55-jarig huwelijksfeest van Een adoptiegroep schrijft zich de vingers blauw Discussie in Ontmoetingskerk AALTJE’S„AFSPIEGELINGS-ACADEMIE” WADDINXVEEN Voor Aaltje Donker vallen haar opleidingen uiteen in twee delen, één voor amateurs en één voor leerkrachten, jeugd- en bejaarden leidsters. Voorop staat altijd de eigen creativiteit en daarom is het een vaste regel dat alles wat de amateurs leren, huis uit te voeren moet zijn. Er wordt les gegeven op instrumenten die in de huiselijke kring kunnen worden be speeld, het materiaal voor tekenen, boetseren en dergelijke is zo gekozen dat het overal aanwezig is of gemakkelijk kan worden aangeschaft. Juist bij deze vakken gaat mejuffrouw Donker veel verder dan het bezig houden van kin deren, ze leert ze zich in materiaal en kleur goed uit te drukken. Het uit reiken van diploma’s op de de uitvoering vindt Aaltje Donker een belangrijk deel van haar werk. Het kunnen halen van een diploma is een stimulans om af te maken waarmee men begonnen is. De diploma-eisen, die in een boekje zijn vermeld, vertonen een opklimmende moeilijkheidsgraad die aan het eind een gedegen opleiding waarborgt. De opleiding voor leerkrachten en jeugd- en bejaarden leidsters probeert te voorzien in een leemte, waarmee deze men sen beter in staat worden gesteld de zogenaamde musische vakken te doceren. Je zou de academie van Aaltje Donker een „afspiegelings-academie” kunnen noemen, van een zeer vast program is geen sprake. Dat wat wordt gevraagd, probeert ze te doceren, zodat er zelfs een harmonium is te vinden, waarop een enkele keer les wordt gegeven. Als curiositeit hebben we mejuffrouw Donker achter onderstaand instrument gefotografeerd, waarbij we ons haas ten om te vertellen dat in haar academie aan de Peter Zuidlaan een keur van fraaie instrumenten ter beschikking staat voor ieder die zich in huismuziek wil bekwamen. Ontstaan door reconstructie van deze weg? Huiseigenaren Noordeinde geven gemeente schuld van mankementen f Amnesty International: Zelden snelle resultaten, gewoon stug doorzetten DR. JAN VINK De schrijver HUISELIJK BEZIG ZIJN MET DIPLOMA’S BELOOND I I I CfeaiVWERKVORmEH in 12 cursusavonden worden in overleg met de deelnemers, met de modernste middelen, in één cursus de volgende technieken behandeld en beoefend: t A studiecentrum gouda1 A i I “L Pagina 9 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 SEPTEMBER ’74 door WILLEM VERBAAN Adoptiegroepen (Advertentie) s Kunsthobby-academie en muziekschool WADDINXVEEN Gisteravond heeft burgemeester C. A. van der Hooft diploma’s uitgereikt aan de meisjes en jongens die met succes de kunst hobby-academie en muziekschool ’’Groenswaard” van Aaltje Donker heb ben doorlopen. De uitreiking gebeurde in het Anne Frank-centrum tijdens de daar gehouden muziekuitvoering en tentoonstelling. Het ging om diplo ma’s voor piano, blokfluit, electronisch orgel en gitaar en voor beeldende vakken. Geslaagden Gezamenlijk WADDINXVEEN Met het uitreiken vorige week van de brochure „Martelingen, niet te geloven” aan burgemeester C. A. van der Hooft is de Werkgroep Adoptie Waddinxveen van Amnesty International in het volle licht van de publiciteit gekomen. Toch geniet in ons dorp het werk van Amnesty International in het algemeen en de adoptiegroep in het bij zonder nog weinig bekendheid. Daarom is dit artikel geschreven. r i Gang van zaken WADDINXVEEN Bewoners en eigenaren van een groot aantal huizen langs de oostkant van het Noordeinde zeggen dat hun woningen manke menten beginnen te vertonen, die mogelijk te wijten zouden kunnen zijn aan het dempen van de sloot tussen het Noordeinde en de betreffende wo ningen ten behoeve van de reconstructie van deze ruim 3 kilometer lange weg tussen Waddinxveen en Boskoop. Geldverslindend 1 - w f® Foto Gijs Kooren 1 Foto Gijs Kooren V WESTHAVEN 31-32, 001820-17861 Zeer zelden kan gesproken worden van Ki "j. *“*•*- •H '1 i! Aaltje Donker pleitbezorgster voor huismuziek Het Noordeinde is sinds 1968 geregeld in het nieuws, omdat opknappen van In het afgelopen seizoen zijn er diplo ma’s behaald door: Piano A: Ingrid •LINO SNIJDEN •LEERBEWERKEN •DRUKTECHNIEKEN in de gemeenteraad ter sprake omdat er een extra krediet gevoteerd moest wor den, omdat de weg harder (ver)zakt dan iedereen voor mogelijk had gehouden. Over de kwestie stelde het statenlid drs. R. Harms nog vragen aan het provin ciaal bestuur, dat verzekerde dat er in de voorbereiding geen fouten zijn gemaakt. Mocht het tot een proces komen dan zal de zaak door de kantonrechter worden behandeld, die dan een arbitrage-com- missie in het leven zal roepen op wiens advies hij dan uitspraak zal doen. Amnesty bestaansrecht. Maar ze is meer dan een hart onder de riem: de kaarten en brieven kunnen ertoe bijdragen een gevangene vrij te krijgen of zelfs z’n leven te redden. uu.uii n j imum|||i| tifilhllm WADDINXVEEN Het echtpaar L. N. van der Heijden (79) en M. van der Heijden-Rooker (80) vierde dinsdag het 55-jarig huwelijksfeest. U weet wel, dat we een 55-jarig huwelijk doorgaans niet vermelden, maar vijf jaar geleden hebben we het echtpaar in de steek gelaten en we zijn blij, dat we dat nu goed kunnen maken. De heer en mevrouw Van der Heijden zijn allebei buiten Waddinxveen geboren maar zijn reeds op jonge leeftijd hier komen wonen, zodat de 55 jaar van huwelijk ook 55 Waddinxveense jaren waren. Ze woonden achtereenvolgens aan de Zuidkade, de Nesse, de Burg. Trooststraat en sinds acht jaar in een bejaardenwoning aan de Prins Bernhardlaan. De bruid heeft als liefhebberij prachtige borduurwerken ver vaardigd, de heer Van der Heiden is 46 jaar meubelmaker geweest bij Van Schaik en Berghuis en heeft jarenlang zijn krachten gegeven aan de Christelijke Bibliotheek. Het zal echter op zijn minst toch twee duizend gulden kosten die juridische bij stand en deskundig onderzoek van de bedreigde en reeds mankementen verto nende huizen. Het moet nameijk bewe zen worden dat de schade inderdaad door de reconstructie van het Noord einde is veroorzaakt. Hoewel alle huis eigenaren een schadeclaim willen indie- Een adoptiegroep trekt zich het lot aan van gevangenen, die om politieke of godsdienstige overtuiging van hun vrij heid zijn beroofd. Ook bekommert de groep zich om hun familie. Alleen ge vangenen die geen geweld gebruikt of gepropageerd hebben, worden door Am nesty geadopteerd, tenzij er sprake is van marteling of doodstraf. Om het onpar tijdig karakter van Amnesty te bena drukken worden gevangenen gekozen uit landen van zeer tegengestelde ideologie ën. Het is de taak van de groep: te wer ken voor de vrijlating van de gevangene, een betere behandeling voor de gevan gene te bewerkstelligen en de gezinnen van de gevangenen eventueel financieel te steunen. Een adoptiegroep schrijft, als inmiddels namen en adressen van gevan genen bekend zijn, de vingers blauw. „Het streven van de school is het huise lijk musiceren te bevorderen. Om die reden wordt alleen les gegeven op in strumenten die in huis worden gebruikt. Voor de beeldende vakken wordt alleen datgene behandeld wat ook in de huis kamer kan worden beoefend”, schrijft Aaltje Donker in de uitnodiging en het programma van de muziekuitvoering en tentoonstelling van gisteravond. Zij wil in het seizoen 1975-1976 ook de gelegen heid gaan scheppen voor het behalen van de diploma’s voor creatief peuterleid- ster, creatief onderwijzer(es), creatief jeugdleiderfster) en creatief bejaarden leidster. Aaltje Donker wordt in haar creatief werk gesteund door de dames F. v.d. Wilt en A. Sluimer. snelle resultaten. Het is begrijpelijk dat een regering bij het ontvangen van een brief van Amnesty niet spoorslags ge vangenen vrijlaat. Vaak is het een kwes tie van stug dóórzetten. Dit kan des te moeilijker zijn, als de groep nooit enig antwoord krijgt op de verzonden brie ven. Het wil echter beslist niet zeggen dat onbeantwoorde brieven geen effect hebben. Steeds weer blijkt bij bezoeken van waarnemers van Amnesty aan rege ringen dat de brieven die de groepen sturen wel degelijk gelezen worden en ook effect kunnen sorteren. De toestand van de gevangenen en hun famalieleden kan verbeteren. Het werk van de adoptie groepen kan de belangrijke factor zijn bij de vrijlating van een gevangene. Wanneer er met de gevangene gecorres pondeerd mag worden, dan is dit vaak een zeer grote morele steun voor deze man of vrouw in verdrukking. De briefkaartenactie maakt het mogelijk voor hen die niet aan het groepswerk kunnen deelnemen, ook hun stem te la ten horen op de plaatsen waar dat nodig is. De vele duizenden deelnemers vor men samen een invloedrijke groep, die iedere maand in het krijt treedt voor ge vangenen die anders zouden worden ver geten. De briefkaartenactie is een zeer belangrijk projekt. De zorg om het lot van gevangenen, die spreekt uit honder den briefkaarten en/of brieven uit vele landen, vormt een manifestatie van de publieke opinie waaraan autoriteiten niet voorbij kunnen gaan. Vele gevan genen voor wie Amnesty op deze wijze is opgetreden, zijn vrijgelaten. Het is daarbij steeds weer gebleken dat de tus senkomst daartoe vaak belangrijk heeft bijgedragen. Ook betekent een levens teken van Amnesty International een on schatbare morele steun voor de door isolement en behandeling gedemorali seerde gevangene. Hij verneemt dan im mers plotseling - en dat gebeurt vaak - dat volkomen vreemde buitenlanders voor zijn vrijlating werken. Alleen al om deze laatste reden heeft de actie van deze weg tot nu toe een kleine zeven miljoen gulden heeft gekost. Het tijd rovende en geldverslindende karwei kwam half juni van dit jaar weer eens Wat Amnesty International wil is voor ieder mens het recht te verzekeren om in vrijheid overtuigingen te hebben en uit te drukken, en de nadruk te leggen op de verplichting van ieder mens om an deren dezelfde vrijheid te geven. Bij het nastreven van dat doel over de hele we reld geldt de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. de spreekbuis van een groot aantal mensen uit alle delen van de wereld. Hun aantal is echter nog lang niet groot genoeg. Het moet duidelijk worden dat de zorg voor de naleving van de Rechten van de Mens een zaak van iedereen is. Er wordt zoveel mogelijk in plaatselijke groepen samengewerkt. Voor de aavang van de werkzaamheden heeft het gemeentebestuur van Waddinx- veen de huiseigenaren schriftelijk toe gezegd alle eventuele schade aan de hui zen langs het Noordeinde te zuilen ver goeden, mits natuurlijk vast staat dat het een het gevolg is van het ander. Nu het er op aankomt, zeggen de huiseige naren, houdt Waddinxveen de boot af. Inmiddels hebben de huiseigenaren juri dische bijstand gevraagd en gekregen van het advocatenkantoor Geelkerken in Leiden. Daar geeft men de huiseigenaren 70 procent kans om een eventueel pro ces te winnen. WADDINXVEEN De schrij ver van bijgaand artikel over Am nesty International, Willem Ver baan (28), is niet alleen lid van de Werkgroep Adoptie Waddinx veen van deze internationaal wer kende organisatie, maar is ook mede-oprichter en ex-voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Politieke Partij Radikalen. Sinds begin deze maand maakt hij deel uit van de raadsfractie van de Progressieven. Willem Verbaan werd in Den Haag ge boren, is wetenschappelijk mede werker economische politiek aan de Rotterdamse Erasmusuniver- siteit, is in het bezit van zijn doc toraal econometrie en woont sinds mei 1972 aan de Hegge- winde in Waddinxveen. •BOETSEREN, GLAZUREN ‘WANDVERSIEREN •SCHILDEREN •PAPIERBEWERKEN •EMAILLEREN "APPLI KEREN de toetste les wordt verzorgd door een gouds kunstenaar aanvang februari en oktober, aanmeldingen bij: ment zijn om. menselijke rechten tegen te gaan en slachtoffers ervan zoveel mogelijk helpen. Amnesty International is dan ook WADDINXVEEN Van de brochure „Martelen, niet te geloven”, die burgemees ter C. A. van der Hooft als eerste Waddinxvener heeft gekregen, is het de bedoeling dat door dit boekje het schreeuwende kwaad van het martelen onder andere in de kerken in de discussie komt. Het boekje is zeer geschikt om in groepen besproken te worden. De mensen van Amnesty International in Waddinxveen willen proberen om dit jaar van de „Dag van de rechten van de mens” op dinsdag 10 december van dit jaar een „Dag tegen de martelingen” te maken. Daarom wordt op zondag 8 de cember dus twee dagen eerder in het kader hiervan in de Ontmoetingskerk een bijeenkomst gehouden tussen twee en vier uur ’s middags. De brochure „Martelin gen, niet te geloven”, uitgegeven door Amnesty International, de Raad van Kerken en het Humanistisch Verbond, bevat in kort bestek een flink stuk informatie, die eigenlijk een aanklacht en een getuigenis is. Het boekje maant ook tot bescheiden heid: Nette mensen die geen vlieg kwaad doen zijn onder bepaalde omstandigheden in staat en geneigd anderen te kwellen, en: de kerken moeten zich er rekenschap van geven, dat zij zichzelf aan martelingen hebben schuldig gemaakt. Plaatselijk zijn inlichtingen te verkrijgen bij mevrouw J. Groenewegen-Hensen, Groensvoorde 110, telefoon 3251. Zo mogelijk moet men schrijven aan de autoriteiten in het land zelf, dus aan de adressen die door het Internationaal Sek- retariaat opgegeven zijn. Men kan daar bij een vaak gehanteerde taal gebruiken, zoals het Engels; soms ook Frans of Duits. Het is niet nodig (en in vele ge vallen ook nauwelijks mogelijk) de taal van het ontvangende land te gebruiken. Voor Zuid-Afrika kan Nederlands ge bruikt worden. Iedere maand zoekt het Internationaal Sekretariaat op grond van de verzamel de gegevens drie gevangenen uit, één uit iedere sector waarin Amnesty de wereld heel globaal heeft verdeeld, nl. de „com munistische invloedssfeer”, de „westerse invloedssfeer” en de niet-gebonden lan den, de derde wereld. Hierbij gelden meerdere maatstaven, bijvoorbeeld: De zaak van gevangenen kan van dringend belang zijn. Ze worden dan gekozen bij voorbeeld omdat ze ter dood veroor deeld zijn of ernstig ziek zijn in de ge vangenis; omdat wij geloven dat er reële hoop is op verkrijging van onmiddellijke invrijheidstelling; omdat dit de eerste ar restatie is onder nieuwe wetgeving; soms omdat de regering in kwestie ongevoelig lijkt voor druk via andere kanalen. De deelnemer ontvangt elke maand een nieuwsbrief, waarin uitgebreide gegevens over de gevangenen zijn vermeld. In Nederland en België wordt een Neder landse vertaling van Engelse Cards Cam paign Newsletter rondgezonden. Zij die in het Nederlands wensen te schrijven, kunnen hun brief dan richten aan de bijgevoegde adressen van de vertegen woordiging van de desbetreffende bui tenlandse mogendheid in Nederland of België. Het gaat om het schrijven van brieven, briefkaarten enz. naar de autoriteiten, organisaties en individuen, die eventueel nadere informatie over de gevangenen kunnen geven of hulp kunnen verlenen bij het doorsturen van brieven en geld aan de gevangenen of hun familieleden en het schrijven van brieven en het stu ren van pakjes naar de gevangenen en hun familieleden. De adoptiegroepen be talen per jaar 400,aan het secretari aat in Amsterdam. Dit is een gedeelte van de kosten, die het Londense onder zoekbureau in rekening brengt voor iedere adoptiegroep. nen blijken ze toch te schrikken van de kosten vooraf, hoewel zij later meer on kosten zuilen krijgen omdat hun huizen door het steeds verder indrogen van de veenlaag onder de fundamenten zullen blijven verzakken. Vandaar dat de Noordeinde-bewoners G. Grootendorst (nr. 267) en W. van Gent (nr. 269) als informatiepunt willen fungeren voor de huiseigenaren. Zij willen dat met elkaar wordt overlegd om mogelijk gezamenlij ke (kostenbesparende) stappen te kunnen ondernemen. Volgens het gemeentebe stuur staat de aansprakelijkheid voor de bedreigde woningen nog niet vast. Bergwerf, Annemieke Bonte, Wilma Bloemkolk, Paul Christoffels, Anita En- gelsma, Ary van Leeuwen, Francis Ob- beek, Mevr. Uiterwijk, Mevr. Vermeij. Piano B: Anja Buurman, Monique Bon te, Katja Goldstein, Jacob Mook. Piano C: Mevr. Lemmens, Peter Linschoten, Janet Mook. Orgel A: Ank de Brouwer, Immy Paul, Martha Steenland, Bert Wiggers. Gitaar A: G. Noorlander, W. Posthumus, J. Ververs. Gitaar B: M. v. d. Klip. Blokfluit I: Katinka Akkerhuis, Carla Baan, Carin v.d. Berg, Saskia v.d. Berg, Marian de Gelder, Anita de Heer, Simone Keyzer, Elma Meyaard, Hans van Noort, Peter van Noort, Corine Paul, Marian Steenland. Blokfluit II: Marjolein Bal, Anita v.d. Berg, Lianne Kaufman, Marianne Koekoek. Blokfluit III: Jeanette van Gent, Oskar Goldstein. Beeldend A: M. Kouwenhoven, Andy Lub, J. P. v.d. Meer, Nico Vis. 1 ,u tfl IV WADDINXVEEN Onze oud-plaa/ts- genoot lan Vink is aan dë Rijksuniver siteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. De titel van zijn proefschrift luidt: „Mass spectra of monosaccharides pat tern recognition as an identification method”. Amnesty werkt ook onafhankelijk van politieke overwegingen voor de vrijla ting van en hulpverlening aan mensen die gevangen genomen zijn, in hechtenis worden gehouden, in hun vrijheid be knot of onderworpen worden aan fysie ke dwang wegens hun politieke, religi euze of andere overtuigingen, of wegens hun etnische afkomst, huidskleur of taal. (Hierna te noemen „gewetensgevan- genen”). Een voorwaarde daarbij is dat ze geen geweld hebben gebruikt of het gebruik ervan niet hebben gepropageerd. Zolang een aantal regeringen bij de uit oefening van hun bestuurlijke bevoegd heden de mensenrechten niet handha ven, en men tegen zulk onrecht ook niet of nauwelijks kan optreden op grond van internationaal aanvaarde rechtsregels, wil Amnesty International het instru- vergrijpen tegen deze de te üdiii: fwif

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9