Tuinders willen stuk natuurgebied dempen hefbrug de Rondom PUBLIEK: VOEDER GEEN WATERVOGELS Vertrek onderwijzer BEVOLKINGSAANWAS WADDINXVEEN IN BEELD I I Gemeente heeft plan-de-campagne voor behoud van de Winterdijksloot 1 NOVEMBER OFFICIEEL ’’PASSAGE” a WAAROM ALTIJD DIE RECLASSERINGSCOLLECTE? DE 1034 MAN PERSONEEL VAN WESTNEDERLAND HOE NKF KABEL BV KON GAAN OPBLOEIEN DONDERDAG 24 JULI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN inwonere 50-54 55-59 60-64 65-69 70-7 5 22.000 -I 21.000 20.000 19.000 dec.70 i 17.000 15.000 14.000 - 9.000 18.000 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 aug.72 Een aantal tuinders wil de aan hun (oostelijke) kant van de Winterdijk gelegen sloot over 400 meter dempen. Komt niets van in, zeggen Burgemeester en Wethouders die de gemeenteraad onverwijld hebben voorgesteld maatregelen te nemen. De Winterdijk met de ter weerszijden daarvan gelegen sloten vormt, zoals de foto laat zien, een karakteristiek stukje landschap in de polder Bloemendaal. 3.000 - 12.000 - 11.000 l .OOO-tai bereikt in -jul.58 -dec.52. 6.000 jun70 Plan-de-campagne WADDINXVEEN De Winter dijksloot, een karakteristiek stukje landschap in de polder Bloemen daal, mag niet worden gedempt. Het Waddinxveense gemeentebe stuur blijkt op dit moment zelfs te moeten waken voor het behoud van deze op het water langs de zuidkant van de Brugweg uitkomende sloot nu een aantal tuinders voor hun ge mak een gedeelte van de Winter dijksloot gedempt willen hebben. -sgp.65 - sep. 63 - apr,62 - sep,60 .JLflÜD. jaren De laatste tijd moeten wij jaarlijks rond de 100 plaatsgenoten ter aarde bestellen. In 1970 kwamen de mees te mensen in Waddinxveen wonen (2142), terwijl in 1973 de meesten onzer vertrokken (1494). In de rech terkolom van de grafiek geeft de juiste maand en het jaartal aan wan neer een afgerond inwonertal werd bereikt. Dit ging dan met feestelijk heden gepaard. Zo’n moment heb ben we sinds augustus 1972 - toen Waddinxveens 20.000e ingezetene kon worden verwelkomd - niet meer meegemaakt. De situatie is thans dat nauwlettend in de gaten moet wor den gehouden dat het inwonertal van dit Gouwedorp niet beneden de "rode streep” van 20.00 daalt. De in deze gemeente gebouwde voorzie ningen zijn gebaseerd op een inwo nertal van 20.000-25.000. Iedereen is het er in Waddinxveen over eens dat het inwonertal niet hoger zou moeten gaan dan die 25.000. WADDINXVEEN De bevolking van Waddinxveen is in 25 jaar tijds bijna verdrievoudigd. Het aantal in woners groeide tussen 1950 en 1975 van rond de 8.500 zielen tot precies 20.329 op Nieuwjaarsdag van dit jaar. Deze grafiek uit het recent ver schenen Statistisch Jaarboek Wad dinxveen 1974-1975 brengt die be volkingsaanwas perfect in beeld. De bevolkingstoename over de afgelo pen vier jaar bedraagt thans 1,7 pro cent per jaar, zulks in tegenstelling tot het daaraan voorafgaande de cennium waarin een gemiddelde aanwas van 5,8 procent per jaar werd geboekt. In die afgelopen 25 jaar werden in absolute cijfers ge zien in 1971 de meeste kinderen (495) geboren en in 1953 de minste (190). Het aantal overledenen schommelde jarenlang rond de 60. 10.000 - Apr69 dec.67 nov.66 -JU gevolg dat er minder voor worden. blijft voor het zogenaamde Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboonj Dobbelman - lekker - man- vereniging van reclasse- mee af is. Maar hij merkt aandacht den, alsmede een deel van T t T neelsblad De Koppellijn. Maar dat keurig ge- Pas van 15 tot en met 21 september zal er ook in Waddinxveen weer gecol- Ons gaat het nu om het personeel van Westneder- WADDINXVEEN De gemeenteraad kan in zijn vergadering van volgende week woensdagavond besluiten, zoals onlangs aangekondigd in het Weekblad voor Waddinxveen, de Kerkweg op 1 november op te delen in Kerkweg-West voor- te ductie-eenheden zijn ver groot. Hoeveelheden van len kan verwerken. De be staande kabelslagtnachines toegepast, maken plaats voor moderne apparatuur, die een grotere capaciteit verkocht. Het aantal ver voerde reizigers steeg van uitgangspunt om er weer ”in” te komen. Op het gemeentehuis is van alle kanten bekeken op welke wijze met succes ge waakt kan worden over de Winterdijk- sloot zoals die nu is. De gemeente ont breekt op dit moment namelijk het ver eiste instrumentarium om de demping van de sloot tegen te gaan. Het ter plaat se geldende bestemmingsplan „Plan in hoofdzaak” en het nog geen rechtskracht bezittende bestemmingsplan „Brugweg” bieden geen waarborgen voor het be houd van de Winterdijksloot. De raadsleden zullen al in hun vergade ring van volgende week woensdagavond het voorgestelde voorbereidingsbesluit voor een gebiedje ten weerszijden van de Winterdijk kunnen nemen. Dat een aantal tuinders de ten oosten van deze dijk in de polder Bloemendaal gelegen sloot over 400 meter wil dempen is overigens niet zo opmerkelijk. Op die manier zouden ze namelijk hun tuinders- bedrijven beter kunnen ontsluiten door daar enige verharding aan te brengen. Bovendien behoort de Winterdijksloot toe aan deze tuinders, die echter niet zonder meer over kunnen gaan tot het dempen van deze sloot. Op grond van het geldende polderregle- ment voor de polder Bloemendaal heb ben zij daarvoor toestemming nodig van het polderbestuur. Het polderbestuur is op dit moment niet bereid de vereiste UT, NV kennelijk plezierig werken voerspersoneel Streekvervoer want vorig jaar vierden 11 totale toestemming te verlenen, aangezien enige eigenaren van de Winterdijksloot geen medewerking willen verlenen aan het dempingsplan. Blijkens door de gemeen te bij het polderbestuur ingewonnen in formatie zal, indien mocht blijken dat alle eigenaren van het eventueel te dem pen gedeelte van de Winterdijksloot daaraan hun medewerking willen ver lenen, een verzoek daartoe opnieuw in ernstige overweging worden genomen. Het is dan zeer waarschijnlijk dat toe stemming zal worden verleend, aange zien de demping van de Winterdijksloot de door het polderbestuur te behartigen waterstaatkundige belangen niet zal schaden. Het door de raadsleden te ne men voorbereidingsbesluit kan op dit moment verhinderen dat de Winterdijk sloot ten offer zal vallen aan de vooruit gang, oök al gaat het (voorlopig) om 400 meter. WADDINXVEEN/DEN HAAG In een ook aan het gemeentebestuur van Waddinxveen gestuurde brief heeft het provinciaal bestuur van Zuid-Holland de verwachting uitgesproken dat het botulisme de komende tijd weer de kop zal opsteken, met name in gebieden waar al eerder besmetting werd gesig naleerd. Er voor wordt gewaarschuwd dat de maanden juli, augustus en sep tember extra gevaarlijk zijn bij hoge temperaturen. Omdat botulisme, een vorm van voedselvergiftiging die vooral eenden en andere watervogels treft, in uitzonderlijke gevallen ook voor mensen gevaar kan opleveren, vraagt de provincie alle gemeenten geregeld te controleren of er dode vogels zijn. Nieu we recreatiegebieden zijn extra gevoelig voor dit verschijnsel. Botulisme werd in Nederland niet geconstateerd vóór 1970. De eerste gevallen deden zich voor in het Haagse Verversingskanaal, dat als koelwater dient voor het gemeentelijk energiebedrijf. De ziekte breidde zich daarna uit naar o.a. Hilvarenbeek, Amsterdam, Groningen en Oostelijk Flevoland. In Zuid- Holland werd botulisme verder gesignaleerd in o.a. Rotterdam en omgeving, Leiden, Woerden en nabij het Haringvliet. Dit jaar werd met name Friesland getroffen. Om besmetting zoveel mogelijk te voorkomen moet het publiek nalaten de eenden te voederen, omdat zich daardoor grote concentraties wa tervogels vormen. Voorts verdient het aanbeveling, aldus de provincie voor siervijvers een minimumdiepte aan te houden van 40 tot 50 cm. Meldingen van botulisme worden ingewacht bij de provinciale waterstaat, (070)-264111. (tussen Dorpstraat en spoorlijn), Pas sage (tussen spoorlijn en Kanaalstraat, geldt ook voor de nieuwe bedieningsweg en parkeerplaatsen) en Kerkweg-Oost (tussen Kanaalstraat en hefbrug/Zuid- kade). De bestaande huisnummering voor de Kerkweg-West en de Kerkweg- Oost blijft gehandhaafd. De reeds aan wezige panden tussen spoorlijn en Ka naalstraat en de in aanbouw zijnde flats en winkels zullen worden vernummerd en genummerd als gelegen aan de Pas sage. Om het offeieel maken van de naam Passage is gevraagd door de win keliersvereniging „Het hoofdwinkelcen trum Passage”. Daar komt voor wat De Koppellijn betreft nu ver waar dat wederzijds ver trouwen weer kan worden hersteld, langs zo natuur- en straks waarschijnlijk weer laatste jaren bij deze Wad- dinxveense ming is opgelopen i 1,24 miljoen. Maar over “TT O r-. „In afwachting van het verkrijgen van rechtskracht van zowel het bestemmings plan Brugweg als het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Landelijk gebied -Oost, kunnen wij alleen met succes wa ken voor het behoud van de sloot indien de gemeenteraad besluit te verklaren, dat voor het Winterdijk-gebied een be stemmingsplan wordt voorbereid”, aldus Burgemeester en Wethouders, die hun plan-de-campagne voor het behoud van een stukje karakteristiek natuurgebied op deze wijze aan de Waddinxveense gemeenteraad hebben toegelicht. Om de bestaande situatie in dit gebied te kun nen handhaven is het tevens noodzake lijk om in het voorbereidingsbesluit enige voorschriften op te nemen betref fende in dit gebied uit te voeren werken en werkzaamheden, geen bouwwerken zijnde. Voor het verrichten van de in die voorschriften genoemde werken dient dan vooraf toestemming (dat wil zeggen aanlegvergunning) verkregen te worden van het college. we bussen gekocht, 2 voor (893 in (waaronder 9 opgelegde) Dat wil zeggen directie, administratie en personeelszaken 50, tech- bijna 30 miljoen tot 31,3 Bij Westnederland is het nisch personeel 103 en ver- miljoen. WADDINXVEEN Het gemeente bestuur heeft de heer T. P. den Uil, on derwijzer aan de openbare lan Ligthart- school (Kerkstraat), eervol ontslag ver leend. bevat helaas veel meer nieuws van het bij de ves tigingen in Delft en in dinxveen is weer uit. El ders in dit Weekblad voor hun 25-jarig Waddinxveen berichten wij Van de zeven dat er vorig jaar bijna zes gepensioneerde ton 8 mrunniys.Eo. 1 1 in r- T-f O meeste tijd zitten. Verder leving te geven. Dat laatste woont zo’n maatschappe- is minder vreemd dan het lijk werker indien mogelijk lijkt. Iemand die ’’zijn straf lecteerd worden voor de de terechtzitting van zijn erop heeft zitten” zou - cliënten bij, houdt spreek- met recht - mogen veron- ringsinstellingen, die onder uur, legt bezoeken af aan derstellen dat de kous daar- meer bestaat uit de Fede- zijn cliënten en/of hun ge- ratie van instellingen voor zinnen, bemiddelt bij het dat velen hem niet vertrou- alcohol en drugs, de Sa- zoeken naar werk en als wen en dat lokt zijnerzijds menwerkende Het jaarverslag van NV kennelijk plezierig werken voerspersoneel 881. De Verenigd Streekvervoer want vorig jaar vierden 11 totale loonkosten stegen Westnederland uit Wad- medewerkers (waaronder van 26.002.000,in 1973 directeur mr. W. Kuilman) tot 35.420.000,in 1974. hun 25-jarig jubileum. „Veel dank zijn wij ver in dat jaar schuldigd aan het gehele werkne- personeel in al zijn geledin- verlies werd geleden mers was er één sinds 1930 gen voor de inzet die het en dat het verlies over de werkzaam bij dit onder de heeft getoond gedurende rook van Boskoop geves- het verslagjaar 1974 en in busonderne- tigd bedrijf. In het verslag- het bijzonder in de periode tot jaar werd door 14 autobus- van de berizinedistributie”, chauffeurs met goed ge- aldus het jaarverslag. Rest die cijfers willen wij het in volg het examen voor het u nog te vertellen dat het deze rubriek niet hebben, chauffeursdiploma afge- wagenpark van Westneder- legd. In 1974 traden bij land ëind vorig jaar be- I personeel van westneoer- Westnederland 189 nieuwe stond uit 416 autobussen I land, temeer omdat het personeelsleden in dienst, (393 in 1973). Er werden in I jaarverslag van deze onder- terwijl 48 medewerkers de het afgelopen jaar 40 nieu- neming voor het eerst is dienst verlieten. Op Oude- uitgebreid met een „perso- jaarsdag omvatte het totale de sloop afgevoerd en 24 neelsjaarverslag”. En laten personeel 1034 man we wel wezen: Een bedrijf 1973). Dat wil I zonder personeel is nu een maal onmogelijk. Het personeel van NKF hebben een behoorlijke me- aan de nieuwe productie- Kabel BV beschikt al 28 tamorfose ondergaan. loop. De aanvoer van de jaar lang over het perso- Direct als je het be- grondstoffen en halffabri- drijf binnenkomt, is het al katen is verbeterd, de pro- zichtbaar. Het heeft een drukte maandelijkse blad gedaantewisseling onder- helaas veel meer gaan. Als je er, nauwelijks 3500 m. per spoel zijn geen een jaar geleden, binnen- uitzondering. De machines kwam moest je een naar- draaien dus meer van de- Delfzijl werkende perso- geestige gang door om de zelfde isolatiekleur, met tot neel, dan van de mannen produktieruimte te berei- en vrouwen van NKF Ka- ken. Het deed allemaal wat ombouw gestopt behoeft te bel BV aan de Noordkade somber aan. De kantine an- in Waddinxveen. nex ontspanningszaal was even troosteloos. Juist met De oude groepenslagma- deze ruimte werd een be- chines, vroeger veelvuldig gin gemaakt met de al- in de zwakstroomfabricage andering in, omdat de re- gehele metamorfose. De dactionele banden met het plaats waar de kantine was, Waddinxveense bedrijf, dat is nu bedrijfsruimte ge rond de jaarwisseling werk- worden. De kantine zelf is heeft en ook grotere spoe- tijdverkorting moest aan- verplaatst en gemoderni- vragen, maar -er gelukkig seerd. Ze is nu ook van door een miljoenenorder buitenaf bereikbaar gewor- zijn aangepast aan de eisen uit Indonesië weer hele- den. In de tijd daarna is de Slechts een machinegroep maal bovenop is gekomen fabriek tot een mooi en modern bedrijf omgebouwd gewone werk beschikbaar. 70 man kan gebrui- Nieuwe productiemachines De bekende grote exportor- ken, weer worden aange- zijn erbij gekomen. De hui- der is reeds in produkte; trokken. En dat mag ook dige situatie benadert de het bedrijf bloeit op, aldus wel want de voormalige ideale toestand. De opstel- staat het juichend in het ling van het machinepark NKF-personeelsblad De panden aan de Noordkade is gewijzigd en aangepast Koppellijn. zoeken naar werk en als Reclasse- het jongeren betreft bij het ook wantrouwen uit. Op ringsinstellingen en het Le- vinden van onderdak enz. z’n minst staat het spontaan ger des Heils, maar nu enz. Maar - hoe belangrijk menselijk verkeer in de al wordt van de inwoners ook - werk en onderdak weg. „Ze vertrouwen me gevraagd voor zijn eigenlijk zaken die niet, dus Iaat ik op m’n deze elk jaar te houden eigenlijk voor ieder mens hoede zijn”. Een weinig Nationale Reclasserings vanzelfsprekend behoorden vruchtbaar Actie. Waarom toch die te zijn. Voor een reclassant jaarlijkse collecte. Tenslotte geldt dat niet. Hij ligt eruit Tijdens een nazorgperiode betaalt de overheid het en op eigen kracht weer zou er dus een omgeving hele reclasseringsapparaat, zijn vroegere plaats heryin- met mensen moeten zijn nietwaar? den is niet eenvoudig. Het antwoord is eenvou dig: De overheid subsidi- Daarbij zou de nazorg van eert de salarissen van de de reclassering een grote lijk mogelijke weg. Wel- maatschappelijk werkers en rol moeten spélen. Gebrek zijns- en kerkelijke organi- het administratief perso- aan geld en mankracht ma- saties e.d. zouden zo’n neel dat aan de reclasse- ken dat dikwijls onmoge- brugfunctie kunnen vervul- ringsinstellingen is verbon- lijk. Het woord zegt het al: len, maar dan ook de re- zorgen voor iemand nadat classering. Wil zij dat goed de apparaatskosten. Dat hij een crisis heeft door- doen dan zouden er of betekent dat er genoeg re- gemaakt. Dat is meer dan meer maatschappelijk wer- classerings maatschappelijk hem werk en onderdak kers moeten komen, of een werkers zijn (ruim 600) om verschaffen. Het betekent groot aantal vrijwilligers, de ongeveer 12.000 voor- o.a. hem helpen weer het begeleid door professionele lichtings-rapporten te vertrouwen te winnen van werkers. Wie het ook zou- schrijven ten behoeve van zijn medemensen en om- den worden, er zou geld de officier van justitie en gekeerd helpen hem weer nodig zijn. En vandaar die de rechter. Daarin gaat de vertrouwen in de samen- collecte. f:i r ■- ---5S

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5