Uitbreiding van hefbrug de Rondom Campingevangelisatie besloten met kampvuur Rijnland voor Huiseigenaren naar de stembus I Wiertsema Woelwater voor Bomenwijk-kleuters Schoolbestuur wil kleuterschool „Prinses Marijke” gaan opheffen 1 WADDINXVENER ALLEEN MET ROEMEENS MEISJE UNIEKE BLOEM BLOEIDE BIJ EDELMAN ALS JE KERKENDE SCHOONMOEDER JE BEZOEKT De Rijnstreek vergadert ANTIEKE AUTO’S TREKKEN DOOR WADDINXVEEN TIPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Team van hervormde jongeren WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 De op te heffen kleuterschool Prinses Marijke aan de Esdoornlaan. rv Zuiveringstaken WADDINXVEEN/LEIDEN Huiseigenaren binnen het gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland kunnen woensdag 20 augustus naar de stembus. Het is dan voor het eerst in de geschiedenis van dit grote water schap, dat de huiseigenaren mogen deelnemen aan de verkiezing van de hoofdingelanden en hun plaatsvervangers, welke deel uitmaken van de ver enigde vergadering. In Waddinxveen stonden op Nieuwjaarsdag van dit jaar 6016 huizen, waarvan 4244 (71 procent) in de vrije- De voor Rijnlands bestuur stemmende huiseigenaren zijn nieuw, omdat liet tot dusverre steeds zo is geweest, dat alleen bezitters van het zogenaamde onge bouwd onroerend goed (de agrarische sector) konden stemmen. Als resultaat van de democratisering in het polder wezen krijgen nu ook de bezitters van het gebouwd onroerend goed (huiseige naren) dit recht. In een kortgeleden in het gehele gebied van het hoogheem raadschap van Rijnland verspreide krant is dit door het waterschap uitvoerig toe gelicht. Opknappen vloeren en premiesector. De huidige zuiveringsinstallatie aan de Willem de Zwijgerlaan kan het werk niet meer aan. Op het nieuwe complex zullen ook Boskoop en worden aangesloten. WADDINXVEEN De Stichting voor Christelijk Nationaal Kleuter onderwijs in Waddinxveen heeft besloten haar kleuterschool Prinses Ma rijke aan de Esdoornlaan op te heffen. Dit besluit zou verband houden met de toe te passen integratie kleuter- en basisonderwijs, het teruglopend aan tal kleuters in de Bomenwijk en de slechte bouwkundige toestand van de tweeklassige kleuterschool aan de Petteplas. Als gevolg van deze opheffing zal de dichtsbijzijnde kleuterschool Woelwater aan de Peter Zuidlaan met een derde lokaal moeten worden uitgebreid. ALG. ONTWIKKELING - goudse \\f IO cursussen BB Foto: WvW/Gijs Kooren (ADVERTENTIE) Eigen. H. J. Zeypveld Reeuwijk-Dorp en k .ITOFIOM’ Oostenrijk, Frankrijk, in van bloem bloeit één keer in de vier jaar en dan nog maar gedurende vier uur. Twee uur daarvan is de bloem zeer mooi, dus u zult kunnen begrijpen dat er in die 120 minuten heel wat gefotografeerd is bij voldoende rekening is gehouden met een goede ventilatie onder de vloer. De onderwijscommissie stemt ermee in dat dit werk wordt uitgevoerd. Ingestemd werd ook met het nog door de raad be schikbaar te stellen krediet van ruim 3.000,om de Stichting voor Katho liek Onderwijs St. Victor in de gelegen heid te stellen het zevende lokaal van de Mgr. Bekkerschool aan de Peter Zuid laan te kunnen inrichten. De Savomin Lohmanschool aan de Lingengaarde zal als het aan de onderwijscommissie ligt de gevraagde leer- en hulpmiddelen te gemoet kunnen zien. Bij het ter sprake komen van de jaar verslagen over 1974 en de ontwerp-be- grotingen over 1976 van de schoolart- seridienst, kring Boskoop, en de logo pedische dienst, kring Boskoop, merkte drs. W. G. de Meer (Progressieven) op dat deze diensten te veel gaan doen WADDINXVEEN/BOSKOOP Het algemeen bestuur van het waterleiding bedrijf De Rijnstreek komt donderdag middag 21 augustus om drie uur in het kantoor van dit bedrijf aan de Kalver- dans in Boskoop in openbare vergade ring bijeen. Op de agenda staan onder meer ter bespreking de punten begro ting 1976, voorstel tot wijziging van de tarieven, voorstel inzake jle watertoren in Boskoop en verkiezing van de voor zitter. verschillende kerken en niet kerkelijken. De diensten werden geleid door ver schillende mensen uit de hervormde ge meente van Waddinxveen, die op een of andere manier bij jeugd- en evange lisatiewerk betrokken zijn, en door Ds. W. Verboom. Als sprekers van buiten kwamen de jeugdevangelist Gert v. d. Bos en theologisch student Huib van Marchand, beiden uit Utrecht. BLOEMTTEK De zeldzame, uit Brazilië afkomstige, bloem heliose- rius heeft bij de Waddinx- veense cactuskwekerij E- delman aan de Waddinx- veense Tweede Bloksweg in bloei gestaan. Dat is ’n bijzonderheid want deze Edelman. In het NOS-te- levisieprogramma Van Ge west Tot Gewest is kort geleden aandacht geschon ken aan deze in ons land zeer unieke Braziliaanse bloem helioserius. buiten de schoolbesturen om. Hij achtte het een onjuiste zaak dat niet is begon nen met de inventarisatie van proble men op de scholen, doch dat er projec ten worden gestart zonder dat voorover leg is gepleegd. Wethouder A. H. van Gent (Progressieven) van onderwijs kon zich met deze bezwaren verenigen. Be, zwaren overigens die zich ook richten tegen de bestuurssamenstelling van de twee diensten, waarin alleen de burge meesters van de in de kring deelnemen de gemeenten Boskoop, Benthuizen, Moerkapelle, Waddinxveen, Reeuwijk en Hazerswoude zitting hebben. De gewijzigde situatie hangt samen met de bouw van waterzuiveringsinstallaties om de vervuiling van het oppervlakte water tegen te kunnen gaan. Meer en meer zijn de laatste jaren het bedrijfsle ven en de stedelijke bevolking bij deze waterzuiveringstaak ingeschakeld. Om de bouw van deze zuiveringsinstallaties te bekostigen, betalen alle ingezetenen van Rijnland sinds kort milieubelasting aan dit waterschap. De desbetreffende gele accept-girokaarten zijn in vele Waddinxveense huisgezinnen met ge mengde gevoelens ontvangen, maar wie enigszins doordenkt weet dat nu een maal in deze tijd aan een dergelijke zaak meebetaald moet worden. Zoals bekend staat de bouw van een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie op Wad- dinxveens grondgebied gepland in een gebied ten oosten van de Henegouwer- weg en ten noorden van de Brugweg. er even in te lezen. Met wat goede wil mag men minstens eruit aflezen: ik hoor er bij, bij die paro chie Sint Victor. Ze we ten blijkbaar dat ik hier woon. (Wie er niet van gediend is, doet ons en zichzelf een plezier met dat even te laten weten). Ons kerkblad geeft weke lijks wat informatie over kerkdiensten, en over die dingen die zich in en om de kerk afspelen. Als je onverwachts je kerkende AftJRüS- Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 Elke vereniging of organi satie die een eigen blaad je uitgeeft vraagt de le zers ervan op gezette tij den om kopij. Soms ge beurt dat recht-voor-zijn- raap, een andere keer tus sen de regels door. Aardig is het te lezen hoe pastoor P. Olsthoom van de St. Victorparochie in het eer ste ”Victorientje” van na de vakanties uitwijdt over dit gestencild weekblaadje en de parochianen vraagt daarin te schrijven. Leest u maar mee: ’’Voorzover ik weet is het blad altijd uitgekomen in gestencilde vorm, op for maat A 4, met het letter type van de machine waar over de betreffende pas toor toevallig beschikte, juist een uitnodiging om (Olympia staat er op de mijne). De oplage cirkelt zo’n beetje rond de 1300. De redactie wordt ge vormd door de pastoor, - bij diens ontstentenis door pater Doesburg, - hetgeen een aanzienlijke tijdsbe sparing oplevert wegens het ontbreken van redac tievergaderingen. Daar staat dan weer te genover dat de arme man ook praktisch onze enige correspondent en verslag gever is, of met duidelij- gin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee. Voor diegenen, die elders de wagens willen zien, volgen hier bij benadering de doorkomsttijden en de betrokken plaatsen. 9.00 uur start Noordwijk aan Zee, 9.30 uur Lisse, via Ringvaart naar Nieu we Wetering, 9.45 uur Rijp wetering, Hoogmade, Woubrugge, Ter Aar Nieuwkoop, 10.45 uur Woerden, Bodegraven, de Gouwenaar ieder 2.500,gekost. Aan Goudsche Courant-verslag- gever Jos van der Meer vertelde Rinus van Zanten twee reisverhalen, die zijn opgetekend in een lijvig dagboek dat drie maanden lang nauwkeurig werd bij- gehouden. Rinus: ”Ik heb het gehad dat een Roemeniër me wil de koppelen aan zijn doch ter. Zo probeerde hij haar natuurlijk naar West-Eu- ropa te krijgen. Hoe dat dan ging? Nou, we ston den in een dorpje op een camping. Toen ik door het plaatsje liep werd ik aan gesproken door een man. Ik wist hem duidelijk te maken dat ik een Hollan der was en op de camping stond. Later kwam ik hem weer tegen en moest ik met hem mee naar huis. In de huiskamer, z’n dochter, schoonmoeder op bezoek krijgt voor een weekend, dan is het aan de hand van dit blaadje makkelijk na te speuren, hoe laat het bij ons ook weer Mis is... zeg nou zelf. Ons kerkblad maakt ook wat reclame voor de kerk en het kerkbezoek. Soms lees je hier een schrijfsel van de pastoor die zomaar pardoes aan u zegt: zou u die oude gewoonte om zondags naar de kerk te gaan weer eens willen pro beren? - Laatst hoorde ik nog iemand die zei (ik ge loof dat ik het zelf was): Het staat helemaal zo gek niet meer om regelmatig naar de kerk te gaan, er zijn er steeds meer die het doen, ook mensen tussen 25 en 30 jaar. En die jon gelui van tegenwoordig zijn bepaald niet op hun achterhoofd gevallen. Daarom zie je hén er ook. - Ja, zo iets zei die per soon. Of was het een droom? en ik zag een grote menigte die niemand tellen kon, en zij zongen voor God en het Lam...) Komt zingen voor uw God” schrijft pastoor Olst- hoorn. De Vereniging tot Stichting en Instand houding van Nederlands Hervormde Christelijke Scholen te Waddinxveen heeft de gemeente gevraagd mee te wil len werken aan het opknappen van de vloeren van de kleuterschool De Goede Herder aan de Prinses Margrietstraat Met dit karwei is meer dan vijfduizend gulden gemoeid. Maar het werk moet wel worden uitgevoerd gezien het feit dat de vloeren houtrot vertonen, omdat bij de bouw van de school geen of on- WADDINXVEEN Zaterdagavond is een einde gekomen aan het evangelisatie werk van een jongerenteam van de Centrale Hervormde Gemeente op de camping van mevrouw T. Breedijk aan de Henegouwerweg. Acht weekends lang is men van het derde jaar evangeliserend en recreërend bezig geweest, met als doel het evan gelie van Jezus Christus te verkondigen. Zaterdag werd dit werk afgesloten met een groot kampvuur en een lampionnenoptocht. Het jongerenteam kon ook dit jaar weer een gedeelte van de stal gebrui ken. Dit centrum, met de bijpassende naam „De Stal”, is door de jongeren geheel opgeknapt en omgetoverd in een prachtige recreatiezaal. Alle aktivitei- ten gebeurden vanuit dit centrum, zo dat „De Stal” een begrip geworden is voor de meeste campingbewoners. Het campingteam, bestaande uit zo’n acht tien jongeren tussen de 15 en 25 jaar hebben daar de boodschap van het evangelie mogen uitdragen, en gezorgd voor een zinvolle vrijetijdsbesteding voor jong en oud. Dat dit door de mees te „bewoners” op prijs werd gesteld, bleek vooral uit de grote animo bij de kinderen voor de bijbelvertellingen en andere bezigheden zoals: boetseren, schilderen, tekenen, zeskamp, ringste ken en lampionnenoptocht. Ook de ou deren waren met velen aanwezig bij ak- tiviteiten zoals: zeskamp, viswedstrijd en niet te vergeten het kampvuur. Ook bij de dagsluitingen, die iedere zaterdagavond werden gehouden, wa ren soms velen aanwezig, zodat „De Stal” geheel gevuld was en tot laat in de avond werd nog gezongen bij het orgel en gitaar. Iedere zondagmorgen werd in ,De Stal” een kampdienst gehouden die redelijk werd bezocht door jong en oud, van De Waddinxveense aan de Bloemendaalseweg wonen de bakker Rinus van Zan ten heeft met zijn vriend, fietsenmaker Rob v. d. Nieuwendijk uit Gouda, een immense trip door Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Fin land, Rusland, Roemenië, Joegoslavië, Zwitserland, Luxemburg, België en Ne derland achter de rug. De ze veertien landen deden de twee jongelui aan in ’n aftandse, druk beschilder de en acht jaar oud lelijke eend-bestelwagen, die voor vierhonderd gulden was gekocht. Met dit vehikel werd een kleine 15.000 ki lometer af gelegd. Rinus van Zanten zat al die tijd achter het stuur. De hele reis, die zonder noemens- waardige pech is verlopen, heeft de Waddinxvener en Waddinxveen en omgeving behoort tot het district IV van het hoogheemraad schap van Rijnland, welk hoogheem raadschap dit jaar een bedrag van 37 miljoen gulden aan belastingen int. Op de kandidatenlijst voor dit district staan voor het gebouwd onroerend goed (huiseigenaren) kandidaat de Waddinx- veners O. O. Spruijt (voor de functie van hoofdingeland) en J. C. v.d. Maas (voor de functie van hoofdingeland- plaatsvervanger). Andere kandidaten zijn voor hoofdingeland B. W. Buenk, Moordrecht, L. Gesman, Alphen aan den Rijn, J. M. L. Wesselingh,. Hazers woude en C. Lafeber, Gouda en voor hoofdingeland-plaatsvervanger J. P. Jonkers, Boskoop, C. J. van der Bijl, Alphen aan den Rijn, A. Veerman, Bos koop en P. Kooy, Reeuwijk. Voor het ongebouwd onroerend goed (agrarische sector) staan kandidaat voor hoofdin geland H. P. Kwakemaak, Reeuwijk, J. Noordam, Benthuizen en J. Straathof, Alphen aan den Rijn en voor hoofd ingeland-plaatsvervanger B. J. van Leeu wen, Reeuwijk, H. Verwaal, Hazers woude en F. J. Droogh, Zoetermeer. De Waddinxveense stemgerechtigden kun nen hun stem woensdag 20 augustus uit brengen tussen 12.00 en 19.00 uur in de hal van de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. een heel mooi meisje, was er ook, sloofde hij zich verschrilckelijk voor me uit. Haalde drank enzo, ik ging er helemaal aange schoten vandaan. En nadat hij alles had opgeruimd liet hij me alleen met dat meisje. ”Zo stonden we ook op een camping in het plaats je Kalinin. Om vijf uur ’s ochtends werd de tent zomaar opengemaakt door een Russische agent. Hij wilde maar praten en pra ten met ons. Allemaal in het Russisch. We begrepen er niets van. Toen kreeg ik ineens een zakmes van hem. En daarvoor wilde hij een westerse balpen te rug hebben. Hij was als een kind zo blij dat hij hem kreeg. Hij wilde ge woon iets hebben dat niet- Russisch was...” De opheffing van de kleuterschool Prin ses Marijke is vorige week donderdag aan de orde gekomen in de raadscom missie voor onderwijszaken. Deze com missie heeft zich bereid verklaard me dewerking te verlenen aan de uitbrei ding van de kleuterschool Woelwater van dezelfde schoolvereniging. Wethou der A. H. van Gent (Progressieven) van onderwijs noemde deze pas in het vol gend schooljaar gaan spelende zaak van uit het oogpunt van leerlingenaantal gezien ’’safe”. Nu Woelwater er dus een derde lokaal bij gaat krijgen - de gemeenteraad moet daartoe overigens nog besluiten - zal het in december 1962 door het school bestuur aan de raad gevraagde mede- werkingsbesluit voor de bouw van een nieuwe kleuterschool Prinses Marijke kunnen worden ingetrokken. In een op woensdag 6 augustus aan de gemeente raad gestuurde brief schrijft de Stich ting voor Christelijk Nationaal Kleu teronderwijs - op dit moment beschik kend over 6 kleuterscholen in ons dorp - dat Woelwater op dit moment 48 leer lingen heeft. Het aantal aangemelde leerlingen tot december is 9, dus be draagt het totaal 57. De kleuterschool Prinses Marijke wordt op het ogenblik bezocht door 22 leerlingen. Het aantal aangemelde kleuters tot en met maart 1976 is 5, dus gaat het hier om een to taal van 27 leerlingen. Volgende week zaterdag zullen er ’s middags rond twee uur oude auto’s op de Henegouwerweg passeren. Dat heeft te maken met de op die dag door de Pio nier-Automobielen Club voor de twingste maal te houden ”traditie-rit”. De start van de ca. hon derd automobielen, bouwjaar variërend 1895 tot 1939 vindt vol gende week zaterdag plaats om 9 uur vanaf de Konin- studiecentrumgouda Een groot kampvuur aan het eind van acht evangelisatieweekends op de camping van T. Breedijk. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom ker woorden: hij is de enige echte parochie-praat- jesmaker. De lezende me nigte, - al of niet kerke lijk meelevend, - consu meert soms zijn stukjes als ijs in de zomer, maar schrijver dezes zou best wat hulp willen via inge zonden stukjes etc., om de eenrichtingsweg die dit blaadje nu is, te verbre den tot een tweerichtings- baan: heen én terug. Ons kerkblad wil enig contact onderhouden met de parochianen, al is het slechts een dunne lijn. Het komt in uw brievenbus tussen veel beter verzorg de reclamefolders, maar misschien is de magere vorm van dit blaadje wel Zwammerdam, 12.30 uur Alphen aan den Rijn, 14.00 uur langs de Gouwe naar Waddinxveen, 16.00 uur Voorburg, Leidschen- dam (Nationaal Automu- seum) via Katwijk naar Noordwijk en 17.00 uur Aankomst Noordwijk aan Zee, Hotel Huis ter Duin. De doortocht van de wa gens langs een bepaald punt zal ongeveer een uur duren. HET SCHILLEN van sinaasappelen en grapefruit voor salades gaat veel gemak kelijker als u de vruchten eerst een paar minuten in een hete oven zet De witte velletjes laten veel vlugger los, als u de warme schillen van de vruchten trekt. RINGEN DIE VAST om de vinger geklemd zitten kunnen vaak gemakkelijk worden afgedaan indien men de ring iets afschuift en dan de ’’rimpels” van de vin der onder de ring doortrekt. Lukt dit niet, dan een schaaltje koud water ter hoogte ■an uw hoofd zetten en de hand er in houden. Na 5 minuten de hand goed afdro gen, dan zal de ring gemakkelijk afglijden. VINDT U HET OOK zo moeilijk een touwtje om een pakje stevig aan te trek en en vast te knopen? Neem de volgende keer katoenen koord. Maak het flink nat en bindt het stevig om het postpakket. Als het droogt, krimpt het en trekt het zich zelf strakker aan. De knoop kunt u eventueel tegen losschieten beschermen door er een druppeltje tubelijm op te laten vallen. 5 HEEFT U EEN VOERING nodig in een rok of jurk? Dan kunt u het zich ge makkelijk maken door hiervoor een halve tricot onderjurk te nemen. Gemakkelijk aan te brengen, bij wassen snel droog, strijken overbodig.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5