Progressie ven: Groen, CDA: Flats, VVD en SGP/Herv. Kies ver.: Kantoor DRAAIORGEL OOK OUDERE MENSEN IN ’T GOUD KUNNEN HUIS KOPEN Mr. Opticien J.Grit Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 - 16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht PRINS CLAUS 49 JAAR optiek rit 11 Openingsbal Old Classic Verdeeldheid over bestemming stukje grond aan Jul. van Stolberglaan VIERDAAGSE ANTIEKMARKT 'I rechtstreeks uit de fabriek op maat gemaakt UW BRIL? WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 houtindustrie de gouwe waddinxveen bv WADDINXVEEN De Progressieven staan alleen in hun mening dat het nu nog braakliggend stukje grond aan de Juliana van Stolberglaan, dat ligt tegenover het benzinestation van Boowstoppel en behoort tot het Passage centrumplan, voorlopig groen moet blijven. CDA, VVD en SGP/Hervorm- de Kiesvereniging willen het uit financiële overwegingen bebouwen. De liberalen en de SGP/Hervormde Kiesvereniging kiezen in dit geval wel na- drukkelijk voor een kantoorpand, de christen-democraten hebben geen be zwaar tegen flatbouw. Er wordt volop gediscussieerd over de bestemming van dit stukje grond aan de Juliana van Stolberglaan, tegenover het benzinestation van Boonstoppel. Foto: WvW/Sjaak Noteboom Niet eeuwig groen W ADDIN XV EEN Prins Claus wordt zaterdag 6 september 49 jaar. Het is nu al weer 10 jaar geleden dat wij het nieuws van de verloving van onze kroonprinses kregen te horen. De vertrouwen inboezemende persoonlijk heid van de prins heeft al spoedig vrijwel alle Nederlanders voor zich in genomen. Vooral zijn grenzenloze vitaliteit en veelzijdige interesse hebben ervoor gezorgd dat men in den lande terdege rekening houdt met zijn zeer scherp oordeel. Het is bewonderenswaardig dat een man die toch al bijna veertig jaar was en die dus een geheel eigen leven had opgebouwd over een zo groot aanpassingsvermogen beschikt om dit leven zo goed als vaarwel te zeggen en een toch dienende taak aanvaardt. Voor een en ander is in hoge mate intelligentie en takt vereist waarvan de nederlandse samenleving hope lijk nog vele jaren mag meeprofiteren. Wij wensen de prins voor zijn ver jaardag een welgemeend proficiat toe. vele typen deuren, kozijnen, plafond- en wandafwerkingen, dakkapellen, hout voor onderconstructies, hou tveredelingsprodu kt en. IJssel en IJmuiden (ADVERTENTIE) 1 J' I ”Nu ook winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, telefoon 01820 - 18492.” aflossing 5% is 5.000; plus rente 10% is 10.000; Open: dinsdag t/m vrijdag 08.30 -12.30 en 13.30 -18.00 uur. zaterdag 08.30 -12.30 en 13.30-16.00 uur. 's maandags gesloten. ben neergezet”, aldus de heer Holl. Ook de heer D. Uitbeijerse (SGP/Her vormde Kiesvereniging) sprak zich „per tinent” uit tegen de bouw van zo’n 28 flats daar. In het centrumplan zijn al 98 twee- en driekamerwoningen in aanbouw en dat vond dit commissielid meer dan voldoende. Daarom geeft hij de voor keur aan een kantoorpand, al zag hij met de heer J. C. A. C. de Vogel (lib.) - die zich ook uitsprak voor een kantoorpand - wel in dat het niet gemakkelijk zal zijn bedrijven hiervoor te interesseren. Maar het zou wel moeten worden geprobeerd. CDA-commissielid W. L. M. Kruijk be toogde dat aan de op die plek volgens het bestemmingsplan neer te zetten flats minus premie ad 3500 (indien de nieuwste premieregeling van toepassing is). behoefte was en zei het financieel on verantwoord te vinden het stuk grond aan de Juliana van Stolberglaan onbe bouwd te laten. „Niet bouwen betekent dat je het Pas- sage-centrumplan niet afmaakt. En wat is efficiënter om de bouw op die plek ge lijk mee te nemen”, reageerde wethouder Van Schie (CDA) op de gemaakte op merkingen. Uit een gesprekje met wet houder H. Huizer (SGP/Hervormde Kiesvereniging) was hem gebleken dat voor de mogelijk te bouwen flats vol doende belangstelling bestond. Tenslotte moest er al een wachtlijst worden aan gelegd voor de in aanbouw zijnde flat woningen in het Passage-centrumplan. huurstijging van 6% per jaar is die kale jaarhuur over tien jaar al 7518, over eenkomend met 626,50 per maand. Zou de huurstijging 8% per jaar bedra gen, dan wordt die huur in de loop van tien jaar zelfs 9072 ofwel 756 per maand. leden zijn van mening dat in de toe komst mogelijk een betere bestemming voor dit stukje grond gezocht kan wor den, dan dat nu een keus gemaakt moet worden tussen kantoor- of flatbouw. „Daarbij komt dat wij vinden dat we de laatste flats in Waddinxveen nu wel heb- normaal af te lossen. Het verdient uiter aard sterke overweging om ook zelf in de gaten te houden hoe de verhouding tussen inkomen en lasten na de pensio nering komt te liggen. Dat zal in vele gevallen betekenen dat het verstandig is om een hypotheek met een zg. lineaire aflossing te nemen. Dat wil zeggen dat elk jaar een evenredig deel van de le ning wordt afgelost, en dat rente wordt betaald over het restant. In dat geval van een twintigjarige lening zou de af lossing dus elk jaar 50% bedragen, in het geval van een dertigjarige lening elk jaar 3’/3%. Ook de jaarlasten dalen dan jaarlijks, omdat er over een steeds lager bedrag rente wordt betaald. Na tien jaar is bij een twintigjarige lening de helft afgelost, en zijn dus ook de rentelasten de helft lager. BRIL”INN” De vraag wat verstandig is, is dan ook puur een kwestie van rekenen, en wordt in elk geval niet beinvloed door andere dan financiële beperkingen( voor de goede orde: naar beneden toe bestaat wel een leeftijdsgrens, en wel die van de meerderjarigheid). Stel dat iemand nu op een huur zit varT 450 per maand, of wel naar schatting een kale huur van 350 per maand (het is uiteraard reëel om bij vergelijkingen alleen de kale huur te tellen). Dan bedragen de huidige jaarlasten 4200. Bij een gemiddelde Wordt er een premiewoning gekocht van pakweg een ton, dan komen de eerste jaarlasten van de koopwoning, bij een twintigjarige lening op lineaire basis, uit op: Dat bleek uit de dinsdagmiddag gehou den vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw. Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) peilde in die vergadering de meningen van de commissieleden over de gewenste bestemming van dat stukje grond tussen Huize Souburgh en het nog nabij slager J. A. Compeer neer te zetten AMRO-bankgebouw. Hij wees er de commissie opnieuw en met nadruk op dat het betreffende stukje grond van 500 vierkante meter 270.000,- moet op brengen voor het gezond houden van de voor het Passage-centrumplan opgezette exploitatie. de tijd ervoor gunnen. Niet een dub beltje in het mansbakje gooien Ga, een dubbeltje, dat gebeurt nog zo vaak, terwijl alles duurder wordt) en dan snel doorlopen. Trouwens, als het regent, geven de meeste mensen niets.”. Vol gens de orgelman behoor je in dit vak een olifantshuid te bezitten: „Je krijgt een boel rotdingen te horen van de mensen. Vlak voordat ik 65 werd zei er nog een kerel tegen me, joh ga toch werken! Toen ben ik wel kwaad ge worden, want je werkt je rot als je zo’n orgel goed wilt houden”. Het on derhoud van de Lekkerkerker is overi gens in handen van Wim’s vrouw, die ieder onderdeel van het pierement kent. Overigens heeft het enkele malen ’wei nig gescheeld of de Lekkerkerker (de naam is ontleend aan het dorp, waar de eerste eigenaar het in zijn dancing had staan) was er al niet meer geweest. Toen Rotterdam in mei ’40 werd ge bombardeerd had de restaurateur Diep- straaten vijf orgels in de Wilhelmina- straat staan, nabij de Slaak. De opslag plaats werd totaal verwoest, maar de Lekkerkerker was toevallig juist aan de overkant van de Maas gestald. Een maal balanceerde Roodbol zelf met het orgel op de rand van een kleine afgrond, toen hij in Gouda moest uit wijken en het gevaarte al met één wiel boven het water hing. „Ik heb gegild,” zegt mevrouw Roodbol. „Ik dacht al, daar gaat het instrument waarvoor wij jaren in de schulden hebben gezeten.” Want op afbetaling had het echtpaar in ’61 het orgel gekocht toen het in vreemde handen dreigde te geraken. „Neen, als je van een orgel houdt, word je er echt niet rijk van,” bekent mevrouw Roodbol. Gespecialiseerde showroom. Noordkade 42 (naast kantoor Rehorst) te Waddinxveen. Ook verkoop direct aan particulieren. WADDINXVEEN Het blijkt een hardnekkig misverstand dat oudere mensen minder goed uit zouden zijn met een koophuis. Veel oudere mensen denken zelfs dat ze niet of nauwelijks een hypotheek kunnen krijgen. De werkelijkheid is echter dat ze net zo goed als ieder ander in aanmerking kunnen komen voor rijkspremie (indien van toepassing) en gemeente-garantie. Wat anders wordt het indien zonder gemeentegarantie een financiering gezocht wordt, in dat geval hangt van de finan ciële instelling af hoe de mogelijkheden liggen. WADDINXVEEN Voorzitter J. J. M. v.d. Burg jr. opent komende zaterdag avond in de grote zaal van het Anne Frank-centrum het dansseizoen van de Waddinxveense dansvereniging The Old Classic. Tijdens het openingsbal zal te vens de nieuwe geluidsinstallatie in ge bruik worden genomen. WADDINXVEEN GOUDA Van vandaag (donderdag) tot en met zondag wordt in het Goudse Kunstmin de reeds tot traditie geworden 4-daagse Antiek beurs gehouden, die vrijdag is geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van: 11.00 tot 19.00 uur. Voor hen, die graag eens rondwandelen tussen de romantiek van hun voorou ders is hier een unieke gelegenheid, met een geweldige collectie wapens, oude uniformen, poppen, kristal, Afrikaanse volkskunst, schilderijen enz. De Antiek markt is niet gratis toegankelijk. Na tien jaar is de rente gezakt tot 5.000, aannemende dat het renteper centage nog steeds 10% zou zijn. Ook de premie is dan verdwenen, zodat aan jaarlasten resteren 5.000 aflossing lus 5.000 rente, ofwel 10.000. Netto zal dat, dank zij de fiscale aftrekpost, toch altijd nog een kleine twee mille lager uitkomen. De jaarlasten liggen dan dus op een gelijk niveau als bij de huur woning die nu 350 kale huur moet kosten. Elk jaar begint de balans echter sterker door te slaan naar de koop woning, en dat is in een periode waarin het inkomen lager is uiterst welkom. In de ook door de Waddinxveense ge meenteraad bijgestelde „Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1975”, zoals die sinds 1 juli van kracht is ge worden, is geen enkele beperking ge maakt voor wat betreft de leeftijd van de aanvrager. Het enige is, dat de finan ciële aspecten rondom een garantieaan- vraag wat zorgvuldiger bekeken zullen worden. Zo zal iemand die na pensio nering redelijkerwijs niet meer in staat zou zijn om de dan geldende jaarlasten voor de hypotheek op te kunnen bren gen, meestal geen gemeente-garantie krijgen. Voor de groep oudere mensen is het dan ook altijd verstandig om van- tevoren even te overleggen met de ge meente waarin het te kopen huis ligt of met het bemiddelende orgaan waar uw garantieaanvraag in eerste instantie heengestuurd wordt. De vanzelfspre kendheid van de regel dat uw inkomen vier maal de jaarlasten moet bedragen hangt in dit geval in de lucht. Mr. R. H. Holl (Progressieven) maakte duidelijk dat zijn fractie het standpunt van de eigen begeleidingsgroep voor ruimtelijke aangelegenheden had over genomen, hetgeen inhoudt dat die plek aan de'Juliana van Stolberglaan groen moet blijven, zij het niet „tot in lengte van jaren”. Maar de progressieve raads- Deze problematiek wordt ingewikkelder naarmate de aanvrager van gemeente garantie ouder is. Zit iemand echter nog pagweg tien jaar onder de pensioen gerechtigde leeftijd, dan zijn er weinig problemen. In die tien jaar heeft de in flatie de jaarlasten immers al zover te ruggedrukt, dat het pensioen wat makke lijker toe zal reiken om de hypotheek Roodbol noemt zijn vijfenhalve meter lange en anderhalve ton wegende Lek kerkerker het meest complete orgel dat bestaat. En dat moet ook de platen maatschappij van Johnny Hoes hebben geweten, want juist dezer dagen is de tiende langspeelplaat opgenomen met muziek van de Lekkerkerker. Een plaat vol toppers is het deze keer geworden, maar er zijn ook al elpees met operet temuziek, oude deuntjes en „zware” klassieke werken. „We hebben zelfs nog boeken die de maker Carl Frei zelf heeft samengesteld,” meldt de juist gepensioneerde Roodbol met trots. „Er zijn ook nummers, die zeker drie uur draaien kosten.” Maar Roodbol betreurt het dat het pu bliek zo weinig waardering kan op brengen voor de muziek. „Je moet je Wat dan de jaarlasten zijn, is makkelijk na te gaan. Het rente-bestanddeel is daarbij fiscaal aftrekbaar, zodat daar mee al naar gelang het inkomen een kleiner of groter deel terugwonnen wordt. WADDINXVEEN GOUDA De Waddinxveners die op donderdag en I zaterdag in Gouda naar de markt I gaan, maar ook op de „verjaardagen” I van de Waddinxveense weekmarkt aan- I wezig zijn kennen het draaiorgel „De Lekkerkerker”, het meest complete or gel dat bestaat. Wellicht weten ze niet dat het aan de Rotterdammer Jan Diepstraaten te danken is geweest dat een groot publiek indertijd kennis kon maken met de muziek van dit ’Goud se’ draaiorgel. Hij bouwde in 1938 het nu vijftig jaar oude orgel om tot een straatpierement, nadat het ruim tien jaar had dienst gedaan in een danszaal. Maar nu de orgeldraaier en huidige eigenaar Willem Roodbol de 65 jaar is gepasseerd, gaat ook het orgel het wat kalmer aan doen. Nog slechts en kele halve dagen per week zal het te horen zijn in Gouda. A I’' - TO tiV»

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 11