WAT EEN GOED WERKGELEGENHEIDSBELEID BEHELST impasse Conclusies Commissie Werkgelegenheid Waddinxveen uit nodig mensen 50; Er zijn in komende tien jaar 822 Agenda Goudse bioscopen 2250 T oekomst metaal- en houtbe werkings industrie ziet er bedenkelijk Mr. Opticien J.Grit Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 - 16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d Help de bouw uit I een gegarandeerd goede bril voor een gegarandeerd lage prijs Uitslag verloting Oe Paddestoel FREEK PETERS IS EEN VEELGEBELDE FIGUUR Leden commissie werkgelegenheid GEZAMENLIJK FRACTIEBERAAD I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 Pagina 9 Kamer van Koophandel 14 Unisex bril, zeer modem Pilotenmodel, eenvoudig nikkel model WADDINXVEEN De nabije toekomst voor de werkgelegenheid in met name de metaal- en houtbewerkingsindustrie ziet er ronduit onzeker, bedenkelijk en hachelijk uit. Dat komt vooral omdat er geen (jonge) vak lieden klaar staan om de in deze bedrijven in de eerstkomende jaren al door pensionering openvallende arbeidsplaatsen weer in te nemen. Als ge volg hiervan kan de toekomstige werkgelegenheidssituatie rond de plaat selijk vergrijzende metaal- en houtindustrie niet anders dan gevaarlijk ge noemd worden. Old Timer, ijzersterk model THALIA REUNIE SCHOUWBURG Propagandacampagne IJssel en IJmuiden 4338 arbeidsplaatsen V akbondsrapport WADDINXVEEN/GOUDA In brieven aan het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en college van Burgemeester en Wethouders en gemeenteraden in deze streek heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en omstreken de aandacht gevraagd voor het pre caire stadium waarin de bouwnij verheid dreigt te raken en deels al is geraakt en wat daaraan gedaan kan worden. Opdrachten K tor provincie en gemeente BRIL”INJN1” een bril van grit...die staat...die zit! I WADDINXVEEN Uitslag verloting van de speeltuinvereniging De Padde stoel, welke verloting vorige week is gehouden tijdens de door burgemeester C. A. van der Hooft geopende bazar >n het clubhuis van de speeltuin aan de Lijsterbesstraat: le prijs draagbare t.v. gevallen op nr. 1401, 2e prijs electrische boormachine nr. 251, 3e prijs tuinstoel nr. 1383, 4e prijs fondueset nr. 546. De prijzen kunnen ’s avonds na 6 uur af- "thaald wo’-den bij de heer D. Kaptein. Prunusstraat 30 te Waddinxveen. kunnen werken ten opzichte van de be staande bedrijven. mooie woorden. In ieder geval moeten in een goed werkgelegenheidsbeleid al lerlei maatschappelijke doeleinen ver welkt zijn. Het beleid zal zich ook be zig moeten houden met de indeling van de ruimte om ons heen. Alleen zo kan een leefklimaat ontstaan, waarin ieder mens zich zo goed mogelijk kan ont plooien. Maar daarvoor zal er geselec teerd moeten worden. Zo mag de af stand tussen het huis en het werk niet groter worden, ja moet zelfs klein blij ven. En het beleid moet er van uitgaan dat een gunstig woonklimaat „een ze kere voorkeur’ geniet boven de grootte en plaats van de aan te trekken werk gelegenheid, die overigens moet over eenkomen met de behoefte van de be roepsbevolking. Do. t/m Zo.: iedere middag half vier en. ’s avonds: DE 5 VAN DE 4-DAAGSE. Kleur, 14 jaar. Iedere middag van Do. t/m Zo. half twee en Wo. 2.30 uur: KUIFJE EN HET HAAIEN- MEER. Za. 11.30 uur (nacht- voorstellmg) en Maandagcyclus 8 uur: BLAUWBAARD. 18 jaar. Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. 5 en 7 uur: TEXAS ACROSS THE RIVER. In kleur, 18 jaar. Zo .middag 3 uur: URSUS CONTRA URSUS. Kleur, 14 jaar. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtvoor- stelling), Ma. t/m Wo. 8.15 uur, Zo. 9.15 uur: MET JOUW DUIVEL IN MIJN HEL. In kleur, 18 jaar. Zo. 3, 5, 7 en 9.15 uur, Di. 8.15 uur: BRUTE CORPS. In kleur, 18 jaar. Uit een andere slotconclusie blijkt dat de commissie zich ook zorgen maakt over de plaatsingsmogelijkheden in Wad dinxveen van meisjes en jongens die nu nog middelbaar en hoger onderwijs ge nieten. Voor hen ontbreken hier voor alsnog de arbeidsplaatsen. Vandaar dat door de commissie wordt geadviseerd voor deze schoolverlaters werkgelegen heid aan te trekken, waarbij gedacht kan worden aan de dienstensector. Om in het vlak van de personeels voorziening bezig te zijn wordt veel gezien in de bouw van een school voor lager be roepsonderwijs (LBO), waarvoor het ge meentebestuur initiatieven zou kunnen ontplooien en in een propaganda campagne van het Waddinxveense be drijfsleven. Opgemerkt wordt nog in een slotconclusie dat er hier geen behoefte bestaat aan nieuwe bedrijven, die qua arbeidsbezetting concurrerend zouden Dit beeld wordt geschetst in één van de zes door de Commissie Werkgelegen heid Waddinxveen opgestelde slotcon clusies van het deze week verschenen „Rapport over de werkgelegenheid in de gemeente Waddinxveen”. De com missie, die 9 januari 1973 onder voor zitterschap van wethouder H. Huizer in het geheim aan het werk ging, heeft in de eerste plaats de kansen en de moge lijkheden van de jongere en oudere Waddinxveense werknemer(-neemster) in pakweg de komende tien jaar onder de loep genomen. Tegen die tijd zal ons dorp waarschijnlijk zo’n 25.000 inwo ners tellen. WADDINXVEEN In de laatst ge houden ledenvergadering van de Gere formeerde Kiesvereniging Gouda en Omstreken aangesloten bij het Gerefor meerd Politiek Verbond, heeft deze kiesvereniging zich beraden over het verzoek van de zijde van de SGP en Hervormde Kiesvereniging om in Wad dinxveen gezamenlijk fractieberaad te houden. Na brede discussie is besloten om officieel als GPV aan dit fractie beraad deel te nemen. Als afgevaardigden zijn benoemd de heren D. van der Eyk en I. Knol, welke regelmatig verslag zullen uitbrengen van hun activiteiten op de ledenvergade ring, dit teneinde hun officiële karakter gestalte te geven. Het antwoordschrijven van het GPV is behandeld op een ge combineerde vergadering van SGP en Hervormde Kiesvereniging, welke ook met deze vorm van samenwerking heb ben ingestemd. Een verzoek om geza menlijk fractieberaad is reeds eerder ge daan door de SGP en Hervormde Kies- vereniigng, doch omdat er destijds slechts één GPV-er mocht deelnemen is de kiesvereniging hier niet op ingegaan. Gedurende de afgelopen raadsperiode hebben bovengenoemde heren wel per soonlijk aan dit fractieberaad deelgeno men. Uit de werkgelegenheidsgegevens die bij de Kamer binnenkomen blijkt dat de situatie in de bouw verslechtert. Dit brengt de werkgelegenheid in gevaar, niet alleen in de bouwnijverheid doch ook van de metaalbedrijven die toeleve rancier zijn van de bouwnijverheid. In de vorige week gehouden vergadering van de Kamer is uitvoerig aandacht be steed aan de oorzaken van de impasse waarin de bouwnijverheid verkeert, spe ciaal in het middengebied. Gezien het tempo waarin opdrachtportefeuilles dun ner worden loopt de werkgelegenheid in de bouwnijverheid gevaar. De bouwnij verheid is een zeer belangrijke sector in deze regio: in 1973 vond ongeveer 28% van de mannelijke werknemers zijn be staan in de bouwnijverheid. Daarnaast zijn verschillende sectoren zoals de houtnijverheid, de betonindustrie, een deel van de metaalindustrie en vele hulp- bedrijven in de ambachtssector recht streeks afhankelijk van de gang van zaken in de bouwnijverheid. In brieven aan de colleges van B. en W. worden factoren ter sprake ge bracht, die belemmerend blijken te wer ken. Uiteraard waren deze in de eerste plaats de problemen rond de wetgeving en de verordening op het terrein van de ruimtelijke ordening. Daarnaast zou het tempo waarin een beslissing op vergun ningsaanvragen wordt genomen, steeds trager worden. In de praktijk blijkt de Kamer praktisch dagelijks dat termijnen tot het uiterste worden benut en dat ver lengingen worden toegepast of beslissin gen worden verschoven. Nu de bouw moeilijk verloopt zou een versnelling van de afgifte van vergunningen bijzon der welkom zijn. de werkgelegenheidssituatie in Wad dinxveen niet los gezien kan worden van de omgeving en dat gezien het soort werkgelegenheid in de regio en de groei van de bevolking zonder meer vestiging van nieuwe bedrijven noodzakelijk zal zijn. WADDINXVEEN Cultureel opbouwwerker Freek Peters, de man die in Wad- dinxveen-noord het wijkwerk voor jongeren en ouderen op poten gaat zetten, begint na publikaties over zijn werk en bedoelingen een veelgebelde figuur te worden. Dat moet ook wel want alleen met de enthousiaste steun van veel Waddinxveense vrou wen en mannen kan deze nu nog in Amsterdam wonende student aan de sociale academie in de hoofdsad activiteiten ontplooien. En vooral de mensen achter de dezer dagen opgeheven wijkvereniging Noord zijn hem in de eerste fase uitermate behulpzaam. Uitgangspunt is voor iedereen dat de in het voormalige ketelhuis aan de Busken Huëtlaan ondergebrachte dependance van het aan de Stationsstraat neer te zetten jeugd- en jongerencentrum De Bonkelaar een trefpunt voor iedereen, man nen en vrouwen, jongeren en ouderen, gaat worden. Zoals bekend is het voormalige ketelhuis telefonisch te bereiken onder nummer 6860 (bij geen gehoor 4131). Het wijkcentrum in Waddinxveen-Noord wordt ’s morgens gebruikt voor het peuter- speelwerk. Deze week zijn een aantal herfstvakantie-activiteiten op touw gezet. Er zijn kinderinstuifen, er kan aan handenarbeid worden gedaan en er zullen films worden vertoond. Het voorlopige activiteitenschema maakt duidelijk dat kinderen van zes tot acht jaar na schoolijd in het wijkcentrum aan de Busken Huëtlaan te recht kunnen, ’s Avonds zijn de meisjes en jongens van twaalf tot vijftien jaar wel kom. De maandagavond zal telkens in het teken staan van sport en spel. Voor vol wassenen zullen volksdansavonden worden gehouden, terwijl er elke vrijdagavond een jeugdsoos is. Er kan dan getafeltennist worden of men kan wat zitten lezen of praten. Iedereen die aan het opbouwen van het wijkwerk Freek Peters tot steun wil zijn kan bij hem terecht. Een belangrijk deel van de activiteiten wordt door het rijk gesubsidieerd. Inmiddels hebben verenigingen als het NTVON, afdeling Waddinx veen, hun diensten reeds aangeboden. Soms zal het onontkoombaar blijken een geringe bijdrage in de kosten te vragen, zoals bijvoorbeeld met het volksdansen het geval zal zijn. De dansles zal worden gegeven door mevrouw Irene v.d. Haagen. Volgens een overzicht van het geweste lijk arbeidsbureau in Gouda bedraagt in Waddinxveen het totaal aantal arbeids plaatsen in de nijverheid en diensten 4338. De Commissie Werkgelegenheid Waddinxveen heeft met medewerking van de Industriële Club Waddinxveen (ICW) het bedrijfsleven in ons dorp met een uitgebreid vragenformulier bena derd. Aan die nu weer ruim een jaar oude enquete hebben 104 bedrijven met 3061 werknemers deelgenomen. Van dit aantal wonen er 1758 in Waddinxveen en 1303 daarbuiten. Bij die 3061 werk nemers gaat het om 2473 mannen en 507 vrouwen en om 81 buitenlandse werk nemers en werkneemsters. Er is in onze gemeente in totaal nog ruim 10 hectare aan bouwgrond be- WADDINXVEEN Op 9 jannuari 1973 installeerde burgemeester C. A. van der Hooft de Commissie Werk gelegenheid Waddinxveen. De commis sie vergaderde onder leiding van wet houder H. Huizer zeven maal en for meerde twee werkgroepen, die gegevens verzamelden. Aan de (geheime) bespre kingen namen deel B. Ph. Berloth en D. Kaptein namens het NVV, P. Grooten- dorst en H. de Mik namens het CNV, W. van Eijk en H. H. Heller namens het NKV, J. Blonk en G. Th. B. Mulleman namens de Industriële Club Waddinx veen (ICW), J. P. Jonkers namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, A. F. A. van der Rijnst namens het gewestelijk ar beidsbureau te Gouda en B. Gilijamse als secretaris. Aan de samenstelling van het „Rapport over de werkgelegenheid in de gemeente Waddinxveen” verleen den ook medewerking Waddinxveense bedrijven, het Geografisch Instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht, diverse scholen in Boskoop, Gouda en Wad dinxveen en het gemeentebestuur van Waddinxveen. Het pasverschenen werkgelegenheids- rapport is het „antwoord” op het in 1972 gepubliceerde vakbondsrapport over de plaatselijke werkgelegenheid nu en in de toekomst. Voor dat laatste rap port heeft een werkgroep van het NW, NKV en CNV veel werk verzet, waar mee in november 1971 werd begonnen. De conclusies van het vakbondsrapport over de werkgelegenheid in Waddinx veen logen er niet om: er zou sprake zijn van een falend gemeentelijk beleid, de meubelindustrie zou één van de zwakste schakels zijn, er zou een actief verkoopbeleid moeten komen om in de komende 15 jaar 2.500 mensen aan werk te helpen en als ideaal gemiddelde per arbeidsplaats werd 100 vierkante meter genoemd. Het Waddinxveense gemeente bestuur reageerde op het vakbondsrap port door onder meer op te merken dat er van een falend gemeentelijk beleid geen sprake zou kunnen zijn. Cijfers van nu tonen aan dat in de laatste twee jaar het aantal arbeidsplaatsen zelfs met 121 is toegenomen. De teruggang in de hout bewerkingsindustrie werd geen plaatse lijk, maar een landelijk verschijnsel ge noemd. Positief noemde het gemeente bestuur ook dat er sinds 1950 60 ar beidsplaatsen in de plaatselijke metaal industrie zijn bijgekomen. Op het vak bondsrapport kwam ook een reactie van het gewestelijk arbeidsbureau in Gouda, dat zei dat exacte cijfers omtrent de werkgelegenheid nimmer voorhanden zijn, omdat de mutaties te groot zijn, dat heel niet van een falend werkgelegen heidsbeleid zou mogen worden gespro ken. In het deze week verschenen „Rap port over de werkgelegenheid in de ge meente Waddinxveen” van de Commis sie Werkgelegenheid Waddinxveen wordt nauwkeurig aangegeven hoe een goed werkgelegenheidsbeleid er moet uitzien. Het is overgiens wel een wat moeilijk verhaal geworden met heel Ook al is het werkloosheidscijfer in het regio nog steeds gunstiger dan het lan delijk gemiddelde, werkgevers- en werk- nemersrepresentanten in de Kamer wa ren unaniem van oordeel dat de Kamer de aandacht diende te vragen van de overheid voor de positie van de bouw bedrijven in de regio. Bij deze bedrij ven vinden meer dan 8.000 mannen werk. Door de concentratie van bouw nijverheid in dit gebied is er een grote diversiteit-, deskundigheid en concurren tiekracht gegroeid in deze bedrijfsklasse. De Kamer zou het bijzonder op prijs stellen indien, waar mogelijk bij het bie den van mogelijkheden en het geven van opdrachten er aan gedacht zou kun nen worden dat het belang van deze be drijven en hun werknemers ook het be lang van het gebied en haar inwoners is, zo Staat zowel in de brief aan het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland als in de brief aan de gemeenteraden. Het gemeentebestuur weersprak dat toen. Werkgelegenheidscijfers van dit moment zouden de gemeente zelfs in de mening hebben gesterkt dat in het ge- sChikbaar. Daarop mag door 37 bedrij ven gebouwd worden. In het bestem mingsplan Zuidkade (ten zuiden van de Burgemeester Trooststraat) is nog 14.200 vierkante meter industrieterrein be schikbaar. B. en W. zijn op dit moment in onderhandelingen over ongeveer 4.000 vierkante meter. Op de met mede werking van de Industriële Club Wad dinxveen (ICW) rondgestuurde vragen formulieren werd namelijk aan de bedrijven ook gevraagd of er 'bouwplan nen zijn, of er bouwgrond voor uitbrei ding beschikbaar is en of dat er in Waddinxveen plannen zijn industrie- grond aan te kopen. Een kwart van de bedrijven die aan de enquete deelnamen zegt bouwplannen te hebben en deze als de tijd gunstig is te willen uitvoeren. Iets meer dan de helft zegt geen bouw grond meer voor handen te hebben. WADDINXVEEN Twee jaar geleden riepen de plaatselijke afdelingen van het NW, NKV en CNV dat er in Wad dinxveen sprake zou zijn van een falend gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid. In het 18 pagina’s tellende werkgelegen- heidsrapport staan veel cijfers. Zo wordt er geraamd dat er in de komende tien jaar plaats zal zijn voor 822 mensen. Dat komt omdat er direct behoefte is aan 217 mensen (182 mannen en 35 vrouwen), in dezelfde periode 378 werk nemers de pensioengerechtigde leeftijd zullen bereiken (dat is tweederde deel van de 576 werknemers die nu tussen 46 en 64 jaar zijn) enomdat uitbreidingen nog eens plaats zullen gaan bieden aan 227 mensen. Twee hierop betrekking hebbende cijfers: door pensionering zul len jaarlijks 37 arbeidsplaatsen vrijko men en door 23 arbeidsplaatsen per jaar. In het midden zit Freek Peters. Rechts wethouder A. H. van Gent. De vrouwen op de foto hadden te maken met de inmiddels opgeheven wijkvereniging Noord. „De bedoeling is geenszins te bepleiten dat er met voorwaarden de hand dient te worden gelicht. Het nemen van be slissingen en het efficiënt verwerken daarvan in schriftelijke vorm zodat het oponthoud zoveel mogelijk wordt be perkt zou een bijzonder goede bijdrage kunnen vormen voor een verbetering. De afstand tussen burger en overheid lijkt toe te nemen in deze tijd, wanneer de burger zich tot de overheid wendt en de indruk krijgt dat zijn verzoek als niet van belang wordt beschouwd, ne men zijn onlustgevoelens toe, zijn be reidheid iets te ondernemen af”, aldus de Kamer. Het provinciaal bestuur van ZuidJHol- land is verzocht te willen medewerken aan het bespoedigen van de behandeling van voorstellen en van het beslissen op gemeentelijke besluiten inzake de ruim telijke ordening, zomede bij het beslis sen op aanvragen om vergunningen. gritD opt' Prijsbewust kiezen uit de grote collectie van de mooiste brillen. Wij bieden u de laagste prijzen, plus de zekerheid van een goede service en vakkundige hulp. Komt u ook eens kijken naar onze luxe mode- monturen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9