Hervormden warmer laten hefbrug de Rondom lopen voor restauratie W estnederland werkt overschot van 60 chauffeurs geruisloos weg Regio onderzoekt werkgelegenheid W oensdag weer raad Borden woud Kerkvoogdij houdt een gemeenteavond KERKWEG WORDT OPGEKNAPT FRACTIEBERAAD PROGRESSIEVER SECRETARESSE OPLEIDING RECEPTIONISTE EEN DAG UIT HET JAAR 1907 DE BLAADJES VAN DE PLAATSELIJKE KERKEN SCHAPEN EN PAARDEN MOESTEN WORDEN BIJGEVOERD WE ZULLEN ANNE IN DE WADDINXVENER MISSEN DONDERDAG 19 JUNI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Parkeerverbod noord zijde Fred.Hendriklaan Niets definitiefs Parkeerverbod WADDINXVEEN De Kerkweg tussen de hefbrug en het in aan bouw zijnde Passage-winkelcentrum krijgt een opknapbeurt Waddinx- veens belangrijkste verkeersader zal namelijk worden herstraat en wor den voorzien van geheel nieuwe straatverlichting, terwijl voorts de kruispunten met de Oranjelaan en de Julianavan Stolberglaan/Kanaal- straat zullen worden verruimd. DAG-EN AVOND- WADDINXVEEN De lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen zullen op een vanavond (donderdag) in De Hoeksteen aan de Esdoomlaan te houden gemeenteavond geïnformeerd worden over de laatste ontwikkelingen rond de in verval geraakte Brugkerk aan de Kerk weg. De organisatie van deze avond, die sinds februari van dit jaar steeds is uitgesteld, is in handen van de door ds. W. Verboom geleide coödinatie- commissie. Restauratieplan WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraad komt volgende week woens dagavond om half acht in het gemeentehuis weer in verga dering bijeen. Dat is een week eerder dan gepland was, om dat burgemeester C. A. van der Hooft is gebleken dat woensdag 2 juli veel gemeen teraadsleden met vakantie zijn. De agenda voor die ver vroegde vergadering van vol gende week woensdag luidt: WADDINXVEEN NV Verenigd Streekvervoer Westnederland in Wad dinxveen bereidt een aantal maatregelen voor, waardoor een in 1977 door de indienststelling van de Zoetermeerspoorlijn ontstaand overcompleet van zestig chauffeurs zo spoedig mogelijk kan worden opgevangen. De voor naamste hulp komt daarbij van het buur-streekvervoer NZHVM, waarvan mensen en bussen uit het depot Leiden met ingang van de aanstaande win terdienst op enkele lijnen van Westnederland gaan rijden. Nog meer pijlen HUISWERKSTUDIO 31 dagelijkse huiswerkbegeleiding studiecentrum gouda geren op een terrein tussen re jaren niet ’t geval was.: (ADVERTENTIE) WESTHAVEN 31-32, GOUDA. 4501820-17861. De vakantie heeft ook ge- ping van functies? het helemaal weten wat er uit de bus uitgestuurd om ’s ochtends (ADVERTENTIE) en worden door de politie mensen zesde klas van de rooms katholieke St. Jozefschool, Mgr. Bekkersschool en de beid in Waddinxveen, schrijft Bep Vermeij daar over het volgende: „Wat kelaar? Of gaan we naar Spanje om te zien of ze ze langs de Gouwe hadden, hield dit automatisch in, dat ’s winters voor de ge beurde ’s nachts: man ging met z’n hebben bespaard. Je zou het kunnen noemen de bij- eens, dat het desbetreffen de stuk land er dit jaar liet is jammer dat Anne (van Gent) ook op vakan- overuren. Tot slot nog een aanko- boerenknechten voor knecht Meisjes en jongens, namens ons parochiebestuur en pen- Bedankt. Vele handen ma ken licht werk. En we ho pen maar, dat we volgend schooljaar weer mogen re rijk gesprek over de vraag of de KvK gegevens en cijfers over bedrijven in de regio beschikbaar wil stellen. Voor het overlegorgaan zijn de werkelijke getallen over wat voor een bedrijvigheid er in de verschillende gemeenten is erg be langrijk. Bovendien zijn cijfers van be lang over arbeidstekorten en -overschot ten, van pendelaars en dergelijke. Het orgaan vindt het voor een kracht dadige bestrijding van de werkloosheid in Midden Holland erg belangrijk dat er waar nodig omscholing plaatsgrijpt en dat de lijsten van objecten uit te voeren in het kader van de aanvullende werken dusdanig worden herzien dat deze zullen aangepast aan de tijd en aan de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten in de verschillende gemeenten. Ook belangrijk voor een zo goed moge lijke sortering van de werkgelegenheid in het gebied Midden Holland acht het overlegorgaan de ontwikkeling van een regionaal bedrijfsvestigingsbeleid. ratie Brugkerk” aan te melden als aan vullend werk in het kader van het schep pen van de werkgelegenheid was voor het gemeentebestuur aanleiding te trach ten deze restauratie alsnog dit jaar op gang te brengen. De garantieverlening van 15.000,kwam er om het restau ratieplan te kunnen laten opstellen. De kerkvoogdij van de Centrale Hervormde Gemeente zal dit bedrag voor haar reke ning nemen als de restauratie werkelijk van de grond komt. Omdat nieuwbouw tenslotte veel goedkoper blijkt te zijn zal een restauratie van de Brugkerk er al leen kunnen inzitten, indien rijk, pro vincie en gemeente daaraan voor rond de 90 procent meebetalen. Door al deze maatregelen zal het over compleet aan chauffeurs worden terug gebracht tot een zodanig aantal, dat het overschot door natuurlijk verloop kan worden opgevangen. Deze maatregelen werden bekend gemaakt in de jongste vergadering van het centraal overlegor gaan exploitatieve samenwerking open baar vervoer. De leden van dit orgaan pleiten voor een algemene gedragslijn, die ook bij opening van railverbindingen elders in het land is toe te passen. Naast deze door de raad te nemen ver keersmaatregelen kan de gemeenteraad ook in orde maken dat de weggedeelten Willem de Zwijgerlaan en Mauritslaan worden aangewezen als marktterrein nu in mei voor deze plaats definitief is ge kozen. In verband hiermee zal elke vrij dag het parkeren aan de noordzijde van de Frederik Hendriklaan tussen ’s mor gens negen en ’s avonds negen uur ver boden worden. Op die manier loopt het verkeer in de Frederik Hendriklaan op marktdagen niet meer vast op deze ver vangende verkeersroute. in hoofdzaak menselijke probleem een zaak die al diverse malen bij de onder nemingsraad van Westnederland op de rol heeft gestaan. In die raad is men onlangs accoord gegaan met het bekij ken van enige mogelijkheden. dan bijvoorbeeld een zeke re heer L. v.d. Hoeven uit een enkele bromfiets. Wer ken van 6.00-20.00 uur wa ren Opvallend is dat in de agenda van deze gemeenteavond wordt gesproken over „restauratie van de Brugkerk”. Kenne lijk wil de kerkvoogdij nog altijd eerst proberen de Brugkerk als monument voor Waddinxveen te behouden, alvo rens wat al te nadrukkelijk over nieuw bouw te gaan spreken. Daar komt na tuurlijk nog bij dat de Waddinxveense gemeenteraad twee maanden geleden heeft ingestemd met een garantieverle ning van 15.000,voor het maken van een restauratieplan voor de bouwvallige kerk. Dit besluit was voor de hervormden een lichtpunt, sinds zij in november van het vorig jaar de bittere pil hadden moeten Slikken dat de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk op dit moment geen geld heeft om een even tuele restauratie van de Brugkerk te kun nen subsidiëren. Een mogelijkheid daar toe zou eerst over enige jaren opnieuw bezien kunnen worden. Het feit dat 1975 is uitgeroepen tot monumentenjaar en de mogelijkheid het object „restau- Intern tracht Westnederland het werk tussen de verschillende vestigingen zo danig te verdelen, dat door het over nemen van een deel van het werkpakket van de vestiging in Waddinxveen het probleem van het overcompleet alvast wat kleiner wordt. De nieuwe winter- dienst vraagt in november vanwege toe nemend vervoer enkele tientallen chauf feurs meer, maar daarvoor is de assis tentie door de NZHVM een oplossing. Voor zover mogelijk zal Westnederland uitbreidingen na de winterdienst trachten te verschuiven naar het moment van overgang van bus op rail. Tenslotte zal Westnederland - over de wijze wordt nog met de ondernemingsraad overlegd - in een ruime periode voor en na het moment van overschakeling door ver- lofspreiding proberen een deel van het overcompleet aan chauffeurs weg te werken. 10 maanden, aanvang september. •AVONDOPLEIDING (duur ca. 22 maanden, aanvang januari en september). WADDINXVEEN De Progressieven houden dinsdagavond 24 juni - een dag voor de gemeenteraadsvergadering - openbaar fractieberaad in café-restau- rant De Unie aan de Kerkweg. Begon nen wordt om acht uur. Het doel van het regio-onderzoek is een inzicht te verkrijgen in vraag en aanbod op de regionale arbeidsmarkt. Daarop kan het overlegorgaan dan het werkgelegenheisbeleid voor de toekomst baseren. Uit het onderzoek kan bijvoorbeeld voortvloeien dat uitgaande van Midden Holland op de diverse scholen in de regio voorlichting gegeven wordt over de vraag aan welke beroepskrachten nog behoefte bestaat vlak bij huis. Der gelijke informatie aan mensen die nog te kiezen hebben vindt het orgaan vooral belangrijk voor degenen die in of nabij de gemeente waar zij wonen, willen blijven werken. WADDINXVEEN Burgemeester en Wethouders vragen de volgende week woensdagavond vergaderende gemeente raad het zes jaar oude raadsbesluit om de Brederolaan, Koningin Wilhelmina- singel, Koninging Wilhelminaplein en de Juliana van Stolberglaan aan te wij zen tot yoorrangswegen weer in te trek ken. Er zal namelijk nu moeten worden gekozen voor incidentele voorrangs- kruisingen en -splitsingen nu de minister van verkeer en waterstaat heeft bepaald dat met ingang van Nieuwjaarsdag 1976 de op voorrangswegen betrekking heb bende verkeersborden ook bij zijwegen moeten worden herhaald. Destijds koos de gemeenteraad voor de huidige voor- rangroute, omdat op die manier met een geringer aantal borden volstaan kon worden. Mededelingen en ingekomen stukken. Voorstel tot vaststelling van de legesverordening. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstructie van een gedeelte van de Kanaaldijk en de Sniepweg. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor vernieuwing openbare verlichting Kerkweg (gedeeltelijk). Voorstel tot het nemen van verkeersmaatregelen. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde marktverordening. Voorstel tot aan- en verkoop van grond in het bungalow- wijkje „Broekhuizen”. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaffing van een heetwater- reiniger. Voorstel tot wijziging van de electriciteits tarieven. Begrotingswijzigingen. Rondvraag. Over de toekomst van het uit 1837 stam mende neo-klassicistische kerkgebouw zal kerkvoogdijvoorzitter G. van Ringe- lenstein het woord voeren. Hij zal dat doen nadat secretaris G. Graafland ver slag zal hebben gedaan over 1974 en voordat de heer H. de Rooy een finan cieel overzicht van de kerkvoogdij zal hebben verstrekt. Het tweede gedeelte van de avond staat in het teken van een forumdiscussie en een rondvraag. Burgemeester en Wethouder vragen de volgende week woensdagavond vergade rende gemeenteraad alvast 62.000, beschikbaar te stellen om de straatver lichting volgens een door het Gemeen schappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken opgesteld plan te kunnen vernieuwen. Dit werk kan dan gelijk tijdig worden gedaan met het herstraten en opnieuw onder profiel brengen van het stuk Kerkweg tussen de hefbrug en het Passage-winkelcentrum. Midden vorig jaar hebben de lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente zich in een enquete al uitgesproken over de toekomst van hun Brugkerk. Restau ratie bleek de voorkeur te hebben boven nieuwbouw, al waren de gelovigen wel zo reëel te stellen dat „kijkend in de eigen portemonnee het wel eens op nieuwbouw zou kunnen uitdraaien”. Vooralsnog is er echter niets definitiefs te melden over het lot van de op de monumentenlijst staande en destijds door Rijkswaterstaat gebouwde kerk aan de Kerkweg. De gemeenteavond van van avond is er mede om de hervormden nog warmer voor restauratie van dit Godshuis te laten lopen. keling was geraakt. Geluk kig dat je vanuit de trein er nog voor kunt zorgen Erna dat ook de dieren het goed der Kraats, bij bezoek Gerts tot gevolg. Zij schre- blijven hebben. WADDINXVEEN/GOUDA Een onderzoek naar alle facetten van de werk gelegenheid in het groene hart van Holland. Dit gaat het intergemeentelijk overleg orgaan Midden Holland, waarbij Waddinxveen is aangesloten, op een zo kort moge lijke termijn houden en afronden. Het streeft er naar dit werk aan het eind van 1975 gereed te hebben. Mogelijk dat deze studie „werkbaarder” voor Waddinxveen zal blijken te zijn, dan het nog van commentaar te voorzien en inmiddels onder het stof komende plaatselijke werkgelegenheidsrapport. Dit alles wordt bekend gemaakt in het laatste nummer van het blad De Koppe ling van en voor het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. Door deze sa menwerking behoeft Westnederland voor een uitbreiding van de winterdienstrege- ling - noodzakelijk door toenemend ver voer - geen nieuwe chauffeurs te werven, die bij de komst van de Zoetermeer spoorlijn over twee jaar weer overcom pleet zouden worden. Voorts wordt mo menteel onder het personeel van het Waddinxveense streekvervoerbedrijf een enquete gehouden met de vraag wie er voor voelt om in 1977 in dienst te treden van de Nederlandse Spoorwegen. hun gestencilde „Langs de Kerkweg”, terwijl de her vormde Immanuëlkerkge- meente maandelijks met hun orgaan (ook eenvou dig gestencild) komen. Al leen de St Victorparochie komt wekelijks met een gestencild ’’blaadje”: Vic- torientje. En dat wordt we kelijks bezorgd door de gen, dat deze jongens jongens en meisjes van de meisjes, door hun bezorg- werk, dit voor de parochie kenen op veel medewerkers en medewerksters. Bedankt. De kerken van Waddinx veen houden contact met hun mensen via eigen blaadjes. De Centrale Her vormde Gemeente wekelijks met de keurig in Boskoop gedrukte „Her vormde Kerkbode”, de Ge reformeerde Kerken heb- ‘kleine groepen ‘persoonlijke begeleiding ‘landelijk diploma ‘in tentamen systeem •DAGOPLEIDING (duur ca. Westnederland, nog altijd volgens het blad De Koppeling, heeft overigens meer pijlen op zijn boog om het zich aan- kondigend overschot aan chauffeurs zo onopvallend mogelijk „weg te werken”. Omdat men het probleem al geruime tijd heeft zien aankomen is bijsturing van dit In feite verandert er hierdoor overigens niets want het verkeer op de Bredero laan, Koningin Wilhelminasingel, Ko ningin Wilhelminaplein en de Juliana van Stolberglaan blijft voorrang houden op het verkeer dat op de Bilderdijklaan, Vondellaan, Jacob Catslaan, Willem de Rijkelaan, Anna van Hannoverstraat, Anna van Saksenstraat, Anna van Buren- straat, Frederik Hendriklaan, Willem de Zwijgerlaan (zuidelijke rijbaan), Prinses Marijkestraat, Van Mecklenburg Schwe- rinlaan, Prins Bemhardlaan en Sou- burghlaan nadert. Alleen wordt de nieu we noord-zuid „voorrangsroute” straks gekenmerkt door aanmerkelijk meer ver keersborden. Zoals thans al het geval is blijft het verkeer op de Willem de Zwij gerlaan voorrang houden op het Konin gin Wilhelminaplein en Juliana van Stolberglaan rijdende verkeer. Het onderzoek zal geschieden in samen werking met alle betrokken partijen, zo als de arbeidsbureaus, de diverse vak verenigingen en de Kamer van Koop handel. Met deze laatste instelling heeft Midden Holland binnenkort een belang- J. van Leeuwen schreef meen te het ’sloot schieten’ ons over een dag uit het werd aangenomen. Immers grappig voorval: jaar 1907: „Dit artikel zal de Gouwe was grotendeels mende zeker bij de ouderen onder dichtgevroren. Veel werk werden vroeger veel bij de de lezers vele prettige her- werd ’s nachts verzet, om- neus genomen. Zo ook in inneringen oproepen. Het dat men dan voor de vlet dit geval: op een winderige oudste echtpaar van de (schuit) geen huur, zeven dag werd de knecht erop Krimpenerwaard, de heer stuivers, behoefde te beta- en mevrouw Noorlander, len. Deze vlet werd door de koeien uit de wei te ha- die onlangs 71 jaar lief en mannen getrokken, later len. Van de boer kreeg de leed gedeeld hebben en door paarden. Tijd om te knecht twee kwartjes met thans in het Anne Frank- pauzeren was er nauwe- het verzoek om naar de centrum verblijven, zijn lijks: eten en drinken ge- pastoor te gaan en hem te hier aan het woord: „Om streeks het jaar 1907 was in Boskoop reist, ontdekte de weg en dat gaf die aan dat de dieren dreigden te ze. Mijn baas heeft al een verhongeren. Hij vertelt: paar keer de dierenbe- In ieder geval is het de „Ik kom dagelijks langs dat scherming gewaarschuwd.” politie en de dierenarts ge- terrein en dan denk ik: die bleken dat de voeding van beesten hebben geen eten, Deze opmerkingen in de deze dieren in de versuk- er is geen gras meer voor Goudsche Courant hadden ze. Ik heb al een paar keer een ingezonden brief van de politie gebeld om dat Brigitte Verkleij, Anne- door te geven”. De heer J. mieke van Wijk en van St. Paulusschool. Pastoor drage, de kerkbijdrage van P. Olsthoom schrijft daar- de kinderen. over in Victorientje: Dat is een heel werk. Eerst sta- komt peltjes uittellen per wijk, ons parochiebestuur dan vouwen zodat ze door vooral namens de de brievenbus kunnen, en ningmeester daarvan: heel dan bezorgen. In het lo- heel hartelijk bedankt voor pende schooljaar hebben jullie werk. Met Sinter- ben elke viertien dagen zij Victorientjes bezorgd klaas hebben jullie een vanaf no. 339, dat is dus cadeautje gehad, en nu aan 38 maal. De oplage is 1275 het einde komt er een pre- exemplaren. Hadden we dit sentje voor heel de klas. Je per post moeten doen, dan ziet maar weer eens, wat zou dit bij de tegenwoor- je door samenwerking kunt dige tarieven gekost heb- bereiken. Dit hebben jullie ben: 38 x 1275 x 35 cent gefikst voor je parochie. 16.957,50! Ik sta zelf te kijken van dat enorme bedrag. Je zou mogen zeg en mannen door paarden. Tijd om te pauzeren was er nauwe- verblijven, zijn lijks: eten en drinken ge schiedde tijdens het werk”, vragen of hij de wind wil- Een ander veel voorko- de laten draaien. De pas- ik (dat is de heer Noorlan- mend werk was het paar- toor toonde zich bereid der) voorman van een losse denophalen. Ook dit ge- zijn medewerking hieraan ploeg. Treinen ontbraken beurde ’s nachts: „Mijn te verlenen en nog wel in Waddinxveen. De fiets man ging met z’n zoons voor één kwartje! De had voorzichtig intrede ge- voor een paarkoper paar- knecht keerde voldaan daan, spoedig gevolgd door den wegbrengen naar Gou- huiswaarts. Toch niet hele- da. Hiervoor kreeg hij maal gerust, de wind was 1,- per nacht ongeacht nog steeds niet gedraaid, alledaags. Het loon het aantal vervoerde paar- besloot hij opnieuw bij de van de meesten bedroeg den. Dit was veel geld voor pastoor aan te bellen. Op 12,- tot 20,- per week, die tijd”. de vraag of de geestelijke Aangezien velen hun werk We zien dus wel, dat men zijn verzoek had ingewil- ondanks een 21-uur duren- ligd, antwoordde de pas- de werkdag niet zuinig was toor: „Eerst moet ik nog met een aantal nachtelijke een kopje koffie drinken”. Het gaat goed met de die- net bezig een stuk land met ven: „Wij willen eerst even ren die dreigden te verhon- maanzaad naast het terrein opmerken dat wij meer dan geren op een terrein tussen van de Rotterdammer aan drie jaar regelmatig (ge- de Kanaaldijk en de spoor- het bewerken, vertelt dat middeld drié a vier keer lijn Gouda-Alphen aan den de lijn Gouda-Alphen aan den de beesten wel honger per week) bij deze dieren Rijn. De dieren, die door moeten hebben: „Moet je komen. Vandaar dat wij twee inwoners uit Benthui- kijken, ze lopen gewoon denken dat we hierover zen niet al te best werden grond te vreten. Ze staan iets beter kunnen oordelen gevoed nu de eigenaar uit met z’n veel te velen op Rotterdam ziek is, hebben dat stukkie grond. Ik loop extra voedsel gehad en hier nu al veertien dagen Gouda, die het vanuit zijn en alle dagen stond er geen treintje weleens zal bekij- goed in de gaten gras. Ja, die eigenaar zal ken zonder zich ervan te gehouden. Het gaat hier nog wel eens komen met overtuigen of de dieren wel om 25 schapen en drie eten maar veel zal het niet echt ondervoed zijn. Wij paarden. Een treinreiziger, zijn. Weet je wat ik hem zijn het er volkomen mee de heer L. van der Hoeven een keer heb zien doen? uit Gouda die elke dag Hij ging met een zak gras met de trein naar zijn werk plukken langs de kant van miserabel bijligt, wat ande- TV 1 j 1.1 i f 1- >4. rrarznl xxro o komt na een raadsvergade- ter van de schoolraad is volgen voor de politiek, ring. Of gaat u als goed geworden. Zou hij het wel In „Prikbord”, het blaadje socialist niet uit om zo- aankunnen, die opeenho- van de Partij van de Ar- doende wooncomfort te ko- in Waddinxveen, pen aan de Weidezoom of aan het Distelveld, want u bent toch ook tegen wo- gaan we doen in de zon of ningwetwoningen en hun tie gaat; wat zal ik zijn in de regen? Gaan we bo- bewoners! wekelijkse foto(’s) in de men rooien voor de Bon- Als u niet naar Spanje Waddinxvener missen. Zul- gaat, maar gaat fietsen in len we er echt nog in sla- de omgeving, houdt u mis- gen in de vakantie een daar nog zo bruin bakken? schien geld over voor het nieuwe afdelingsvoorzitter Een andere mogelijkheid is financieren van een frac- te vinden, of gaat het be- het bestuderen van de on- tiesecretaris. Zo’n secreta- stuur (als echte democra- derwijsnota; je kunt nooit ris is echt nodig nu Willem ten) het helemaal zelf de Meer ook nog voorzit- doen?”

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5