Schoolbegeleidingsdienst geeft haar visitekaartje af Missionarissen vertellen werk over Meubelindustrie, kom met goed saneringsplan stukje grond onbebouwd van Souburgh niet: Laat Vergroot het isolement hun moeilijk ■7 midden hólland *en - rijnstreek Donderdagavond 11 september in Ontmoetingskerk Suggestie minister drs. J. Boersma Begeleidingscommissies van de Progressieven: Hervormden week lang zonder hun leiders 35 Bestemmingsplannen ‘JIJ mi Informatiebijeenkomst in gemeentehuis V ertrouwensrelatie Toelichting Bezwaren Minder arbeidsplaatsen Meer dan 25 jaar WADDINXVEEN Drie in Waddinxveen met verlof zijnde missio narissen, zuster Emmanuela Jansen, pater J. Evers en pater J. Lindeman, zullen volgende week donderdagavond in de hal van de Ontmoetings kerk aan de Groensvoorde vertellen over hun moeilijk missiewerk in Indonesië, Centraal-Afrika en Brazilië, daarover dia’s laten zien en vra gen beantwoorden. Begonnen wordt om acht uur. I A*' Zuster Emmanuela Jansen, pater J. plannen, waarvan er diverse in bewer- V-ino 1 z* n wnt xx/A-l wat nlCl mentenbond, woninginrichters, interi eurarchitecten en vormgevers. Ook be vat het een vergelijkend overzicht van de arbeidsvoorwaarden in 1950 en nu en, als losse bijlage, een futuristische tekening van Rudolf Das, die het wo nen in de 21ste eeuw in beeld brengt. De problemen, waarmee de bedrijfstak thans te kampen heeft, komen even eens aan de orde. Zo wordt melding gemaakt van een recente enquete onder Nederlandse meubelfabrikanten, waar uit o.a. blijkt, dat als gevolg van de teruglopende conjunctuur dit jaar bij fabrieken van houten meubelen een verlies van 1800 arbeidsplaatsen te ver wachten is. De hardste klappen krijgen de grootste bedrijven - die met meer dan 100 man personeel - te verduren. jaarden en de overige bevolking”, al dus de progressieve begeleidingscom missie, die met de commissie Ruimte lijke Ordening van de Progressieven hoopt dat het stukje grond aan de Juliana van Stolberglaan uitsluitend bestemd mag worden voor sociale doel einden. Zij doen dat op verzoek van het Paro chieel Missiecomité (PMC) van de Waddinxveense Sint Victorparochie. Dit comité, dat is belast met de inning van de „gezinsbijdragen” voor de mis sie (jaarlijks 2.500,- van 300 hieraan deelnemende gezinnen), bestaat deze maand 12J jaar. „Om dit feit op be scheiden wijze te herdenken hebben wij drie in ons dorp met verlof zijnde mis sionarissen gevraagd volgende week donderdagavond over hun werk te ver tellen”, zegt ons de heer J. Th. Aalbers, voorzitter en secretaris van het Paro chieel Missiecomité. een rapport waarop in het gemeente huis nog altijd schijnt te worden gestu deerd. In ieder geval zijn dit geen op wekkende geluiden aan de vooravond van de van maandag 8 tot en met za terdag 13 september in de Utrechtse Jaarbeurshallen te houden Internatio nale Meubel'beus, waarook Waddinx veense bedrijven acte de presence ge ven. In 1974 leed nog één op elke vier ver lies, dit jaar wordt de verhouding één op drie. Winstgevend waren er in 1974 bijna twee op drie, nu zal het er niet meer dan één op de drie zijn. Ook hier zijn het vooral de grotere bedrijven, die met de meeste moeilijkheden te kampen hebben. De liquiditeitspositie beoordeelt de bedrijfstak gelijkelijk verdeeld als voldoende, matig en on voldoende (zelfs rampzalig). Gegevens, die inderdaad aanleiding geven tot de vraag, die de CBM stelt: zal er in 1985 nog een Nederlandse meubelindustrie zijn, die enige betekenis heeft voor de nationale economie WADDINXVEEN Er zijn in Wad- dinxveen 35 bestemmingsplannen. Die Verder is te verwachten, dat steeds meer ondernemingen in de rode cijfers terecht zullen komen. WADDINXVEEN Het nu nog braakliggend en intussen veelbespro ken stukje grond van 500 vierkante meter aan de Juliana van Stolberglaan, dat ligt tegenover het benzinestation van Boonstoppel en behoort tot het Passage-centrumplan, moet open blij ven en een vloeiende overgang vormen tussen de tuin van Huize Souburgh en het in aanbouw zijnde winkelcentrum. Een ronde bank of nog beter een mu ziektent en wat bosschages zouden het geheel een sociaal karakter kunnen geven. Het verloop van de bodem kan worden opgevangen door terrasvor ming of brede trappen. De rode beu ken zullen in het geheel een goede plaats kunnen vinden. Deze bijeenkomst werd gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis, waar het woord werd gevoerd door de heer W. van Dongen, directeur van de kers verse schoolbegeleidingsdienst voor de ze streek, tot de oprichting waarvan de Waddinxveense gemeenteraad in mei 1974 in meerderheid mede besloot. De jaarlijkse gemeentelijke bijdrage werd toen in het raadsvoorstel geraamd op 45.000,- minimaal (dat is 2,25 per inwoner). De schoolbegeleidingsdienst moet gezien worden als een hulpdienst voor de school, schoolkinderen en de individuele leerling. Pater J. Lindeman van de Congregatie van de Paters van de 'Heilige Harten logeert bij zijn zus, die eveneens een huis aan Peuleyen bewoont. Deze mis sionaris vertrok in 1948 naar Brazilië en is er thans pastoor in een grote parochie met vier kerken, negen lagere scholen en vijf middelbare scholen. Bovendien is pater Lindeman overste en econoom van het klooster van zijn congregatie. De kerken van deze mis sionaris in het verre Brazilië zijn er nog vol. De progressieve begeleidingscommis sies voeren tegen het bebouwen van het stukje grond aan de Juliana van Stol berglaan vier 'bezwaren aan: Het stuk grond is zo klein, dat er nauwelijks ruimte overblijft voor de bedieningsweg, het parkeerterrein en de groenvoorziening van het Passage- winkelcentrum. Het stuk grond helt sterk, waardoor het of opgehoogd moet worden of de onderste laag van het gebouw (kantoor of flats) dat er zou kunnen worden neergezet geeft uitzicht op een wal. In beide gevallen zal een lelijke wand on vermijdelijk zijn. Twee rode beuken langs het singel tje zullen moeten sneuvelen. Het isolement van de bewoners van Huize Souburgh wordt nog groter. Geen bebouwing, dus ook geen flats, zeggen de progressieve begeleidings commissies die verwijzen naar het poli tieke programma „Doorzetten in 1974” Evers en pater J. Lindeman zijn allen reeds 25 jaar of langer in de missie werkzaam. Ze verblijven tijdens hun verlofperiode bij familieleden in Wad- dinxveen. Zuster Emmanuela Jansen van de Congregatie van de Heilige Ca rolus Borromeus, ook wel genoemd de Zusters van Onder de Bogen van Maas tricht, logeert bij haar moeder in het Anne Frank-centrum. Ze is sinds 1950 in Indonesië werkzaam en is thans hoofd van een middelbare school, waaraan 1500 leerlingen - verdeeld over dertig klassen - studeren. In het gebied waar zuster Jansen haar (missie) werk doet heerst tussen de diverse ras sen en godsdiensten veel strijd. Van de bevolking is 60 procent analfabeet. Pater J. Evers van de Congregatie van de Paters van de Heilige Geest logeert bij zijn ‘broer, die een huis aan Peu leyen bewoont. Kort na zijn priester wijding vertrok deze missionaris in 1948 naar Kameroen in Centraal Afri ka, een land dat even groot is als Frankrijk, maar slechts 6 miljoen in woners heeft. Kameroen werd in 1960 een onafhankelijke republiek en heeft een president uit hetzelfde jaar. Het bisdom van pater Evers is vier maal zo groot als Nederland. Zijn parochie, waarin hij slechts met een confrater van 34 jaar de zielszorg uitoefent, om vat 17.000 mensen: 12.000 Bantoes en 5.000 Pygmeeën. In totaal telt de paro chie van pater Evers 4.500 zielen in een gebied van maar liefst 2.500 kilo meter in het vierkant. De heer Van Dongen gaf als zijn me ning dat er door de schoolbegeleidings dienst een vertrouwensrelatie moet worden opgebouwd met de in Midden Holland en Rijnstreek staande scholen. Hij noemde die vertrouwensrelatie zelfs een voorwaarde voor het goed en doeltreffend functioneren van deze nieuwe dienst. Er is een werkplan in de maak om een inzicht te krijgen in de taken en behoeften van de indivi duele scholen en het totale onderwijs bestel in deze streek. Als gevolg van de beperkte financiële middelen - voor dit1 jaar heeft de schoolbegeleidings dienst een kwart miljoen gulden rijks- subsidie ontvangen - wordt in de op- bouwperiode eerst alle aandacht ge richt op het onderwijzend personeel om op die manier zo het onderwijssysteem te kunnen verbeteren dat het pedago- gisch-didactisch en organisatorisch al lemaal klopt. Dat wil overigens niet De begeleidingscommissies Welzijns zaken en Ruimtelijke Ordening van de fractie van de Progressieven (PvdA- D’66-PPR-PSP) in de Waddinxveense gemeenteraad vinden dat deze bestem ming moet worden gegeven aan dat stuje Passage-grond. In de vorige week dinsdagmiddag gehouden vergadering van de raadscommissie voor de ruim telijke ordening en de woningbouw liet mr. R. H. Holl (Progressieven) weten dat de fractie het standpunt van de be geleidingscommissies heeft overgeno men. In diezelfde vergadering zeiden de VVD en de SGP/Hervormde Kiesver eniging nadrukkelijk voor een kantoor pand op die plaats te kiezen, terwijl het CDA geen bezwaar heeft tegen flatbouw (28 twee- en driekamerwonin gen, zoals oorspronkelijk ook is voor zien). In Waddinxveen is de sterke meubel industrie één van de zwakste schakels in de structuur van de gemeente ge worden. Na de Tweede Wereldoorlog viel deze ontwikkeling waar te nemen 1950 774 arbeidsplaatsen, 1962 840 ar beidsplaatsen, 1969 612 arbeidsplaat sen, 1971 565 arbeidsplaatsen. Dat de toekomst voor de plaatselijke meubel en houtbewerkingsindustrie er beden kelijk uitziet concludeerde een jaar ge leden ook al de gemeentelijke Commis sie Werkgelegenheid Waddinxveen in WADDINXVEEN De schoolbegeleidingsdienst Midden Holland en Rijn streek, die binnenkort gaat werken in een goot aantal gemeenten van het groene hart van Holland, zowel voor het openbaar- als het bijzonder onderwijs, stond vorige week dinsdagmiddag centraal op een informatiemiddag voor het onder wijzend personeel van lagere- en kleuterscholen in Waddinxveen. Ruimtelijke Ordening van de Progressieven het stukje grond aan de Juliana van Stolberglaan inrichten: Open, een ronde bank of nog beter een muziektent en wat bosschages. En dat alles vooral om het isolement van de bewoners van Huize het Passage-winkelcentrum zoals het zal gaan worden bedieningsweg met van de Progressieven, waarin wordt ge zegd dat nieuwbouw zoveel mogelijk in eengezinswoningen zal moeten wor den uitgevoerd. Mr. R. H. Holl: „We hebben nu wel de laatste flats in Wad dinxveen neergezet”. Het progressieve raadslid gaf in de commissievergade ring van vorige week dinsdag te ken nen, dat het stukje grond aan de Juli ana van Stolberglaan niet „tot in leng te van jaren” groen behoeft te blijven, maar dat zich eens een nog betere be stemming kan aandienen dan de be- bouwingsvoorstellen van dit moment. zeggen, dat de hulpverlening aan in dividuele leerlingen niet gegeven zal worden. Zij het echter in beperkte mate. Directeur Van Dongen noemde zijn schoolbegeleidingsdienst meer een pre ventieve dienst, die vooral de nadruk zal leggen op haar adviserende en voorlichtende taak. In alle aan de re geling deelnemende gemeenten zal ge zorgd worden voor een vast contact punt van de dienst, waar onder andere spreekuur kan worden gehouden. De schoolbegeleidingsdienst, die zich nu vooral gaat werpen op de aansluiting kleuter-lager onderwijs en op de over gang aanvankelijk lezen naar voortge zet lezen, is ook een vraagbaak voor gemeentebesturen. De dienst start in de eerste fase met acht onderwijskundige medewerkers. Bij de selectie wordt scherp gelet op ervaring en kwaliteit. Voorts wordt rekening gehouden met de godsdienstige of levensbeschouwe lijke achtergrond van de medewerkers. Elke medewerker krijgt een aantal scholen in het werkgebied en werkt daar als schoolcontactfunctionaris. De beurs telt 509 deelnemers, waar onder 292 Nederlandse, die in totaal 49.250 m2 netto expositie-oppervlakte zullen innemen. Deze 509 deelnemers zullen produkten tonen van in totaal 760 bedrijven. Naast de Nederlandse exposanten zullen 217 buitenlandse fir ma’s op dé beurs aanwezig zijn, afkom stig uit 12 landen. Behalve de direkte buitenlandse firma’s zullen 117 buiten landse meubelfabrikanten indirekt deelnemen, zodat het totaal aantal op de beurs vertegenwoordigde buiten landse meubelfabrikanten 334 be draagt. Er zijn dit jaar 5 grote kollek- tieve landeninzendingen afkomstig uit België, Denemarken, Groot-Brittannië, Noorwegen en Zweden. Zo willen de begeleidingscommissies Welzijnszaken en Dit staat te lezen in een éénmalige uit gave, getiteld 1950-1975-2000, ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de vakraad voor de meubelindustie en meubileringsbedrijven, kortweg Vak raad Meubel - een overlegorgaan van georganiseerde werknemers en werk gevers in fabrieken, detailhandel en ambachtelijke bedrijven, ’t Blad houdt zich bezig met de ontwikkeling van de bedrijfstak op sociaal-economisch en vakgebied in de komende 25 jaar aan de hand van interviews met ver tegenwoordigers van werkgevers, werk nemers, radicale politicus, de Consu- Souburgh niet groter te maken. Op de tekening boven de ’’achterzijde” van parkeerplaatsen WADDINXVEEN Meubelindustrie, klop met een goed saneringsplan aan bij minister drs. R. J. M. Lubbers van economische Zaken. Die suggestie komt van minister drs. J. Boersma van Sociale Zaken. Deze bewindsman is dan graag be reid met zijn college na te gaan wat er gedaan kan worden om deze ook voor Waddinxveen belangrijke bedrijfstak weer gezond te maken. „Maar men moet niet wachten tot het vijf voor twaalf is, zoals te dikwijls is gebeurd, want dan is het gevaar levensgroot, dat ook de overheid weinig meer kan doen”, waarschuwt drs. Boersma. In een toelichting op him plan zegt de begeleidingscommissie Welzijnszaken dat het bedrag dat dit stukje grond vol gens wethouder P.F.J. van Schie (CDA) moet opbrengen - 270.000,- - niet reëel berekend is. „Het is onjuist om het tekort van 140.000,- op de flat bouw te verhalen op dit overgebleven stukje. Het tekort moet over het gehele project verdeeld worden. In concrete kost 'het de gemeenschap 27.000,- per jaar, wanneer het stuk niet wordt ver kocht, doCh een meer sociale bestem ming krijgt. Met name ons bezwaar dat het isolement van de bewoners van Huize Souburgh nog groter wordt vin den wij doorslaggevend. Het is in 1975 niet meer gebruikelijk bejaarden buiten de leefgemeenschap van hun woon plaats te houden”. Volgens deze commissie is het door de „ongelukkige situering van het bejaar dencentrum Huize Souburgh (woon kamers aan de achterzijde en dood lopende straatjes)” voor de bejaarden niet meer mogelijk deel te hebben aan het gebeuren rondom hen heen. „Deze fout is niet meer te 'herstellen. Laten wij er voor waken er niet nogmaals een barrière bij te zetten. Wij stellen ons voor dat de open verbinding tus sen tuin en winkelcentrum juist zal kunnen bijdragen aan de verruiming van het sociale contact tussen de be- king zijn, regelen wat wel en wat niet in een bepaald gebied binnen onze ge meentegrenzen mag en kan. Op het gemeentehuis is voor de Waddinxveen se gemeenteraadsleden een overzicht opgesteld hoe de vlag er nu eigenlijk voor al die bestemmingsplannen bij hangt. WADDINXVEEN De Centrale Hervormde Gemeente van Wad dinxveen zit volgende week de heie week lang zonder geestelijke lei ders. Het blijkt dat zowel ds. W. Verboom als ds. J. van den Heuvel voor de week van zaterdag 6 tot zaterdag 13 september onmogelijk te verzetten vakantieafspaken maak ten op een moment dat ze nog niet konden weten dat de dan als waar nemer optredende ds. D. van Vliet naar Papendrecht zou zijn vertrok ken. Beide predikanten, die hun gemeenteleden begrip vragen voor deze „wat ongelukkige samenloop van omstandigheden, die ons echt niet lekker zit”, hebben nu ds. M. Bakker uit Nieuwerkerk aan den Ussel bereid gevonden in de ge meente hulp te bieden waar dit no- dit mocht zijn. En verder kunnen natuurlijk de kerkeraadsleden van de drie wijkkerkeraden inspringen. Komende zondag zullen in de her vormde kerkgebouwen predikanten en kandidaten van buiten Waddinx veen in de eredienst voorgaan. In de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen, waar het ook wel is voorgekomen dat beide predikanten voor korte tijd tegelijk afwezig wa ren, is ds. D. J. Modderaar de man die deze hele maand op zijn post moet blijven. Ds. B. Koekkoek heeft namelijk van de kerkeraad tot en met dinsdag 30 september studieverlof gekregen. Er is een re geling getroffen om de voortgang van het pastorale werk te waar borgen. Met een aanhang van 80 procent van de bevolking is de Islam de grootste godsdienst. Zuster Jansen moet eind september 20.000 kilometer vliegen om haar post in Indonesië weer te bezetten. UllillUlllWflUlli ra c ra c c ra C ra C 0) *4 w c ra I- I L_.. t- L_”_

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 2