15-Jarige zangeres: Wiertsema Meubelindustrie Gas en electriciteit m Waddinxveen duurder UITSLAG VERLOTING Waddinxveense Marina mag zich Nederlandse Mary Osmond noemen Bouwvoorlichting trok in ’74 weer meer belangstelling Rehorst BV bouwde in Hellevoetsluis Midden-Oosten beïnvloedt produktie Van den Berg diep in de zorgen „Ik wil niet op haar lijken” Belangrijke bedrijfstak in ons dorp Economische situatie verslechtert in regio Waddinxveense Vespers in Immanuëlkerk breekt been WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 2 JANUARI 1975 door 1 ASTRID VAN HELDEN Detailhandel De Waddinxveense zangeres Astrid van Helden (links) - die zelf binnenkort te zien is in de tv-show ”Toi, toi, toi met Ted” omdat ze lijkt op actrice Willeke van Ammelrooy - praat met de Waddinxveense zangeres Marina (Noorlander). Begroting WADDINXVEEN/GOUDA De gas- en elektriciteitstarieven in Gouda en omstreken (waaronder Waddinxveen) zijn met ingang van gisteren om hoog gegaan. Dit houdt verband met regeringsmaatregelen. De verhoging van de gastarieven is het gevolg van de verhoging van de inkoopprijs van het gas met 5 cent per m3. Gasbedrijf WADDINXVEEN Wie is pre cies de Waddinxveense zangeres Marina? Die redactionele oproep aan de lezers werd gedaan in het Weekblad voor Waddinxveen van enige weken geleden. Er stond een wazige foto bij van een blondine! 'leunend op een luxe auto. Eigen naam, adres of eventuele kwalitei ten waren onbekend. Behalve dat deze geheimzinnige Marina uitver koren was om te komen zingen op de nationale miss Osmond-verkie- zingfinale in Utrecht op 14 decem ber. Import Timmerindustrie Mach inef abr ieken WADDINXVEEN/GOUDA Ook in Midden Holland, waarvan Wad dinxveen onlosmakelijk deel uitmaakt, verslechterd de economische situ atie. Dat blijkt uit bijna elke pagina van het tussen Kerst en Oud en Nieuw verschenen jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken van de gang van zaken in bedrijfstakken en bedrijven in de regio. „Eigen weg” „Beauty” (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Eigen. H. J. Zeypveld meubelfabrieken met totaal 18.000 werk- Foto: Weekblad voor Waddmxveen/Gijs Koo/en ffilfRFtORfl' Ze heeft lang, ravenzwart haar, en een knap gezicht. Wat in het bijzonder op valt is haar lengte. We schatte zo’n één meter tachtig. Ze is volslank. Kort om een ’’beauty”. En de gelijkenis met Mary Osmond, de Amerikaanse die met haar broertjes en zusjes en hun gouden keeltjes miljoenen tieners tot extase weten te brengen, is frappant. Ze geeft een koele hand en zegt: ”U zingt geloof ik ook, hè?!” Dat beves- de grondstoffen belangrijk. In 1975 zal de speelgoedindustrie met een zo klein mogelijke prijsverhoging moeten werken om te voorkomen dat bepaalde artikelen uit de markt worden geprijsd. Vanuit de handel in duurzame gebruiks goederen in de kleinere kernen wordt de Kamer bij herhaling gemeld dat ge vreesd wordt dat het aanpassen van de kernen reeds te laat is om ze de gewen ste koopsfeer te kunnen geven. In een toelichting op de begroting voor 1975 deelt het college van beheer van het GEB mee, dat het oorspronkelijk ge raamde tekort is ontstaan door een ver hoging van de kosten, die het Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland in rekening brengt, met twintig procent en een ver hoging van de kapitaallasten, totaal neer komend op een bedrag van 4,5 mil joen. De verhoging van de electriciteits- tarieven voor klein- en grootverbruik In 1975 wordt wat het elektriciteitsbe drijf betreft, een omzetstijging van 4,5% verwacht (v.j. 5,5%). De lagere raming houdt verband met de propaganda voor energiebesparing. De omzetstijging bij het gasbedrijf wordt °P 7% (v.j. 6%) geschat. Rekening is namelijk gehouden met de overschake ling van enige tuinderijen op aardgas en de vestiging van nieuwe bedrijven in het gebied van het GEB- Het aantal per soneelsleden zal met 342 praktisch gelijk blijven. WADDINXVEEN/HELLEVOETSLUIS Deze maand wordt in het uitbrei dingsplan De Kulck-Zuid te Hellevoet- sluit het eerste blok tuinkamerwoningen, gebouwd door bouw- en aannemings- maatschappij P. Rehorst B.V. uit Wad dinxveen, aan de eigenaren opgeleverd. Met de bouw van de premie-verkoop- woningen werd op 7 februari vorig jaar begonnen. Dit aantrekkelijke en voor Hellevoet sluis nieuwe type woning heeft dermate veel belangstelling getrokken, dat alle 160 woningen reeds binnen vier maan den waren verkocht. Om niettemin ie dereen de kans te geven met de tuin kamerwoning kennis te maken, is een der woningen (Handbalpad 3) door de firma Moerman te Hellevoetsluis als modelwoning ingericht. Burgemeester I. A. A. Aarse en wethouders kwamen reeds een kijkje nemen in de model woning, die sindsdien voor het publiek is geopend. WADDINXVEEN Notaris J. in ’t Hol heeft de trekking verricht van de door Be Fair gehouden loterij, waarvoor in bijna drie weken tijd 5000 loten wer den verkocht. De uitslag luidt: le prijs lotnr 2047, 2e pr. lotnr. 2868, 3e pr. 0136, 4e pr. lotnr. 1781, 5e pr. lotnr. 3239, 6e pr. lotnr. 2603, 7e pr. lotnr. 2799. De prijswinnaars kunnen hun prij zen afhalen op het adres Herculespad 12. Op het gasbedrijf werd oorspronkelijk een nadelig saldo van 517.689 geraamd, een gevolg van de stijging van de lasten met 1,6 miljoen. De verhoging van de gasprijzen met ingang van 1 januari ter dekking van de hogere inkoopkosten van het gas ad ruim 7 miljoen, zal het bedrijf ongeveer 200.000 meer opleve ren, zodat het geraamde verlies kan wor den teruggebracht tot 231.357. Dat is 0,7% van de omzet of 0,3% van het ge ïnvesteerde vermogen. Het college van beheer beraadt zich over maatregelen om dit nadelig saldo op te heffen. De detailhandel heeft in het algemeen een bijzonder moeilijk jaar achter de rug. Prijsstijgingen, lookostenstijgingen, prijsvoorschriften en terughoudendheid bij het publiek brachten zorg. De mid denstander voelt zich verwaarloosd. Dat het winkelapparaat in de kernen wordt aangepast blijkt onder meer uit de door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken gesignaleerde Passage-winkelcen- trumbouw aan de Waddinxveense Kerk- weg. De levensmiddelenbedrijven voeren onderling een steeds scherpere concur rentie, de slagers hadden het in 1974 re delijk, de drogisten krijgen het moeilij- ker, de slijters kampen met een hevige concurrentie, de verkoop in groente- en fruitzaken steeg vorig jaar niet, terwijl de modezaken tevreden zeggen te zijn. WADDINXVEEN Tijdens een vorige week vrijdag gehouden dansavond in het Goudse Kunstmin heeft de 22-jarige me vrouw A. J. van Loon-Bergsma uit Waddinxveen op de dansvloer een lin ker beenbreuk opgelopen. Zij moest in het ziekenhuis opgenomen worden. De verhoging van de elektriciteitstarie ven voor de kleinverbruiker met ingang van 1 februari komt neer op een gemid delde van 9,9%. Ook hier geldt, dat het percentage hoger is naarmate men meer verbruikt. Voor verbruiker tot 300 kwh bedraagt het percentage 7%, voor ver bruikers tot 2400 kwh 12,4% en voor verbruikers tot 6000 kwh 10,8%. De ver hoging zal 1,3 miljoen meer opleveren, waardoor het geraamde exploitatietekort van 1.123.810 zal veranderen in een exploitatieoverschot. Ook de huurtarie- ven voor warmwaterapparaten zullen worden verhoogd. De verhoging komt neer op ongeveer 10%. WADDINXVEEN Dit voorjaar gaat de hervormde Immanuëlkerk een proef nemen met een serie avonddiensten ’met een eigen gezicht’. Op zondag 19 janu ari, 9 en 23 februari zullen vespers wor den gehouden, op zondag 16 en 30 maart leerdiensten. Voor de drie te houden vespers, die worden voorbereid door een werkgroep voor de eredienst, wordt één orde van dienst samengesteld, waarin een sterk accent wordt gelegd op het litur gisch element. Op een gemeenteavond na deze bijzondere avonddiensten zal over de proefneming van gedachten worden gewisseld. W Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 Op 6 april van het net afgelopen jaar is het allemaal begonnen. Marina: ”Op die dag ben ik met het zingen begon nen, op een Osmondparty in Delft. Ik had een bandje gestuurd naar het pop- WADDINXVEEN/GOUDA/AMSTERDAM De positie van driekwart van de Nederlandse meubelindustrie is in 1974 verslechterd, zo hebben dezer dagen de dag bladen met grote koppen bericht over de gang van zaken in deze juist voor Wad dinxveen nog zo belangrijke bedrijfstak. Verwacht mag worden dat een aantal be drijven, dat nu op de grens van rentabiliteit zit, dit nieuw jaar in grote moeilijk heden zal raken. Er zijn in ons land 481 nemers. Niemand voelde zich echter geroepen te reageren. Na enig speurwerk zijn we er tenslotte toch achter gekomen wie de ware Marina is. Wat blijkt nu: deze Waddinxveense mag zich de Neder landse miss Mary Osmond noemen! Als we ons bij de ouderlijke woning van de zangeres aan de Mauritslaan vervoegen, doet haar moeder open, een vriendelijke vrouw. Door een lan ge gang leidt ze ons de gezellige huis kamer binnen. Daar zien we eerst de vader die zich verre van de showbiz houdt en het eerzame beroep van bus chauffeur uitoefent. En dan eindelijk komt Marina tevoorschijn, of beter Ma rina Pieternella Noorlander, oud vijf tien jaar. Dat de meubelindustrie - waar de onder- handelingen over een nieuwe CAO zijn vastgelopen op de weigering van de werkgevers om een reële loonsverhoging te geven - diep in de zorgen zit is een conclusie van het Amsterdamse markt onderzoekbureau Ecoplan. In het jaar overzicht van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Gouda en om streken staat dat de Nederlandse meubel fabrieken in oktober nog voor bijna twee maanden werk hadden en dat er in november een stroom van werktijdver kortingen op gang is gekomen. In totaal hebben nu 17 bedrijven arbeidstijdver korting, waarbij het gaat om 650 werk nemers. De Kamer meent dat de prijs concurrentie uit het buitenland steeds dodelijker wordt. Een betrekkelijk klein deel van de in dustrie heeft de export sterk kunnen opvoeren, maar voor de gehele branche is volgens Ecoplan de groei er echt uit. Gemiddeld is de omzet in geld met vijf tien procent toegenomen, maar in volu me is zij maar met enkele procenten ge stegen. Aangezien het aandeel van de Nederlandse meubelindustrie in het bin nenland ten opzichte van 1973 gelijk is gebleven, is de toeneming in hoofdzaak ten goede gekomen aan de import. Op het ogenblik wordt ongeveer de helft van het totale aanbod aan meubelen in ons land geïmporteerd. Het aandeel van het buitenland neemt elk jaar toe, voor al uit West-Duitsland, België en Enge land. Enkele Oost-europese landen, zo als Roemenië en Joegoslavië hebben zich volgens Ecoplan een klein maar sterk toenemend aandeel opgebouwd. In totaal is voor meubelen dit jaar 2,5 miljard uitgegeven tegen vorig jaar 2,2 miljard. Daarbij komen dan nog de uit gaven voor woningtextiel en behang, verf, e.d., die in 1973 samen 2,1 mil jard hebben bedragen. Ecoplan stelt vast dat tegenover de versnippering in de meubelindustrie de distributie steeds ver der is geconcentreerd. Hierdoor heeft de distributie een krachtige positie gekre gen ten opzichte van de industrie. Bo vendien heeft de distributie zelf een deel van de import naar zich toegetrokken, mede waardoor zij de marktverhoudin gen deels kan dicteren. De toenemende kostendruk in de distri butie heeft bovendien geleid tot sterke schaalvergroting in de vorm van „vlucht naar de weide” of in de opzet van grote wooncentra en woonwarenhuizen. Als voorbeelden van schaalvergroting en concentratie noemt Ecoplan Vandermeer Meubelen tien vestigingen met een totale omzet van 90 a 100 miljoen, en de overneming door Van Reeuwijk van De Tijdgeest. WADDINXVEEN/GOUDA Het op 29 augustus 1972 door minister drs. B. J. Udink van Volkhuisvesting en ruimtelijke or dening geopende Bouwvoorlich- tingscentrum aan de Staringiaan trok in 1974 weer meer belang stelling van zowel exposanten als bezoekers. Dit staat in het jaar overzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. De belang stelling van het publiek voor des kundige mondelinge voorlichting van een architect, zonder dat daarvoor kosten worden bere kend, blijkt in een grote behoefte te voorzien. Het Bouwvoorlich- tingscentrum, dat wordt geëxploi teerd door de Stichting Bouw voorlichting Midden-Holland die mede op initiatief van burgemees ter C. A. van der Hooft werd op gericht, heeft ten doel voorlich ting te verstrekken over de mate rialen, die gebruikt worden in de bouw en bij de inrichting van ge bouwen en woningen. De expo sitieruimte, aanvankelijk 1600 vierkante meter groot, werd ver dubbeld tot 3000 vierkante meter. Het aantal exposerende bedrijven kan daardoor toenemen van 36 tot 58. Een deel van de nieuwe ruimte is bestemd voor het hou den van tentoonstellingen. Direc teur van het Bouwvoorlichtings- centrum is de heer H. J. Polder man. Het bestuur van de stichting wordt voorgezeten door ir. J. Kremers, directeur gemeentewer ken te Gouda. tigen we, en vragen haar of ze niet met ”u” wil spreken, in het begin ver loopt het gesprek stroef. Marina staat nog onwennig tegenover contacten met de krant. Later wordt ze rustiger en wijkt haar verlegenheid. Ze vertelt: "Ik ben met het zingen begonnen om dat ik het leuk vind. Het is een van mijn hobby’s. Of ik beroeps wil wor den, weet ik nog niet. Ik probeer met het zingen wel door te gaan. Zangles heb ik nog niet gehad. Ik speel een beetje gitaar, maar mezelf begeleiden kan ik niet. Optreden doe ik wel eens, op feestjes of zo. Maar nog niet voor radio en televisie.” Ze vervolgt: ”M’n vrienden hebben een studiootje. We proberen daar iets te doen. Ik zing nu met platen van in het algemeen schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken: „Dit doet wat kinderlijk aan want vanzelfsprekend houdt ook de fabrikant er rekening mee dat omwo nenden geen hinder zullen ondervinden, omdat ook het personeel dat niet wil. Machines die herrie maken en appara tuur die stof veroorzaakt zijn allang on verkoopbaar geworden. Het nu voorbije 1974 werd in de verfindustrie geken merkt door de fatale uitwerkingen van de oliecrisis op de grondstoffenmarkt in het algemeen die hun neerslag vonden in drastisch stijgende prijzen. Het ren dement in deze bedrijfstak daalde sterk doordat de prijsverhogingen van het eindproduct achterbleven bij de prijs verhogingen in de grondstoffensector. In de komende jaren zal de te snelle en overmatige groei van de laatste jaren opgevangen moeten worden. Bovendien moet rekening gehouden worden met een dalende vraag. In de doe-het-zelf-sector ziet het er rooskleuriger uit. In het tegen de 100 pagina’s tellende jaaroverzicht van de Kamer worden lang niet alle bedrijven bij de naam ge noemd. Waar dit bij Waddinxveense be drijven het geval is hebben wij ze aan gehaald. Het parool voor iedereen moet zijn dat een recessie niet wordt bestre den met praten doch met werken. De Kamer: „Er is geen crisis hier, er lijkt er ook geen te komen. Wel een recessie, die langer zal duren en dieper zal in grijpen dan de kleine recessies van de afgelopen kwart eeuw”. Gunstig wordt dc situatie in de metaal nijverheid genoemd en wel in praktisch alle sectoren: scheepsbouw en scheeps- benodigdheden, in de machinefabrieken en in de molenbouwbedrijven zowel als de koel- en luchttechniek en de carros- seriebedrijven. Wel is er een tekort aan werknemers. De speelgoedindustrie boekte in 1974 een hogere omzet dan het jaar ervoor. Dat betekende dat de vraag naar het kwaliteitsprodukt is toegenomen. Het personeelsprobleem is zonder het in schakelen van vrouwelijke arbeidskrach ten niet op te lossen. Ook hier stegen De tariefsverhoging komt voor de ver schillende gebruikscategorieën neer op een percentage van 19 tot 51%. Voor verbruikers tot 300 m3 is de verhoging 19% tot 2000 33%, tot 30.000 36%. Voor particulieren, die hun huis met gas verwarmen, komt de kostenstijging neer op 38%. Bij toepassing van de verho ging zal de gasverkoop 199.900 meer opbrengen dan de hogere inkoopkosten voor het bedrijf, die op 7.043.000 wor den geraamd. Het geraamde verlies op de afdeling gas zal daardoor tot 317.757 verminderen. blad Interpop, en toen ben ik uitgeno digd voor de finale. Van de drie over gebleven meisjes ben ik tot miss Mary Osmond gekozen. Het is alleen een titel. Verder niets. Connie Francis mee. Een tijdje gele den heb ik wel proefopnamen ge maakt, maar van de platenmaatschap pij heb ik nog niets gehoord. Mijn ou ders vinden het leuk dat ik zing”. Ma rina Noorlander, die in 1959 in Alphen aan den Rijn werd geboren, zit nog op school, op de nijverheidsschool in Gouda. Ze zegt: "Ik wil er vanaf - Ik wil m’n middenstandsdiploma gaan halen.” De niet zo plezierige situatie in de bouw werkt door in diverse bedrijfstakken. De timmerindustrie zit met een overcapaci teit. Sanering lijkt onmogelijk in deze bedrijfstak waarvoor een lichte verbete ring zeker niet zal optreden voor medio 1975. In de winkels van de meubelver- kopers is het tijdelijk erg stil geworden. De meubelfabriekanten moesten in het eerste halfjaar van 1974 hoge houtprij- zen betalen. De stijlmeubelmakers zijn over het afgelopen jaar zeker niet onte vreden. In de meubelindustrie hoopt men in het nieuwe jaar voldoende werk te houden. De mahinefabrieken en molenbouwers beschikten vorig jaar niet over dikke orderportefeuilles. Het nieuwe jaar zou tot somberheid stemmen. Broere Wad dinxveen, specialist in breedbandschuur- machines voor houtbewerking, noemt 1974 bevredigend. Het bedrijf neemt een verschuiving waar bij de afnemers van de gebruikerslanden naar de uitvoerlan- den, zoals Zweden, Finland en Oosten rijk. Kennelijk wil men de grondstoffen in eigen land verwerken. Van den Berg Molenbouw BV van de Henegouwerweg meldt dat in de destructiebranche bin nenkort tijdelijk een verzadigingspunt zal worden bereikt waardoor deze Wad dinxveense fabriek vooral zijn werk zal moeten vinden in de chemische fabrie ken en de voedingsindustrie. Voor Van den Berg was de economische- en poli tieke situatie in het Midden-Oosten on gunstig. Ottevanger Waddinxveen ver wacht dat een aantal bezwaren tegen de bouw van fabrieken binnenkort zal zijn opgelost waardoor dan weer orders bin nen kunnen komen. Over die bezwaren met ongeveer tien procent en van de huur van de warmwaterapparaten zal het bedrijf 2,4 miljoen opleveren. Het geraamde voordelige saldo van ad. 1.292.700 komt overeen met 3% van de omzet of 1,3% van het geinvesteerde vermogen. De winst wordt aan de algemene reserve toegevoegd, die op 1 januari ’74 slechts 569.000 bedroeg, een gevolg van het feit dat in 1973 een bedrag van 1,1 miljoen aan de reserve moest worden onttrokken om het nadelige saldo in dat jaar te kunnen wegwerken. Producer Eddy Waldo is bezig een groep voor me te zoeken. Ik heb wel- eens een groep gehad, maar hun re pertoire beviel me niet. Ze zongen al lemaal oude liedjes. Ik houd veel meer van country Western. Ik wacht nu verder maar af wat er verder gebeurt.” Marina ten slotte over haar evenbeeld Mary Osmond: ”lk wil niet op haar lij ken. Ze vragen op school wel eens. Doe de scheiding van je haar in het midden, zoals Mary Osmond. Dat wil ik niet. Ik ga m’n eigen weg”.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 3