Nieuwe stichting: Betreurenswaardige concurrentiestrijd rond LBO samenwerkingsschool LBO en zo Wat is lager beroepsonderwijs Is er hier behoefte aan een school voor lager beroepsonder wij s Enquete onder ouders 5e en 6e klas kinderen „Mensen kunnen zelf het reglement gaan wijzigen” WADD1NXVEEN/DEN HAAG Staatssecretaris drs. M. van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is van oordeel dat de leden van woningbouwverenigingen het in een aantal gevallen zelf in de hand hebben om de reglementen te zuiveren van bepalingen, die het houden van huis dieren onmogelijk maken, althans de handhaving van dergelijke bepalin gen opnieuw in overweging te nemen. De onderminister vindt dat het initi atief daartoe in de eerste plaats van deze leden zelf dient uit te gaan. contactlens - specialist AN VC ja in welke vorm? Een protestants-christelijke LBO of een VOLLEYBAL- COMPETITIE VAN START RECEPTIE-ALBUMS Mr. Opticien J.Grit Staatssecretaris drs. M. van Dam over verbodsbepalingen op dieren: 2 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 26 SEPTEMBER '74 Pagina 9 P- en T-stroom Examens Raadslid BRIL"INN" Doelstelling W erkgroep Programma Boekhandel Veldwijk BV Enquêtevragen WADDINXVEEN Zoals wij vorige week al konden melden, zijn maan dagmiddag ten kantore van notaris J. in ’t Hol de statuten gepasseerd van de nieuwe Stichting voor Protestants Christelijk Onderwijs voor Waddinx veen. Ondertekenaars voor het protestant christelijk onderwijs voor Wad dinxveen en omgeving waren de heren C. Vermeij, L. Nieuwkoop, C. Hoo- gendoom, A. Oudijk en N. Bakker. Hiermede is de beginfase afgesloten om te komen tot stichting van een protestants-christelijke scholengemeen schap in Waddinxveen voor voortgezet onderwijs, waarin naar verwachting naast een school voor lager beroepsonderwijs (LBO) ook het middelbaar algemeen vormend onderwijs (MAVO) een plaats zal krijgen. Ver klaring WADDINXVEEN De protestants-christelijke, de katholieke- en de openbare vereniging voor voortgezet onderwijs in samenwerkingsverband houden dezer dagen een enquete onder de ouders van alle Waddinxveense kinderen, die in de vijfde en zesde klas van de basisschool zitten. De be doeling hiervan is de mogelijkheden te peilen voor een school voor lager beroepsonderwijs in Waddinxveen en tevens de ouders te vragen of hun voorkeur uitgaat naar een protestants-christelijke school voor LBO of naar een samenwerkingschool voor LBO naar het model van de samen werkingsschool voor HAVO/Atheneum in Waddinxveen. Hoger beroep Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 -16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel en IJmuiden gestelde doel dienstig kunnen zijn”. I i een bril van grit...die staat...die zit! De aanvraag werd ingediend en het Dc besprekingen over welke definitieve vormen van voortgezet onderwijs - men denkt aan mavo, lbo en Ihno - en de wijze waarop dit allemaal zal moeten gaan gebeuren behoeven nog afronding. Er was echter voldoende basis om over te gaan tot het in het leven roepen van de nieuwe onderwijsstichting, waarmee - als alles volgens plan verloopt - er ze ker voor Waddinxveen een unieke vorm De ervaring heeft geleerd, dat er in de grote groep leerlingen die jaarlijks naar het lager beroepsonderwijs gaat, grote verschillen bestaan in aanleg en capaciteit. Om daaraan tegemoet te komen, zijn er op de Lts., in het l.h.n.o. en in het lager agra risch onderwijs leerplannen ontwikkeld waarin óf de praktische vakken (de doe- vakken) of de theoretische vakken wat meer aandacht krijgen. Men spreekt daarom van de P-stroom en de T-stroom. Met een diploma van de theoretische richting is het mogelijk door te stromen naar het middelbaar beroepsonderwijs. De prakische richting geeft aansluiting op het leerlingwezen. Het is thans ook mogelijk dat de leerlingen voor hun eindexamen niet alle vakken op P-of T-niveau behoeven af te leggen, maar een nog grotere keuze krijgen door sommige vakken op P- of T- niveau af te leggen. Ook voor leerlingen van het i.t.o., i.h.n.o. of individueel agra risch onderwijs bestaat de mogelijkheid vakken uit de P- of T-richting in hun eind- examenpakket op te nemen. Die termen P- en T-stroom zullen in de toekomst wel licht gaan veranderen; men zal dan gaan spreken van belangstellingsniveaus, waar bij het ook mogelijk zal worden diverse examenvakken op verschillend niveau af te leggen. van onderwijsverbetering en onderwijs- concentratie tot stand gaat komen. Volledigheidshalve nog even de voorge schiedenis van de nieuwe Stichting. Het regio bestuur van christelijke school voor LBO „De Nieuwe Vaart” in Gou da kampt al enkele jaren met een toe vloed van leerlingen die zij ternauwer nood onderdak kan verlenen en zit met Ter voorbereiding hiervan hebben de drie verenigingen een werkgroep inge- sen de partijen een gesprek op gang te brengen. Burgemeetser Van der Hooft maakte duidelijk dat hij de drie woning bouwverenigingen Waddinxveen, St Jo seph en Ons Begin niet zozeer om een „bemiddelingspoging” om de tafel had gekregen, maar om te trachten gezamen lijk een commissie in het leven te roe pen, waarin naast de woningbouwvereni gingen ook een dierenarts en flatbewo ners zouden zitten, om eventuele huis- dieren-problemen arbitraal te kunnen oplossen. Maar voor dat pogen was op dit moment nog geen meerderheid te vinden. De woningbouwvereniging Wad dinxveen wilde bijvoorbeeld eerst de uitspraak van de rechter in hoger be roep afwachten. komstig uit de verschillende levens beschouwelijke groeperingen. De idee om met name het voortgezet onderwijs te structureren in samenwerkingverband groeit nog steeds en op dit moment zijn er reeds talrijke samenwerkingsscholen Be Fair’s eerste thuisprogramma is als volgt: vrijdag 27 september 21.15 uur: Heren 4-Thor 2; zaterdag 28 september: 13.00 uur Dames 3Oames 4; 14.00 uur Dames 2-Leski W; 16.00 uur Heren ad- spiranten-Zevenklappers B; 17.00 uur: Heren junioren A-H. Jun. B; 19.00 uur Dames 6-Dames 5. Staatssecretaris Van Dam zegt dat het hem bekend is dat er huurovereenkom sten bestaan, waarin bepalingen zijn ver vat die door sommige huurders als be zwarend warden ervaren. Hierbij tekent hij aan dat in een aantal gevallen derge lijke bepalingen bij reglement door de leden der woningcorporaties zelf zijn vastgesteld. Aan de mogelijkheid en wen selijkheid nadere regelingen te treffen ten einde te bewerkstelligen, dat slechts huurovereenkomsten met redelijke voor waarden tot stand komen en dat uit reeds bestaande huurovereenkomsten on redelijke voorwaarden kunnen worden verwijderd, is ruime aandacht geschon ken in de „Nota huur- en subsidie beleid”, welke nota aan de Kamer is aangeboden. Een tussentijds beraad over maatregelen uitsluitend ten aanzien van het soort bepalingen in huurovereen komsten, waarvan de twee Kamerleden in hun vragen melding maken, acht Van Dam niet gewenst. Volgens de volks vertegenwoordigers maken de onder havige bepalingen inbreuk op de per soonlijke levenssfeer. WADDINXVEEN Het uit verschillende schoolsoorten bestaande lager beroeps onderwijs (lager technische school, lager huishoud- en nijverheidsonderwijs, indivi dueel beroepsonderwijs) omvat een cursusduur van vier jaar. In de eerste twee jaar de onderbouw worden voornamelijk algemene vakken gegeven, zoals Neder landse taal, een moderne taal (Engels of in sommige streken Duits), wiskunde, aard rijkskunde, geschiedenis, maatschappijleer en algemene technieken. Die tweejarige onderbouw is niet alleen van belang voor een brede algemene vorming, maar ook voor een juiste definitieve keuze van de soort lager beroepsonderwijs die men wil gaan volgen. Het jonge kind dat zo van de lagere school komt, krijgt in of na de onderbouw de kans op wat latere leeftijd nog van beroepsrichting of van school voor lager beroepsonderwijs te veranderen zonder tijdverlies. Bovendien beschikken de leraren over een tweejarige periode, waarin zij de leerlingen kuimen observeren en beoordelen. De leraren zijn daardoor in staat een gefundeerd advies te geven over de studierichting die het best past bij de aanleg en de belangstelling van de leerlingen. In de tweejarige bovenbouw komen naast de algemene vakken beroeps oriënterende vlakken, die bij de verschillende soorten van lager beroepsonderwijs natuurlijk sterk uiteenlopen. WADDINXVEEN Voor de volley balvereniging Be Fair begint komende zaterdag de competitie. Na vijf weken voorbereiding en drie weken een vol programma oefenwedstrijden staan maar liefst twintig teams te trappelen van on geduld om hun eerste wedstrijden zo mogelijk weer in hun voordeel te gaan beslissen. Dit alles is voor volley- balliefhebbers een reden te meer te gaan kijken naar de laatst behaalde resultaten van Be Fair’s eerste heren- en dames teams in de tweede bekerronde. In het verleden heeft de Waddinxveense bevolking getoond, dat de gedachte van de samenwerkingsschool sterk bij haar leeft. Ter verkrijging van de meest be trouwbare gegevens hoopt de werkgroep op medewerking van alle ouders van 5e en 6e klassers bij de beantwoording van haar enquete. Er worden daarin vier vragen gesteld: In welke klas van welke school zit uw zoon of dochter nu, hoe lang woont u als man of vrouw al in Waddinxveen, wat is of was het beroep van de man of van de vrouw en naar welk schooltype voor voortgezet onder wijs gaat uw keuze als u voor uw kind zou kiezen. In de vorige week donderdagavond ge houden gemeenteraadsvergadering vroeg mr. R. H. Holl (Progressieven) tijdens de rondvraag burgemeester C. A. van der Hooft naar het resultaat van zijn „bemiddelingspoging” in deze kwestie. Het raadslid deelde mee dat de advocaat van de heer Bautz al op 1 augustus een brief aan het bestuur van de woning bouwvereniging Waddinxveen had ge schreven, maar daarop nog geen reactie had ontvangen. De brief zou beogen tus- Het nieuwe Waddinxveense Stichtings bestuur zegt in een verklaring er kennis van genomen te hebben dat ook anderen bezig zijn - althans de voorbereidingen treft - een school voor lager beroeps onderwijs te stichten op basis van de samenwerkingsgedachte waarin het open baar, katholiek en christelijk onderwijs hand in hand gaan. Hoewel zij met na druk stelt dat men dit recht heeft, be treurt de Stichting het dat haar plannen om te komen tot een protestants-chris telijke scholengemeenschap op concur rerende wijze worden doorkruist, en dat suggestie gewekt wordt dat het in feite gaat om de keuze tussen een christelijke of een samenwerkings LBO. De stichting zegt in haar streven veel verder te willen De vierjarige opleidingen worden afgesloten met een schriftelijk examen in vijf of zes vakken. Een aantal vakken is verplicht, een aantal kan naar keuze worden af gelegd. Wie voor het examen slaagt, krijgt een diploma, waarop de vakrichting en eventueel het niveau (P- of T-stroom, individueel beroepsonderwijs) zijn vermeld. De schriftelijke opgaven voor het T-examen worden centraal samengesteld, die zijn dus voor het hele land gelijk. De schriftelijke opgaven voor het P-examen en voor het individueel beroepsonderwijs worden samengesteld door directie en leraren van de school. Datzelfde geldt voor het mondelinge gedeelte van alle examens. Inmid dels is het mogeHjk om het zgn. schoolonderzoek bij de examens van het lager be roepsonderwijs te betrekken. Wie een diploma van een school voor lager beroepsonderwijs heeft behaald, kan onder bepaalde voorwaarden worden toegelaten tot het middelbaar beroepsonder wijs. Een andere weg die openstaat voor diegenen die direct daarna de maatschappij in willen gaan, is het volgen van een van de vele honderden opleidingen die door zo’n dertig leerlingstelsels worden gegeven. In feite geven de scholen voor lager be roepsonderwijs een beroepsoriëntering. In het leerlingwezen krijgt de leerling een gerichte opleiding tot vakman. Daarmee liggen beide soorten opleidingen in eikaars verlengde. Wie niet op een school voor middelbaar beroepsonderwijs verder wil studeren en ook een opleiding van een leerlingstelsel wil volgen, kan terecht bij het vormingswerk. (Deze gegevens staan in de tweede „Onderwijskrant van Nederland”, die is uitge geven door de voorlichtingsdienst van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen). een veel breder onderwijspakket aan te bieden, waarbij voor alles het belang van het kind domineert. Het nieuwe Stichtingsbestuur zegt ook op de hoogte te zijn van de inhoud van de inmiddels rondgestuurde enquette- formulieren aan de oudere van leerlin gen van 5e en 6-de klassen van de basis scholen. In haar verklaring zegt het be stuur er op te rekenen dat protestants- christelijk Waddinxveen wel aan deze enquette medewerking zal verlenen maar bij het beantwoorden van de vraag of men voorstander is van een christelijke dan wel van een samenwerkingsschool, Zich zal uitspreken voor het christelijk onderwijs. Men hoopt dat men daarbij tevens rekening houdt dat een aanvraag voor een christelijke LBO reeds bij het Rijk is ingediend en dat naar het ge meentebestuur van Waddinxveen een aanvraag voor optie op brouwgronden is verzonden. Zoals uit de soms uitvoerige bericht geving in het Weekblad voor Waddinx veen is gebleken zijn namelijk in onze gemeente twee groeperingen werkzaam om hier een school voor lager beroeps onderwijs te stichten. De ene groepering bestaat uit schoolbesturen van prote stants-christelijke scholen voor voort gezet onderwijs, die één protestants- christelijke school voor LBO willen stichten, de andere groepering bestaat Wanneer de enquete, die door een werk groep van de drie verenigingen werd voorbereid, reële mogelijkheden ople vert voor een samenwerkingsschool voor LBO in Waddinxveen, willen de vereni gingen een dergelijke school aanvragen, waarbij statuten en andere bestuurlijke structuren ontworpen zullen worden naar het voorbeeld van het Waddinx veense HAVO-Atheneum. In deze statu ten en bestuurlijke structuren zijn de grootst mogelijke democratisering en in spraak van de ouders gewaarborgd. Een school voor lager beroepsonderwijs wil zeggen, dat daar zowel het lager technisch onderwijs, het lager nijver heidsonderwijs als andere vormen van lager beroepsonderwijs kan worden ge geven. De wens om ook dit type onder wijs in Waddinxveen te kunnen realise ren is om een zo’n volledig onderwijs pakket voor het voortgezet onderwijs in onze gemeente mogelijk te maken en daarmee te voorkomen dat men hiervoor naar de omliggende gemeenten moet gaan. uit de eerder genoemde verenigingen voor voortgezet onderwijs, die liever een samenwerkingsschool voor LBO in Waddinxveen willen, zoals zij deze ook voor HAVO/Atheneum hebben gereali seerd. De schriftelijke vragen draaien zoals be kend om dierenliefhebber H. F. Bautz uit de Peppelhoret die volgende week woensdag 2 oktober voor de Rotterdam se rechtbank in hoger beroep gaat uit vechten of hij zijn bassethond Charlie wel of niet in zijn flat mag houden. De rechter zal zich dan moeten buigen over het meningsverschil tussen de familie Bautz en de woningbouwvereniging Waddinxveen. Eerder stelde de Goudse kantonrechter de verhuurder in het ge lijk. haar ruimte nu aan het plafond, terwijl uitbreiding ter plaatse niet mogelijk is. Het bestuur nam toen de beslissing om te trachten in Waddinxveen - percentage- gewijs na Gouda haar belangrijkste voe- dingsgëbied - te komen tot een zelfstan dige christelijke school voor lager be roepsonderwijs. De gedachte de school zo dicht mogelijk bij het kind te bren gen was voor het bestuur doorslagge vend de keus op Waddinxveen als ves tigingsplaats te laten vallen. Inhakend op de recente ontwikkelingen binnen het onderwijs, vatte het regiobestuur tevens het plan op de school in te brengen bij andere vormen van voortgezet onderwijs. Daarmee tevens de kans groter makend dat het Rijk sneller de nodige goedkeu ring zou afgeven. De Rabo-boys moesten gehandicapt aan treden tegen het Haagse Advendo. Met maar zes spelers, waarvan vier van het basisteam, moest coach Evert-Jan van Beek naar Den Haag afreizen. De wed strijd zelf was eervol voor de Waddinx- veners. Het sterke Advendo had veel moeite Be Fair onder de duim te hou den en moesten zelfs een setnederlaag van 115 incasseren. Toch trok het eer ste herenteam aan het korste eind en werden met een 32 (setstanden 15-11, 6-15, 15-13, 15-18) nederlaag uit de be- kercompetitie gestoten. De dames uit Waddinxveen deden het ook niet beter, ai was dit al te verwach ten. Ook voor de nationale beker, moes ten zij tegen het 2e divisie team Novo aantreden en een nederlaag leek dan ook niet te ontlopen. E>ie nederlaag liet dan ook niet lang op zich wachten. Ook de dames verloren. Eindstand 3—0. Goudse regiobestuur nam contact op met haar verwante schoolbesturen voor voortgezet onderwijs id Waddinxveen, de christelijke mavo en de christelijke huishoudschool. Na diverse besprekin gen, waarbij ook vertegenwoordigers uit de diverse kerkgenootschappen aanwezig waren, bleek dat er een goede basis voor gesprek en samenwerking aanwezig was en heeft nu dus geresulteerd in de op richting van een stichting voor christe lijk voortgezet onderwijs. De nieuwe stichting heeft ten doel, zo lezen wij in artikel 3 van de statuten: „werkzaam te zijn t'Ot oprichting en instandhouding van één of meer scholen voor christelijk voortgezet onderwijs te Waddinxveen. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettige weg en wel door het zoeken van samen werking in alles wat tot de plaatselijke en algemene belangen van het christelijk onderwijs behoort en voorts door alle andere wettige middelen, welke tot het gaan dan het LBO alleen en er op uit is steld. In een samenwerkingsschool, zo is het uitgangspunt, krijgen alle levensbe schouwelijke groeperingen een gelijk waardige positie. De levensbeschouwe lijke vorming wordt gegeven door een vormingsteam, bestaande uit leraren af- Dat schrijft staatssecretaris Van Dam deze maand in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van de Tweede Ka merleden voor D’66, mr. A. Goudsmit en drs. E. Nypels, waarin er bij de over heid op werd aangedrongen zodanige maatregelen te treffen, dat het de wo ningbouwverenigingen in ons land on mogelijk wordt gemaakt reglementen op te stellen die het houden van huisdieren verbiedt. Let u eens op het ANVC—bord dat wjj voeren. Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens—specialist zijn aange sloten bij de Algemene Nederlandse Vereni ging van Contactlens—specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige bediening, als u contactlenzen wilt nemen. in Nederland, zo wordt vastgesteld in een brief aan de oudere. lp

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9