Bewoners hebben zich erbij neergelegd Weekmarkt Waddinxveen definitief vrijdag’s op W illem de Zwijger laan Voor de onroerend goedbelasting Echtpaar van der Kroeg vijftig jaar getrouwd Ik wil geen heksenjacht tegen intellectuelen, maar R. J. Jenner: aan een arbeider op z’n tijd ZIJ VORMEN PROGRESSIEVEN-FRACTIE I Wiertsema Financieel deskundige raadsleden gaan fietsen 1 „PvdA, denk eens ■I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 7 MEI 1975 Het gouden echtpaar Van der Kroeg-Ravenstein. 99 Prikbord Betuttelen Referendum WADDINXVEEN De bij wijze van proef van de Jul. van Stolberglaan naar de noordelijke en zuidelijke rijbanen van de Willem de Zwijgerlaan, gelegen ten oosten van het Koningin Wilhelminaplein, verplaatste week markt zal daar definitief kunnen blijven staan. De vanavond vergaderende gemeenteraad wordt gevraagd daarvoor de plaatselijke verordening op het marktwezen te wijzigen. Leden A. H. VAN GENT Progressieven M. BOERE fractievoorzitter „Progressieven” H. VAN EK Progressieven W. G. DE MEER Progressieven V WADDINXVEEN Het zit een aantal socialisten in Waddinxveen al een poosje behoorlijk dwars dat de gewone arbeider in de vorig jaar gevonden progressieve samenwerking tussen Partij van de Arbeid (PvdA), Democra ten ’66 (D’66), Politieke Partij Radikalen (PPR) en Pacifistisch-Socialisti- sche Partij (PSP) op de tocht is komen te staan. R. H. HOLL Progressieven Progressieven W.C. VERBAAN ::,-W De fotogalerij hierboven laat de zesmans-raadsfractie van de Pro gressieven zien. Van links naar rechts wethouder ANNE VAN GENT (PvdA), 49 jaar, geboren en getogen Waddinxvener en secretaris Oost-Europa Kamers van de Centrale Kamer van Handelsbevorde- ring; fractievoorzitter MARIE BOERE (PvdA), 52 jaar, electromon- teur in Rotterdam, sinds 1955 in Waddinxveen; HENK VAN EK (PvdA49 jaar, sinds 1967 in Waddinxveen en werkzaam bij het re kenkundig centrum van de Technische Hogeschool in Delft; Mr. RENE HOLL (D’66), 32 jaar, sinds 1970 in Waddinxveen en juri disch medewerker van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen; Drs. WILLEM VERBAAN (PPR), 28 jaar, sinds 1972 in Wad dinxveen en wetenschappelijk medewerker aan de Erasmus Univer- siteit in Rotterdam en Drs. WILLEM DE MEER (PvdA), 44 jaar, sinds 1963 in Waddinxveen en onderwijskundige bij de schooladvies dienst in Rotterdam. MB ■Fr Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren aangevuld of gewijzigd. (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 in socialist die JflHRFlORfl' WADDINXVEEN Gisteren vierden de heer H. van der Kroeg (78) en mevrouw A. P. van der Kroeg-Ravenstein (78) van de Ringvaartsingel hun gouden huwelijks jubileum. De heer Van der Kroeg is op zijn tiende jaar reeds met werken begonnen en dat heeft hem kennelijk geen kwaad gedaan, want hij is nog behoorlijk fit Ook mevrouw Van der Kroeg geniet nog een goede gezondheid. Beiden zijn geboren en getogen in Waddinxveen, waar de bruidegom onder meer drieëntwintig jaar meubel maker is geweest bij Anton Matze. Hij is al 55 jaar lid van de meubelmakersbond en is 40 jaar lid geweest van het zangkoor van de St. Victorparochie. De heer Van der Kroeg tuiniert graag en zijn vrouw maakt prachtige borduurwerken. Ook gaat mevrouw elke veertien dagen naar de bejaardensoos. WADDINXVEEN De leden van de raadscommissie voor de financiën gaan op maandagmorgen 12 en maandagmorgen 26 mei fietsend het dorp door. Zij doen dit om een goed inzicht te krijgen in de factoren die bepalend zijn voor de hoogte van de onroerend goedbelasting, die in Waddinxveen op 1 januari 1976 zal worden in gevoerd. de weekmarkt, die dezer dagen het 14- jarig bestaan heeft gevierd, een centrale plaats in de gemeente heeft behouden. Nu de raadsleden het vanavond toch over de markt gaan hebben kan gelijk een besluit genomen worden over het sluitingstijdstip. In de wintermaanden is ’s middags om twee uur beginnende de markt om acht uur voorbij en in de zo mermaanden om negen uur. Alle koop lieden en de leden van de marktcommis- sie blijken echter van mening te zijn dat voor het gehele jaar een sluitingstijdstip soort gebruik. En dat nu gaan de leden van de raadscommissie voor de financiën op de fiets bekijken. Mogelijk is het dat als gevolg van de fietstocht de voor de hoogte van de heffing voor de verschil lende Waddinxveense woonwijken opge stelde concept-lijst zal moeten worden van acht uur zou moeten worden inge steld. B. en W. stellen de raad voor daar toe eveneens te besluiten. Omdat de hui dige verordening op het marktwezen eigenlijk op meer punten aan de feite lijke situatie moet worden aangepast ko men Burgemeester en Wethouders in een volgende vergadering van de gemeente raad met een nieuwe verordening op de proppen. De raadscommissie voor de financiën staat ondervoorzitterschap van drs. W. C. Verbaan (Progressieven). Lid zijn de raadsleden drs. T. J. Bouwers (CDA), P. W. Meerkerk (SGP/Hervormde Kies vereniging), Z. van der Houwen (lib.) en W. L. M. Kruijk (CDA), terwijl als sec retaris de chef financiën van de ge meentesecretarie, de heer F. Th. Brenk- man, optreedt. Het college van Burgemeester en Wet houders schrijft in zijn voorstel dat on danks aanvankelijke bezwaren van be woners van eengezinshuizen aan de Wil lem de Zwijgerlaan gesteld kan worden dat, afgezien van enige inbreuk op de privacy, de aan- en omwonenden zich met de huidige plaats van de weekmarkt kunnen verenigen. De marktkooplieden zijn unaniem van mening dat de nu een hoefijzervorm gekregen hebbende week markt economisch gezien de verwachtin gen heeft overtroffen. die door hun beroep of opleiding nu eenmaal gemakkelijker in het openbaar spreken (hoewel het inhoudelijk ook niet altijd van hetzelfde gehalte is als de prachtige volzinnen en fraaie woord keus zou doen vermoeden).” discussie deelnemen. Ik hoop dan ook dat het afdelingsbestuur zich niet bij de huidige situatie zal neerleggen, maar vele mogelijkheden zal benutten, die tot dit doel bijdragen, bijv, door het kiezen van onderwerpen, die meer de interesse van arbeiders kunnen opwek ken.” „Ook zal men moeten blijven trachten arbeiders bij het afdelingswerk te be trekken. Ik kan mij niet aan het gevoel onttrekken, dat men hiervoor voorname lijk zoekt bij de hogere beroepen zoals leraren, ambtenaren, enz. en niet onder grondwerkers, huisvrouwen of werken. Eigen. H. I. Zeypveld ’’Prikbord” de kat de bel heeft aange bonden zegt er overigens niet op uit te zijn een soort heksenjacht tegen alle in tellectuelen binnen de partij te willen ontketenen. ’’Niets is minder waar. In tellectuelen hebben in de socialistische beweging prachtig werk gedaan en doen dat nog. Wat ik wel vind, is, dat het de laatste jaren uit de hand dreigt te lopen en alle verhoudingen zoek zijn”, schrijft de heer Jenner, die naast hem de kan didatenlijst met 20 namen van de Pro gressieven heeft liggen waarop volgens hem slechts één arbeider staat (Marie Boere, redactie). sticiteit bol staande gezelschap vond dat dit kunstwerk niet aan de artistieke nor men (wat zijn dat eigenlijk?) voldeed en als zodanig geen bijdrage leverde tot de stadsverfraaiing. Protesten en hand tekeningenacties mochten niet baten, weg ermee. Een ergerlijk geval van eli tair denken.” B. en W. zeggen het nog van belang te vinden dat de Juliana van Stolberglaan nu elke vrijdag voor het verkeer toegan kelijk is, zeker omdat in de straten van het centrum het verkeersaanbod is toe genomen door de afsluiting van de Kerk weg voor de bouw van het Passage- winkelcentrum. Bovendien is het zo dat In het Weekblad voor Waddinxveen van donderdag 31 oktober vorig jaar pu bliceerden wij deze cartoon van de Waddinxvener Kees Verweij met als tekst: Een voudige jongens, die Progressieven!”. De socialist R. J. Jenner (Eikenlaan 120), ook actief binnen de afdeling Waddinxveen van het Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (NIVON) en lid van de gemeentelijke commissie voor kunst, cultuur, recreatie en jeugd, heeft zich tot woordvoerder gemaakt van diegenen die menen dat de arbeiders het in hun eigen partij bij het vervullen van aller lei functies op plaatselijk of provinciaal niveau het steeds vaker moeten afleg gen tegen intellectuelen of mensen uit de midden-groepen. Deze nieuwe gemeentelijke belasting treedt in de plaats van de straat-, per sonele- en grondbelasting. Zoals bekend is als basis van de heffing door de ge meenteraad gekozen voor oppervlakte, welke nog gecorrigeerd zal worden met de factoren voor ligging, kwaliteit en Jenner schrijft verder het volgende: ’’Boze tongen beweren zelfs, dat men met deze kandidatenlijst van indruk wekkende beroepen en opleidingen het Waddinxveense kiezersvolk heeft wil len imponeren. Het samengaan met D’66, PSP en PPR heeft overigens dit proces van ’’intellectualisering” toch al doen versnellen, omdat deze partijen in arbeidskringen nauwelijks over aan hang beschikken. Men hoort tegenwoor dig, vooral in progressieve kringen vaak zeggen: ”Het moet allemaal vanuit de basis komen”, maar in de praktijk blijkt er geen moer van terecht te komen en wordt het soms zelfs een soort van be tuttelen, zo in de trant van ”wij weten wel wat het beste voor jullie is”. Dit blijkt b.v. heel sterk in Rotterdam, waar een juwelier een beeldhouwwerk liet vervaardigen, dit op de Lijnbaan plaatste en aan de gemeente schonk. Het Rotter damse publiek, misschien beu van alle bizarre kunstuitingen van de laatste tijd, kon deze speelse obelisk best waarde ren. Zo niet echter de Rotterdamse Raad voor Kunst en Cultuur, want onder aan voering van de socialistische wethouder Jan Riezenkamp van intellect en arti- ”Als je over dit soort zaken met partij genoten spreekt, krijg je bijna altijd te horen: ”Dan moeten jullie maar op de vergaderingen komen en niet bij de te levisie blijven om naar Vader Abraham en Ajax-Feyenoord te kijken.” Inder daad, het is helaas zo, dat vele arbei ders aan de ’’verTROSsing” ten prooi zijn gevallen en nauwelijks nog voor de politiek te interesseren zijn. Zonder dit nu te willen goedpraten, kan ik me toch wel enigszins voorstellen, dat een bouw vakker, die de hele dag op een koude, tochtige bouwplaats heeft gestaan, of iemand, die per dag 5.000 gaatjes boort, nou niet staat te popelen om naar de soms nogal saaie vergadering te gaan, waar dan bovendien meestal nog het woord wordt gevoerd door diegenen, I Ook vind ik, dat de vergaderingen een te allesoverheersende rol spelen in het politiek gebeuren. Om een voorbeeld te noemen: als men bij gemeenteraadsver kiezingen een financiële bijdrage wil geven voor de propaganda-actie kan men dit als het ware vanuit de luie stoel regelen, maar als men invloed wil hebben op de samenstelling van de kan didatenlijst moet men persé naar de vergadering komen. Ik begrijp dan ook niet, waarom een partij, die inspraak zo hoog in het vaandel heeft geschreven nu juist het referendum, waardoor alle le den de mogelijkheid hadden de kandi datenlijst samen te stellen, heeft afge schaft. Niettemin blijft het natuurlijk van het grootste belang, dat meer arbeiders de vergaderingen bezoeken en aan de de jongeren. Of met een variant op een bekende slogan: ’’Denk eens aan een bouwvakker op z’n tijd”. Er zijn over dit hele probleem nogal wat grappen in omloop. Met één daarvan wil ik eindi gen, al ben ik mij er van bewust, dat hij een baard heeft: ”Op een van de con gressen van de PvdA kan men niet tot overeenstemming komen over de hoog te van het minimum-inkomen. Ten ein de raad wendt de voorzitter zich tot de congresgangers en vraagt: Is er mis schien toevallig een arbeider in de zaal, die ons uit de moeilijkheden kan hel pen?”, aldus tot slot de heer Jenner. Van de overige vijf bezitten er drie een academische graad: mr. René Holl (komt van D’66), drs. Willem Verbaan (komt van de PPR) en drs. Willem de Meer (rassocialist). De resterende twee pro gressieve raadsleden Anne van Gent (wet houder) en Henk van Ek beschikken eveneens over maatschappelijke func ties waarvoor de overall in het geheel niet nodig is. De Waddinxveense In ’’Prikbord”, het kortgeleden voor de vijfde maal verschenen informatieblad van de Waddinxveense afdeling van de PvdA, staat het door de heer Jenner ge schreven artikel ”De arbeider in de Par tij van de Arbeid” afgedrukt, dat aan sluit op over dezelfde kwestie gemaak te opmerkingen tijdens een partijverga- dering van november vorig jaar. Een maand eerder had het Weekblad voor Waddinxveen al eens badinerend opge merkt - naar aanleiding van het ver schijnen van de geactualiseerde ’’ge gemeentelijke adreslijst” - dat binnen de raadsfractie van de Progressieven Marie Boere de enige is die nog dage lijks met een overall aanloopt om zijn werk als electromonteur te kunnen doen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 11