JONGEREN SLAAN EERSTE PAAL VOOR DE BONKELAAR hefbrug de Rondom Denkbeeldige brand in meubelfabriek Het Weekblad feliciteert: Waddinxveen toneel van brandweerzeskamp een vrouwen Vrouwenbond NVV wil bewust maken BLIJFT ’’PLASRODE” WADDINXVEENSE AMBTSWONING? OPENBARE COMMISSIE VERGADERING HET CONSERVATISME VAN DE MEESTE ARBEIDERS 68 TREINEN EN GEVAARLIJKE KINDERSPELLETJES DONDERDAG 26 JUNI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN fl Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Ouderkerk Object Op de foto het voltallig bestuur van de Vrouwenbond NVV, afdeling Waddinxveen!Boskoop. Van links naar rechts: mevrouw M. Schouten (lid), mevrouw E. Faas (penningmeesteresse), mevrouw E. J. Berloth (voor zitster), mevrouw N. Gelderblom (secretaresse) en mevrouw A. Nijholt (lid). WADDINXVEEN Waddinxveen was vorige week donderdagavond door een initiatief van brandweercommandant A. M. Zwambom het toneel van een onderlinge brandweerwedstrijd, waaraan zes ploegen uit de brand weerregio Midden Holland deelnamen. Na afloop van dit treffen kon bur gemeester C. A. van der Hooft in de kantine boven de brandweergarage aan de Noordkade de uitslag bekend maken. Deze week werd een begin gemaakt met het kappen van bomen en struiken achter de streekmuziekschool om er vanmiddag de eerste paal voor De Bonkelaar te kunnen slaan. Foto: WvW/Sjaak Noteboom (ADVERTENTIE) De eerste plaats behaalden de brand weerlieden uit Woerden (201 punten), terwijl Driebrugge tweede werd (200,5 punten), Zevenhuizen derde (189,5 pun ten), Waddinxveen vierde (184 punten), Schoonhoven vijfde (181 punten) en Moerkapelle zesde (178,5 punten). Hoe wel het hier meer een „oefenwedstrijd” gold, waaraan dan ook geen prijzen ver bonden waren, werd de wedstrijd zo veel mogelijk gespeeld en beoordeeld over eenkomstig de landelijke lagedruk-wed- strijden klasse IV. Bij deze wedstrijd bleek vooral het winnen van bluswater beslist geen gemakkelijke opgave. Als leden van de jury traden op de in structeurs van de brandweerregio Mid den Holland de heren De Bruin van de Boskoopse brandweer en Tillemans, Ver- laan, Janssen en Seynen van de Goudse branweer, terwijl de administratie werd gevoerd door de heer Van Geffen van de Waddinxveense brandweer. De zes deelnemende brandweerploegen beston den voor het merendeel uit vrije jonge leden, die nog niet of slechts een enkele WADDINXVEEN De raadscommis sie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw komt dinsdag 1 juli om 16.30 Uur bijeen voor de afhandeling van deze agenda: Vaststelling verslag van de vergade ringen van 3 juni 1975 en 17 juni 1975. Ingekomen stukken en mededelingen. Voortgang woningbouw Groens- waard III. Welstandstoezicht. Ontwerp provinciaal fietspadenplan 1975 van de provincie Zuid-Holland. Verslag A.V.O. dd. 16 juni 1975. Intergemeentelijk structuurplan. Wat verder ter tgfel komt. Rondvraag. Aan het slot van deze bijeenkomst dank te brandweercommandant A. M. Zwam- born de aanwezigen voor hun deelname aan deze sportief gespeelde wedstrijd en de juryleden voor hun deskundige be oordeling. Voorts dankte hij de heer Vink voor het geheel belangeloos be schikbaar stellen van zijn fabriek, als mede de firma Matze van welk bedrijf het naastgelegen terrein eveneens geheel belangeloos mocht worden gebruikt en de door deze firma aan de brandweer lieden geschonken koele dronk. Ih de waardering werden natuurlijk ook de eigen brandweerlieden betrokken, die onder leiding van M. de Bas het object opgesteld hadden en de organisatie vlot deden verlopen. De Bonkelaar bevat op de begane grond een grote gezelligheidsruimte met daar omheen een kleine gezellig heidsruimte, een koffiebar, een disco bar, een keuken en een hobbyruimte. door de Waddinxveense brandweer deel genomen met een ploeg onder bevel van hoofdbrandwacht D. van Vliet. Bij een totaal van 16 deelnemende ploegen werd door de Waddinxveense brandweer een 9e plaats bezet met 521 punten. De be velvoerder eindigde met 133 punten op een 6e plaats, terwijl ordonnans W. C. Boeren met 50 punten een 3e plaats be zette. Pompbediener A. van Nielen be haalde met 74 punten een 4e plaats. Aan het jeugd- en vrijetijdscentrum zullen twee agogische medewerkers en een huishoudelijke functionaris kunnen worden verbonden, terwijl de depen dance één agogische medewerker zal tellen. Het Slaan van de eerste paal vanmiddag gebeurt zeven maanden na dat de particulier secretaris van prins Bernhard, de heer E. Vernède, tijdens het koninklijk bezoek aan Waddinx veen op maandag 25 november de naar het gebouw genoemde „bonkelaar” per paard-en-wagen naar de bouwplaats liet brengen. Deze antieke bonkelaar zal met het bijbehorende grote houten rad een centraal punt gaan innemen in het complex, dat dan toch aan de Aan het Coornhertgymnasium in Gouda slaagden voor het eindexamen A de Waddinxveense Catharina W. M. Nelis- sen en voor het eindexamen B Karen Brants, eveneens uit Waddinxveen. Ro semarie van Rossum slaagde voor het eindexamen HAVO aan het Bonaven- turacollege in Leiden. De heer R. D. Langendam slaagde aan de MTS in Rotterdam voor het examen woninginrichting. WADDINXVEEN Aan de rijksuni- veristeit in Utrecht slaagden voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid vrije studierichting L. J. J. Gravesteijn en H. S. The (cum lande), beiden te Waddinx veen. Op de begane grond zijn ook de toi letten, bergingen, entree en kamer van de projectleider gesitueerd. Boven vindt men een filmzaal, een donkere kamer, een hobbyruimte (biljarten en bibliotheek) en bergingen. Projectleider van de Bonkelaar wordt B. A. Schuur man Hess, die sinds februari van dit jaar het jeugd- en jongerenwerk in ,,’t Ketelhuis” een dependance van De Bonkelaar, op poten aan het zetten is. ..Jenner verwijt de letter vreters hun taalvervuiling. Hiermee heeft hij - uitzon deringen daargelaten - geen ongelijk. Ik zelf wijt het abracadabra aan het ver bergen van ware bedoelin gen. Het valt op, dat juist in de politiek en met name in onze partij gevraagd wordt om openheid en dui delijkheid. Zulk gepraat wordt minstens verdacht als ik staatssecretaris Van Dam in een televisiepro gramma hoor zeggen, dat Bij het bekend maken van de uitslag bleek dat niet alleen de beste ploegen uit Woerden en Driebruggen kwamen, maar dat daar ook de beste bevelvoer ders wonen. Zij veroverden respectieve lijk 45 en 44 punten. De beste ordonnans leverde Driebrugge (le plaats) en Schoonhoven (2e plaats), terwijl Woer den en Zevenhuizen de beste pompbe- dieners leverden. Alle deelnemende ploe gen ontvingen uit handen van de burge meester een door hem gesigneerde blij vende herinnering voor hun prijzenkast, terwijl voorts elke ploeg, alsmede de juryleden, ter gezamenlijke nuttiging een niet-slankmakend product van een plaat selijke warme bakker - tevens brand weerman - ontving. onze lieve jeugd een speel- object van de eerste orde. Het is niet te hopen dat - met de vakanties voor de deur - het risicovolle kin derspel op die levensge vaarlijke plek toeneemt. Wat die deugnieten alle maal doen? Nou, fietsen en rolschaatsen op het perron, stenen op de rails leggen, die dan overal heen kun nen schieten als de trein er over rijdt en natuurlijk hen zelf kunnen verwonden, verstoppertje spelen onder het perron, het hard met een wegrijdende trein mee rennen en allerlei gevaar lijke klimspelletjes. We we ten allemaal dat kinderen nu eenmaal vaak op ande re plaatsen spelen, dan wij ouderen blijkens het in richten van speelplaatsen hadden gedacht. Daarom is het de eerste taak van de maal aan wedstrijden hadden deelgeno men, terwijl ook de desbetreffende be velvoerders veelal voor de eerste maal als zodanig bij een wedstrijd optraden. Als object voor de wedstrijd gold de meubelfabriek van de heer Vink aan de Noordkade, waar met inzet van 3 stralen een denkbeeldige brand in deze fabriek moest worden bedwongen en de omlig gende gebouwen beschermd. Om even na zeven uur trad de eerste ploeg - Wad dinxveen, die als gastheer de wedstrijd opende - in het strijdperk en even na half tien kon de laatste ploeg (Driebrug- gen) het sein „brand meester” geven. Wij schrijven over de Wad dinxveense ambtswoning „Piasrode” nu uit een en- quete van de vroegere mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. W. J. Geertse- ma, is gebleken dat onge veer de helft van de Neder landse eerste burgers vindt dat zij met een ambtswo ning eigenlijk niét goed af zijn. Omdat veel gemeen ten een woning voor hun burgemeester beschikbaar hebben, komen velen van hen tot hun teleurstelling niet aan het kopen van een eigen huis toe. Dat geeft met name problemen als de burgemeesters op 65-jarige leeftijd met pensioen gaan. Misschien is het zinvol dat de gemeenteraad van Wad dinxveen nog voordat de opvolger van burgemeester C. A. van der Hooft zal zijn benoemd in het open baar spreekt over de toe komst van de ambtswoning „Piasrode”: houden of ver kopen! Aan de eerder deze maand in Ouderkerk aan den IJssel gehouden provinciale brandweerwedstrijden klasse II werd Stationsstraat zal verrijzen. Omwonen den en de Kerngroep Vereniging Milieudefensie „Mooi Waddinxveen” hebben tevergeefs geprobeerd het pand elders een plaats te geven (bijvoorbeeld aan de Nesse) om zodoende de totale bomengroep met weelderige onderbe- groeing op de bouwplaats - ,,’t Is in de loop der tijd daar een natuurgebiedje geworden” - te handhaven. Na de plechtigheid vanmiddag is het gezel schap op uitnodiging van voorzitter W. P. Quartero en waarnemend secretaris R. van Eist van de „Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen” in de raadzaal van het gemeentehuis voor een toost bij elkaar gekomen. WADDINXVEEN De Vrouwenbond NW afdeling Waddinxveen/Bos- koop is nu vier maanden in ons dorp en de buurgemeente actief. Doelstelling van de bond, die op 27 februari dit jaar werd opgericht, is de vrouw bewuster te maken van de maatschappij en de gebeurtenissen in eigen omgeving. De vrouwenbond NVV streeft naar mentaliteitsverandering, niet naar overheer sing, maar naar gelijke berechting in alle opzichten en is aangesloten bij al lerlei stichtingen o^i. Nederlands Vrouwencomité, Stichting Nederlandse Ge zinsraad, Stichting „Marie wordt wijzer”, Stichting H.O.Z. „Van de Vrou wenbond NVV kan iedereen lid worden, ongeacht of zij werkneemster is,” aldus het bestuur tegenover ons. Vrouwen die belangstelling hebben kunnen zich richten tot mevrouw E. J. Berloth, Nic. Beetslaan 176, tel. 3776, me vrouw N. Gelderblom, Vondellaan 82, tel. 7086 of mevrouw E. Faas, Nic. Beetslaan 172, tel. 7739. WADDINXVEEN Tegen het eind van de middag hebben een aantal Waddinxveense jongeren achter de streekmuziekschool aan de Stations straat de eerste paal geslagen voor het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonke laar. Naarde stichting van dit één mil joen gulden kostende gebouw - een ontwerp van het architectenbureau Stuurman BV - is zes jaar uitgekeken. volledige eerlijkheid in de politiek je je baantje als politicus kost. De uitlatin gen van Vredeling en de erop gevolgde hetze zijn duidelijke tekenen aan de wand van ons vaderlandse politieke schuurtje. Politici verworden vaak tot draai ers, die de taal misbruiken. Ze worden het, omdat ze in eigen kring en door po litieke tegenstanders op de vingers worden gekeken, vooral als ze beroepspoli ticus zijn. Het is een be kend feit, dat voorstanders van uiterste democratie en volstrekte gelijkheid af stand nemen van hun poli tieke beginselen als ze re geringsverantwoordelijk heid dragen. de raadsvergadering 12 december 1974, De politie houdt haar hart vast nu steeds meer kinde ren het onbemande station Waddinxveen-Noord als speelterrein gaan gebrui ken. Dat is natuurlijk le vensgevaarlijk met die da gelijks passerende 68 trei nen. De kinderen spelen zowel op en rond het per ron als op de rails. Ver maningen van ouders, po litieagenten, treinmachinis ten en conducteurs lijken nog onvoldoende effect te hebben. Vooral op woens dagmiddagen en in het weekeinde is het station Waddinxveen-Noord voor secretaris geweigerd. De woning is toen geheel op geknapt, waarna ik er toch mee heb ingestemd” (ge meenteraadsvergadering van 12 december 1974). Na enige voorbereidende besprekingen - die dateren vanaf mei 1969 - werd op 20 februari 1970 de „Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen” opgericht, die inmiddels haar plannen tot stichting van een jeugd- en vrije tijdscentrum aan de Beethovenlaan/ Mozartlaan, waarvan de stichtingskos- ten werden geraamd op een bedrag van 1.643.000,b ijhet gemeentebestuur van Waddinxveen had ingediend. Aan het besluit van de gemeenteraad van 29 januari 1970 tot het verlenen van medewerking aan de totstandkoming en exploitatie van de De Bonkelaar werd echter door het college van ge deputeerde staten van Zuid-Holland goedkeuring onthouden. Bij besluit van 26 augustus 1971 verleende de gemeen teraad van Waddinxveen andermaal medewerking aan de stichting van een jeugd- en vrijetijdscentrum, waarvan de bouwkosten waren teruggebracht tot 675.000,Maar toen kwam van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk het bericht dat door de schaarste aan rijksmiddelen geen medewerking kon worden ver leend, waardoor het genomen raads besluit moest worden ingetrokken. Vorig jaar zomer zette echter de staats secretaris van CRM het licht voor de bouw van De Bonkelaar op groen, door te verklaren dat de stichting als instel ling voor uitvoerend jeugd- en jonge renwerk in principe voor rijkssubsidie in aanmerking kwam. In de loop van vorig jaar en dit jaar namen de Wad dinxveense raadsleden diverse besluiten om de weg voor het bij het parkeer terrein De Beukenhof neer te zetten jeugd- en vrijetijdscentrum te effenen. Het stond vorige week on der het Waddinxveense politienieuws misschien wat onopvallend in het Weekblad voor Waddinx veen, maar het is ernstig genoeg om het te herhalen De onderhoudskosten van de tuin is volgens hem een strijd die nog lang niet is gestreden. De burgemees ter: „Een ambtswoning wordt toegewezen en dan kan men het meemaken, dat er 2000 vierkante me ter tuin bij zit. Toendertijd is afgesproken, dat de ge meente de tuin zou onder houden, omdat men het zag als representatie van de ge meente. Niet ik had om zo’n tuin en om zo’n enor me villa gevraagd. Ik kreeg indertijd deze woning aan geboden en heb toen op advies van de gemeente waardigheid afhangt van loonsverhogingen alleen en niet van je persoonlijke vrijheid en zeggenschap binnen het bedrijf. Het is jammer, dat de meeste arbeiders conserva tief worden wanneer hun ketenen van goud zijn. Hun redenering is blijkbaar, dat je voor idealen geen kleu rentelevisie, koelkast of auto koopt, terwijl je voor de strijd voor meer mense lijke waardigheid moeilijk heden krijgt. En daar ben je niet voor als je lijfblad De Telegraaf of Het Al gemeen Dagblad is en je geliefde televisieprogram ma’s door TROS en AV RO worden vertoond. Ten slotte wil ik nog wel op merken, dat de bovenge noemde verwijten een aan tal bewuste arbeiders bin nen de partij niet treffen, maar er zijn te veel werk nemers, die pitten als er met hun belangen wordt gesold. De politiek is te belangrijk om haar aan de politici over te laten! Als arbeiders wat te zeggen hebben, moeten ze hun mond open doen, zeker wanneer ze vinden dat de intellectuelen binnen de partij onbegrijpelijke non sens uitkramen of de taal verkrachten. Wie helder denkt, kan de zaken goed formuleren en het kind bij zijn naam noemen.” Als burgemeester C. A. van der Hooft op Nieuwjaars dag van het volgend jaar burgemeester-af is en zich met zijn vrouw in zijn nieuwe huis in het Gelderse Doorwerth zal hebben ge vestigd (waar hij naar wij hopen het Weekblad voor Waddinxveen zal blijven lezen) komt ook de ambts woning „Piasrode” op het groene eilandje tussen de Sniepweg en de leplaan leeg te staan. Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraadsvergade ring van december heeft de burgemeester als zijn ver wachting uitgesproken dat zijn opvolger (of opvolg ster, zo de WD wil) wel eens geen trek in de villa zal blijken te hebben. Die uitspraak van de heer Van der Hooft vinden we wel niet terug in de notulen van van maar in onze notities ont breekt ze niet. Het had allemaal te maken met het voorstel van de fractie van de Progressie- ven ook te bezuinigen op de post onderhoud ambts woning burgemeester. Een post die eigenlijk niet ten Toch moet Jenner de ar beiders binnen de partij, maar vooral die erbuiten ook het een en ander ver wijten: klassebewustzijn en solidariteit zetten ze vaak in de driesterren-koelkast. Ze zijn tegen gastarbeiders, ontwikkelingshulp, maar pleiten wel voor eigen welstandsverbetering. Die verbetering wordt dan ge teld in centen of percenten van het loon of salaris en - helaas! - niet in verbete ring van de kwaliteit van het bestaan, bijvoorbeeld de strijd voor medezeggen schap in het bedrijf. Het lijkt wel of de menselijke laste van de gemeente be hoort te komen. Daarnaast zou de huurprijs van „Pias rode” best een stuk om hoog kunnen gaan. De huur is destijds vastgesteld door de huuradviescom missie en accoord bevon den door de minister van Binnenlandse Zaken. Ver der gaat de huur gewoon mee met de gebruikelijke huurverhogingen. Maar de burgemeester had toen hij kwam ook nog de keus uit een huurprijs die neer kwam op 12 procent van zijn jaarwedde. In het Weekblad voor Waddinxveen van woens dag 7 mei haalden wij het stuk aan dat de Waddinx veense socialist R. J. Jen ner in „Prikbord”, het blaadje van de plaatselijke Partij van de Arbeid, had geschreven over de voor aanstaande plaats en taal van de intelectuelen in de ze partij. „Denk eens aan een arbeider op zijn tijd”, zei hij tot het partijbestuur, omdat volgens hem aan toonbaar was gebleken dat de arbeiders het in hun eigen partij moeten afleg gen bij het vervullen van allerlei functies op plaatse lijk of provinciaal niveau tegen intelectuelen of men sen uit de midden-groepen. In reactie hierop schrijft de Waddinxvener A. Slin ger in het laatste nummer van „Prikbord”: ouders hun kinderen te on derhouden en te wijzen op het levensgevaarlijke ka rakter van hun spelletjes op en rond het station Wad dinxveen-Noord. Eigenlijk is hier al sprake van sinds de opening van de „voor- stadhalte”, deze maand twee jaar geleden. Als sec retaris van de openbare Mr. A. de Roosschool schreef mevrouw Th. C. M. Blom-Van Dillen toen al dat de Waddinxveense kin deren met vreugde het station als nieuwe „speel plaats” in gebruik hadden genomen. „Met klem vra gen wij alle ouders hun kinderen er op te wijzen dat het spelen op het stati on en de spoorlijn zeer ge vaarlijk is”, stond er twee jaar geleden al in het Weekblad voor Waddinx veen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5