Op die wordt onderwijsvrijheid oneigenlijk gebruikt manier Zuiveringsinstallatie van de band voor 1,8 miljoen Berichtgeving van prot. stichting is misleidend Herkerstening op rijkskosten! Dat wil groepje orthodoxe protestanten met LBO bereiken modebrillen met de beste glazen Dansende burgemeester Mr. Opticien J.Grit gr De schrijver Lager beroepsonderwijs in Waddinxveen (1) Rioolrechten gaan omhoog schiep een parfum als een teder gefluister... f lip ibil WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 DECEMBER ’74 Algemene conclusies door ANDRE DE BRUIN Discriminatie Vernietigend Wijziging onmogelijk Rioolrechten 31 WADDINXVEEN In Waddinxveen kan ten hoogste één school voor Lager Beroepsonderwijs worden gesticht. Zoals uit berichten in het Week blad voor Waddinxveen is gebleken zijn op dit moment twee groeperingen onafhankelijk van elkaar bezig te proberen een school voor Lager Beroeps Onderwijs (L.B.O.) te verwezenlijken. De ene groepering wil een samen werkingsschool voor L.B.O. naar het model van de samenwerkingschool voor Havo/Atheneum te Waddinxveen. Dat model houdt, kort samen gevat, in: Volstrekte gelijkwaardigheid voor alle deelnemende groeperin gen, zowel bestuurlijk als levensbeschouwelijk. Vastgesteld is dat er op dit moment in ons land enige honderden samenwerkingsscholen functioneren dan wel in oprichting zijn. Nieuwerkerk a/d IJssel en IJmuiden Grondslag Geloofsregels Burgemeester C. A. van der Hooft dansend in het Anne Frankcentrum. ast* F •*1 NINA RICCI Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 -13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 -16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Extreme beginselen V 3 F A 1 (Advertentie) Foto Gijs Kooien „De stichting aanvaardt als grondslag de Heilige Schrift als Gods Woord, op gevat naar de Belijdenisgeschriften der Reformatorische Kerken”, zo staat er in art. 2 van de Stichtingsacte voor Pro testants Christelijk Voortgezet Onder wijs, de organisatie die een L.B.O. wil stichten op haar eigen wijze. De kern vraag in deze formulering is uiteraard wat precies met deze omschrijving be doeld wordt. Allereerst dienen we dan te weten dat er in de genoemde stich ting twee schoolbesturen samenwerken. We moeten dus nagaan wat deze twee schoolbesturen onder de Belijdenisge schriften der Reformatorische Kerken verstaan. onderwijs. Allereerst bespreek ik de grondslag van de stichting, vervolgens de daarin tot uitdrukking komende dis criminatie. Tenslotte trek ik vier alge mene conclusies. slag van de Heilige Schrift als Gods woord, volgens de belijdenis uitgedrukt in de 3 Formulieren van Enigheid’*. evangelisering en herkerstening volgens de grondslagen. De raadsleden kunnen zich in hun ver gadering van vanavond ook uitspreken over het met 5 procent optrekken van de rioolrechten, die voor het laatst in 1968 zijn verhoogd. Dit voorstel heeft niets te maken met de overdracht van de riool waterzuiveringsinstallatie en als gevolg waarvan deze kosten voor de gemeente wegvallen, zo blijkt uit een toelichting Een superieure creatie, vol verfijnde charme. Gemaakt om te bekoren met een tikje raffinement en volmaakte vrouwelijkheid. Parfum v.a. 32.- Eau de toilette v.a. 17.- Met het afstoten van de rioolwater zuiveringsinstallatie met de daarbij be horende gebouwen, werken en gronden, waaronder twee dienstwoningen, is in totaal 1.864.600,97 gemoeid. In de overdracht is niet begrepen de plas ach ter de zuiveringsinstallatie. De financiële afwikkeling van de gang van zaken ge beurt volgens een door het hoogheem raadschap opgesteld plan. Orfyticci NLNARKCI ftrir gen gedaan verzoek tot deelneming aan het bestuur „door het zittende bestuur” van de stichting geaccepteerd dient te worden. Wie na dit nog enige illusie mocht hebben overgehouden over de mocratische mogelijkheden op grond van de stichtingsacte, die wil ik dan uit hetzelfde artikel 5 nog deze zin ter over denking geven „de benoeming (van het definitieve bestuur - toevoeging van on dergetekende) geschiedt in onderling overleg en zodanig, dat het bestuur in zijn totaliteit een zo goed mogelijke af spiegeling is van alle protestants chris telijke groeperingen in het/de voedings- gebied(en) van de school/scholen, die van de stichting uitgaan. Niemand is benoembaar die niet bereid is vooraf instemming te betuigen met grondslag en doel der stichting door onder tekening daarvan”. een bril van grit.die staat...die zit! ”Nu ook winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, telefoon 01820 - 18492.” 1. De berichtgeving van de zijde van de Stichting voor Protestants Christelijk Voortgezet is bewust en/of onbewust misleidend geweest. 2. Alle berichten gedaan door individu ele personen uit het stichtingsbestuur over democratisering van de stichting of verandering van de stichting in een vereniging moeten op grond van de door mij gesignaleerde waterdichte formules in de stichtingsacte als mis leidend worden beschouwd. 3. Omdat in Waddinxveen slechts één school voor L.B.O. kan worden ge sticht kan de bedoeling van een stich tingsbestuur dat zich zo orthodox op stelt op een zo anti-democratische wijze geen andere zijn dan die van evangelisatie en herkerstening. Voor deze herkerstening komen in aan merking de leerlingen die afkomstig zijn uit de minder orthodoxe prote stantse gezinnen, uit de katholieke en de buitenkerkelijke families. 4. Toekenning van een school op deze door mij gesignaleerde basis in een gemeenschap wier karakter volstrekt afwijkt van de orthodoxe grondslag zoals geformuleerd in de stichtings acte moet strijdig zijn met de bedoe lingen van artikel 208 van de grond wet, d.w.z. is strijdig met de vrijheid van onderwijs. WADDINXVEEN De Waddinxveense raadsleden worden vanavond gevraagd re rioolwaterzuiveringsinstallatie in de Oranjewijk en daarmee de gemeentelijke taak van zuivering van afvalwater met ingang van Nieuwjaarsdag 1975 over te dragen aan het hoogheemraadschap van Rijnland. Tot die overdracht werd in beginsel al op 29 mei 1968 besloten. Het blijkt dat deze kleine groep van orthodoxe protestanten een stevige greep op het Waddinxveense onderwijs wil krijgen. Indien zij dit nastreven voor die'jeugd wier ouders deze ortho doxe beginselen onderschrijven, kan hun activiteit verdedigd worden volgens ar tikel 208 van onze grondwet, waarin ook deze vrijheid van onderwijs in prin cipe verankerd is. Indien de werkzaam heden van déze groep gericht zijn op evangelisatie en herkerstening van an deren, wordt een oneigenlijk gebruik ge maakt van deze onderwijsvrijheid. Een gebruik dat - mits door het ministerie van onderwijs toegestaan - simpel ge zegd neerkomt op: Herkerstening op rijkskosten. Voorstellen tot wijziging worden alvo rens in stemming te worden gebracht eerst voorgelegd aan de zojuist genoem de besturen.” Art. 11„De stichting kan niet worden opgeheven dan met instem ming van de besturen der in art. 5 ge noemde rechtspersonen. Voorstellen tot opheffing worden alvorens in stemming te worden gebracht eerst voorgelegd aan de bedoelde besturen”. Artikel 12: „In gevallen, waarin deze statuten of het krachtens deze statuten vastgestelde huishoudelijke reglement niet voorzien, dan wel wanneer er verschil van inter pretatie mogelijk is, beslist het bestuur”. Mijn conclusie is dat het stichtingsbe stuur van een eventueel gestichte school voor L.B.O. willens en wetens vastge klonken zit aan de besturen van de deel nemende scholen. Willens en wetens. Tot behoud van de de grondslag. Tot Ook deze passage vraagt om een ver nietigend commentaar. Een bestuur kie zen in onderling overleg sluit een vrije verkiezing door alle ouders van de leer lingen die de school bezoeken volkomen uit. En wat de democratische inhoud en waarde mag wezen van de voorgeschre ven „afspiegeling van alle christelijke groeperingen” ontgaat mij daarom om dat zij aan één en hetzelfde grondbegin sel moeten voldoen. Immers: Niet alle christelijke groeperingen en personen onderschrijven de uiterst orthodoxe grondslag (die mijns inziens meer voer is voor goedgeleerden, geschiedkundigen en rechtsgeleerden dan voor gewone stervelingen. Aangetoond is hiermee wat in de stich tingsacte voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs bedoeld wordt met de Belijdenisgeschriften. Resteert de vraag, althans voor degenen die niet zo erg thuis zijn in deze kwesties, wat dan wel die Formulieren van Enigheid zijn. Heel kort samengevat: Het zijn geloofs regels, samengevat in drie kerkelijke do cumenten, te weten: De Nederlandse Geloofsbelijdenis, de Heidelbergse Cate chismus uit 1563 en de Vijf leerregels van de Nationale Synode van Dordrecht uit 1619. Men bedenke bij de beoorde ling van de 3 Formulieren dat ze voor al van theologische aard zijn en groten deels geformuleerd zijn in een tijd waarin men andere of enigszins vrij zinnige opvattingen met grote felheid placht te veroordelen of met de wapens te bestrijden. Mijns inziens zijn ze thans zeker niet meer kenmerkend voor het denken van de meeste christenen over de naaste. Duidelijk is dat de twee schoolbesturen die samen de Stichting voor het L.B.O. vormen door deze (en geen andere!) grondslag te kiezen zeer bewust een meer „aards gerichte” doel stelling afwezen voor hun LBO. Dit is daarom zo duidelijk, omdat juist de laat ste jaren in de kringen van het prote stants christelijke onderwijs juist aan die aardse opdracht van het protestants christelijk onderwijs - met veel bijval - zo’n grote aandacht is besteed. Ik denk hiermee aan de instemming van de zijde van de Unie voor School en Evangelie, ’t Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en het Christelijk Nationaal Vakver bond. Zeer in het bijzonder denk ik hierbij aan hetgeen de heer Lanser, voorzitter van het CNV heeft gezegd voor de NCRV. Bestuursleden die zich later minder ge lukkig zouden gaan voelen met de grondslag van de school zullen direct het veld moeten ruimen. Ook al omdat ze tevoren beloofden de grondsdag niet ze zullen aantasten. Ze kunnen strikt ge nomen zelfs niet discussiëren in bestuurs vergaderingen over verandering van de grondslag. Dat er over een oudercommissie in de statuten niets wordt voorgeschreven, is al even veelzeggend. Het is n.l. voor zeer orthodoxe protestanten een uitge maakte zaak dat op hun scholen geen oudercommissie moet kunnen worden ingesteld. Dit bleek in 1973 nog bij de beraadslagingen over oudercommissies in de Staten Generaal. WADDINXVEEN De aan de Bilderdijklaan wonende Waddinx- vener André de Bruin, historisch drs. en leraar geschiedenis te Rotterdam, is onder andere lid van de landelijke studiecommissie Algemene School. Publiceerde di verse artikelen in de onderwijs- pers over samenwerkingsscholen, waarvan hij een voorstander is. Bereidt een onderwijssociologi- sche publicatie voor over samen werkingsscholen in Nederland. In het Weekblad voor Waddinxveen krijgt hij desgevraagd de ruimte om enkele kritische artikelen te schrijven over de plannen om in Waddinxveen te komen tot de stichting van een school voor La ger Beroeps Onderwijs. In zijn eerste artikel bespreekt hij op zeer kritische wijze de stichtings acte van de Stichting voor Pro testants Christelijk Voortgezet Onderwijs voor Waddinxveen. Wat het model van de andere groepe ring, de „Stichting voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs voor Waddinxveen” inhoudt is slechts aan ingewijden bekend. Door bemiddeling van het Ministerie van Justitie ontving ik alle stukken die op deze stichting be trekking hebben. Na bestudering ervan ben ik tot een aantal belangwekkende en voor de Waddinxveense samenleving be langrijke conclusies gekomen. WADDINXVEEN Burgemeester C. A. van der Hooft maakte zaterdagavond in de grote zaal van het Anne Frank-centrum een dansje ter gelegenheid van het een jarig bestaan van de Waddinxveense dansvereniging „The Old Classic”. De heer Van der Hooft sprak eerder een aantal vriendelijke woorden aan het adres van de organisatoren en liet de verloting officieel van start gaan. Alle bezoekers kregen bij de ingang een corsage uitgereikt en vermaakten zich in de in kerstsfeer gestoken zaal een avond lang op muziek van het Goudse achtmansorkest „What’s New”, waarvan wordt gehoopt dat het spoedig nog eens terug zal komen. „The Old Clas sic” houdt op zaterdagavond 11 januari het Nieuwjaarsbal. Aanwezig zal dan ook zijn het internationaal bekende (amateur) danspaar „The Duo Dancing”. Deze nogal harde conclusie zal ik hoofdzakelijk toelichten aan de hand van van de stichtingsacte van de hier voor genoemde Stichting voor Prot. Chr. Voortgezet Onderwijs voor Wad dinxveen, die streeft naar een orthodoxe protestantse school voor Lager Beroeps- optiek db toumci drogisterij parfumerie groensvoorde 10 waddinxveen A Het eerste schoolbestuur wordt ge vormd door de „Stichting voor Prote stants Christelijke Mavo”. In de stich tingsacte van deze MAVO (art. 2) staat dat „haar grondslag is de Bijbel als Gods Woord opgevat naar de Drie Formulie ren van Enigheid, zoals die door de Sy node van Dordrecht anno 1619 zijn vastgesteld”. De tweede deelnemende partij in de stichting heet officieel de „Vereniging voor christelijk algemeen voortgezet onderwijs en beroepsonder wijs voor Gouda en omstreken, te Gou da”. In artikel 2 van de verenigingsacte staat: „De vereniging staat op de grond- Wie in Waddinxveen mocht hopen op wijziging van deze waterdichte statuten, bijv, wijziging van de grondslag of ver andering van de stichting in een vereni ging, geef ik ter overdenking de belang rijkste gedeelten uit de artikelen 10 t/m 12. Art. 10: „De statuten van de stich ting mogen niet worden gewijzigd dan met instemming van de besturen der in art. 5 genoemde en bedoelde rechts personen. De bril gaat tegenwoordig steeds meer met de mode mee. Een goede zaak, want de bril bepaalt mede uw uiterlijk. Maar wat is nu ei genlijk een echte bril? Een rek vol monturen is nog geen rek vol brillen. Alleen de vakkundige opticien is in staat in het door u gekozen montuur op de juiste wijze 2 glazen te slijpen. Daarvoor moet hij grondig zjjn opgeleid. De krantenlezer heeft via de persberich ten, afkomstig van de bovengenoemde Protestantse stichting voorgeschoteld gekregen dat er sprake is van een dood gewone school voor christelijk voortge zet onderwijs. De werkelijkheid is dat de stichting in feite gedragen wordt door enkele zeer orthodoxe protestanten, die een school willen die o.a. berust op grondslagen uit het jaar 1619. Dezelfde beginselen die ten grondslag liggen aan de Hervormde kleuter= en basisscholen in Waddinxveen. Beginselen die zo ex treem zijn dat zij slechts door middel van indoctrinatie zijn over te brengen op kinderen. Deze orthodoxe tendens, de bijpassende ondemocratische sfeer en de noodzakelijke indoctrinerende in stelling zijn daarom zo opvallend, om dat de meeste opvoedkundigen van protestantse huize thans pleiten voor niet-indoctrinerend onderwijs, voor een onderwijs waar ook bij de levensbe schouwelijke vorming uitgegaan wordt van het kind. Met het woord discriminatie, ontleend aan de Latijnse taal, wordt in de aller eerste plaats bedoeld: Het maken van onderscheid. Dat er in de stichtingsacte van de Stichting voor Prot. Chr. Voort gezet Onderwijs sprake is van discrimi natie zal ik thans aantonen. We herin neren ons dat er twee besturen deelne men in en door mij te bespreken Stichting voor Protestants Christelijk Voortgezet Onderwijs. Uitbreiding van het bestuur met andere rechtspersonen is wel mogelijk, want in art. 3 en 5 van de stichtingsacte is de mogelijkheid open gehouden voor „samenwerking in alles wat tot plaatselijke en algemene be langen van het christelijk onderwijs be hoort” (art. 3), terwijl „gelijke bevoegd heid zal toekomen aan andere rechts personen, welke de oprichting en in standhouding van scholen voor christe lijk voortgezet onderwijs ten doel heb ben” (art. 5). Dat lijkt vol perspectief en reuze democratisch. De werkelijkheid is anders, want art. 5 vermeldt nadrukke lijk dat deze „gelijke bevoegdheid” al leen aan diegenen wordt toegekend die de grondslag en doelstelling van de stichting onderschrijven”. En om elke vergissing uit te sluiten wordt daar nog aan toegevoegd dat een door nieuwelin- Èfc-" SifW ”,!W‘ -iffffl

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 13