Raad drie voorbereidingsbesluiten nam inwoners KUNSTWERK VAN DE WEEK Tegenstellingen groter PROVINCIE KAN INSTEMMEN MET CENTRUMPLAN BELASTINGEN OMHOOG V an raad mag Ydo bouwen „Kies voor lichtere procedure als daar voordeel bij hebben WAAR IS DEZE LEEUW TE VINDEN? Boere praat vlugger dan 2 ambtenaren hem kunnen bijhouden CDA-wethouder P. F. J. van Schie: 87 bezwaarschriften verworpen Weinig woorden Zendingsproject Immanuëlkerk RUILAVOND IN ALPHEN Broers mogen Voor skyline dubbele woning moet Brugkerk niet bouwen blijven WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1974 Pagina 11 Hondenbelasting R. H. HOLL Progressieven Van Berkesteijn Sporthal WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad kreeg vorige week donderdag achter elkaar drie voorbereidingsbesluiten te nemen voor stuk ken grond aan de Bredeweg (bouw van een sorteer- en opslaghal voor de Coöperatieve Tuiniersvereniging „Gouda en Omstreken”), bij het bunga lowwijkje Broekhuizen (drie door de stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn BV neer te zetten bungalows) en tussen de Kromme Esse en de Henegouwerweg (uitbreiding fabriekshal J. v.d. Bergen Zn. BV). WADDINXVEEN Uiteindelijk zijn de gemeenteraadsleden er vorige week donderdagavond toch accoord mee gegaan dat volgend jaar een zes tal gemeentelijke belastingen omhoog gaan. Een voorstel van het CDA- raadslid drs. T. J. Bouwers om het stijgen van de personele belasting tij dens de begrotingsbehandeling half december te bespreken werd met 11-8 stemmen verworpen. WADDINXVEEN Het organi satie- en adviesbureau Ydo BV, niet kantoren in Amsterdam en Rotterdam, mag van de gemeente raad op een stuk grond van 800 vierkante meter tussen het parkeer- terein Beukenhof en de Stations straat en twee verdiepingen tellend kantoorgebouw neerzetten. WADDINXVEEN Met een geringe wijziging van het bouwplan kan het Zuidhollands provinciaal bestuur instemmen met de realisering van het Passage-winkelcentrum en heeft daarmee de tegen dit plan ingediende 87 bezwaarschriften verworpen. Dat heeft een verheugde burgemeester C. A. van der Hooft de vorige week vergaderende gemeenteraad meegedeeld. WADDINXVEEN De he ren A. en D. van Willigen mogen aan de Noordkade geen dubbele woning bouwen. De gemeente raad heeft vori ge week hun beroep tegen de beslissing van het college van Burgemeester en Wethouders, dat een bouwvergunning wei gerde, van de hand gewezen. Liever normale weg I 5 Foto Gijs Kooren WADDINXVEEN R i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i 1 i i i i i i g i J De heer W. L. M. Kruijk (CDA) gaf als zijn mening dat de tweede hond drasti scher belast zou mogen worden, om op die manier hinder en overlast van deze dieren te kunnen verminderen. Het pro gressieve raadslid drs. W. C. Verbaan was het daar beslist niet mee eens, om dat honden niet in alle gevallen overlast veroorzaken en voor velen plezierig ge zelschap zijn. Sprekend over de straat- belast'inlg merkte het progressieve raads- Volgens CDA-fractievoorzitter drs. T. J. Bouwers gaan vooral de reinigingsrech ten fors omhoog. Hij vroeg het college van B. en W. naar een globale verhou ding in belastingopbrengsten tussen ei genaren en huurders, wilde weten wat de Waddinx verier volgend jaar extra aan belasting klwijt is en was nieuwsgierig in hoeverre de verhogingen gelijke tred houden met stijgingen in de begroting voor 1975. Drs. Bouwers pleitte er voor het stijgen van de personele belasting op een later tijdstip te behandelen. In aansluiting op het voorstel zei bur gemeester C. A. van der Hooft dat Van Berkesteijn kampt met een teruglopende productie, terwijl de handel vooruit gaat. En om de werkgelegenheid veilig te stellen is het bedrijf van plan bij het bedrijf een meubeltoonzaal te bouwen. Van de drie bungalows gaat er één als bedrijfswoning fungeren. Het is de be doeling dat er in de andere twee Wad- dinxveners komen, hoewel de voorzitter het met het liberale raadslid J. C. A. C. de Vogel eens was dat overigens niet eindeloos gewacht zal kunnen worden op die plaatsgenoten als de bungalows zijn neergezet. Niettemin stemden de Het nemen van een voorbereidingsbesluit voor een stuk grond tussen de Kromme Esse en de Henegouwerweg om J. v.d. Berg en Zn BV in de gelegenheid te stel len de bestaande fabriekshal uit te brei den leverde in de raad in het geheel geen problemen op. Het feit dat econo mische motieven in dit geval1 de door slag gaven was voor het progressieve raadslid mr. R. H. Holl reden voor te stemmen. De heer J. Havenaar (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) toonde zich ermee ingenomen dat het dit Waddinx- veense bedrijf kennelijk goed gaat. progressieven mr. R. H. Holl, M. Boere, H. van Ek en drs. W. C Verbaan tegen het nemen van dit voorbereidingsbesluit, mede omdat de grond destijds aan het Waddinxveense bedrijf met een ander doel was verkocht en Van Berkesteijn zich op die manier thans zou kunnen verrijken. Op voorstel van het college van Burge meester en Wethouders heeft de raad het bedrijf, waar 40 mensen werken, de zekerhöidi geboden dat voor altijd tij dens de kantooruren een twintigtal (gra tis) parkeerplaatsen beschikbaar zullen zijn. Het amendement van de progres sieven H. van Ek, M. Boere, drs. W. C. Verbaan en mr. R. H. Holl om aan die bepaling toe te voegen „mits hieruit voor de gemeente geen financiële con sequenties voortvloeien, anders dan nu de opbrengst van eventueel te plaatsen parkeermeters” werd verworpen. De heer H. van Ek (Progressieven) vond het terecht dat een groot aantal omwo nenden bezwaar tegen het bouwplan hadden gemaakt, zij het tevergeefs. Dat deze bewoners zich machteloos voelen is volgens de heer Van Ek ook de schuld van de raad. Hij wees erop dat de om wonenden planschade kunnen eisen. Ir. W. Stuulen (CDA) meende dat de kan toorvestiging van Ydo uit een oogpunt van werkgelegenheid in een dringende behoefte voorziet. CDA-wethouder P. F. J. van Schie vond dat de zorg van de heer Van Ek voor de gemeentelijke financiën niet groot was om nu over planschade te spreken. Hij was ingeno men met het feit dat Ydo Waddinxveen had gekozen uit in totaal vijf gemeen ten. De wethouder was onder de indruk gekomen van de aandacht die het pro vinciaal bestuur op een hoorzitting aan de indieners van bezwaarschriften tegen het bouwplan had besteed. Het was hem niet bekend in hoeverre, Waddinxveners bij dit bedrijf zouden kunnen gaan wer ken. Door dit alles wordt natuurlijk wel de exploitatie met 17.000,nadelig be- invloed, terwijl de prijs van de eerste lap van de door de raad op 8 augustus aan het bouwbedrijf P. Rehorst BV ver kochte 2320 vierkante meter grond zal moeten worden verlaagd met 119.000. Exclusief btw bedroeg de totale grond prijs 1.851.500,Maar hoe het ook Gedeputeerde Staten namen het stand punt van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) over dat de skyline in het hart van ons dorp het vereist dat de hoogte van de daar te bouwen flatge bouwen wordt aangepast. Dat betekent dat het ene blok wat lager uitvalt en het andere blok wat hoger wordt. Maar uiteindelijk verspeelt men op die manier slechts twee flatwoningen, zodat er nog 110 overblijven. WADDINXVEEN In deze weken van surprises en kreupelrijmen tonen we u een beeld dat we niet onder de hoogtepunten uit de beeldende kunst willen rangschikken. Het is ergens in Waddirixveen te vinden en wanneer u het herkent, mag u dat aan ons schrijven. Er zijn twee voor waarden, u moet precies aangeven waar het staat en uw inzending moet a.s. maandag 25 november voor acht uur 's avonds liggen in de brieven bus van onze hoofdredacteur, Peppelhorst 109, Waddinxveen. Onze foto graaf Gijs Kooren stelt voor de winnaar een foto optnet formaat 18 x 24 cm beschikbaar van één van de echte kunstwerken uit onze gemeente. Bij meerdere goede inzendingen zullen we er om loten. WADDINXVEEN Het door de pro vincie gehanteerde begrip skyline met betrekking tot de Passage-winkelcentrum houdt volgens burgemeester C. A. van der Hooft ook verband met een denk beeldig te trekken lijn vanuit het cen trum naar het puntje van de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg. Het zal dus duidelijk zijn dat voor het behouden van die skyline de in deplorabele toestand verkerende Brugkerk moet blijven, hoe wel de hervormde lidmaten al hebben laten weten dat kijkend in hun porte monnee het niet anders dan op nieuw bouw in plaa_s van restauratie zal moe ten uitdraaien WADIDNXVEEN De zendingscom- missie van de hervormde Immanuelkerk heeft besloten geld bijeen te krijgen voor de opleiding van een predikant voor de Presbyteriaanse kerk van Ghana. De commissie kiest elk jaar een zendings project uit. De predikanten van de Pres byteriaanse kerk worden opgeleid in Trinity-college in Accra. Normaal wordt de studie door de kerk betaald. De kerk wil nu echter vier predikanten extra op leiden en heeft daarvoor geen geld. De studie duurt vier jaar en kost 3000 gul den per jaar. De zendingscommissie heeft zich tot doel gesteld de kosten van een jaar studie voor een predikant voor haar rekening te nemen. WADDINXVEEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Maandagavond 25 nor vernber houdt van1 19.30 tot 22.00 uur de consul Alphen aan den Rijn van „De Verzamelaar” een ruilavond in Gebouw Nabij, van Lennepstraat. Geruild wor den munten, lucifersmerken en nog veel Burgemeester C. A. van der Hooft, die zich op dat moment in de discusie be gon te mengen omdat hij een half uur na het begin van de op vrijdagavond voortgezette gemeenteradasvergadering was binnengekomen, wees het amende ment van de vier Progressieven van de hand omdat tenslotte ook de Rabobank al bij contract was verzekerd van vrije parkeerplaatsen voor het bankpersoneel. „En dat horen wij1 nu”, zei de heer M. Boere (Progressieven). Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) noemde de voor gestelde toevoeging niet in de geest van de met Ydo gemaake afspraken. Zoals vermeld werd het amendement verwor pen. WADDINXVEEN In de gemeente raadsvergadering van vorige week werd betreurd dat er niet kon worden be schikt over het verslag van de laatst ge houden vergadering van de raadscom missie voor sociale zaken en volksge zondheid. Met name CDA-raadslid P. de Lijster vond dat jammer. Commissie voorzitter wethouder H. Huizer voerde aan dat in die commissie het progres sieve raadslid M. Boere ononderbroken een half uur aan het woord was geweest. En dat zou zo snel zijn gegaan dat zelfs twee notulerende ambtenaren hem niet hadden kunnen bijhouden. Reden dat de heer Boere was gevraagd een aantal con crete punten uit zijn toespraak op pa pier te zetten. En voor het maken van het verslag was daar de wacht op. Het progressieve raadslid merkte op dat het niet zo moet zijn, dat iemand die gerui me tijd aan het woord is zelf zijn notuJ len moet maken. De heer Boere bleek al die tijd over de plaatselijke werkgelegen heid te hebben gesproken, over wélke zaak kortgeleden een rapport is versche nen dat door B. en W. van een advies wordt voorzien waarna het ter discussie zal staan in de gemeenteraad. Dat er voor een terrein tussen het bun- galowwijkje Broekhuizen en de ring vaart een voorbereidingsbesluit moest worden genomen om de stoel- en meu belfabriek H. A. van Berkesteijn BV drie bungalows te kunnen laten neer zetten zag mr. R. H. Holl (Progressie ven) niet zitten, omdat er voor de in woners aan een dergelijke procedure geen voordelen zitten. Ir. W. Stuulen (CDA) was met het college van mening dat in de bungalowbouw een afronding van het bungalowwijkje Broekhuizen gezien kon worden en zei nieuwsgierig te zijn of de te bouwen bungalows door Waddinxveners bewoond zullen gaan worden. Zijn partijgenoot W. L. M. Kruijk (CDA) vroeg B. en W. snel te ko men met een exploitatie-overeenkomst, zodat dé rechten en plichten van beide partijen tijdig zijn vastgelegd. Vlak tegen het einde van de discussies in de gemeenteraad over het verhogen in 1975 van een zestal gemeentelijke belastingen kon CDA- wethouder P. F. J. van Schie niet verhelen dat het voor hem duidelijk is geworden 'dat de tegenstellingen tussen de fracties en het college van Burgemeester en Wet houders groter worden. Hij meende die conclusie te kunnen trekken aan de hand van de gevoerde discussies, die soms andere gezichtspunten opleverden dan uit het overleg tussen de fracties en hun in het college vertegenwoordigde partijgenoten was gebleken. De heer Van Schie betreurde deze gang van zaken, te meer daar er even min tijdens de behandeling van de raadsvoorstellen in dc raadscommissies de in de raad naar voren getreden verschillen van inzicht waren gebleken. Burgemeester Van der Hooft kon de gemeenteraad ook meedelen dat de ge meente de benodigde 1,7 miljoen gulden kan lenen voor de bouw van een sport hal in De Sniep en dat ook de garantie rond is voor de in verband met de bouw van het jeugd- en jongerencentrum De Bonkelaar aan te gane geldlening. Zo als bekend werd voor dit object een subsidie-toezegging ontvangen van de minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. de veiling wel wat te optimistisch was in de veronderstelling dat er 75 nieuwe arbeidsplaatsen door de uitbreiding zou den kunnen wonden gecreëerd. CDA- wethouder P. F. J. van Schie was het met de raad eens dat in dit geval zo snel mogelijk gehandeld moest worden en dus niets anders dan een voorbereidings besluit genomen moest worden. zij, het provinciaal bestuur heeft het Passage-winkelcentrumplan (110 flats en Uiteindelijk 3.000 vierkante meter win- kelvloeropperVlakte) nu planologisch goedgekeurd en het wachten is alleen nog op de aan de nieuwe feiten aan gepaste raadsbesluiten. Omdat met het neerzetten van een sor teer- en opslaghal aan de Bredeweg door de Coöperatieve Tuiniersvereniging „Gouda en Omstreken” mede de werk gelegenheid wordt uitgebreid met onge veer 75 plaatsen hechtte de heer Holl namens zijn fractie goedkeuring aan het voorbereidingsbesluit om daartoe te ge raken. De heer J. Havenaar (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) meende dat Op 1 januari worden verhoogd de bouw- leges (12%, minimumbedrag 50, marktgelden (11%), straatbelasting (5% voor gebouwde en 1% voor ongebouw de eigendommen), reinigingsrechten 60,per jaar/per woning) en hon denbelasting 35,voor eerste hond en 45,voor iedere «volgende hond). De personele belasting (verhoging met 50 opcenten tot 550) gaat pas op 1 juni 1975 omhoog. Hierdoor kan er 167.800 extra in de gemeentelijke kas vloeien. lid namens zijn fractie op voorstander te zijn van een wat meer gelijkmatiger procentuele stijging voor gebouwde en ongebouwde eigendommen. Burgemeester C. A. van der Hooft zei er persoonlijk wel voor te voelen de tweede hond sterker te belasten, maar toonde aan de hand van een amusant voorval waarbij een hond was betrok ken aan de waarde van meerdere hon den in een gezin niet te onderschatten. Met het progressieve raadslid H. van Ek was de voorzitter het eens dat er ook iets tegenover het verhogen van de hondenbelasing moest staan. Gedacht zou in dit verband kunnen worden aan „hondentoiletten”. Tot drs. Bouwers zei de heer Van der Hooft staande de ver gaderingen niet de door het CDA-raads lid gevraagde berekeningen te kunnen geven. Inmiddels had de christen democraat zelf berekend dat eigenaren in 1975 126.000,meer mioeten gaan betalen en huurders 41.500!,Dat is acht gulden per inwoner, ofwel 25, per gezin. x De raadsleden gingen tot afwijzing over omdat het stuk grond waar gebouwd wilde worden de bestemming industrie terrein heeft, doch waar wel een dienst woning mag worden neergezet, maar die staat er al. Overigens is voor het be doelde gebied wel een beslcmmingsplan- wijziging in voorbereiding. VVD-raads- lid J. C. A. C. de Vogel maakte duidelijk dat de gebroeders Van Willigen aan de Noordkade een stuk grond bezaten, waar door brand een bouwvallig ge bouwtje verdween. Op dat stukje grond wilden ze een nieuw huis bouwen. De heer De Vogel: „Volgens de heren Van Willigen werd daarvoor toestemming verleend, maar werd van die toestem ming geen gebruik gemaakt, omdat ze ondertussen al weer een nieuw planne tje hadden bedacht. Wat was er namelijk gebeurd: ze konden niet heien omdat dan het huisje ernaast (dat niet van' hen was) zou 'instorten. Dus kochten ze dat huisje en sloopten het. Daarna vroegen ze een bouwvergunning om twee huizen te mogen bouwen om zodoende wat be ter uit de kosten te komen”. Het libe rale raadslid De Vogel zei dat van ge meentewege in deze zaak misschien meer is gesuggereerd dan waargemaakt kon worden, hetgeen door burgemeester C. A. van der Hooft werd tegengesproken. Voorbereidingsbesluiten - verklaringen van de raad dat voor een bepaald ge bied een herziening van het bestem mingsplan wordt voorbereid - vormen voor het gemeentebestuur de enige ma nier om op korte termijn verzoeken als bovenstaand te kunnen honoreren. Dc wet op de ruimtelijke ordening biedt namelijk de mogelijkheid door middel van een voorbereidingsbesluit en een verklaring van geen bezwaar van Gede puteerde Staten vrijstelling te verlenen van de geldende bestemmingsplanvoor schriften. WADDINXVEEN Weinig of geen woorden' hadden de raadsleden nodig om 8.5QO,beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 12 nieuwe vuilcon tainers, om een reeks voorstellen te ne men betreffende vergoedingen voor het openbaar en bijzonder onderwijs, om 3.600,beschikbaar te stellen, zodat de openbare mr. A. de Roosschool een partdime leerkracht kan aanstellen (het college meende dat hierdoor geen pre cedenten! worden geschapen, hoewel CDA-raadslid P. de Lijster andere schoolbesturen uitnodigde eveneens part-time leerkrachten aan te stellen en het progressieve raadslid drs. W. G. de Meer zich afvroeg hoe het instituut part time leerkracht eigenlijk functioneert), om 1.341,40 beschikbaar te stellen voor de aanvulling van leer- en hulpmiddelen voor de openbare mr. A. de Roosschool en om een aantal begrotingswijzigingen vast te stellen. In dit alles zag het progressieve raadslid mr. R. H. Holl aanleiding eens wat uit voeriger stil te staan bij het nemen' van voorbereidingsbesluiten door de raad. Hij kondigde aan dat zijn fractie voor taan dergelijke voorstellen op hun méri tes zal beoordelen. De Progressieven menen namelijk dat de normale weg (zware procedure met waarborgen voor het individu) telkens bewandeld dient te worden, tenzij belangrijke voordelen voor de inwoners te bereiken zijn langs de lichtere weg van het voorfbereidings- besluit. i H

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11