In elk huis'n lid van het Rode Kruis Nieuw blad Bus ramt auto PvdA W addinx veen in Prikbord 404 Waddinxveners protesteren tegen bouw snelle kweekreactor in Kalkar PC Waarom dr. C. A. de Geus op Johan Bodegraven gaat lijken WADDINXVEEN GEEFT VOOR LEVEN OP DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 Help mee: draai 3835 of 3079 Opbrengst collecte RECEPTIE-ALBUMS I - 367s Progressieven de straat op met stand vol informatie delfstoffen POUTIimiUV/S WADDINXVUM Overwinningen basketbalsters Bodemkundig onderzoek _J Tjeerlgk 1 Jringewikkeld 7e Ronde WSV EXCELSIOR 3 VERLOOR Pagina 13 (Advertentie) I i Gemeenteraad Melkweg Zak met geld Beenbreuk M. BOERE fractievoorzitter .Progressieven DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 Boekhandel Veldwijk BV Bromfietser WADDINXVEEN Vrijdag op de weekmarkt en zaterdag op het Koningin Wilhelminaplein hebben 404 Waddinxveners hun handtekening gezet tegen de bouw van een snelle kweekreactor in het Duitse Kalkar. Zij deden dat op verzoek van de Progressieven, die de bevolking geduren de twee dagen met een stand vol informatie over het energieprobleem in het algemeen en de bouw van kernreactoren in het bijzonder en dan toegespitst op Kalkar ten dienste zijn geweest. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Dat allerlaatste dessin nieuws is te vinden I op deze lange wikkelrok in zwart, bruin, groen a en raf. JRSi Foto Sjaak Noteboom Dr. C. A. de Geus. sï' Afgesproken werd dat in Waddinxveen niet vrijdag 29 november 1974 - zoals landelijk het geval is- in het teken zal staan van „Geven voor Leven”, maar donderdag 28 november. In de vroege avonduren zullen dan 250-300 collec tanten voor de tweede maal in één week Publikaties in kranten en honderden op allerlei plaatsen opgehangen affiches moeten Waddinxveen warm maken voor die 28e november, de dag die in ons triciteitsafnemer zou via de gebruikelij ke juridische weg tot betaling gedwon gen moeten worden. De stroomafslui- ting zou een veel te zware maatregel zijn gezien het lage bedrag dat gevorderd werd. Deze opmerkelijke uitspraak is echter onlangs vernietigd door het Ge rechtshof in Leeuwarden. Het Hof be schouwde deze kwestie als een eenvou dige wanbetaling, zodat stroomafsluiting Met een gecompliceerde beenbreuk is een rechtmatig dwangmiddel was. Thans ligt de zaak bij de Hoge Raad. De 12-jarige Pim Walraven, leerling van de Paulüsschoöl voor basisonderwijs in Waddinxveen, heeft een papieren zak met 3000 gevonden. De scholier vond de zak, met daarin dertien loonzakjes, op zijn weg naar school. Bij aankomst op school overhandigde hij de zak met inhoud aan het hoofd van de school, die de vonidst naar de politie bracht. Een half uur naderhand kwam de eigenaar zijn verforen kapitaal weer ophalen. Op een morgen is omstreeks kwart voor negen twee ton melk op straat terecht gekomen, als gevolg van een lek in de leiding van een melktankauto. Een tank wagen van CMC reed op de oprit van de hefbrug. Bijna bovenaan gekomen sloeg een leiding stuk en stroomde de melk het wegdek op. Met water is de melk van de Straat gespoten. 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 'i WADDINXVEEN De in Waddinx veen gehouden inzameling ten bate van het Prinses Beatrixfonds heeft in totaal 2470.93 opgebracht. Het Rode Kruis is ecu vereniging die geen subsidie van de over heid kan ontvangen omdat het an ders zijn onafhankelijke status in gevaar zou kunnen brengen. Het moet bij conflicten neutraal kun nen blijven om alle slachtoffers, ongeacht hun politieke gezind heid, huidskleur, religieuze over tuiging of ras hulp te kunnen bieden. Dat dit in principe bij de Neder landse bevolking hoog wordt ge waardeerd blijkt telkens weer uit de honderdduizenden giften die tijdens de jaarlijkse collecte wor den ontvangen. Maar zo'n collec te blijft een smalle basis. Slecht weer kan daarop al een negatieve invloed uitoefenen. Ook de dames senioren lieten zich niet onbetuigd. Zij moesten het opnemen tegen de dames van BS Leiden, die slechts met vijf speelsters naar Waddinx veen waren! gekomen. In de eerste helft kwamen! de doelpunten moeilijk tot stand. Ruststand 11-2 voor Toos. Na rust nam BS Leiden even het initiatief van Toos over. Maar toen een van hun beste speelsters met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten, was het gebeurd met BS Leiden. De Toos-dames hadden toen met de incomplete ploeg geen enkele moeite meer en wonnen de wedstrijd met 35-10. Een score die be slist hoger had kunnen zijn indien er met iets meer overleg was gespeeld. Grietje Prirs scoorde de meeste punten namelijk 13 terwijl Thea Beusink tot een score van 10 punten kwam. WADDINXVEEN De dames junio ren van de basketbalvereniging TOOS wisten tegen het bezoekende Leiderdorp hun vierde overwinning in de wacht te slepen. De winst van Toos op Leider dorp is geen moment in gevaar geweest en bij rust had Toos al een ruime 24—7 voorsprong. De overmacht aan lengte in de Toos-ploeg gaf vooral de door slag en ook in tweede helft gingen de Toos-meisjes rustig door met scoren. Het duurde zelfs tot de vijftiende mi nuut, voordat Leiderdorp tegen kon scoren. Toos scoorde in de tweede helft nog 28 punten en Leiderdorp 3. Eind stand 52-10. Adriana Ruts scoorde 18 punten en Lia Mourits nam er 14 voor haar rekening. WADDINXVEEN De campagne „Geven voor Leven” 'beleeft in Wad dinxveen haar hoogtepunt in de week van 25 tot en met 28 november. In die week zullen 250-300 Waddinxveners tweemaal op pad moeten gaan om op maandagavond 25 november aan de deur een envelop uit te reiken met daar in informatie over „Geven voor Leven” en een' verzoek om een bijdrage en om op donderdagavond 28 november deze enveloppen weer op te halen. Het actiecomité is uiteraard druk in de weer om die 250-300 mensen te vinden die een paar uur van hun tijd voor deze campagne van de NCRV en het KWF beschikbaar willen stelten. En het zal deze grote groep medewerkers gemak kelijk worden gemaakt. De bedoeling is dat niemand meer dan twintig wo ningen hoeft te bezoeken. Natuurlijk komen' die mensen er. Geeft u zich vanavond of morgen' op als medewerker aan „Geven voor Leven” bij me vrouw W. Holl-van: der Zee, Chopinlaan 40, telefoon 3835 of bij mevrouw J. Ruiter-Vlaming, Philips Willemstraat 13, telefoon 3079. Eind november hoopt men namelijk dat Nederland 40 miljoen gulden bij elkaar zal brengen om de bestrijding van kan ker bij jeugdigen grootscheeps te kun nen aanpakken. Dr. De Geus heeft rond de twintig Waddinxveners om zich heen verzameld, opdat het karwei op grandioze wijze in ons dorp geklaard zal kunnen worden. En dat er veel werk aan de winkel is is de comitéleden in middels al gebleken op een eerste in het Anne Frank-centrum gehouden bijeen komst. dorp in het teken zal staan van „Geven voor Leven”. De mensen (deels afkom stig uit de afdeling Waddinxveen van het KWF) die in het actiecomité samen werken om dr. De Geus een beetje op Johan Bodegraven te kunnen laten lij ken zijn: P. Bakker H. P. Barth, me vrouw E. J. Berloth-Garretsen, mejuf frouw C. C. Blonk, mejuffrouw P. de Boer, C. Boonstoppel, M. de Gelder, A. P. de Graaff, J. in ’t Hol, mevrouw W. Holl-van der Zee, mevrouw H. A. P. Kleiweg-de Waal, J. Koelma, mevrouw L. Rehorst-van Vliet, J. H. Ruiter, W. C. Slob, mevrouw P. W. Trouwborst- Heij, mevrouw J. A. Venema-van Baren, T. Ververs jr., J. J. Wagensveld en B. J. Woudenberg Vanzelfsprekend zullen ra- WADDINXVEEN Eind okto- ber-begin november zal het Ne derlandse Rode Kruis in het ge hele land een actie voeren om het aantal leden, dat op het ogen blik ruim ééu miljoen bedraagt, in sterke mate te vergroten. In elk huis tenminste één lid van het Rode Kruis. Dat is het doel waarnaar het Nederlandse Rode Kruis in de toekomst streeft. Want om in geval van nood op piaatselijke, landelijke of inter nationale schaal zo sterk mogelijk te staan is het zaak dat het Rode Kruis hecht in de bevolking ligt verankerd. De konsument is dan verplicht te beta len. De rechtbank te Groningen heeft op 17 december 1973 de afsluiting van stroom door het electriciteitsbedrijf van iemand die zijn Kalkarheffing niet vol deed, onrechtmatig genoemd. De elec- ili Het bestuur van de Waddinxveense Schaakvereniging wijst erop dat nieuwe teden nog steeds van harte welkom zijn. Mocht u aarzelen of bent u misschien bang dat uw speelsterkte te gering is, kom dan eens een paar avonden pro beren. Inlichtingen kunt u krijgen bij secretaris H. Smitskamp, Berkengaarde 8, Waddinxveen, tel. 6596 of tijdens de speelavond op donderdag (aanvang 20 uur) in het Verenigingsgebouw in Wad dinxveen. Het Kalkar-project is ook reeds een aan tal maal in de gemeenteraad ter sprake gekomen, naar aanleiding van schrifte- lij'ke protesten die er op het gemeente huis van buiten de gemeente zijn bin nengekomen: tegen de zogenaamde Kal- kar-heffing. De raadsleden, die bijvoor beeld in een motie legen datgene wat in Kalkar gebeurt zouden kunnen protes teren, zijn overeengekomen deze zaak eerst nog eens ter sprake te brengen in de raadscommissies om tevoren de stra tegie te bepalen. In de juni-vergadering van de Waddinxveense gemeenteraad heeft de heer M. Boere (Progressieven) al aangekondigd te gaan proberen de gehete raad achter zich te krijgen door bij de minister van Economische Zaken te gaan protesteren tegen de 3 procent heffing voor het veelbesproken Kalkar- project, waar in binnen- en buitenland steeds massaler'tegen wordt geageerd. De 18-jarige bromfietser A. H. uit Wad dinxveen is met een scheenbeenibreuk, een open wond en een geschaafde kin naar het Goudse Bleulandziekenhuis ge bracht nadat zij door een auto was ge schept. Mejuffrouw H. reed op haar Mobylette vanuit Waddinxveen naar Gouda langs het fietspad van de Hene- gouwerweg. De 58-jarige S. H. uit Slie- drecht kwam met zijn Opel van de afrit van Rijksweg 12, en kruiste het fietspad. Hoewel hij voorrang had, stopte mejuf frouw H. niet, en kwam op de bumper van de Opel terecht. Zowel bromfiets als auto werden flink beschadigd. een uur met met draaiende motor voor de deur staat. Er wordt met vibratorvoertuigen gewerkt, waarmee trillingen kunnen worden op gewekt opdat een en ander in kaart ge bracht zal kunnen worden. Het onder zoek zal' drie weken in beslag nemen. WADDINXVEEN - Opnieuw een ne derlaag voor de dammers van Excelsior 3 dat speelde tegen Damlust 3. Met een 91 overwinning kon Damlust huis waarts keren. Uitslagen Excelsior 3- Damlust 3: A. A. Rietveld-H. van Eijk T. H. van Bueren-L. Tiltemans I Both-I. van Leeuwen I. de Wit-T. Jansma A. Motenaar-I. M. Asberg WADDINXVEEN De uitslagen, van de 7e ronde van de onderlinge compe titie tussen de leden van de Waddinx veense Schaakvereniging zijn: v.d. Hoek- Kardol 01; Bernard-van Vuuren 01; Schoemaker-Asscheman 01; Kleiweg- Torenbeek 10; A. N. Littooy-Ham- ming afg.; Kraan-W. van Oort 1—0; Laan-Rentes 01; A. Littooy-J. van Oort 01; Boolman-Versluis J^-%; Perdijk-van Amerongen 01; Broer-van Grieken afg.; Alblas-de Vries 01; Smitskamp-van der Starre 10; van der Heijden-Verstoep 10. bij alle Waddinxveners aanbellen om giften en bank- of giro-overschrijvingen dankbaar in ontvangst te nemen. Voor de donderdag is gekomen in verband met de koopavond op vrijdag, die op dat moment ongetwijfeld ook nog in het teken zal staan van St. Nicolaasinkopen. En niemand wil het risico treffen dat velen niet thuis zijn. Centraal actiepunt op die donderdagavond is de Rabobank aan de Kerkweg, waar de giften en toe zeggingen zullen binnenkomen en zullen worden geteld. 1—9 Voor de onderlinge competitie werd de achtste ronde gespeeld. Uitslagen: I. J. C. ten Toom-B. van Eijk 11; P. Swart-J. Slappendel 20; A. Blom-J. Vermeulen 2—0; H. Boele-I. J. C. ten oTom 20; T Driesse-G. Heeren 02; G. van der Zijden-D. Zwanenburg 11 W. van der Heijden-J. de Heer 11; C. Blonk-C. H. Kramp 02. De Progressieven hebben afgelopen vrijdag en zaterdag veel Waddinxveners kunnen uitleggen hoe dat nu precies zit met die Kalkar te bouwen snelle kweek reactor en de Kalkarheffing. Er was geld nodig voor de ontwikkeling van een nieuw soort kernenergiecentrale. Daarom is in mei 1973 een wet tot stand gekomen (Wet ontwikkeling snelle kweekreactor). Deze wet verplicht de elektriciteitsbedrijven aan de staat drie procent te betalen over alle vergoedin gen die onVangen worden voor de leve ring van elektrische energie. Ook voor meterhuur en aanleg van kabels. De elektriciteitsbedrijven mogen de heffing doorberekenen aan hun klanten. Ver plicht is dit niet. Als ze het doen, moe ten ze over die heffing wél btw in reke ning brehlgen. In Amsterdam wordt de heffing niet doorberekend, maar betaald uit de gemeentekas. Als de heffing wél wordt doorberekend, geschiedt dat op grond van de algemene leveringsvoor waarden van de elektriciteitsbedrijven. U weet wat het Rode Kruis alle maal doet. Het zenden van medi sche teams en hulpgoederen na calamiteiten in het buitenland. Paraat staan voor hulp na ram pen in eigen land. En vooral al die taken die plaatselijk worden aangepakt: welfarewerk, vakan ties voor invaliden, bloedtransfu sie- en thrombosediensten, lectuur en andere ontspanning voor thuis liggende zieken, hulp bij sport en andere evenementen. Teveel om op te noemen. Dat werk dient stelselmatig te worden gesteund. Waarbij het bijzondere is, dat iedereen naar eigen inzicht en draagkracht zijn Rode Kruis-contributiebedrag mag vaststellen. Op naar de an derhalf miljoen leden. dinsdagmiddag een scholier naar het Bleulandziekenhuis gebracht. De knaap werd door een personenauto aangere den toen hij op het kruispunt Koningin Wilhelminasingel en Anna van Hanno- verstraat plotseling de straat over stak. WADDINXVEEN Twee mensen zijn vorige week dinsdagavond ernstig ge wond geraakt bij een frontale botsing met een autobus op de Henegouwerweg, nabij de hefbrug in Waddinxveen. Even voorbij het benzinestation kwamen een „besteleend” en een autobus van een Alphens tourinigcarbedrijf met elkaar in botsing. De bus kwam op de linkerrij- baan terecht en botste frontaal op een tegenligger, die uit de richting Boskoop kwam. De inzittenden van deze auto, een Rotterdammer en een Amerikaan, werden in zorgwekkende toestand naar het Bleulandziekenhuis in Gouda ge bracht. De Chauffeur van de besteleend reed door, maar werd in zijn woning te Boskoop door de politie aangehouden. De atltobus was met een groep cursisten onderweg naar een vormingsinstituut. De inzittenden bteven ongedeerd. De personenauto werd totaal vernield, de bus kreeg schade aam de voorzijde. Het advies is daarom dte heffing wél te betalen, maar, als u ernstige bezwaren heeft tegen het doel van de heffing, on der protest. U kunt uw bezwaren ken baar maken: aan de leden van de Twee de Kamer. U kunt er bij regering of Tweede Kamer ook op aandringen dat u uw geld moet kunnen storten op een afzonderlijke rekening, die gebruikt wordt voor onderzoek naar de mogelijk heden van andere energiebronnen. Ook bij andere wetten bestaat er voor gewe tensbezwaarden de mogelijkheid een be paalde vrijstelling te krijgen. Wij denken aan de militaire dienstplicht, geloofs bezwaren tegen ziekenfonds en diverse verplichte verzekeringen, verplichte in enting van dieren en dergelijke. Wanneer in verhand met de Kalkarheffing een soortgelijke regeling wordt getroffen, zou dat voor velen een uitkomst zijn. Centrale Informatiebron Wim van Breemen, Vijverlaan 26 (tel. 3070) was verrast over de grote belangstelling van de Waddinxveners voor het energie probleem, die gezien de vlot gezette handtekeningen ook hun bedenkingen hebben tegen de bouw van een snelle kweekreactor in Kalkar. De handteke ningen zijn dinsdag met honderdduizen den andere in het land verzameld hand tekeningen aan het begin van de parle mentaire behandeling van de energie- nota van minister Lubbers aan het par lement aangeboden. Er bij betrokken zijn de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Duitse firma Prakla Seismos. WADDINXVEEN Deze week is in Waddinxveen en in diverse andere ge meenten in onze streek een bodemkun dig onderzoek begonnen naar aardolie en aardgas. Dit onderzoek gebeurt in de avonduren en ’s nachts om het verkeer en het leven in de woonwijken zo min mogelijk te hinderen. Het seismisch kar wei gaat namelijk met' geluidsoverlast gepaard. De auto’s, waarin de appara tuur wordt vervoerd, rijden met snelheid' van drie kilometer per langs. Het lawaai is te vergelijken dat van een zware autobus die Het Rode Kruis wil zekerheid geven dat het aan mensen in nood snel en afdoende eerste hulp kan bieden. Daarvoor heeft het zelf de zekerheid nodig dat het elk jaar niet alleen over spontane giften, maar vooral ook over de vaste bijdragen van de contributie betalende leden kan beschikken. Na de oorlog had het Nederland se Rode Kruis 23.000 leden. Op het ogenblik zijn het er 1.018.000. Dat is een respectabel getal, maar er zijn nog vele Nederlanders die hoewel zij graag lid zouden zijn, er nooit toe zijn gekomen om zich als zodanig op te geven. Daarvoor bestaat nu meer dan ooit de gelegenheid. Want het Rode Kruis voert eind oktober en begin november een bijzonde re actie, waarbij men zich op ve le manieren kan aanmelden. In de eerste plaats natuurlijk bij de plaatselijke afdelingen, die het fundament van het Nederlandse Rode Kruis vormen. Als men het adres daarvan niet bij de hand heeft kan men ook zijn iiaam en adres op een stuk papier zetten, dat in een enveloppe doen en die zonder postzegel toezenden aan het Rode Kruis, antwoordnum mer 1314 in Den Haag. En ten slotte kan men in deze periode opbellen naar het nummer 070- 467245, waarop een apparaat is aangesloten dat dag en nacht de nieuwe leden kan registreren. WADDINXVEEN Prikbord. Zo heet het gestencilde „nieuws blad” van- de afdeling Waddinx veen van de Partij van de Arbeid, dat deze week voor het eerst is verschenen. Het blad wil de leden inlichtingen over feiten en ach tergronden, omdat ons democra tisch bestel alleen kan werken als een ieder goed op de hoogte is. Uit de inhoud blijkt dat reeds het vorige partijbestuur, dat thans wordt voorgezeten door Frans Vonk, gedachten had ontwikkeld voor een „nieuwsblad”. Het eer ste nummer van Prikbord telt acht pagina’s, geeft informatie over het nieuwe bestuur en de door de bestuursleden overeen gekomen taakverdeling, publi ceert een agenda en herinnert er aan dat op de laatste partijverga- dering is besloten om in overleg met de fractie van de Progressie ven begeleidingsgroepen in te stellen. Deze groepen krijgen tot taak fractieleden bij te staan door middel van het geven van advie zen over ruimtelijke ordening, maatschappelijk welzijn, bestuur lijk eorganisatie en financiën. Het PvdA-nieuwsblad komt ook nog met de mededeling dat PvdA- Tweede Kamerlid Arie van der Hök volgende week dinsdagavond in het Gereformeerd Verenigings gebouw zal spreken over het be ginselprogramma. Daaraan voor afgaand stelt het bestuur zich voor nog wat huishoudelijke za ken te regelen. WADDINXVEEN De man die in de komende weken ongetwijfeld het meest op NCR Vs befaamde actievoerder Jo han Bodegraven zou kunnen gaan lijken heet in Waddinxveen dr. C. A. de Geus. Deze Waddinxveense huisarts geeft na melijk als plaatselijk voorzitter van het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) voor de kankerbestrijding op enthou siaste en inventieve wijze leiding aan het actiecomité dat in onze gemeente speciaal voor de campagne „Geven voor Leven” is geformeerd. „Geven voor Le ven” is een gezamenlijke actie van de 50-jarige Nederlandse Christelijke Radio Vereniging (NCRV) en het 25-jarig Koningin Wilhelmina Fonds (KWF). dio en televisie een belangrijke bijdrage leveren tot het welslagen van de jubile- umcampagne van NCRV en KWF. In de loop van de jaren werd bewezen dat mi crofoon en camera een Dorp deden ont staan, een nieuwe Henri Dunant lieten varen, een ziekenhuis in Suriname op richtten, de dijken in 1953 dichtten en aan dove, spastische en blinde kinderen net datgene konden geven wat de over heid niet kon doen. „Geven voor Le ven” dus ook in Waddinxveen op don derdag 28 november 1974.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 14