I Samenwerkingsproject drie woningbouwverenigingen hefbrug de Rondom VERKLIKKER PAKT HARD RIJDERS AAN Hondse manieren Or an je wijk (4) in Wiertsema Lezers schrijven Smadelijke verdachtmakingen dienen herroepen te worden Stichting gaat in Groenswaard 3 74 premie-koophuizen neerzetten HET HUIS MET DIE NAAM: HIER IS I A. L. M. BOER VOORZITTER B. VAN GENT BEGRAVEN Bedrijfsnieuws HONDSE MANIEREN IN ORANJEWIJK (3) 4W* JACHTNOTABEL L. HELING EN ZIJN "FILOSOFIE” KOMEND WEEKEINDE CLIMAX MIVA-BLIKSEMAKTIE F RECEPTIONISTE WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 ll (Advertentie) Hier is ’t” heet het Peuleyenhuis van de familie P. Voshol. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Doelstelling WADDINXVEEN Voor de deur staat de oprichting van de „Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard”. Dezer dagen passeert no taris J. in ’t Hol de acte van deze kersverse stichting, waaronder de bestu ren van de Waddinxveense woningbouwverenigingen ’’Waddinxveen” (al gemeen), ’’Sint Joseph” (rooms-katholiek) en ”Ons Begin” (protestants- christelijk) enthousiast en verwachtingsvol hun schouders hebben gezet. Groeiende belangstelling ddNXVEENWie Peuleijen inrijdt, ziet aan zijn linkerhand op nummer twee het hier af geheelde naam- orc je. Zo n naam kan van alles betekenen en dus vroegen we de bewoners, de heer P. Voshol en zijn echtgenote, '■ut er met deze naam wordt bedoeld. ,,Dat weten we niet precies” was het verrassende antwoord. De vorige be- ",}'rr had het huis die naam gegeven en het echtpaar Voshol vond het, toen ze een jaar geleden het huis betrok- e/!’ een geschikte naam en zijn daarnaast van mening dat je een huis met een naam niet zo maar van een andere Uu-t:n moet voorzien. De heer Voshol heeft wel bij geruchte iets over de herkomst van de naam van zijn huis ge- maar vindt die geruchten te vaag om door te geven. In ieder geval onderschrijven ze wel wat er op hun 'eve/ staat, want ze voelen zich in dit huis en in Waddin xveen goed op hun plaats. (ADVERTENTIE) Eigen. H. J. Zeypveld Foto: WvW/Gijs Kooren Het werk van missionaris sen en eigenlandse krach ten, waarvoor goed vervoer onmisbaar is, kent vele fa cetten; ze vieren met hun christenen de eucharistie, De stichting, die in het leven is geroe pen om kennis, ervaring en werkkracht te bundelen voor het in Groenswaard 3 neerzetten van 74 (betaalbare) premie- koophuizen, wordt voorgezeten door de heer A. L. M. Boer (van „Sint Joseph”). Tot secretaris is benoemd de heer C. M. P. van Vuuren (van „Waddinxveen”) en tot penningmeester de heer G. Rijns- burger (van „Ons Begin”). Leden zijn de heren J. A. Notenboom (van „Sint Joseph”), P. Lips (van „Waddinxveen”) en- J. G. Valk (van „Ons Begin”). WADDINXVEEN De functie van de heer A. A. van Noort sr„ directeur van A. van Noort Zn BV Waddinxveen, is gewijzigd in commissaris. Dat blijkt uit een mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. staat en bereid zijn een eigen huis te kopen. FAMILIE HENDRIKS Koningin Wilhelminasingel 17 weer thuis komen. Wij hebben alleen de pech dat er aan de andere kant geen buren wonen maar een pad loopt naar achteren, ’s Zomers hebben wij er meer mensen over horen klagen maar vooral in de winter zitten wij alleen met dat probleem. Wij hebben zelf ook een klein hondje dat wel eens blaft dus dieren haters zijn wij niet, maar je zou het op zo’n manier wel kunnen worden. atie, de huurprijs van een nieuwbouw woning een onoverkomelijk probleem vormt, te kunnen helpen aan een wat goedkoper huurhuis. In eerste instantie zal ten aanzien van de eigen bezitswo- ningen dan ook prioriteit worden toege kend aan personen die een relatief goed kope huurwoning in de gemeente Wad dinxveen vrij maken voor een gezin uit de lagere inkomensgroep. Daarnaast zul len ook overige ingezetenen van de ge meente Waddinxveen in aanmerking kunnen komen voor deelneming aan dit project, dat - zoals reeds werd vermeld - in totaal 74 woningen zal kunnen be vatten. P. A. FONDSE M. FONDSE-VLASBLOM Van Mecklenburg Schwerinlaan 13 BLOEMTIEK e Buren van familie Haan. Wat mogen jullie van geluk spreken met zo’n buur man die thuis blijft voor zijn honden en die alleen maar blaffen als er gebeld wordt (zie Weekblad voor Waddinxveen van 21 augustus 1975). Dat ligt bij ons wel even anders. Wij hebben n.l. het zelfde probleem (al heet het dan mis schien geen „KENNEL”, laten wij het toch maar zo noemen). Onze buren heb ben ook drie honden die in huis en tuin vrij rondlopen. Maar die trekken rustig de deur achter zich dicht en vragen zich niet eens af of ze soms blaffen totdat ze De doelstelling van de „Stichting Bevor dering Eigen Woningbezit Groenswaard” valt in tweeën uiteen. Ten eerste beoogt de stichting een bepaalde categorie van de bevolking, die tot op heden een huur woning bewoont, doch de lasten van een eigen huis in de gemeente kan veroor loven, aan die eigen woning te helpen. Daarnaast is ze erop gericht om, dank zij de doorstroming die daardoor zal ontstaan, een aantal mensen voor wie vaak, gezien hun maatschappelijke situ- Het doet ons bovendien wat potsierlijk aan te menen dat een „eendenplaag” - die er „mogelijk” wel eens zou kunnen komen - met het voor de sport en het genoe gen neerhalen van een aan tal van deze dieren een halt zou zijn toe te roepen. Ons vertrouwen in de na tuur is in ieder geval gro ter dan kennelijk bij de heer Heling en zijn mak kers aanwezig is. De overledene is 45 jaar (van 1907 tot 1952) onderwijzer bij het openbaar on derwijs geweest. Bovendien leidde hij ge durende 18 jaar een cursus Frans. Van 1920 tot 1923 was de heer Van Gent hoofd van het gemeentelijk herhalings- onderwijs. Van 1922 tot 1952 gaf hij avondonder wijs aan volwassenen. Naast al deze werkzaamheden was de heer Van Gent gedurende 20 jaar medewerker van Pro Juventute. In die periode oefende hij over verschillende jongeren het voogdij schap uit. Veel goed werk deed de over ledene voor de stichting „Voor het kind”. Van 1934 af tot enkele jaren ge leden was hij organisator van de ver- koopactie van kinderpostzegels. Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 Met excuses aan hen, die ons vriendelijk adviseerden om niet in te gaan op de aantijgingen, gericht tegen de ’’buur man” van de kenneleigenaar aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan 15, me nen wij (zo beknopt mogelijk en voor éénmaal) hierop als volgt te moeten reageren: le. Wil ons dorp een ’’parel aan de Gouwe” zijn, moeten misstanden aan het licht gebracht en opgeheven worden, zo mogelijk ’’binnenskamers”, desnoods in het openbaar. Anders vervalt het tot een „gepleisterd graf, van buiten wel mooi, maar van binnen 2e. Gezien het huidige standpunt van B. en W. en de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw t.a.v. deze zaak, prijzen wij ons gelukkig nu blijkt, dat we het 7 jaar geleden niet bij het verkeerde eind gehad hebben, toen we ons gingen verzetten tegen de uit de hand lopende situatie rond deze kennel. 3e. Als wij trachten een normaal leven te leiden, waarbij de normale werkzaam heden behoren, zoals stofdoeken uit kloppen, dekens uitslaan, tuin onder houden, snoeien, enz. enz., waarop de honden van nr. 15 (maar dan ook alleen dié!) blaffend reageren, en wat door de hondeneigenaar als pesterijen gekwalifi ceerd wordt, bewijst ons inziens vol doende, dat deze kennel niet thuishoort in een woongebied. 4e. Verbazing wekt de verklaring van de kenneleigenaar, dat, ondanks deze „pes terijen, koude oorlog, stapelgek worden, verstoring van de gezinsrust” hij er de voorkeur aan geeft hier te blijven wo nen. 5e. Klachten geuit ’’onder aanvoering” van ondergetekenden is alleen dan juist als hiermee bedoeld wordt, dat we kop loper zijn. 6e. De heer Van der Leest beoordeelt de situatie aan de hand van één of meer incidentele waarnemingen. Vanuit de Schuberthof is een onafgebroken con trole moeilijk uitvoerbaar. 7e. Door onpartijdige personen daaren tegen is talloze malen geconstateerd, dat de honden niet tot stilte gemaand kon den worden, omdat ze (vaak urenlang) alleen en aan hun lot overgelaten waren (over dierenvriend-zijn gesproken). En wat dit laatste betreft: Ooit een dieren vriend ontmoet, die voor een weekend trip z’n hond in de koffer van z’n auto stopt?! oogst. Vooral op gerst zijn ze dol. Kijk, met jagen ver enig je het aangename met het nuttigeDe mensen roepen maar al te vaak dat we moordenaars zijn. En vuilakken. U kunt hier nu met uw eigen ogen zien dat dat niet zo is al dus jachtnotabel L. Heling, die met een vergunning in de ene hand en het jacht geweer in de andere alle mogelijke bezwaren die mensen tegen het jagen kunnen aanvoeren weg wimpelt. Met griezelig een voudige argumenten en op merkelijke vergelijkingen. kranten, en radiouitzen- In het stichtingsbestuur zijn nog drie plaatsen niet bezet. Besloten is namelijk het college van Burgemeester en Wet houders de mogelijkheid te bieden uit de bestuurlijke of de ambtelijke sector een bestuurslid in de stichting op te nemen, terwijl het voorts de bedoeling is zo spoedig mogelijk de kopers van de pre mie-koophuizen bij dit project te be trekken door twee van hen deel te laten uitmaken van het stichtingsbestuur, „waardoor een (weliswaar) beperkte in spraak gerealiseerd wordt”. Als algemeen adviseur zal de Nationale Woningraad) (een overkoepelend orgaan van woning bouwverenigingen in ons land) de voor bereidingsprocedure en de realisering van het bouwplan begeleiden. De stich ting werkt zondej,winstoogmerk. In het Weekblad voor Waddinxveen wordt al een poos geschreven over de voortgezette woningbouw in Groens waard 3 en het plan van de woning bouwverenigingen om daar in de loop van twee jaar welgeteld 74 premie- koopwoningen neer te zetten, die onder bepaalde voorwaarden in eigen dom zullen kunnen komen van ingeze tenen van - of economisch gebondenen aan - de gemeente W’veen. Dat de be langstelling voor het eigen woningbezit nog altijd sterk groeiende is is al geble ken op een dit voorjaar gehouden voor lichtingsavond. Zeer binnenkort zullen zij die belangstelling hebben getoond voor dit project per brief worden uit genodigd tot bijwoning van een tweede voorlichtingsavond. Op die avond zal nadere voorlichting worden verstrekt over de te volgen procedure, de organi satie, het plan en de te bouwen woning typen, terwijl ook de begrote kostprijzen en de daaruit voortvloeiende lasten voor rekening van de koper globaal zullen worden bekendgemaakt. Bijwoning van deze avond leidt voor niemand tot enig- lei verplichting. Voor wat betreft het plan en het woning type zal worden uitgegaan van het meest moderne type huurwoning. Alhoewel hiertegen wellicht bezwaren zouden zijn aan te voeren is dit voornemen volgens het stichtingsbestuur toch logisch en con sequent: Alleen op deze wijze komen dan eigen bezitswoningen tot stand, waarbij prijsvoordelen in optimale zin kunnen worden benut. Dat betekent dus dat er een goed gebruik gemaakt zal worden van de vorige maand ingegane nieuwe garantie- en premieregelingen. Volgens de huidige berekeningen krijgen eigenaren-bewoners van de in Groens waard 3 te bouwen premie-koophuizen 27.500,aan premie terug (uitge smeerd over tien jaar weliswaar en er zal belasting over betaald moeten worden), indien de stichtingskosten per woning beneden de 90.000,blijven. De stich ting wil een kwalitatief verantwoorde, goede en moderne woning onder het be reik brengen van het gemiddelde gezin uit de huidge groep van huurders die in WADDINXVEEN Zaterdagmiddag is op de oude begraafplaats aan de Kerk weg de vorige week woensdag vrij plot seling in een Gouds ziekenhuis overle den heer B. van Gent ter aarde besteld. De heer Van Gent, vader van wethou der A. H. van Gent, is 88 jaar geworden. De aan de Brugweg wonende Waddinx- vener was drager van de gouden ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en een geziene figuur in de plaatselijke onderwijswereld. ”D’r zitten ook wel eens eenden op het water, hè. Daar schieten we niet op. Dat zou onsportief zijn. We schieten alleen op vlie gende eenden. Ook als ze te hoog Vliegen schieten we niet. Dan loop je teveel risico dat je ze alleen aan schiet. Dan moet zo’n dier nodeloos lijdenDe sport, de spanning is voor ons het belangrijkste, hè. Zielig voor de dieren is het niet. Waarom? Ik be doel, er zijn zoveel zielige dingen in deze maatschap pij. Jagen is precies het zelfde als een vis aan een haakie op het droge halen. Er komen nou eenmaal veel te veel eenden. De concentraties worden te groot waardoor die beesten schadelijk zijn voor dé Missionarissen en land eigen krachten hopen, dat wij hier in het westen hen helpen om die afstanden te overbruggen, om hen ver der op weg te helpen. Door hen te helpen, overbruggen ook wij afstanden. Voor ons gevoel misschien ver van huis, maar in werke lijkheid ook dicht bij ons, en ook in onszelf. Wij we ten onderhand, dat de we reld klein wordt, dat wij in die ene wereld op elkaar zijn aangewezen, en dat wij moeten delen. Daarom: Overbrug die afstand; help ze wat verder! 8e. De heer Van der Leest zou éénmaal één manier van hondegetreiter door ”de buurman naast” hebben geconstateerd, maar schrijft, dat deze de honden pro beert op te hitsen op ’’alle mogelijke manieren”. 9e. De heer Van der Leest was alleen in de kamer en kon (dus op meters afstand) door een rietmat heenkijken en (telepa- tisch?) de ’’buurman naast” herkennen? ’t Was dus niet de buurvrouw, of de buurjongen, of En wie kan de juist heid van zijn waarneming bevestigen? Is hij niet naar buiten gerend om die slechte buurman eens flink de les te le zen? Of werd-ie juist op dat moment met een schok wakker! LASTER, waar de heer! Geen van de buren zal, naar mijn stellige overtuiging, zijn toevlucht nemen tot dergelijke praktijken. 10e. Inderdaad wordt van de andere hon den in onze laan door ons geen overlast ondervonden. Wat voldoende bewijst, dat we niet extra lastig zijn en op elk slakje zout leggen. 11e. Wie zegt, dat wij geen dierenvrien den zijn? Of moet men daarvoor uit sluitend een (stel) Duitse herder(s) heb ben! Uw smadelijke verdachtmakingen mijnheer Van der Leest dienen herroe pen te worden, als u tenminste prijs stelt op een goede naam. 12e. De heer Heemskerk, die hier nog maar vrij kort woont, moet eerst eens kennis nemen van de feiten, zoals die werkelijk zijn. Vóórdat hij hier kwam wonen, waren de rollen, (die hij „pesterij die elke vorm van fatsoen overtreedt” noemt) namelijk net omgekeerd! Waar mee hij dus zijn vriend en toeverlaat geen goede dienst bewijst. Bovendien heeft dit niets te maken met kennelaan- gelegenheden en beschuldigt hij hem dus ook nog van repressaillemaatregelen, als hij schrijft, dat door het beëindigen van die zogenaamde pesterij de honden geen probleem meer zullen vormen. Maar waarom nog enige aandacht ge vraagd voor iemand, die zich laat ge bruiken, om, in samenwerking, een auto klem te zetten! 13e. Wij maken bezwaar tegen het op schrift van de ingezonden stukjes (’Hondse manieren in Oranjewijk”). De inhoud er van vinden we namelijk in hoge mate discriminerend voor onze trouwe Viervoeters! dopen, assisteren bij huwe lijken, horen biecht, geven catechese, begeleiden doop leerlingen, vormen kleine basisgemeenschappen, ge ven retraites, leiden tijd schriften en zorgen voor dingen. Maar ze bouwen ook huisjes, staan op het veld te werken, slaan wa terputten, helpen mee met de aanleg van wegen en dijken, brengen landbouw- produkten voor hun men sen naar de markten, rich ten coöperaties en spaar kassen op. Ze bouwen zie kenhuisjes en poliklinie ken, vervoeren de zieken, verplegen melaatsen, zor gen voor de vergeten groe pen van invaliden, blinden, doven, ouden van dagen en begraven de doden. Ze zijn ook present daar, waar aan de toekomst ge werkt moet worden: in de pastorale centra van de bisdommen, op vormings- scholen, op catechisten centra, in de leiding van de bisdommen, in de vor mingshuizen voor eigen landse zusters, priesters en broeders, op de universitei- WADDINXVEEN/GOUDA Bij de Goudsebrug staan in de middenberm van de rijksweg Utrecht-Den Haag/Rotterdam twee electronische ’’kasten”, waar mee wordt getracht het Neder landse verkeer volauatomatisch in toom te houden. Het gaat om een kostbaar radar-fotoapparaat van de rijkspolitie, dat rouleert over in totaal vijf van die „kasten”, die langs onze autosnelwegen zijn geplaatst. Zo staat er nog een bij Lexmond (rijksweg Gorinchem- Vianen-Utrecht), een bij de Zalt- boinmelse Waalbrug (rijksweg Utrecht-’s-Hertogenbosch) en een nabij Alblasserdam (rijksweg Gorinchem-Rotterdam). In het middenvak van de „kast” zit de radarapparatuur. In het bovenste gedeelte de volautomatische foto camera, met een grote fihn- voorraad en onderin zit de ver lichting: een flitslamp. Deze lamp zorgt bij donker weer of bij nacht voor haarscherpe foto’s van snel- he idsovertreders. De Gouwenaar L. Heling, directeur van het veiling complex aan de Waddinx veense Bredeweg, is in zijn vrije tijd secretaris van de afdeling Gouda van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNJ). Vandaar dat men hem met anderen al jagend in deze streek kan tegenkomen. Onlangs ging hij weer een aantal uren op Waddinx- veens grondgebied op een- denjacht. Boeren zouden het op deze gevleugelde vrienden niet hebben voor zien, omdat ze onverbid delijk kunnen toeslaan op hun (gerst)akkers. Verslag gever Jos van der Meer en fotograaf Willem Spoelt- man van de Sijthoffpers gingen die ene keer mee om het doen en laten van de heer Heling en andere jagers verre van kritisch van nabij mee te maken en iets wijs te worden van de „jachtfilosofie” van de vei- lingdirecteur, die met een camouflage-legerpet tot aan de nek op het kortgeknipte hoofd en gekleed in groene I ten, in de kerkelijke ont- wikkelingsprojekten, in bisschoppenconferenties. Enorme afstanden zijn met dit dagelijks werk van mis sionarissen en eigenlandse krachten gemoeid. Afstan den in leterlijke zin, waar zij vervoermiddelen voor nodig hebben. Ook afstan den in wijdere zin, om an dere afstanden, in- denken en doen, te overbruggen, zodat er samenwerking mo gelijk wordt, en er commu nicatie tot stand komt. trui, broek en laarzen ten strijde pleegt te trekken. Jagen op eenden is volgens hem sportief en humaan. Wat hij dan ook in de krant heeft laten zetten ter rechtvaardiging van zijn hobby is dit: In deze weken vindt de bliksemachtie van de 40- jarige MIVA (Missie Ver keersmiddelen Aktie) plaats met als climax het komende weekeinde, waar in ook in Waddinxveen tij dens de eucharistievierin gen van de St. Victorparo- chie voor het MIVA ge collecteerd zal worden. Het doel van deze actie is; in één slag aan 424 missiona rissen en landeigen krach ten, werkzaam in de ont wikkelingslanden, de ver voermiddelen te geven waar zij dringend om heb ben gevraagd. In 1975 zijn al meer dan 850 aanvragen om hulp op vervoersgebied bij de MIVA binnengeko men. Met de opbrengst van de komende MIVA-collecte en giroactie hoopt men aan 424 van deze aanvragen te kunnen voldoen. Daar is een bedrag voor nodig van f 3.500.000,-.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5