Voorstel van 26 provincies lokt felle protesten uit ft het vandaan: Onze Waar halen hefbrug de Rondom streek in gewest met Drechtsteden! Midden Holland gaat de boer op WILHELMINAKA- DE 21/2 JAAR DICHT Lezers schrijven te Rsiï ■liiilil Marktverorde- ning goedgekeurd Drie woonboten Ik hoop dat de gemeente voor dit soort aannemers gespaard blijft naar opleghaven Waddinxveen WAT JE NIET TEGEN JE BUURMAN MÜET ZEGGEN SCOUTING STRAKS IN NIEUWE UNIFORMEN GEEN WERK MEER IN ALPHENSE CRECHE MIJNHEER BOER LUST GEEN ’’FERMISELLIE” F TALEMPRAKTICUM DONDERDAG 10 JULI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Moties WADDINXVEEN Volgende maand zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van de werken op de westelijke Gouwe-oever in verband met de aanleg van de Gouwe-tunnel voor rijksweg 12. Dit heeft ten gevol ge dat de Wilhehninakade voor circa 2*/« jaar moet worden afgesloten voor alle verkeer. C. J. MOL, Minervalaan 1 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN/GOUDA/DEN HAAG Waddinxveen voelt er niets voor ingedeeld te worden bij een gewest Drechtsteden, zoals minister mr. W. F. de Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken dat zou willen. In en buiten ons dorp worden koortsachtig allerlei initiatieven ontwikkeld die nu al keihard duidelijk moeten maken dat het gebied rondom Dordrecht en de streek rond Gouda (Midden Holland) niets met elkaar gemeen heb ben. drs. T. J. BOUWERS fractievoorzitter CDA M. BOERE fractievoorzitter „Progressieven” doorlopend talenopleidingen op elk niveau studiecentrum gouda de in en allang gewend aan het feit het ’’bezocht”. ma (ADVERTENTIE) een haar voor een was vak Kennis van het Gees telijk leven. Voor de leer lingen zal dit geen ’’schok- begin dit jaar als laagste inschrijver bij een door de gemeente gehouden open bare inschrijving uit de bus kwam en aan welk bedrijf het werk om die reden zoals te doen gebruikelijk werd gegund). een dat Eindelijk na vier maanden zijn we in de St. Victorwijk dan zover, dat er weer tegels op de trottoirs liggen en dat de weg weer is geasfalteerd. Wel vragen we ons af hoe het mogelijk is dat een wegenbouwmaatschappij met zulk per soneel een dergelijk project als het Wad- dinxveense heeft durven aannemen. Het barst namelijk van de kapot geslagen tegels. De trottoirs liggen er in als een heuvelrug en de waterputten staan er scheef bij. Hier kan men goed zien dat het bier voornamer was dan het werk. Men ging met de buldozer bier halen, zodat men dat genoeg in voorraad had. Deze mensen begrijpen nog steeds niet dat men met geld werkt van de gemeen schap. Ik hoop dan ook dat onze ge meente dit niet accepteert en dat het ge heel fatsoenlijk in orde wordt gemaakt. Hoe een uitvoerder in de wegenbouw zoiets kan presteren blijft een raadsel. Wat de directie van deze wegenbouwmij. betreft is het nog een groter raadsel dat zo een bedrijf onder deze omstandig heden kan blijven bestaan. Het beste is dat het zijn personeel medezeggenschap geeft, dan wordt er waarschijnlijk hele maal niets meer gepresteerd, want men doet nu al heel weinig op een dag. Maar dan had het tenminste het voordeel ze mede verantwoordelijk te stellen voor ondeugdelijk werk, het geen ze hier hebben geleverd. Ik hoop dat onze ge meente in de toekomst gespaard mag blijven voor dit soort wegenbouwers. Met de nota ’’Uitgangspunten en doel stellingen voor een maatschappelijk ontwikkelingsplan voor Midden Hol land” van het overlegorgaan - welk stuk een brede discussie verdient om dat het er om gaat hoe de toekomst van deze streek er uit moet gaan zien - in de hand hebben de leden van het dagelijks bestuur van Midden-Hol- land al persconferenties belegd om tekst en uitleg te geven over deze nota en hun portefeuilles binnen het college van overleg. Burgemeester C. A. van der Hooft heeft er bij die ge legenheid bijvoorbeeld voor gepleit dat er in deze streek meer stations komen en meer treinen gaan rijden. We moe iten er naar toe dat de mensen een keer in het kwartier op een trein kun- (waterpad- en zee- Op school is het meestal wel fijn, al meesters en juffrouws mogen er ook zijn. Voor mijnheer Zandbergen was eerst mijnheer v. d. Dool, de hoofdonderwijzer hier op school. Deze twee zijn nog steeds dikke vrinden en kunnen het met elkaar best vinden. En dan hebben we mijnheer Bakker met zijn schaakclub hij wil dat we op het schaaktoernooi niet anders winnen dan de cup Dan is er ook nog een mijnheer Boer, een beste man ai'een wil hij niet veel fermisellie in de soeppan. tn sschien vindt hij dat hij daar te dik van worden kan. VI ar wacht laat ik die niet vergeten! V hebben een juffrouw Smit, d;e zien we niet veel omdat ze op zolder zit. Verder hebben we een juffrouw Bakker in de eerste klas mus, boom en pim lezen ze al ras. hebben ook twee kleuterjuffrouwen waarbij de kleutertjes leren blokken bouwen. En dan is er op school een handwerkjuf Sc nmige dingen die we moeten maken zijn duf. en als wij zitten te breien krijgen de jongens soms kleien! en bij mijnheer Bruining de gymmeester oefeningen maken, ws moeten met trefbal proberen zoveel mogelijk kinderen te raken. Ja de school is meestal wel fijn i u ziet het ze mogen er ALLEMAAL zijn! delijk laat merken voorstander te zijn van sterke, democratische gewesten met een concreet takenpakket - ingediende motie aangenomen om door meer be stuurlijke eenheid te tonen versnippe ring van het groene hart tegen te gaan en met kracht de begrenzing van Mid den Holland, die het overlegorgaan voor ogen heeft (Midden Holland, Rijnstreek en een deel van het Utrechtse weidege bied in één gewest), met kracht te be pleiten. Gouda’s burgemeester Chr. van Hof wegen, voorzitter van het intergemeen telijk overlegorgaan, is van mening dat het samenvoegen van Midden Holland met een in hoofdzaak industrieel gebied als de Drechtsteden niet past in het streven van deze streek het middenge bied van de Randstad Holland open te houden. ”Er is geen ingewijde, laat staan niet-ingewijde, die aan de lang slepende zaak van de gewestvorming nu nog een touw kan vastknopen”, vindt hij. Gedurende deze periode wordt het ver keer omgeleid via een aan te leggen weg ten noorden van de meubelshowroom Stolker naar de Noordringdijk (Kanaal dijk). Deze weg kruist door middel van een te plaatsen baily-brug de Ringvaart. De aan te leggen weg krijgt een breedte van 5.00 meter; de baily-brug wordt on geveer 3.20 meter breed. De weg en brug worden zodanig geconstrueerd dat ook een truck met oplegger van deze omlei ding gebruik kan maken. Getracht wordt om voor voetgangers nog een an dere voorziening te treffen. WADDINX VEEN/BODEGRAVEN Met veel, vooral op psychologisch .ef fect gericht machtsvertoon (er was uit gebreid pers aanwezig, terwijl ook de filmcamera’s van het NOS-joumaal snorden) heeft Zuid-hollands provin ciaal bestuur vorige week enkele woon schepen weggesleept, die in strijd met de voorschriften langs de oever van de Oude Rijn in Buitenkerk (gemeente Bodegraven) lagen afgemeerd. De sche ren. De bewoonde schepen zijn (voorlo ven in Waddinxveen gebracht Het ging om een drietal onbewoonde woonschepen, die in strijd met de voor schriften waren afgemeerd op plaatsen, die daarvoor o.a. uit landschappelijke overwegingen niet geschikt zijn. De ei genaren werden drie weken geleden aangeschreven hun boten te verwijde ren. De bewoonde schepen zijn (oorlo- pig nog) ongemoeid gelaten, maar het provinciaal bestuur is vast besloten om in overleg met het gemeentebestuur een eind te maken aan het verschijnsel van illegale ligplaatsen. nen stappen, zodat men geen spoor boekje meer nodig heeft”. Waddinx- veens eerste burger beheert in de regio de portefeuille woningbouw, verkeer en vervoer. Midden Holland heeft niet alleen 24 gemeenten met elkaar in gesprek ge bracht maar heeft ook - ondanks alle beperldngen - gemeenschappelijke ta ken overgenomen, zoals de regionale brandweer Midden Holland, de cen trale meldings- en alarmeringsdienst Midden Holland, het gemeenschappe lijk vuilverwerkingsbedrijf Midden Holland en Rijnstreek en de stichting schoolbegeleidingsdienst Midden Hol land en Rijnstreek. De raad van over leg telt 59 leden. Daarin is Waddinx veen vertegenwoordigd door M. Boe- re (Progressieven), drs. T. I. Bouwers (CDA), mr. R. H. Holl (Progressie ven) en C. A. van der Hooft (ARP). Hun plaatsvervangers zijn drs. W. G. de Meer (Progressieven), W. L. M. Kruijk (CDA), J. C. A. C. de Vogel (libs) en A. H. van Gent (Progressie ven). Burgemeester Van der Hooft is lid van het college van overleg en is tevens vice-voorzitter van het inter gemeentelijk overlegorgaan Midden Holland. Van de zeven commissies is M. Boere lid van de commissie voor algemeen bestuurlijke zaken, C. A. van der Hooft voorzitter van de com missie voor woningbouw, verkeer en vervoer en zijn drs. T- I- Bouwers en mr. R. H. Holl lid van de commissie voor de ruimtelijke ordening. Op de St. Jozef school is bode”, de schoolkrant van katholieke St. Jozefschool het meestal wel fijn, vindt de rooms-katholieke kleu- (eveneens aan de Kanaal- Conny Huisman. En ze terschool Klein Duimpje weg). Conny doet dat nog schrijft dat in de ’’Babbel- (Kariaalweg) en de rooms- op rijm ook en wel zo: WADDINXVEEN Na nog heel wat opmerkingen daarover geplaatst te heb ben heeft de gemeenteraad van Wad dinxveen dan toch ingestemd met een nieuwe marktverordening. De discussie ging voornamelijk over de artikelen in de verordening die Burgemeester en Wethouders de mogelijkheid bieden in de verkoop van bepaalde artikelen in te grijpen en het voeren van godsdienstige, politieke of andere propaganda op de markt al dan niet toe te staan. De heer M. Boere (Progressieven) wilde dat laat ste het liefst helemaal in de verordening geschrapt zien. Daarvoor was echter geen meerderheid te vinden. Drs. T. J. Bouwers (CDA) probeerde het progres sieve raadslid tevergeefs uit zijn tent te lokken door in de verordening geregeld te krijgen dat bijvoorbeeld paal en perk gesteld zou moeten worden aan de ver koop van spuitbussen en andere voor het leefmilieu kwaadaardige zaken. Verder stelde de raad 825.000,be schikbaar voor een grondige opknap beurt van de rondom het Wamaarplant- soen gelegen weggedeelte Kanaaldijk en Sniepweg en werd 62.000,gevoteerd voor het vernieuwen van de straatver lichting langs de Kerkweg. Mr. R. H. Holl (Progressieven) maakte van de gelegenheid gebruik op te merken niet (Straks niet zonder slag of stoot in te zullen stemmen met de voorgenomen reconstructie van de Kanaaldijk tot aan de Gouwetunnel, als niet eerst uitge zócht is of zo’n drukke weg langs een toekomstige woonwijk tussen de spoor lijn en de Kanaaldijk wel gewenst en noodzakelijk is. De onrust is ontstaan door het uitlek ken van de inhoud van het voorontwerp tot wijziging van de Provinciewet, waar in de instelling van 26 provincies-nieu- we-stijl (sterke gewesten, met grote be voegdheden, zonder overigens de ge meentelijke taak te willen ontkrachten) wordt voorgesteld. Over dit politiek-de- licate voorstel, door Binnenlandse Za ken na interdepartementaal overleg op gesteld en begin volgend jaar in te die nen als definitief wetsontwerp, zal in de ministerraad en in het parlement nog wel een robbertje worden gevochten. i Zo zou namelijk worden overwogen Zuid-Holland in vier kleine provincies te splitsen: Rijnmond met Goeree Over- flakkee, de Haagse agglomeratie met Delft en het Westland, Gouda met de Drechtsteden en omgeving en Leiden met noordelijk Zuid-Holland. Marie Boere, voorzitter van de raads fractie van de Progressieven in de Wad- dinxveense gemeenteraad, heeft twee weken geleden al in de raad aange- kondigd het onbehagen over deze voor genomen bestuurlijke herindeling in een scherpe motie te willen vastleggen. ”Ja, waar halen ze het vandaan: Midden Holland bij de Drechtsteden”, zegt bur gemeester C. A. van der Hooft ”De verwarring wordt op die manier hoe langer hoe groter”. (Naschrift redactie: Niet ontkend kan worden, dat - zoals elders in dit Week blad voor Waddinxveen ook wordt be richt - de St. Victorwijk er nu weer piek fijn bij ligt. Maar dat heeft veel erge- nis en ellende gegeven. De dienst Open bare Werken en -Bedrijven van de ge meente Waddinxveen wijst er op dat het karwei vorige week vrijdag gereed kwam en dat de oplevering is bepaald op woensdag 6 augustus. In die tussen tijd zullen er nog wat reparaties moeten plaatsvinden door het wegenbouwbe drijf J. Heijmans BV uit Rosmalen, dat De raad van overleg van het interge meentelijk overlegorgaan Midden Hol land heeft vorige week unaniem een door drs. Tijme Bouwers - de Waddinx- veense christen-democraat die herhaal- In het begin van 1976 zullen de werk zaamheden zover gevorderd zijn dat ook de Noordringdijk zal moeten worden af gesloten. Het verkeer zal dan moeten worden omgeleid via de te verbreden parallelweg langs de bestaande Rijksweg en gaat eerste 180 meter in westelijke richting en buigt daarna af naar de Zui delijke Dwarsweg. De aansluiting op deze weg komt op 80 meter ten westen van de Kanaaldijk. Na het gereedkomen van de Gouwetunnel zullen de Wilhel- minakade en de Noordringdijk over nieuwe viaducten worden geleid en kan de omleidingsroute weer vervallen. Ge rekend wordt dat begin 1978 de beide viaducten gereed zullen zijn. Zuidhollands commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk, geeft als zijn mening dat de nu blijkbaar voorgestane 26 provincies-nieuwe-stijl, een stuk minder dan de eerste gedachte 44 gewesten, te klein zijn en wellicht de behoefte aan een (af te raden) vierde bestuurslaag zou aanwakkeren. Hij is overigens wel een voorstander van een modernise ring van het bestuursstelsel in ons land. Persoonlijk ziet hij onze provincie het liefst in drie gewesten opgedeeld: Zuid- Holland-West (Den Haag .Delft, West land en Leiden), Zuid-Holland-Oost (het groene hart, inclusief Gouda) en Zuid- Holland-Zuid. Landelijk heeft Scouting blouse en groepsdas. Door verkenners) dragen de jongens en meisjes, die blauwe blouse, een groeps- het spel van verkennen op das en een blauwe broek een WADDINXVEEN/GOUD A ”Zou de bevolking wel weten, dat zij in Midden Holland woont?” Gouda’s burgemeester* Chr. van Hofwegen, voorzitter van het intergemeentelijk overlegorgaan Midden Holland, durft die zelfgestelde vraag niet met ”ja” te beantwoorden. Hij weet als geen an der dat ”de regio” - gevormd door 24 met elkaar samenwerkende gemeen ten, waaronder Waddinxveen - nog niet leeft bij de rond 220.000 inwo ners in het groene hart van de Rand stad Holland. Daarom gaat Midden Holland zichzelf beter presenteren. De boer op zogezegd, opdat het samen werkingsorgaan een ’’gezicht” gaat krijgen. Drs. M. Verhoog, rector deling havo. Met ingang draaien gaat de school dus van de samenwerkings- van het nieuwe cursusjaar met 16 klassen van start, school voor HAVO/Athe- gaat de afdeling atheneum Wat verandert is het le- neum in Waddinxveen, voor het eerst van start. De vensbeschouwelijk onder heeft het de ouders van plaatsing in het derde leer- wijs in de derde klassen, leerlingen maar eens kei- jaar voor het atheneum Tot nu toe (in de le en 2e hard gezegd. In zijn op- draagt nog een voorlopig klassen) hebben de leerlin- vatting moeten de ouders karakter, omdat het prin- gen tijdens het lesuur Ken- -J-'-J- - nis van het Geestelijk Le ven In deze tijd van het jaar is collega Erica Domburg, jaren met verlies draaien- er altijd heel wat te melden een punt zetten achter an- de crèche niet langer kan van het onderwijsfront. derhalf jaar omgaan met exploiteren. Subsidie kon Veel leerkrachten plegen kleuters in de crèche van niet worden verleend om- dan geheel vrijwillig van het Leger des Heils aan de dat de leidsters hun oplei- ’stekkie” te veranderen. Comelis de Vlamingstraat ding aan een huishoud- Dit keer kregen wij echter in Alphen aan den Rijn, school met een klas kin- een mededeling van onvrij- Het Gewestelijk Arbeids- derverzorging hadden ge willig ontslag op ons bu- bureau is er mee accoord noten en dus niet in het reau en wel van de Wad- gegaan dat de twee leid- bezit zijn van de vereiste d>nxveense kleuterleidster sters per 1 september wor- diploma’s. Rita Cornelis- Rita Cornelissen. Zij moet, den ontslagen, omdat het sen en haar collega zoeken evenals haar Alpheuse Leger des Heils de al wat nog ander werk. geen opmerkingen aan een cipe van de'verlengde brug nis van het Geestelijk Le- buurman maken in de trant klas in het derde leerjaar ven elk hun eigen do- van: ’’Mijn zoon of doch- nog gehandhaafd blijft. Een cent(e) opgezocht ter gaat naar het athe- dergelijke procedure komt programma gevolgd, neurn”. De rector vraagt in Nederland niet vaak voor een groot deel gelijk zich af welke, opmerking voor, maar in Waddinx- was in alle groepen. In de dezelfde buurman te horen veen voldoet dit systeem derde klassen worden de i zou krijgen bij een even- uitstekend. Daarom is het groepen niet meer inge- tueel falen van het kind in niet uitgesloten dat een deeld naar de drie levens- de atheneum-brugklas en aantal atheneumleerlingen beschouwelijke richtingen, "terugzetting” naar HA- aan het einde van het der- maar worden de groepen VO. Rector Verhoog: ”Er de leerjaar de havo-fich- gewoon geformeerd vol moet slechts in het belang ting zal kiezen. gens de normale klassen van het kind gewerkt wor- samenstelling. Dat bete- den, prestigeslagen zijn uit De keuze havo/atheneum kent een nieuwe fase in den boze. Het kan geen is begeleid door het N.I.B. de ontwikkeling van het kwaad het kind af en toe (Stichting Nederlands In- te stimuleren tot hogere stituut voor studie- en be- prestaties, maar het me- roepskeuzebegeleiding). rendeel der huidige 2de Uit de vergelijking met an- kend” nieuws zijn; zij zijn klassers presteert behoor- dere gegevens is komen lijk veel. Een gemotiveerde vast te staan, dat het ge- dat de programma’s gro- keuze van het kind is het middelde peil van de leer- tendeels gelijk lopen en ze belangrijkste. Heb het bes- lingen van de Samenwer- zullen hoogstens benieuwd te voor met je kind, niet kingsschool hoger ligt dan zijn wie ze als docent krij- met jezelf. Wordt niet on- het landelijk gemiddelde gen. Naast de gewone les- geduldig, maar wees en van vergelijkbare leerlin- sen K.G.L. is het plan een blijf bezorgd. Zorg, dat er gen. Ook bleken in Wad- aantal taaklessen in voldoende openheid is tus- dinxveen de scores van programma te zetten, die sen kind en ouders.” jongens en meisjes nauwe- naar vrije keuze van de lijks te verschillen, terwijl leerlingen kunnen worden Na een twee jarige brug- - ook weer landelijk be- ’’bezocht”. Elke docent periode aan de samenwer- zien - de meisjes meestal biedt zijn eigen program- kingsschool voor HAVO- achterblijven. In augustus ma en elke leerling kan Atheneum zijn thans 55 begint de school weer met daaruit kiezen, waarbij de leerlingen bevorderd naar zes eerste klassen, zes schoolleiding dan zorgt de afdeling atheneum en tweede klassen en vier der- voor een indeling over het 49 leerlingen naar de af- de klassen. Na twee jaar lopende cursusjaar. Nederland het besluit ge nomen om nieuwe unifor men aan te schaffen voor het land spelen, zal een of rok. Aan deze basis- de 100.000 leden. Moge- bruine broek of rok ge- uniformen kunnen naar lijk dat al gauw ook de dragen worden. De kleu- keuze, per groep, uni- padvinders in Waddinx- ren van de blouses zijn formonderdelen worden veen in het nieuw zullen voor kabouters en welpen toegevoegd. De leid(st)ers worden gestoken. De jon- groen, voor padvindsters/ van een bepaalde leef- gens- en meisjesleden, die gidsen en verkenners bei- tijdsgroep dragen het uni- in diverse leeftijdsgroepen ge/oranje en voor sher- form, dat voor de leden zijn onderverdeeld, zullen pa's en rowans terra van die leeftijdsgroep is vanaf januari 1976 in eer- (brick). De leden van de voorgeschreven, ste instantie herkenbaar watergroepen zijn aan de kleur van hun vindsters/gidsen

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5