KUNSTWERK VAN DE WEEK afvalstoffen van is er nu in Bekkers- school Wiertsema voor De nieuwe Te koop op drie adressen s Uit onze streek gingen het meest Waddinx veners naar wets winkel Concept agenda raad Oranjekalender is verschenen Voorlichtings bijeenkomst over polderconcentratie bezig Unicef WADDINXVEEN Op de la gere mgr. Bekkersschool aan de Peter Zuidlaan wordt op dit mo ment een actie voor Unicef ge houden, die op maandag 16 de cember ’s middags tussen half vier en zeven naar een hoogte punt zal gaan. De leerlingen van deze school hebben in de afgelo pen weken regelmatig aan een project voor Unicef gewerkt. Zo hebben zij bijvoorbeeld door al lerlei kleine karweitjes het een en ander verdiend ten bate van Uni cef. Op school hebben de leerlin gen allerlei kerstversieringen ge maakt voor de kerstboom. Zij ho pen nu dat hun ouders deze ver sieringen kopen voor de boom thuis. Bovendien is er een stand waar de belangstellenden Unicef kaarten, agenda’s, posters en puzzels kunnen kopen. Doorlo pend wordt er een film gedraaid „Hoe Unicef werkt”, zodat de ouders zich kunnen informeren omtrent de doelstellingen en werkwijze van Unicef. fel; lYKr r.-a -ï M ste, i 'TH Stortingsverbod oppervlaktewateren ij ilil aft w'* Mijd RUILBEURS IN ALPHEN ■■I ■M- F In Gouda per 1 december andere vormen van hulpverlening Beertje bij kleuterschool Drukbezochte kïenavond CHR. OPENB. BIBLIOTHEEK ACTIE MOEDERS VOOR MOEDERS ggj „De Overkant” WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 Pagina 2 1 415 klanten i'l irhrfiorr' I W ADDINXVEEN Dit Beertje van mejuffrouw Adri Blok is te vinden bij de kleuterschool „De Duiventil” aan de Staringlaan. V ragen Vergunning WADDINXVEEN/GOUDA Toen eind september de sociale raads vrouwe in Gouda was gaan optreden heeft de wetswinkel besloten haar werkzaamheden met betrekking tot de directe hulpverleniging langzamer hand te gaan stoppen. Er werd een proces van afbouw aangekondigd. Hier van is thans het eindpunt bereikt - tb- ’il ‘Éëg 3 jaar hulp Kw WADDINXVEEN/DEN HAAG Het in water storten van sterk veront reinigende en schadelijk afvalstoffen kan voortaan absoluut worden ver boden. Het gaat hier om stoffen die een bedreiging zijn voor het water- milieu, de in het water levende organismen en de gebruikers van het water. L Ü'H- 5.£ ,hl| (ADVERTENTIE) BLOEMIIEK Eigen. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 s". Foto Gijs Kooien Omdat deze punten nog niet zijn opge- helderd, blijft een aantal medewerkers van de wetswinkel „achter de schermen” actief. Deze mensen zouden het ook op prijs stellen als ze zo nu en dan iets van de 'betrokkenen zouden vernemen: hoe ervaren de klanten de nieuwe situatie? Men kan mededelingen of tips daarover Sociale Raadsvrouwe: Spieringstraat 5, tel. 18244, spreekuur maandag t/m donderdag van 9-12 en maandagavond van 7-9 uur. Een uitgave in kleuren van Pro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. JuL v. Stolberglaan: ma. wo. en vr. 14.30 tot 17.30 u en 18.30 tot 20.30 uur; di 10 tot 12 uur. St Vlctorstraat: di. en vr. 19 tot 21 uur. do. 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo. 18.30 tot 20.30 uur. WADDINXVEEN Er staan gemeenteraadsvergaderingen ge pland voor donderdag 12 en donderdag 19 december. De concept-agenda voor die vergadering van volgende week ziet er als volgt uit: Hg Plaatselijk vertegenwoordigster is me vrouw J. J. Rietveld-Bus, Justus van Ef fenlaan 5, telefoon (01828) 4138. Moe ders Voor Moeders beijvert zich urine van zwangere vrouwen in te zamelen voor strikt medische doeleinden. WADDINXVEEN Met instemming van koningin Juliana en prins Bernhard heeft „Pro Juventute” dezer dagen weer de traditionele Oranjekalender het licht doen zien. De 28e Oranjekalender, die ver schijnt ten bate van kinderen-in-moeilijkheden ziet er fraai en wel verzorgd uit. Opgenomen zijn verscheidene exclusieve foto’s, van het koninklijk gezien, die nog niet eerder zijn gepubliceerd en af komstig zijn uit particulier bezit van Soestdijk. De Pro Juventute- kalender 1975 is onder andere verkrijgbaar bij mevrouw J. van der Hooft, Sniepweg 1, Boekhandel Burger, Dorpstraat 80 en Boekhan del Veldwijk, Passage 145, allen in Waddinxveen. De prijs is f 5,50. Ondanks het feit dat de mensen thuis in Gouda terecht kunnen bij de sociale raadsvrouwe en het bureau voor rechts hulp blijlven er nog vele vragen open. Wellicht zijn er nog grote groepen van mensen die zich met hun juridische problemen helemaal niet tot hulpver lenende instanties wenden terwijl ze toch ook niet zelf de zaak kunnen behande len. Het gaat hier om een nog steeds in het duister gehulde, maar mogelijk wel degelijk aanwezige groep. Niet dui delijk is het verder of de nieuwe situa tie, waarin de wetswinkel als hulp instantie is weggevallen, voor de mensen die dan wél om hulp komen, een ver betering betekent. Zou blijken: dat er sprake is van een duidelijke verslechte ring, dan zou de wetswinkel alsnog haar hulpverlenende taak ter hand moeten nemen. tember bekend maakte is de stroom van klanten vrij snel afgebogen naar andere rechtshulpverlenende instanties, waarbij voorzover ons bekend mevrouw Dik (de raadsvrouwe) een centrale plaats in neemt. In de maanden oktober en no vember bleef het spreekuur van de wets winkel gehandhaafd teneinde te voorko men dat mensen die niet van de toe stand op de hoogte waren nodeloos in onzekerheid zouden komen te verkeren. Het aantal klanten daalde snel tot niet meer dan 2 3 per avond, terwijl voor heen geregeld 15 k 20 mensen op het spreekuur verschenen. Thans heeft de wetswinkel besloten het spreekuur defi nitief te stoppen en wel met ingang van 1 december 1974. blemen dekt, het is wel een stap in de goede richting. Bij het besluit tot op heffing is ook overwogen, dat een zo belangrijke sector als de „kleine” rechts hulp niet blijvend in handen kan zijn van mensen die dit als „goedwillende amateurs” naast hun dagelijks werk doen. In een dergelijke opzet zijn er te weinig garanties voor de continuïteit. Er zal altijd gestreefd moeten worden naar een zo permanente instelling dat klanten er te allen tijde een beroep op kunnen doen. WADDINXVEEN/LEIDEN Op donderdag 5 december zal ’s morgens om 9.30 uur in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60 te Leiden, vanwege de provincie een voorlichtingsbijeenkomst worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal de bespreking plaatsvinden van de te volgen procedure bij polderconcentra tie binnen het Hoogheemraadschap Rijnland. De bijeenkomst wordt geleid door de heren G. van de Zande, lid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en drs. J. van Dis, lid Gedeputeerde Staten van Noord-Hölland. Bureau voor rechtshulp: Oosthaven 25, tel. 12377, spreekuur, dinsdag vanaf 16.00 uur. Voor doorverwijzing naar advocaat of deurwaarder bewijs van on vermogen meenemen, verkrijgbaar bij gemeentelijke sociale dienst (mits men beneden een bepaald inkomen zit). was 'trouwens ook al verboden door an dere regelingen. Niet onder het uitvoeringsbesluit valt het lozen van huishoudelijk afvalwater van andere vartuigen dan woonschepen. De lozing van afgewerkte olie door bin nenschepen wordt binnenkort geregeld via een Wet chemische afvalstoffen. Voor het lozen van: afvalstoffen via af- voerteidingen was een vergunning al eerder verplicht gesteld. Het nieuwe be sluit is opgenomen in het Staatsblad van 29 november 1974 en treedt: in werking op 1 december 1974. Het uitvoeringsbesluit 'bepaalt verder dat voor alle lozingen van afvalstoffen waarvoor geen afvoerteiding wordt ge bruikt, een vergunning nódig is. Het verbiedt onder andere het storten1, uit pompen en laten wegvloeien van deze stoffen en het morsen ervan bij laden, lossen of reinigen van vaar- en voer tuigen. Een aantal van deze handelingen sturen naar mr. R. Bergamin, Linnaeus- hof 14, Schoonhoven (geen verzoeken om rechtshulp echter). Voor de goede orde volgen hier nog even de gegevens van de instanties waar ook Waddinx- veners thans terecht kunnen voor rechts hulp: voorstel tot vaststelling betsemmingsplan „Noordkade langs de Gouwe”; voorstel tot het nemen van een aantal voorberiedingsbeslui- ten te weten: a. Landelijk gebied, b. Bospark c. Voormalige boerderij Moons - Kromme Esse. voorstel tot het aangaan van een krediet in rekening-eourant voor 1975. begrotingswijzigingen. voorstel tot wijzigingen van de rechtspositieregelingen t.w.: a. Studiefaciliteiten b. verplaatsingskostenregeling. mededelingen en ingekomen stukken. voorstel tot het vertenen van een aanvullend krediet voor onderdoorgang Noondtunnel. voorstel inzake verlenen van subsidies. jaarverslag schooljaar 1973- 1974 uitgebracht door de com missie van bestuur voor de samenwerkingsschool. voorstel tot wijziging van het besluit tot verkoop van grond aan P. Rehorst N.V. te Waddinxveen (centrumplan). voorstel tot het vaststellen van de vergoeding voor ambtenaren burgerlijke stand uitsluitend be last met de voltrekking van huwelijken. voorstel tot het vertenen van medewerking ten behoeve van vernieuwing dakbedekking Willem van Oranjeschool. voorstel tot het verlenen van medewerking ten behoeve van uitvoering reparatiewerkzaam- heden kleuterschool Hummeltje. voorstel tot het verstrekken van voorschotten aan besturen van bijzondere schoten op de vijf jaarlijkse afrekening. voorstel tot verhoging van het bedrag per leerling over 1974. aanvaarding rijksvoorschotten en exploitatie bijdrage voor renovatie 69 woningen. voorstel tot invoering abon nementen overdekt zwembad. Gemeenteraadsvergadering 19 december: voorstel tot vaststelling van een verordening op de onroerend goedbelasting. voorstel tot wijziging pensioen- verordening wethouders. voorstel tot wijziging van de verordening op de commissies ex. art. 62, lid 2 van de gemeentewet (marktcommissie) voorstel tot het nemen van verkeersmaatregelen in verband met uitvoering centrumplan. voorstel tot benoeming niet- raadsleden in de commissie kunst, cultuur, recreatie en jeugd. voorstel tot benoeming niet- raadsleden in de commissie voor het marktwezen. voorstel tot verhuur van magazijnruimte aan het Gemeen schappelijk Energiebedrijf „Gouda en omstreken”. grondverkoop H. C. Maassen. Ook is nagegaan hoe iemand Wist dat hij bij de wetswinkel advies kon vragen. In 1/4 van de gevallen had men uit de krant vernomen dat er een wetswinkel bestaat, in iets minder gevallen ging het „mond op mond reclame” via familie, kennissen. In maar liefst 18% van de gevallen was de klant door een andere instantie (maatschappelijk werk, gewes telijk arbeidsbureau) naar de wetswinkel verwezen, soms terecht, soms ten on rechte. In de rest van de gevallen was het niet duidelijk hoe iemand op het idee was gekomen. De wetswinkel heeft altijd beoogd om zich op de lagere inkomensgroepen te richten. De gevonden cijfers geven aan dat 26% van de klanten een inkomen geniet, lager dan 870 netto per maand; bij 28% lag het tussen 870 en 1230. Bij 18% ging het om een inkomen bo ven de 1230 en bij 1% om jeugdloon. In de overige gevallen waren geen ge gevens over het inkomen gevraagd of verstrekt. De huidige situatie, waarbij rechtshulp wordt verleend door de sociale raads vrouwe en het bureau voor rechtshulp, is, voorzover valt na te gaan, niet on bevredigend. Aanvankelijk kwamen er op het besluit dat het wetswinkelbestuur had genomen nogal wat zorgelijke reac ties van de zijde van enkele instellingen van maatschappelijk werk. Of die ver ontrusting reëel is valt pas na te gaan in een situatie waarin er geen wetswinkel bestaat. Onze indruk is dat de overgang naar de nieuwe situatie niet ten nadele van de klanten is gegaan. Nadat dë wets winkel haar opheffingsbesluit eind sep- WADDINXVEEN De speeluinver- eniging „De Overkant” hield zaterdag voor een week haar druk bezochte en populaire kienavond. Er was ’s middags voor de kinderen een mini-kinder-kien, waarbij ieder kind natuurlijk een prijs kreeg. Tevens werden er ’s middags en ’s avonds dia’s vertoond over diverse evenementen. De avond is ook bezocht door de wethouder A. H. van Gent met zijn gezin. Ji Uit Gouda kwam de meerderheid, 60%, van de klanten, de rest uit de regio met als uitschieters: Waddinxveen (7%), Reeuwijk (5%), Schoonhoven (3%)> Haastrecht (3%) en Boskoop (3%). Eén klant kwam helemaal uit Brussel. De soort zaken warmee men kwam gaf het volgende beeld: Huurkwestie (16%), echtscheiding en familierecht (14%>), so- siale verzekering, bijstand en huursub sidie (14%), verzekeringsgeschillen (11%), woningproblemen met de over heid (5%), burenkwesties (4%), erfrecht (6%), geldleningen (2%), consumenten problemen (9%), strafrecht (1%), vreem delingenrecht (1%) en overige (3%). In 11% van de gevallen was geen sprake van een juridsch probleem. De wetswinkel heeft bijna 3 jaar hulp verleend. In het voorjaar van 1972 zijn enkele juristen en maatschappelijk wer kers met dit project gestart omdat zij de rechtshulp in Gouda gebrekkig von den. Daarmee stonden ze niet alleen want ook landelijk was er een duidelijke onvrede met de rechtshulp. longe juris ten die in de practijk kwamen, maar ook juridische studenten aan de uhiversitei- ten hebben in1 de loop der jaren hun onbehagen over de bestaande structuur met betrekking tot de rechtshulp op constructieve wijze vorm gegeven door er zelf iets aan te doen. Vanuit dit on behagen zijn op tal van plaatsen wets- winkels en aanverwante organisaties van „alternatieve” hulpverlening van de grond gekomen. In de meeste gevallen, en ook in Gouda, zag men de wetswin kel niet als een definitieve oplossing. Veeteer ging het erom dat een nood verband werd gelegd. Veel wetswinkels zagen en zien zichzelf ook ais een1 vorm van protest tegen de gebrekkige struc tuur van de rechtshulp in Nederland. De Goudse wetswinkel heeft zichzelf dan ook altijd beschouwd als een instel ling die op dë weg is mar haar einde. Het doel was in de eerste plaats om tij delijk in de bres te springen daar waar de betsaande rechtshulp-structuur on machtig blijkt om problemen van men sen op te lóssen. Daarachter zat echter een ruimer dod voor: verbetering van die struklüuur. Het bestaan van wets winkels is een signaal naar de sleutel figuren in die struktaur om verbeterin gen aan te brengen. Het besluit van de gemeente Gouda om een sociale raads vrouwe aan te stellen is wellicht niet het antwoord op dit signaal dat alle pro- L: WADDINXVEEN ALPHEN AAN DEN RUN Op zaterdag 14 decem ber a.s. van 11.00 tot 17.00 uur houdt de consul Alphen a.d. Rijn van „De Ver zamelaar” eeni grote ruilbeurs in Ge bouw Nabij, van Lennepstraat, Alphen aan den Rijn. Ze wil aan deze handeling niet zomaar voorbij gaan. Daarom hebben de mede werkers berekend wat er in de periode maart 1974-september 1974 zoal in de wetsWinkel is omgegaan. In die tijd wer den er 415 klanten geregistreerd. In 68% van de gevallen werd de zaak door de winkeliers zelf af gehandeld. Dat kan zijn: een voorlichtend gesprek, het schrijven van een brief of stappen na mens de klant. In de overige 32% der gevallen werd de klant mar een instan tie doorverwezen, waar hij mar het oor deel van de wetswinkel beter terecht zou kunnen. Het verbod is mogelijk geworden door een Uitvoeringsbesluit op basis van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren dat is ondertekend door de ministers Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Vorrink (Volksgezondheid en Milieu hygiene). In een bijlage bij dit besluit staan een aantal voor het water gevaar lijke stoffen vermeld. Dat zijn onder andere organische halogeen- en silicium- verbindingen, olie, de meeste metalen, kankerverwekkende Stoffen, bestrijdings middelen en plastics. Hieruit kunnen de ministers die stoffen aanwijzen waar voor het verbod gaat gelden. Met het voorbereidende onderzoek hiervoor is inmiddels begonnen door een werk groep van de Coördinatiecommissie uit voering Wet verontreiniging oppervlak tewateren (CUWVO). In deze commissie ::jg|pf! i!u I?' zijn rijk, provincies, waterschappen en zuiveringsschappen vertegenwoordigd. Het störtingsverbod geldt namelijk voor alle oppervlaktewateren, dus niet alleen voor die onder het beheer van het rijk. Het geldt ook voor de territoriale zee. De regeling sluit aan bij' het: internatio nale verdrag van Oslo. i f

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 2