Wethouder Van Gent: BEZINNING 5 MEI JUIST KUNSTWERK VAN DE WEEK MUURDECORATIE AAN KLEUTERSCHOOL Drs. Aart Sliedrecht Wethouder P. F. J van WEEKBLAD-CARTOON Na algemene beschouwingen Wethouder Huizer geeft raad cijfers over buitenlandse werknemers „Deze mensen zijn volledig in samenleving opgenomen Schie (CDA): „Voor eigen woningbouw is weinig grond beschikbaar” Stroom duurder SEIZOEN- ABONNEMENT OVERDEKT ZWEMBAD Wijzigingen in commissie- verordeningen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 19 DECEMBER ’74 door KEES VERWEIJ Milieu W ADDINXVEEN Deze decoratie is te vinden op de muur van de rooms-katholieke kleuterschool „Prins Willem-Alexander” aan de Peter Zuidlaan. Camping Onderwijs WADDINXVEEN De suggestie van de raadsfractie van de Pro gressieven om bij de herdenking van de bevrijding in het komende jaar plaats in te ruimen in het programma voor bezinning op de on vrijheid en onderdrukking, die in grote delen van de wereld bestaat, is door de „eigen” wethouder A. H. van Gent overgenomen. De wet houder van onderwijs, schoolgezondheidszorg, sport, cultuur en re creatie merkte over het hem gevraagde oordeel over een voorstel tot adoptie van een gemeente in een ontwikkelingsland (eveneens gedaan door de Progressieven) het volgende op: „Het behoeft geen betoog, dat een dergelijk voorstel bij het college sympathie ontmoet. Echter, lijken de reële mogelijkheden tot het verlenen van materiële steun op dit gebied, gezien de bestaande jurisprudentie, niet groot. Uit de ver schillende uitspraken is het standpunt van de Kroon als volgt samen te vatten: naast particuliere activiteiten is zowel de zorg voor ont wikkelingssamenwerking zelf als de zorg voor de voorlichting ter zake een aangelegenheid van het rijk. Om deze redenen en ook in dien een duurzame band ontbreekt van de gemeente met betrekking tot het beoogde ontwikkelingsproject of met de ontwikkelingssamen werking en de voorlichting terzake in het algemeen, strekt de uitgaaf niet tot behartiging van enig gemeentelijk belang en is deze niet voor goedkeuring vatbaar. Er zal bezien moeten worden wat er ter zake tot de mogelijkheden kan behoren.” Muurdecoratie kleuterschool „Prins Willem Alexander” WADDINXVEEN Bij de huidige ontwikkeling van de woningbouw in Waddinxveen zullen slechts in beperkte mate gronden beschikbaar zijn voor eigen bouwplannen, zoals deze door een groep van 30 inwoners in Groenswaard 3 destijds aan de Weidezoom en het Distelveld zijn gereali seerd. - G - algemene beschouwingen Waddinxveense i den. Dat heeft wethouder P. F. J. van Schie (CDA) van openbare werken en bedrijven, ruimtelijke ordening, woningbouw, verkeer en milieuza ken vorige -week woensdagmiddag in eerste instantie geantwoord op de i van de gemeenteraadsle- Rijksgenoten WADDINXVEEN Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) heeft tijdens de vorige week gehouden begrotingsbehandeling de Waddinxveense gemeenteraadsleden een opsomming gegeven van het aan tal buitenlandse arbeidskrachten in ons dorp en de wijze waarop zij zijn gehuisvest. Structuurstudie ARP FM? „Ten aanzien van het onderhoud van straten en wegen concludeert het college uit de algemene beschouwingen dat door drie fracties wordt aangedrongen op een handhaving of verhoging van het onder- houdspeil en door de fractie van de Progressieven op een drastische bezuini ging van rond 100.000,- op het totaal geraamde bedrag van uit te besteden herstratingen ad 440.000,-. Het her- stratingsprogramma voor 1975 is nog opgesteld vanuit het tot heden geldende beleid, dat ieder jaar in elke wijk een of meer straten dienden te worden aan gepakt. Een kritische benadering is in de beleidsnota toegezegd.” „Het college vindt de gedachte van de Progressieven-fractie, op niet al te grote afstand van het sportpark „De Sniep” een camping aan te leggen op zichzelf zeer aantrekkelijk. Het college ziet hierin echter geen directe taak voor de gemeente, maar voor particuliere exploitatie. Indien deze bereidheid tot particuliere exploitatie zou bestaan dienen in het bestemmingsplan-West gronden voor een camping te worden gereserveerd. Ruimtelijk zijn er moge lijkheden bij het toekomstige zoetwaterkanaal of ten westen van de Piasweg.” „Het college zal gaarne binnen afzienbare tijd met de raad een standpunt bepalen over de toekomstige basis voor deelname in het recreatieschap Reeu- wijkse Plassen. Het college zal dan tevens de raad inzicht verschaffen welke financiële gevolgen eventuele uittreding uit het recreatieschap voor de ge meente heeft.” Wethouder Van Gent zei vorige week woensdagmiddag in een eerste reactie op de algemene beschouwingen verder: „In februari verschijnt de beloofde onderwijsnota. Daarin zullen uiteraard ook de uitgangspunten, die vorig jaar van de kant van de Progressieven werden opgesomd, als bouwsteenen zijn terug te vinden. Het college denkt aan een behandelingsprocedure van deze nota in twee lezingen. Na aanbieding aan de raad en bespreking van deze nota in onderwijscommissie en schoolraad kan de behandeling in de raad tot een voorlopige vaststelling van de hoofdlijnen van de nota leiden. Met de fractie van de Progressieven gaan wij akkoord daarna alle daarvoor in aan merking komende geledingen van het onderwijs in Waddinxveen bij de nadere uitwerking te betrekken, waarna de raad tenslotte tot definitieve vaststelling van de nota besluit”. „Het college heeft vorig jaar reeds medegedeeld het standpunt in te nemen, dat de streekmuziekschool in deze gemeente blijvend in stand moet worden gehouden. Dit standpunt is in onze beleidsnota voor 1975 herhaald en daarbij is tevens aangegeven, hoe aan de stichting de nodige financiële middelen kunnen worden verschaft. Wij stellen thans voor 20.000,toe te voegen aan het subsidie van de muziekschool. Dit aanvullende bedrag zal echter niet voldoende zijn het exploitatie-tekort van de school in 1975 te dekken. Het college zal daarom ook trachten de muziekschool in aanmerking te doen komen voor rijkssubsidie. Inmiddels worden ook met verschillende naburige gemeenten de mogelijkheden onderzocht of door samenwerking met andere muziekscholen of langs andere weg de financiële lasten van de school kunnen worden verlicht.” Ook de verordening die de bevoegd heden en samenstelling van de gemeen telijke commissie voor het marktwezen (die onder voorzitterschap staat van wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) regelt moet vanavond worden gewijzigd. Deze commissie be staat uit tenminste tien en ten hoogste twaalf leden. Naast de voorzitter moe ten worden benoemd twee raadsleden, twee regelmatig de weekmarkt bezoe kende huisvrouwen, twee georganiseer de vrouwen, drie marktkooplieden en twee leden, die uit hoofde van hun maatschappelijke positie geacht worden een positieve bijdrage te kunnen leveren tot de bloei van de markt. De verorde ning voorziet erin dat de twee regel matig de weekmarkt bezoekende huis vrouwen ook na een oproep in het Weekblad voor Waddinxveen kunnen worden benoemd. Foto Gijs Kooren „Omdat in onze gemeente zelfs een ambtenaar belast met milieuzaken ontbreekt, blijft het college voorzichtig in het doen van toezeggingen. Naast voortzetting van het milieubeleid zoals dit in het beleidsprogramma en de be leidsnota is aangehouden zal het college ernstig overwegen of de door de diverse fracties aanvullend gedane suggesties voor uitvoering vatbaar zijn. Proeven met straatverlichting welke alle uren op halve kracht brandt zullen in niet voor af bekend te maken straten worden ge nomen”. WADDINXVEEN Onze plaatsgenoot Aart Sliedrecht is aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam geslaagd voor zijn doctoraal economische wetenschap pen. re termijn leiden tot andere begrotings cijfers. Een direct resultaat voor de be groting 1975 (met als doel bezuiniging) zal slechts merkbaar zijn wanneer er be zuinigd wordt op de post „werken voor derden”, waaronder begrepen zijn leve ranties en uitbestede werken. Een bezui niging op loonkosten (d.w.z. op het aan tal personeelsleden) leidt slechts tot ver schuiling van het betreffende bedrag naar een post wachtgeld en levert geen vrij besteedbare bedrag op, tenzij er ontslagname of pensionering plaatsvindt. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de post tractie. Om deze reden is een groot deel van de door de fractie van de Progressieven voorgestelde bezuiniging niet realiseerbaar, al zou de hele raad er achter staan. (Het betreft hier plusminus 55.000 van de voorgestelde 220.000). ..„o ia wil v aiii.vn a| het toelatingsbeleid WADDINXVEEN De electriciteits- tarieven, voor wat betreft de met de ge meente Leiden aangegane stroomleve- ringsovereenkomst, moeten opnieuw door de Waddinxveense gemeenteraad worden aangepast. De stroomleverings- overeenkomst met Leiden loopt per 1 januari 1976 af. De tarieven gaan per 1 januari 1975 met 1 cent per kWh om hoog. „Over het partieel onderwijs het volgende: Van de 676 15- en 16-jarigen volgen er 531 volledig dagonderwijs en staan er 94 ingeschreven bij het leer lingstelsel of op vormingsinstituten. Een groep van 38 kinderen is werkzaam zonder te voldoen aan de partiële leerplicht, terwijl van 13 kinderen nog geen gegevens werden ontvangen. Naast de sanctie op de inschrijvingsplicht kan de naleving op de partiële leerplicht indirect worden bevorderd door het in schakelen van de arbeidsinspectie voor het toezicht op het gedeeltelijke ar- beidsverbod.” WADDINXVEEN Vanaf Nieuw jaarsdag bestaat de mogelijkheid een abonnement te nemen voor het over dekte zwembad in „De Sniep”. De van avond vergaderende gemeenteraad wordt voorgesteld bij wijze van proef abonne menten uit te geven met een geldigheids duur van een half seizoen (als regel ja nuari tot en met april of september tot en met december). Burgemeester en Wethouders tonen voorkeur voor een persoonlijk abonnement, voorzien van een foto. In het voorstel van het college worden als tarieven genoemd: 50, per abonnement per half seizoen voor personen jonger dan 16 jaar en 80,— per abonnement per half seizoen voor ouder. Tot invoering van een abonne ment voor het overdekte zwembad kan worden besloten nadat reeds meerdere malen hierom is gevraagd. WADDINXVEEN Hoewel de leden van de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd nog moeten worden benoemd wordt de van avond vergaderende gemeenteraad al vast voorgesteld de verordening te wij zigen. Het gaat er om dat wordt gere geld dat de commissie gaat bestaan uit een lid-voorzitter (B. en W. zijn van plan daarvoor wethouder A. H. van Gent (Progressieven) aan te wijzen), twee raadsleden en tenminste vijf niet-raads- leden. „De duidelijke winst van het tot nu toe bereikte resultaat van de gemeente lijke structuurstudie is, dat duidelijk is gebleken, dat de overgrote meerderheid van de bevolking op dit moment kiest voor een bevolkingsgroeimarge gelegen tussen 0% en 1 per jaar en een groei- richting naar het zuiden.” „Het beleid zal, ook voor de dienst openbare werken, moeten worden vast gesteld uitgaande van een aantal uit gangspunten, bijvoorbeeld: de mate van serviceverlening aan de bevolking het onderhoudspeil dat voor de wegen en straten minimaal nood zakelijk wordt geacht de wijze van beplanting van onze groenvoorziening de mate waarin met eigen personeel wordt gewerkt of uitbesteed het al of niet op wachtgeld stellen van overtollig geacht personeel het gewenste (of toelaatbaar geachte) peil van onderhoud en schoonmaken van gebouwen het al of niet maaien van bermen, de baggerpolitiek enz.” „De huidige begroting van openbare werken gaat uit van het in de laatste jaren gevoerde beleid. Wijziging op be leidsonderdelen, gehoord de voor- en tegenargumenten, zou op korte of lange- 1 Wethouder Van Schie zei dat het col lege van Burgemeester en Wethouders van plan is om de Waddinxveners die zich nu voor dit soort projecten hebben gemeld na afloop van het debat over de woningbouw 1975-1979 een duidelijk antwoord te geven. Verder merkte hij Een aantal rijksgenoten uit Suriname heeft inmiddels in onze gemeente de be schikking verkregen over eigen huis- i vesting t.w. 6 gezinnen met eigen huis- vesting, terwijl twee gezinnen inwonend zijn en één kostganger. Er hebben zich bij de maatschappelijke begeleiding geen moeilijkheden voorgedaan. Integendeel dit heeft een zeer prettig verloop gehad. De opname van deze rijksgenoten onder ons is een vanzelfsprekend gevolg van 1 van de rijksover heid, welke op zich weer nauw verband houdt met de dekolonialisatie van Suri name. Tot op heden behoeven in onze gemeente in dit opzicht geen speciale maatregelen getroffen te worden. Met uitzondering van de buitenlandse arbeidskrachten bij de NKF aan de Noordkade, die een eigen begeleiding hebben, zijn in Waddinxveen twee Turk- I se, zes Portugese en vijf Marokkaanse gezinnen met eigen huisvesting geves tigd. Zes kostgangers wonen in de ge- I meente; zeven buitenlandse arbeiders I wonen samen met landgenoten. De wet- I houder deelde mee dat de plaatselijke samenleving deze mensen volledig heeft I opgenomen. I Tijdens de algemene beschouwingen hadden vooral de Progressieven gezegd I dat uit het welzijnsbeleid zoals dat deze fractie voorstaat onder meer moet spre ken de solidariteitsgedachte ten aanzien van minderheidsgroepen, zoals bejaar den en buitenlandse werknemers. Over de door wethouder Huizer ter sprake ge brachte integratie had het progressieve raardslid drs. W. C. Verbaan zo zijn twijfels als hij ziet hoe „eenzaam” bui tenlandse werknemers zich bijvoorbeeld in het Warnaarplantsoen ophouden. De wethouder was het daar niet mee eens, omdat ze dan op zulke momenten ook gesprekscontacten met elkaar zoeken. Hij zegde wel toe met de NKF contact te zullen opnemen in hoeverre de ge meente de helpende hand kan bieden bij het begeleiden van de bij dat bedrijf werkzame buitenlandse arbeidskrachten. <>p: „Het is duidelijk dat de nieuwbouw zoveel mogelijk tegemoet moet komen aan de verlangens van de bevolking. Wij achten een woningmarktonderzoek vol maakt ongeschikt. Een drietal zaken staan naar onze mening wel vast: er zijn vele inwoners die „zelf” willen bouwen; er is behoefte aan ééngezinswoningen en de Kerkwegbouw voorziet in de be hoefte voor alleenstaanden en onvolle dige gezinnen,” alsdus wethouder Van Schie uit wiens betoog wij nog de vol gende passages lichten. „Overwogen zal worden of er voor bereidende maatregelen nodig zijn om het regionale verkeer zoveel mogelijk buiten het dorpscentrum te houden door de aanleg van een verbindingsweg tussen Noordeinde en Sniepweg achter de Dorpstraat om. Wil men van de tweede brug over de Gouwe - waarop door de gemeenteraad reeds zo vele jaren is aan gedrongen - ook inderdaad het profijt trekken ten gunste van de ontlasting van de hefbrug, dan is de reconstructie van de Kanaaldijk - ook ten zuiden van de Sniepweg - een allereerste vereiste. Deze weg voldoet ten gene dele aan de eisen, die aan een toeleidende verkeersweg tot het dorpscentrum moeten worden ge steld.” „De noodzaak van een spoedige re constructie van het deel Kanaaldijk tot aan de Sniepweg en de Sniepweg ten oosten van de spoorlijn, wordt mede in gegeven door het verwachte intensieve rijwielverkeer na het gereedkomen van Havo/Atheneum en Christelijke Mavo. Het huidige wegprofiel is daarvoor ge heel ongeschikt.” PwAA K.V.P CJ4V.

Weekblad voor Waddinxveen | 1974 | | pagina 9