NIVON Waddinxveen komt met NIVON IS DE ROEPNAAM ook hier ruimer Gemeentebestuur raadsvoorstel sjaak noteboom Hypotheek koop bestaand huis Het Vormingscentrum: Wat wordt er gedaan? ZOJUIST ONTVANGEN Combi Super 8 Filmprojector vooruit- stilstand- en terug projectie Slowmotion van 6 tot 8 bld/sec. Halogeenlamp 12V/75W Bij ons nu slechts f 265.- Wiertsema REPRODUCTIES EN POSTERS Uitbreiding Woelwater kan vlekkeloos verlopen zeer aantrekkelijk wi Passage 143 - Tel. 2477 Bij voldoende deelname diverse cursussen in I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1975 Slechte vloer VAKANTIEREGELING GROENTEHANDEL Clausule adviesprijs f 395.- Twee programma’s Het programma valt uiteen in een al gemeen vormend en een beroepsoriën terend gedeelte. Boekhandel Veldwijk BV Prognoses WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON) presen teert voor de komende maanden traditiegetrouw een aantrekkelijk pro gramma. In september en oktober zijn een fietstocht, een afdelings week einde, een toneelavond, een dia-avond en cursussen gepland. Dit is het Vormingscentrum voor werkende jeugd aan de Groen van Prinsterersingel in Gouda. Armslag I (ADVERTENTIE) ft Eigen. H. J. Zeypveld (ADVERTENTIE) f lende organen”. Het ministerie volkshuisvesting van .mtfRHORfl1 WADDINXVEEN De uitbreiding van de protestants-christelijke kleuterschool Woelwater aan de Peter Zuidlaan met een derde lokaal zal in Groenswaard 1 vlek keloos kunnen verlopen. Dat blijkt uit het voorstel van het college van Burgemees ter en Wethouders aan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeente raad iu te stemmen met die vergroting van de kleuterschool, nu is besloten de leeg lopende en in slechte bouwkundige toestand verkerende tweeklassige kleuterschool Prinses Marijke aan de Esdoorniaan op te heffen. WADDINXVEEN/GOUDA Vanuit Gouda blijven berichten komen, die de Waddinxveense werkende jeugd willen wijzen op de noodzaak en het nut van het feit dat per 1 augustus de volledige leerplicht is verlengd tot 10 schooljaren en dat tegelijk met deze maatregel de gedeeltelijke leerplicht is verlengd tot twee dagen per week voor het 11e schooljaar. „Gezien de bezetting van de tweeklas sige kleuterschool Woelwater kan wor den aangenomen dat de toeloop van Als partieel leerplichtigen geen beroeps opleiding in het kader van het leerling wezen gaan volgen, komen zij meestal terecht bij het vormingswerk voor wer kende jongeren. Wat is nu eigenlijk het vormingswerk; hoe ziet het programma er bijvoorbeeld op het Vormingscen trum aan de Groen van Prinsterersin- gel te Gouda uit? Programma eerste dag Weekjoumaal: Hierin worden dingen WADDINXVEEN In de komende weken is wegens vakantie gesloten: T. de Vos, Stationsstraat, van maandag 11 augustus t/m donderdag 28 augustus. I WADDINXVEEN De gemeenteraad gaat volgende week woensdagavond ook L voor de Waddmxveners de mogelijkheden om onder garantie van de gemeente hoge hypotheken te krijgen voor de aankoop van bestaande woningen aanzienlijk ver ruimen. U hebt hierover al in de landelijke pers kunnen lezen. De belangrijkste ge volgen van de ook in onze gemeente geldende nieuwe garantieregeling zijn, dat de I koper van een bestaand huis voor zelfbewoning niet meer onder een bepaald in- komensplafond moet blijven en dat nu voor woningen tot een koopsom van 100.000 I een hypotheekgarantie kan worden verkregen. Tot 1 juli, de datum waarop de nieu- I we regeling van kracht is geworden, gold een maximum koopprijs van 80.000 gul den. BLOEMTIEK zijn omgeving. Het NIVON zet zich daar ’’aktief- krities” al een halve eeuw tegen af. Nu in vormingscursussen voor jon geren en ouderen. Lezingen. Gespreks groepen. Films. Excursies. Noem maar op. Actiegroepen tegen aanleg van rijkswegen door natuurgebieden, of lo zing van chemicaliën op 300 meter diepte. Vroege strandwandelaars en ijveraars voor wijkcentra in massale, monotone, betonnen hoogbouw. Daarmee zijn alle (school)nieuwbouw- plannen rond de Petteplas definitief van de baan. In 1962 besloot de raad al me dewerking te verlenen aan een nieuwe kleuterschool op de hoek Puttelaan/ Vijverlaan, welke school de kleuter school Prinses Marijke zou moeten ver vangen. Een aantal jaren geleden liet zich aanzien dat de kleuterschool aan de Esdoorniaan zou moeten verdwijnen in verband met de toen daar gedachte raadhuisbouw. Met het schoolbestuur werd overeengekomen dat gebouwd zou gaan worden op de hoek leplaan/Es- doomlaan. In de zomer van 1972 zou bij het gemeentebestuur nog een kre dietaanvrage worden gedaan. NIVON wil mensen elkaar laten ont moeten in een normale, menselijke sfeer en situatie. Niet terug naar die ’goeie-ouwe-tijd’, die nóóit bestaan heeft maar binnen alle mogelijkheden van vandaag een maximum realiseren. Een aspect, dat o.a. aan reizen refe reert. En wat is dat anders dan de ander, het andere ontmoeten Natuurvriendenhuizen bijvoorbeeld. In eigen land en over de grens. Duitsland. Frankrijk. Bij onze zuiderburen of Oostenrijk, Zwitserland. WADDINXVEEN Het NIVON, met ook een actieve afdeling Wad dinxveen, is de roepnaam van het Ne derlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk. Een in ternationaal georiënteerde organisatie met 37.000 leden, die in ons land al zo’n vijftig jaar aan de weg timmert. Aan zeer vele wegen In de jaren twintig uit vooruitstreven de kringen voortgekomen, kan men in moderne termen stellen, dat het NI VON één van de eerste ’maatschappij kritische’, resp. alternatieve organisa ties’ is. De verouderde begrippen Volksontwikkeling en Natuurvrienden- werk dekken thans taken en activi teiten, die honderdduizenden mensen als hoogst urgent en actueel ervaren. De V en de N uit NIVON betekenen anno heden een voortdurende confron tatie met een maatschappij, die steeds meer wil produceren; een wereld, waarin de kwantiteit een allesbeheer sende rol dreigt te gaan spelen. Ten goede óf ten kwade van de mens en Maar op het gemeentehuis ging men, mede naar aanleiding van het besproke ne in de raadscommissie voor de onder wijszaken, prognoses maken met betrek king tot de te verwachten aantallen kleuters op Prinses Marijke in de ko mende jaren. De prognoses wezen in de richting van een éénklassige school bin nen enkele jaren. De bouw van een school in de Bomenwijk van een der- Uit een ander raadsvoorstel blijkt dat 6.789,18 nodig is om de vloeren van de hervormde kleuterschool De Goede Herder aan de Prinses Margrietstraat op te knappen. Het betreft hier het vervan gen van slechte delen en de vloerbedek king alsmede het aanbrengen van extra ventilatiemogelijkheden onder de vloer. Uit een onderzoek, dat een kleine 600 gulden heeft gekost, welk bedrag is ge teld bij de eerder genoemde bijna 7000 gulden, is gebleken dat de aan te bren gen voorzieningen niet het gevolg zijn van een ondeugdelijke constructie bij de bouw. Om de vochtigheid onder de vloeren te doen afnemen en derhalve voortgaande houtrot te voorkomen is het evenwel noodzakelijk om extra ventila tiemogelijkheden aan te brengen, zodat de raadsleden worden gevraagd het geld voor dit bijzondere onderhoud beschik baar te stellen. Er is 1.177,nodig om de protestants christelijke De Savotnin Lohmanschool aan de Lindengaarde aan aanvullende leer- en hulpmiddelen voor klas drie, in verband met de stijging van het aantal leerlingen, en een (eerste) geschiedenis methode voor klas drie te helpen. De rooms-katholieke Mgr. Bekkersschool aan de Peter Zuidlaan heeft 1.665,01 gevraagd om meubilair te kunnen ko pen voor de inrichting van het nieuwe zevende lokaal van deze school. Dit krediet is lager, dan aanvankelijk het geval was, in verband met vroegere aan schaffingen. gelijke omvang vonden Burgemeester en Wethouders niet verantwoord. Doch het schoolbestuur - de Stichting voor Chris telijk Nationaal Kleuterschool in Wad dinxveen - was (nog) niet bereid de school, die voor 1 januari 1956 werd gesticht, op te heffen. Meer en meer raakte het college er ech ter van overtuigd dat het neerzetten van een nieuwe kleuterschool Prinses Marij ke moest worden tegengehouden, zeker in verband met de alom gewenste inte gratie kleuter/basisonderwijs. Ook de in- spectrice van het kleuteronderwijs gaf te kennen dat kleuter- en basisscholen vooraan bij elkaar en zo mogelijk onder één dak moeten worden gebouwd. In de laatste anderhalf jaar is dan toch ook het schoolbestuur overstag ge gaan en gaat het met het plan van het gemeentebestuur om Woelwater aan de Peter Zuidlaan met een derde lokaal uit te breiden, zodat op die manier de op vang van een aantal kleuters van de op te heffen Prinses Marijkeschool is ge regeld, accoord. Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 De nieuwe regeling, die al was aange- kondigd in de Nota huur- en subsidie beleid van het ministerie, beoogt het eigen-woningbezit verder te bevorderen en voor een deel van de bevolking de mogelijkheid te vergroten om door te stromen. van en door leden in binnen- en buiten land, o.m. over de ervaringen in Na tuurvriendenhuizen. Voor inlichtingen aangaand lidmaatschap NIVON en over de ligging enz. van Natuurvrienden huizen in binnen- en buitenland, kunt u zich wenden tot de plaatselijke bestuurs leden en uiteraard bij het secretariaat. De afdeling van het NIVON wil dit winterseizoen ook weer enkele kursus- sen organiseren bij voldoende deelname. Het betreft de cursussen: half edelstenen slijpen, macramé, emailleren en foto graferen. Uitgezonderd de laatste, wor den de lessen gegeven op woensdag avonden en wel in eerste instantie zes avonden per kursus. De kursusavonden overlappen elkaar niet. De kosten zijn per kursus van 6 avonden: stenen slijpen 10,- p.p. incl. 3 stenen, macramé 6, p.p. excl. materiaal, emailleren 10, p.p. incl. materiaal, fotograferen 6, p.p. excl. materiaal. De avond fotografie wordt in onderling overleg vastgesteld. Opgave met vermelding van kursus bij het secretariaat: Jan Luykenstraat 14, telefoon 3579. Foto WvW/Sjaak Noteboom kleuters als gevolg van de opheffing van Prinses Marijke de uitbreiding van eerstgenoemde school noodzakelijk maakt. In dit verband merken wij wel op dat uiteraard niet alle kleuters, die naar de school aan de Esdoorniaan zou den gaan, op de school aan de Peter Zuidlaan zullen worden geplaatst”, schrijft het college aan de gemeente raad. Woelwater vormt een eenheid met de naastgelegen protestants-christelijke Koningin Julianaschool (8 leslokalen) en er is ruimte voor de uitbreiding. Bij een basisschool van deze omvang kan vol gens het college een driëklassige kleu terschool als vanzelfsprekend worden beschouwd. Een belangrijk gevolg van de nieuwe regeling is ook dat een koper van een bestaand huis die in aanmerking komt voor een gemeentegarantie nu in prin cipe ook geen eigen geld meer nodig I heeft. Hij kan voor de volledige koop som een gegarandeerde hypotheek krij- I gen. Onder de oude regeling gold een I maximum-hypotheekgarantie van 95 pro- I cent van de koopsom. Deze veranderingen zijn het gevolg van een regeling, waarbij het Rijk voor de helft gaat deelnemen in garanties die de gemeenten, verstrekken voor hypotheken op bestaande koopwoningen. Voor nieuwbouw koopwoningen nam het Rijk al enige tijd deel in gemeentelijke hy potheekgaranties. Zondag 7 september is er om half tien 's morgens een fietstocht door een deel van Hollands Midden. Vertrek bij het léruispunt Bloemendaalseweg-Brugweg (café ’t Baarsje). Gefietst wordt aan de hand van een routebeschrijving met on derweg een rustpunt (speciaal voor onze kinderen). Het afdelings week-end staat genoteerd voor 20 en 21 september. Dit week-end wordt, op veler verzoek, weer gehouden op ,,’t Zeehuis” te Bergen aan Zee. Kos ten volwassenen 8,50 p.p. en kinderen tot 14 jaar 6,50 p.p. Zoals gebruikelijk een zelfverzorgings-weekend. Zaterdags avonds o.m. een gezellig raadspel en zondags o.a. wandelen door duin en bos. Vrijdag 26 september treedt in het Ver enigingsgebouw om acht uur voor het NIVON op de Rotterdamse Toneelgroep „Diskus” met een stuk „Snoepgoed”. In dit toneelstuk wordt de steeds doorgaan de devaluatie van arbeid en arbeider aan de orde gesteld. „Diskus” verzorgt zgn. vormingstoneel en tracht de bestaande, meestal ingewikkelde maatschappelijke situaties te verhelderen. Het stuk „Snoepgoed” gaat over arbeiders aan de lopende band over premiestelsels, on derlinge verdeeldheid enz. Deze avond is ook toegankelijk voor introduceé’s. Leden en belangstellenden hebben gratis toegang. Dinsdag 28 oktober wordt om acht uur in het Gereformeerd Vereniginsgebouw een dia-avond gehouden voor leden en belangstellenden over de vakantiebeleve- nissen en vakantiebezienswaardigheden I De deelneming van het Rijk betekent I dat de gemeenten, die zelf blijven be slissen over de verstrekking van hypo theekgaranties, nu veel meer armslag I krijgen om dergelijke garanties af te I geven. Tot 1 juli werden garanties voor I hypotheken op bestaande woningen af- I gegeven in het kader van de Wet bezits- I vormingsfonds. Daarbij was het uit- I gangspunt dat alleen kopers van bestaan de woningen in aanmerking kwamen voor een hypotheekgarantie als ze in de hgere inkomensbeperking is in de nieu- I we regeling vervallen. vestig er nog eens de aandacht op dat de kopers van bestaande woningen die een hypotheekgarantie nodig heb ben, pas tot de definitieve aankoop moeten overgaan als ze er zeker van zijn dat ze de gemeentegarantie ook krijgen. Het is daarom van belang dat in de koopovereenkomst vaak met de mis leidende betiteling „voorlopig koopcon tract” aangeduid een ontbindende voorwaarde wordt opgenomen dat de koop niet doorgaat als de garantie van de gemeente niet afkomt. Een koop overeenkomst met een dergelijke ont bindende voorwaarde vormt geen be zwaar voor het verkrijgen van een ga rantie. besproken die in de loop van de week gebeurd zijn en van achtergronden voor zien (televisie, krant, op het werk e.d.). Maatschappijonderzoek: In projekten, die gemiddeld 5 weken duren, worden er verschillende onderwerpen behandeld, zoals rechten op je werk, rechtspraak, milieu, arbeidsomstandigheden, het ge zin e.d. Bij de behandeling van deze onderwerpen wordt veel aandacht be steed aan de ervaringen en eigen me ningen van de kursisten. Zo leert men van eikaars ervaringen; van daaruit worden de achtergronden bekeken en informatie verstrekt Sport: Op beide dagen is er 1 uur spel en sport in de eigen sportzaal, waar over het Vormingscentrum beschikt. Nederlandse taal en Rekenen: Aan het begin van het kursusjaar wordt in over leg tussen de leiding en de kursisten bepaald welk vak men, in niveaugroe pen, gaat volgen. Handenarbeid: In deze lessen wordt veel aandacht besteed aan het ontwik kelen van de kreativiteit van de deel nemers en het omgaan met materiaal. De volgende technieken komen daarbij aan bod: hout- en metaalbewerken, boetseren, textiele werkvormen, teke nen en schilderen (met verschillende druktechnieken) en pitrieL Programma tweede dag Op de tweede dag kan ’s morgens een van onderstaande beroepsopleidingen of kursussen gevolgd worden. Na enkele weken zal hieruit een keuze moeten worden gemaakt, in welke periode er ook een ouderavond zal zijn om zo’n' keuze te kunnen bespreken. De mogelijkheden zijn: Kantoororiëntatie: typen, nederlands, bedienen van kantoonnachines. Kinderverzorging: kinderopvoeding, kinderhygiëne, spel en spelleiding en maatschappijleer. Engelse handelscorrespondentie: brie ven schrijven, vertalingen maken, dik- tees (speciaal voor Mavo-gediplomeer- den). Algemene ontwikkeling: vakken als ne derlands, rekenen, engels (speciaal voor kursisten zonder diploma). Technische ontwikkeling: hout, metaal, elektrotechniek en technisch tekenen. Alg. theorie, omgang met gereedschap pen en bedrijfsveiligheid. Huiswerkklas: voor kursisten, die spe cifieke wensen hebben met betrekking tot het beroep waarvoor ze kiezen, be staat de mogelijkheid om in de huis werkklas begeleiding te krijgen bij an dere kursussen, zoals praktijkdiploma boekhouden, schakelkursus voor verzor gende beroepen, middenstandskursus, schriftelijke kursus Mavo, etc. Opleiding winkelpersoneel: dit is een opleiding in het kader van het Leer lingstelsel Stichting Vorming en Oplei ding Detailhandel. Deze kursus, die één van de twee dagen beslaat, wordt gegeven in een samenwerkingsproject tussen de Technische School voor Gou da en omgeving en het Vormingscen trum voor Gouda en omgeving. Pro gramma onderdelen hierbij zijn o.a. ver- koopkunde, winkeladministratie, recla me, warenkennis. Praktische vakken: dit onderdeel wordt steeds op de tweede dag ’s middags, gedurende 6 weken per onderdeel gege ven. Onderdelen zijn onder meer: EHBO, bromfietstechniek, judo, naaien, klussen in huis. De kosten, die aan zo’n 2-daagse kur sus zijn verbonden, zijn zeer laag. Aan het begin van het kursusjaar betaalt iedere kursist een klein bedrag voor het school- en boekenfonds, terwijl grote reiskosten gedeeltelijk worden vergoed. Daarnaast behouden de ouders het recht op enkelvoudige kinderbijslag, geduren de het volledige kursusjaar (waarvoor een schoolverklaring moet worden in gevuld op het vormingscentrum). In schrijving en verdere inlichtingen wor den gaarne verstrekt bij het Vormings- centrum voor Werkende Jongeren, Groen van Prinsterersingel 54 te Gou da, telefoon 01820-14788. I De regeling geldt ook voor „ingroei- I hypotheken”, dat zijn hypotheken waar- I hij de maandlast de eerste jaren relatief I laag is en later wordt opgetrokken. Om- I dat het Rijk ook deze hypotheken mede I wil garanderen, zijn de mogelijkheden I om er gemeentegaranties voor te krijgen I bij aankoop van bestaande huizen een I snik verruimt. Het maximum-aankoop- I bedrag van 100.000 gulden omvat, be- I halve de koopsom voor de woning (niet I van inboedelonderdelen), ook de over- I draohtsbelasting, notaris en makelaars- I kosten. Ook kosten van verbeteringen I die de koper in de woning gaat aanbren- I gen, mogen onder gemeentegarantie in I de e sluiten hypotheek worden opge- I nomen. Een eventueel bij een woning I bei rende garage of bedrijfsruimte I wordt niet meegeteld voor de beoor- I deling of het huis onder de limiet van I 1' 000 gulden blijft. I Een gemeentegarantie voor een hypo theek op een te kopen bestaande wo ning moet worden aangevraagd bij een Var de daarvoor ingestelde „bemidde-

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 3