Jaarlijks wordt 100 ton glaswerk ingezameld in ons Ook Waddinxveens water moet vrij van bolussen HOBB Y-EXPOSITIE IN MUSEUMZAAL EO presenteert zich in Brugkerk Organist Wim v. d Panne maakt,, menselijke” muziek WADDINXVEEN Door omstandigheden gedwongen heeft de Hervormde Orgel commissie voor een keer een concert op donderdagavond gegeven en het is jammer te moeten vaststellen dat dit de opkomst niet in positieve zin heeft beïnvloed. Het orgelspel van solist Wim van der Panne had beslist een grotere toeloop ver diend. t Weg werpf lessen zijn in ons dorp „geld” dubbel en dwars nog waard 11 CONTAINERS GESLAAGD J.H. v. Oort begraven Benoeming J. Blonk FANCY- FAIR BRENGT f 6.100- IN LAATJE NIEUW INTERIEUR HEEMSKERK B.V. L Actiecomité wil ondergrondse stroomkabelnet Ledenvergadering PvdA ■i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1974 Proeven Totaalindruk Stinksloten WADDINXVEEN Vanavond (donderdag) belegt de Evangelische Om roep (EO) een presentatie-avond in de hervormde Brugkerk aan de Kerk- weg. Aan deze avond, die tot doel heeft het werk van deze omroepvereni ging meer bekendheid te geven, verlenen medewerking Vox Jubilans onder leiding van Jan Bonefaas, het Hervormd Jeugdkoor onder leiding van H. Brinkhorst, organist Arie Keyzer, ds. W. Glashouwer (voorzitter van de EO) en de Waddinxveense predikant ds. W. Verboom. Begonnen wordt om acht uur en de toegang is vrij. Inzamelings-systeem WADDINXVEEN Het kan nog altijd beter, maar velen in Waddinx veen sparen al weer jarenlang flessen op. Net zoals in de tijd van het statie geld. Niet omdat wij Waddinxveners weer voor alle lege flessen en potten een dubbeltje of een kwartje krijgen of zelfs meer, want alleen voor melk en bierflessen en dergelijke geldt nog het statiegeld. Wanneer u uw weg werpglas bewaart - en dat in de containers, die er in onze gemeente zijn geplaatst, gooit - dan doet u dat vanwege ons aller milieu. WADDINXVEEN Geen bolus mag rond 1980 nog ronddrijven in de Zuidhollandse en dus Waddinxveense poldersloten. Komt zoiets onhygië nisch dan vandaag de dag nog voor in Neerlands dichtst bevolkte provin cie, zal de grootstedeling zich verbaasd afvragen. Zeker, want zelfs een aantal plaatsen van stevige omvang bezitten geen gesloten rioleringssy steem. Het is een plan van de hoogheemraadschappen om over vijf jaar de kwaliteit van het oppervlaktewater zodanig te beheersen dat het weer onschadelijk is voor gebruik door mens, dier en bedrijf. 18 miljoen WADDINXVEEN In de directe omgeving van de win kelcentra in Waddinxveen staan welgeteld elf containers, waarin u uw wegwerpglas let terlijk weg kunt werpen. Die containers staan op de vol gende plaatsen: Brederolaan Albert Heijn Groensvoorde leplaan Brugcentrum St. Victorwijk Züidkade r-,t ■K 'i I -d l"1 T'l I f r I 1 f- I Foto Sjaak Noteboom I X 1 5 WADDINXVEEN Net voor de drukke feestdagen is er een einde gekomen aan de verbouwing van de hifi-, tv- en witgoedafdeling van Heemskerk BV in de Dorpstraat. Ter gelegenheid van de wijziging van het interieur is het bedrijf met een aantal speciale aanbiedingen gekomen. Het is een vertrouwd beeld voor winkelend Waddinxveen geworden: containers met wegwerpglas. De Waddinxveense glasactie, gestart op vrijdag 24 november 1972, is ondanks alles populair geworden. De gemeente lijke dienst Openbare Werken en Bedrij ven vertelde ons deze week dat jaarlijks nu zo’n 100 ton glas wordt verzameld in onze gemeente. Men kan het glas kwijt in elf strategisch geplaatste containers. In ieder geval heeft het allemaal te ma ken met de ’proef'’, waarin wordt beke ken in hoeverre ons gebruikt gids kan dienen als grondstof voor nieuw verpak- kingsglas van goede kwaliteit. Het is een vrij langdurige proef. Dit even ter verduidelijking, als u zich mocht afvra gen: Heeft het riu zin dit ik weer met tassen vol lege flessen loopt te sjouwen, of blijkt straks1, dat ik ze eigenlijk net zo goed in de vuilniszak had kunnen stoppen. percentage scherven bij de productie van het glas. Maar verder: lukt het om met de scherven als grondstof kwaliteit goed glas te maken - dat 'beproeft men dus op dit moment1 - dan wordt onze afvalberg iets kleiner en wordt de aanwezige voor raad grondstoffen meer verantwoord ge bruikt. Onze reinigingsdienst - en dien tengevolge ons milieu - wordt verlost van ons wegwerpglas. De tentoonstelling zal vrijdagavond door burgemeester C. A. van der Hooft geopend worden. De zaal is iedere werkdag geopend van 14 -16 uur en bovendien op vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. De toegangsprijs is gesteld op f 0,50 per persoon. WADDINXVEEN De Stichting Museum Oud-Waddinxveen exposeert vanaf vrijdagavond 15 november in de bovenzaal van de Rabobank aan de Kerkweg met een hobby-tentoonstelling. Op de tentoonstelling zullen o.a. te bewonderen zijn: verschillende modellen van oude zeilschepen, inzending van de groep Zuid-Holland. Voorzitter is de heer Sonneveld; automodellen van de heer Soorberg; Zeilbootmodel van de heer Van der Ven; Fineer-inlegwerk van de heer Slappendel; Brandschilderwerk op triplex van de heer A. van Beest. Voorts een Inzending van de weef kring Waddinxveen bestaande uit Gobelins e.d. Maar eerst zien wat de proef oplevert. Mocht ons wegwerpglas gaan dienen als grondstof voor nieuwe zaken, dan zal er waarschijnlijk wel een ander inzamc- lings-systeem komen dan het huidige. Het is nu nog veel gesjouw en geloop. Het is bijvoorbeeld voorstelbaar, dat wij in de toekomst allemaal een apart zakje lege flessen voor de vuilnisman neerzet ten, keurig gescheiden huisvuil zeg tnaar. Ook dat wordt in deze proefperio de bekeken, door de Stichting verwijde ring afvalstoffen, die nu ook druk Iet op de punten als bereidheid van iedereen om mee te werken (of niet), de hoeveel heden glas die worden aangeboden, en zovoorts. Van der Panne bezit de gave om muziek uit dé Barok zo uit te voeren^ dat het strak in de maat blijft en toch als echte, door een mens gespeelde, muziek klinkt. Vanuit die instelling is het voor hem mogelijk om zowel Bach, Cor Kee, Jan Zwart als Feike Asma geloofwaardig te vertolken. Wim van der Panne hebben we daar naast al eerder leren kennen als een or ganist die de registraties van een orgel heel goed weet te kiezen en daarbij de regelmatige concertbezoeker toch weer op plezierige klank-verrassingen weet te trakteren. Eigenlijk was er maar één werk dat het in de Bethelkerk niet goed deed, name lijk Praeludium en Fuga in g-moll van Dietrich Buxtehude. Zo’n werk komt Er spelen overigens twee grote proble men, die Rijnland ook niet gemakkelijk kan oplossen. De waterhuishouding in diverse polders laat te wensen over, om dat de stoten moeilijk zijn door te spoe len. De sloten gaan stinken door het onophoudelijk anspreken van het zuur stofgehalte. Bovendien kunnen vele in gelanden zich niet verplaatsen in het grote algemene belang dat Rijnland dient. „Wij moeten de zwaarste knel punten voorrang geven bij het treffen van onze milieutechnische maatregelen. Pas daarna komen de kleinere projecten. Toch wordt ons herhaaldelijk verweten: doe nu eens wat!” vertelt het directielid van het schap. „Het is begrijpelijk. Ook een boer die achteraf woont en voor wiens afvalprobleem nog geen oplossing is gevonden, betaalt zijn heffing. Mag hij dan ook alsjeblieft eisen dat wij in springen?” WADDINXVEEN De Waddinxvener J. Blonk is benoemd tot mede-directeur van het in Hazerswoude gevestigde aan nemingsbedrijf Egbo B V, dat reeds werd geleid door de heren Jac. van Egdom en J. J. Boers. De directie-uitbreiding is een gevolg van de expansie van het aan nemingsbedrijf. veel beter tot zijn recht in een kerk met een paar seconden nagalkn en een orgel met een wat meer uitgebreide dispositie. In een ruimte als die van de Bethelkerk is hét gewoon wat te veel van het goe de. De totaalindruk is in ieder geval dat het een fijn concert was, waarin we deze solist oök hebben gewaardeerd om het enthousiasme, waarmee hij concer teerde voor een wel heel' klein gezel schap. WADDINXVEEN De afdeling Wad dinxveen van dé Partij van de Arbeid belegt volgende week woensdagavond 20 november dé jaarlijkse ledenvergade ring. Er wordt in café-restaurant „De Unie” om acht uur begonnen. WADDINXVEEN Overleden en be graven op de nieuwe begraafplaats aan de Alberdingk Thijmlaan is de heer J. H. van Oort. Hij is 71 jaar géwordén en was bewoner van het Anne Frank- centrum. De heer Van Oort, die drager was van de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, was voor zitter van de bejaardenbiljartclub en Md van het zangkoor. Op de begraafplaats was de belangstelling zeer groot. Van het gemeentebestuur gaf wethouder H. Huizer blijk van belangstelling. Door zijn vele activiteiten en het onverwachte heengaan van de heer Van Oort moet zijn overlijden als een' groot verlies worden gezien. WADDINXVEEN/BOSKOOP De heer J. van Driel uit Waddinxveen is als leerling van de vakschool voor ho veniers, verbonden aan de christelijke tuinbouwschool in Boskoop, geslaagd voor het examen tuintekenen. Nieuw interieur Heemskerk BV. Sympathieke fabriek daar in Schiedam, zoudt u kunnen zeggen, maar dat neemt niet weg 'dat men - als de proef een po sitieve uitslag oplevert' - straks toch wel weer bedrijfseconomisch zal gaan rede neren. Als bijvoorbeeld de glasscherven erg duur zouden worden, dan zou dat de flessen die daarvan worden gemaakt ook weer extra duur maken, zodat men goed koper uit is met de klassieke grondstof fen. Glasscherven kunnen, ook dienen als grondstof voor andere zaken dan nieuw glas. In Amerika gebruikt men ze bijvoorbeeld in wegbedekking en voor glaswol. vuiling tegen, is berekend door het hoogheemraadschap. „En alleen wan neer hij enkele keren' per jaar wordt leeggezogen bewijst hij enig nut,” zegt ir. De Groot. „Maar aan dat laasto mankeert het nogal eens.” De wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater geeft het hoogheem raadschap bijzondere bevoegdheden. Fabrieken kunnen worden verplicht een saneringssysteem in te voeren waardoor het aanbod van afvalwater sterk af neemt. De nieuwe Heinekenbrouwerij bij Zoeterwoude heeft al een ingenieuze installatie in aanbouw. „Het gezuiverde water komt daarbij niet eens terecht in de Oude Rijn maar wordt via een pers leiding over een afstand van vele kilo meters geloodst naar het Rijn-Schieka- naal,” aldus ir. De Groot. paciteit: 20.000 inwoner-equiValenten, voldoende tot 1990. Daarna zal uitbrei ding zeker nodig zijn. „Ondanks het rei nigen hou je een reStvervuiling van 10 procenit over,” legt ir. de Groot uit. „Daarom 'bouwen wij dit werk langs de Gouwe. Een rivier als deze heeft door zijn grootte een zelfreinigend venmogen, omdat het de afvalstoffen met zuurstof verbindt”. Over vier jaar draait het pro ject in Reeuwijk. Dan zullen ook de vele klachten, vooral' van boomkwekers in Boskoop tot het verleden behoren. De septictanks die in dit gewest op grote schaal worden toegepast noemt de heer De Groot sléchts een tijdelijke op lossing. Er is nogal’ wat protest tegen de aanleg van een riolering, juist bij de bezitters van' zo’n tank. Zij menen dat hun privé-installatie voldoende reinigt en niet behoeft te worden vervangen. Burgemeester Kok van Reeuwijk heeft hierover al gezegd: „Ik sta niét in voor het milieu in mijn gemeente, als déze bewoners weigeren hun huizen te laten ansluiten op de riolering.” De tanks houden slechts 30 procent van de ver- Er zijn daarentegen gebieden in Zuid- Holland die nog geen enkele voorzie ning kennen. Eén ervan is de omgeving van Reeuwijk-dorp. Voor de bewoners van dit gehucht en die van Boskoop- oost en noordelijk Waddinxveen is een zuiveringsinstallatie in voorbereiding. Kosten: enige tientallen miljoenen. Ca- Kostbare klussen maar „we kunnen het resultaat van onze arbeid nu all meten”, aldus technisch directeur ir. J. de Groot in het Leidse gemeenlandshuis. De ver betering van de waterkwaliteit staat bij Rijnland begroot op een dikke 18 mil joen gulden. Een uitgavenpost1 die ge compenseerd wordt uit de heffing die per 1 december geldt onder het motto „de vervuiler 'betaalt”. Dit is een nieu we situatie, omdat voorheen slechts de eigenaars van onroerende goederen be lastingplichtig waren. WADDINXVEEN/ZEVENHUIZEN Stop de hoogspanningskabels onder de grond, heeft een actiecomité in Zeven huizen de 'minister van economische za ken gevragad nadat plannen bekend werden om een dradennet vanaf het schakelstation in dit dorp aan te leggen tot Bleisiwijk. Als de draden over een afstand van ruim vijf kilometer over de weilanden worden gespannen en daarbij ook de Rotte kruisen liggen de draden precies in de vluchtroute van trekvogels die van noord naar zuid vliegen. Ook wordt het uitzicht bedorven op de mo lenviergang bij' Zevenhuizen, aldus een der tegenargumenten; van het actie comité. Ook is de minister gevraagd zorgvuldig een 'beplanting aan; te bren gen tondom het schakelstation, zodat dit geen storend element vormt in het kind schap. WADDINXVEEN De door de Gereformeerde Kerk in het Ge reformeerd Verenigingsgebouw gehouden fancy-fair heeft opge bracht 6.100,Met deze op brengst is eenvijfde deel van het tekort van de kerk weggewerkt. Het betreft hier het tekort dat tegen het einde van dit jaar in het huishoudboekje van de gere formeerden zou ontstaan indien er niets bijzonders zou worden ondernomen. Niet alleen het stilstaande polderwater wordt nog altijd sterk vervuild. Gouda bijvoorbeeld spuit een hoeveelheid afval ter grootte van 10.000 inwoner-equiva- lenteni (de hoeveelheid geproduceerd vuil water per burger en per 'bedrijf) op de Hollandse IJssel. Bodegraven veront reinigt op deze manier de Oude Rijn. Katwijk loost zijn afval direct op een kanaal dat in verbinding staat met' de zee. Met de getijstroom trekken de fae- caliën zelfs langs de stranden. Om hier aan een einde te maken neemt het hoog heemraadschap van Rijnland de bouw van zuiveringsinstallaties met grote voortvarendheid ter hand. De werken worden gékoppeld aan een riolering, die in veel gevallen nog; moet worden aan gelegd. Voorlopig heeft het zeer zeker zin, laten de Vereenigde Glasfabrieken in Schie dam en Leerdam, de fabrieken, waar men op dit moment de proeven neemt met oud glas al grondstof voor nieuw glas, weten. Wil de proef slagen, dan is er 6500 ton oud glas nodig en' halver wege volgend jaar hopen de Vereenigde Glasfabrieken de uitslag te kunnen mel den. Waarom nu deze proef, want het is niet omdat bijvoorbeeld de grondstoffen voor glas dreigen op te raken. Glas wordt gemaakt van in hoofdzaak zand, kalk en soda en daaraan is voorlopig beslist geen gebrek. Of glas van scher ven goedkoper gaat worden dan glas van „gewone” grondstoffen, dat is nog niet te zeggen. Voorlopig kost het dé glas fabriek alleen maar geld. En ons een beetje moeite. Dit is de achtergrond: in theorie is het mogelijk glas te maken van niets anders dan scherven. Tussen haakjes: in Schie dam verwerkt men altijd al een' bepaald inwiiti!

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5