om er mee Wiertsema Vormingscentrum officieel open Groene Kruis: Met meer leden meer financiële èn morele steun Zelf in Waddinxveen een sponsor zoeken, da s te gek Er moeten jonge gasten ijsclubbestuur komen door te gaan, „Het wordt moeilijk DE EENZAME SCHAATSENRIJDER WOUT HUIZER UIT WADDINXVEEN om bet op te brengen llli in Leon van Gelder Ouderavond van PERSOONLIJKE RECORDS WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 20 FEBRUARI 1975 Oude kranten Winter ’61-’62 Krant murw Sponsor W ADDENXVEEN Wout Huizer over de schaatssport in onze gemeente: „Ik vind het jammer dat er in Waddinxveen niets aan het schaatsen wordt gedaan. Er moeten jonge gasten komen in het bestuur van de ijsclub ’Nooit Gedacht’. De oude mensen die er nu in zitten, weten geen eens dat een ijs baan rond is. Ze hebben pas een uitnodiging gehad om in Den Haag de gewestelijke vergadering bij te komen wonen. Dan hadden ze ook de ma rathonschaatsers aan het werk kunnen zien. Maar er is niemand gekomen.” Prijzenkast Wout Huizer: Een grote prijzenkast, stampvol met bekers en medailles. Vanzelfsprekend WADDINXVEEN Je staat er niet zo bij stil, maar ook een vereni ging als het Groene Kruis heeft haar leden hard nodig. Meer leden betekenen meer financiële èn more le steun. Vandaar dat het Groene Kruis in Waddinxveen begonnen is met het werven van leden - Wad- dinxveners die misschien ook niet zo beseffen dat lid zijn van deze kruisorganisatie voor beide partijen onontbeerlijk is. WADDINXVEEN Wie kent Wout Huizer uit de Lijsterbesstraat eigen lijk. Wie weet welke vaak kolossale inspanningen deze met hart en ziel aan Waddinxveen verbonden man moet getroosten om zijn sport, het hard rijden op de schaats, te beoefenen? Wie is het bekend dat deze van oor sprong klassementsrijder aan het omschakelen is tot een marathonschaat ser die zich met de beste lange-afstandrijders in ons land kan meten? In andere plaatsen hadden ze er al lang over gedacht om op grond van de prestaties die Wout Huizer de laatste tijd heeft geleverd een sup portersclub op te richten. De drie voudig Nederlands kampioen op de sprint Jan Bazen was er nooit ge komen als de bevolking van Zeven huizen hem niet financieel was bij gesprongen. Wout Huizer, die 33 jaar oud is, moet het helemaal al leen doen, slechts met de morele steun van enkele fans, zijn vader en de collega’s op het bedrijf waar hij werkt, meubelstoffeerderij Van der Starre aan de Oranjelaan. Op zijn gemak van Veen In het Groene Kruis-bestuur hebben voorts zitting penningmeester C. C. van der Klauw en de bestuurs leden D C van Doorn, Avan Doorn, G. J. C. Okkerse en mevrouw C. H. van Dam-Schermerhorn. K fillBJ liihi BBBBBBHBBii BBLB (ADV ERTENTIE) BLOEMTTEK ■fiü Ik heb zelf nog nooit mijn gemaakte Eigen. H. J. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2097 Hij vervolgt: „Ze hebben nu tien korte- baanrijders in een selectie. Er zitten er vijf die jij geen eens van naam kent, zomers inhalen. Nu werk ik van te voren over. Ik werk van ’s morgens zeven tot ’s avonds vijven, met een half uur schaft tussen de middag. Eigenlijk is het te veel, maar als je wat wilt wel eens kwaad om. Vorig jaar werd ik tweede achter kernploeglid Klaas Vriend. Dat noem ik een prestatie! Een week daarna pas komt het in de krant, omdat tijden of geleverde prestaties doorge beld naar een krant. Maar als je Jan Vermeulen uit Reeuwijk neemt, al heeft hij een gat in een natte krant gereden, staat het nog in de krant. Daar word ik meer je ad- 44.2 1.32.0 2.21.7 5.06.1 8.37.7 WADDINXVEEN Tijdens de vorige week donderdag gehouden ouderavond van de openbare basisschool „Leon van Gelder” (Essengaarde) werd door de ouders gediscussieerd over het begrip ouderparticipatie, nadat de heer C. J. Koops, hoofd der school, in zijn inlei ding o.a. het volgende naar voren had gebracht: Wat is eigenlijk ouderpartici patie? Het feit dat ouders op een of an dere manier bij de school betrokken zijn en meedenken over het schoolgebeuren. Ouders kunnen meehelpen bij het directe onderwijs en tevens hand- en spandien sten verrichten. Belangrijk is om geen overhaaste beslissingen te nemen bij het aantrekken van ouders. Alle voor- en na delen dienen eerst goed overwogen en doorgesproken te worden. Niet alle ou ders zijn geschikt om met de kinderen te werken, er zijn bepaalde voorwaarden waaraan zij moeten voldoen. Ze moeten rustig zijn, konsekwent bezig kunnen zijn, begrip hebben, objectief zijn en er moet konstant op hen gerekend kunnen worden. Heel belangrijk is dat er open lijk over gesproken moet kunnen wor den wanneer een ouder niet goed func tioneert. Ouderparticipatie is niet be doeld om de taak van de onderwijzeres) te verlichten. In bepaalde gevallen komt de leerkracht er niet aan toe om met de kinderen extra te oefenen. In deze geval len kunnen ouders worden ingeschakeld. Het streven is om elk kind optimaal te begeleiden. WADDINXVEEN/GOUDA Volgen de week woensdagmiddag zal de minis ter van onderwijs en wetenschappen, dr. J. A. van Kemenade, de opening ver richten van het nieuwe Vormingscen trum voor Werkende jongeren aan de Goudse Groen van Prinsterersingel. Dit centrum, tot augustus vorig jaar zeer ge brekkig gehuisvest in drie in de de kaas- en kaarsenstad geleden noodgebouwen, wordt ook bezocht door Waddinxveense meisjes en jongens. In het huidige cur susjaar bedraagt het totaal aantal cur sisten 404. Het nieuwe vormingscentrum beschikt over 4 handvaardigheidslokalen, 9 leslokalen, een pauzeruimte, een dojo, 3 doka’s en een gymnastieklokaal. Daar naast zijn er werkruimtes voor admini stratie en overig personeel. De eerste paal werd midden februari van dit jaar geslagen. Anderhalf jaar geleden leek het dat hij het schaatsen, dat scheppen geld kost, moest laten voor wat het was. Wout Huizer: „We hebben in een flat ge woond, in de Wilgenhorst. Daar zijn we uitgegaan. Ik kon ’t niet meer betalen.” Zijn vrouw vult aan: „Zestig gulden huur in de week ging niet meer. Ik ging het boodschappenlijstje na om te kijken of er nog iets was dat kon blijven staan tot de volgende week. Ik moest op de kinderbijslag wachten om iets hoogst noodzakelijks voor mezelf te kopen.” Woningruil bracht uitkomst in de be narde situatie. Wout Huizer vervolgt: „Twee jaar ge leden heb ik bijgehouden hoeveel extra kilometers ik met de auto rij alleen voor het schaatsen. Dat waren er 10.000! Nu helpt mijn vader me. Hij zegt „Ik rijd een Dafje; die loopt 1 op 15, dat is goedkoper dan die van van jou”. We sparen oude kranten, de hele zomer door. Van de hele familie krijgen we ze. Daar gaan we ’s winters van weg. Als ik naar Groningen ga, ben ik 35 gulden benzine kwijt. Assen, Heerenveen, De venter, Eindhoven, ga maar door. De kunstijsbanen liggen allemaal ver weg. Ik durf er gerust voor uit te komen dat het soms niet kan.” Het is merkwaardig dat Wout Huizer ondanks vele opvallende verrichtingen op neerlands ijsbanen, vooral in de regio Zuid-Holland, geen steun heeft gekregen of de uitnodiging heeft gehad om deel te komen uitmaken van een van de gewes telijke selectieploegen. Wout Huizer hierover zelf: „Sommige schaatsers krijgen steun, terwijl ze hem eigenlijk niet meer nodig hebben. Ik rijd al zoveel jaren goed verleden jaar bijvoorbeeld ben ik elfde geworden op de Zuidhollandse kampioenschappen. Ik ging ’s morgens om zeven uur weg. Ik zeg tegen m’n vrouw: ik ben om elf uur terug, want na de 500 meter is het voor mij afgelopen. Maar ik reed die afstand goed. Toen mocht ik ook de 1.500 meter rijden. Dat ging zo goed dat ik ook een vijf kilometer mocht rijden. Ik kwam ’s avonds om half zeven thuis!” De Algemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis - om het eens voluit te zeggen - was en bleef sinds haar op richting in december 1914 de enige kruisvereniging in Waddinxveen. Omdat er sprake was van een brede bestuurs samenstelling werd de behoefte aan een Oranje-Groene Kruis en Wit-Gele Kruis hier in het geheel niet gevoeld. Lande lijk en regionaal is de situatie nu zo dat alle drie de kruisverenigingen meer en meer samenwerken. Er wordt gestreefd naar grotere verbanden, naar samenwer king met de intramurale gezondheids zorg en naar uitbreiding van het dien stenpakket. Zonder het misschien zelf te beseffen liep men in Waddinxveen hier op vooruit. Mede dank zij het feit dat de Waddinxveense bevolking bijna een halve eeuw lang haar schouders bleef zetten onder het toenemende Groene Kruis-werk. Ondanks de successen zit Wout Huizer iets dwars. Hij zegt: „Was er maar een beetje waardering. Ik schaats nu al zo’n veertien jaar. Ik heb er nooit een stuiver voor gehad. Ik hoef er niet rijk van te worden, maar het zou toch wel leuk zijn als iemand eens zegt: „Hier heb je een trainingspak”. Wout Huizer woont met zijn vrouw en twee kinderen, Claudia (3 jaar) en Mar cel (5 jaar), in de Lijsterbesstraat num mer 63. Van buiten een eenvoudig huisje-in-een-rijtje. Van binnen is de ruimte met zorg klassiek ingericht. Niet zonder trots vertelt Wout dat „alles wat in huis staat heb ik zelf gemaakt.” ze er niet omheen kunnen.” Het rijden van een marathonwedstrijd vereist niet alleen veel doorzettingsver mogen, maar ook tact, en behendigheid. Ergens heeft het iets weg van een weg wedstrijd bij de wielrenners. En evenals bij het wielrennen is het niet van geva ren ontbloot. Bij een valpartij in Utrecht tijdens het Heinekentoernooi moesten drie schaatsers, waaronder Arend Klos uit Zoetermeer, met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. Juist dit marathonschaatsen heeft er toch weer voor gezorgd dat duizenden mensen naar de ijsbanen trekken om deze schaatsspektakels bij te wonen. Over dit wedstrijdinzicht vertelt Wout Huizer: „Ik laat me veel te makkelijk beïnvloeden. Bij het Heinekentoernooi in Utrecht zit ik op vijf ronden van het In de woonkamer van Wout Huizer hangt een grote prijzenkast, stampvol met bekers en medailles. Alleen insiders in de schaatssport weten hoeveel moeite het moet hebben gekost om dat bij el kaar te garen. Maar jarenlang trainen, reizen en in de slag gaan zal ook een ge harde schaatser als Wout Huizer niet in de kouwe kleren gaan zitten. Huizer: „Het wordt moeilijk om er mee door te gaan, om het allemaal op te brengen. Ik ben vijf, zes avonden in de week weg. Dat wordt het moeilijkste. Zoals vorige week, toen moest ik naar Heerenveen. 's Middags om twee uur ging ik weg. ’s Nachts om half één was ik thuis, maar ’s morgens om kwart over zes liep de wekker weer af. Dat valt niet mee. Mijn vrouw zegt dan ook wel eens: blijf maar thuis. Maar die aparte sfeer kan ik niet meer missen. De mensen kennen me in heel Nederland. Die jongens uit Fries land en Groningen kennen me bij mijn voornaam. Het is een kringetje waar ik middenin zit. Het is net een kermis.” Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren maar» die rijden wel met een trainings pak van Verweij en Adegeest, de spon sor van het schaatsgewest Zuid-Holland. Waarom doet Klaas Verweij er geen vijf marathonschaatsers bij?! Wij komen met het Heineken-toernooi door heel Neder land. We kunnen elkaar helpen in een wedstrijd. We maken een hoop reclame. Bij de Zuidhollandse kampioenschappen gaf hij tijdens de 75-rondenwedstrijd wel een premie van honderd gulden. Ik snap het niet. En om zelf in Waddinxveen een sponsor te zoeken nee, dat is te gek!” Dat Wout Huizer wel het een en ander kan illustreert hij aan de hand van wat voorbeelden. Wout Huizer: „Ik ben pas veertien dagen ziek geweest. Dat heeft me tijdelijk de nekslag gegeven. Voor de kerst ging het zo gemakkelijk. In Den Haag heb ik zes keer een vijftig ronden wedstrijd gereden. Vijf keer heb ik ge wonnen en een keer ben ik achter Wim de Graaf, de vroegere coach van de Nederlandse kernploeg, tweede gewor den. WADDINXVEEN Voordat Wout Huizer zich waagde aan de marathonschaatswedstrijden heeft hij jaren achtereen geëxcelleerd op de langebaan. Hier volgen zijn persoonlijke records op de diver se afstanden. 500 m: 1.000 m: 1.500 m: 3.000 m: 5.000 m: einde op een derde plaats. Ik dacht, ik ga op kop rijden, er komt allicht iemand overheen. Ik ging op kop rijden en ver minderde iets het tempo. Twee er over heen: Sjors Rotteveel en nog één. Nog twee rondjes. Sicco de Vries komt er aan de binnenkant langs en duwt me zo weg. Ik was verloren. In die laatste twee ronden gaat het zo hard (de gemid delde snelheid van een uurswedstrijd ligt rond de 40 km per uur! - red.), dat je er nooit meer overheen komt. Maar ik heb het na afloop wel tegen hem gezegd hoe ik daar over dacht. Dat een jongen als Sicco de Vries die zo goed en hard kan rijden zulke dingen doet, snap ik niet.” Vorig jaar bij de clubkampioenschappen van de Schaatsvereniging Rotterdam hebben we een vijftig rondenwedstrijd gereden. Ad Overdevest uit Berkel en ik hebben constant op kop hard gere den. Tijdens het laatste rondje komt Sic co de Vries er overheen en wordt eerste. Maar ik word liever tweede als ik weet dat ik goed heb gereden, dan eerste als ik maar een beetje heb zitten fluiten.” Onder leiding van voorzitter J. in ’t Hol („Ik zie het lidmaatschap van een kruis vereniging als een morele plicht. Het past volledig in de thuisgezondheidszorg en het is een goede gelegenheid je niet te onttrekken aan een sociale taak die we allemaal hebben”) zet het bestuur zich in om zo’n vanzelfsprekende zaak als het lidmaatschap van het Groene Kruis een nog grotere bekendheid te geven. Want het is niet.niets wat deze kruisvereniging, waarvoor vijf wijkver pleegkundigen en één wijkziekenver- zorgster dagelijks in de weer zijn, in Waddinxveen doet. Zomaar een kleine greep: wijkverpleging, gezondheidsvoor lichting en -opvoeding, uitlenen van verplegingsartikelen, zorg voor zuige lingen, kleuters en bejaarden, etc. „Ei genlijk te veel om op te noemen”, zegt ons wijkverpleegkundige zuster P. de Boer, die in de loop der tijd de functie van de aloude wijkverpleegster heeft zien veranderen en uitbreiden. „Was je Wout Huizer is een man die, zoals hij zelf zegt, „niet graag langs de weg tim mert”. Alleen op de ijsbaan tijdens het strijdgewoel voelt hij zich echt op zijn gemak. Dan vecht hij zich met een tij dens honderden schaatswedstrijden ge staalde wil keer op keer naar een ere plaats. bestaat nu. Voor een contributie van 27,50 per jaar hoort u er ook helemaal bij. Want u kunt niet gemist worden bij die 3000 leden die het Groene Kruis in Waddinxveen al heeft. Dat is wat deze kruisorganisatie alle Waddinxveners die nog geen lid zijn wil toeroepen. En als u zich opgeeft als lid op het adres van het Groene Kruis-gebouw aan de Sta tionsstraat 12 (telefoon 2455) of bij pen ningmeester C. C. van der Klauw, Peu- leyen 3 (telefoon 6134) dan bent u zeker niet de eerste, want 80 procent van de Nederlandse bevolking is al lid van een kruisvereniging. voorheen nogal eens verplegend en ver zorgend bezig, nu heb je meer en een praatfunctie. Je licht voor en viseert”. Voor het verrichten van al die Groene Kruis-werkzaamheden, waarvan vaak ook niet-leden kunnen profiteren (zoals de kleuterbureaus (4 maal per week), zuigelingenbureaus (6 maal per maand), gehoorscreening bij zuigelingen), is veel geld nodig. Maar dat behoeven wij u niet te vertellen. Het Groene Kruis had altijd al uw belangstelling en waarde ring, maar u bent er alleen nog niet toe gekomen om lid te worden. Die kans In de winter van 1961-’62 is het alle maal begonnen. Huizer: „Ik ben met het schaatsen begonnen toen ik in mili taire dienst zat. Vlak na het weekend waarin de landen wedstrijd Nederland- Zweden verreden werd, werden de mili taire kampioenschappen gehouden. Ik dacht, daar kan ik wel een paar dagen voor vrij krijgen. Ik kreeg inderdaad drie dagen verlof om te trainen, maar toen ik in Amsterdam kwam om op de Jaap Edenbaan te rijden bleek die van wege de landenwedstrijd drie dagen ge sloten te zijn. Toen ben ik maar thuis gebleven, ’s Maandags heb ik toch aan de kampioenschappen deelgenomen. Er deden ongeveer 130 man mee. Ik werd 21ste”. „Daarna ben ik naar Alphen gegaan om bij Egbert van ’t Oever te trainen. Hij is nu trainer van de jeugdkernploeg. Ik weet het nog goed. Van ’t Oever reed de allereerste ijstraining zeker twintig minuten achter me. Toen de training af gelopen was, kwam hij naar me toe, en vroeg: Hoe oud ben je? Ik antwoordde: 21. Hij heeft me daarna nooit meer aan gekeken. Ik was gewoon te oud.” „Ik ben toen naar Zevenhuizen gegaan waar Cock van der Eist een trainings- groepje had. Nu train ik bij de Schaats vereniging Rotterdam. Feitelijk ben ik een paar jaar te laat in Rotterdam gaan trainen. Maar ja, ik had een brommertje - meer niet. In de kou ging ik vaak op de fiets naar Zevenhuizen. Maar op de brommer naar Rotterdam gaan, dat valt niet mee!” „In 1963 tijdens de strenge winter reed ik met veel sneeuw op de wegen op de racefiets met de schaatsen om de nek gebonden naar Gouderak, Hazerswoude om wedstrijdjes te rijden. Die dingen vergeet je niet meer. Ik had die winter zeventig uur verzuim. Dat moest ik ’s Tijdens het Heinekentoernooi dat nu aan de gang is, ben ik in Eindhoven derde geworden. In Groningen zat ik opgesloten in het peloton en kon niet tijdig wegkomen. In Alkmaar, tijdens een storm - de ijsmachine woei van de ijsbaan - werd ik zevende. Slechts twaalf van de honderd gestarte rijders bleven over. In Utrecht werd ik vijfde. Twee jaar geleden bij het Nederlands kampioenschap over 150 ronden eindig de ik tussen de 20 en 25ste plaats. De tachtig beste lange-afstandsschaatsers van ons land deden mee. Daar lees ik nooit iets over in de krant. Foto: WvW/Sjaak Noteboom Op de foto ziet u van links naar rechts de Groene Kruis-bestuursleden mevrouw W. Holl-van der Zee voor zitter J. in ’t Hol (hij volgde onlangs de heer H. Jennéop), wiikverPleeSk^^ >11 Illil

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7