Drs. T. J. Bouwers (CDA) verbaasd geërgerd SGP/Herv. Kiesvereniging: en Kerstdiner voor alle bejaarden Kampioenen van De Sperwer gehuldigd VERSOBERING GEMEENTE HARD NODIG Waarom blokkeren Progressieven en SGP/Herv. Kies ver. de woningbouw is C. H. DE VRIES ■Si lil Ook het Frewa Doe Het Zelf Raam staat voor u klaar! Met „Frewa” dubbel glas slaat U vele vliegen in één klap. BEGRAFENISONDERNEMING i I Pagina 14 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 12 DECEMBER ’74 VS Zwembaden Woningbouw WADDINXVEEN Pr ijs voor beeld: uit. Hoe gezellig het was wil deze foto 1 raam, breed 70 cm, hoog 140 cm inclusief BTW f 93,60 P. F. J. VAN SCHIE Christen Democratisch Appèl Wij beschikken over het nieuwste systeem van koeling. Dit is bij u THUIS, in het BOUWCENTRUM en in de aula van ’SOUBURGH’ te gebruiken. Koeling is de meest doelmatige wijze van verzorging van overledenen. liWlall* Koopwoningen WADDINXVEEN Voor het CDA (ARP/CHU/KVP) werden de alge mene beschouwingen uitgesproken door fractievoorzitter drs. T. J. Bou wers. Hij beschikte over tien velletjes tekst en roerde vijftien onderwerpen aan. Uit de algemene beschouwingen van het CDA de volgende passages. Teruggang D. UITBEIJERSE fractievoorzitter SGP! Hervormde Kiesvereniging aan de kampioenen 1974 van de postduivenvereniging De Gewestvorming V erzorgingstehuis De prijzen en bloemen zijn weer overhandigd Sperwer. WADDINXVEEN De postduivenvereniging De Sperwer heeft zijn kampioen 1974 weer gehuldigd. Tijdens een feestelijke avond met een spelletje bingo en een goed dansorkestje reikte voorzitter H. Metselaar de prijzen uit. Hoe gezellig het was wil deze foto van een deel van de Sperwer-familie duidelijk maken. drs. T. J. BOUWERS fractievoorzitter CDA V 8 4 Geheel compleet met bevestigings en afdichtingsmateriaal. Heeft U last van de Kou Is het huis gebouwd na 1945 Heeft U centrale verwarming Kom dan eens praten of bel even met Hoewel ook wij het gelukkig achten dat de bijstandsuitkeringen landelijk zijn genormeerd, zodat er onderling minder verschillen in de uitkeringen zullen voorkomen dan in het verleden in de Onze fractie ziet met grote zorg naar het steeds toenemende tekort bij de exploitatie van de beide zwembaden. Fabriek en showroom: Henegouwerweg 3a - Telefoon: 01828 - 5865 Sinds vele jaren gespecialiseerd in FREWA uitneembare aluminium voorzetramen en Polyglass dubbele ruiten. Onze fractie wilde eens voorstellen b.v. één jaar de proef te nemen om de plantsoenen, die er keurig bijliggen éénmaal minder te maaien en het hier door vrijkomende geld te besteden voor het onderhoud der straten. Verder zien wij ook aan tegen de hoge kosten van de komende vuilverbranding. Aan het einde van dit betoog wil len we nog eens terug komen op de reeds eerder aangehaalde economi sche teruggang, die onze fractie wer kelijk ziet als een misnoegen Gods over het afwijken van Zijn geboden en als men daar dan ook nog bij betrekt de moeilijkheden met de oogst, omdat het ondanks de modernste machines door de dagelijks terugkerende regen niet mogelijk is de gewassen van de akkers te krijgen moeten wij toch wel onze afhankelijkheid aan onze Schep per betuigen ook in alle dingen van ons dagelijks leven en hier de nodige lering uittrekken. Dat mag in verband met de volksge zondheid best wat geld kosten, maar het begint nu dusdanige vormen aan te nemen, ondanks de tariefsverhogin gen, dat zeker een nader onderzoek op zijn plaats is. Ook de toename van de uitkeringen van de sociale dienst lopen op de begroting zeer in het oog maar zijn wel te begrijpen, doch welk percentage wordt hiervan door het rijk vergoed. Sparen op uw gas/olierekening I I Géén beslagen ramen meer I Geen vocht en tocht I I entot 31 december 1974 nog 331/3% Rijkssubsidie Tesselschadelaan 20 - Waddinxveen - Tel. 01828 - 4719 (dag en nacht bereikbaar). Voor Waddinxveen en Omstreken. Het ruimtelijk beleid ligt in het span ningsveld tussen wat nationaal, provin ciaal en regionaal als beleid wordt ge concretiseerd en de wensen en behoeften van de eigen bevolking. Als ik spreek van een spanningsveld bedoel ik daar mede dat ik er van uit ga, dat hetgeen op vier niveau’s wordt voorgestaan niet altijd hetzelfde behoeft te zijn. Het zal mimen voorkomen dat hogere over heden ons beperkingen of uitbreidingen voorleggen, die ons niet zinnen. We zul len dan ons eigen standpunt, dat toch in eerste instantie de belangen van de eigen gemeente op het oog heeft, naar voren moeten brengen en verdedigen. In dit lader zie ik binnen het raam van hoger beleid duidelijk een plaats voor gemeen telijk beleid met betrekking tot de ruim telijke ordening. Dit beleid streeft, naar het gevoelen van mijn fractie, een zo danige uitleg van de gemeente na, dat de bebouwing aansluitend aan de be staande plaatsvindt, zodat de ook in de ze gemeente aanwezige open ruimte, als onderdeel van een veel grotere ruimte, kan blijven functioneren. zien wij niet in waarom uw college zich Positiever gesteld zou ik willen zeggen dat bevordering van het eigen woning- bezit één van de doelstellingen van het college zou kunnen zijn. Wanneer men sen doorschuiven naar de goedkopere koopwoningen kunnen huurwoningen vrijkomen voor hen, die geen huis kun nen of willen kopen. Het is evenwel de vraag of de drie woningbouwverenigin gen afzonderlijk capabel zijn om hun schouders te zetten onder een dergelijk plan. Voor ons heeft het Recreatieschap Reeuwijkse Plassen en Omgeving een lage prioriteit. In het gebied van dit schap ligt op Waddinxveens grondgebied ’t Weegje. Dit unieke gebied dient naar onze mening niet in zijn huidige karak ter aangetast te worden. Daarom spreekt ons de gedachte om van ’t Weegje een stil recreatiegebied te maken wel aan. Verdere investeringen in dit gebied kun nen daarom beperkt worden tot de aan leg van een wandelpad rond de gehele plas. Wellicht is er in dat gebied nog een andere mogelijkheid om een voetpad open te stellen. te verbazing bij ons dat het voorstel op verzoek van twee fracties, t.w. de SGP/ Herv. Kiesvereniging en de Progressie- ven werd teruggenomen. Nog meer ver bazing, ja ergernis wekte het dat daarna i.p.v. schriftelijke vraagstelling over het voorstel een op het oog complete afwij zing van het voorstel door beide fracties kwam. Wij betreuren het dat dit nage noeg blokkeren van het voorstel ge schiedde zonder overleg met onze frac tie, en zonder dat de wethouder in de commissie van ruimtelijke ordening en woningbouw nadere toelichting op z’n voorstel had kunnen geven en/of vragen had kunnen beantwoorden. Het front was al gesloten, de beide genoemde frac ties met de wethouders, die aanvankelijk het voorstel mee indienden geven te kennen geen der in het preadvies gedane voorstellen te kunnen onderschrijven. Wij vinden dit onelegant, de wijze waar op dit stand gekomen is onbegrijpelijk. Met een voortdurende impasse is ons dorp niet gebaat, wij zijn benieuw of de genoemde fracties werkelijk bedoeld hebben dat de hele woningbouw-proce- dure in Waddinxveen een jaar moet worden opgeschoven. Wij wachten met spanning op het antwoord. Aan de orde is tevens de vraag of woningbouwverenigingen verder zullen gaan dan zij tot dusverre deden en over gaan tot de bouw van koopwoningen. In beginsel heeft de meerderheid van mijn fractie daar geen bezwaar tegen. Het heeft ons zeer verheugd, dat onze fractie werd uitgebreid en met 4 leden mocht terugkeren. Daarvoor zijn wij zeer veel dank verschuldigd aan God, die alles zo deed verlopen, maar ook aan onze inwoners, die dit moge lijk maakten. Temeer waren wij ver blijd, omdat onze bedoelingen niet al tijd worden begrepen als onze fractie - ook op het terrein van het maatschap pelijk leven - tracht om Gods wet en Zijn geboden tot een richtsnoer te houden bij het nemen van beslissingen. start van het college verschijnt. Tussen het aannemen van dit voorstel en de werkelijke aanvang van de bouw zal nog een volledige procedure moeten plaats vinden van wijziging van ’t bestem mingsplan Groenswaard III. Stel voor die termijn maar minstens 6 maanden. Dan zou als alles op rolletjes loopt in de tweede helft van ’75 weer eengezins- woningwetbouw kunnen starten, die be gin 1976 bewoonbaar zou zijn. Wij her inneren eraan dat de laatste eengezins- woningbouw in de woningwetsfeer in december ’73 werd opgeleverd. Het wek- onderscheidene gemeenten mogelijk was, „sterk beperkt” acht in de mogelijkhe den voor een eigen beleid. Nog afgezien van het feit, dat door de instelling van een college voor de verlening van bij stand, de verantwoordelijkheid voor het verlenen van bijstandsuitkeringen in eer ste instantie niet meer bij uw college be rust, zijn wij van oordeel, dat juist hier door de bijstandsverlening in de daar voor in aanmerking komende gevallen het meest tot zijn recht kan komen, om dat eerst nu een wezenlijke relatie kan worden gelegd tussen de bijstandsge rechtigde en diens gezin en de essentiële moelijkheden waarmede die te kampen hebben. De immateriële hulpverlening kan naar ons oordeel niet worden los gekoppeld van de materiële hulpverle ning. In de beleidsnota missen wij een passage betreffende de immateriële hulpverlening aan bijstandsgenietenden. Vooral in de huidige tijd, achten wij de ze hulp van een enorm belang, omdat financiële noden doorgaans gepaard gaan met of veroorzaakt worden door of ontstaan uit geestelijke nood. Maat schappelijke begeleiding is ook hier van essentieel belang. Wat betreft de ontwikkeling van het CDA hier en in het land constateren wij .net vreugde dat goede vorderingen ge naakt worden. Het CDA slaat aan en daarom juichen wij het toe dat binnen kort de hoogste politieke organen van de drie partijen de statuten van het CDA zullen vaststellen. Meer dan ooit is er hoop op een snelle totstandkoming van het CDA. Aan de basis wil men het CDA en diezelfde basis zal de top van Je partijen nopen tot het volgen van één politieke lijn. Die lijn zal een eigen, ge heel onafhankelijk vastgestelde lijn, moeten zijn. Het samenbindend element, ;n het herkenningspunt van het CDA is Je politieke strategie, het actieprogram en het beleid, zoals wij die als antwoord ian de Evangelische oproep blijvend /orm willen geven. Het getij om algemene beschouwin gen te houden is niet zo gunstig, want over bijna de gehele linie is er een economische teruggang, waarbij bij de bedrijven werktijdverkorting of in er ger gevallen bedrijfssluiting verschil lende malen voorkomt. Men zou wel eens gaan denken, dat de welvaarts- koek begint op te raken en zo ziet men allerwege een ieder, van hoog tot laag, krampachtig bezig om toch het welzijn nog zo veel mogelijk te handhaven. Wat verder ook grote zor gen geeft, is dat, ondanks vele maat regelen van overheidswege, de werk loosheid zich nog maar blijft uitbrei den. Al deze dingen zijn er de rede nen van, dat ook van gemeentelijke zijde versobering nodig zal worden. WADDINXVEEN Voor de SGP/Hervormde Kiesvereniging hield fractie voorzitter D. Uitbeijerse de algemene beschouwingen. In ruim drie pagi na’s tekst roerde hij vijf onderwerpen aan. De SGP/Hervormde Kiesver eniging bracht onder meer het volgende naar voren. Het uitgebrachte rapport over de werkgelegenheid geeft niet die situatie aan, die er van verwacht werd en wordt dan ook door verschillenden aange vochten. Met belangstelling zien wij dan ook een nader rapport van het college tegemoet. Wel is ons geble ken, dat in de meubelindustrie nog wel wat jonge vakbekwame mensen kunnen worden geplaatst. Verder is on ze fractie wel gelukkig met de vesti ging van een kantoorgebouw en wij hopen, dat er meerdere zullen volgen. Immers dit is een welkome aanvul ling voor de groep hoofdarbeiders en kan het forensen verminderen. Het ware te wensen, dat er nog een ves tiging in het Brugcentrum kwam, waar in dan ook diverse gemeentelijke dien sten konden worden ondergebracht, hoewel dit een flinke kostenstijging voor de algemene dienst zou beteke nen, omdat er geen enkele reserve meer voor is en op de huidige gebou wen weinig afschrijving is. WADDINXVEEN Volgende week donderdag 19 december kunnen de Wad- dinxveense bejaarden in het Anne Frank-centrum aanzitten aan het kerst diner. De kosten van deze maaltijd be dragen 5,50. Er wordt begonnen om half één. Voor het kerstdiner in het ka der van de Open Tafel kan men zich op geven tot en met dinsdag 17 december in het Anne Frank-centrum, telefoon 5555. Dit nummer moet men ook draaien als men vervoer wenst. Wij zijn voorstanders van gewestvor- ning. Sterker nog wij juichen de snelle vorming van sterke gewesten toe. In dat verband vinden wij de vorming van een 15-tal gewesten - zoals gesuggereerd in Ie kortgeleden verschenen concept- ■tructuurschets voor de bestuurlijke in deling - aan de hoge kant. Een vierde bestuurslaag zal moeten worden voor tomen. Met de totstandkoming van ge vesten zal een herverkaveling van taken van de overige bestuursorganen plaats moeten vinden. Wellicht kunnen de pro vincies worden omgevormd tot admini stratief rechtelijke organen. Wij achten het van het grootste be lang dat de bejaarden, welke niet langer meer in hun eigen verzorging kunnen voorzien direct of tenminste op een zo kort mogelijke termijn worden opgeno men, in een daarvoor geëigende verzor gingstehuis of verpleeginrichting, dan wel kunnen worden opgevangen door ter plaatse aanwezige deskundig perso neel. De vraag kan hierbij worden ge steld of mede met het oog op de te ver wachten toekomstige toename van het aantal niet meer zelfstandig te handha ven bejaarden, de nodige accommodaties in de directe omgeving daarvoor vol doende zullen zijn. Wij achten het ge wenst, dat zo mogelijk op korte termijn hieromtrent nader onderzoek wordt ver richt, teneinde te kunnen beoordelen of en zo ja, in hoeverre plaatselijk de voor zieningen t.b.v. de verzorging van be jaarden moeten worden uitgebreid. Wij zijn er wat over verbaasd, dat het ge meenschappelijk overleg tussen de ver schillende op welzijnsgebied werkende instellingen en personen nooit heeft plaatsgevonden. roto: weeKDiaa voor waaainxveen/tjijs Kooren Het college schreef vorig jaar in de beleidsnota bij de begroting 1974: „De voortgang van de woningbouw baart grote zorgen” en ook „de gemeente kan thans niet voldoen aan haar verplichtin gen haar aandeel te leveren met betrek king tot de realisering van de de haar voor 1974 toegewezen met rijkssteun te bouwen woningen, n.l. 131 stuks.” En verderop: „Gelet op het vorenstaande is ons college voornemens op het college van Gedeputeerde Staten een zeer drin gend beroep te doen het mogelijk te ma ken het toegewezen contingent gesub sidieerde woningen voor het jaar 1974 ook in dat kalenderjaar in aanbouw te nemen.” Bij de beantwoording van de algemene beschouwingen op 13 decem ber 1973 zegt het college dat het direct na het goedkeuren van de 145 flats in Groenswaard stappen zal ondernemen om nog in 1974 te mogen doorgaan met woningbouw in Groenswaard III. Geen der fracties reageert hierop negatief. De PvdA constateert op 13 december 1973 alleen dat er door de heroriëntatie in Groenswaard II (vervallen haakflat) een achterstand dreigt in de bouw van wo ningwetwoningen. Het college handelt vervolgens volgens haar toezegging door in februari 1974 een nota naar Gedepu teerde Staten te sturen met als eerste en voornaamste doel de woningbouw weer op gang te krijgen; om uit de impasse te komen. Er komt een nieuwe wethou der. Hij krijgt de portefeuille van ruim telijke ordening en woningbouw toege wezen. Hij verneemt van Gedeputeerde Staten dat men akkoord gaat met de aanvang van de bouw van 130 woningen per jaar, mits de raad zich hierop vast legt. Hij stelt een gedegen 5 jarenplan op, waarin de woningwetbouw een veel grotere plaats heeft dan in de nota van februari ’74. Geconstateerd wordt ook dat aldus handelend de bevolking over vijf jaar gezien minder dan 1 per jaar zal groeien. Er wordt een voorstel aan de raad voorgelegd dat duidelijk is, het legt zich nog niet vast op details, het is een duidelijke poging om datgene wat in december ’73 en februari ’74 wordt begonnen in een te realiseren beleid te doen uitmonden. Hoewel onze fractie op detailpunten kritiek op dit voorstel heeft, is voor ons zeker geen punt van kritiek dat dit voorstel zo kort na de Wij zijn van mening dat het onder wijs een belangrijke bijdrage kan en moet leveren tot een volwaardige ont plooiing van de jonge mens. Dat ook de ouders hierbij betrokken dienen te zijn is voor onze fractie een vanzelfspreken de zaak. Wij vinden het een goede zaak dat er thans enquetes inzake de ouder participatie gehouden worden. Gaarne ontvangen wij zo spoedig mogelijk de resultaten van deze enquete. Het ver dient aanbeveling dat het college ook eens aandacht schenkt aan de denksport. We denken aan schaak- en damlessen op vrijwillige basis voor de leerlingen van de 5e en 6e klassen van de basis scholen. Dit onder leiding van de schaak- en damverenigingen en gestimu leerd door de gemeente.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 14