geref. bond-signatuut SGP/Herv. Kiesver.: Man van contactlens - specialist ANVC Commissie houdt bouwplannen 2 inwoners tegen Bijna blinde Waddinxveense krijgt f 400,- van onbekende Mr. Opticien J.Grit Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiende weg 12 Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 - 16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel en IJmuiden Godsdienst en politieke kleur door raadsfracties uitvoerig besproken K I Ipoptiek huis POLITIENIEUWS WADDINXVEEN Geen bericht, slecht bericht Geen garage, geen nieuw WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 VVD CDA Politieke kleur Godsdienst Grafiek Inbraken SGP/Herv. Kiesver. De heer M. Boere (Progressieven), rechts op de foto, vulde zijn aanvul lende beschouwingen aan met een grafiek. Naast hem zit drs. WC. de Meer (Progressieven) en (nog net zichtbaar) mr. R. H. Holl (Progressieven) Nieuw huis WADDINXVEEN De aanvullende beschouwingen - naast de gezamen lijke profielschets van de nieuw te benoemen burgemeester - werden in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond gehouden door de fractievoor zitters van de vier in deze raad vertegenwoordigde politieke partijen of groeperingen. Eerst kwamen de Progressieven (6 zetels) aan het woord en daarna het Christen-Democratisch Appèl (CDA) (5 zetels), Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD) (4 zetels) en de SGP/Hervormde Kies vereniging (4 zetels). Progressieven ;F J a (vervolg van voorpagina) (ADVERTENTIE) Foto: WvW/Sjaak Noteboom Wethouders en de gemeenteraad. 01 Foto: WvW/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN Vorige week heeft een tot nu toe onbekend gebleven man of vrouw een bijna blinde vrouw uit Waddinxveen beroofd van vierhonderd gulden. Het geld had ze opgeborgen in het plastic mapje van haar blindegeleidekaart Zo wel de kaart als het geld miste de vrouw na een bezoek aan een warenhuis in Gou- da.Ze deedaangiftebij de politie en vond tot haar verbazing de volgende ochtend de blindegeleidekaart en het daarbij behorende mapje in haar brievenbus, maar de vierhonderd gulden ontbraken. Een man, die over de beroving in het Dagblad van Rijn en Gouwe las, was daarvan zo onder de indruk, dat hij de Waddinxveense schadeloos stelde. In Waddinxveen zijn ook weer inbre kers aan het werk geweest In een huis or- tot Bij de Shell-benzinepompen ter hoogte van de Goudsebrug ontdekte een klant bij het tanken dat hij tweeduizend gul den uit zijn portefeuille miste. De gedu peerde, een inwoner van Maassluis, ver telde de politie dat hij een lifster had meegenomen. Naar zijn zeggen moet het geldbedrag ter hoogte van Vlaardingen zijn ontvreemd. Na verspreiding van het signalement kon de lifster bij de grenspost Bergh-autoweg worden aan gehouden. De tweeduizend zuiden had zij echter niet bij zich. Drs. T. J. Bouwers, fractievoorzitter van het CDA, maakte er gewag van dat de nieuw te benoemen burgemeester bij zijn ambtsaanvaarding het beleidspro gramma 1974-1978 van de in het hui dige college van Burgemeester en Wet houders samenwerkende raadsfracties op zijn tafel zal vinden. ’’Hoewel hij bij de opstelling van dat stuk niet betrok ken is geweest, zouden wij graag zien Mr. M. Vrolijk gaat in op de gemaakte opmerkingen. Van links naar rechts wethouder P. F. J. van Schie (CDA), wethouder A. H. van Gent (Progressieven), medewerker van het kabinet van de commissaris, mr. M. Vrolijk en loco-burgemeester H. Huizer. Voor de SGP/Hervormde Kiesvereni ging onderstreepte fractievoorzitter D. Uitbeijerse dat zijn fractie de voorkeur geeft aan een mannelijke kandidaat van positief protestants-christelijke beginse len, die de bijbel accepteert als het on- WADDINXVEEN/DEN HAAG Be zitters van huizen in Waddinxveen, die geen bericht ontvangen over de loting waarmee werd bepaald wie wel en wie niet in aanmerking kwam voor subsidie van onderhoud aan de woning, zijn buiten de prijzen gevallen. Dat blijkt uit vragen, die de Tweede Kamerleden Dees en Scherpenhuizen (WD) hebben gesteld aan staatssecre taris Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De kamerleden menen dat door het niet sturen van een bericht, de huizenbezit ters die geen subsidie krijgen nodeloos in onzekerheid worden gelaten en dat dit niet bijdraagt tot een goede ver houding tussen burger en overheid. Zij hebben de staatssecretaris gevraagd de ze mensen alsnog te laten weten dat zij geen onderhoudssubsidie krijgen. aan de Willem de Rijkelaan kwam(en) de dader(s) binnen door met een ijzer draadje via de brievenbus de voordeur, die niet op het nachtslot zat, te openen, ’s Morgens ontdekten de bewoners dat enkele portemonnees gestolen waren. Een bureau was doorzocht en een kof fertje, waarvan de inhoud gedeeltelijk was verdwenen, werd op straat terug gevonden. De politie sprak als haar veronderstelling uit dat een inbraak in een huis aan de Anna van Saksenstraat op dezelfde wijze en hoogstwaarschijn lijk door dezelfde dader(s) werd ge pleegd. Uit de twee woningen verdween voor een gezamenlijke waarde van on geveer achthonderd gulden. een bril van grit...die staat...die zit! "Nu ook winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, telefoon 01820 -18492. WADDINXVEEN De raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw is er op tegen dat er aan de heer A. van Aalst van de Beethovenlaan 1 grond wordt verkocht om naast zijn huis een garage te zetten en een uitrit te kun nen maken en dat de heer A. Lugthart van het Noordeinde 47a toestemming krijgt om zijn huis door een nieuw te vervangen. Dat is gebleken uit de dinsdagmiddag gehouden vergadering van deze commissie. dat hij zich bij zijn bijdrage aan het beleid laat leiden door dat beleidspro gramma en door overleg en samenwer king. Een voorstander van het polari- satiemodel wijzen wij af”. Nadat de christen-democraat een aantal uitgangspunten voor het gemeentelijk beleid had geformuleerd (welzijn voor allen, vrijheid en verantwoordelijkheid vpor iedereen, aandacht voor de maat schappelijk zwakken, meer betrokken heid van de burger bij het bestuur) maakte hij duidelijk dat naar zijn me ning de opvolger van burgemeester Van der Hooft het evangelie als richtsnoer voor het politiek handelen dient te aan vaarden. De heer Bouwers wees er op dat volgens afspraak in de gezamenlijke profielschets de godsdienst en de poli tieke kleur van de nieuwe burgemees ter buiten beschouwing was gebleven. veranderlijke woord van God en die genegen is de Gereformeerde Geloofs belijdenis volledig te onderschrijven. "Verder is het ook zeer belangrijk dat de nieuw te benoemen burgemeester zoveel mogelijk de zondagsrust en zon dagsheiliging bevordert, want dit is im mers een eis Gods dat de overheid (ook de burgemeester) hier in voorgaat. "Graag zouden wij hier nog bij aante kenen dat wij het op prijs zouden stel len als de nieuwe kandidaat een mee levend lidmaat is van de Nederlands Hervormde Kerk (Gereformeerde Bond) als zijnde het grootste kerkgenootschap in onze gemeente. Opmerkelijk is dat van de binnengekomen reacties het grootste gedeelte de voorkeur geeft aan een protestants-christelijke burgemees ter”, aldus de heer Uitbeijerse, die ver der nog zei het belangrijk te vinden dat de nieuw te benoemen man boven de partijen staat, goed weet wat gezag is en dat ook wil handhaven. nieuwe burgemeester niet uit CDA- kringen afkomstig zou zijn”, besloot de fractievoorzitter van het CDA. welke dorpsgenoot dan ook contact heeft, is buitengewoon en wordt door de meeste bewoners als zeer plezierig ervaren. Om een harmonieus dorpsle ven te bevorderen dachten wij dat ook aan dit facet aandacht geschonken moet worden”, aldus de liberale fractievoor zitster, die zei dat de liberalen zich kunnen voorstellen dat de nieuw te be noemen burgemeester een actief lid maat van een kerkgenootschap is "Wij zullen dat echter niet als voorwaarde stellen, wij zullen ons er ook niet te gen verzetten. Wij vinden wel dat hier uit geen conclusies getrokken kunnen worden ten aanzien van de gebonden heid met enige confessionele politieke partij. De uitslag van de laatste verkie zing voor de gemeenteraad laat wat dat betreft een duidelijk beeld zien”. Mevrouw Oosterbroek-Waagmeester kwam met de veronderstelling, dat een kandidaat die voldoet aan de gestelde eisen, eventueel een kerkelijke binding heeft, ook gezocht zou kunnen worden binnen de kring van de VVD. Verder vinden de liberalen dat een vrouw op deze post heel goed op haar plaats zou zijn. De WD-fractievoorzitster sprak van een nogal eenzijdige samenstelling van het college van Burgemeester en Aan de hand van een grafiek, waarvan commissaris der Koningin mr. M. Vro lijk later zou zeggen dat dat voor hem een primeur betekende, wilde de heer Boere het stemgedrag van de Waddinx- vener in een twintigtal jaren duidelijk maken. Zeker voor wat het stemmen op confessionele en niet-confessionele par tijen betreft. "Wie deze grafiek bestu deert valt onmiddellijk op, dat in de tijd van 1953 tot 1974, toen het aantal inwoners groeide van 9.000 tot 20.000, de protestants-christelijke partijen hun stemmenpercentages zagen teruglopen van 67 procent (1953) naar 47 procent (1974), ofwel een teruggang van bijna éénderde. En het eind van die decon fessionalisering is volgens de heer Boere nog lang niet in zicht. "Resumerend willen wij vaststellen dat de evolutie in het stemgedrag van de Waddinxveense kiesgerechtigden in de afgelopen jaren aanleiding geeft te ver onderstellen, dat de benoeming van een burgemeester uit de niet-confessionele hoek van de gemeenschap het beste aansluit aan het verwachtingspatroon van deze gemeenschap. Als deze stel- lingname als juist wordt erkend, dan is de conclusie van onze fractie, dat de nieuwe burgemeester in de progressieve hoek moet worden gezocht, te meer omdat deze progressieve instelling er borg voor zal staan dat deze burge meester voldoende weerklank zal vinden bij die progressieve krachten welke ook in andere partijen wel aanwezig zijn”, aldus de voorzitter van de raadsfractie van de Progressieven, de heer Boere. gri ootiek Mevrouw L. M. Oosterbroek-Waag meester, fractievoorzitster van de VVD, zei dat de liberalen het wel eens kon den zijn met de gevolgde inspraak-pro- cedure. Ze maakte van de gelegenheid gebruik op te merken dat haar partij geen voorstander is van een gekozen burgemeester. "Wat ons tot voldoening stemt is dat de raad kans heeft gezien om een algemeen profiel te schetsen, waarin alle partijen zich kunnen vin den. Wij kunnen ons voorstellen dat met een dergelijke unanieme opvatting bij een benoeming van de nieuwe burge meester rekening gehouden zal wor den. In de gezamenlijke profielschets is vol gens mevrouw Oosterbroek-Waagmees ter terecht de nadruk gelegd op de nood zakelijke bestuurlijke ervaring die onze toekomstige burgemeester zal moeten hebben om zich optimaal te kunnen in zetten voor Waddinxveen. "Wij heb ben echter op dit moment een burge meester, die zich in zijn ambtsperioden ook heeft ontplooid tot een echte ’’bur gervader”. De wijze waarop hij met De heer Van Aalst wilde van de ge meente Waddinxveen een klein stukje groen kopen voor het neerzetten van een garage naast zijn hoekhuis en het maken van een uitrit. Omdat dit ten koste gaat van te veel groen zeiden een aantal raadsleden, die van deze com missie deel uitmaken, onder aanvoering van wethouder P. F. I. van Schie (CDA) daar tegen te zijn. Alleen de heren D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesver eniging) en ir. W. Stuulen (CDA) zei den tegen dit bouwplannetje geen over wegende bezwaren te hebben, omdat het tenslotte ook nog volgens het hui dige bestemmingsplan Groenswaard 1 mogelijk is. Maar de heer Van Aalst zal worden geschreven dat er geen ga rage mag worden gebouwd en een uit rit mag worden gemaakt, omdat in een komende wijziging de bouwgrens naar de eigendomsgrens zal worden verlegd. Het neerzetten van een vervangend nieuw huis aan het Noordeinde 47a wordt de heer A. Lugthart niet toege staan, omdat de gemeente juist langs deze weg tussen Waddinxveen en Bos- In de profielschets van de Progressie ven werd over de politieke kleur van de nieuw te benoemen burgemeester niet gesproken. Maar de reactie van het CDA-overlegorgaan (ARP/CHU/ KVP) gaf de heer Boere aanleiding hierop terug te komen. Volgens hem is het het meest in overeenstemming met de politieke ontwikkelingen in Wad dinxveen, zoals uit de verkiezingsuit slagen voor de gemeenteraad vanaf 1953 tot 1974 valt abte leiden, dat de nieu we eerste burger uit progressieve hoek afkomstig is. Bevreemding bij de Pro gressieven wekte dan ook deze aanbe veling van het CDA-overlegorgaan: Ge zien het specifieke karakter van Wad dinxveen, met zeer uiteenlopende ge zindten, zowel in politiek als in reli gieus opzicht, menen wij dat de benoe ming van een belijdend christen uit CDA-kringen op zijn plaats is. ”Het CDA matigt zich dus aan een aantal belijdende christenen een stempel op te drukken, dat zij niet willen”, con cludeerde de progressieve fractievoor zitter. ”Het moet het CDA toch niet ontgaan zijn, dat een groeiend aantal belijdende christenen niet meer op confessionele partijen stemt”. De heer Boere hoopte dat CDA-fractievoorzitter drs. T. J. Bouwers in wilde gaan op vragen als: Wat is een CDA-burgemeester, gezien de zeer grote innerlijke verdeeldheid in die kring. "Wellicht dat de CDA-woord voerder zal aangeven uit welke van de drie partijen (ARP/CHU/KVP) de nieuwe burgemeester zal moeten voort komen”. De heer Bouwers zou er ech ter het zwijgen toe doen. Let u eens op het ANVC-bord dat wij voeren. Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens-specialist zijn aange sloten bij de Algemene Nederlandse Vereni ging van Contactlens-specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige bediening, als u contactlenzen wilt nemen. ”Er zijn slechts drie politieke partijen die zich ten aanzien van de godsdienst hebben uitgelaten: belijdend christen (CDA-overlegorgaan), positief protes- tants-christelijk (besturen SGP en Her vormde Kiesvereniging) en protestants- christelijk (bestuur GPV). De reacties van de maatschappelijke organisaties variëren van Nederlands Hervormd, pro- testants-christelijk (tweemaal tot posi tief christelijk. Voor wat betreft de po litieke kleur worden er twee partijen met name genoemd: het CDA en de Progressieven. De maatschappelijke ganisaties beperken hun reactie PvdA, CDA en "geen progressief", al dus de heer Bouwers, die aangaf dat de christen-democratische standpuntbepa ling wat deze zaken betreft in eerste instantie is gebaseerd op de kerkelijke een politieke samenstelling van het Waddinxveen van nu. Hij haalde aan dat de kerkelijke sa menstelling van de bevolking er zo uit ziet: 37 pet. Nederlands Hervormd, 19 pet. rooms-katholiek, 11,4 pet. gerefor meerd, 9,7 pet overigen, 22 pdt. geen godsdienst. De politieke samenstelling luidt: 30 pet. Progressief, 26,8 pet. CDA, 19,3 pet. SGP/Hervormde Kiesvereni ging, 18,7 pet. VVD. ”In tweede in stantie willen wij wijzen op de verhou dingen in de regio”, ging de heer Bou wers verder. ’’Aangezien burgemeesters in diverse intergemeentelijke vertegen woordigende organen zitten en daar in wezen ook politieke beslissingen wor den genomen, dient de politieke kleur afgestemd te worden op de verhoudin gen in de regio. Welnu, wij constateren een zekere oververtegenwoordiging van progressieve burgemeesters in de regio waartoe Waddinxveen behoort Gelet op onze uitgangspunten voor het beleid en gelet op plaatselijke en regionale poli tieke verhoudingen dient het in hoge mate betreurd te worden, indien de koop "doorkijkjes” wil maken naar Groenswaard 2 en 3 en het in aanleg zijnde Gouwebos. Met deze zaak zal overigens wel heel wat jaartjes gemoeid zijn, reden waarom binnen afzienbare tijd de hele situatie langs dezeweg op nieuw zal worden bekeken om uit te maken of bepaalde woningbouw in de ze groenstrook gelegaliseerd moet wor den, omdat het financieel voor de ge meente onhaalbaar zou zijn alle huizen daar weg te krijgen. In ieder geval geidt dit niet voor het bestaande huis van de heer Lugthart, dat al tussen andere hui zen wordt weggedrukt, zodat juist daar enige ruimte geen kwaad kan. De Wad- dinxvener wilde het bestaande huis door een nieuw vervangen, omdat eraan schade zou zijn opgelopen door de reconstructiewerkzaamheden aan het Noordeinde. De gemeente heeft hem en Noordeindebewoners met dezelfde klachten lang geleden al gezegd een ad vocaat te zoeken die dat dan maar aan hangig moet maken, omdat een relatie tussen het "nieuwe” Noordeinde en een eventueel verslechterde toestand van de langs deze weg staande huizen op het gemeentehuis niet wordt gelegd. Fractievoorzitter M. Boere van de Pro gressieven zei gaarne te willen meedoen aan het meepraten over een nieuwe bur gemeester, hoewel zijn politieke groe pering voorkeur heeft voor een geko zen burgemeester. Hij herinnerde er aan dat het zijn fractie is geweest, die al bijna zes maanden geleden met een profielschets kwam, waarin in negen punten de kwaliteiten van de opvolger van burgemeester C. A. van der Hooft werden geschetst. ”We willen vaststel len dat op dit moment alleen onze frac tie haar wensen zwart op wit vastlegde. De andere politieke partijen reageerden via de mogelijkheid, die de raadscom missie voor algemeen bestuurlijke za ken in een inspraakprocedure ontwik kelde”. Hoewel de Progressieven zich wel zei den te kunnen vinden in de door de heer D. Uitbeijerse (SGP/Hervormde Kiesvereniging) voorgelezen gezamen lijke profielschets, gaven ze te kennen de eigen profielschets van 25 februari toch een betere vertaling van haar wen sen te vinden. Vandaar dat de heer Boere nog eens in het kort opsomde waaraan naar het progressieve oordeel de nieuwe eerste man zou moeten vol doen: democratisch, flexibel, open, in ventief, creatietf en ervaren. ”Eén der hoofdmotietven om onze eigen inbreng nogmaals naar voren te brengen is het gevoel dat de gezamenlijke profiel schets te veel de geest ademt, dat de nieuwe burgemeester iemand moet zijn die de sleutel bezit die op alle proble men past. Vandaar dat we in onze schets zeggen dat de nieuwe man - die overigens ook een vrouw mag zijn - moet accepteren dat de raad aan het hoofd van de gemeente staat”. BRILPIIXINF’ iorrt

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9