Beknopte samenvatting begroting 1975 sobere indruk Beleidsnota van B. en W. maakt een Waddinxveense uitgaven 1975 fors stijgen I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 12 DECEMBER ’74 Pagina 13 WADDINXVEEN De beknopte samenvatting van de gemeentelijke begroting voor 1975 ziet er zo uit: UITGAVEN 9.9% Bestuur en administratie 9.5% Openbare veiligheid (brandweer e.d.) 1.8% Volkshuisvesting 19.1% 17,5% V olksgezondheid 4.3% 3.8% Onderwijs, cultuur, sport 22,0% 8,9% Sociale zorg en maatschappelijk werk 17.4% 1.7% 8,6% 8.9% 100% TOTAAL TOTAAL 100% Tekort Plastic zakken Milieuzaken Zwembaden Ml Rioolwaterzuiverings installatie Jeugd, sport, recreatie, cultuur Onderwijs Overige uitgaven w.o. kasgeldrente, onvoorziene uitgaven e.d. Openbare werken (straten, plantsoenen, gem. reiniging) Openbare werken 28,7% 5.4% Onderwijs 34,1% 18,2% „Voordeel” Woningbouw INKOMSTEN: Gemeentelijke belastingen en heffingen Uitkeringen uit het gemeentefonds: a. algemeen b. onderwijs Verkeer WADDINXVEEN Het college van Burgemeester en Wethouders is bereid toe te staan dat plastic huisvuilzakken worden gebruikt zonder op druk van de gemeente. Voor de huisvesting van de secretarie en de dienst openbare werken en bedrijven wordt een afdoende oplossing op korte ter mijn noodzakelijk. De afdeling onderwijs krijgt spoedig een ambtenaar toe gevoegd speciaal belast met de sectoren jeugdwerk, sport, recreatie en cultuur. Welzijn Volkshuisvesting minus bouwleges Inkomsten sociale zorg incl. rijksuitkeringen 14,3% Bijdragen van provincie in wegen, vuilverwerking Uitkeringen van het Rijk wegens onderwijs (voor zover niet begrepen onder D) Overige inkomsten terzake van het onder wijs Overige inkomsten (w.o. kasgeld- voorzieningen e.d.) WADDINXVEEN De gemeente Waddinxveen heeft een sluitende be groting. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedragen totaal 28.275.536,(het fictieve verrekenhoofdstuk buiten beschouwing laten de), hetgeen ten opzichte van 1974 een stijging met 5.012.584,— of on geveer 21(4 procent betekent. De post onvoorzien bedraagt 123.356,66. j Ml De overige uitgaven voor het onderwijs Het zwembad is een forse post. Het te kort wordt voor 1975 geraamd op ruim 280.000. Ten opzichte van vorig jaar een stijging van bijna 106.000. Het te kort voor het openluchtbad bedraagt de Dodge brandweer (aangeschaft in 1952). Verder zal in 1975 het oproep systeem van de brandweer verder moe ten worden aangevuld. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag de huisvuilverwerking op de eigen stortplaats reeds per 1-1-’75 te be ëindigen, hebben financiële overwegin gen er toe geleid om de datum van slui ting van de belt nog enige maanden uit te stellen. De capaciteit van de stort plaats laat dit echter nauwelijks toe. In de loop van het jaar 1975 komt er ech ter een definitief einde aan deze stort- Bij het beoordelen van de niet onaan zienlijke stijging van diverse posten wil het college er wel op wijzen dat vaak de sterk gestegen energiekosten in deze stijging hebben bijgedragen. Terzake van de straatverlichting stelt het college zich voor de energiebesparende maatregelen van begin 1974 te handhaven. De ouderparticipatie wórdt door het college krachtig gestimuleerd. Ten aan zien van de integratie van kleuter- en lager onderwijs zal het beleid worden voortgezet. Bevorderd wordt de samen werking in onderwijskundig opzicht tus sen de in eenzelfde wijk gelegen kleuter school en lagere school. Waar mogelijk zal de integratie ook door de wijze van huisvesting van de betreffende scholen worden bevorderd. mogelijkheid. De plannen voor een regi onale vuilverbrandingsinstallatie schij nen slechts traag te vorderen, zodat het college het noodzakelijk acht 'op korte termijn, in navolging van Gouda over te gaan tot het sluiten van een overeen komst met de Roteb. De capaciteit van de betreffende installatie is zodanig dat verwacht mag worden dat afvoer daar heen zeker enige jaren kan voortduren. De kostenstijging aan deze methode van vuilverwerking verbonden, is aanzienlijk. Aanvankelijk vertoonde de begroting, zo blijkt uit een afzonderlijke nota, een te kort van 240.000 maar na overleg met de verschillende diensten kon dit bedrag worden weggewerkt. B. en W. blijven van mening dat een begroting, indien mogelijk, sluitend behoort te zijn. Niet is uitgesloten dat bezuinigingen voor 1975 nadelig zullen werken in 1976. De grootste uitgavenstijging valt te consta teren bij de salarissen, terwijl de admi nistratiekosten eveneens fors gestegen zijn. Terzake van het gebruik van plastic- huisvuilzakken heeft het college beslo ten het voorstel te doen om de verorde ning zodanig te wijzigen dat in het ver volg ook zakken van voldoende kwali teit en afmeting zonder opdruk „Ge meente Waddinxveen” toegelaten zijn. De tarieven voor afvoer bedrijfsvuil zul len kostendekkend moeten blijven. De kosten verbonden aan het schoon houden van de gemeentelijke eigendom men vormen eveneens een post welke jaarlijks ’n meer dan trendmatige finan ciële lastenverzwaring veroorzaakt. Me de naar aanleiding van eerder gedane suggesties heeft het college besloten een of meer objecten uit te besteden aan een schoonmaakbedrijf en het resultaat hier van als leidraad vóör het toekomstige beleid te nemen. Voorshands lijkt hier uit echter nauwelijks een besparing te verwachten. De belastingen gaan een „voordeel” op leveren van 43.000, terwijl de uitkerin gen uit het gemeentefonds ruim twee miljoen meer bedragen dan vorig jaar. In totaal brengen de plaatselijke inkom sten in 1975 bijna drie miljoen gulden op. In deze bedragen zijn begrepen de entree’s van het zwembad die voor 1975 op bijna 368.000 worden geraamd. Het college wil zo spoedig mogelijk een ambtenaar aan stellen, die speciaal zal worden belast met de beleidsvoorberei ding en begeleiding in de sectoren jeugd werk, sport, recreatie en cultuur. Deze ambtenaar zal worden toegevoegd aan de afdeling-onderwijs ter secretarie. Ge tracht zal worden in aanmerking te ko- Dat zijn een paar punten die wij halen uit de pasverschenen en 18 pagina’s tel lende beleidsnota 1975 van het Wad- dinxveense college van Burgemeester en Wethouders. De sobere nota maakt de zer dagen in de gemeenteraad onder werp van discussie uit tijdens de alge mene beschouwingen en de behandeling van de gemeentelijke begrotingen voor 1975. Gehoord het advies van de commissie ruimtelijke ordening en woningbouw is het college van mening, dat in 1975 voor een of twee woningbouwcomplexen grond kan worden uitgegeven aan de woningbouwverenigingen, waarin naast woningwethuurwoningen ook premie- huur- of koopwoningen en vrije sector- woningen zijn opgenomen. Op grond van de daarmee opgedane ervaringen zal het college zich nader beraden of op die weg dient te worden voortgegaan. Het college zal stimulerend optreden bij po gingen om te komen tot federatievor- ming van de bestaande woningbouw verenigingen. De doorgaande wegen Kanaaldijk tot Sniepweg en Sniepweg ten oosten van de spoorlijn vragen in 1975 een aanpassing aan het toegenomen verkeer en aan de vestiging van scholen-complexen aan de Sniepweg. De uitvoering zou het college gedeeltelijk willen financieren met het restant krediet 165.000,uit het miljoenenplan van 1970 (sector riolerin gen). Ten behoeve van de onderdoor gang kan de verbetering gedeeltelijk ge financierd worden uit het nog beschik bare krediet van de Beyerincklaan- aanleg 190.000,Een extra hoge last vormt de waarschijnlijke noodzaak om een transportleiding (0 500 mm) van het waterleiidngbedrijf de Rijnstreek welke onder het viaduct loopt zodanig te laten zakken dat de werkelijk vrije doorgang 4,20 m’ wordt (thans 3.80). De kosten hiervoor worden op 200.000, geraamd. Overwogen kan worden of een beperking tot 4.00 m’ doorrijhoogte (met bord 3.80) verantwoord is en tot kostenbesparing leidt. Voor de verbete ring van de Kerkweg tussen de hefbrug en centrumplan zijn twee alternatieve plannen ontworpen: een herstratings- plan en een reconstructieplan dat 150.000,—duurder zal zijn. Met het verstrekken van opdrachten tot gereed maken van het Noordeinde, waarvoor de raad reeds kredieten verstrekte, wordt gewacht tot Gedeputeerde Staten hun beslissing inzake de bijdrage van de pro vincie hebben bevestigd. Ten aanzien van de asfaltering van wegen kan worden meegedeeld dat de daarvoor in aanmer king komende wegen op een enkele uit zondering na gereed zijn. Het ligt voor lopig niet in de bedoeling nog meer be strating in asfaltering te wijzigen. belopen ongeveer drie ton meer. Het onderhoud van de gymnastieklokalen vergt alleen al 80.000 meer dan in 1974 en de schoolbegeleidingsdienst kost Waddinxveen bijna 23.000. De kosten voor het vervoeren van leerlingen naar andere scholen voor het gewoon lager onderwijs vergt 20.000 meer. Verder kosten de gemeentelijke sport terreinen en tennisbanen 42.000 meer, terwijl de subsidies aan de diverse ver enigingen en instellingen 100.000 meer eisen dan in 1974. Deze stijging wordt voor het grootste deel opgeslokt door het te bouwen jeugd- en jongerencen trum De Bonkelaar. 5. bevordering aardgasgebruik i.p.v. oliestook bij tuindersbedrijven; 6. aandrang op de bouw van een extra rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de overzijde van de Gouwe om de huidige installatie te ontlasten; 7. besluit tot deelname aan regionale vuilverbranding. Overigens is het college zich bewust van de beperkte mogelijkheden van een ge meentebestuur óm wezenlijke invloed op het energiebeleid en de milieubescher ming in groot verband uit te oefenen. De kleinst mogelijke bestuurlijke een heid die hierin daadwerkelijk actief kan zijn is naar de mening van het college het gewest. voor het vrije zwemmen in beide baden sterk tegen. Als een van de te nemen maatregelen zal het college de raad voor stellen doen om ook voor het overdekte bad abonnementen of vastrechtkaarten in te voeren. Met een in de toekomst stijgend tekort zal echter rekening moe ten worden gehouden. Conform het advies van de commissie ad hoe inzake de aanleg van een cen trale antenne inrichting (C.A.I.) heeft het college bestek en voorwaarden toe gezonden aan een aantal gegadigden voor de exploitatie/aanleg en financie ring van een C.A.I. in onze gemeente. De datum van inschrijving is bepaald in de eerste week van 1975. Wanneer on verhoopt niet tot de aanleg van een C.A.I. zou kunnen worden besloten, vraagt het huidige antennesysteembedrijf om een snelle reorganisatie. De tarieven dienen te worden verhoogd ten behoeve van het vormen van een onderhouds- en vernieuwingsfonds, en er zullen direct kostbare definitieve oplosingen gevon den moeten worden voor een goed sy steem in de Vondelwijk. Globale bere keningen hebben aangetoond dat na de ze maatregelen het huidige systeem (be perkt tot een deel van de gemeente), tot tarieven van 5,- per maand zullen leiden, waarbij dan geen zekerheid be staat dat de PTT op grond van de dan aanwezige installatie aan de gemeente een machtiging zal verstrekken. In de afgelopen jaren heeft het college, mede naar aanleiding van aandrang uit de gemeenteraad, de volgende maatrege len voor het milieu genomen: 1. beperking van gebruik van onkruid bestrijdingsmiddelen; 2. beperking van zoutgebruik bij glad- heidsbestrijding; 3. organisatie van glasophaaldienst (kosten 20.000,per jaar); 4. beperking energiegebruik bij de openbare verlichting; Het college stelt zich voor in 1975 een aanvang te maken met inventarisatie van de wensen, welke t.a.v. het openbaar vervoer leven c.q. de bezwaren, welke een intensiever gebruik van het open baar vervoer belemmeren. Het afsluiten van de Passage en de bouw van school gebouwen ten zuiden van de Sniepweg- oost noopt het college om spoedige maatregelen te treffen tot aanpassing van een deel van de Kanaaldijk en van de Sniepweg-oost, alsmede van de on derdoorgang onder de spoorlijn in de Sniepweg. Bij de provinciale overheid zal worden aangedrongen op tijdige aan vang van de reconstructie van het overi ge deel van de Kanaaldijk, opdat in 1980, bij het beschikbaar komen van de huidige brug in de rijksweg voor lokaal verkeer, de verbinding met Gouda zo optimaal mogelijk zal zijn. De hand having van genoemde brug mag nu ze ker worden geacht. Overwogen moet worden welke voorbereidende maatrege len mogelijk zijn om in 1980 ook de ver binding tussen Sniepweg en Noordeinde achter langs de Dorpstraat gereed te hebben als onderdeel van het program ma tot het weren van doorgaand ver keer. Gezien de ongetwijfeld hoge kos ten van aanleg van deze omleidingsweg, dient de mate van prioriteit nader on der zocht te worden. In samenhang met herstratingsplannen voor de komende jaren zal het college een aanzet geven voor de discusie met wijkbewoners over mogelijke en gewenste wijzigingen in het straatbeeld ter verbetering van het leef- en speelmilieu in de wijken. Op korte termijn zal het overleg worden ge opend over deze aspecten in de Zee heldenbuurt. Het al of niet invoeren van een parkeerexcessenverordening vereist nog nadere studie. Voorshands wordt het gevoerde beleid van overleg met de bestuurders van grote vrachtwagens, dat tot een redelijk resultaat heeft geleid, voortgezet. Wanneer de ontwikkeling van het verkeersbeeld ten gevolge van de afsluiting van de Kerkweg zich an ders ontwikkelt dan thans verwacht wordt, zullen door stringentere maat regelen dan tot heden voorgesteld cor recties op dit ongewenste beeld worden aangebracht. De exploitatie der beide zwembaden geeft het college grotere zorg dan voor gaande jaren. De raming uitgaven ex ploitatie voor 1975 voor het open bad ligt 14% hoger dan in 1974, die voor het overdekte bad 9%. De raming van de inkomsten heeft het college, on danks het voornemen om de tarieven ook in 1975 met 10% te verhogen, aan zienlijk lager gesteld. Conform de lan delijke tendens valt de belangstelling In de beleidsnota lezen we het volgende: In het algemeen kan worden geconsta teerd dat mede tengevolge van de stij gende lasten, die veelal niet op gelijke voet worden gevolgd door een verho ging van de inkomsten, de begroting van de algemene dienst voor 1975 niet zo veel mogelijkheden biedt voor het doen van nieuwe investeringen waaraan voor de gemeente grote lasten zijn verbonden. Een en ander wordt nog eens geaccentu eerd door het feit dat voor het sluitend maken van de begroting 1975 een aantal bezuinigingen moesten worden aange bracht, die op de begroting 1976 wel een plaats zullen moeten krijgen. Aan ver schillende belastingverhogingen voor 1975 - die meestal uitsluitend een aan- pasing aan het gestegen prijspeil zijn - valt niet te ontkomen. Met de volgende verhogingen is in de begroting 1975 rekening gehouden: leges, zwembadta- rieven, marktgelden, straatbelasting, reinigingsrechten, hondenbelasting en opcenten personele belasting. Het college meent dat het voeren van een zuinig energieverbruik noodzakelijk is. Dit principe zal ook uitgedragen moeten worden bij de vertegenwoordi ging in het gemeenschappelijk energie bedrijf Gouda en Omstreken. Ook voor het waterverbruik zal moeten worden uitgegaan van een redelijk zuinig beleid. Vooral nu wij leven in een tijd, waarin de werkloosheid zich sterk uitbreidt, worden B. en W. in meerdere mate ge confronteerd met de uitvoering van de Wet Werkloosheidsvoorziening. Deze taak is nu een regionale taak geworden, waarbij de gemeenten Waddinxveen, Boskoop, Moerkapelle en Reeuwijk, samenwerken. Uit het plaatselijk Maat schappelijk Werk en Gezinszorg is een stichting geboren „de Zuidplas”, waar van het werkgebied wordt gevormd door de gemeenten Waddinxveen, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, Zevenhuizen, Moerka pelle, Moordrecht, Boskoop, Capelle a.d. IJssel. Zoals bekend geeft de wet van 24 de cember 1970 de gemeenten de bevoegd heid tot het heffen van onroerend goed- belastingen van zgn. zakelijk gerechtig den (eigenaren) en van de feitelijke ge bruikers (huurders). Deze bevoegdheid moet worden gezien als een verruiming van het plaatselijk belastinggebied en als sluitstuk van de in 1960 in werking ge treden Financiële Verhoudingswet. De belasting kan eerst worden geheven na verloop van een jaar na de dag waarop de verordening ter kennis van de minis ter van financiën is gebracht. Dit houdt in dat - wil de belasting ingaande 1 januari 1976 kunnen worden geheven - nog vóór 1 januari a.s. een voorstel tot heffing van’ deze belasting zal moeten worden gedaan. De woonruimteverdeling geeft de laatste tijd geen grote moeilijheden meer, van woningnood is gelukkig in onze gemeen te geen sprake. Het beleid betreffende de huisvesting van bejaarden zal ongetwijfeld worden voortgezet. Dit beleid is er op gericht de bejaarden zoveel mogelijk hun zelf standigheid te laten behouden. Op korte termijn zal het college een gemeenschappelijk overleg trachten tot stand te brengen tussen de verschillende op welzijnsgebied werkende instellingen en personen. In de materiële hulpverlening is de mogelijkheid voor een eigen beleid van het college beperkt door een nieuw lan delijk besluit waardoor de bijstandsuit keringen - behoudens bijzondere om standigheden - over het gehele land op vrijwel hetzelfde niveau zijn gekomen. De landelijke basisnormen worden twee maal per jaar aangepast. Van het eigen vermogen wordt thans voor gezinnen 9.000,en voor alleenstaanden 4.500,vrijgelaten; voor echtparen in bejaardenhuizen 6.000,en voor al leenstaanden in deze tehuizen 3.600, Het openbaar maken van de begin selen en normen van de Algemene Bij standswet zal zoveel mogelijk worden bevorderd. Hoewel de groeisnelheid van de gemeen te op een veel lager niveau gekomen is dan enkele jaren terug, blijft de groei van de uit de algemene middelen te be kostigen onderhoudswerken nog enige tijd vrij fors toenemen. Voor een goed beleid in een zich stabiliserende ge meente, dient naar de mening van het college in de begroting ruimte te worden gevonden om dat „na-ijl-effect” op te vangen, en daarbij het onderhoud te baseren op de periode schema’s. Het col lege zegt overigens toe dat de onder- houdschema’s slechts een leidraad zullen zijn en dat ieder automatisme zal wotr den vermeden. De volgens de schema’s in aanmerking komende onderdelen zul len steeds voordat tot onderhoud wordt overgegaan beoordeeld worden op de noodzaak en mate van onderhoud. Daar tegenover zal staan dat incidenteel ook tot vervroegd onderhoud zal moeten worden besloten. Het college acht het geen juist beleid om het onderhoud slechts als sluitpost op de begroting te beschouwen en het onderhoud uit te voeren naar mate er geld voor ’’over” is. Ten aanzien van het onderhoud van ge bouwen (in eigendom of gehuurde ge bouwen) dreigt een lastenverzwaring doordat de onderhoudskosten wegens veroudering meer dan trendmatig stijgen terwijl het gebruik vermindert of tegen lagere opbrengsten plaatsvindt. Met na me geldt dit voor de houten gebouwen welke thans nog als school dienst doen. De bedragen tot heden aan het gebouw van de streekmuziekschool geïnvesteerd, hebben er slechts toe geleid dat het ge bouw waterdicht, verwarmd en elec- trisch veilig is. De verdere restauratie in bouwkundig opzicht zal nog aanzien lijke bedragen vergen. De controle op de naleving van de par tiële leerplicht is moeilijk uitvoerbaar. Het college heeft echter door een direct onderzoek onder de circa 675 15- en 16- jarigen aanzienlijk eerder dan in voor gaande jaren inzicht verkregen in de mate waarin aan het partieel onderwijs wordt deelgenomen. Zowel bij de ouders als bij de werkgevers van de partieeel leerplichtigen zal het college zijn invloed aanwenden een optimale deelname aan het partieel onderwijs te bewerkstelligen. Het college zal in de komende maanden een kader scheppen waarin tussen het lager en voortgezet onderwijs ter plaatse leerstofafspraken kunnen worden ge maakt. Wat de definitieve huisvesting van de hervormde Bethelschool betreft is het college van mening, dat deze dient te worden gerealiseerd in de 12-klassige de Savornin Lohmanschool in Groens- waard. Overleg met beide schoolbesturen hierover zal plaatsvinden. De aanvan kelijke verwachting, dat de samenwer kingsschool voor havo/atheneum reeds met ingang van het schooljaar 1975-’76 over een eigen gebouw zou kunnen be schikken, wordt niet bewaarheid. De eerste bouwfase van het definitieve schoolgebouw zal niet voor de jaarwis seling 1975-1976 voltooid zijn. Voorts wordt opgemerkt dat met betrekking tot de bouw van een chr. mavo-school aan de Sniepweg reeds verplichtingen zijn aangegaan t.a.v. de gronduitgifte. De eerder door het college toegezegde nota betreffende het onderwijs kon door ver schillende omstandigheden niet in de vorige zittingsperiode aan de raad wor den aangeboden. 61.000 en voor het overdekte bad 219.000. Landelijke cijfers tonen aan dat over het algemeen het bezoek aan overdekte zweminrichtingen in een da lende lijn is en bij de raming van de inkomsten is met deze tendens dan ook rekening gehouden. De dienst van openbare werken heeft voor het komende jaar 453.000 meer nodig dan vorig jaar. Hierbij is al reke ning gehouden met de verhoogde belas tingen. Voor het onderwijs is de gemeen- 'te niet karig. Vooral het lager onderwijs kost bijna 210.000 meer. De oorzaak hiervan ligt in de enorme exploitatie kosten voor het onderhouden van de scholen en het leermiddelenpakket. Het college stelt zich op het standpunt, dat de streekmuizkschool in stand moet worden gehouden en dat de stichting daartoe door de gemeente financieel in staat moet worden gesteld. Aan een be langrijke verhoging van het subsidie kan niet worden ontkomen. Pogingen worden aangewend de streekmuziek school een functie te geven bij het mu ziekonderwijs op de lagere scholen. Te vens is overleg gaande de muziekschool in te schakelen bij het geven van school- concerten. Het college is van mening dat het ge meentelijk subsidiebeleid nader dient te worden omschreven. In het komende jaar zal een subsidieverordening aan de raad ter goedkeuring worden voorge legd. Terzake van de huisvesting van de sec retarie en de dienst van openbare wer ken, deelde het college de raad vorig jaar mede dat een afdoende oplossing op langere termijn absoluut noodzakelijk beacht moet worden. Het is n.l. geble ken dat er mogelijkheden zijn waarbij in het Brugcentrum door derden een kantoorpand wordt gebouwd en geëx ploiteerd. De gemeente kan een 10-jarig huurcontract afsluiten voor het benodig de oppervlak van 1000 1200 m2, zijnde 50% van dit gebouw. Het hui dige raadhuis wordt hierbij gehandhaafd. Aangezien er op de huidige huisvesting nagenoeg geen afschrijvingen meer plaatsvinden en er evenmin reserve- vorming heeft plaatsgehad, betekent een en ander een forse verhoging van de lasten voor de algemene dienst. Bij open bare werken zullen de verhoogde huis vestingskosten ook doorwerken in de tarieven. Het college stelt zich voor de raad begin 1975 een principe uitspraak te vragen over de voorgestane oplossing. Hierbij zullen zo nauwkeurig mogelijk de financiële consequenties worden voorgelegd. men voor rijkssubsidie ten behoeve van plaatselijk jeugd- en jongerenwerk, dat uitsluitend door en onder leiding van vrijwilligers wordt uitgevoerd. Op korte termijn zal opnieuw een ver ordening aan de raad worden voor gelegd, regelende de bevoegdheden van de commissie ex art. 61 van de gemeen tewet, waaraan het bestuur en beheer van de te bouwen sporthal zal worden overgedragen. Het college streeft naar voltooiing van de sporthal tegen eind 1975. Financieringsmiddelen voor dit object zullen naar het zich laat aanzien spoedig worden verkregen. Het college onderzoekt of de bouw van een gymnas- tiekaccommodatie in Groenswaard III reeds in het komende jaar kan geschie den. Met de bouw van een gymlokaal in Groenswaard I wordt binnen enkele weken aangevangen. De aanbesteding van dit lokaal vond op 1 november plaats. Nog dit jaar zal een voorstel worden gedaan tot overdracht van de rioolwater zuiveringsinstallatie in de Oranjewijk aan het hoogheemradaschap van Rijn land. Tot deze overdracht werd in prin cipe op 29 mei 1968 besloten. Deze af stoting betekent een aanmerkelijke ver mindering van lasten. In de begrotings- ramingen zal een en ander echter geen effect geven, omdat Rijnland, sedert 1967 vooruitlopende op de overdracht, reeds 90% van de exploitatiekosten ver goedde. Hangende de plannen tot over dracht van de installatie zijn de riool rechten de laatste jaren niet meer ver hoogd. Het ligt in de bedoeling om zo- dra de definitieve gegevens t.a.v. de overdracht bekend zijn te bezien in hoe verre de huidige opbrengst 100,per woning) eventueel nog zal kunnen wor den verhoogd zonder de wettelijke nor men te overschrijden. Een meerjarenbegroting - mits gedegen opgezet - vraagt de nodige tijd. Het col lege meent dan ook dat de begroting van betekenis zal kunnen zijn voor het in de komende jaren te voeren beleid. Aan de samenstelling daravan zal dan ook hoge prioriteit word engegeven. Het college stelt zich voor de raad binnenkort een nieuw prioriteitenplan ter discussie voor te leggen. Voor het einde van 1974 zal nog een krediet-aanvraag van circa 100.000, worden gedaan voor de vervanging van

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 13