte antennemast en ter verhoging van het effect hebben we er ook het spandoek dat de jeugd midden juni voor het raadhuis opstak, maar achter gehangen. WADDINXVEEN In een tijd van harde acties, van pressiegroepen en een keur van andere, duidelijke, protesten, doet de actie van de bewoners van de Vondelwijk, waarmee zij een betere ontvangst van een aantal televisie-zenders willen verkrijgen, nog zeer gematigd aan. V erantwoordelijkheid WADDINXVEEN Er is nog geen goede tekening beschikbaar om u een indruk te geven hoe het Waddinxveense hart er nu precies gaat uit zien. Maar wel is te zeggen wat u er zo ongeveer in kunt aantreffen. WADDINXVEEN scherpe en tevens briefwisseling hebben het bestuur van de middenstandsvereniging Waddinxveen en het college van Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen dinsdag voor de allerlaatste maal krachtig de puntjes op de i gezet met betrek king tot het Passage-winkelcen trum aan de Kerkweg, tot de bouw waarvan de gemeenteraad vanavond kan besluiten. Hll - f Ui# ÖL 875 1625 95 )o ttkv/ 1 I r I. en 1 Ter bevestiging van de toezeggingen uit de commissievergadering heeft het wijk- comité een brief gezonden aan de Wad- Voor de bewoners in de nieuwbouw wijken betekende een aansluiting op het centraal antenne-systeem, dat de kosten WADDINXVEEN Om ware antenne- wouden tegen te gaan, een goede ont- v angstkwaliteit te garanderen en het aan tal programma's te vergroten zijn in Waddinxveen de Vondelwijk, Groens- waard 1, 2 en 3 en in zuid het wijkje ten noorden van de St. Victorkerk voor zien van een centraal antenne-systeem. Elders op deze pagina lezen we dat we eigenlijk moeten zeggen Centrale An tenne Inrichting (CAI). Tien jaar gele den, in 1964, werden op het gemeente huis de eerste CAI-plannen daartoe ont wikkeld. De toen te nemen maatregelen werden op het juiste tijdstip aangekon- digd, want in oktober van datzelfde jaar begonnen na een experimentele fase de regelmatige uitzendingen via Nederland 2. lager zouden zijn dan van de eigen buiten antenne, waarvan de gemiddelde levens duur ongeveer vijf jaar is, en dat oude televisietoestellen niet behoefden te wor den omgebouwd. Eind 1964 zou een en- quete worden gehouden om de behoefte aan het centraal antennesysteem te pei len, doch die raadpleging zou pas in mei 1966 plaatsvinden. Wij hebben het ter zake zeer deskundige raadslid, de heer M. Boere (soc.), om zijn mening gevraagd, die hij ons als privé persoon en dus niet in zijn hoe danigheid van PvdA-raadslid heeft ge geven. Het systeem rond de Jacob Cats- laan, een van de oudste in onze gemeen te, heeft een beperkte bandbreedte, waar mee de overdracht van een groot aantal kanalen niet mogelijk is. De gebruikte kabels, aansluitingen en versterkers zijn volgens de huidige normen beslist in ferieur en bovendien is het onderhoud ook niet om over naar huis te schrijven. Aangezien de Vondelwijk een van Ne derlands laagstgelegen gebieden is, is ook de hoogte van de centrale mast niet toereikend voor een ongestoorde ont vangst van Duitse zenders. Een en ander zal dus moeten uitdraaien op totale vernieuwing. Eerst dan heeft het zin om deze wijk aan te sluiten op het nieuwe, nog te installeren CAS. De heer Boere kan er wel begrip voor op brengen dat men in de huidige situatie pogingen zou ondernemen om met eigen antennes een beter resultaat te bereiken, hij waarschuwt echter de bewoners wel voor de kosten van een echte, officieel geïnstalleerde privé-antenne, die toch binnen afzienbare tijd overbodig zal zijn. Als gemeentebestuurder juicht hij het opschorten van betalingen niet toe, maar hij voegt er aan toe: „Als ik daar woon de, had ik precies hetzelfde gedaan”. Nederland 2, Duitsland 1, Duitsland 2 en België (Vlaams programma). Duits land 3 en België (Frans programma) be horen straks niet tot de ontvangstmoge lijkheden. Voorts een aantal FM-radio- zenders, doch de ontvangst daarvan zal afhankelijk blijven van atmosferische condities. Maar in het algemeen zal, naarmate de avond vordert, de kwaliteit ervan toenemen. WADDINXVEEN In de tijd, gelegen tussen dinsdagmorgen 30 juli en woensdagavond 31 juli 1974, zijn uit een houten huisje aan de Kromme Esse 6, verdwe nen: een teak af gefineerde secre taire; een petroleumstel; een kat tenland en een rode thermosfles. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat kinderen deze goederen heb ben meegenomen in de overtui ging, dat deze waren achtergela ten. De eiegenaar hiervan ver zoekt ouders, die de bovenge noemde spullen in hun bezit heb ben,telefonisch contact met hem op te nemen. Telefoonnummer: 2509. PvdA-commissielid M. Boere wees er op dat het Waddinxveense gemeentebestuur de Vondelwijk een goede beeldontvangst wil bezorgen en dan moeten niet die fou ten gemaakt worden die in het begin in de Vondelwijk zijn gemaakt. Met een goed centraal antenne-systeem voor de gehele gemeente kan in elk aangesloten huis worden ontvangen: Nederland 1, Dit min of meer ludieke gebeuren le verde als resultaat de toezegging op, dat in september de gemeenteraad zal moe ten beslissen over een voorstel om in Waddinxveen een Centraal Antenne Sy steem te installeren, waarop de thans overal in de gemeente reeds aanwezige Centrale Antenne Inrichtingen kunnen worden aangesloten. Volgens door de PTT vastgestelde nor men is er eerst sprake van een Centraal Antenne Systeem (CAS) wanneer daar mee in de eerste plaats een gehele ge meente wordt bediend en ten tweede wanneer dit systeem de mogelijkheden biedt een groot aantal zenders over te dragen en eventuele afwijkende zender- normen (zoals bijvoorbeeld de Belgische stations in de VHF band III) om te zet ten in signalen die döor in west-Neder- land gebruikte ontvangers kunnen wor den weergegeven. In hun brief zei het middenstands- bestuur het onaanvaardbaar te achten om de huurprijs van 140,- per vier kante meter slechts twee jaar vast te zetten. Veel liever had men een in dexering van tien jaar gezien, maar de middenstanders menen dat zij met een vijf jaar vaste huurprijs tot het uiterste zijn gegaan. „Dit betekent voor de belegger een financiële hand reiking, waarmee de gestegen bouw kosten ontstaan door vertraging ruimschoots worden gecompenseerd”, aldus de middenstand, die in dit ver band een bestaand (aantrekkelijker) voorbeeld noemt Het gemeentebe stuur zegt in zijn brief dat over de huurprijs afgelopen vrijdag duidelijke afspraken zijn gemaakt en dat van de zijde van de belegger laatstelijk toch belangrijke consessies zijn gedaan in de richting van de plaatselijke mid denstanders. Het bestuur van de middenstands vereniging Waddinxveen, dat vorige week vrijdag op het gemeentehuis nog had deelgenomen aan een be spreking over het Passagewinkelcen- trum, zei zich tenslotte toch te kun nen verenigen met het Standpunt dat de belegger uiteindelijk uitmaakt welke branches zich in dit koopcen- dige Passage-winkelcentrum gevestig de „Spar” zal zijn, die al in mei van dit jaar om winkelruimte in het nieu we plan had gevraagd. Dat betekent dus in feite een verhuizing van een bestaande supermarkt naar de over kant. De grootte van' de supermarkt (1068 vierkante meter volgens het winkelplan; dat is veel te groot zeg gen de middenstanders, omdat kleine re bedrijven dan onmogelijk worden) zal worden bepaald aan de hand van het zeer binnenkort op verzoek van de middenstand uit te brengen ClM.K.-rapport over het branche patroon. Totaal 2595 Intussen wordt er met name in de Von delwijk sinds jaar en dag geklaagd over de slechte ontvangst. Met de opdracht daar wat aan te doen door eerst en voor al initiatieven te nemen om te komen tot de aanleg van een centraal antenne- systeem voor geheel Waddinxveen be- noemde de gemeenteraad op 14 februari van dit jaar uit zijn midden een com missie ad hoe. De leden daarvan zijn wethouder Ph. Kroes (voorzitter), M. Boere, P. F. J. van Schie, D. Uitbeijerse en H. P. Barth. Op dat moment was reeds een begin ge maakt met de aanleg van het centraal antenne-systeem en successievelijk wer den steeds meer radio- en televisie signalen gemeenschappelijk aangevoerd. De inspraak die de bewoners van de Vondelwijk toen kregen hield in dat nogal wat mensen bezwaar maakten te gen de aanleg van het net door of over het betrokken perceel, waardoor veel meer lengte kabel moest worden gelegd. Voor vele nieuwe bewoners, die later zijn aangesloten, heeft dit nadien extra Knarsetandend zeggen de Waddinx veense middenstanders te hebben moeten constateren dat er op het ge meentehuis reeds zonder overleg aan een branchepatroon is gewerkt, om dat in het winkelplan ongeveer 1068 vierkante meter winkelruimte is „ge reserveerd” voor een supermarkt. „Dat dit ingaat tegen alle eerder ge maakte afspraken en lijnrecht staat tegenover de door uw voorzitter aan ons gedane belofte, behoeft geen ver dere uitleg. Dat de grootte van de supermarkt moet worden vastgesteld door deskundigen, rekening houdend met de kleinere bedrijven die zich daar gaan vestigen, is door alle par tijen als het enig juiste erkend”, al dus de middenstand. Burgemeester en Wethouders zijn het over dat overleg duidelijk niet met de middenstanders eens. ,JEr is niet zonder overleg reeds aan een branchepatroon gewerkt”, zegt het college. In het centrumplan is slechts ruimte voor één supermarkt en dat heeft de instemming van de middenstanders en het gemeentebe stuur. De mogelijkheid bestaat dat die supermarkt de reeds in het hui- Vlak voordat B. en W. dinsdagmor gen in hun wekelijkse vergadering bijeen zouden komen bezorgde sec retaris T. Ververs jr. van de midden standsvereniging Waddinxveen een inderhaast geschreven brief, die nog diezelfde middag door het college schriftelijk zou worden beantwoord. Dit vraag- en antwoordspel op de valreep blijkt ontspannend te hebben gewerkt. trum zullen kunnen vestigen. Maar dan zou wel moeten worden vast gelegd, dat weigering van een win kelier alleen kan op grond van on voldoende kredietwaardigheid en dat de plaatselijke middenstanders altijd voorrang hebben. Het middenstands- bestuur heeft het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CHALK.) gevraagd op zeer korte termijn te rapporteren aan welke branches in het te bouwen winkel centrum behoefte zal bestaan. B. en W. zijn het helemaal met de midden standers eens dat een kandidaat- winkefier alleen op grond van on voldoende kredietwaardigheid kan worden geweigerd en dat plaatselijke ondernemers voorrang hebben bij het verkrijgen van winkelruimte aan de Kerkweg. Ons college is er overigens van over tuigd, dat met betrekking tot het thans aan de orde zijnde centrum plan een alleszins aanvaardbaar com promis gevonden is kunnen worden. Het is geenszins onze bedoeling, en dit is het ook nooit geweest, om zon der overleg met u te handelen. Weest er van overtuigd, dat ook uw belan gen een grote rol in ons beleid is toe bedeeld, zoals ook in het verleden steeds is gebleken. Wij vertrouwen dan ook, dat toch in goede harmonie met uw bestuur het centrumplan thans tot een goed einde kan worden gebracht.” Midden juni kwamen de bewoners met een spandoek naar de vergadering van de speciale commissie die de problemen van Waddinxveen’s Centrale Antenne Inrichtingen tot een oplossing moet brengen. Midden juni kreeg deze commissie tij dens een vergadering een aantal bewo ners op bezoek om te protesteren tegen de slechte tv-ontvangst in de Vondelwijk. Kinderen droegen een spandoek waarop stond: ,31. en W. geef ons snel een goed beeld op de tv!” De bewoners vroegen de commissie haast te maken met de op lossing van dit probleem. „Wij vragen ons af waarom de beloofde verbeterin gen nu al jaren op zich laat wachten”. Bij die gelegenheid zei voorzitter Ph. Kroes (lib.) dat de commissie ad hoe, die mr. P. Rolff als adviseur heeft aan getrokken, binnenkort met een afge rond voorstel aan de gemeenteraad hoopt te komen, zodat met de werk zaamheden om geheel Waddinxveen een centraal antenne-systeem te geven kan worden begonnen. KVP-commissielid P. F. J. van Schie waarschuwde er voor dat haastige spoed zelden goed is de wijk- verwarming in de Vondelwijk is daar kosten met zich gebracht Maar goed, thans bedraagt het aantal aansluitingen: Vondelwijk (Ned. 1, 2, Duitsland 1) Groenswaarden (Ned. 1, 2, Duitsland 1, 2) Deel Victorwijk (Ned. 1, 2, Duitsland 1, 2) Inmiddels heeft de gemeenteraad een brief gekregen van de heer R. ’t Hart, Justus van Effenlaan 15. Namens vrij wel de gehele Vondelwijk klaagt hij over een slechte ontvangst van radio- en te levisiesignalen en zegt hij dat de bewo ners inmiddels hun betalingen ten be hoeve van het centraal antenne-systeem hebben opgeschort. Burgemeester en Wethouders schrijven de vanavond ver gaderende raad deze brief voor kennis geving te willen aannemen. dinxveense raadsleden waarin zij na een opsomming van de voorgeschiedenis als volgt 'besluiten: „Bij de uitvoering dient voorts onze wijk voorrang te krijgen. Wij hebben daarbij goede nota genomen van de tijdens bedoelde vergadering door de voorzitter (Ph. Kroes red.) gemaakte opmerking, dat hij ons voorrang wil ge ven en dat zijns inziens de verbetering in november 1974 een feit zou kunnen zijn, hetgeen döor de technisch adviseur, de heer Rolff, werd beaamd. Wij zouden het daarbij op prijs stellen, indien het uit de bewoners gevormde voorlopig actie comité van de voortgang van het een en ander op de hoogte zal worden gehou den. In afwachting van dit alles zullen wij voorlopig onze betalingen aan het centraal antennesysteem opschorten (voor zover al niet overgemaakt)”. Deze brief is met de grootst mogelijke meerderheid ondertekend door Vondel- wijkers die zijn aangesloten op de cen trale mast bij de Jacob Catslaan. Het actiecomité, bestaande uit mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (WD- raadslid) en de heren M. de Vries, J. E. Oomes, A. J. Willemsen, J. de Roode, R. ’t Hart en P. v.d. Pligt hebben ons duidelijk gemaakt dat men met het nodige begrip voor alle achtergronden, nu toch wel' aan het eind van zijn geduld is gekomen. Wanneer de toezeggingen Dat het langverwachte Passage- winkelcentrum uiterst voorzichtig be handeld dient te worden en dat met zoveel als maar mogelijk is rekening moet worden gehouden staat voor zo wel de middenstandsvereniging Wad dinxveen als voor het gemeentebe stuur van Waddinxveen als een paal boven water, getuige de laatste ali nea’s van hun dinsdag geschreven brieven. 1’ j>| Wit r j uit de CAS-commissie worden waarge maakt is men tevreden, maar een verder uitstel zal niet worden aanvaard. De actieve bewoners zijn het er mee eens dat geldverslindende, tijdelijke lapmidde len geen oplossing bieden, men wil ech ter wel als eerste genieten van de op handen zijnde verbeteringen, om daar mee de pijn van jaren antenne gesukkel wat te verlichten. De middenstand: „Gelet op de grote verantwoordelijkheid, die wij samen dragen voor het welslagen van dit centrum, maar nog meer voor het be houd van de bestaande winkelcen- tra’s, hebben niet alleen wij maar hebben zeker ook uw college en de leden van de gemeenteraad een be langrijke taak om er voor zorg te dragen dat de sociale functies, die toch zeker onze centra’s vervullen, niet op het spel worden gezet door een onverantwoorde bezetting van het Kerkwegplan. In onze bespreking is het wel duidelijk geworden dat door de belegger alle aandacht wordt gegeven aan de ontwikkeling van het centrumplan en daarbij te weinig rekening wordt gehouden met de reeds bestaande centra’s. Dat dit voor de belegger moeilijk is kunnen wij begrijpen, maar dit grote probleem was van te voren voldoende bekend”. Het gemeentebestuur: „Wij bena drukken dat het het gemeentebestuur van Waddinxveen er om te doen is in het algemeen belang het beste wat mogelijk is te trachten te verwezen lijken. Hierbij dienen de belangen te worden behartigd van zowel de con sument als de gevestigde midden stand. Dat daarbij soms gebruik ge maakt moet worden van compromis sen is nu eenmaal niet te vermijden. Het Passage-winkelcentrum aan de Kerkweg is een combinatie van winkel- woningbouw. Uitgangspunt is steeds geweest dat er sprake moest zijn van een men ging van de functies wonen, werken, winkelen en recreëren. Voor het winkelplan zal de Passage verkeersvrij moeten worden gemaakt. Aan het nu op tafel liggende plan hebben een reeks van deskundigen van binnen en buiten Waddinxveen mee gewerkt. Het Passage-winkelcentrum, dat wordt gebouwd door bouwbedrijf P. Rehorsit BV en waarvoor het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) als belegger optreedt en Kok Beleggingsmakelaardij als beheerder, biedt uiteindelijk ruimte voor 3.000 vierkante meter winkelvloeroppervlakte en 112 flats (71 twee kamerwoningen en 41 3 kamerwoningen). Afgesproken is dat voorlopig 680 vier kante meter vloeroppervlakte onbebouwd zal blijven. Dit is het gedeelte dat on- middelijk naast de huidige winkelbebouwing van de Passage is geprojecteerd en dat voor partiële verkoop zou worden aangewend. De overige 2320 vierkante meter zal worden verhuurd tegen een prijs van 140,per vierkante meter voor twee jaar vast. Een commissie zal gaan uitmaken welke branches een plaats in het Passage- winkelcentrum zullen kunnen krijgen, maar de belegger heeft de uiteindelijke be slissing. De door het winkelplan lopende weg zal worden voorzien van drempels, zodat het vrijwel uitgesloten zal zijn dat het doorgaande verkeer van deze „winkel- weg” gebruik gaat maken. Bij het Passage-winkelcentrum komt ook een nieuw ge bouw van de AM RO-bank. Daarvoor kunnen de raadsleden vanavond al de be nodigde 600 vierkante meter grond tegen 387.000,-(exclusief btw) verkopen. En daarmee is dan ook de eerste grondverkoop in het winkelplan een feit. het beste bewijs van en dat een goe de voorbereiding om tot een nieuw sy steem te komen noodzaak is. Wel zullen, zo zei hij, bij een nieuw systeem de ta rieven 4 5 keer hoger worden dan de bestaande. „Ik wil echter niet de indruk wekken dat een en ander op korte ter mijn gerealiseerd zal kunnen worden. De storing die er nu in het net zit, wordt afzonderlijk onderzocht door een afde ling van de PTT en we hopen dat deze storing zeer spoedig kan worden op gelost.” - W iWlfe Niet verheeld kan echter worden dat B. en W. toch met verwondering en teleurstelling hadden kennis geno men van de brief van de georgani seerde plaatselijke middenstand, die vooral ging over het branchepatroon, een in het winkelcentrum te vestigen supermarkt en de huurprijs. De mid denstanders schroomden niet tussen de regels door van een „onaanvaard baar” te gewagen bij uitvoering van de nu op tafel liggende plannen. „Maar het moet mogelijk zijn om overeenstemming te bereiken”, werd nog geschreven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9