Wethouder A. Gent (Progressieven) zint op: van OPPEPPER VOOR GOUWEBOS Krachtig protest rigoreuze kapwijze bomen Gouwebos Wethouder Van Schie slaat Hogendoorn 50 jaar voor in verf, glas, behang sjaak noteboom T foto 1 Openbaar onderwijs klaar ledenwerfcampagne Lezers schrijven moeizaam eerste paal Ydo WADDINXVEEN Nadat vorige week woensdagmiddag Zuidhollands gedeputeerde ir. N. Buijsert op vlotte wijze de eerste paal had geslagen voor het Passage-winkelcentrum aan de Kerkweg, was het donderdagmiddag de beurt aan wethouder P. F. J. van Schie (CDA) om de eerste paal te slaan voor het twee verdiepingen tellende kantoorpand van organisatie-adviesbureau Ydo BV aan de Stationsstraat. Die handeling ging heel wat moeizamer. Met het karwei was bijna een half uur gemoeid. „Maar ik ben dan ook geen gedepu teerde”, zou wethouder Van Schie diezelfde avond in de raadscommissie van openbare werken en -bedrijven opmerken. Na het slaan van de eerste Ydo- paal merkte hij op een bijeenkomst in de raadzaal op dat met het slaan van die paal en die voor het Passage-winkelcentrum de afronding van het dorps centrum is begonnen. Zeker als binnenkort ook met de bouw van het jeugd- en jongerencentrum „De Bonkelaar” aan de Stationsstraat begonnen kan worden en mogelijk ook versneld de eerste paal voor de bij het gemeente huis neer te zetten gemeentekantoren geslagen kan worden. Directeur ir. G. A. Bakker van organisatie-adviesbureau Ydo BV ging in de raadzaal in het kort in op het feit dat na een uitgebreid onderzoek de keus op Waddinxveen viel als de meest gunstige vestigingsplaats voor dit nu nog in Rotterdam en Amsterdam gevestigde, 33 jaar geleden opgerichte bedrijf, waaraan in totaal 55 man is verbonden. Bij het bepalen van deze keus heeft ook het goede contact met burgemeester C. A. van der Hooft en de gemeentelijke diensten een rol gespeeld, betoogde ir. Bakker. I DE VOO IN 1975 Portretfotografie is meer dan „knippen” Donderdag 6 maart jaarvergadering deel Victorwijk HERVORMDE KOFFIEBAR GESLAAGD Tel. 2477 Aanbesteding herstraten IP E Jubileum met receptie, winkelactie en kleurwedstrijd Passage 143 re M WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 FEBRUARI 1975 Eerste aanzet Ledenwerfactie i Het ging moeizaam, maar wethouder P. F. J. van Schie ging niet eerder weg nadat die eerste paal voor Y do BV was geslagen. Receptie Vakwerk eist kijk op licht, kleur, stijl en techniek. Goed evenwicht in dat alles maakt werk van FOTO SJAAK NOTEBOOM tot bijzonder werk. CEES OOSTERWIJK, Fred. Hendriklaan 36 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Opspraak WADDINXVEEN/BOSKOOP „Het Gouwebos heeft een forse oppep per nodig”. Dat is de mening van wethouder A. H. van Gent (Progressie ven) nu de betrokkenheid van zowel de Waddinxveners als de Boskopers rond dit bosproject tot het nulpunt lijkt te zijn gedaald. Alleen bestaan er nog geen uitgewerkte ideeën op welke wijze precies de burgers zich betrok ken en verantwoordelijk kunnen gaan voelen bij de aanleg van de flora, die straks een groene bufferzone moet gaan vormen tussen Waddinxveen en Boskoop. WADDINXVEEN Hogendoorn zit een halve eeuw in verf, glas en behang. Zaterdag 1 maart is het 50 jaar geleden dat wijlen de heer C. Hogendoorn Jaczn. aan de Boskoopse Julianastraat dit, sinds 1962 in Waddinxveen gevestigde, bedrijf stichtte. De broers Jac. (44) en C. (30) Hogendoorn, die de zaak nu runnen, zijn dankbaar dat hun moeder E. Hogendoorn-Pronk (72) dit jubileum nog mag meemaken. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Rijn a.d. Alphen B.V., Met een receptie (zaterdag 1 maart in bar-bodega Royal Inn tussen 4 en 7 uur ’s middags), een winkelactie (klan ten kunnen in de winkel aan de Amalia van Solmsstraat hun eigen korting be de toekomst achterwege te blijven. Als de jeugd en de „leek” van vernielen be schuldigd worden (dikwijls terecht overi gens) moet de overheid toch voorzichtig zijn, om zelf geen slecht voorbeeld te geven. Hopelijk kunnen de verantwoor delijke instanties ons nog een gerust stellend antwoord geven, vooralsnog dit niet is gebeurd, protesteren wij krachtig tegen deze gang van zaken. Het zal duidelijk zijn dat de belang stelling onder de scholen groot is om aan deze kleurwedstrijd mee te doen. Hogendoorn, die aan de Koningin Wil- helminasingel over een werkplaats be schikt, is bijzonder goed, thuis in de interieurverzorging (want behangen is gewoon daarvoor een te weinig zeg gende naam geworden) van chinees- indische restaurants. Begon het alle maal in november 1972 met Lotus aan de Waddinxveense Oranjelaan, al gauw volgden chinees-indische restaurants in Den Haag, Schiedam, Berkel en Den Bosch. Kees Hogendoorn toog kort geleden zelfs naar het Zweedse Var- berg om daar in één week tijd chinees- indisch restaurant China Garden van het juiste interieur te voorzien. Ho gendoorn, die overigens het meest werkt voor particulieren, behandelde bijvoorbeeld ook de muren van bar- bodega Royal Inn. WADDINXVEEN Al enkele weken wordt elke vrijdagavond in het gebouw tje achter de winkel van Theo den Boon in de Dorpstraat een koffiebar gehou den, die uitgaat van de evangelisatie- commissie van de Centrale Hervormde Gemeente. De bedoeling van deze kof fiebar is om in een rustige, goede sfeer, onder goede leiding te parten over het geloof en de betekenis daarvan in het dagelijks leven. Gepoogd wordt hiermee de jongeren, die geen sterke band met de kerk hebben, te bereiken en op te vangen. Zo zou de Voorofsche Polder (het boe- zemgebied van ongeveer 40 hectare) de bestemming vogelweidegebied dienen te krijgen. Wie een wandeling maakt over het Wilgenlaantje (fietspad, dat in Bos koop het Zwartepad wordt genoemd) tussen Boskoop en Waddinxveen kan zich nog altijd moeilijk voorstellen dat hier het Gouwebos in aanleg is. Het zal dan ook nog wel een poosje duren voor dat het eerste gedeelte van het toekom stige bos tussen de spoorlijn en de ring vaart in gebruik wordt genomen. Dit ge bied is 16 hectare groot, waarvan nu vier hectare is beplant, terwijl een kleine 9 hectare inmiddels eigendom is van het recreatieschap. het bevorderen van een gemeenschappelijke, daadwerke lijke inspanning van alle betrok kenen voor de belangen van het openbaar onderwijs met ouders, oudercommissies, leerkrachten, schoolraad etc. verbeteren aansluiting basis- aan voortgezet onderwijs, met bij behorende verbetering testen en toetsen. onderzoek naar noodzaak c.q. mogelijkheid ondersteunen van de'plannen tot stichting scholen voor onderwijs voor beroeps voorbereiding. op basis van de vooruitbereke- ning van de leerlingenaantallen zal gestreefd worden naar een zo goed mogelijke verdeling in het belang van kind, ouders en het openbaar onderwijs. Onder meer door het zorgen voor voldoende schoolruimte voor de openbare scholen. behalve het begeleiden van de praktische uitwerkingen van de ouderparticipatie, zal ook de discussie over de inhoudelijke kant, wat er mee willen bereiken, worden gestimuleerd. invoering van K.G.L., geïnte greerd in het vak wereldoriën tatie, in de hoogste klassen van het basisonderwijs. informatie aan ouders omtrent mogelijkheden tot het volgen van voortgezet onderwijs door hun kinderen. integratie kleuter-basisonder- wijs, met name via de pas in gestelde regionale schoolbegelei dingsdienst. waar mogelijk contacten leg gen c.q. verbeteren met het bij zonder onderwijs. H ledenwerving en aktiviteiten voor de jeugd. WADDINXVEEN De Vereni ging voor Openbaar Onderwijs (VOO) is van plan dit jaar het volgende in Waddinxveen te gaan ondernemen: Namens de welzijnscommissie Progressieven, Op de agenda staan het jaarverslag over 1974 (dat tal van activiteiten de revue laat passeren), het verslag van de afge vaardigde van VOO in de schoolraad (schoolraadvoorzitter C. H. de Ruijg), die ingaat op het behoorlijk in bewe ging zijn van het onderwijs, de bespre king van de activiteiten voor 1975 en de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Het bestuur van de VOO afdeling Wad dinxveen onder voorzitterschap van dr. W. C. de Bruijn, bestaat uit gekozen leden van de vereniging en uit vertegen woordigers van oudercommissies van de openbare scholen in Waddinxveen. Op deze wijze wordt een goed contact on derhouden met het openbaar onderwijs in onze gemeente. Wijlen C. Hogendoom Jaczn begon op 1 maart 1925 voor „zichzelf” in een schuurtje achter het huis van zijn ou ders in de Boskoopse Julianastraat. Ondanks financiële tegenslagen bleef hij niet bij de pakken neerzitten, ver huisde in 1927 naar de Boskoopse Zuidkade, nam in 1930 aan dezelfde kade een groter pand in gebruik en deed successievelijk meer dan in verf, glas en behang alleen. Op dit moment fungeert Hogendoorn nog altijd als een handelsonderneming en heeft bijvoor beeld de glasvoorraad uitgebreid met 20 soorten figuurglas. Proficiat! En over snoeien gesproken: In plaats van op vele plaatsen waar groeien om de een of andere reden (bijv, verkeers- hoeken) aan de struiken verboden wordt en de natuurlijke groeivorm van be doelde struiken tot een minimum wordt teruggebracht lijkt het ons voortdurend snoeien van de struiken geen oplossing. Hier lijkt het ons beter laagblijvende heestersoorten of inheemse kruipkruiden (zoals Lievevrouwenbedstro, thijm, klim op of maagdepalm etc.) met opgaande punten van b.v. vingerhoedskruid of toorts op laatsen waar minder behoefte aan uitzicht is, te planten. Groen is een belangrijke bouwsteen voor welzijn, het geen ons er toe bracht bovenstaande opmerkingen door te geven. palen) en een kleurwedstrijd voor de schoolkinderen zal het 50-jarig jubile um worden gevierd. Een jury, bestaan de uit de heren A. Spelthuis, consulent van het leerlingenstelsel, J. van Gijzel, platteelkunstenaar en Jac. Hogendoorn zullen volgende week gaan uitmaken welke scholen volgens een bepaald selectiesysteem in aanmerking komen voor boekenbonnen ter waarde van 150,-, 100,-, 75,-, 50,- en 25,-. Bovendien heeft het jubilerende bedrijf bekend gemaakt dat de twee beste leer lingen van elke klas die meedoet een prijs krijg. Dus zijn er naast de school prijzen op een school met zes klassen nog twaalf andere prijzen te verdelen. WADDINXVEEN Volgende week donderdagavond 6 maart houdt de afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO), die druk in de weer is met de opzet van een grote ledenwerfcampagne, haar jaarvergadering in de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO aan de Mauritslaan. Deze vergade ring begint om kwart over acht en is voor iedereen toegankelijk. De eerste aanzet tot de aanleg van het Gouwebos werd eigenlijk al gegeven in het streekplan Rijn en Gouwe van 1967, dat tussen Boskoop en Waddinxveen een „groene” barrière voorschreef omdat deze gemeenten anders op den duur in elkaar over zouden groeien. In 1970 kwam het Bosparkplan ter sprake tij dens het periodiek overleg tussen de beide gemeenten. Waddinxveen en Bos koop „vonden” elkaar, stichtten in 1972 het recreatieschap Bospark, welk schap al gauw de eerste vier hectare kon aan kopen tussen de spoorlijn Alphen aan den Rijn-Gouda en de Ringvaart van de Voorofsche Polder. Begin 1972 kreeg de betrokkenheid van de burgers bij dit bosproject ook enigszins gestalte door het naar buiten treden van de werk groep „Groen”. Dat de natuur baas in eigen bos moet zijn was hun parool waarvoor zij begin vorig jaar het Staats bosbeheer wisten te winnen, want dit instituut koos toen definitief voor een natuurbouwproject: geen Gouwebos met grote waterpartijen, maar een gebied waarin de natuur zoveel mogelijk haar gang kan gaan. Talrijke groenminnaars uit Waddinx veen (en Boskoop) zijn opgeschrikt door de rigoreuze kapwijze van het boom bestand in het Gouwebos. In het gedeel te, dat grotendeels door enthousiast werk van inwoners uit Boskoop en Wad dinxveen geplant is, zijn talloze bomen afgezaagd, met andere dan onderhouds- bedoelingen. Geen wonder, dat velen zich tot ons gewend hebben, met de opmerking hier sterk tegen te protes teren. En terecht, bij inboeting ver vangen dode bomen), snoeien of zelfs bij verwijderen van zieke of dode bomen, waren niet zoveel bomen noodzakelijk omgezaagd. WADDINXVEEN - Aan de Rijks universiteit in Utrecht is plaatsgenoot L. Mijnders geslaagd voor het kandidaats examen scheikunde. Voorafgaand aan deze jaarvergadering houdt de Waddinxveense afdeling van de VOO een grote ledenwerfactie onder alle ouders, die kinderen hebben op een openbare school en nog geen lid van de vereniging zijn. Dezer dagen krijgen al deze ouders een informatiepakket over de VOO thuisbezorgd. Door leden van de vereniging worden deze ouders per soonlijk benaderd om eventuele vragen over de VOO te beantwoorden en met het verzoek om lid van de vereniging te worden. Het lidmaatschap kost 15, per jaar voor één gezinslid en voor het tweede gezinslid slechts 2,50. Hiervoor ontvangt men ook het landelijk maand blad „Inzicht”. Het lidmaatschap van de VOO staat vanzelfsprekend ook open voor diegene die geen kinderen op een school hebben en toch het openbaar on derwijs in Waddinxveen willen steunen. Opgave van leden bij mevrouw E. A. Heus-van Os, Ernst Casimirlaan 4, tel. 7987. subsidie wellicht te herzien als de par ticuliere aanplant naar wens is gecorri geerd. Een standpunt dat kwaad bloed heeft gezet bij de mensen van de werk groep „Groen” en particulieren, die er hard aan hebben gesjouwd. Helaas blijkt het gewoon een financiële nood zaak te zijn aan de wensen van Staats bosbeheer tegemoet te komen. In ieder geval gaan de werkzaamheden tot de aanleg van het Gouwebos onvermin derd door. De machtiging tot verdere ontginning en aanleg van waterpartijen is gegeven. Op de laatste vergadering van het recreatieschap Bospark besloot men het geld voor 1500 stuks plantgoed voor het bos, een geschenk van de Bos koopse firma Boot Co., in dank te aanvaarden. In de opvatting van wethouder Van Gent, die sinds vorig jaar september de vertegenwoordiging in de recreatie schappen „Reeuwijkse Plassen en om geving” en „Bospark” tot zijn porte feuille mag rekenen, moeten er nu wel gauw plannen in die richting ontwikkeld gaan worden in goed overleg tussen het recreatieschap Bospark, de gemeentebe sturen van Waddinxveen en Boskoop en de werkgroep „Groen”. Plezierig bij dit alles is dat gemeenteraadsleden uit beide gemeenten de aanleg van het Gouwe bos hoge prioriteit wensen te geven. Deze maand is het Gouwebos in op spraak gekomen omdat er ten onrechte particuliere aanplant uit zou zijn ver wijderd. De planters en plantsters van het eerste uur schrokken zich een hoed je bij het zien van wat zij noemden „de ravage”. De Waddinxveense Nel Gold stein zegt: „Ze hebben ook levende bo men omgezaagd”. Plaatsgenoot Wim van Breemen is helemaal ondersteboven van wat de motorzaag van de (Boskoopse) plantsoenendienst heeft aangericht. Bos koper Jan Jonkers spreekt regelrecht van „zuivere bomenmoord”. WADDINXVEEN Bij de maandag morgen in het instructielokaal van de vrijwillige brandweer gehouden open bare aanbesteding voor het uitvoeren van penetratie- en herstraatwerkzaam- heden in het woonwijkje ten noorden van de St. Victorkerk zijn acht inschrij vingen binnengekomen. Met 135.000,- was wegenbouwmaatschappij J. Her mans BV uit Rosmalen de laagste en aannemingsbedrijf J. van Herk met 188.000,- de hoogste. Het volledige lijstje ziet er zo uit Wegenbouw Mij. J. Heijmans B.V., Rosmalen 135.000,-; J. G. Koridon en Zn B.V., Vinkeveen 137.500,-; Gebr. Van Drie, Gouda 139.000,-; Aannemersbedrijf C. A. Langeveld 140.000,-; J. Bos en Zn, Moordrecht 147.000,-; Lareco B.V., Alphen a.d. Rijn 163.000,-; Versluys-Oudewater 183.000,-; Aan.bedrijf J. van Herk, Waddinxveen 188.000,-. Bij navraag bleken er voornamelijk re denen van financiële aard aan ten grond slag te liggen. Voor een subsidie op de aanplant door Staatsbosbeheer van 3200,dienden de esthetisch minder passende houtsoorten te verdwijnen. In derdaad stonden op de bewuste plaats - die wat lager gelegen is - o.a. kersen, welke zich wellicht minder snel zouden ontwikkelen. In deze tijd van groen - en milieubewustzijn en het proberen te ver groten van het verantwoordelijkheids besef t.o.v. het restje natuur werken der gelijke ingrepen, ondanks de aangevoer de motivatie nogal deprimerend. Alleen al om bovenstaande reden dienen dergelijke vergaande snoeihandelingen in Uit de een kleine twee weken geleden gehouden vergadering van het recreatie schap Bospark is gebleken dat de plant soenendienst alleen de dode bomen van de particuliere aanplant in het Gouwe bos heeft verwijderd en bovendien de bomen, die niet gewenst zijn door Staatsbosbeheer, het instituut dat het schap subsidie verleent. Eerder werd al 3.200,van de toegezegde subsidie afgetrokken vanwege diezelfde particu liere aanplant. Het verkrijgen van sub sidie van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk(CRM) vlot nog niet zo erg, dus is men voor alsnog aangewezen op de bitter hard nodig zijnde subsidie van Staatsbosbe heer. Dit instituut heeft toegezegd de „Vijftig jaar is er gewerkt en hebben wij duizenden gewaardeerde opdrach ten mogen ontvangen. Een halve eeuw hebben wij geprobeerd het beste werk te leveren op verf-, glas- en behang- gebied. Dit was niet alleen om u een plezier te doen, ons eigen belang speel de hier terecht mee. Wij zijn u erken telijk daarvoor en mede onze leveran ciers die altijd hun beste produkten hebben geleverd, hun service aan ons bedrijf hebben betoond en daarom was vakwerk en het voortbestaan van ons bedrijf verzekerd”, hebben de jubile rende broers Hogendoorn dezer dagen aan relaties, familie, vrienden en be kenden geschreven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5