voor grotere moeten opgaan in SCHOOLHOOFDEN: ALLEN VAARWEL MLDDEN HOLLA ND ZEG T NU NEE’ TEGEN DE FORENSEN sjaak noteboom foto Late steun van de provincie burgemeester: Kleine gemeenten zullen SGP/HERVORMDE KIESVERENIGING VERKOOP GROND WIL KERKELIJK MEELEVENDE MAN VOOR BUNGALOW IN BROEKHUIZEN BRENG MEER LEVEN IN UW FILMS Ga filmen met geluid. Passage 143-Tel. 2477 Wiertsema H Inwoners gevraagd mee te denken over toekomst regio OPVOLGER BURGEMEESTER C. A. VAN DER HOOFT Acht huizen aan Zuidkade Stap eens vrijblijvend bij ons binnen en vraag een demonstratie. DONDERDAG 19 JUNI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 93 Gemeenten Minder huizen Burgemeester C. Avan der Hooft. WADDINXVEEN/GOUDA Het terugdringen van de vestiging van fo rensen. Grote aandacht voor het milieu. Het agrarisch karakter van het gebied niet verwaarlozen. Andere verlangens I Wethouder H. Huizer drukt de heer R. Bartels de hand. Met deze foto nemen wij ook afscheid van collega-schoolhoofden C. J. Olsder (Savornin Lohmanschool) en L. AKoegler (Jan Ligthartschool). L. A. Koegler WADDINXVEEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland vinden het, evenals burgemeester C. A. van der Hooft dat meer malen heeft geventileerd, nodig, in de toekomst kleinere gemeenten te laten opgaan in grotere bestuurseenheden met vijftien- tot dertigduizend inwo ners. Daarvoor komen ook vijf aan Waddinxveen grenzende gemeenten in aanmerking: Benthuizen (per 1 januari 1975 2.647 inwoners) Moerka- pelle (2.637), Moordrecht (6.141), Reeuwijk (8.869) en Zevenhuizen (5.493). C. J. Olsder Het vertrekkende schoolhoofd van de protestants-christelijke De Savornin Lohmanschool (Lindengaarde) heeft met ingang van 1 augustus een benoeming aanvaard als hoofd aan de Christelijke Nationale School te Vinkeveen. Dins dagavond is in de gemeenschapsruimte van zijn school tijdens een geanimeerde receptie afscheid genomen van onder- wijsautoriteiten, collega’s, ouders en oud- leerlingen. De heer Olsder is 1 mei 1971 bij de Vereniging van Prot. Chr. Onder wijs ’Groen van Prinsterer’ in dienst ge treden, en gaf aanvankelijk les aan de Willem van Oranjeschool. De De Savo- rin Lohmanschool verkeerde toen nog in de bouwfase hetgeen de heer Olsder Persoonlijke visie „Ik heb er iedere keer op gewezen dat het gaat om een persoonlijke visie van mij”, betoogde de burgemeester toen. „Na een gedegen studie van deze pro blematiek heb ik op een vergadering van de CBTB-Waddinxveen mijn visie op de toekomst weergegeven. De soms laag hartige reacties hebben mij geleerd, dat wat ikzelf beleefd heb, door mij te snel is doorgegeven. Men is zover nog niet”. In ieder geval lieten de Zuidhollandse gedeputeerden destijds al doorschemeren dat de plannen van Waddinxveens bur gemeester werkelijkheidszin vertoonden, al was de streek kennelijk - getuige de emotionele reacties - nog niet rijp voor een blik in de toekomst. I O r( ALG. ONTWIKKELING lv!S£“rsissen Op deze drie pijlers moet het beleid rusten dat de samenwerkende ge meenten (waaronder Waddinxveen) in het open middengebied van het intergemeentelijk overlegorgaan Midden Holland voor de komende jaren dienen te voeren. T (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Eigen. H. I. Zeypveld jmUFlORs’ Andere verlangens van de SGP/Her- der Hooft met „heerser en dictator” Charles de Gaulle vergeleken. Gedeputeerden zijn tot de slotsom geko men dat in de niet-verstedelijkte gebie den een inwonertal van vijftien tot der tigduizend nodig is om voldoende be- stuurskrachtige gemeenten te krijgen. Om echter te voorkomen dat uitgestrekte en weinig samenhang vertonende gemeen ten ontstaan, zal in landelijke gebieden waarin het in hoofdzaak gaat om kernen met alleen lokale functies gestreefd moe ten worden naar de vorming van ge meenten met tenminsae tienduizend in woners. Volgens het rapport moet allereerst de vestiging van mensen van buiten de regi tot het aanwijsbaar noodzakelijke maxi- Met de VVD is de SGP/Hervormde Kiesvereniging, die bij voorkeur denkt aan iemand van middelbare leeftijd, die zo God dat wil méér dan één ambtster mijn kan vervullen, de vierde en laatste in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke groepering waarvan een pro fielschets in de openbaarheid is geko men. De Progressieven en het Christen- Democratisch Appèl (CDA) kwamen al eerder met zo’n ’’wensenpakket” op de proppen. vormde Kiesvereniging ten aanzien van de nieuw te benoemen burgemeester (in ieder geval een man) zijn: „Gelet op de van rechtswege opge-' dragen taak aan de burgemeester als hoofd van de politie dient hij het wettig gezag te handhaven en deze verantwoor delijkheid te accepteren en zoveel moge lijk erkenning van en respect voor het bevoegd gezag te bevorderen.” „Gezien het feit dat de burgemeester ook een taak heeft ten aanzien van de openbare zedelijkheid dient hij bereid te zijn de eerbaarheid en de zedelijkheid te bevorderen en alles te weren wat deze zou kunnen aantasten.” „Hij dient zoveel mogelijk de zon dagsrust te bevorderen en tegen te gaan wat deze zou kunnen verstoren.” „Tenslotte dient hij het belang van een goed woon- en leefmilieu te onder kennen en te bevorderen alles wat hier toe dienstig kan zijn en tegen te gaan alles wat een aantasting van een goed milieu, opgevat in de ruimste zin van het woord, kan betekenen.” als toekomstig hoofd de gelegenheid bood mee te werken aan de inrichting van de school. Na al deze voorbereidin gen kon de nieuwe behuizing in augus tus 1971 worden betrokken. Door vertraging van de woningbouw in Groenswaard 3 was hij niet in staat om deze twaalfklassige school volledig in gebruik te nemen. Bij zijn komst startte hij met twee medewerkers en bij zijn vertrek is dit aantal uitgegroeid tot vijf. Aan het einde van de receptie, waar ook burgemeester C. A. van der Hooft af scheid kwam nemen, werd de heer Ols- der toegespröken door het bestuur dat hem met zijn gezin het allerbeste toe wenste in zijn nieuwe werkkring en woonplaats. BLOEMTIEK WADDINXVEEN De in het Noord- hollandse Huizen wonende en in Wad- dinxveen werkende coördinator van het scholenbouwteam Midden-Holland, heer W. I. M. Zürlohe, wil graag in onze ge meente komen wonen. Hij heeft de ge meenteraad gevraagd hem een stuk grond van ongeveer 765 vierkante meter in het bungalowwijkje Broekhuizen bij de Wil- helminakade te verkopen voor 50.000,- (exciusief btw) om daar een huis te kun nen neerzetten. Burgemeester en Wet houders schrijven de volgende week woensdagavond vergaderende gemeente raad de heer Zürlohe dat stuk grond (het laatste in het bungalowwijkje) te willen verkopen en vragen de raad hiermee in te stemmen. Om deze grondtransactie naar wens te laten doorgaan koopt de gemeente Waddinxveen van het hoog heemraadschap van Schieland ongeveer 240 vierkante meter grond voor 4.800,- zodat de Huizenaar ten volle over de 765 vierkante meter zal kunnen beschik ken. De kosten van eventuele ophoging van het terrein komen voor zijn reke ning. pelle, Zevenhuizen en misschien Reeu- wijk-Dorp samen te voegen. Het toen malige statenlid voor de PvdA, drs. I. Borgman (nu gedeputeerde), vroeg direct aan gedeputeerde staten opheldering over Van der Hooft’s „Groot-Waddinx veen”. In de gemeenteraadsvergadering van Moerkapelle werd burgemeester Van De visie van het provinciaal bestuur om een groot aantal kleine gemeenten in grotere te laten opgaan werd al eens op indringende wijze door burgemeester C. A. van der Hooft verkondigd. Dat was zo’n 6 jaar geleden toen hij met de geruchtmakende persoonlijke visie kwam om Waddinxveen, Boskoop, Moerka- In De Hoeksteen aan de Esdoomlaan nam vorige week donderdagavond de heer R. Bartels als hoofd van de her vormde Rehobothschool aan de Onder weg afscheid van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Neder lands Hervormde Christelijke Scholen. Onder de belangstellenden bevonden zich ook burgemeester C. A. van der Hooft, wethouder H. Huizer (SGP/ Hervormde Kiesvereniging) en later op de avond ook de wethouder van onder wijs A. van van Gent (Progressieven). Zij en de andere aanwezigen hadden op deze bijeenkomst tevens de gelegenheid kennis te maken met de heer A. Kunst, die met ingang van 1 augustus de lei ding van de Rehobothschool zal over nemen. Vier jaar lang heeft het vertrekkende schoolhoofd zijn beste krachten aan de school gewijd en namens het schoolbe stuur sprak voorzitter N. Bakker daar voor de dank uit. In zijn toespraak zei de heer Bakker onder meer dat de heer Bartels in zijn enthousiasme soms wel eens op de stoel van het bestuur wilde gaan zitten, maar dat hij er met zachte drang ook weer af te krijgen was. „Wij respecteren uw besluit, maar wij begrij pen u niet” vond de heer Bakker en doelde daarmee op het feit dat de heer Bartels zo snel na het behalen van de hoofdacte het onderwijs voorwel zei, om in Overijssel jeugdwerkleider te worden bij de Hervonnd-Gereformeerde leugd Bonden (HGIB). Het doel van het HJGB-werk wordt omschreven als „wer ken aan de geestelijke, maatschappelijke en politieke vorming van jeugdigen en jongeren, opdat zij in hun persoonlijk leven en in hun samenleven met anderen in de kerk en in de maatschappij de ver nieuwende kracht van het evangelie van Christus mogen ervaren. Opdat zij leren verstaan, waartoe God hen roept in deze tijd en met het oog op zijn toekomst”. Het ledental van de HJGB is in 1974 sterk toegenomen: van 9500 tot 11.180. WADDINXVEEN De Exploitatie Vastgoed Holland BV in Gouda is aan de Zuidkade tussen de nummers 35 en 45 al druk bezig met het neerzetten van een achttal eengezinswoningen. De hui zen worden gebouwd naar een ontwerp van de Goudse architect Hans Mooiman. De bouw ervan is in handen van bouw bedrijf Vink uit Moordrecht voor 750.000,Het betreffende bouwplan - dat in december vorig jaar twee weken op het gemeentehuis ter visie heeft ge legen - kon snel gerealiseerd worden door toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. „Wij spreken onze voorkeur uit voor iemand met bestuurlijke kwaliteiten. Hij dient dan ook enige ervaring te heb ben als burgemeester of wethouder, zo dat van hem verwacht mag worden dat hij bekwame leiding zal kunnen geven aan de ver vergaderingen van het Col lege van Burgemeester en Wethouders en van de Gemeenteraad.” Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren WADDINXVEEN Een uittocht van schoolhoofden schreven wij in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week boven het bericht dat H. M. van den Dool, R. Bartels, C. J. Olsder en L. A. Koegler hun leiding aan Waddinxveense scholen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd of een benoeming al dan niet in de onderwijswereld elders aanvaardden. Vertrekken doet ook schoolhoofd L. A. Koegler van de openbare Jan Ligthart school (Kerkstraat). In de raadzaal is de per 1 augustus als leraar maatschap pelijke begeleiding in Apeldoorn be noemde „bovenmeester” al onder meer door burgemeester C. A. van der Hooft waarderend toegesproken. Leerlingen, oud-leerlingen en ouders kunnen mor gen (vrijdag) tussen 14.00 en 16.00 uur op de school afscheid van de heer Koeg ler nemen. De burgemeester C. A. van der Hooft zei dat het hem speet dat de heer Koeg ler ging. Hij had er echter begrip voor, omdat hij naar Apeldoorn voor de ge zondheid van zijn kinderen. Uw liefde voor het onderwijs is groot, aldus de burgemeester. Eerst onderwijzer, daarna officier en daarna weer naar het onder wijs. Hij heeft veel voor de Jan Ligt- hartschool gedaan. Namens het gemeen tebestuur bood hij de heer Koegler twee boeken aan. Vervolgens spraken nog de heer P. den Ouden, P. de Lijster namens de hoofden van de bijzondere scholen en de heer J. Koelma namens de personeelsvereniging. Hun toespraken gingen vergezeld van geschenken. Tussen de sprekers door vertelden verschillende leerlingen iets over meester Koegler. In zijn lang slotwoord zei de heer Koeg ler, dat ’t hem speet dat hij wegging. Hij was ervan overtuigd dat het voor ver schillende wel eens moeilijk was geweest als hij alles maar recht voor zijn raap zei. Hij bewees dit nog eens, omdat naar zijn mening de profielschets van de Progressieven over de nieuwe burge meester, niet anders kan zijn dat er een zak rijst of een bonk klei moet komen. Ten aanzien van de ouderparticipatie zei de heer Koegler, dat veel ouders eerst zelf eens met participatie moeten beginnen. Hij dankte allen en met name ook de secretarie-ambtenaren voor de uitstekende verhoudingen. De kleinere gemeente is volgens de doel eindennota gemeentelijke herindeling, die de provincie over dit onderwerp heeft laten verschijnen, niet goed meer in staat te beantwoorden aan de eisen die de steeds gecompliceerder wordende samenleving stelt. Naarmate het takén- pakket zwaarder is is meer bestuurs kracht nodig; dat vraagt om een groter en deskundiger ambtelijk apparaat, krachtiger bestuurders en meer finan ciële middelen. De kleine gemeenten zijn wat deze factoren betreft altijd in het nadeel. Daarbij komt de toenemende in vloed van de overheid op het maat schappelijk gebeuren; een voortdurend samenspel tussen de verschillende be stuursniveaus is daarvoor noodzakelijk. Voor wat de recreatie betreft, zijn voor het open middengebied geen bijzondere verblijfsfuncties weggelegd. Ze moeten slechts worden gerealiseerd in de directe omgeving van bestaande kernen. Maar verder mag er voor niets anders plaats zijn dan voor bijvoorbeeld fiets- en wan delpaden, visplaatsen en pick-nickter- reintjes. En opnieuw speelt hier het milieu-aspect mee: „Geen afbreuk doen aan het streven naar natuurbehoud, landschapsbescherming en milieu hygiëne,” aldus het rapport dat voor be langstellenden verkrijgbaar is bij het Intergemeentelijk Overlegorgaan Mid den-Holland, stadhuis Gouda. Prijs: 2,50. WADDINXVEEN Een kerkelijk meelevende burgemeester, die de positief protestants-christelijke levensovertuiging is toegedaan. De SGP/Hervormde Kies vereniging heeft in een profielschets uitgesproken dat ’’mede gelet op de samen stelling van de bevolking van onze gemeente” zo’n burgemeester de op 31 december van dit jaar met pensioen gaande burgemeester C. A. van der Hooft zou moeten opvolgen. ”Hij dient zich, juist als bekleder van het hoogste publieke ambt binnen onze plaats, in de uitoefening van zijn ambt te willen richten naar de normen van Gods Woord”. mum worden teruggebracht. Dit kan ge beuren door minder huizen te bouwen voor deze „import”. Mensen uit de vrije beroepen, academici en bijvoorbeeld ook hoger administratief personeel vestigen zich steeds meer in dit gebied, maar zij werken in- hoofdzaak ver buiten de woonplaats. Veel plaatselijke bedrijven moeten op hun beurt weer personeel werven buiten het gebied. Om het foren sisme verder te beperken, zal Midden- Holland het tempo van de eigen ver stedelijking moeten afremmen. Ook boerderijen of landarbeidershuisjes moe ten worden bezet door mensen die door hun werk aan het landelijk gebied zijn gebonden in plaats van door woonforen- Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 n Zuid-Holland telde op 1 januari van dit jaar 93 gemeenten met minder dan tien duizend inwoners. Ongeveer de helft daarvan, te weten 49, had op die datum minder dan drieduizend inwoners. 23 gemeenten waren er met een zielental van tussen de drie- en zesduizend en 21 tussen de zesduizend en tienduizend. Deze gemeente liggen voornamelijk in de Alblasserwaard-Vijfherenlanden, de Hoeksewaard, de Krimpenerwaard, de verdere omgeving van Gouda, voorts op Voorne-Putten en in het gebied rond Alphen aan de Rijn. Toch kon men weten waar de heer Van der Hooft het over had. In zijn nieuw jaarsrede van 26 januari 1960 zei hij al tot de Waddinxveense gemeenteraad over dit gevoelige onderwerp: „Het zal in de toekomst beslist noodzakelijk zijn, dat de gemeenten hechter samenwerken. Niet „de één alles de ander niets” moet het standpunt zijn, maar „alles samen” voor het volk. Wij moeten leren op el kaar te vertrouwen en eikaars goede be doelingen te zien bij al het zenuwslopen de werk dat wij verrichten”. De Stichting Bouwcentrum in Rotter dam is in de nota „Voorlopige Uitgangs punten en Doelstellingen” tot een groot aantal conclusies gekomen, volgens welke uitgangspunten de leefbaarheid in dit deel van de provincie kan worden verhoogd. De uitgangspunten en doel stellingen zijn nog „voorlopig”, omdat Midden Holland een ieder in de gele genheid wil stellen zijn mening hierover kenbaar te maken. Ook de Waddinx- veners zijn in een advertentie in het Weekblad voor Waddinxveen gevraagd mee te denken en mee te praten over de gewenste ontwikkeling van Midden Holland. sen en tweede-woningbezitters. Verder dienen de gemeenten flatbouw tegen te gaan. Nog een onaardige opmerking in het rapport over de forensen: „De aanwezig heid van een groot aantal woonforensen wordt ervaren als nadelig voor de func tie van de plaatselijke samenlevingsver banden waarvan zij deel uitmaken.” In Midden-Holland zal een aantal tuin bouwbedrijven worden geconcentreerd, om kostenbesparend te kunnen werken. Natuuronderwijs op scholen en voor lichting aan mensen die regelmatig in de natuur verkeren of ermee omgaan is ook noodzakelijk. nen verwachtingen redelijkerwijs te rechtvaardigen dat de nieuwe burger vader constructief mee kan en wil den ken bij het oplossen van de problemen waarvoor de Waddinxveense overheid zich geplaatst ziet.” „Persoonlijkheid, ervaring en oplei ding van de te benoemen kandidaat die-

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9