NATUURGEBIED ’T WEEGJE Nul op rekest voor hervormd schoolbestuur Op kosten van gemeente geen vergader- en archiefruimte Plan ten oosten Met verlichte borden van het Noordeinde ZEBRAPADEN OPVALLEND 44 Mille extra voor muziekschool Twee WDers wijzigen standpunt Bebouwing Nesse gaat door CDA-raadslid Kruijk: Mooi W’veen heeft voor mij geen bestaansrecht KABELKARTEL MET NKF DEZE WEEK OPGEROLD 20 Draadloze Plantenfeest Passage- winkeliers POSITIE DE SPAARBANK VERSTERKT Grondverkopen Verbakel en Smit alarmontvangers voor brandweer Bezwaarschrift WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 10 APRIL 1975 W. L. M. KRUIJK Christen Democratisch Appèl Bez waarsch rif ten Bekkersschool EEN BOEKENBON IS ALTIJD RAAK!! Ten halve gekeerd WADDINXVEEN CDA-raadslid W. L. M. Kruijk is van mening dat de pas opgerichte Kerngroep Vereniging Milieudefensie „Mooi Waddinx veen” geen bestaansrecht heeft. Met partijgenoot wethouder P. F. J. van Schie verwonderde hij zich in de gemeenteraadsvergadering van gister avond over de tweeslachtige visies van „Mooi Waddinxveen”, waarvan Jan de Bode, Bep Broere, Nel Goldstein, Ed Goldstein, Emka Krösschell en Jos van Rooden deel uitmaken. WADDINXVEEN De zebrapaden in Waddinxveen zullen successieve lijk extra worden beveiligd. Als ’n aanzet daartoe stelde de Waddinxveense gemeenteraad gisteren 15.000,beschikbaar om alvast de voetgangers- oversteekplaatsen op de Staringlaan (oost en west), Koningin Wilhelmina- singel (bij Jacob Catslaan), Kerkweg (bij politiebureau), Chopinlaan (op rit), Brederolaan, Beethovenlaan (hoek Chopinlaan) en Kanaalstraat te voorzien van een verlicht verkeersbord boven de zebra. Zig-zagstrepen WADDINXVEEN De Passage-winkeliers houden van zaterdag 11 april tot en met zaterdag 3 mei een plan tenfeest. Voor elke rijksdaal- der die men in deze periode besteed wordt een stempel ge geven op een daarvoor ge maakte kaart. Volgestempelde kaarten geven recht op een plant, die tussen 6 en 10 mei kan worden afgehaald. De Passage-winkeliers starten nu al met hun plantenfeest - met een knipoog naar Moederdag - om het winkelend publiek te attenderen op de parkeer- mogelijkheden in de omgeving van het winkelcentrum. WADDINXVEEN Aan de westzijde van het natuurgebied ’t Weegje tussen Gouda en Waddinxveen is aannemingsmaatschappij J. van Herk NV uit ons dorp bezig met ontsluitingswerkzaamheden. noodlijdende recreatie- bied nieuwe betonnen construc- de toegankelijk geworden. voorbeeld. Maar dat is na- De twee christen-democraten konden het niet met elkaar rijmen, dtit de kerngroep zich eerst heeft verzet tegen het bebou wen van die „mooie groene plek” op de hoek Nesse-Noordkade en nu te kennen heeft gegeven daar het jeugd- en jon gerencentrum „De Bonkelaar” te willen neerzetten om op die manier de tuin met de oude bomen achter de streek- muziekschool, waar de bouw van „De Bonkelaar” is gepland, geheel te kunnen sparen. Het progressieve raadslid Holl had niet gedacht dat er nog zoveel bezwaarschrif ten tegen dit bouwplan zouden worden ingediend, al komen deze protesten vol gens wethouder Van Schie (CDA) wel Ontwikkelingslanden, die ook trachtten met offertes een hapje van de miljar- In onze gemeente zijn in totaal 18 over steekplaatsen voor voetgangers. Hiervan zijn er twee (Sniepweg, Chopinlaan) be veiligd met drukknopverkeerslichten. Bij de anderen zijn verkeersborden aange bracht. Alleen het zebrapad op de Beet hovenlaan beschikt over een verlicht verkeersbord boven de oversteekplaats. van een nieuwe brug over de Ringvaart, een parkeer- had er nou nut van? Ik ben dan geneigd te zeg de. Een deel van het westelijk spoorlijn, nabij het wordt De Vroom een camping (hon- WADDINXVEEN ROTTERDAM De Spaarbank te Rotterdam, waarbij ook de Nutsspaarbank in Waddinxveen is aangesloten, heeft vorig jaar haar positie versterkt. Ook het lopende jaar wordt gunstig beoordeeld, zo blijkt uit het jaar verslag. Het spaartegoed steeg met 125 miljoen tot ruim 1,5 miljard. Het over leg over een landelijke spaarbankstruc- tuur acht De Spaarbank te Rotterdam van groot belang. Basis hierbij dient volgens de bank te zijn een gezamenlijk beleid, waarbij de afzonderlijke groepe ringen de eigen regionale functie blijven behouden. WADDINXVEEN De raadscommis sie voor de beroepschriften gaat zich buigen over het protest van de heer A. P. M. van de Berg uit Waddinxveen te gen het besluit van Burgemeester en Wethouders tot weigering van een bouw vergunning voor het uitbreiden van zijn woonhuis. De gemeenteraad heeft dat besloten. WADDINXVEEN De Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen heeft gisteravond van de Waddinxveense ge meenteraadsleden een aanvullende sub sidie gekregen van 44.509,De to tale subsidie voor de muziekschool in 1974/1975 bedraagt 150.675,—. CDA- fractievoorzitter drs. T. J. Bouwers be nadrukte dat de gemeente als belangrijk ste subsidieverschaffer van de Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen in het stichtingsbestuur met een of meerdere raadsleden vertegenwoordigd moet.zijn. Dat gaat nu ook gebeuren. Subsidie kreeg ook de werkgroep „Spe ciale evenementen” van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) voor de organisatie van een damtournooi voor de schooljeugd in het begin van dit jaar. Met het geld 250,- en een garantie van 400,- voor een eventueel nadelig saldo) konden prijzen worden aangeschaft. Scouting Waddinxveen is een garantie van 500,- verleend om op zaterdag 26 april een presentatiedag te kunnen houden tot werving van nieuwe leden en leid(st)ers. WADDINXVEEN Opnieuw heeft de Waddinxveense gemeenteraad verklaard dat een bestemmingsplan wordt voor bereid voor het gebied van de gemeente gelegen aan en ten oosten van het Noord einde. Op die manier kan weer voor een jaar ongewenste bebouwing in dat in de bestemmingsplannen Groenswaard 1 en 2 op te nemen gebied worden tegen gegaan. De raadsleden zijn voorts accoord ge gaan tot vaststelling van de eerste her ziening van het bestemmingsplan ’Sport velden’ uit 1972 om op het stuk grond tussen spoorlijn, Sniepweg, Kanaaldijk en gemaal „Van der Breggen” dé bouw van scholen voor HAVO/Atheneum, MAVO en LBO mogelijk te maken. De ze eerste herziening, die ook voorziet in de bouw van zaalaccommodaties, heeft reeds ter visie gelegen. Van de ge boden gelegenheid bezwaren in te die nen is door niemand gebruik gemaakt. Namens de raadscommissie voor de fi nanciën maakte de heer P. W. Meerkerk (SGP/Hervormde Kiesvereniging) de op merking zorgen te hebben over een slui tende exploitatie van de gronden, waar in overigens volgens burgemeester C. A. van der Hooft is voorzien. - Zonder woorden gingen de raadsleden eveneens mee met de vaststelling van nieuwe wijzigingen van de gemeentelijke bouwverordening, die bedoeld zijn het stuk duidelijker te maken. meer innemen nu het voorliggende be sluit een vervolg is op een eerder ge nomen besluit tot herziening van het 11 jaar oude bestemmingsplan „Regeling Kom bij de Brug”. Ir. W. Stuülen (CDA) bepleitte bij wet houder Van Schie (CDA) dat Rehorst wordt gevraagd voor het kopen en be wonen van de te bouwen bungalows de bij het gemeentebestuur bekende bun- •galow-zoekenden in aanmerking te laten komen. „Bij nader inzien vind ik het prettiger als dat op die manier zou ge beuren”, verduidelijkte het christen democratische raadslid, dat zich evenals drs. W. C. Verbaan (Progressieven) af vroeg waarom Burgemeester en Wethou ders zo’n haast blijken te hebben met de verkoop van het stuk bouwgrond aan de Nesse-Noordkade. Het aan de rooms-katholieke Mgr. Bek kersschool voor basisonderwijs aan de Peter Zuidlaan te bouwen zevende lo kaal gaat in totaal 153.010,45 kosten. Dat is 16.775,meer dan het een jaar oude krediet, dat door de raad op het nieuwe peil werd gebracht. Zonder woorden werd 379,beschikbaar ge steld om de rooms-katholieke St. Pau- lusschool voor basisonderwijs aan de Jacob Catslaan een naaimachine te kun nen laten kopen. Voorts besloot de raad Een internationaal kartel heeft met het Nederlandse bedrijf NKF (dat ook in Waddinxveen een vestiging heeft) jarenlang de prijzen van zware kabels (telefoon, electra enz.) kunstmatig hooggehouden. En boven dien orders verdeeld tussen grote maatschappijen in de geindustrialiseerde landen. WADDINXVEEN De gemeenteraad is gisteravond accoord gegaan met grondverkopen aan de Waddinxveners L. W. Verbakel en C. J. Smit. De heer Verbakel (Stationsstraat 33) krijgt voor 48.750,(exclusief btw) ongeveer 325 vierkante meter grond aan de Noord- kade, terwijl de heer Smit (Henegouwer- weg 66a) 24.600,moet betalen voor ongeveer 246 vierkante meter grond bij de Burgemeester Trooststraat. De twee liberalen stemden nu tegen de verkoop van ongeveer 1500 vierkante meter bouwgrond op de hoek Nesse- Noordkade, omdat ze liever „ten halve keerden, dan ten hele dwaalden”. Me vrouw Oosterbroek-Waagmeester en de heer Van der Houwen zeiden het stuk bouwgrond toch groen te willen houden, zolang men financieel nog niet gedwon gen wordt het te verkopen. Nieuwe ge zichtspunten hadden de VVD’ers tot deze geheel andere standpuntbepaling gebracht. Mr. R. H. Holl (Progressieven) betoogde spijt te hebben van twee maan den geleden gegeven steun aan de nu toegepaste artikel-19-procedure om tot een snelle bungalowbouw te komen. Maar een ander standpunt kon hij niet Inmiddels is al zo’n vier maanden gele den de eerste fase van de draadloze alarmering vanuit de brandweergarage aan de Noordkade in bedrijf gekomen. De extra draadloze alarmontvangers ko men goed van pas nu de mogelijkheid bestaat de alarmering van de Waddinx veense brandweerlieden door de alarm centrale van de Goudse brandweer - te vens regionale verbindingspost - te laten verrichten. Draait men dan het alarm nummer 2222 (viermaal twee) dan komt de melding rechtstreeks in Gouda waar de permanent bezette post via de draad loze ontvangers de Waddinxveense brandweerlieden kan waarschuwen. Ook de brandalarmering in Reeuwijk, Moor drecht en Schoonhoven gaat in de toe komst zó geregeld worden. Voor de ge zinnen Broer en Van Nielen betekent een en ander dat ze niet meer om de week aan huis gebonden zijn, dat de plaatselijke dag- en nachtbezetting van de alarmpost voor de brandweer kan vervallen en dat ook straks de brand- wekkers overbodig worden als alle spuit gasten met een alarmontvanger zijn uit gerust. Fractievoorzitter M. Boere van de Pro gressieven vroeg aandacht voor de kwa liteit van het Goudse verbindingsnet, omdat hij van de Moordrechtse brand weercommandant had begrepen dat die te wensen zou overlaten. Hij liet zich niet door burgemeester C. A. van der Hooft geruststellen dat dit mogelijk te maken zou kunnen hebben met de voor geluidsgolven wat moeilijk te bereiken, achter een dijk wonende, brandweerlie den in Moordrecht. WADDINXVEEN De Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Neder lands Hervormde Christelijke Scholen krijgt van de Waddinxveense gemeenteraad niet het geld om een vergader- en archiefruimte in „Het Anker” achter de hervorm de Brugkerk in te richten. Hiermee zou jaarlijks duizend gulden (aan de Kerkvoog dij te betalen), terwijl de verbouwingskosten bijna tweeduizend gulden zouden be dragen. uit dezelfde hoek. Holl kondigde aan voortaan nog zorgvuldiger met grond verkopen en toe te passen artikel-19- procedures te zullen omspringen. WD- raadslid J. C. A. C. de Vogel zei met partijgenoot Ph. Kroes voor de grond- verkoop te zullen stemmen vanwege ont brekende nieuwe gezichtspunten, die door de twee andere fractieleden wel werden gezien, zo lichtte het liberale raadslid de onenigheid over deze kwestie binnen de VVD-fractie toe. De discussie over de Kerngroep Ver eniging Milieudefensie „Mooi Wad- dinxveen” kwam los bij de behandeling van het aangenomen voorstel bouw- en aannemingsmaatschappij P. Rehorst BV in Waddinxveen voor 225.000 (exclu sief btw) het „mooiste plekje van ons dorp” te verkopen voor de bouw van drie royale bungalows. Was in de raads vergadering van februari drs. W. C. Verbaan (Progressieven) het enige raads lid dat weigerde door het nemen van een voorbereidingsbesluit het pad voor de bungalowbouw te effenen, nu waren daar de VVD-raadsleden mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester en Z. van der Houwen bijgekomen. Het verzoek van „Mooi Waddinxveen” dit voorberei dingsbesluit in te trekken werd niet in behandeling genomen. In een brief aan Burgemeester en Wet houders stelde het schoolbestuur dat in de eigen schoolgebouwen geen geschikte ruimte beschikbaar is voor het houden van vergaderingen van het bestuur en de toekomstige oudercommissies. B. en W. zijn het daar niet mee eens. „Mocht blij ken dat de hoofdenkamers te klein zijn dan bestaat altijd nog de mogelijkheid een leslokaal in gebruik te nemen”, schreef het college aan de gisteravond vergaderende gemeenteraad, die dit standpunt ten volle deelde. Wat de ar chiefbescheiden betreft werd het moge lijk geoordeeld deze op de scholen of eventueel bij de bestuursleden onder te brengen. Overdreven werd het gevonden dat ook voor het bijhouden van de ad ministratie een buiten de hervormde scholen en buiten de woningen van de bestuursleden gelegen lokaal in gebruik zou moeten worden. En dat terwijl een deel van de administratie nog is uit besteed. denkoek binnen te krijgen, werden buiten de markt gehouden. De onthullingen over het kartel zijn gedaan in de Londense Times. Het kartel opereerde via een in Liechtenstein gevestigd bu reau genaamd Internatio nal Cable Development Corporation. In Londen is een filiaal. De wijze van opereren was ingewikkeld. Het komt er op neer, dat de grote kabelfabrikanten, waarbij volgens The Times de suggestie van mevrouw Oosterbroek- Waagmeester (lib.) zig-zagstrepen te ma ken te willen onderzoeken en in overleg van het Ambtelijk Verkeersoverleg (AVO) te willen komen tot een priori teitsbepaling van de nog in Waddinx veen te maken drukknopverkeerslicht- installaties en de kosten daarvan. Hij was blij dat de raadsleden unaniem ko zen voor meer beveiliging van de voet ganger in het verkeer. ook de Nederlandse Kabel- fabriek (NKF) elkaar de orders toespeelden. De zaak schijnt in de publici teit gekomen doordat het Amerikaanse concern ITT de zaak te heet vond wor den. ITT, al eerder in schandalen gewikkeld, is uit het kartel getreden, ook al omdat de leiding van ITT vond dat het inging tegen de anti-kartelwetge- ving van de Europese Ge meenschap. Burgemeester en Wethouders menen op die manier voor een extra beveiliging van voetgangersovetsteekplaatsen te kunnen zorgdragen. Mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (lib.) had het „akelige gevoel” dat de verlichte ver keersborden onvoldoende zouden helpen en bracht de van de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers (NV- BV) verkregen suggestie over zebrapa den vooraf te laten gaan door zig-zag strepen, waardoor de opvallendheid er van voor de automobilist zou kunnen worden verhoogd. Ir. W. Stuulen (CDA) wilde wel eens voorgerekend zien hoeveel nu precies het verschil is tussen het maken van een verlicht verkeersbord boven een zebra pad en een drukknopverkeerslichtinstal- latië. Hij bepleitte voorts een goed on derhoud van de op het wegdek aange-- brachte strepen. Het progressieve raads lid H. van Ek zag graag meer druk- knopverkeerslichtinstallaties, zoals op de Sniepweg en de Chopinlaan, en vroeg om een zebrapad op de Wadde. CDA-wethouder P. F. J. van Schie zei Het begin van een desas treuze ontwikkeling? Er dreigen meer gevaren, cent voor zijn rekening). genaamde natuurbescher- Aan de andere kant van De oude situatie, aldus mers, die speciale toestem- woordvoerders van het re- ming hadden gekregen de spoorboscircuit, creatieschap, was onhoud- terreinen te onderzoeken, door de gebroeders baar. De auto’s van be- veel eende-eieren gestolen”. zoekers (voornamelijk Het schap stelt in dit ver- derd plaatsen) ingericht, sportvissers) werden nabij band mede zijn hoop op Ook van die kant zal mo- het wankele voetgangers- de beheerder, die tevens ’t gelijk een grote drukte op bruggetje geplaatst. Dat Praathuis drijft. „Alleen ’t Weegje ontstaan. leverde, in de onmiddelijke via hem zijn visbootjes te Dit vele Gouwenaars rust nabijheid van twee over- verkrijgen. Als straks de wegen, toestanden op. kan je niet van eten. Dus laat de nog zo spaar zame natuur opnieuw een veer. Daar helpt de kunst natuur uit Boskoop, waar mee beide projecten in het de reeds een jaar geleden verleende me dewerking voor de stichting van een hervormde kleuterschool in Waddinx- veen-Noord over te dragen aan de Ver eniging tot Stichting en Instandhouding van Nederlands Hervormde Christelijke Scholen, omdat daarin de inmiddels op geheven Stichting Hervormd Kleuter onderwijs is opgegaan. Tenslotte be noemden de raadsleden de heer M. Klootwijk (Bilderdijklaan 36) in de plaats van de tussentijds afgetreden heer G. Klinkenberg als plaatsvervanger van de heer H. J. van Weelden als lid van de commissie van bestuur van de samen werkingsschool voor HAVO/Atheneum voor de Protestants Christelijke Ver eniging voor Voortgezet Onderwijs in samenwerkingsverband. aan. Dag grutto’s, dag bloemen. Een dergelijke ontwikke- Kassa!” tie. Daar is het recreatie schap zich van bewust. „We mikken op drie cate gorieën bezoekers: de sportvissers, natuur- en vo gelliefhebbers en de fiet sers of wandelaars die er zo maar eens doorheen gaan.” Om ’t Weegje heen komt een voetfietspad en dat maakt het de bezoekers mogelijk ook van het, Het betreft de uitvoering naar het schap zegt, unie- van een gedeelte van de ke oostelijke poldergebied door het recreatieschap te genieten. Dat blijft Reeuwijkse Plassen en om- evenwel ontoegankelijk; geving geplande recreatie- het fungeert als rustge- werkzaamhedende aanleg bied. weg, wordt onder meer ge- ’t Weegje geniet faam als kenmerkt door een weide- een van de belangrijke vogeldichtheid die vijfen- terrein en het doortrekken (weide)vogelgebieden in twintig keer zo groot is als naar de brug toe van een Zuid-Holland. Welke ga- het provinciale gemiddel- voet-fietspad. De werk- ranties zijn er dat dit ka- zaamheden zijn mogelijk rakter onaangetast blijft? geworden doordat de pro- Het recreatieschap: „Het grasland is inmiddels in- vincie Zuid-Holland het is een compromis. Alleen gericht als parkeerplaats, bestemmen voor de happy waardoor de auto het ge- schap de helpende hand few of een wat breder pu- bied kan binnendringen, heeft geboden. Het gaat bliek? Mensen die andere Voor het wrakkige houten dan ook om een provin- dingen dan natuur en rust bruggetje, dat zeker geen ciaal object waarvoor een najagen zijn in ’t Weegje auto kan dragen, is een bedrag van 300.000,- is zó uitgekeken, die zoeken uitgetrokken (het ministe- wat anders. Maar garan- tie gekomen, rie van Cultuur, Recreatie ties heb je nooit. en Maatschappelijk Werk neemt hiervan weer 75 pro- Vorig jaar zijn er door zo genaamde WADDINXVEEN Om de Waddinx veense vrijwillige brandweer in staat te stellen 20 draadloze alarmontvangers aan te schaffen hebben de gemeente raadsleden gisteravond daarvoor 32.500 beschikbaar gesteld. Deze apparatuur gaat de taak van de twee „brandweer- gezinnen” Broer en Van Nielen, die om de andere weck een volle week verant woordelijk zijn voor de bezetting van het alarmnummer 2222, aanmerkelijk verlichten. ling lijkt in gang te zijn gezet in en nabij ’t Weeg je. Dit geisoleerd liggende natuurgebiedje, ingeklemd tussen spoorlijn en rijks- en verpozing brengend ge levensgevaarlijke ontspanning verplaatst is bied, waar vele planten en heeft hij een goed uitzicht dieren, vlak onder de rook van een stad, nog ruimte hebben, krijgt meer en meer het karakter van een pretpark. bezorgde Goud- zien we nog niet zo gouw sche Courant-medewerker, met tent of caravan naast schreef kortgeleden naar de deur neerstrijken). Die- de aanleiding van de publi- zelfde Gouwenaar moet nu over de toekomst maar verderop zijn heil van ’t Weegje een persoon- zoeken als het gaat om een lijke mening in de rubriek aantrekkelijke wandeling ’’Anders bekeken” van de- of fietstocht in de omge- ze op een hoog peil ving. staande avondkrant uit on- Er is meer. Bedoelde ter reinen leverden tot dusver over het gebied. Met de nieuwe brug en de Maar ’t blijft, zoals bij al- parkeerplaats (die stevig les, een kwestie van men in het groen wordt inge- taliteit...” pakt) is ’t Weegje beter Co Caljouw, de over het Met name voor de grote milieu in onze streek bij- stadsmens (de Gouwenaar In een later stadium vol- zonder bezorgde Goud- gen de uitbreiding van het voet- en fietspadennet en de verplaatsing van gammele houten ontspan- katie ning ’t Praathuis naar het parkeerterrein, waarvoor ruimte is gereserveerd. De provinciale steun be tekent dat de overheid aan ’t Weegje meer dan plaat- ze buurgemeente die het selijke en zelfs regionale verdient in meer gezinnen weinig rendement op. Wie betekenis toekent. gelezen te worden. Wat Co Toch mag het gebied niet Caljouw schrijft is dit en worden ingedeeld bij dë wij laten het volgen ter gen een aantal grutto’s bij- objecten voor massarecrea-wille van de meningsvor ming ook in ons dorp op tuurlijk een naieve lievige dit punt: gedachte van zo’n natuur- ’’Recreatie en natuur, het vorsende zonderling. Daar is al vaak betoogd, verdra gen elkaar over het alge meen bijzonder slecht. Vooral de massarecreatie kan zo’n druk op een na tuurgebied geven dat van flora en fauna maar scha- groen worden gepakt, niets mele resten in stand blij ven.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 13