Rondom de hefbrug Omwonenden zijn en blijven tegen plaats van weekmarkt RECEPTIE-ALBUMS Lezers schrijven ”DIT IS GEEN PRECEDENT!’’ Illegale uitbouw woning wacht niet de sloophamer Weekmarkt Willem de Zwijgerlaan gaat voortaan half uur eerder open HOEKSTRA EXPOSEERT FILMAVOND GEBOUW BETHEL IN BOSKOOP Gemeentebestuur doet alles om overlast te beperken TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN OPENBARE COMMISSIE VERGADERING "CADEAUWET BRENGT BEDRIJVEN IN GEVAAR” TWEE TOERISTISCHE DAGEN IN ONZE BUURGEMEENTE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 15 MEI 1975 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Jippe Hoekstra (rechts) poseert met Paul Beugels, die de opening van zijn tentoonstelling in de museumzaal van de Rabobank verrichtte, voor zijn werk. Openbare Werken Boekhandel Veldwijk BV L. D. LIEM, Willem de Zwijgerlaan 26. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Toelichting WADDINXVEEN De definitief op de noordelijke en zuidelijke rijba nen van de Willem de Zwijgerlaan ten oosten van het Koningin Wilhel- minaplein op vrijdag te houden weekmarkt gaat voortaan een half uur eer der open. De vorige week woensdagavond vergaderende gemeenteraad be sloot de openingstijden nu voor het gehele jaar vast te stellen op 13.30 uur tot 20.00 uur. In de zomermaanden werd de markt tot nu toe tot negen uur gehouden. Gladjes WADDINXVEEN De heer A. P. M. v.d. Berg heeft zonder bouwver gunning zijn woning aan de Amalia van Solmsstraat over de gehele achter- breedte uitgebreid. Toch zal hij niet door de gemeenteraad, bij wie hij een bezwaarschrift had ingediend tegen het niet achteraf willen verlenen van een bouwvergunning door het college van Burgemeester en Wethouders, worden verplicht dit bouwsel af te breken. Op proef houders Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Honing smaakt lekkerder als u het sap van een halve citroen door de inhoud van het potje roert. Is de tomatensoep te scherp, doe er dan wat koffiemelk of room in. Fluwelen stoffen kunnen behandeld worden als wollen stoffen, zij mogen niet gewreven of geknepen worden, ook niet tussen weken, wassen of spoelen in. Namens de bewoners van eengezins woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, worden van inspraak, laat staan mede zeggenschap, dingen die in een modern bestuur immers geen loze, holle kreten dienen te zijn! WADDINXVEEN In het gemeente huis vergaderen vanavond in het open baar twee raadscommissies. Om half acht de commissie voor onderwijszaken en om acht uur de commissie openbare werken en -bedrijven. De agenda voor de commissie openbare werken en -bedrijven ziet er zo uit: Opening. Vaststelling van het verslag van de vergadering van 20 maart 1975. Behandeling van de concept- onderwijsnota. Medewerking voor de stichting van van een school voor gewoon lager onderwijs door de „Stichting tot bevor dering en instandhouding van Gerefor meerd onderwijs” te Gouda. Medewerking voor de aanschaffing van meubilair en leer- en hulpmiddelen t.b.v. de Bethelschool. Rondvraag. Sluiting. Verslag van de vergadering van 17 april 1975. Verbetering atletiekbaan Alberdingk Thijmlaan. Wijziging terrein Hoefblad. Nader ingekomen stukken. Mededelingen betreffende ö.a.: a. besluit G.S. inzake het nemen van verkeersmaatregelen voor het Noordeinde; b. het ontvangen indicatief meer jarenprogramma inzake de be strijding van de verontreiniging van oppervlaktewater, vastgesteld door de Minister van Verkeer en Waterstaat. Rondvraag. voorhanden. De heer Huizer sprak de hoop uit dat de voortdurende zorg om de weerkmarkt in de Willem de Zwijger laan voor iedereen zo aantrekkelijk mo gelijk te houden bij de bewoners tot dankbaarheid zal leiden dat zij de markt zo dicht bij de deur hebben. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) voegde hier nog aan toe in het centrum In een toelichting op dit door de ge meenteraad overgenomen advies liet de heer Holl weten dat de raadscommissie voor de beroepschriften, waarin zitting hebben de raadsleden W. L. M. Kruijk (CDA), P. W. Meerkerk (SGP/Her- vormde Kiesvereniging), J. C. A. C. de Vogel (lib.) en H. van Ek (Progressie- ven), zich ter plaatse is gaan oriënteren en tot de overtuiging is gekomen dat de door de here A. P. M. v.d. Berg gepleeg de uitbouw op zich zeker niet misstaat en bij de omwonenden geen bezwaren heeft opgeroepen. „Niettemin heeft de commissie gemeend de raad te moeten adviseren er bij het college van Burgemeester en Wethou ders op aan te dringen vooralsnog geen gebruik te maken van zijn bevoegdheid betrokkene tot afbraak van dit bouwsel te verplichten’, betoogde de heer Holl. „De commissie is hier met name toe overgegaan omdat B. en W. voornemens zijn de gemeenteraad voorstellen te doen die beogen in de bestemmingsplannen Oranje- en Vondelwijk de mogelijkheid op te nemen de bestaande woningen over de gehele (achter)breedte uit te breiden tot maximaal 2.75 meter”. onroerend goedbelasting. Fractievoor zitter M. Boere van de Progressieven liet een heel ander geluid horen. Hij meende dat het in het centrum wonen van een gemeente voor- en nadelen heeft, evenals overigen het buiten het centrum wonen. „Ik vraag me af of het offer dat deze mensen moeten brengen niet redelijk is”, aldus het progressieve raadslid. Wel bepleitte hij regelmatig politietoezicht. Overigens had het bepalen van de ope ningstijd van de weekmarkt, die op voorstel van CDA-fractievoorzitter drs. T. J. Bouwers een half uur werd ver vroegd, minder voeten in de aarde dan het voorgoed vaststellen van de naar de Willem de Zwijgerlaan verhuisde week markt. Op de avond voorafgaande aan de gemeenteraadsvergadering had loco- burgemeester H. Huizer (SGP/Hervorm- de Kiesvereniging) nog eigenaren-bewo- ners van de langs deze laan staande een- gezinshuizen op bezoek die duidelijk maakten dat zij zich allerminst met de huidige situatie kunnen verenigen, zo als het college van Burgemeester en Wethouders in hun voorstel aan de raad had geschreven. WADDINXVEEN/BOSKOOP „De verloren generatie” heet de film die ko mende zaterdagavond om acht uur in gebouw Bethel, Burgemeester Colijn- straat 83-85 in Boskoop zal worden ge toond. De toegang is vrij. Het Bethel- zangkoor verleent met zang en getuige nissen haar medewerking aan deze avond. „De verloren generatie” is een boeiende film, waarin mensen van elke maatschappelijke rang en stand aan het woord komen. Centraal hierin staan de levensvragen, die velen vandaag de dag bezig houden. Levensvragen waarop men antwoord wil hebben. De bekende wereld-evangelist Billy Graham geeft vanuit het woord van God antwoord op al deze dringende vragen. van Waddinxveen geen nieuwe plek te zien ontstaan waar later nog eens de markt gehouden zou kunnen worden. Hij was blij dat de raad overging tot het vaststellen van de definitieve plaats om dat de dienst openbare werken- en be drijven dan de nodige investeringen zou kunnen doen om alles zo gladjes moge lijk te kunnen laten verlopen. WADDINXVEEN Paul Beu gels, directeur van de Nederland se Stichting voor Kunstzinnige Vorming in Amersfoort, heeft vrijdagavond voor een week in de museumzaal van de Rabobank aan de Kerkweg de expositie van de Waddinxveense oud-onderwij- zer Jippe Hoekstra geopend. Hoekstra is thans stafmedewer ker voortgezet onderwijs van de netgenoemde stichting. In Wad dinxveen toont hij op alle werk dagen van 9 uur ’s morgens tot 4 uur ’s middags en ook op de vrij- Mr. R. H. Holl (Progressieven), die over deze zaak in de vorige week woensdag avond gehouden gemeenteraadsvergade ring als voorzitter van de raadscommis sie voor de beroepschriften advies uit bracht, zei overigens wel dat het be zwaarschrift van de Waddinxvener op formele gronden ongegrond moest wor den verklaard. De gerealiseerde uitbouw voldoet immers niet aan de voorschrif ten die voor het bestemmingsplan Oran- jewijk gelden. dagavonden tot en met 31 mei tekeningen, schilderijen en plas tieken. Het karakter van Hoek stra’s werk laat zich moeilijk schetsen. Het varieert van zeer sober tot uiterst complex. Mense lijke relaties, maatschappelijke spanningsvelden, internationale verhoudingen en communicatie zijn de belangstellingsvelden die vaak in affichinale vertaling hun vorm in beeld, tekening en schil derij vinden. Omdat de commu nicatie bij deze tentoonstelling van Jippe Hoekstra centraal staat is bewust een keus gemaakt voor een niet-verkoopexpositie. Be langstellenden die desondanks toch een werk willen aanschaffen kunnen zich richten tot de in Amersfoort werkende Hoekstra (34), die in Leusden op het adres Bretagne 13 woont. Loco-burgemeester H. Huizer, die sprak als wethouder voor marktzaken, zei de bezwaren van de omwonenden te kun nen begrijpen. Hij had gedacht dat de bewoners zich met de toezeggingen van het gemeentebestuur hadden kunnen verenigen, maar nu dit niet het geval blijkt te zijn zei hij opnieuw dat het ge meentebestuur er alles aan zal doen om de mogelijke overlast tot een minimum te beperken. Een andere plaats om de markt te houden is volgens hem niet men met vaar-, fiets- en wandeltochten in en rond Boskoop. De vaartocht duurt ca. 2 uur en wordt begeleid door een sierteelt- deskundige, die de deelne mers rondleidt over de bloeiende, boeiende kwe kerijen. Bij regenweer wordt gezorgd voor over dekte alternatieven, zoals een bezoek aan de veiling, een filmvoorstelling en een demonstratie van oude Boskoopse ambachten. De wandeltocht voert deels door de bebouwde kom van Boskoop waar de tui nen levende reclame voor de bedrijven vormen. Er is (Naschrift redactie: Het hierboven aan gehaalde bericht in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week woensdag was gebaseerd op het voorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders dat op vrijdag 25 april aan de ge meenteraad was gedaan. Daarin stond onder meer: „Ondanks aanvankelijke bezwaren van de zijde van de bewoners, met name van de bewoners van de een gezinswoningen aan de zuidelijke rij baan, kan gesteld worden dat, afgezien van enige inbreuk op de privacy, de aan- en omwonenden iich met de hui dige situatie kunnen verenigen”. In de gemeenteraadsvergadering van vorige week woensdag heeft loco-burgemeester H. Huizer (SGP/Hervonnde Kiesvereni ging) deze zin uit het betreffende voor stel niet herroepen, gewijzigd of aan gepast). „Hoewel wij niet kunnen overzien of betrokkenen bij acceptatie door de raad van deze voorstellen het thans bestaan de bouwwerk zou kunnen realiseren, menen wij dat het onjuist zou zijn ie mand - hoezeer hij ook heeft gehandeld in strijd met de bestaande voorschriften - thans te verplichten een met niet ge ringe kosten tot stand gebrachte uit breiding te slopen, welke wellicht over enige tijd wel gerealiseerd mag worden.” De heer Holl wees er in zijn toelichting met nadruk op dat men van de door de raadscommissie voor de beroepschriften ingehomen standspuntsbepaling zeker geen precedentwerking mag verwachten. Dus niemand kan aan dit advies van de commissie dat overgenomen is door de raad enig argument ontlenen om zonder bouwvergunning aan de gang te gaan. Ook wethouder P. F. J. van Schie (CDA) benadrukte dit door op te merken dat „wilde uitbouw van woningen” moet worden tegengegaan en dat gewacht moet worden op nieuwe voorschriften Het aannemen van het wetsontwerp betekent al leen al in het regio van de Goudse Kamer dat hon derden arbeidsplaatsen wegvallen en dat het be staan van enkele bedrijven in gevaar zal worden ge bracht. In heel Nederland gaat het om duizenden ar beidsplaatsen. De Kamer noemt het onjuist dat men in de toelichting niet is in gegaan op de consequen ties voor de werkgelegen heid en vraagt de Tweede Kamer hiermee rekening te willen houden. Tijdens de behandeling van het advies aan de So- ciaal-Economische Raad is reeds gebleken dat er grote verschillen van mening zijn over het nut van het stel len van beperkingen aan het voeren van cadeau- acties. Bovendien is er in de Europese gemeenschap nog geen richtlijn in zicht. In Nederland heeft de con sument een ruime keus, naar de mening van de Goudse Kamer wordt de keuzevrijheid niet bedreigd door de bestaande regeling. De heer J. Havenaar (SGP/Hervormde Kiesvereniging) moest vaststellen dat er jammergenoeg in Waddinxveen geen andere plaats te vinden is voor het hou den van een markt dan de straat. Wel aarzelde hij de markt definitief op de Willem de Zwijgerlaan te houden, om dat omwonenden ervan inbreuk op hun privacy ondervinden en bovendien een doorgaande route bijna een dag lang aan het verkeer wordt ontnomen. Later zou zijn fractievoorzitter D. Uitbeijerse met het voorstel komen de markt bij wijze van proef een jaar lang op de nieuwe plaats te houden. Dit voorstel kreeg alleen de steun van de SGP/Her vormde Kiesvereniging (uitgezonderd de stem van marktwethouder H. Huizer van deze partij) en drs. W. G. de Meer (Progressieven) en werd dus verworpen. CDA-raadslid W. L. M. Kruijk infor meerde naar de juistheid van de bewe ring van het college dat de bewoners aan de zuidelijke rijbaan van de Willem de Zwijgerlaan zich met de huidige si tuatie zouden kunnen verenigen, terwijl hij als raadslid nog een stencil had ge kregen waaruit het tegendeel bleek. De heer H. van Ek (Progressieven) bracht de rommel na de weekmarkt in de vij ver en het te plaatsen mobiele toilet- gebouwtje ter sprake. Hij dacht dat mis schien verdergaande maatregelen nodig waren om de omwonenden gerust te stellen. De heer Z. van der Houwen (lib.) sprak de hoop uit dat B. en W. er alles aan zullen doen het bestaand ongerief te verzachten en deed de sug gestie de tuinen van de bewoners, die nu naar hun zeggen door de marktbe- zoekers worden vernield, met hekken te beschermen en wilde rekening houden met deze situatie in de bepaling van de hoogte vande volgend jaar in te voeren Als het wetsontwerp dat het geven van cadeaus moet beperken wordt aan genomen zullen duizenden arbeidsplaatsen in het land verloren gaan. Verschil lende bedrijven zullen in gevaar worden gebracht. Dat heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken de Tweede Kamer laten weten. Ze heeft een onder zoek ingesteld bij de be drijven in haar gebied die geschenken vervaardigen voor acties en bij de be drijven die geschenkacties voeren. Het blijkt dat het neperken van de cadeau- acties ernstige gevolgen zal hebben voor een aantal be drijfstakken. In de eerste plaats is dat de zilver- en pleetnijverheid, waarin de situatie - dat blijkt uit de Geroproblemen - toch al niet zo rooskleurig is, daarnaast o.a. de aarde- werknijverheid. De ge- schenkindustrieën hebben met verschillende -proble men te kampen. De zwak ke positie van de dollar maakt het verkopen op wat betreft het verlengen van woningen waar op dit moment met voortvarend heid op het gemeentehuis aan wordt gewerkt. keuze uit tochten van 4 en 7 km. Voor fietsers zijn er routes van 31, 37 en 50 km uitgezet. Voor route beschrijvingen en inschrij vingen kan men op beide dagen (dus niet op Eerste Pinksterdag) terecht van 09.00 tot 14.30 in Hotel Florida, A.P. van Neslaan 1 te Boskoop. De kosten voor deelname bedragen: het westelijk halfrond moeilijk. Doordat de de tailhandel de geschenken vooral in de laatste maan den verkoopt, némen door een prijs- en loonstijging de liquiditeitsspanningen toe. De geschenken die voor acties worden ge maakt zijn daarom extra belangrijk geworden: bo vendien passen ze vaak in produktieseries. Ook die nen zij vaak voor het aan vullen van het orderbe- stand. Aan de zijde van de be drijven die cadeau-acties voeren leven eveneens ern stige bezwaren. De acties met bijbetaling, welke voortaan onder de wet zul len vallen, zullen niet meer aanlokkelijk zijn voor het publiek na de wetswijzi ging. Het aanlokkelijke nu is dat grote series kunnen worden gekocht waardoor er aantrekkelijke acties ge voerd kunnen worden. Wanneer daarvoor geen belangstelling meer zou be staan zou er ook in deze bedrijven een aantal ar beidsplaatsen wegvallen. De ANWB organiseert met de Pinksterdagen in nauwe samenwerking met de VVV van Boskoop twee toeristi sche dagen in onze buur gemeente. Naar verwach ting zullen op zaterdag 17 en maandag 19 mei dui zenden mensen uit alle de len van ons land het kwe- kersdorp aandoen voor een bezoek. Reeds 2.000 men sen hebben zich gemeld voor de door de VVV ge organiseerde rondvaart door de gemeente en haar excursie over de plaatse lijke proeftuin en eventu eel andere kwekerijen. In feite is de ANWB geko- Voor houders van het ANWB- wandel- en fiets- bewijs 2,25 p.p. Voor ANWB-leden 4,— p.p. Voor kinderen tot 12 jaar 1,50 p.k. Niet leden 6,50 p.p. Met verbazing hebben wij kennisgeno men van het krantebericht in het Week blad voor Waddinxveen van 7 mei waar in o.a. werd vermeld dat de bewoners van de Willem de Zwijgerlaan zich heb- ben kunnen verenigen met de definitie ve standplaats van de weekmarkt. Zeer waarschijnlijk is uw artikel geschreven vóór dinsdag 6 mei jl., daar op dinsdag avond 18.30 uur op aandringen van de bewoners een tweede bijeenkomst ten gemeentehuize werd belegd met het col lege van B. en W. Gedurende deze bijeenkomst werd na drukkelijk naar voren gebracht dat de omwonenden: zich geenszins hebben neergelegd bij het besluit van B. en W. maar dat wij veeleer voor een voldon gen feit werden geplaatst. Door de om wonenden werd ten zeerste betwijfeld of het college zich de moeite heeft ge troost om serieus alternatieve stand plaatsen te onderzoeken. Voorts bestond de indruk dat bij de besluitvorming het college de mening van de marktkoop lieden zwaarder liet wegen dan die van de bewoners. Uit een en ander blijkt - mede door het vroege verschijnen van uw krantebericht- dat op generlei wijze waarde wordt gehecht aan de nog steeds aanwezige bezwaren van de omwonen den en dat nauwelijks gesproken kan

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7