MAATREGELEN HIER GAAT HET IN 1975 GEBEUREN VOOR VERKEER IN ’T CENTRUM f8,50 Nieuwe projectenlijst bestrijding van voor de werkloosheid boekhandel veldwijk Kluwer Belastinggids Nieuwe onroerend goed belasting gaat bijna 8 ton extra opbrengen fS® Wiertsema A. OUDIJK UIT BESTUUR WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 DECEMBER ’74 vergaderende gemeenteraad aanbe- Busomleiding Verkrijgbaar: Discussie WADDINXVEEN Hoewel op dit moment nog veel gegevens moeten worden verzamzld heeft het college van Burgemeester en Wethouders goe de moed dat het zal lukken de veelbesproken onroerend goedbelasting op Nieuwjaarsdag 1976 in Waddinxveen in te voeren. Dit staat in een voor stel aan de vanavond vergaderende gemeenteraad, die wordt gevraagd de ontwerp-verordening op de heffing van de onroerend goedbelasting vast te stellen. Bijna 8 ton extra Opmetingen WADDINXVEEN Het maken van een verkeersvrije Passage als onderdeel van het centrumplan heeft een aantal verkeersmaatrgelen in het hart van Waddinxveen tot gevolg. Die door het college van Burgemees ter en Wethouders aan de vanavond volen maatregelen zijn: De Stationsstraat wordt een B-weg. Foto: WvW/Sjaak Noteboom H (ADVERTENTIE) passage 145 waddinxveen tel. 2620 ;l 8. 9. 10. (ADVERTENTIE) Eigen. H. J. Zeypveld .IHTfRFlOBT Parkeerverbod voor beide zijden van de Kanaalstraat. De wegsplitsing Kerkweg-Juliana van Stolberglaan-Kanaalstraat wordt een voorrangssplitsing met voorrang voor het verkeer dat over de Juliana van Stolberglaan en Kanaalstraat gaat. Parkeerverbod voor de zuidzijde van de Sniepweg tussen Tweede Bloksweg en Kanaaldijk. In de Kanaalstraat, waar straks aan beide zijden niet geparkeerd mag wor den, was het parkeren aan de westzijde al sinds 1967 niet toegestaan. Het dub belzijdig parkeerverbod moet in deze drukker wordende straat een goede ver- keersdoorstroming bewerkstelligen. Al ternatieve parkeerruimte is tenslotte in de Stationsstraat aanwezig. Dat de split sing Kerkweg-Juliana van Stolberglaan- Kanaalstraat een T-kruising wordt werkt op zichzelf al bevorderend voor de ver keersafwikkeling. Verkeerslichten wor den op dit punt niet nodig geacht. De bedoeling is bij deze kruising alleen een voetgangersoversteekplaats in de Kanaal straat te maken. Omdat ook de Sniepweg als uitvalsweg en alternatieve route drukker gaat wor den wordt een parkeerverbod voor de zuidzijde noodzakelijk geacht. Er is een stijging van 4000 motorvoertuigen per etmaal naar 4700 5400 becijferd voor deze weg. De huidige frequentie van 680 motorvoertuigen per etmaal in de Stationsstraat zal oplopen tot 1500 2100 motorvoertuigen, ongeacht nog de door het Passage-winkelcentrum toe te nemen verkeersdrukte. Om het karakter van deze woonstraat enigszins te hand haven en de weg begaanbaar te houden wordt voorgesteld van de Stationsstraat een B-weg te maken. Dat betekent ver boden voor motorvoertuigen breder dan 2.20 meter en zwaarder dan 2.4 ton wiel- druk. De busroute van de dienst Leiden- Boskoop-Gouda zal mogelijk via de Prins Bernhardlaan worden omgeleid. Ontwerp (event.bouw) kantoor ruimte voor gemeentelijke diensten; Ontwerp c.q. gedeeltelijke uitvoering verkeersplan; Wellicht zelfs restauratie Brugkerk. gemeentelijke belastingen kan worden binnengehaald. Burgemeester en Wet houders schrijven het in dit stadium nog niet nodig te achten de raad een uit spraak te vragen over de besteding van dit bedrag, waarvoor overigens tijdens de begrotingsbehandeling al een aantal suggesties zijn gedaan. De opbrengst van de onroerende goed belasting is gebonden aan een limiet. Zij mag in totaliteit niet meer bedragen dan voor de eigenaren 15 procent van de algemene uitkering uit het gemeente fonds (ofwel 1.237.683,en voor de gebruikers 12% van dezelfde grondslag 990.146,Dat de ontwerp-verorde ning op de heffing van de onroerend goedbelasting nu al moet worden vast gesteld, komt omdat de minister van financiën er op staat deze belastingver- ordening zeker een jaar voor de invoe ring ervan op zijn bureau te hebben. De van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk (CRM). Aan „De Bonkelaar” en de dependance in het voormalige ketelhuis aan de Busken Huëtlaan in de Vondelwijk zullen onder meer drie ago gische medewerkers zijn verbonden. Het gebouw zal onder andere bevatten een grote gezelligheidsruimte met bar en dis cobar. een expositiezaaltje en een hob- byruimte. Daar boven komt een film zaal, een donkere kamer voor fotoama- teurs, een biljartzaal en een bibliotheek- ruimte. De bouw van „De Bonkelaar” zal ongeveer een jaar in beslag nemen. In het dagelijks stichtingsbestuur van jeugd- en jongerencentrum hebben zit ting W. P. Quartero (voorzitter), A. de Jong (secretaris), P. J. A. Hogenelst (tweede voorzitter) en C. Talitsch (pen ningmeester). wet heeft bepaald dat de inning van de belasting zal gebeuren door de rijks- belastingdienst, waarvoor deze dienst van rijkswege zal worden betaald. eigenaren. De nieuwe onroedend goed belasting kent een aantal uitzonderingen zoals voor cultuurgronden en kerkge bouwen. Het college becijfert voorts hoeveel deze nieuwe belastingvorm voor Waddinx veen zou kunnen gaan opbrengen. De opbrengst zou ten hoogste 2.227.829,- kunnen gaan bedragen. Dat is in totaal 763.029,- meer dan op dit moment aan Al dik een half jaar worden er in Wad dinxveen opmetingen gedaan voor de onroerend goedbelasting om tot een ta riefstelling te kunnen komen. Zodra de uiteindelijke meetgegevens bekend zijn, wordt de gemeenteraad een nieuwe ver ordening voorgelegd ter bijstelling. Zo als bekend hebben de raadsleden in maart van dit jaar met uitzondering van de christen-democraten bepaald dat niet de waarde, maar de oppervlakte van het onroerend goed maatstaf zal zijn voor de berekening van de nieuwe belasting. Het belastingtarief moet vast gesteld worden op een vast bedrag voor elke volle tien vierkante meter opper vlakte van de heffingsgrondslag. Op die heffing zijn zaken als aard, ligging, kwa liteit en soort, gebruik van het pand van invloed. Uitgaande van de in de begro ting voor 1975 geraamde belastingen be draagt het tarief voorlopig 7,per 10 vierkante meter van de gebruikers en 12,— per 10 vierkante meter van de Naast „De Bonkelaar” en grenzend aan het parkeerterrein De Beukenhof bij de Rabobank gaat het organisatie-advies- bureau Ydo BV, met vestigingen in Am sterdam en Rotterdam, een twee ver diepingen tellend kantoorgebouw zetten. Het bureau Ydo werd in 1942 opgericht door dr. ir. M. G. Ydo. Het bureau telt thans veertig medewerkers, die als ex tern organisatie-adviseur optreden. Naast veel technici zijn dit economen, psycho logen en een jurist. Een belangrijk deel van het werkterrein ligt op het gebied WADDINXVEEN De Waddinxvener A. Oudijk, directeur van de kwekerij Nieuw Leven, is af getreden als hoofd bestuurslid van de kring centrumtuin- bouw van de Hollandsche Maatschappij voor de Landbouw. Hij zal per 1 janu ari 1975 worden opgevolgd door de heer K. Olieman uit Zevenhuizen. De heer Oudijk stelde zijn functie beschikbaar wegens drukke werkzaamheden in zijn bedrijf. WADDINXVEEN Hier gaat het dus in 1975 gebeuren: Een nieuw hart voor Waddinxveen, het aloude dorp dat al voorkomt in oorkonden van 1233 en 1280 en dat liefkozend „parel aan de Gouwe” wordt genoemd door burge meester C. A. van der Hooft. Op de voorgrond, rechts, de in deplorabele toestand verkerende hervormde Brug kerk aan de Kerkweg - al zou je dat zo van dit uit 1837 stammend en op de monumentenlijst staande Godshuis niet zeggen. Als ons oog nu langs het (te kleine) bureau van de rijkspolitie glijdt naar de overkant van de Kerkweg, dan zien we de jaarlijks op te knappen streek muziekschool, waarboven de donkere wolken van financiële aard langzaam weer wegdrijven. Daarachter komt het jeugd- en jongerencentrum „De Bonke laar”. Op maandag 25 november, tijdens het werkbezoek van prins Bernhard, werd aan de particulier secretaris van de koninklijke gast verzocht de bonkelaar per paard- en wagen naar de bouwplaats aan de Stationsstraat te vervoeren. Die bonkelaar zal met het bijbehorende grote houten rad een centraal punt gaan innemen in het te stichten gebouw. Feit is dat het jeugd- en jongerencentrum „De Bonkelaar” (stichtingskosten 950.000,-) in een grote behoefte zal voorzien. De bouw ervan is mogelijk dank zij de fi nanciële medewerking van het ministerie Nu de gemeenteraad vanavond de ont werp-verordening op de heffing van de onroerend-goedbelasting kan vaststellen is het goed nog even om te kijken naar die gemeenteraadsvergadering in maart van dit jaar. Na twee en een half uur discussie besloot de raad toen op voor stel van het college van Burgmeester en Wethouders de „eerlijk en objectief” ge noemde oppervlakte-maatstaf te verkie zen boven een berekening volgens de waarde van het onroerend goed. De christen-democraten waren het daar, op uitzondering van de nu niet meer in de raadzittende C. J. Th. J. M. Smit (kath. v.), niet mee eens. De heer D. Uitbeijer- se (SGP/Hervormde Kiesvereniging) liep vlak voor de stemming de zaal uit, nadat hij tevergeefs had geprobeerd de stemming uit te stellen voor nadere stu die. De aanhangers van de waarde-maat- staf (waaronder de huidige wethouder van openbare werken P. F. J. van Schie (CDA) meenden dat juist in een kapita listische wereld als de onze een derge lijke grondslag „betrouwbaar en recht vaardig” genoemd zou kunnen worden. Met het verwijderen van de laatste sym bolische krotten heeft prins Bemhard ruim drie weken geleden in feite de bouw gestart van het Passage-winkel centrum in het hart van Waddinxveen, op de foto in het midden boven. Op 12 juni 1967 gaf de prins al het startsein voor de sanering ten behoeve van de uit voering van het centrumplan. Het „op blazen” van de krotten verliep minder vlot dan was voorzien. Het werd een voorbode voor de verdere tegenslagen die de realisering van het Passage- winkelcentrum in de weg zouden blijken te staan. Dit centrumplan voorziet in de bouw van winkels met een bruto-vloer- oppervlak van 3.000 vierkante meter. Hiervan zal in eerste instantie 2.420 vierkante meter worden gerealiseerd, plaats biedend aan ongeveer 15 winkels. In het plan zijn 158 parkeerplaatsen ge projecteerd. Verder zijn in het Passage- winkelcentrum een drietal flatgebouwen voor 98 woningen opgenomen. Het Deze vier verkeersmaatregelen zijn ge haald uit een door het ambtelijk ver- keers overleg opgestelde nota, die nog een aantal nog nader uit te werken andere aanbevelingen bevat. Over de noodzakelijke verplaatsing van de week markt bij' afsluiting van de Kerkweg tussen de Kanaalstraat en het Stations plein wordt nog overleg gepleegd. B- en W. verwachten de raad spoedig een voorstel hierover te kunnen voorleggen. van de metaalindustrie (vooral de scheepsbouw), maar daarnaast in toe nemende mate ook in andere takken van het bedrijfsleven en de overheid. Evenals „De Bonkelaar” is het kantoor pand van Ydo ook een ontwerp van het architectenbureau Stuurman BV in Wad dinxveen. De huidige directeur van Ydo BV is ir. G. A. Bakker. B. en W. vinden de snelle invoering van deze nieuwe belasting, die in de plaats komt van de huidige grondbelasting, personele belasting en straatbelasting, van groot belang omdat er straks belas- tingruimte (ongeveer 162.300,ont staat door het vervallen van de rijks- opcenten op de hoofdsommen van grond- en personele belasting. De on roerend goedbelasting zal geen belasting- verzwaring tot gevolg hebben, aldus Burgemeester en Wethouders in hun voorstel. „Uitdrukkelijk moet worden vermeld dat het alleen gaat om de financiering van projecten, die door een snelle uit voering de werkloosheid kunnen bestrij den. De exploitatielasten blijven vanzelf sprekend voor de gemeente,” aldus het progressieve raadslid Verbaan. bouwplan komt van de grond door een goede samenwerking tussen het bedrijfs pensioenfonds voor de metaalindustrie (belegger), bouwbedrijf Rehorst BV (bouwer), het GAK, de georganiseerde middenstand en de gemeente. De Kerk weg tussen de Kanaalstraat en het Sta tionsplein zal voor al het verkeer (be halve voetgangers) worden afgesloten. Deze door Sjaak Noteboom gemaakte „luchtfoto” vanaf een open brug maakt ook duidelijk hoeveel bomen er in het centrum van ons dorp nog staan. En aan het behoud van deze bomen wordt in ons dorp gelukkig veel waarde ge hecht. In de gemeenteraad toont het progressieve raadslid H. van Ek zich nogal eens een warm pleitbezorger voor het behoud van de onmisbaar gebleken bomen. Hij sprak daarover weer in de gemeenteraadsvergadering van vorige week, bij welke gelegenheid de heer P. W. Meerkerk (SGP/Hervormde Kies vereniging) informeerde naar de moge lijkheid de voor de bouwactiviteiten in het centrum sneuvelende bomen even tueel te verplaatsen en drs. W. G. de Meer (Progressieven) aandacht vroeg voor het knotten van wilgen in het Waddinxveense. Dat laatste is doorge geven aan de dienst Openbare Werken en Bedrijven. Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 BLOEMTIEK WADDINXVEEN In het antwoord op door het progressieve raadslid drs. W. C. Verbaan gestelde schriftelijke vragen over de werkloosheid heeft het college van Burgemeester en Wethou ders zoals bekend laten weten dat reeds voor enkele maanden van re geringszijde is gevragad om objecten, die ter bestrijding van de werkloosheid in uitvoering zouden kunnen worden genomen. In dat verband kwamen B. en W. met een lijstje met geregistreerde ge meentewerken tot een bedrag van rond vijf miljoen gulden. Dat lijstje blijkt niet geheel juist te zijn. Daarom kwam de heer Verbaan tijdens de begrotingsbe handeling van gisteren met een nieuw projectenlijstje, waarop in volstrekt wil lekeurige volgorde staan: 1. Reconstructie Kerkweg; 2. Sportvelden en trainingsvelden; 3. Algehele reconstructie Streekmuziek- school incl. vervanging verwarming en isolatie; 4. Riolering Brugweg; 5. Ombouw C.V. olie op aardgas, als mede isolatie van diverse scholen en gemeentelijke gebouwen; 6. Versnelde aanleg Bospark; 7. Parkeerterrein vrachtauto’s; mm

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 11