’t Weegje is er voor de rustzoeker Provincie bekeek kritisch het water om heen ons Kwaliteit Gouwe-water laatste bioscopen achteruit gegaan meer jaren nog Landelijk samenwerken stichting SCHOLENBOUWTEAM SLAAT VLEUGELS UIT Toekomst Broekhuizen beslist niet onzeker Bloemendaalseweg twee weken dicht voor automobilisten Agenda Goudse Wiertsema in Burgemeester team-leider ai WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 17 JULI 1975 Voor vissers biedt 't Weegje ongekende mogelijkheden. a WADDINXVEEN Het door burgemeester C. A. van der Hooft voor gezeten en aan de Waddinxveense Noordkade gevestigde ’’Scholenbouw team Midden Holland” wordt omgevormd tot de ’’Landelijke Stichting Scholenbouwteam”. De oprichting van dit - oorspronkelijk intergemeente lijk - ’’samenwerkingsverband ter realisering van onderwijs- en andere wel zijnsvoorzieningen” staat voor de deur. Het bruggetje dat 't Weegje een riante toegang verschaft. De ophaalbrug komt uit Zwammerdam waar hij zeer lange tijd de ene oever van de Oude Rijn met de andere verbond. THALIA Iedere avond (behalve Ma.) 7.30 uur, Zo. bovendien 3.30 uur BENHUR. a.l. Iedere middag (behalve Zo.) half vier: NORMAN WIS DOM ALS KRACHTPAT SER. a.l. Iedere middag half twee: de Nederlands gesproken teken film LUCKY LUKE. a.l. Za. 11.45 uur (nachtvoorst.) en maandagcyclus 8 uur BULL1T. 18 jr. REUNIE Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. 3, 5 en 7 uur THE FURY OF THE DRA GON. 18 jr. Vr. en Za. 11.30 uur (nacht voorst.), Ma. t.m. Wo. 8.15 uur, Zo. 9.15 uur ZONDE EN WELLUST OP CORSI CA. Kleur, 18 jr. SCHOUWBURG Do. en Vr. 7.30 uur, Za. en Zo. 3 en 7.30 uur, Ma. en Di. 7.30 uur, Wo. (extra mat.) 2.30 en 7.30 uur THE SOUND OF MUSIC. In kleur a.l. Zaterdagavond Nachtvoor- stelling 11.30 uur MANSON. In kleur, 18 jr. Apart plan WADDINXVEEN/DEN HAAG De kwaliteit van het water in de Gou we is de laatste jaren sterk verslechterd. De verontreinigingsgraad is hier zelfs aanmerkelijk hoger dan die van het ingelaten water bij Gouda. Dat zou komen door het lozen van ongezuiverd afvalwater in Boskoop. Oorzaken Studiegroepen "vergissing provincie: Burgemeester over Druk bezig Foto: WvW/Sjaak Noteboom ring van het ontvangende water. (ADVERTENTIE) Eigen. H. I. Zeypveld Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 lozingen van het huishoudelijk afval water doen een grote aanslag op de in trekkelijker gaan maken. Zoals bekend was de oude situatie onhoudbaar. De auto’s van de bezoekers (vooral sport vissers) werden nabij het nu opgeruim de wankele bruggetje geplaatst. Dat le verde, in de onmiddellijke nabijheid van twee spoorovergangen, levensgevaarlij ke toestanden op. Met de nieuwe op- De verslaggeving over de kwaliteit van het oppervlaktewater in deze provincie zal in de toekomst meer en meer het karakter gaan krijgen van een voort gangscontrole. Naast de weergave en be- Het scholenbouwteam is vast van plan op de ingeslagen weg voort te gaan. De belangstelling en waardering voor wat het team ontwerpt en bouwt is groot. De kennis binnen het team wordt toe reikend geacht om op nieuwe ontwik kelingen te kunnen inspelen. Jammer is dat broodnodige contacten met diver se instanties soms nog te moeizaam op gang komen en alle procedures nog lang Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboor» bied, ’t Weegje geniet namelijk faam als een van de belangrijke (weide)vo- gelgebieden in Zuid-Holland. Gelukkig is er in ’t Weegje door de jaren heen een ”weg” gebleven. De vervening heeft daar niets aan af gedaan, al leek het na afloop daarvan of ’t Weegje een door het water gebaande weg was. ontreinigd water. Een voorbeeld is de lozing van zout koelwater, dat uit de grond is opgepompt. door het binnendringen van zout water bij de schutsluizen kan ter plaat se het chloridegehalte in de boezem aanzienlijk Stijgen. BLOEMTIEK werken, zowel voor de school- en ge meentebesturen als voor de hogere over-, heden. Vooral nu met de oprichting van de landelijke stichting rechtspersoonlijk heid wordt verkregen. ’’Hoewel het ”als los zand” aan elkaar verbonden zijn en met elkaar werken binnen Midden Hol land mij altijd erg heeft bekoord, is dit in deze tijd niet meer toelaatbaar”, zegt scholenbouwteam-voorzitter C. A. van der Hooft over de andere structuur, die het nu landelijk werkende team krijgt. reserveerd. ’t Weegje, jarenlang de uit hoek van een vergeten landstreek, staat kundig nog steeds een ambacht en met de ambachten Moordrecht, Broek, Thuil, Broekhuizen en Zuid-Waddinxveen des tijds buiten de drooggemalen Zuidplas- polder gelaten, is er niet voor de mas- sarecreant, maar wel voor de sportvis- Uit gesprekken die het gemeentebestuur op het Provinciehuis in Den Haag heeft gevoerd blijkt dat de provincie ”per ver gissing” goedkeuring aan een deel van het bestemmingsplan Zuidkade-Wilhel- minakade heeft onthouden en dat er voor de gemeente niets anders meer zou opzitten dan bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen dit besluit van gedepu teerde staten. Daartoe heeft de gemeen teraad onlangs besloten. Voor de progressieve raadsleden mr. R. H. Holl, M. Boere en H. van Ek was deze situatie voor wat betreft de bun- galowbewoners in Broekhuizen aanlei ding ”ter bescherming van de koper” niet in te stemmen met de verkoop van ongeveer 765 vierkante meter grond in dit bungalow wijkje aan de heer W. J. M. Zürlohe uit Huizen, waartoe de ge meenteraad drie weken geleden in meer derheid wel besloot. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) wees er op dat het pro vinciaal bestuur, ondanks de later af gekomen gedeeltelijke onthouding van goedkeuring aan het bestemmingsplan, stuk voor stuk accoord is gegaan met de zeven eerdere grondverkopen in Broekhuizen. Voor burgemeester C. A. van der Hooft stond het vast dat gede puteerde staten ook de verkoop van het achtste en laatste stukje bungalowgrond zouden goedkeuren, omdat er immers een vergissing in het spel is. het water aanwezige hoeveelheid opge loste zuurstof. Indien het afvalwater biologisch gezuiverd wordt, daalt de voor de afbraak benodigde hoeveelheid zuurstof weliswaar tot plm. 10% van de oorspronkelijke waarde, maar het af valwater is zeer rijk aan voedingsele- menten (onder andere stikstof en fos for) en werkt zo mee aan de eutrofië- S i’, De nieuwe landelijke stichting sluit aan op de reeds in de praktijk gegroeide si tuatie. Zo bouwde het scholenbouwteam Midden Holland al scholen, in het Zeeuwse Oosterland en op Terschelling, jnaar ook in Noord-Brabant en in de kop van Noord-Holland. De in 1966 gevonden samenwerking is nu het start punt voor een, ongetwijfeld succesvol le, landelijke vlucht. sers, natuur- en vogelliefhebbers en de fietsers en wandelaars die er zo maar eens doorheen gaan. Om ’t Weegje komt nog een fietspad, waardoor het voor de bezoekers mogelijk wordt te genieten van het unieke oostelijke pol dergebied. Dat gebied blijft evenwel on toegankelijk: het fungeert als rustge- - A A. ’’Alles wordt goedgekeurd”, betoogde de voorzitter, waarop mr. Holl hem voor de voeten wierp te speculeren. ’t Is me door GS toegezegd”, diende de heer Van der Hooft het progressieve raads lid van repliek. Naar zijn mening loopt deze zaak bij de Kroon met een sisser af, en zo niet dan zouden er wel eens opmerkelijke dingen kunnen gebeuren. Niettemin bleven de drie progressieve raadsleden rekening houden met de mo gelijkheid dat het wel eens allemaal niet goed zou kunnen komen en wilden daarom niet de verantwoordelijkheid dragen een particulier voor 50.000, een stuk grond te verkopen in een be stemmingsplan, waarvan het provinciaal bestuur gedeeltelijk goedkeuring heeft onthouden. Uit de onlangs gehouden den vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw werd duidelijk dat op het ge meentehuis wordt geprobeerd voor het niet-goedgekeurde gebied, waarvan de drie door stoel- en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn BV te bouwen bunga lows ook nog deel uitmaken, een apart bestemmingsplannetje Broekhuizen te maken om aan deze ongewenste toe stand zo snel mogelijk een einde te ma ken. lozingen van industrieel afvalwater, waarbij ook gedacht moet worden aan de bio-industrie, wisselen zeer sterk naar de mate waarin ze de zuurstof- huishouding van het water verstoren. Behalve organisch verontreinigd water loost de industrie ook anorganisch ver spreking van de resultaten van water kwaliteitsonderzoek zal dan het effect van de getroffen maatregelen nagegaan worden en bekeken worden of de ver eiste kwaliteitsklassen bereikt zijn. Aan de in de maanden maart, juni, septem ber en december in het jaar 1973 ge houden bemonstering werkten onder meer mee het hoogheemraadschap Rijn land en van Schieland. niet zijn gestroomlijnd. Niettemin is er nog volop werk aan de winkel voor de in oprichting zijnde ’’Landelijke Stichting Scholenbouwteam”, die in 1974 geruisloos de 200ste onderwijsac- commodatie opende en in hetzelfde jaar zonder daar op bijzondere wijze rucht baarheid aan te geven de 250ste bouw opdracht ontving. WADDINXVEEN Het recreatie- en natuurgebied ’t Weegje in Waddinxveen is voor de dagrecreant meer ontsloten gemaakt, zoals wij u een aantal weken geleden in het Weekblad al hebben be richt. Voor 289.000,is er een nieu we ophaalbrug over de ringvaart ge maakt (een poosje geleden door loco- burgemeester H. Huizer bij wijze van ingebruikneming naar beneden gedaan), is er voor aardig wat auto’s een par keerterrein aangelegd en is het voet- en fietspad naar de uit Zwammerdam af komstige ophaalbrug doorgetrokken. Het werk is onder supervisie van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland uitgevoerd door de Waddinxveense aan- nemingsmaatschappij J. van Herk BV. Het karwei moet gezien worden als de eerste fase in een ontsluitingswerk dat gauw een miljoen gulden gaat kosten. Hiervan neemt het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) 75 procent voor haar rekening. De overheid voert dit werk uit, omdat het recreatieschap Reeuwijkse Plassen en omgeving, waartoe ’t Weegje behoort, het geld er niet voor heeft. De tweede faseomvat het een handje helpen van de natuur, door de oevers en dergelijke op te knappen en de derde en laatste fase moet het recreatie- en natuurge bied vooral voor rustzoekers nog aan- WADDINXVEEN Met het bestemmingsplan Zuidkade-Wilhelminakade, dat eind 1973 door de Waddinxveense gemeenteraad werd vastgesteld, is het eigenaardig ge steld. Dit voorjaar namelijk heeft het provinciaal bestuur het plan maar gedeeltelijk willen goedkeuren en heeft het goedkeuring onthouden aan het bebouwen van stuk jes grond aan de Wilhelminakade en Broekhuizen. En in Broekhuizen is nota bene al voor zeven bungalows grond verkocht. Dit alles staat in een recent provinciaal rapport over de kwaliteit van het op pervlaktewater in Zuid-Holland. Van provinciewege wordt periodiek onder zocht hoe het staat met de biochemische zuurstof behoef te, het zuurstofgehalte en het chloridegehalte van het boezemwa ter. In ”Den Haag” worden telkens maat regelen genomen, zoals het in april vo rig jaar door de provinciale staten vast gestelde saneringsplan waterkwaliteit Zuid-Holland, om ’’biologisch gezond” oppervlaktewater te krijgen. De oorzaken van verontreiniging en de verzilting van het boezemwater zijn volgens het lijvige provinciale rap port velerlei lozingen van polderwater op de boe zem. Het water in de poldersloten ont vangt het afvalwater van verspreide en daardoor zelden gerioleerde bebouwing. Verder kan dit water worden belast met bedrijfsvuil van boerderijen en caravan- terreinen en op het land gebrachte maar gedeeltelijk uitgespoelde en overge waaide chemicaliën: meststoffen, her biciden, insecticiden enz. Ook de zoute kwel in sommige polders kan bij het uitslaan op de boezem het zoutgehalte van het boezemwater beïnvloeden. hoeve van de waterhuishouding, in te laten water kan verontreinigd c.q. ver- zilt zijn; haalbrug, die destijds de oevers van de Oude Rijn met elkaar verbond, en de parkeerplaats (die nog stevig in het groen wordt gezet) is ’t Weegje beter toegankelijker geworden. In een later stadium zal nog de uitspanning Het Praathuis naar het parkeerterrein wor den verplaatst, waarvoor ruimte is ge- Verder beschikt het scholenbouwteam over vijf studiegroepen, die met de bij het team betrokken instituten en bu reaus, alsmede individuele adviseurs al les onder de loop nemen wat maar te maken heeft met programma’s van ei sen, voorlichtings- en advieswerkzaam heden van de door het scholenbouw team te realiseren accommodaties. Zo onderzocht de studiegroep primair on derwijs het gebruik van gecombineerde kleuter-/lagere scholen en heeft de stu diegroep secundair onderwijs zich be zig gehouden met het zoeken naar nog lagere bouwkosten door standarisatie. De andere studiegroepen wierpen zich op de huisvesting toekomstig onderwijs, multi-functionele accommodaties en fi- nancierings-, stichtings- en vergoedings- aspecten. WADDINXVEEN De Bloemendaal- sev-eg zal met ingang van maandag 28 juli wegens reconstructiewerkzaamhe- <ten aan rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) V1’->r het autoverkeer worden afgeslo ten. Met het karwei zal ongeveer twee weken gemoeid zijn. De Bloemendaal- sv -‘g, die tijdens de afsluiting wel toe gankelijk blijft voor voetgangers en (Ncrnjfietsers, is in korte tijd uitge- g.oeid tot een sluiproute voor automo- b listen die binnen door van Waddinx- --n naar de Goudse woonwijk Bloe- i endaal willen. Dat het scholenbouwteam druk bezig is met het overal maar neerzetten van al lerlei soorten scholen, gymnastiekloka len, zwembaden, sportzalen en sport hallen laat vooral het pasverschenen jaarverslag over 1974 zien. Daaruit blijkt dat het scholenbouwteam vorig jaar weer 52 onderwijsvoorzieningen (8 kleuterscholen, 7 lagere scholen, 22 ge ïntegreerde kleuter-/lagere scholen, 2 samenwerkingsscholen, 1 school voor het buitengewoon onderwijs, 4 scholen voor het voortgezet onderwijs en 8 accom modaties voor lichamelijke opvoeding) in aanbouw heeft genomen. Voorts wor den 8 uitbreidingen of verbouwingen van bestaande Midden Hollandschoten gerealiseerd. In hetzelfde verslagjaar werden 57 onderwijsvoorzieningen op geleverd en werden er 51 opgedragen. Dat betekent dat het scholenbouwteam in 1974 direct betrokken was bij de rea lisatie van '124 onderwijs- en andere welzijnsvoorzieningen. Bestuur en medewerkers van Midden Holland lezen veel, luisteren veel, stu deren veel en werken hard om de ont wikkelingen op het onderwijsvlak op de voet te kunnen volgen. Er werden stu diereizen naar Zweden en Engeland ge maakt. Maar er werd ih de zomer van vorig jaar ook een raad van overleg geïnstalleerd om nog beter te kunnen WADDINXVEEN Het nu landelijk werkende "Scholenbouw team Midden Holland” wordt sinds de oprichting in 1966 voor gezeten door Waddinxveens bur gemeester C. A. van der Hooft Van het bestuur maken verder deel uit C. Meerburg (thans oud- wethouder van Leiderdorp), me vrouw mr. J. A. A. Scheffer-Be- versluis (hoofd afdeling onder wijs Vereniging van Nederlandse Gemeenten), B. H. G. ter Haar Romeny (thans burgemeester van Hellendoom), H. de Wilde (bur gemeester van Sehagen) en W. J. M. Zürlohe (secretariaat). Advi seurs zijn T. W. Verweij (archi tectenbureau Stuurman BV) en A. K. Vissers (Stichting Ratio- bouw). In de vorig jaar zomer geïnstalleerde raad van overleg hebben zitting: drs. H. R. Bon- tekoe, drs. H. Hoving, dr. ir. J. L. A. Jansen, mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters, mr. J. B. A. van Laarhoven, C. Laban, drs. Th. Oudkerk Pool, dr. E. Pelosi, mr. L. G. van Reijen, mr. J. Schuijers, ir. M. Ververs en J. Zuidervliet Medewerkers van het scholenbouwteam zijn: A. Ooms (algemene leiding), K. Beesemer (sport en recreatie), S. Kolthek (organisatie), H. Malestein (on derwijskundige) en H. Peeters

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7