het Anne Frank-centrum m hefbrug de Rondom Hondse manieren Oranje wijk (5) HET HUIS MET DIE NAAM: QUINIO Kerkweg-reconstructie: 2 weken voor op schema Wiertsema Lezers schrijven „Zuidplas” verruilt Waddinxveen voor Nieuwerkerk aan den IJssel „Filiaal” blijft I IPS VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN CREATIEF SPEL IN MR. A. DE ROOSSCHOOL f HET DODEN VAN NIET-SOORTGENOTEN HEET SPORT” NIEUWE VERKEERSOMLEIDINGEN MSI F PRIVÉ-LESSEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Laatste fase Het nieuwe onderkomen in Nieuwerkerk aan den IJssel van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Zuid plas. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEENHet huis van de familie W. A. Piets aan de Nic. Beetslaan wordt getooid met de zeer latijnse naam "Quinio". Dat betekent ’’Metz'n vijven” en dat is dan ook recht-toe-recht-aan wat met de naam tot uit drukking moet worden gebracht. Het huis wordt namelijk bewoond door het echtpaar Piets met hun drie kinderen. Jaarverslag r voor alle studierichtingen L studiecentrum gouda ptrument bij het fauna- een (ADVERTENTIE) BLOEMTTEK Quinio heeft de familie W. APiets hun huis aan de Nic. Beetslaan genoemd. Foto: WvW/Gijs Koeren 3 Kerkweg, Waddinxveen. tel. 2079 .mriRHORn’ WADDINXVEEN De reconstructie van de Kerkweg heeft een zeer voorspoedig verloop. Als gevolg van de totale afsluiting van deze hoofdverkeersader van Wad dinxveen, de gunstige weersomstandigheden en een hoog werktempo van de aan nemer bestaat thans reeds een voorsprong van ruim twee weken op de aanvankelijke planning van het werk. De openbare mr. Roosschool aan de Win- Diverse hebben vorige week con tact met het Weekblad voor Waddinxveen gezocht om •eheer”. Als je Portgenoot om het spel aan te kleden? Maskers, allerlei soorten poppen, zelfgemaakte de leten en je zo op een crea tieve manier uiten. In een cursus kreatief spel helpen de docent en de begeleider Naar aanleiding van de brieven onder de kop ’’Hondse manieren in de Oranje- wijk” in het Weekblad voor Waddinx- veen, zou ik het volgende willen vermel den. Gemiddeld 2 maanden per jaar (vanaf 1968) ben ik oppas bij de fam. J. G. Haan aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan. Bij afwezigheid van de heer en mevrouw Haan, heb ik reeds vanaf het begin de twee Duitse herders moeten opsluiten om ze te beschermen MEVROUW K. KLEIJN- DEGENHARDT, Eikenlaan 35 De tijdsduur van het gehele werk zal - behoudens onvoorziene omstandigheden - nog meer worden bekort. De splitsing Kerkweg met Juliana van Stolberglaan en Kanaalstraat zal van een asfalt-weg- dek worden voorzien en niet worden herstraat zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag. Blijven de weersomstandigheden meewerken dan zullen reeds in de laatste week van september de verkeersomlei- Het verkeer in de richting van en naar Rotterdam en Den Haag, dat gewend is via de Juliana van Stolberglaan te rij den, kan in deze periode de wegomlei- ding vermijden door gebruik te maken van de route Prins Alexandertunnel- Chopinlaan-Esdoomlaan naar de Sniep- weg. Het verkeer van en naar de hef- brug blijft evenals thans nog aangewezen op de omleiding via Oranjelaan-Noord- kade-Willem de Zwijgerlaan of Staring- laan. In de laatste fase van het werk zal ook de verbinding Kanaalstraat-Juliana van Stolberglaan. voor het verkeer worden afgesloten. Volgens de thans bestaande werkplanning zal dit gebeuren in het tijdvak van 8 t/m 18 september. Wel zal op vrijdag 12 september en het daarop volgende weekeinde van 13 en 14 sep tember het verkeer over de dan aan wezige wegverharding kunnen rijden. Op de andere dagen in de periode van 8 t/m 18 september zal het verkeer worden omgeleid via de Prins Bernhardlaan- Stationsstraat naar de Kanaalstraat visa versa. dingen kunnen worden opgeheven; ruim een maand eerder dan was voorzien. WADDINXVEEN/NIEUWERKERK AAN DEN USSEL Morgenmiddag (vrijdag) om half vier opent burgemees ter C. A. van der Hooft van Waddinx- veen en zijn collega’s van Boskoop, Ca- pelle aan den Ussel, Moerkapelle, Nieu werkerk aan den IJssel en Zevenhuizen in Nieuwerkerk aan den IJssel gezamen lijk het nieuwe centraal bureau van de tot voor kort in het Waddinxveense Anne Frank-centrum gevestigde Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas. De nieuwe werkruimten zijn ondergebracht in de panden Kerklaan 2 en 4. Na de officiële ingebruikname is er van vijf tot negen uur en zaterdag van elf tot drie uur open huis, „om iedereen die dat wil duidelijk te kunnen laten zien welke dienstverlening kan worden aan geboden aan de bewoners van de regio”, vertelt stichtingsdirecteur J. van Duinen. Eigen. H. J. Zeypvekl Jansen en Van der Hoogen-van der Starre. De stichting is destijds opgericht met als doelstelling „de maatschappelijke dienstverlening, welke is gericht op het bevredigend sociaal functioneren van in dividu, gezin of groep in de samenle ving” en „bij deze hulpverlening zal zo veel mogelijk rekening .worden gehou den met de levensbeschouwelijke over tuigingen van gezinnen en personen, aan wie hulp wordt verleend”. In het stich tingsbestuur zitten de Waddinxveners J. Blonk (penningmeester), mevrouw M. Velthuis-Bebseler (lid dagelijks bestuur), mevrouw J. A. Dort Kroon-van der Stoel (lid algemeen bestuur), J. v.d. Berg (lid algemeen bestuur) en J. Roos (lid alge meen bestuur). Voorzitter is de heer J. Keus uit Boskoop. Moordenaars”, zo verklaar- e raadsmans mr. - J. R. foute pa A. de (070-244488). Vragen naar Daarom de vraag: Wat zou Ed van Doornmalen. Voor je zoal kunnen gebruiken, gerd is - zoals we vorige wat betreft de zes avonden ,veek op de voorpagina van het Weekblad voor Wad- voortaan van „beledigende, Na twee jaar voorbereiding is de Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening Zuidplas in januari vorig jaar van start gegaan. Alle bestaande kleine instellin gen op maatschappelijk terrein in Wad dinxveen (Centrale Hervormde Gemeen te, Immanuëlkerkgemeente, Gerefor meerde Kerk en de tien- in de regio werkzame instellingen voor rooms katholieken en niet-protestants-christelij- ken uit onze gemeente) en de eerder ge noemde zes omliggende gemeenten (in totaal ruim 76.000 inwoners) besloten toen samen te gaan werken om de dienst verlening door gezinsverzorging, bejaar denhulp en maatschappelijk werk nog beter te kunnen verrichten. Gestart werd toen in het Anne Frank-centrum, waar de administratie en de algehele leiding werd gehuisvest. De leidsters gezinsver zorging en bejaardenhulp, de gezinsver- zorgsters en maatschappelijk werkers bleven werken in hun eigen woonomge ving. Zo zal het altijd sinds het bestaan van de stichting ook in het Anne Frank- centrum ondergebrache „filiaal” blijven bestaan. tegen allerlei pesterijen van de heer Fondse. Het stuk van de heer Fondse in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week, waarin hij spreekt over „onze trouwe viervoeter” komt wel zeer komisch over. Blijkens het deze week verschenen jaar verslag over 1974 had de stichting Maat schappelijke Dienstverlening Zuidplas op 31 december van het vorig jaar in dienst: 39 gezinsverzorgsters en -helpsters (full time), 150 gezinsverzorgsters en -help sters (part-time), 3 maatschappelijk wer kers, 2 full-time en 1 part-time admini stratieve krachten, terwijl leiding en di rectie bestaan uit 8 personen. In februari 1975 besloot de stichting de panden Kerklaan 2 en 4 te Nieuwerkerk a.d. IJssel aan te kopen, waarin het cen traal bureau gehuisvest kon worden. Het werd eveneens mogelijk het plaatselijk bureau gezinsverzorging en maatschap pelijk werk van Nieuwerkerk a.d. IJssel rater” noemt ook de rech- enstudent Norman van Swelm (28) in een In ons dorp werken de maatschappelijk werkers Van Hofwegen en Van der Mee, terwijl als leidsters gezinsverzorging/ bejaardenhulp optreden de dames De Ridder-Bakker, Verhaar - van Doorn, soorten te beschermen, maar om de jager te be- Honing SMAAKT lekkerder als u het sap van een halve citroen door de in- °ud van het potje roert. AARDAPPELEN ALTIJD met kokend water opzetten, anders gaan de belang- 'Ae vitamines verloren! f t <UNT ZONDER te huilen uien schoonmaken, indien u tijdens het schillen fn Lurk in de mond neemt Luid zingen wil ook wel helpen. L MENSEN HEBBEN last van hun rug. Het is verstandig er niet in te F11’ n, maar ook zelf zoeken naar de oorzaak. Een goed bed is heel belangrijk, Lr 'ok: goede schoenen en ’’beter bewegen”. Probeer desnoods of balletlessen F gymnastiek verlichting kan brengen, wel onder deskundige leiding natuurlijk. HAT KRANTENPAPIER is een ideaal middel om uw ramen glimmend schoon f Wjgen. hier een goede werkruimte te bieden. In mei 1975 begon de Firma D. de Groot uit Nieuwerkerk a.d. IJssel met de ver bouwing naar een ontwerp van de heer H. van Vliet, architect te Nieuwerkerk a.d. Ussel. Onderaannemers waren de firma Van Wijngaarden te Nieuwerkerk a.d. IJssel en het schildersbedrijf van de Wiel uit Rotterdam. Het gebouw omvat: werkruimte maatschappelijk werk Nieu werkerk a.d. IJssel, werkruimte leidster gezinsverzorging Nieuwerkerk a.d. IJs sel, werkruimte financiële administratie, werkruimte receptie en typer-afdeling, keuken en beperkte eigen drukkerij, werkruimte receptie en type-afdeling, pelijk werk, werkruimte staffunctionaris gezinsverzorging, grote vergaderruimte en werkruimte direkteur. populatie alleen maar sterk kon toenemen dank- ik het gehele natuurbeheer zij het afschieten van hun onder één wet willen zien. maar je fantasie tot en met aan het werk zetten (akti- geschoold willen worden in heid. „Creatief spel i§ bij veren). In een KREZ-cur- het gebruik van hun crea- uitstek geschikt om in be lieve vaardigheden. Dat weging te komen”, zo staat kan door het volgen van de het in de cursusfolder, cursus KREatief 1 (KREZ ’75), die ook in on ze gemeente te volgen is door het werk van de ge zamenlijke voor jeugd- en jongeren in beweging is het jouw enthousiasme kan gebeld worden gezet, dat je het ook zonder waarmee je anderen over het jeugdwerkcentrum hulpmiddelen afkan. Maar hun twijfels heen kunt hel is moeilijk, pen.” sus kun je leren deze din gen in een groep te gebrui ken. Je kunt ook allerlei Zijn „Misschien schrikt je dit bewegingstechnieken aan- toch wel een beetje af, wanneer je zo zonder meer wat zou moeten uitbeelden. organisaties Zou je dan helemaal geen materialen mogen gebrui- je om een motor voor je werk, welk werk wordt uit- ken? Natuurlijk, want ook eigen groep te worden. De gevoerd onder auspiciën met behulp van allerlei ene keer zul je je twijfels van de Provinciale Jeugd- spullen kun je kreatief spel en onzekerheden in de cur- raad Zuid-Holland. Voor doen. Misschien wordt je sus brengen, de andere keer opgave en nadere inlichtin- dan wel zo gen iaat Janzeuven in Den Haag alle begin Waddinxveners dus - doodt is het moord ander. Het enige dat en daar staat 20 jaar op. Als je met voorbedachte rade een niet-soortgenoot verhuizen, dat er te vertellen dat ze voor de doodt, dan heet het jagen jachtfilosofie van de Gou- en is het „sport”. Het eni- wenaar L. Heling, direc- ge wat je nodig hebt is een eur van het veilingcomplex jachtacte en een goedgevul- aan de Waddinxveense de portemonnee. Nou ik Bredeweg, weinig waarde- ben zo vrij dat onderscheid ring konden opbrengen. Heling, secretaris van de afdeling Gouda van de koninklijke Nederlandse lagersvereniging (KNJ), was met een tweetal men sen van de Sijthoff-pers op leendenjacht gegaan en dat lis in de krant gekomen, losknallende natuurbe- man met geweren op zoek I Wij hebben u dat vorige schermers. „Ach, faunabe- naar slachtoffers? Wist je jweek donderdag in deze heer. Daar verschuilen ze trouwens dat fazanten spe- Irubriek verteld. Inmiddels zich altijd achter. Afschie- ciaal gefokt en losgelaten lis ook in de bewuste Goud- Ische Courant een [den brief geplaatst van een Iboze (misnoegen uitspreekt dat er hebt om af te schieten fensief betekent: diersoor- |..met de feestneus op wordt Trouwens, een knappe jon- ten die op uitsterven staan [gejaagd, gevist, geschoten”, gen die kan zien of een beschermen. In jagerster- |De briefschrijver noemt ja- vogel in volle vlucht ziek men: op de verboden lijst Igen ’moord’ en is van me- is of niet. Nee, hoor, ik hou zetten. Ik voor mij ben van Ining dat „wie uit puur be- het op doden uit wellust, mening dat je diersoorten fceerteleven en genoegen „/Afschieten van overschot ook offensief kunt be lieven opheft den Heer nog en daarmee het in stand schermen, dus de kans dat Bang niet prijst”. houden van het natuurlijk ze kunnen uitsterven zo Moord van het zuiverste evenwicht” is ook zo’n klein mogelijk maken. Het term. Maar in hoeverre is afschaffen van de plezier de hertenstand nog een na- jacht zou zonder meer een ander tuurverschijnsel? Prachtig positieve bijdrage aan die iranlenartikel de vrijetijds- dat jagers die dieren ’s win- offensieve besteding van zo’n 35.000 ters bijvoederen, maar dat zijn. Tenslotte Nederlandse jagers. Een doen ze ook alleen maar ppmerking waarmee hij de om het aldus ontstane Koninklijke agersvereniging zó tegen pet feze de bescherming staat het vast dat de meeste dier soorten door de jacht zijn Nederlandse overschot ’s zomers weer te uitgestorven. Kijk, ik als kunnen afschieten. Is dat natuurbeschermer hoef niet zere been trapte, dat „natuurbeheersing”? Nog aan te tonen dat de jacht amateur-natuur- een voorbeeld: het konijn schadelijk is. Dat is de za- Forser voor de recter sleep- wordt als schadelijk gezien ken omdraaien. Laat de pen vorige week in een en daardoor is de jacht er Jagersvereniging maaraan- fort geding eiste, dat Nor- op vrij. Maar je moet niet tonen dat jagen niet scha- Pan zich voortaan van vergeten dat de konijnen- delijk is. Dat is heel wat prge’ijke „beledigende, populatie alleen maar zo moeilijken. Het liefst zou Pnnodig grievende en deni- prende uitlatingen” zou [othouden. „Wij zijn geen natuurlijke vijanden zoals de hermelijn, de bunzing Zoals ik het nu zie, worden en de vos. Oh ja, op de wetten als vogelwet en voor de president laatste wordt ook verbeten jachtwet kennelijk niet ge- de Haagse rechtbank jacht gemaakt. Ons doel maakt om bedreigde dier- taens de jagersvereni- heet verspreiden. Schade- ®g- „Integendeel, wij zijn lijk dus. Maar uit onder- r'st natuurbeschermers, zoekingen is gebleken dat schermen geen verkeerde p jacht is een onmisbaar ook de vos zijn eigen ter- dieren af te schieten. An- durende lessen in de Mr. A. de Roosschool, die tel- ünxveen konden berichten kens om acht uur beginnen cors, geïmproviseerde cos- op donderdag 9, 16 en 30 en maar 25,- per persoon tuums, eigen muziekinstru- oktober en 6, 13 en 20 no- in totaal kosten, staat het mentjes en meer van die vember het trefpunt voor creatief spel centraal. In zaken, die weinig kosten, vrijwilligers in het jeugd- andere cursussen gaat het En jongerenwerk die bij- om creatieve handvaardig- ftist i f6 jacht is een onmisbaar ook de vos zijn eigen ter ritorium heeft en dat het ders zou de jager binnen jachtterrein van een ge- enkele jaren alleen nog op met opzet een dode vos onmiddellijk weer kleiduiven kunnen schie- medemens wordt ingenomen door een ten.” ten van zieke dieren en zo. worden om afgeschoten te ingezon- Nou, zieke dieren zullen er worden? Kijk, je kunt uit- heus wel zijn. Maar of je gaan van defensief en of- Gouwenaar, die zijn daar 35000 man voor nodig fensief milieubeheer. De- hebt om af te schieten ze met het afschieten dus be reiken is dat veel vossen vossen van ver weg naar ons land trekken en dat de kans op hondsdolheid niet afneemt maar toeneemt. Kijk, je moet niet denken dat ik een anti-doodfanaat ben of niet te maken”, aldus Nor- zo iets. Ik begrijp best dat man van Swelm, fanatiek een hert met een gebroken medewerker aan het vogel- poot afgemaakt moet wor- ringstation Ockenrode in den. Als zoiets rationeel ge- een gesprek met Het Vrije beurt heb ik er niets op te- Volk. gen. Ik wind me alleen op over de plezierjacht. Kan En over de lustig er op je je het voorstellen: 35.000 losknallende natuurbe- dat vorige schermers. „Ach, faunabe heer. Daar verschuilen ze

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 5