service KUNSTWERK VAN DE WEEK Schrijvende dirigent tl PTT-directeur: Van goede service blijft sprake Post wordt in geheel Waddinxveen voortaan eenmaal per dag besteld Hoe bezinningsvol begonnen concert Dient Den Heer naar climax kon gaan o zo geheiligd. Loek van der Leeden speelt daarna het Siciliano van J.S. Bach. Fijn, gevoelig speelt hij dit. Opeens on der zijn spel denk je terug aan al die 27 jaren dat je al vriend bent. Vaak lief en leed gedeeld. Machtig om dan zo’n avond als deze samen te werken. Henry Blackmon: „In Nomine Domine - In de naam des Heeren” en „Gott sei mir gnadig”. Wat een voordracht en wat een indringende stem. Je hoort aan zijn zingen zijn fijnheid van karakter. Het koor zingt: „Machtige Heiland”, zon der meer met het volgende „King aal Glorious” één van de hoogtepunten van deze avond. Een volledige inzet van Ben Kramer, orgel, Loek van der Leeden, piano en bij het laatste werk Reinata Heemskerk als soliste. Je weet maal te begeestigen, koor zowel als listen. Machtig. fe! 1 Regioraad bijeen KOMT ER EEN SOOS VOOR HUISVROUWEN? Postkantoor Waddinxveen BRONZEN KONINGIN WILHELMINA OP KW-PLEIN liil WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 Pagina 11 door WILLEM DOORNEBAL Solisten Eerste contact Concert WADDINXVEEN Over een kleine twee weken zal de post in geheel Waddinxveen voortaan éénmaal per dag besteld gaan worden. Op dinsdag 5 november schakelt de PTT in onze gemeente namelijk over op het systeem van één (dagelijkse) postbestelling. Het doel hiervan is om ook in deze sector te pogen de kosten van de besteldienst op een aanvaardbare manier te verlagen en de Post uit de rode cijfers te halen. I ij WADDINXVEEN Om in de sfeer van het concert van het Gerefor meerd Kerkkoor Dient den Heer te komen moet n eerst met me inee gaan naar de avond van de generale repetitie. Spontaan applaus hki si aii Op een vast uur van het postkantoor in de heer D. Linschoten, verduidelijkt dat de post die nu nog ’s middags wordt bezorgd zeer gering is. De nieuwe postbestelling is zodanig op gezet, dat zoveel mogelijk zaken, kan toren en bedrijven hun post in het eer ste deel van de ochtend ontvangen. Daar na volgen de wijken waar overwegend particulieren wonen. Al gauw zullen de Waddinxveners merken dat de post op een vast uur in de brievenbus zal glij den. Op maandag komt de besteller overigens wat later dan op andere da gen. De post van vrijdag is immers al op zaterdag besteld, terwijl de brieven die tijdens het weekeidne zijn gepost in de vroege maandagochend verwerkt wor den. Stemming ■r i' Foto Sjaak Noteboom Een moment tijdens het concert dat het Gereformeerd Kerkkoor „Dient Den Heer" vorige week dinsdagavond gaf. 'X dirigent van „Dient Den Heer” I oa Foto: Weekblad voor Waddirtxveen/Gijs Kooren B Hierna „I know that my Redeemer Li- veth - Ik weet dat mijn verlosser leeft.” van G. F. Handel. Hier zijn de verhou dingen beter. Je weet nu hoe de kerk klinkt. Het orgel speelt hier heel fijntjes tussendoor. Vervolgens het „O, Heer die onze Vader zijt”. Ook weer zoals de twee voorgaande liederen een ingekeerd te zingen werk. Hierbij hoort ook een minimale directie, alleen rustig met de rechterhand de 4/4 maat aangeven en met de linkerhand je muzikale bedoe ling weergeven. Je weet nog steeds niet hoe het bij het publiek overkomt. Dat de postbestelling een arbeidsinten sieve en dus kostbare zaak is weet ieder een. Elke morgen rukken 11.000 PTT- beStellers uit om 10 miljoen poststukken af te leveren op 4 miljoen adressen in Nederland. In Waddinxveen worden per week al 86.000 poststukken bezorgd. Omgerekend per jaar komt dat neer op 4 miljoen stuks. In een deel van de ge meente gaan de bestellers nog altijd ook in de loop van de middag op pad om nagekomen stukken te bezorgen. Daar aan komt dus nu een' einde. De directeur Waddinxveen, WADDINXVEEN Op het Koningin Wilhelminaplein staat het bronzen portret van wijlen Koningin Wilhelmina. Het is gemaakt door Piet Killaars. WADDINXVEEN In Wad dinxveen is het hoofdpostkantoor gevestigd aan de Kerkweg en is er een postagentschap aan de Brederolaan. Postagentschap Brederolaan O peningStijden ma/di/do/vr 08.30-12.30 en 13.30-17.00 uur wo 08.30-12.30 uur Op zaterdag is het kantoor Gouda, Westhaven 37, van 09.00- 12.00 uur opengesteld voor spoed zaken en zegelverkoop. ze alle- so- 'K' Buslichtingstijden: zo 23.00 uur ma t/m vr 18.00 uur (aansluiting op de nachtposttrein) 23.00 uur De negro-spirituals, die Henry Black mon zingt zijn erg mooi. Hij staat er borg voor dat het echt en eerlijk klinkt. Geen gemaakte bewegingen, alles uit z’n hart. Wat heb ik een bewondering voor deze artiest. Het koor zingt vervolgens: „En toen zag ik een nieuwe hemel”. Ge toonzet en gedicht door Loek van der Leeden. Je hebt een jaar geleden aan hem gevraagd om een lied te maken ge ïnspireerd op Openbaringen 21. Deze muziek en deze tekst maakte op mij een geweldige indruk. Ben Kramer Fuga in C Moll J.S. Bach. Boskoop en omgeving mag wel erg trots zijn op deze jonge organist. Voortreffe lijk zoals hij hier speelt. Prachtig gere gistreerd. Dit is muziek. Ieder die an ders beweert heeft beslist een vooroor deel. „Thou visitest the earth - Gij be zoekt de aarde”, een al eeuwenoude psalm. Het koor zingt hier samen met Henry Blackmon. Weer die volle war me stem van de bariton. Ook hier weer een verschil in tempo. Blackmon kon niet met het koor repeteren. Zijn tempo lag duidelijk trager dan het tempo van het koor. Hier mag de „zaal” oordelen wat beter was. Na het afslaan zie je opeens een erg goede vriend van je zitten in de kerk. Gerrit Pullen. Het eerste contact met je publiek. Hij glimlacht naar je. Dat geeft je moed om met dezelfde intentie door te gaan. Het „Onze Vader die in de Heem’ten zijtDe organist zet in een korte handbeweging en het koor komt met ijle harmoniën. Je doet je ogen dicht, zo eerlijk en fijn klinkt dit, Heer met blijde galmen. Nu is het de beurt aan het koor. Daar staan ze dan. Voorspel van het orgel. Je heft je han den op en nog één teken en het koor zet in: Psalm 138 (U looft ik Heer met hart en ziel). Het koor zingt zoals deze psalm gezongen moet worden. Het juis te tempo, doorzichtig in klank, en voor al niet te luid. Te luid zou niet in over eenstemming zijn met dit lied. Het is nog even wennen wat de klank betreft met zo’n volle kerk. Van de volgende liederen zul je de siotaccoorden een fraCtie langer aan moeten houden en sommige gedeelten iets pittiger moeten „slaan". Tijdens een samenkomst van de hand- en spandien sten is naar voren geko men dat ook huisvrouwen, waarvan de kinderen naar school of niet meer thuis zijn, veelal behoefte heb ben aan contacten naast hun huishoudelijke werk. PTT-directuer Linschoten: „Mochten er onverhoopt zakenmensen en wellicht ook particulieren zijn voor wie de post- besteller niet vroeg genoeg komt, dan kunnen zij hun post via een postbus af- Tot slot: „De dag door Uwen gunst ont vangen”, samen met de stampvolle kerk. De climax is er; de kerk reageert hier belevenis vol, is doordrongen van het geen ze deze avond hebben meegemaakt. Het applaus is er, gemeend. Dan kijk je de pianist aan. Hij begrijpt wat je be doelt. Loek van der Leeden zet zit ach ter de vleugel en begint te spelen en te zingen: „AMEN”. Het koor, orgel, com bo en gemeente vallen bij. Hij besluit te zingen met: „Ze kruisigden Hem, Hij stond op met pasen en Hij leeft eeuwig” en allen zongen toen: Amen. Amen. Amen. De avond van de 14e oktober om half acht. In de Ontmoetingskerk blijkt dat er al diverse mensen druk doende zijn, podium opbouwen etc. Er heerst een iet wat gespannen sfeer. De sfeer die ook moet zijn, om bepaalde prestaties te le veren. Acht uur. Het koor staat opge steld, solisten zijn aanwezig. De heer J. Rootert (voorzitter) opent met gebed. Daarna krijg je de leiding. Je laat koor en solisten hun gang gaan, onderbreek ze af en toe en geef nog een laatste aan wijzing. Aan het eind van de avond de toespraak tot de solisten en het koor. Dan probeer je de solisten en het koor te moti veren en vertelt hen dat het mor gen niet gaat om onze prestaties maar dat het bij ons altijd zal moeten gaan om het „Soli Deo Gloria”, alleen God de eer. Na afloop nog een laatste be spreking met het bestuur. Penningmees ter J. Hieltna vertelt het overige bestuur en mij dat alle kaarten voor het concert zijn verkocht. Hij is duidelijk in z’n schik. Wij ook. Het is inmiddels half één geworden. Die dames die hier iets voor voelen, als onderbre king in hun huishoudelijk werk, worden vriendelijk verzocht telefonisch con tact op te nemen (liefst na 6 uur) met mevrouw Frank. Peppelhorst 22, tel. 3796. Uitgebreide onderzoekingen, gevolgd door een aantal praktijkproeven, en er varingen in andere landen hebben reeds vijf jaar geleden de PTT, de regering en het parlament doen concluderen dat bij één postbestelling per dag nog van een goede service sprake is. Bekend is dat het overgrote deel van de bewoners in Waddinxveen nieuwe woonwijken het van het begin af aan wegvallen van de tweede bestelling niet als een ernstig ge mis heeft ervaren. De zaak wordt nu rechtgetrokken nu de post voortaan in geheel ons dorp éénmaal per dag besteld gaat worden. WADDINXVEEN/GOUDA Van avond komt het intergemeentelijk over legorgaan Midden Holland in het Goud se stadhuis bijeen om onder meer een nieuw college van overleg, dat uit zes leden bestaat, te kiezen. Intergemeente lijk wordt Waddinxveen vertegenwoor digd door M. Boere (plaatsvervanger drs. W. G. de Meer), drs. T. J. Bouwers (W. L. M. Kruijk), mr. R. H. Holl (J. C. A. C. de Vogel) en C. A. van der Hooft (A. H. van Gent). Naar huis. Je gaat lekker slapen en de volgende morgen aan je werk. ’s-Mid- dags ga je nog even naar de kerk, om te zien of alles in orde is en thuisgekomen begint het concert al voor je. Loek van der Leeden zit thuis al te wachten. Hij hèeft geen goed woord over voor de ilfbrug: „Dat rotding hangt altijd in de lilcht”. Om half acht vertrek je naar de Ontmoetingskerk en spreek je de koor leden nog even een bemoedigend woord toe, waarna de heer J. Rootert opent met gebed en daarna begeeft het koor zich naar het podium. De solisten zijn inmiddels in de solistenkamer gearri veerd en lopen nerveus rond. Ook hen probeer je wat rustiger te maken. Henry Blackmon wandelt ogenschijnlijk zeer rustig rond maar van binnen is hij erg gespannen. Reinata Heemskerk zit vol grappen en probeert op die manier de spanning wat te breken. Ben Kramer loopt deur uit deur in. Loek van der Leeden reageert zich af met allerlei lui de opmerkingen en ongenuanceerde kre ten. De heren van het combo zijn het minst gespannen. Zelf heb je werkelijk geen tijd om nerveus te zijn. Dat ken je ook niet, wél een bepaalde spanning. Ook voordat het concert begint blijkt al dat je de algehele leiding hebt. een soos te starten waar huisvrouwen, tijdens de schooluren, terecht kun nen. Het gaat hier dus om huismoeders waarvan de kinderen naar school zijn of het huis uit, die gezellig met elkaar éénmaal per week in een zaaltje kun nen doen waar ze zin in hebben. Schaken, dammen, kaarten of lezen, hun brei werk mee kunnen brengen Het slotaccoord voor de pauze klinkt en applaus breekt los. Spontaan. Er was verzocht om niet te applaudiseren. Het hindert niet, dit klinkt gemeend. In dê pauze bespreken we het voorgaande. Je vrouw die toch wel kritisch is, vindt het mooi. Na de pauze: „Lob und Preis dem Herrn”. Vooral de bassen hebben hier een zware taak. Ze slaan zich er goed doorheen. Dan de eerste fout, aan het eind vergissen de sopranen zich. On begrijpelijk. Het ging altijd goed en nu opeens een fout. Gelukkig niet storend. Laudate Dominum van W. A. Mozart. Pianobegeleiding erg fijn. In het begin een misverstand met de pianist, hij neemt een te snel tempo. Na een paar felle gezichten van de dirigent, past hij zich aan de directie aan. Hier komen ook een paar foutjes van Reinata Heemskerk naar voren. Dit is helemaal niet erg. Dit werk is ook geschreven ovor sopraan en koor, en niet voor alt en koor. Reinata Heemskerk is een alt. Het koor vangt dit goed op en zingt de ze moeilijke muziek voor amateurs erg fijntjes, vooral de tenoren doen-goed van zich horen. piano. Je laat ze allemaal hun gang gaan. Dit gaat lekker, je merkt het aan de zaal. Ook het combo doet voortreffe lijk werk na een zo korte voorbereiding. Af en toe een kleine aanwijzing aan combo en of koor wanneer het te en thousiast gaat lijken. Het koor zingt nu: „Heer ik twijfel toch zo vaak aan uwe woorden” gemaakt door Loek van der Leeden, en vriend van je. Je hebt hem zelf geïnspireerd om muziek te gaan schrijven, evenals je dat met Ben Kra mer hebt gedaan. Dit gaat steeds beter. halen. Voor een postbus behoeft slechts éénmaal 15/entreegeld per postbus te worden betaald.” De PTT gaat het Waddinxveense publiek nog via een fol der over die nieuwe ene postbestelling per dag informeren. Mocht u toch nog wat willen weten dan is het postkantoor aan de Kerkweg gaarne bereid alle ge wenste inlichtingen te verstrekken, tele foon 4500. WADDINXVEEN Vorige week dinsdagavond heeft het Ge reformeerd Kerkkoor Dient den Heer geconcerteerd in een volle Ontmoetingskerk. Aan dit gebeu ren verleenden medewerking de alt Reinata Heemskerk, de bas bariton Henry Blackmon, de or ganist Ben Kramer, de pianist Loek van der Leeden en het duo Sunny Side. Het geheel stond on der leiding van de Waddinxveen se dirigent Willem Doornebal. Hoe hij dit alles heeft beleefd en achteraf beziet leest u in bijgaand artikel van zijn hand. De 32- jarige Willem Doornebal, die twee jaar geleden Dirk van den Bosch als dirigent opvolgde, is er ten volle in geslaagd zijn 130 le den tellende en 29 jaar geleden opgericht koor die belangstelling te geven die het verdient. Dan Reinata Heemskerk. Ze zingt uit de „Messiah" van Handel „He was dis- pised - Hij was veracht en de onwaar digste onder de mensen.” Zij zingt dit erg mooi. Ingetogen en erg gevoelig. Het orgel begeleidt zeer gedecideerd, de juiste registratie; het geheel is goed. Daarna zingt Reinata Heemskerk: „Aaf. auf mein Herz mit Freude” en „Jesu, Jesu Du bist mein” van J. S. Bach. Erg mooi gezongen en voorgedragen. Het volgende gedeelte is weer voor het koor. Allereerst: „Och Vader zie uw kind’ren aan, die hongerend door ’t leven gaan”. Bewust heb ik deze avond zodanig sa mengesteld dat er een zekere opbouw in het programma is waar te nemen. Be- zinningsvol begonnen zal het naar een climax moeten gaan. Na het vorige ge zang: „Daar ruist langs de wolken”. Hier de twee eerste verzen van dit vers, niet te langzaam benomen. Het laatste vers daarentegen breed uitgezongen en naar fortissimo gebracht. I Acht uur. Je loopt samen met de solist- ten naar je plaats in de kerk. Het is be gonnen. Het koor staat keurig gedisci plineerd opgesteld. Dan zet het orgel in. Psalm 146 oude berijming: Prijst den Hierop doorbordurend werd de mogelijkheid geop perd om éénmaal per week De invoering van het „éénbestelling- systeern” (EBS) gaat in Waddinxveen bovendien gepaard met een gewijzigde organisatorische opzet. Zo gaan de on der het postkantoor Gouda vallende postkantoren Moerkapelle en Zevenhui zen ressorteren onder het postkantoor Waddinxveen. Deze schaalvergroting betekent landelijk dat er van de 1300 bestelkantoren slechts 200 zullen over blijven. Dit alles houdt natuurlijk wel in dat het werk op het postkantoor in ons dorp zal toenemen, omdat nu ook de voor Moerkapelle en Zevenhuizen be stemde |>ost hier zal worden gesorteerd. of gewoon keuvelen bij een kopje koffie, nieuwe contacten leggen etc., etc. Reinata Heemskerk zingt: „He gives”. Je voelt de stemming in de kerk nu goed aan. Het publiek is tot nu toe te vreden. Ze zingt lekker onbevangen en heeft een fijne begeleiding. Koor en combo: ,,’k Zou zo graag als Maria”. Hierbij de hulp van combo, orgel en Postkantoor Waddinxveen Kerkweg 157 De ontvangen post ligt voor de postbushouders gereed: ma 14.00 u. 16.30 u. di t/m vr 8.30 u. 16.30 u. za 8.30 u. Openstelling voor de loketdienst (alle handelingen): ma t/m do 08.30-18.00 uur vr 08.30-20.30 uur -

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11