Ongeacht of er spoedig 75 of 90 pet. subsidie komt hefbrug de Rondom Oud-PvdA-wethouderP.Lips wil Brugkerk gaan slopen Gratis 2 films bij een Polaroid camera Lezers schrijven Wij gaan de Brugkerk restaureren, besluiten hervormden eensgezind WIJZE VAN BESTUREN Foto Sjaak Noteboom Nieuwe leerkrachten St. Paulusschool BETREURENSWAARDIGE DISCUSSIE IN WADDINXVEENSE KLEUTERSCHOOL VRIENDEN VAN DE STREEKMUZIEKSCHOOL INDONESIËREIS STAP VOOR STAP DICHTERBIJ PREDIKANT DS.H.J. VOORS ZIEKENHUIS- Nu een Polaroid direkt-klaar camera kopen betekent voordeel. GLIJBAAN EN DRAAIMOLEN VOOR DE PADDESTOEL DONDERDAG 3 JULI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Verschil Polaroid Zip PASSAGE 143 - TEL. 2477 Nu met 2 gratis zwart-wit films, uw voordeel 16,- Nu met 2 gratis kleuren films, uw voordeel 27,- zwart-wit foto's in 30 sekonden, elektrisch oog voor altijd juiste belichting, gemak kelijke filminleg. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. De nieuwe glijbaan van speeltuinvereniging De Paddestoel. WADDINXVEEN De lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente zullen hun volle gewicht in de schaal leggen om tot restauratie van de in verval geraakte Brugkerk aan de Kerkweg te komen. De roep vanuit her vormde kringen om het uit 1837 stammende neo-klassicistische Godshuis te slopen om op die plaats een nieuw kerkgebouw te kunnen neerzetten verflauwt meer en meer. Polaroid Zip Polaroid Colorpack 80 Zwart-wit foto's in 30 sekonden, Kleurenfoto's in een minuut, ingebouwde belichtingsmeter, ingebouwde flitser, nooit scherpstellen. ALG. OIMTWIKKELIIX1G e OTffiflVIOcursussen W ADD1NXVEEN Oud-PvdA-wethouder P. Lips, lidmaat van de Centrale Hervormde Gemeente, wil de Brugkerk aan de Kerkweg slopen en er een nieuw kerkgebouw voor in de plaats zetten. Hij zei dat tijdens de laatste gemeente-avond van deze kerk waar de kerk voogdij tekst en uitleg gaf over alle (voornamelijk financiële) aspec ten rond de restauratie of nieuwbouw van het bouwvallige Godshuis. Overigens bestaat zowel binnen als buiten hervormde kringen steeds meer belangstelling voor een grootscheepse (gesubsidieerde) opknap beurt dan voor nieuwbouw. De heer Lips zei een goede financiële oplossing voor ogen te staan. Hij had bewondering voor de kerkvoog dij om in tegenspraak met de uitslag van de vorig jaar zomer onder de lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente gehouden enque- te over de toekomst van de Brugkerk voor restauratie te kiezen. Naar gijn mening was de opkomst op de gemeente-avond te gering om een door de gehele hervormde gemeente gedragen besluit te nemen. Vol gens kerkvoogdijvoorzitter G. van Ringelenstein blijkt een nieuw kerkgebouw voor de hervormden op dit moment niet te financieren te zijn. Voor de restauratie van de Brugkerk kan er gerekend worden op 75 procent of 90 procent subsidie. Enquete (ADVERTENTIE) wordt men met m’n vader. aldus dus werkt aan de verwezenlij- Gratis demonstratie bij: de is met een jaaroverzicht over van dansver- van twee kanten moet ko men. strumenten die dikwijls voor leerlingen of ouders visie verzorgden de film op initiatief van de heer Van Ginkel, die als gast een aan de school geschonken. Het gaat de door de heer R. voorgezeten Vrienden goed zoals u ziet.” kunnen een bedrag storten op re den verstrekt. In de afge lopen drie jaar heeft de uit dankbaar- m’n Open brief aan de gemeenteraad van Waddinxveen: (ADVERTENTIE) Tot vreugde van alle kinderen uit De Sniep is de speeltuinvereniging De Paddestoel dank zij een subsidie van het gemeentebestuur in staat geweest haar speeltuin uit te breiden met een glijbaan en een draaimolen. Om de kos ten te beperken hebben de bestuursleden de speeltoestellen zelf opgebouwd. Zoals bekend heeft de gemeenteraad in augustus van het vorig jaar besloten de speeltuinverenigingen De Paddestoel, Oranjewijk, Zonnig Zuid en De Overkant te subsidieëren voor wat betreft de vervanging van speeltoestellen. Over 1974 kregen de vier speeltuinverenigingen in totaal 10.500,— en over 1975 en 1976 kunnen zij respectievelijk in totaal f 9.000,en 7.750 tege moet zien. Met de twee laatst genoemde kredieten heeft de raad zich toen al in principe accoord verklaard. voor Waddinxveen behouden moet blij ven, een garantieverlening van 15.000,- verstrekt. De restauratiekosten worden geraamd op 1.650.000,Het karwei kan in anderhalf jaar geklaard zijn. De hervormden van wijk-oost zouden dan tijdelijk in het wijkgebouw De Hoek steen aan de Esdoornlaan (waarvoor weinigen staan te trappelen) of in de gereformeerde Kruiskerk aan de Kerk- weg kunnen kerken. Voor het laten maken van dit plan heeft het Waddinxveense gemeentebestuur, dat vindt dat de Brugkerk als monument Hiermede vermelden wij ons gesprek met Treffers en Polgar BV op 26 juni j.l. Besproken werd de zinsnede uit onze open brief aan de gemeenteraad van 22 juni j.l. over het rapport over het pand van de streekmuziekschool dat door hen werd uitgebracht. Treffers en Polgar menen dat hierdoor hun goe de naam in discrediet is gebracht. Tij dens ons gesprek is gebleken dat Tref fers en Polgar van de gemeente op dracht kreeg een renovatie-advies op te stellen, uitgaande van het vaststaand feit dat ”De Bonkelaar” op de plaats van de bomen kwam. Voor ons echter was dit feit pas definitief, gezien de stand van zaken van onze aktie, na het rooien van de bomen. Het gemeente bestuur heeft niets nagelaten onze aktie - het behoud van de bomen en het in takt laten van het waardevolle histori sche geheel, het voormalig notarishuis en haar oorspronkelijke achtertuin - te ontkrachten. De eerste open brief is dan ook gericht tegen het gemeentebestuur en niet tegen Treffers en Polgar. Door voorlichting in de pers en opmerkingen in een commissievergadering van 19 juni j.l. zijn wij tot de konklusie gekomen dat Treffers en Polgar slechts een rap port en advies hadden uitgebracht en geen besteksklaar plan, zoals nu in het Weekblad voor Waddinxveen staat. Wij komen door gebrek aan tijd op dit moment, na de vakantie, begin augus tus, uitvoerig op het bovenstaande te rug. onenigheid. Ik schuif voor zichtig dichterbij om luisteren. Jawel zegt Peter. Als een jongen een meisje lief vindt dan trouwt hij Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ W. van der Schee Zoals u wel zult weten stelt Gaykema deze Stichting zich ten doel Stichting het contact tussen de be- WADDINXVEEN Ds. H. J. Voors, de emeritus-predikant van de hervorm de Immanuëlkerkgemeente die bijstand verleent in het pastoraat, heeft van de classis Rotterdam-Zuid een beroep aan genomen als ziekenhuispredikant van het Delta Ziekenhuis in Poortugaal. De pas weer beroepbare Waddinxveense predikant, geboren in 1928, ging twee jaar geleden met emeritaat. Voordat hij in Waddinxveen kwam stond hij in vrijetijdscentrum De Bonkelaar aan de Vught. Wordt het geld in het kader van de be strijding van de werkloosheid (DACW) verstrekt, dan heeft Monumentenzorg minder over de restauratie te vertellen en bedraagt de subsidie ongeveer 75 procent. ’’Beide subsidies zijn zo aan trekkelijk dat restauratie van de Brug kerk verre te verkiezen is boven nieuw bouw”, vond kerkvoogdijvoorzitter Van Ringelenstein. Volgens hem kan de kerk het financieren van een nieuw kerkgebouw niet eens op zich nemen. De op de gemeente-avond aanwezige hervormden zetten in meerderheid voor de kerkvoogdij het licht op groen om gelijk de eerste de beste subsidiebijdrage die binnenkomt met beide handen te aanvaarden. Wordt er 90 procent ge subsidieerd dan moeten de hervormden 300.000,bijpassen, komt er 75 pro cent subsidie binnen dan blijft er 700.000 aan te vullen. In ”kas” heeft de Centrale Hervormde Gemeente voor dit doel al rond 400.000, studiecentrum gouda Namens de Kerngroep Vereniging Milieudefensie ’’Mooi Waddinx veen”, NEL GOLDSTEIN-MEYNEMA, secretariaat Jan Campertlaan 22. ”Het geld voor de restauratie van de Brugkerk kan dus van twee kanten ko men”, stelde de heer Van Ringelenstein vast. Er is natuurlijk wel enig verschil. Komt het geld van Monumentenzorg (90 procent), dan wordt de kerk terug gebracht in oorspronkelijke staat (en dat betekent het uitbreken van de gale rijen en zo’n 150 tot 200 zitplaatsen minder in dit nu 1000 plaatsen tellende kerkgebouw) en worden tijdens de grootscheepse opknapbeurt optredende tegenvallers ’’opgevangen”. Uitbetaling .van de subsidie gebeurt door het minis terie van CRM in de regel nadat de restauratie zal zijn voltooid. Dus de Centrale Hervormde Gemeente zal moe ten voor-financieren. (Naschrift redactie: Weer een open brief aan de Waddinxveense gemeenteraad van de Kerngroep Vereniging Milieu defensie ’’Mooi Waddinxveen”. Een brief die bedoeld is als verontschuldi ging aan het architecten- en ingenieurs bureau Treffers en Polgar BV zonder het woord excuses maar te laten vallen. Een paar feiten: Het door Treffers en Polgar BV op verzoek van het college van Burgemeester en Wethouders op gestelde renovatie-advies kwam voor het eerst in het openbaar ter sprake tijdens de vergadering van de raads commissie voor openbare werken en -bedrijven van donderdagavond 12 juni en niet 19 juni zoals in de brief staat. Daarna is er in de plaatselijke en re gionale pers over geschreven. ’’Mooi Waddinxveen” - niet gehinderd door enige kennis van zaken - stuurt op 22 juni een open brief aan de gemeente raad over de plaats van het jeugd -en Dit bleek op de kortgeleden in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan gehou den (niet druk bezochte) gemeente- avond van de Centrale Hervormde Ge meente, waar door de kerkvoogdij tekst en uitleg werd gegeven over alle (voor namelijk financiële) aspecten rond res tauratie of nieuwbouw van de Brug kerk. De verwachting lijkt gerechtvaar digd dat binnen niet al te lange tijd met de noodzakelijke opknapbeurt van het op de monumentenlijst staande gebouw kan worden begonnen, nu er verschil lende ’’subsidiepotjes op het vuur staan”. kwam binnen Waddinxveense WADDINXVEEN Het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs „Sint Victor” te Waddinxveen heeft nieuwe leerkrachten benoemd aan de St. Paulusschool (Jacob Catslaan). Per 1 augustus treden in dienst mej. L. Rijn beek te Waddinxveen en de heer G. Berkhout te ’s-Gravenhage. Zij zullen de plaats innemen van mevr. J. Vos-v.d. Lugt te Gouda en de heer J. Berding te Rijswijk. ze David en Nog altijd wordt gepro- eniging The Old Classic, van de zeven december-di- beerd - zo blijkt uit de terwijl de Lions Club Wad- Göudsche Courant-geld bij dinxveen, reis- en passage- elkaar te krijgen voor de bureau Van Ginkel BV en in Waddinxveen wonende onbekend gebleven parti- heer optrad in restaurant mevrouw J. Beer van Ding culieren ook het nodige Ter Gouw te Gouda. Vol stee en haar begeleidster bijdroegen. enthousiasme volgde me- mejuffrouw C. J. A. Kra- Mevrouw Beer van Ding- vrouw Beer de film. Zij mer om door geldinzame- stee wil haar geboorteland zag er veel bekende plaat- ling een reis naar Indone- Indonesië graag nog eens sen en dorpsbeelden. sië (het geboorteland van duizend gulden nodig en haal over een discussie in de kleuterklas die wij u niet willen onthouden. Juffrouw Dercksen: ’’Miriam en Peter hebben lief vinden. Opgelucht en instemmend kijkt Miriam ik op het feest mag ko- te mij aan en antwoordt: nou en ik vind Peter niet lief, dus trouw ik niet met hem. Misschien Daarin moet ik Miriam heid voor m’n hulp? daarmee, nou en ik vind gelijk geven en probeer Soms ben je dan nieuws- jou lief dus trouw ik met Peter nog eens duidelijk te gierig jou. Miriam schudt haar maken dat de liefde heus worden zal.” Kerkvoogdijvoorzitter G. van Ringe lenstein zette voor een goede en juiste besluitvorming door de lidmaten met betrekking tot de veelzijdige Brugkerk- problematiek eerst alles op een rijtje. Hij herinnerde onder meer aan de vorig jaar zomer onder de hervormden ge houden enquete, die duidelijk maakte dat 2 van de 3 lidmaten de Brugkerk geen monumentaal gebouw vinden, dat slechts 1 van de 6 lidmaten waarde hecht aan het interieur en dat 2 van de 3 lidmaten de mening zijn toegedaan dat de jeugd van nu zich in de toe komst zich niet in een (gerestaureerde) Brugkerk zal thuisvoelen. De andere antwoorden op de in de enquete ge stelde vragen bekijkend trok de heer Van Ringelenstein de conclusie dat 2 van de 3 lidmaten vinden dat nieuw bouw dient te worden overwogen, hoe wel de Brugkerk in het dorpsbeeld een markante plaats inneemt. ’’Kennelijk hebben de hogere kosten van onder houd bij een eventuele restauratie velen gedwongen voor nieuwbouw te kiezen”, aldus de kerkvoogdijvoorzitter. Hij verheelde niet dat vanuit de her vormde gemeente de kerkvoogdij steeds met nadruk is gevraagd de lasten zo beperkt mogelijk te houden. Niettemin zijn in samenwerking met de dienst Monumentenzorg van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) de restauratiemogelijkhe den tot op de bodem uitgediept. Het blijkt namelijk dat het opknappen van de Brugkerk in ”Den Haag” hoge ogen gooit. Echter, subsidie van die kant zou wel eens onverantwoord lang op zich kunnen laten wachten. De steeds terug lopende economische situatie is daar natuurlijk mede van invloed op. Dat neemt niet weg dat de Nederlandse regering er alles aan doet de werkge legenheid te handhaven en waar moge lijk uit te breiden en dat kan weer nieu we perspectieven openen voor wat be treft de restauratie van de Brugkerk: enerzijds kan Monumentenzorg meer geld te verdelen krijgen en anderzijds kan het inmiddels besteksklaar te ma ken restauratieplan worden gebruikt in de strijd tegen de werkloosheid. De Stichting Vrienden van 139,23 uitgegeven, voor- volking Streekmuziekschool al voor de voorbereiding van het concert. De rest 1974 gekomen. In van de uitgaven zijn voor 1974 zijn 25 donaties ont- nuttige zaken uitgegeven, vangen tot een totaal van 310,-. Daarnaast is een schenking ontvangen van 25, Mevrouw Beer van Ding- om door geldinzame- stee wil haar geboorteland Indonesië graag nog eens zien. larenlang was zij in de Waddinxveense) moge- valide. Nu zij weer rede- Er wordt nog volop ge lijk te maken. Er is vijf- lijk bewegen kan wordt er een actie gevoerd om het king van haar hartewens. de helft van dit bedrag is geld bijeen te krijgen voor Belangstellenden nog niet bereikt. Laatste- de reis. Op uitnodiging van lijk heeft het Immanuël- reis-en passagebureau Van keningnummer 666861.021 kerkkoor nog 80 gulden Ginkel BV aan de Kerk- ten name van reis- en pas voor dit doel bijgedragen, weg zagen mevrouw Beer sagebureau Van Ginkel Tweehonderd gulden en mejuffrouw Kramer 'n BV, Kerkweg 207 te Wad- film over het eiland Java dinxveen, met als vermel de als voorproefje van het ding: reis (dames) Beer reisdoel. Oud-militairen van Dingstee en Kramer. Stationsstraat, welke plaats een einde zou maken aan het als een ’’natuurge biedje” otnschreven tuin achter het voormalige notarishuis waarin de streek muziekschool is gevestigd. Op verwar rende wijze worden De Bonkelaar en het renovatieadvies van Treffers en Polgar met elkaar in verband gebracht en tendeert in feite de gehele eerste open brief (geplaatst in de rubriek Lezers Schrijven van het vorige week versche nen Weekblad voor Waddinxveen) in de richting van kwade opzet bij zowel het architecten- en ingenieursbureau als bij het Waddinxveense gemeentebestuur. Onder het motto ”Wij zijn verkeerd voorgelicht” is nu inderhaast van wege de vakanties een tweede open brief door ’’Mooi Waddinxveen”, dat verzuimd heeft informatie over deze hele kwestie op de juiste plaats en bij de verantwoordelijke mensen na te trek ken, geschreven, waarin een onjuistheid staat als zou het Weekblad voor Wad dinxveen vorige week donderdag heb ben geschreven dat Treffers en Polgar een besteksklaar plan het licht zou hebben laten zien in plaats van een renovatie-advies. Niets is minder waar. Omdat thans opnieuw gebleken is dat de Kerngroep Vereniging Milieudefen sie ’’Mooi Waddinxveen” een bijzonder aanvechtbare wijze van werken (acties dragen teveel het karakter ’’eenmansza ken” te zijn en zijn op zijn zachts ge zegd onvoldoende met ’’achterban” en deskundigen doorgesproken) en in formatieverzameling er op na houdt hou den wij het er voorlopig maar op van dit groepje van Waddinxveense milieu- verbeteraars vooralsnog niets steekhou dends te kunnen verwachten. Zo ver liest kwantiteit (onze naam moet in de krant) het weer eens van kwaliteit Ken nis van zaken had ’’Mooi Waddinx veen” die ervaring kunnen besparen). hoe de toekomst Mejuffrouw J. J. Derck- donkere bol en zegt: nee sen, hoofdleidster van de ik trouw toch niet met jou. protestants-christelijke Weer begint Peter zijn Maar Peter toont zich een. kleuterschool De Duiven- pleidooi opnieuw en kijkt echte vent en geeft het zo til aan de Staringlaan, ver- mij nu vragend aan, om maar niet op. Hij pakt telt in Groenvoer - de toch gelijk te krijgen. Ja Miriams hoofd tussen twee schoolkrant van deze kleu- hé juf een jongen trouwt handen en laat haar een terschool, de kleuterschool met een meisje dat hij lief knikbeweging maken. Zie Hummeltje (J. W. Friso- vindt, m’n grote zus zegt je wel roept hij triomfan- weg) en de lagere Groen het zelf voegt hij er nog telijk, je knikt ja, dus je van Pfinstererschool (Tol- aan toe. Aangezien mijn trouwt met mij. Maar Mi- lenslaan) - een mooi ver- mening wordt gevraagd riam dient nu de laatste waag ik me nu in de dis- stoot toe door te zeggen kussie en zeg: Ja Peter, dat ze David wel lief maar dan moet het meisje vindt en dus met hem de jongen natuurlijk ook trouwt, knikt mij nog eens vriendelijk toe en zegt dat en de muziek school te bevorderen. Te vens wil zij door het orga niseren van concerten en met te ontvangen donaties Totaal 781,50 is besteed de muziekschool helpen het aan de reparatie van een instrumentarium uit te viool (als gevolg van in- breiden, zodat duurdere in- Door verhuur aan tensief gebruik!) en aan de strumenten die leerlingen van eerder aan- aanschaf van een dwars- geschafte instrumenten (vi- fluit en een aantal lesse- onbetaalbaar zijn, tijdelijk olen) is 45,- ontvangen, naars, nodig geworden in bruikleen kunnen wor- door het in gebruik nemen Tot slot heeft het concert van de zolder van de mu- in 1974 een voorlopig ba- ziekschool voor lessen en Stichting Vrienden op deze tig saldo gehad van ensemble repetities. „Al wijze twee violen, een kla- 566,10. Dit saldo zal uit- met al kan gezegd worden rinet, een dwarsfluit en eindelijk met 125,- ver- dat het binnengekomen met behulp van het ’Anjer- minderen, omdat bij het geld een hoog rendement fonds een piano en afsluiten van de rekening heeft gehad”, aldus de Orff-instrumentarium over 1974 de huur van de Stichting. Ontmoetingskerk nog be taald moest worden. Aan administratiekosten en drukwerk is in 1974 L «ill

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5