VERBETERING VAN WONINGEN EN WOONBUURTEN Directeur J. P. van Oosten Raadsleden behandelen vanavond begroting WEEKBLAD-CARTOON door KEES VERWEIJ PRINS EN RAADSLEDEN C. A. van der Hooft in brandweerraat Uitslag verloting van De Zonnebloem Extra subsidie van het rijk bij woningverbetering in wintermaanden 25 jaar bij Van den Berg „MAKKERS STAAKT UW WILD GERAAS” ill Zuid-Holland in financiële nood: ambtenarenstop wow oc V eranderi ngen plan Dorpstraat WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 Geen subsidie I' Geanimeerd onderhoudt prins Bernhard zich met Waddinxveense raads leden. Hij is in gesprek met de VVD’er Z, van der Houwen, terwijl geïnteresseerd van links naar rechts toeluisteren drs. T. J. Bouwers (CDA), W. L. M. Kruijk (CDA) en tussen de prins en het liberale raadslid in P. WMeerkerk (SGP/Hervormde Kiesvereniging). WADDINXVEEN/DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland gaat het aantal ambtenaren inkrimpen. Be staande en toekomstige vacatures zulten alleen bij uitzondering nog worden vervuld. Gemeentelijke garantie WADDINXVEEN Op de jaarlijkse personeelsavond van de Waddinx veense machinefabriek voor molenbouw J. van den Berg Zn., die vrijdag avond in het Anne Frank-centrum werd gehouden, is directeur 1. P. van Oosten gehuldigd omdat hij een kwart eeuw bij dit bedrijf werkzaam is. De heer Van Oosten trad op 1 september 1949 in de functie van boekhou der in dienst van Van den Berg, werd medebelanghebbenden in het bedrijf na het uittreden van de firmant lac. van den Berg en smaakte het genoegen op 1 juli 1971 benoemd te worden tot adjunct-directeur, hetgeen op 1 au gustus 1972 werd omgezet in mede-directeur. De heer Van Oosten is thans als enig directeur werkzaam bij dit Waddinxveense bedrijf dat op 13 janu ari 1964 werd omgezet in een NV en op 28 maart 1973 in een BV. Aanvragen van subsidie WADDINXVEEN De gemeen teraadsleden beginnen om acht uur in de raadzaal van het gemeente huis met hun algemene beschou wingen over het gemeentelijk huis houdboekje voor 1975. Het ligt in de bedoeling deze begrotingsbehan deling over een kleine twee weken woensdagmiddag 11 december om twee uur voort te zetten. Het college van Burgemeester en Wet houders zal dan ingaan op de vra gen en opmerkingen die de raads fracties vanavond zullen maken. Mochten de gemeentebestuurders nog meer tijd nodig hebben dan zal de zitting donderdag 12 december worden voortgezetmogelijk ook 's middags om twee uur. Hoogte van subsidie Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom *3 WADDINXVEEN/DEN HAAG Heel wat woningen van voor de oorlog (rond 1,7 miljoen) zijn sterk verouderd. Ze voldoen niet meer aan de eisen die men nu stelt met betrekking tot indeling en uitrusting. Zo zijn er b.v. vaak geen behoorlijke slaapkamers, er is geen goede keuken of er onbreekt een closet met waterspoeling of een douche. Zouden bepaalde verbeteringen aan die woningen worden aange bracht, dan kan het woongerief op het peil van deze tijd worden gebracht. Dat kost echter vrij veel geld. De overheid is bereid in belangrijke mate in de kosten bij te dragen om dergelijke verbeteringen te kunnen aanbrengen. aan van rekening neemt, moeten huurder en ver huurder wel tot overeenstemming ko men over de nieuwe huurprijs. Subsidie voor woningverbetering wordt niet verstrekt als de werkzaamheden worden u'itgevoerd door bedrijven die niet aan de vestigingseisen voldoen. Wel mag een eigenaar of een huurder zelf of met hulp van anderen de werkzaam heden verichten, maar dan worden bij de berekening van de subsidie alleen de materiaalkosten in aanmerking geno men. De waarde van de éigen arbeid blijft buiten beschouwing. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN De uitslag van de verkoping en bazar van de therapiechïb ..De Zonnebloem” is bekend. De netto- opbrengst van de gehouden bazar be draagt 5.200,De uitslag van de ver loting is: poef op no. 293, schilderij op 348 en sprei op 977. Het aantal erwten is geraden door A. Troost, Sniepweg 48. Het waren er 2346. De naam van de pop luidt Evelien. Deze is geraden door Em mie v.d. Lei. W. de Zwijgerlaan 4, Ver hoef, Henegouwerweg 31 en Th. Hege- man, P. Zuidlaan 6, allen in Waddinx- veen. De prijzen zijn af te halen bij me vrouw Van Herk, Henegouwerweg 21, telefoon 01828-3334. De gemeenten kunnen een garantie ver lenen voor rente en aflossing van lenin gen ten behoeve van voorzieningen aan bestaande woningen. Hierdoor kan het opnemen van geldleningen voor woning verbetering worden vergemakkelijkt. Huurders van woningen), die met rijks steun ingrijpend verbeterd zijn, kunnen in aanmerking komen voor individuele huursubsidie van het rijk, als zij meer dan a Yi deel van hun belastbaar in komen aan woonlasten moeten betalen eh de kosten van het verbeteren van de woning tenminste 10.000,hebben bedragen. De hoogte van deze huur subsidie is afhankelijk van de hoogte van het inkomen en de huur. De sub sidie wordt alleen verstrekt als het be lastbaar inkomen minder dan 22.000,- per jaar bedraagt. Provinciale Waterstaat was al gedwon gen dit jaar het personeel voor onder houd van secundaire wegen sterk in te krimpen, GS overwegen volgend jaar nog vijftig man van het wegenonder- houd te ontslaan, zei gedeputeerde ir. N. Buijsert. WADDINXVEEN/DEN HAAG De Kroon heeft alsnog goedkeuring ver leend aan een deel van het ’bestemmings plan Dorpstraat. Dit wat betreft de woondoeleindenbestemming van het per ceel van D. J. Oudijk, ten westen van de Piasweg. Goedkeuring onthouden werd aan de bestemming „tuin” van de noord westelijke straat van bovengenoemd perceel. Het plan voorziet in een omlei- dingsweg. Met deze verkeersreconstructïe heeft de Kroon ingestemd. Deze beslui ten van de Kroon betekenen een vernie tiging in zones van een. besluit van het Zuidhollandse provinciaal bestuur. De werkzaamheden dienen ech ter geheel binnen de periode van 1 november 1974 tot 1 maart 1975 te worden uitgevoerd. Degene die aanspraak maakt op de verhoog de bijdrage, dient een onderte kende verklaring te overleggen, waaruit blijkt, dat de werkzaam heden geheel of nagenoeg geheel in de genoemde periode door een erkend aannemersbedrijf op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsbouw zijn uitgevoerd en wel in de normale werkuren. Bij gaand artikel verstrekt alle infor maties. gemeente zijn formulieren verkrijgbaar met een toelichting op de gestelde eisen, b.v. de over te leggen tekeningen en een begroting van de kosten. Na goedkeu ring door de gemeente en de subsidie te hebben toegezegd, kan met de uitvoe ring van het werk worden begonnen. Voor werkzaamheden die al zijn uitge voerd voordat de subsidieaanvraag werd ingediend wordt geen subsidie ver leend. Het werk moet binnen drie maan den na de 'toekenning beginnen en moet binnen een jaar gereed zijn. Omdat het de gemeente is, die de subsidie aan de eigenaar verleent, verdient het aanbeve ling vooraf overleg te plegen: met: de desbetreffende dienst van de gemeente. Subsidie kan ook worden verstrekt1 als huurder en verhuurder overeenkomen dat de huurder de verbetering voor zijn rekening zal laten aanbrengen. De sub sidie wordt echter aan de eigenaar rechtstreeks toegekend. Die moet dus ook de subsidie aanvragen. De uitbeta ling kan plaatsvinden op een bank- of girorekening, die door de huurder aan de eigenaar wordt opgegeven. Verbete ringen die de huurder voor zijn reke ning heeft laten aanbrengen', niet tot huurverhoging mogen leiden. Als de verhuurder de verbeteringen voor zijn Ook kan aan de huurders van ingrij pend verbeterde woningen gedurende drie jaar een aflopende rijksbijdrage, de zgn. huurgewenningsbijdrage, worden verstrekt. Hierbij zijn de belangrijkste voorwaarden dat: de woningverbetering met rijkssteun is geschied; de huurprijs als gevolg van die verbetering op of na 1 januari 1974 is verhoogd. Tenslotte kan de gemeente, met steun van het rijk bij ingrijpende verbetering van een wo ning aan de huurder een tegemoetko ming geven in de extra kosten, die voor hen aan de verbetering van hun woning zijn verbonden. Dit kan oplopen tot 2.500,De gemeente krijgt hiervoor alleen steun van het rijk als: het gaat om huurwoningen die verbeterd zijn met rijkssteun; de verbeteringskosten ten minste 10.000,hebben ’bedragen; de huurprijs van de woning als gevolg van de verbetering tenminste 25,per maand is verhoogd. de woning nog slechts een beperkte tijd dienst kan doen, b.v. vijf tot tien jaar, kan voor het op heffen van de ernstige gebreken toch subsidie worden verkregen. De kosten van de te treffen voorzieningen: mogen dan niet hoger zijn dan 10.000,De subsidie voor dit zgn. ’noodherstel’ be draagt in het algemeen 45% van de kosten. De gemeente kan - met steun van het rijk - subsidie vettenen voor het ver beteren van woningen die voor 1945 zijn gebouwd. Voor de toepassing van de regeling maakt het niet uit of de eige naren natuurlijke personen of rechts personen zijn, zoals N.V.’s, pensioen fondsen, stichtingen etc. Dit houdt in, dat subsidie kan worden verkregen voor de verbetering van eigen woningen en van huurwoningen. Onder woningverbetering wordt ver staan: het verbeteren van de indeling of van het woongerief van de woning; het opheffen van technische gebreken. De geldelijke steun wordt slechts gege ven als een woning, die niet meer vol doet aan) de eisen van bewoonbaarheid die redelijkerwijs aan: een woning moe ten worden gesteld, in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Na het treffen van de voorzieningen moeten: de wonin gen nog tenminste 15 jaar huisvesting kunnen bieden. Ook kan subsidie wor den verkregen voor het splitsen van een grote woning in twee of meer woningen; het samenvoegen van; kleine woningen; het verbouwen van een gebouw tot wo ningen). Voor elke woning, die na het splitsen, samenvoegen of verbouwen is verkregen, wordt een bijdrage verstrekt. WADDINXVEEN Evenals in vorige jaren zal ter bevordering van de werkgelegenheid in het winterseizoen voor werkzaamhe den voor woningverbetering, waarvoor het rijk geldelijke steun verleent op voet van de Beschik king geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten, het rijkssubsidie met 20% worden verhoogd. Voor het aanbrengen van een centrale verwarm ings- of lif (installatie, behalve in woningen voor huisvesting van be jaarden of minder validen. Voor voor zieningen die uitsluitend betrekking hebben op het opheffen van technische gebreken, ontstaan als gevolg van uit gesteld of verwaarloosd onderhoud. Voor woningen die op korte termijn worden bewoond, zoals zomerhuizen, weekend- woningen of zogenaamde tweede wonin gen. Voor voorzieningen waarvan de kosten minder dan 1.000,bedragen, tenzij die voorziening uitsluitend een privaat of douche betreffen. Wel kan subsidie worden verkregen voor het treffen van speciale voorzie ningen om woningen voor bejaarden of minder validen passend te maken. Als het gaat om voorzieningen voor minder validen, is een medische verklaring no dig. Voor deze subsidies geldt in begin sel geen maximumbedrag. Bovendien geldt niet de beperking, dat de wonin gen voor 1945 moeten zijn gebouwd. Al leen bij woningen voor bejaarden en in speciale gevallen voor minder validen komt ook het aanbrengeni van een cen trale verwarming voor subsidieverlening in aanmerking, waarbij de subsidie wel aan een maximum is gebonden. Deze subsidie is in het algemeen gelijk aan 30% van de kosten, met dien verstande dat de gemeente aan de eigenaars in het algemeen geen hoger bedrag uitkeert dan 1.500,Als de woningen ook overigens worden verbeterd, geld de nor male regeling. Het is ook mogelijk dat een aantal par ticuliere eigenaars in een woonbuurt gezamenlijk tot het uitvoeren van een verbeteringsplan overgaat. In bepaalde gevallen kan hierover meer subsidie worden verkregen. Het rijk kan dan hiervoor ook een subsidie aan de ge meente verstrekken. In gevallen waarin Het aanvragen: van subsidie moet ge schieden bij het gemeentebestuur. Bij de WADDINXVEEN/WOERDEN De raad van overleg van het intergemeente- iijk overlegorgaan Midden Holland heeft in zijn vorige week woensdag avond ditmaal in Woerden gehouden vergadering Waddinxveens burgemeester C. A. van der Hooft: benoemd tot lid van de regionale brandweerraad. Reeu- wijks burgemeester J. Kok vond deze benoeming niet helemaal in overeen stemming met de portefeuilleverdeling. Regiovoorzitter Chr. van Hofwegen: zei dat het niet met hem eens te kunnen zijn, omdat hij van dezelfde regionale brandweerraad voorzitter was en: dat het hier dus ging om een tweede rapporteur. Uit een mededeling blijkt dat de heer Van der Hooft opnieuw is aangewezen als plaatsvervangende voorzitter van het overlegorgaan. Binnen het college van overleg beheert Waddinxveens burge meester de portefeuille woningbouw, verkeer en vervoer en treedt hij op als tweede rapporteur voor de portefeuille bestuurlijke zaken, coördinatie, politie, brandweer, bescherming bevolking en voorlichting. In de commissie bestuur lijke zaken heeft namens Waddinxveen zitting de heer M. Boere (Progressieven), in de commissie voor de ruimtelijke ordening drs. T. J. Bouwers (CDA) en mr. R. H. Holl (Progressieven) Er zijn in totaal zeven commissies van advies. Als de gemeente van plan is maatregelen te nemen om de gehele wijk, waarin uw woning ligt, op te knappen, met andere woorden als uw woning ligt in een zo genaamde rehabilitatiegebied, geldt voor de verbetering van uw woning een an dere subsidieregeling. U moet dan eerst bij de gemeente nagaan of ze voor uw wijk een rehabilitatieplan heeft opge steld of binnenkort dat denkt te gaan doen. De subsidie die de gemeente verstrekt komt in het algemeen neer op 30% van de verbeteringkosten tot een: maximum van 4.200,per woning. Voor het uitvoeren van bepaalde verbeteringen worden vaste bedragen uitgekeerd. Door de gemeente wordt in hét algemeen de eigenaar een bijdrage verstrekt 750,voor het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomen de voorzieningen, 750,- voor het ma ken van een ruimte om te douchen en het inrichten daarvan, 500,voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte, 175,voor het maken van: een ruimte om te koken en het daarin aanbrengen van een: keukenin- richting. 750,voor het maken van een bergruimte buiten de woning. In de eerste drie gevallen behoeft niet te worden voldaan aan de eis dat door het treffen van een dergelijke voorziening de woning in haar geheel weer op peil wordt gebracht. Als bij de algehele ver betering van de woning ook één of meer van bedoelde voorzieningen worden aan gebracht, wordt het subsidiebedrag ver hoogd met één derde deel van een of meer van de hierboven genoemde be dragen. Dit is een van de maatregelen die Gede puteerde Staten in de begroting-1975 aankondigen om uit de zorgwekkende financiële situatie te komen. Gedepu teerde drs. J. H. Boone zei in een toe lichting: ,jDe financiële positie is slecht en de vooruitzichten voor de komende jaren zijn somber. Wat de wegensector betreft, is er zelfs sprake van een nood situatie”. GS zulten bij' het rijk aandrin gen op extra-maatregelen, zoals die ook voor de grote steden zijn genomen. Er is een tekort van 3,1 miljoen, dat ge dekt kan worden uit de algemene reser ve. Net als de gemeenten, is ook de pro vincie voor haar inkomsten voorname lijk afhankelijk van het rijk. Zuid- Holland blijkt echter naar verhouding ongunstig bedeeld te worden. Van het bedrag dat naar de provincies gaat, krijgt Zuid-Holland dertien percent, maar het heeft 22 percent van de inwo ners van Nederland. Uit het fonds dat voor de provinciale wegen is bestemd, krijgt Zuid-Holland thans nog maar achttien percent. Met het vete water en de slechte bodem, is het dan ook niet meer mogelijk nieuwe wegen te bouwen in Zuid-Holland. Zélfs onderhoud en veiligheid van bestaande wegen' dreigen in gevaar te komen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 5