Reconstructie van het plaatselijke perswereldje van destijds sjaak noteboom 30 jaar Weekblad voor Waddinxveen foto Drie voorgangers van het Weekblad voor Waddinxveen: Aanbevelend UEd.dw.dienaar Wad diiix veensch ADVERTENTIEBLAD BOUW POLITIEBUREAU KOMT NU IN ZICHT JONG EN OUD KWAM IN DE TENT Passage 143 - Tel. 2477 Projecteer nu uw vakantie herinneringen i Moercapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen Gemeente verwacht positief besluit voor Waddinxveen door BERT WOUDENBERG n teÜi DONDERDAG 31 JULI 1975 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf Het "Nieuws- en Advertentieblad voor Waddinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” verscheen van 1913-1918. Hierboven een reconstructie van de kop van dit blad. Van 1897-1898 verscheen het "Waddinxveensch Advertentieblad" Hierboven opnieuw een reconstructie van die kop. f f f f "Kom in de tent" was het motto van de deze week door de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen bedreven tentevangelisatie. 215,— WADD1NXVEEN Vanonder het linnen dak bedrijft de Centrale Hervormde Gemeente van Waddinxveen deze week tot en met vanavond (donderdag) evangelisatie. In de tent, die maandag bij het station Waddinxveen- Noord werd neergezet, zijn vier dagen lang allerlei (vooral ook creatieve) activiteiten ontplooid om jong en oud voor het eerst en opnieuw in aanraking te brengen met Gods Woord. Dat gebeurde op de meest uiteenlopende manieren. Onder het motto „Kom in de tent" werd er een puzzeltocht gehouden, werden bijbelvertellingen crea tief uitgebeeld, waarvoor naar hartelust genaaid, getekend, geschilderd en geknipt werd, was er een zeskamp, wer- WADDINXVEEN Het dit jaar 30 jaar geworden Weekblad voor Wad dinxveen heeft een aantal voorgangers gehad. Het één jaar oud geworden "Waddinxveensch Advertentieblad” (1897-1898), het vijf jaar oud gewor den ’’Nieuws- en Advertentieblad voor Waddinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” (1913-1918) en de ’’Waddinxveense Courant”, de langstlevende van deze drie Waddinxveense kranten (begin 1920-1942). WADDINXVEEN Op het gemeentehuis wordt verwacht dat het minis terie van justitie binnen drie tot vier weken positief zal reageren op het door het gemeentebestuur van Waddinxveen gedane aanbod tot verkoop van een stuk grond op de hoek Beethovenlaan/Mozartlaan voor de bouw van een rijkspolitiebureau. Wethouder P. F. J. van Schie deelde dit dinsdag middag in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woning bouw mee. Elke cent omgekeerd Keerzijde medaille Eierveilingen ALG. ONTWIKKELING GOUDSCIVIO cursussen ■iMrilanantrum goucto Pand voor 45 man Slechte tijden Cognac voor zes kwartjes den er muziekinstrumenten en lampions gemaakt en was er vanmiddag een songfestival. Dinsdagavond trad onder het linnen dak het Hervormd Jeugdkoor op en sprak wijk predikant ds. W. Verboom een enkel woord. Gisteravond was er een avond voor 14-jarigen en ouder, vanavond (d onderdag) is de slotavond voor jong en oud met een lam pionnenoptocht. I gW J T Jfi liezen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ^F ^F NF r slechts A F Het nieuwe politiebureau gaat het hui dige bureau aan de Kerkweg, dat veel te krap is geworden, vervangen. Op het nu nog groene terrein in Groenswaard 1 zuilen naar alle waarschijnlijkheid ook nog drie bungalows worden neergezet. Omdat het er niet in zit dat er een raadsmeerderheid is te vinden voor de bouw van zes bungalows op die plek kan het resterende stuk grond als speelterrein worden ingericht. Die functie heeft deze plek op de hoek Beethovenlaan/Mozart- laan nu ook al. kan ik Aanbe- Aalten, DIARAAMPJES per 100 DIADOZEN voor 180 dia’s DIAPROJECTOR automaat FILMSPOELEN 60 meter FILMPROJECTOR NIEUW ELMO FILMPROJECTOR met 150 Watt Halogeenlamp PROJECTIESCHERM OP STATIEF 499 47,50 6.95 6.50 3.25 299,— rein in deze gemeente, toebehorende aan de firma M. Koster Zonen te Bos koop, zijn ontvreemd een dubbelloopsch jachtgeweer en een buks met bijbehoo- rende patronen”, - ”A1 meer en meer wordt de handenarbeid ook in het land bouwbedrijf door de machine verdron gen. Dit is ook hier waar te nemen. De landbouwer P. T. Noordam, alhier, heeft een machine aangeschaft, die het koren maait, het tot garven bindt, enz. Getrok ken door drie paarden, maait en bindt deze machine in een drietal uren een H.A. tarwe, gerst of haver”. Het aan de Kerktveg op een centraal punt in het dorp staand politiebureau - de voormalige woning van een school hoofd - is te klein geworden voor het steeds omvangrijker wordende takenpak ket van de plaatselijke politie. Het pand is bovendien al sinds anderhalf jaar dag en nacht bezet, omdat het fungeert als centrale meldpost in de avond- en nach- Het lezen van een krant en adverteren daarin werd rond de jaarwisseling maar een kostbare zaak gevonden. Omdat men elke cent omkeerde zou zelfs de ”50 cent per 3 maanden, losse nummers 4 cent”, die men moest neertellen voor het lezen van het „Nieuws- en Advertentie blad”, te veel van het goede zijn. Niet voor niets had het „Waddinxveensch Advertentieblad”, dat op 3 juli 1897 voor het eerst van de ’’snelpersdruk der Boskoopsche Handelsdrukkerij van de firma A. J. Mathot Zonen uit Bos koop” kwam, het niet gehaald, hoewel die krant slechts ’’leefde” van de ad vertenties. De lezer behoefde toen nog niets te betalen. Maar naarmate in 1898 de eerste jaargang van het „Waddinx- veensch Advertentieblad” op zijn eind liep werden de adverteerders steeds ka riger, de aanprijzingen van Mathot’s handelsdrukwerk steeds forser en de be richten over belangwekkende gebeurte nissen in het land - eerlijk aangemerkt als „Bladvulling” - almaar groter. Het hele jaar van zijn bestaan is de krant niet groter geweest dan een halve pa gina van het huidige Weekblad voor Waddinxveen. Misschien is het wel aardig nog even te bladeren in het eerste nummer van dat één jaar oud geworden „Waddinx veensch Advertentieblad”, dat huis aan huis werd verspreid in het toen nog geen vierduizend inwoners tellende Waddinx veen: „Hiermede hebben wij de eer U No. 1 van het Waddinxveensch Adver tentieblad aan te bieden. Volgens circu laire, door ons in Juni 11. verzonden, zal dit blad speciaal voor Uwe plaats worden uitgegeven en daar alleen wor den verspreid. Vooral U, winkeliers en neringdoenden, verzoeken wij, dit blad te willen steunen door Uwe advertentiën, ook in Uw belang. Hoe vaak toch wor den er geene artikelen uit andere steden en plaatsen door het publiek ontboden of medegebracht, omdat prijs en kwali teit Uwer waren hun onbekend zijn. Ad vertentiën brengen kopers aan. Het ge achte publiek, dat geen of weinig ad vertentiën heeft te plaatsen, verzoeken wij vriendelijk, in het belang van het blad, vooral hunne waaren te kopen van die winkeliers en neringdoenden, welke in dit blad zullen adverteeren en zoo doende hetb lad moreel steunen. De prijs der advertentiën is zoo laag ge steld, dat ieder Uwer er een ruim ge bruik van kan maken. Wij roepen Uwe welwillende medewerking in en vertrou wen op Uw aller steun, want van samen werking hangt het welslagen van het Vraagt de merken Quodlibet, Uitschot, All Heil, No. 60, Marga - fijne 2 cents sigaar. Jaap Eden, Baltimore (blikver pakking), La Perla - uitstekende 2J4 cents sigaar. Verder verschillende goe- koopere en betere soorten voorhanden. NB Winkeliers flink rabat”. Het zijn bedragen die ons ongelooflijk in de oren klinken. Maar die medaille had natuurlijk ook zijn keerzijde. Zoals de familie die een flinke dienstbode vroeg en erbij zette: Loon 70 80 gul den. Daarmee werd het jaarloon be doeld. De ’’goeie ouwe tijd”, zoals die tot ons komt in ’’Waddinxveensch Ad vertentieblad”, het ’’Nieuws- en Adver tentieblad voor Waddinxveen - Moerka pelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” en de laatste voorganger van het ’’Weekblad voor Waddinxveen”, de ’’Waddinxveen se Courant”, is toch eigenlijk geen peri ode om hevig naar terug te verlangen. Ook al zouden we best wel eens een liter ’’beste cognac” voor zes kwartjes willen kopen. De geschiedenis van de ’’Waddinxveense Courant” hult zich grotendeels in neve len. Bij uitgever drukkerij T. van Til burg in Gouda is niets meer van deze derde krant terug te vinden. Omdat zij die mogelijk het een en ander konden weten, zoals de vijf jaar geleden over leden heer G. van Tilburg, niet meer in leven zijn kunnen we alleen melding maken van het feit dat er ook nog van begin 1920 tot 1942 (toen mocht de krant van de Duitse bezetter niet meer ver schijnen) een ’’Waddinxveense Courant” is geweest, welk blad het overigens ook niet eenvoudig heeft gehad. telijke uren voor een aantal politiekorp sen in deze streek. De door de Rijks- gebouwendienst neer te zetten nieuwe accommodatie zal kunnen voldoen aan alle huidige te stellen eisen. Vandaar dat adjudant M. A. Ruissen en zijn mensen reikhalzend uitzien naar het nieuwe rijkspolitiebureau in Groenswaard 1. In dat te bouwen bureau, dat uit twee lagen bestaat en waarbij geen dienst woningen zullen worden neergezet, zul len 45 mensen kunnen werken. Het korps bestaat thans uit dertig man. Ver der bestaat het uit representatieve ruim ten, een wachtlokaal, garderobe, een kamer voor de adjudant, een kamer voor zijn plaatsvervanger, slaapruimte voor ongehuwde personeelsleden die nog geen kamer in het dorp hebben gevon den, een ruimte voor speciale diensten, de recherche en de advocatuur. Verder komen er een gemeenschapsruimte, een theoriezaal, een keuken, vier cellen, een douche, vier garages en een werkplaats je. Hoe snel deze wondermachine ook werkte, hij haalde het niet bij de kippen die niet aflieten reeksen eieren te pro duceren voor de eierveilingen die vrij wel elke plaats in deze streek toen nog had. In Waddinxveen werden op 29 sep tember 1916 32 partijen aangevoerd (1887 kippe-eieren 10,40 - 10,50 p.h. en 40 eende-eieren 9,30 p.h.). In Moer kapelle en Zevenhuizen interpreteerde men het begrip eierveiling wat ruimer. Behalve kippe- en eende-eieren kwam men in Moerkapelle met appelen, peren, bloemkool, knolrapen, rode kool en wat dies meer zij ter veiling. In Zevenhuizen nam men behalve het ei ook de kip mee naar de veiling. Hanen ’’deden” 2,20 per stuk, terwijl voor 2 duiven één gul den werd gevraagd. Kaas ging van de hand voor 45 cent p.p. (per pond). Dan waren er in dit ’’Nieuws- en Ad vertentieblad” natuurlijk ook nog de ’’advertentieën”. Herman Mathot zelf was de beste klant van zijn eigen krant, maar dat neemt'niet weg dat bijvoor beeld ook de beroemde Witte Bioscoop in Gouda ijverig de programma’s der komende week aanprees: „Vrijdag en volgende dagen groot elite programma. Als bijzonder hoofdnummer: Het reu zenwerk onder de Oceaan. Enorm film- schouwspel in 5 deelen”. A. Goes bij de Nieuwe Spoorbrug had andere waaraan te bevelen: „Een Springbok staat te'r dekking, stam le kl. melkgevers, dekgeld geen 40 maar 25 ct”. En voor hét geval de bok te springerig zou worden konden de HH Landbouwers terecht bij M. de Bas, Rijweg, Waddinxveen. die Esschen- en Wilgenhouten Stalpalen te koop had. Op de achterpagina propageerde P. Mo raal zijn modern ingerichte kapsalon aan de Nesse ’’voor scheren en haarsnijden”. Ook ging de stoomboot ’’Vooruitgang” nog steeds van Waddinxveen naar Gou da. Uren van vertrek vond men in het „Nieuws- en Advertentieblad voor Wad dinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” dat omstreeks 1918 de harde strijd om het bestaan moest ver- NUMMER 1.16 Werden de eerste twee kranten uitgege ven door de Boskoopse drukkersfamilie Mathot, de derde en laatste krant (voor dat in 1945 het ’’Weekblad voor Wad dinxveen” verscheen) rolde bij de Goud se drukkerij T. van Tilburg van de per sen. Het is geen gemakkelijke zaak, zeker voor wat het reilen en zeilen van de "Waddinxveense Courant” betreft, de historie van het Waddinxveense pers wereldje van destijds boven water te brengen. Toch hebben we het gepro beerd, omdat u moet weten dat het nu jubilerende en uitermate goed florerende ’’Weekblad voor Waddinxveen” baan brekende voorgangers heeft gekend. Het is nu al weer bijna zestig jaar ge leden dat een zekere Herman Mathot met zijn ’’Nieuws- en Advertentieblad voor Waddinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” weer wat leven in de Waddinxveense (pers)brouwerij bracht. Vader A. J. Mathot uit Boskoop had het jaren eerder ook al eens gepro beerd met het „Waddinxveensch Ad vertentieblad”, maar dat ging reeds na een jaar verschenen te hebben (1897- 1898) ter ziele. In het laatste nummer van 25 juni 1898 stond: „Met dit num mer zal voorloopig de uitgave van het Waddinxveensch Advertentieblad wor den gestaakt. Gebrek aan advertenties noodzaken ons het niet meer te laten verschijnen. Mochten er evenwel stem men opgaan om het om de 14 dagen of andere tijden te laten verschijnen, dan zullen wij daarvan gaarne Nota nemen en overwegen of het gaat”. Aldus be richtte de uitgever over de zwanezang van het blad. Daaronder de toevoeging: „In den loop der volgende week zullen wij zoo vrij zijn ons aan uwe huizen te vervoegen, tot het ontvangen der ad- vertentiekosten over het afgelopen kwar taal”. Nieuws Waddinxveensch Advertentieblad af. Ge gronde aanmerkingen, dit blad betref fende, zullen door ons welwillend wor den aangenomen. Met onzen hartelijken dank aan allen, die ons met hun raad en Steun bij de oprichting van dit blad hebben bijgestaan, zenden wij het Uwe gemeente in”, aldus A. J. Mathot Zo nen in een lange aanprijzing. De ’’prijs der advertentiën” was laag ge steld, maar niet zo laag dat Waddinx veen er ’’ruim” gebruik van maakte. Een advertentie tot zes regels kostte een kwartje, elke regel meer 4 cent. Kom daar nu nog eens om. Wie over een heel jaar meer dan 500 regels plaatste kreeg ze voor 2)4 cent pe rstuk. En wie dezelfde advertentie drie keer plaatste hoefde er maar twee te betalen. En zo stak het ”Waddinxveensch Advertentie blad” in 1897 van wal. Niet met elke week nieuws, altijd wél met de burger lijke stand en vaak ook nog het rooster van de stoomboot „Vooruitgang”, zoals het latere „Nieuws- en Advertentieblad voor Waddinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” dat ook zou doen. Verder werd alles vermeld wat nuttig kon zijn: de openstelling van het postkantoor, de buslichting, de vertrek- en aankomsttijden op het station in Gouda en soms ook een ingezonden brief. ’’Kennisgeving. Bij deze heb ik de eer UEd. te berichten, dat ik de Schoen- en Laarzenmakerij van J. J. Dannijs heb overgenomen, en beveel mij beleefd in UEd. gunsten recommandatie aan voor alles wat tot het vak behoort. Van een soliede en prompte bediening mijne begunstigers verzekeren. velend, UEd.dw.dienaar R. Noordkade, Waddinxveen”. ”De Grootebonen-tijd komt aan. Vanaf heden, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar: Gerookte kinnebaksham- men van 2 tot 3 kilo 50 cents per kilo contant bij C. Hoogendoom”. ”Hotel-café J. M. de Ruiter, slijterij. Beste brandewijn per liter 0,85, per flesch 0,75. Beste genever per liter cognac 1,50, 2e soort cognac 1,20. 0 „A. la Grand, sigarenhandel en gros. VËgatjBUK# ItLMiBÏK £AÏSKHA« f- Ja, ja. De centjes werden ook toen al niet vergeten. Maar een jaar voor de Eerste Wereldoorlog vatte zoon Herman de draad weer op. Een lang leven zou echter het in 1913 voor het eerst ver schenen ’’Nieuws- en Advertentieblad voor Waddinxveen - Moerkapelle - Reeuwijk - Zevenhuizen” opnieuw niet beschoren zijn. Het waren slechte tijden. Het in 1918 weer opgeheven blad stond dan ook vol met ’’officiële kennisgevin gen” van Waddinxveens toenmalige bur gemeester G. R. van Dort Kroon over ’’regeeringssuiker, aardappelopslagbepa- lingen, levensmiddelenvoorziening, melk- voorziening, broodkaarten, regeerings- visch”, enzovoorts. Het ’’Nieuws- en Advertentieblad” ver scheen in vier gemeenten. In het num mer van zaterdag 7 oktober 1916 (num mer 116, 3e jaargang) stond dit bericht uit Reeuwijk: „Een goede vangst. Ter wijl de visscher P. Verwaal aan het vis- schen was naar een snoek van circa 5 pond, welke hij al meer had gezien, kwam er een snoek in zijn net van 11 pond, die dan ook zeer welkom was, al was het dan de bedoelde niet”. Zeven huizen meldde: „Bij de gehouden keu ring v.d. landstorm jaarklasse 1909 zijn af gekeurd: C. Havenaar en T. Merbis”. Moerkapelle kwam er in dat 116e num mer van 59 jaar geleden bekaaid af met een berichtje over het ziekenfonds ’’On derlinge Hulpbetoon” dat bij koninklijk besluit was goedgekeurd. Beter was het gesteld met de nieuws voorziening uit Waddinxveen. Als bewijs daarvan deze nieuwtjes: „Donderdag morgen kwam een paard gespannen voor een melkwagen te vallen, hetwelk met groote moeite is op de pooten gebracht”. „Uit een schuur, staande op een ter- Was de burgerlijke stand de spiegel van weinig verheffende omstandigheden waarin men in die tijd leefde (Overle den: A. Trommel 11 dagen, G. J. Koster, 7 maanden, P. Trommel 13 dagen), de advertenties blijven een bron van humor voor de lezer van vandaag. Een paar voorbeelden: „Zoo spoedig mogelijk een meid ge- i vraagd bij C. van Heezik, dorp”. „G. van Otterlbo, timmerman, beveelt zich beleefd aan voor alles wat tot het vak behoort”. ”Mede-kiezers! Brengt Maandag 12 Juli als één man Uwe stem uit op de 0,75, per flesch 0,69. Beste soorten vier hieronderstaande Candidaten, wien wij met gerustheid aanbevelen: G. Spruyt Az., D. van Duiken, D. Bremmer Jz., J. van Bergen. Vele kiezers”. ■- BapP"-/" JÉ

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7