Witgekalkt pand 1867-1925 kerk en pastorie Het Weekblad van feliciteert: Nieuwe leerkrachten Karwei Kerk Einde in zicht Midden Holland wil jeugdwerk regionaal gaan aanpakken na weg gaat verder Politie grijpt kort melding autodieven B. en W.: Behoud Gewestelijk Orkest Met sloop bouwval verdwijnt stukje woelige historie Gereformeerde Kerk milj oenenplan” BENOEMING FRACTIEBERAAD PROGRESSIEVEN OPENBARE COMMISSIE- VERGADERING POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Totale investering van 3,6 miljoen tl Goedkeuringen Westnederland Groter verlies V? DONDERDAG 24 JULI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Eenzijdig parkeer- Nieuwe Kruiskerk door BERT WOUDENBERG Lammeren Een stukje geschiedenis van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen zal met de grond gelijk worden ge maakt: Het uitgezakte en bouwvallige pand aan de Kerk weg, waarin van 1867 tot 1925 kerk werd gehouden en de dominee woonde. verbod A. Thijmlaan Gelukkig Eigen gemeente Ouderling betaalde alles WADDINXVEEN Met de op handen zijnde sloop van de juist ten westen van de oude algemene be graafplaats tussen Kerkweg en Kerkstraat ingeklemd staand wit gekalkt bouwval verdwijnt een stuk je woelige geschiedenis uit de begin periode van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen. De afbraak van het pand, van 1867 tot in 1925 gereformeerde kerk en pastorie en daarna opgedeeld in zo’n vijf inmiddels tot krot verwor den - nu nog gedeeltelijk bewoonde - huizen, staat voor de deur nu de Waddinxveense gemeenteraad in zijn vergadering van volgende week woensdagavond gaat besluiten het geheel voor 30.000,- van de Zoe- termeerders J. P. Huurman, M. Huurman en C. Kraal aan te kopen. I H In september 1925 nam de Gereformeer de Kerk de nieuwe Kruiskerk aan de Mevrouw L. Pdlfliet-Spit uit Waddinx- veen is geslaagd voor de acte-U vróu welijke handwerken. Voor dit in Den Haag afgenomen staatsexamen werd zij opgeleid door de Roterdamse onderwijs instelling De Windroos. Wij melden en feliciteren nu weer de geslaagde „enkeling”. Zo kregen we de mededeling dat aan de technische hoge school in Delft de Waddinxvener P. R. Brinkgreve is geslaagd voor heit kandi daatsexamen vliegtuigkunde. Was men bijzonder ingenomen met de eigen kerk en pastorie, nog groter was de blijdschap toen de eerste dominee zijn intrede deed. Dat was ds. W. Ra man, die kwam in november 1868 en in dezelfde maand van het jaar 1870 weer vertrok. Dominee Raman had een groot aandeel in de plaatselijke ’’fusie” tussen zijn eigen Christelijk Afgescheiden Ge reformeerde Gemeente onder het Kruis, die landelijk wel vlot ging, maar plaat selijk op allerlei problemen stuitte. Van 1888 tot 1892 voerde ds. C. de Groot het bewind in de Gereformeerde De dinsdagnacht voor twee weken door de rijkspolitie op de Brugweg aangetrof fen drie lammeren zijn weer terug bij garanderen van kosten voor restau ratieplan voor de Hervormde Brug- kerk; de bouw van een wijkgebouw aan de St. Victorstraat; verkoop van een perceel grond aan de Beethovenliaan aan de heer L. J. M. Rütten te Waddinxveen; verkoop van een perceel grond nabij de Burgemeester Trooststraat aan de heer C. J. Smit te Waddinxveen; Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom aankoop van een perceel grond van de heren G. Buitelaar te Waddinx veen en Mr. M. Hazenberg te Heem stede en tot verkoop van een perceel grond aan de heer Mr. M. Hazenberg te Heemstede; veriening van medewerking aan Stoel en Meubelfabriek H. A. van Berke- steijn B.V. te Waddinxveen voor het in bouwexploitatie brengen van gron den nabij de Wilhelminakade; WADDINXVEEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft goed keuring verleend aan de volgende raads besluiten of daar bericht van geen be zwaar voor afgegeven: straat. Met een handje vol getrouwen trachtte ds. T. de Jager, die in juli 1894 naar Waddinxveen kwam, de moeilijk heden het hoofd te bieden. Zeven maan den was hij dominee in Waddinxveen. Toen overleed hij. Niet onvermeld mag blijven dat de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen bij de oprichting in 1866 de naam Christelijk Gereformeerde Af gescheiden Gemeente kreeg. In 1869 werd dat Christelijk Gereformeerde Ge meente om tenslotte in 1892 Gerefor meerde Kerk van Waddinxveen te wor den genoemd. WADDINXVEEN Het parkeren van vrachtwagens binnen de bebouwde kom blijkt, zoals twee weken geleden in het Weekblad voor Waddinxveen al bericht, geen noemenswaardige problemen op te leveren, omdat steeds in goed overleg met de betrokkenen oplossingen kunnen worden gevonden. Wel moet het gemeen tebestuur verkeersmaatregelen nemen om een en ander in goede banen te leiden. Zo’n maatregel is het instellen van een eenzijdig parkeerverbod voor de Alber- dingk Thijmlaan, waar vrachtwagens straks alleen aan de westzijde mogen staan. De volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld dit besluit te nemen, omdat de weg- breedte het niet toestaat dat ook aan de oostzijde wordt geparkeerd. De Alber- dingk Thijmlaan krijgt ook nog een gro tere draaikont (25 meter). WADDINXVEEN De raadscommis sie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw komt volgende week dins dagmiddag om half vijf weer in de raad zaal van het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen. WADDINXVEEN/GOUDA In Mid den Holland moet de oprichting van een regionale stichting voor open jeugd- en jongerenwerk mogelijk zijn. Tot deze conclusie komt een werkgroep uit het intergemeentelijk overlegorgaan in dit gebied in een rapport. Om binnen een dergelijke stichting tot een optimale in spraak te kunnen komen, moet een ad viesraad worden ingesteld. Hierin moe ten alle plaatselijke jeugdorganisaties vertegenwoordigd zijn. De helft van le den in deze raad zou jonger moeten zijn dan 25 jaar. hun eigenaar. ,De op de openbare weg aan de wandel gegane beesten bleken toe te behoren aan de heer H. Hofman. De lammeren waren pp stap gegaan, omdat ze op het eten van gras waren uitgeke ken en moedermelk wilden hebben. Men kan zich gemakkelijk de vreugde in het gereformeerde ’’kamp” voorstellen toen dan de eigen kerk er eindelijk was. Het was een duidelijke zaak dat de toen malige kerkeraad wel moest besluiten een bestaand pand te kopen, omdat de jonge gemeente werkelijk geen cent be zat. Maar met de financiële steun van Het slopen van dit pand is volgens de gemeente nodig voor de uitvoering van het bestemmingsplan Dorpstraat en om geving. De woningen hebben het adres Kerkstraat 2 en 4 en Kerkweg 15, 15bis en 17. Als de afbraak gauw een feit is kan de gemeente aanspraak maken op een krotopruimingspremie. Kerk. Deze bleek er geheel verschillende opvattingen op na te houden en dat leid de tot verbreking van het kerkverband in 1892. Dominee De Groot richtte toen een eigen gemeente op, de Christelijk Gereformeerde Afgescheiden Gemeente en nam het grootste deel van de kerk gangers met rich mee. De splitsing be staat thans nog. De afgescheidenen wor den nu geleid door ds. A. P. Verloop en kerken in het kerkgebouw aan de Dorp- WADDINXVEEN - Aan de lange rij van geslaagden voor allerlei examens, die de laatste weken in het Weekblad voor Waddinxveen stond gepubliceerd, is een einde gekomen. broeder C. van der Star werd 2881,76 (inclusief onkosten) op tafel gebracht om het pand van de Nederlands Hervormde Kerk van Waddinxveen te kunnen ko pen. De hervormden moesten destijds deze pastorie - een groot gebouw, hecht en sterk - van de hand doen omdat de bouw van de Brugkerk door allerlei ver tragingen financieel behoorlijk tegenviel. De nieuwe Brugkerk verving de onge veer uit 1400 stammende hervormde kerk, waartoe men toen via de Kerk straat (vandaar de naam!) toegang had.; In 1838 werd dit Godshuis door de autoriteiten voor gebruik afgekeurd en gesloten en bestemd voor de sloop. WADDINXVEEN - Tot leraar aan de openbare prof. Kohnstammschool voor MAVO-onderwijs aan de Mauritslaan is benoemd de heer S. Rembarin uit Den Haag. De benoeming van deze leer kracht is een gevolg van het stijgend aantal leerlingen. De heer Rembarin zal lesgeven in natuur- en scheikunde. Aan dezelfde openbare MAVO zijn als leerkrachten benoemd het echtpaar J. Scholte-Schneider. De heer Scholte, die bij het onderwijs in Den Haag werkt, zal gymnastiekles gaan geven (zeven uur), terwijl hij de resterende tijd ook gymnastiekles gaat geven aan de leerlin gen van de openbare en bijzondere scholen in Waddinxveen. Zijn echtge note, mevrouw G. Scholte-Schneider, is aangetrokken als lerares Frans aan de prof. Kohnstammschool. B. en W. prijzen zich gelukkig dat de raming van het ’’miljoenenplan” (die 3.250.000,- bedroeg) slechts met onge veer 10 procent is overschreden. Vooral ook omdat het door de raad in december 1970 vastgestelde plan pas in maart 1972 door de provincie werd goedgekeurd en omdat het uitvoeringstempo lager lag dan verwacht. Om de lasten van het plan te kunnen dragen moest in 1971 een aantal gemeentelijke belastingen worden verhoogd. Ook de reservepotjes voor een nieuw te bouwen raadhuis gin gen op aan het ’’miljoenenplan”. Maar doordat als gevolg van de tem- porisering jaarlijks minder werd uit gegeven dan was voorzien kon er in de jaren 1971-1973 door een verschil tussen inkomsten en uitgaven in totaal drie kwart miljoen gulden worden overge houden. Het college wil dit geld, als de raad dat tenminste goed vindt, bestem- WADDINXVEEN NV Verenigd Streekvervoer Westnederland heeft vo rig jaar een verlies geleden van f 588.885,— tegen 145.069,— in 1973. Het verlies over de laatste jaren bij de ze Waddinxveense busonderneming is hiermede opgelopen tot 1,24 miljoen. Dit blijkt uit het pas verschenen jaar verslag van de onderneming. herziening van de gebruiksvoorschrif ten voor het Uitbreidingsplan in hoofdzaak met betrekking tot detail- handelsbedrijven; Kerkweg in gebruik, omdat het Gods huis naast de begraafplaats op den duur een vormloos gebouw was geworden dat eerder aan een mensenpakhuis deed denken, dan aan een geschikte plaats om er erediensten te kunnen houden. De nieuwe kerk vergde van de gemeente leden een offer van meer dan zeventig mille. Ds. B. Koekkoek (1964) en ds. D. J. Modderaar (1969) zijn de thans aan de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen verbonden predikanten. WADDINXVEEN Wethouder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) is met burgemeester J. M. Bonnike van Noordwijk benoemd tot plaatsver vangend hoofdingeland van het hoog heemraadschap van Rijnland in Leiden. Hoofdingeland zijn geworden burge meester T. A. J. van Eijsinga van Oegst- geest en wethouder A. B. van der Wel van Gouda. De heer Huizer treedt op als plaatsvervanger van de heer Van der Wel. In ieder geval moet het jeugdwerk ook meer aandacht krijgen in het beleid van talrijke gemeenten. Juist bepaalde vor men van dit jongerenwerk die onvol doende worden begeleid, mogen wel een extra ondersteuning hebben. Waar mo gelijk, zou een beroepskracht moeten worden aangetrokken. Als dit nu finan cieel niet haalbaar is, kunnen méér ge meenten tegelijk deze kosten dragen. Ook waar verenigingen kampen met ge brek aan goede accommodaties, zou sa menspraak kunnen leiden tot het geza menlijk inrichten van een ruimte. Dit noemt de commissie geen probleem, om dat jongeren niet erg plaatsgebonden zijn en zij ook naburige gemeenten tot hun (speelterrein rekenen. men voor het waarschijnlijk volgend jaar al neer te zetten gemeentekantoor. Dit bedrag had de miljoen gulden ruim schoots te boven kunnen gaan als drie jaar geleden van dit geld niet 320.000,- nodig was geweest voor de liquidatie van het beruchte verwarmingsbedrijf voor de Vondelwijk. WADDINXVEEN - Waddinxveense politiemensen hebben vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag twee autodieven gegrepen. Die nacht ontdekte namelijk een inwoner van Waarder dat zijn auto was gestolen. Hij belde de centrale meld— post voor de regio in Waddinxveen, die op de uitgnanswegen posten uitzette en na een kwartier de wagen signaleede. De gestolen auto reed met een snelheid van om veer 160 kilometer en werd na achtervolging bij de rotonde Voorburg klemgereden De daders bleken J.P.S. (17 jaar) en P.A.G. (16 jaar), beiden de dag tevoren weg gelopen uit de observatie-inrichting De Overberg in de omgeving van Amerongen. WADDINXVEEN De Waddinxveense gemeenteraadsleden hebben van Burge meester en Wethouders een volledig inzicht gekregen hoe het nu staat met het ’’mil joenenplan”. Met dit nu bijna vijf jaar oud en nagenoeg afgerond plan, waarmee het sportpark De Sniep van de grond kon worden getild en andere werkzaamheden konden worden uitgevoerd, blijkt in totaal 3.600.649,te zijn gemoeid. De raad is gevraagd in zijn vergadering van volgende week woensdagavond nog een paar - reeds in het totaalbedrag verwerkte - aanvullende kredieten beschikbaar te stellen. Lang niet alle huidige lidmaten van de Gereformeerde Kerk zullen beseffen dat het op die plek bij de oude algemene begraafplaats allemaal bijna 110 jaar ge leden is begonnen. De kerk kwam in no vember 1866 in Waddinxveen tot oprich ting van een eigen gemeente, die al een jaar later de voormalige hervormde pastorie naast de begraafplaats als Godshuis in gebruik kon nemen. De in stitutie werd verricht door ds. J. Ph. Sluijter uit Boskoop. Gereformeerd Waddinxveen had toen een moeilijke tijd achter de rug. In de jaren nadat de lan delijke afscheiding van de moederkerk, de Nederlands Hervormde Kerk, in 1834 (in Ulrum onder leiding van ds. Hendrik de Cock), tot stand was gekomen en ook in ons dorp velen met de nieuwe rich ting sympathiseerden, was het leven niet eenvoudig. De enige gereformeerde kerk was die in Bodegraven en er waren gezinnen d'ie elke zondag de voettocht naar dat kaas- dorp aan de Oude Rijn maakten. En dat vele jaren achtereen, tot Boskoop in 1849 een eigen (gereformeerde) kerk kreeg. Het gereformeerde kerklid Van der Star kocht de hervormde pastorie voor eigen rekening en verhuurde ze voor 132,15 per jaar aan de gemeente „zoolang zij in staat is dezelve op te brengen”. De ker keraad had nog wel besloten, dat de kos ten van het inrichten van de pastorie tot kerk en verdere reparatie voor rekening van de gemeente zou zijn, maar daar is niets van gekomen. De hele verbouwing tot kerk en pastorie en zelfs de aan schaffing van het noodzakelijke meu bilair, de bijbel op de kansel, het notu lenboek en het kasboek werden betaald door ouderling Van der Star (een bakker aan de Dorpstraat). Als tegenprestatie verhoogden de gereformeerden de huur prijs per jaar met 29,95. Het aantal vervoerde reizigers (lokaal en interlokaal) steeg in 1974 van bijna 30 miljoen tot 31,3 miljoen. De groei was mede het gevolg van de autoloze zondagen en de benzinedistributie, al bleef de stijging als gevolg van deze maatregelen beperkt tot de eerste acht maanden van het vorig jaar. Tevens kunnen volgens de directie de toene ming van het vervoer rond de grote agglomeraties Den Haag, Leiden, Rot terdam en Utrecht en de verbetering van het dienstbetoon als voornaamste oorza ken van het toegenomen aantal reizi gers worden genoemd. De opbrengst van het personenvervoer bedroeg 32,3 miljoen tegen 29,4 mil joen in 1973. Als rijksbijdrage voor de interlokale lijnen wordt voor 1974 een bedrag van 18,2 miljoen geclaimd (vorig jaar 1973: ruim 8,1 miljoen), terwijl de bijdragen van de gemeenten in 1974 ruim 1,7 miljoen bedroegen (1973: 1,3 miljoen). Van de ruim 3,6 miljoen gulden was 695.000,- bestemd voor de riolering van de Kerkweg en omgeving, 295.000 voor de riolering van de Zuidkade 60.000,- van dit bedrag wordt nog gebruikt voor het leggen van rioleringen bij de Schielandstraat en achter de Zuid kade), 850.000,- voor de aanleg van de sportvelden (inclusief zes tennisbanen), 1.535.000,- voor de bouw van het over dekte zwembad en 225.649,- voor de verbetering van de openbare Theo Thijssenschool (Kerkweg). de uitbreiding van meubelfabriek Mulleman aan de Mercuriusweg. WADDINXVEEN Maandag over een week worden de werkzaamheden, die verband houden met de reconstructie van de Kerkweg-Oost, hervat. Dan komt aan de beurt het gedeelte tussen de Oranjelaan en de oprit van de hefbrug. Dit werk wordt in twee gedeelten uit gevoerd. Eerst de noordelijke weghelft, waarmede men vrijdag 8 augustus gereed hoopt te komen, en vervolgens in de periode van 11 t/m 28 augustus de zuide lijke weghelf tmet inbegrip van de aan- sluiting van de Julianastraat en de Kerkweg-onderlangs de oprit Per dag plegen op dit weggedeelte 9000 motor voertuigen te passeren. Nu slechts de helft van de rijbaan beschikbaar zal zijn kan verwacht worden, dat de verkeers- stagnaties rond de hefbrug nog zullen toenemen. Het autoverkeer van en naar de rijks weg Utrecht-Den Haag en het autover keer van en naar Gouda zal in deze periode beter gebruik kunnen maken van de Beijerincklaan. Ook het verkeer van en naar Rotterdam heeft een goede verbinding met de rijksweg via Beije rincklaan en Bredeweg. Uit Rotterdam komend verlaat men de rijksweg bij de afslag Gouda/Moordrecht. Uit Gouda en Utrecht komende volgt men de rijks weg 12 in de richting Den Haag en ver laat deze bij de afslag Moerkapelle. Na de eeuwwisseling begon de Gerefor meerde Kerk langzamerhand weer meer vaste voet onder de grond te krijgen in onze gemeente. In 1904 telde de gemeen te 386 leden (7,6 procent van de bevol king), terwijl thans 2.351 plaatsgenoten (11,6 procent) opgeeft gereformeerd te zijn. Langzaam maar zeker begon ech ter de oude kerk en pastorie tussen Kerkweg en Kerkstraat te klein te wor den. Tot 1925 heeft het pand als zodanig dienst gedaan. Slechts één keer werd het aantal zitplaatsen uitgebreid en wel na dat in 1917 de pastorie bij de kerk ge trokken werd. De uitbouw werd in de volksmond heel typerend „de bedstede” genoemd. Naast het kerkgebouw werd toen een nieuwe pastorie ingericht, welk huis op dit moment wordt bewoond door de echtgenote van wijlen autobusonder nemer G. Buitelaar. WADDINXVEEN Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen zijn het er ook mee eens dat het in financiële moeilijkheden verkerend en met ophef fing bedreigd Zuidhollands Gewestelijk Orkest moet blijven bestaan. De raads leden zijn door het college aangeraden in hun vergadering van volgende week woensdagavond instemming te betuigen met een door de Delftse gemeenteraad aan Waddinxveen gestuurde motie tot behoud van het Gewestelijk Orkest. aanwijzing van een andere plaats en tot wijziging van de tijden van open stelling ten behoeve van de week markt; WADDINXVEEN De raadsfractie van de Progressieven (PvdA-D’66-PPR- PSP) vergadert volgende week maandag avond om acht uur in ”De Unie” aan de Kerkweg in het openbaar over de agenda die de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad krijgt te be handelen. i

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7