COMMISSARIS MR. M. VROLIJK: Zonder de kranten komt van openbaarheid niets terecht LEERZAME AVONDEN EN CURSUSSEN Harriet Freezer opent het seizoen Plattelandsvrouwen De avonturen van Kareltje de Spin Goudse Kamer: Stel investerings- beperkingen uit I I I I I GEREFORMEERDEN MET FOLDERS OP PAD VOOR CLUBS Plannetjes zijn klaar om woonplezier Zeeheldenbuurt meer vorm te geven zijn om dc auto te verbannen tot de rand van de wijk. Maar je kunt hem wel beperkingen opleggen, en de vrij gekomen ruimte reserveren voor het leven in de buurt. Wij stellen de plan nen op en de bewoners beslissen. Ei genlijk is het nog andersom. De men sen doen hun suggesties, spuien hun wensen. Wij gooien daaf een schepje bovenop van onze kennis en het ge zamenlijk prodükt wordt aangeboden aan de overheden. In een plan zoals het nu ter tafel ligt, kunnen de mensen zelf bepalen wat zij willen: groen voor de deur of hun eigen auto. Zowel het een als het ander valt gemakkelijk in te passen. Maar wij blijven erbij, dat een woonstraat een gebiedje moet zijn waar een kind speelt en waar groen groeit en waar je toevallig dan ook nog een auto kunt laten rijden”, aldus Han neke Roorda van Groep A5 (de naam is ontleend aan de examenklas A4, vandaar dat A5 staat voor de daarop volgende „praktijkklas”). Vijf tuin architecten die voorlopig nog een doos gebak laten aanrukken, zodra er een nieuwe opdracht op de tekentafel dwarrelt en ze opnieuw in staat wor den gesteld ergens in de omgeving en verder het landschap dichter bij huis te halen. „Het groen is er tenslotte om er aan te ruiken en niet alleen om er naar te kijken”. -JShsmsksl. MARJOLEIN BIJNA 12 i Deze week presentatie, volgende week informatie-avond NIEUWE SPAARVORMEN BIJ DE RABOBANK DUITSE HERDER "UITMUNTENDE 11 Cursussen Kareltje de Spin loopt het kasteel binnen, maar dan ziet hij dat iedereen slaapt. Hoewel ik pen wegeloppen Karei je. b WADDINXVEEN Deze hele week - dus vanavond (donderdag) en morgenavond (vrijdag) voor het laatst kunnen de bewoners van de Zeeheldenbuurt in het gebouwtje van de speeltuinvereniging De Over kant aan de Kromme Esse een indruk krijgen van de gemeentelijke plannen om de straten in hun pas gerenoveerde buurt en dan vooral de Piet Heinstraat gezelliger en veiliger te maken door de woonfunc tie te benadrukken. Dinsdagavond 16 september wordt in hetzelfde ge bouwtje een informatie-avond over deze zaak verzorgd. Ik ben weggelopen, Kareltje. Vijf tuinarchitecten A SwVlllIwIltllK, I X X WADDINXVEEN Over twee we ken (vanaf maandag 22 september) gaande evangelisatiejeugdclubs van de Gereformeerde Kerk van Waddinxveen weer van start. Verwacht wordt dat er dan weer heel wat Waddinxveense meisjes en jongens het clubgebouwtje aan de Jan Willem Frisoweg zullen gaan opzoeken. ruimte op. Nu willen wij van die auto graag een onderdeel maken van de totale woonomgeving. Het heeft geen enkele zin het bestaan van dat blik te verdoezelen, of sterker nog: te ontken nen. Het zou buitengewoon autoritair Vader raapt het briefje op en dit staat er op geschreven: Maar eigenlijk wilde hij schrijven: worden gelegd. Bovendien zou in een groot deel van het land, ook in Mid- den-Holland, een meldingsplicht van kracht worden waardoor op korte ter mijn heffingen kunnen worden opge legd. i I lil I Kareltje is een spin, maar geen gewone hoor! Nee, Kareltje wil wereldreiziger worden. Maar vader spin zegt: „Karel tje, jij mag geen wereldreiziger wor den! Daar ben je nog veel te klein voor!” Maar Kareltje doet alsof hij zijn vader niet hoort. Nu moet je we ten, als Kareltje een plan heeft wil hij er ook iets mee doen. Nu, dat doet hij dan ook, want de volgende morgen is Kareltje weg. „Hééé,” roept moeder spin opeens. „Kijk eens, een briefje”. WADDINXVEEN De Rabobank Waddinxveen deelt mee dat bij de Ra- bobanken twee nieuwe langlopende spaarvormen zullen worden ingevoerd. Daarmee wordt voorzien in de be hoefte van cliënten, die een hogere rente wensen te ontvangen en bereid zijn daarvoor hun spaargelden voor langere tijd bij de bank te deponeren. Bij deze hoogrentende spaarvormen heeft de cliënt de keuze uit spaardepot- bewijzen op naam of termijnplanbrie- ven aan toonder. Beide hebben een looptijd van zeven jaar. Voor spaar- depotbewijzen op naam met een vaste looptijd van zeven jaar geldt een rente van 8J%. Op termijnplanbrieven aan toonder met een vaste looptijd van ze ven jaar wordt een rente vergoed van 8%. IK SLAAP Wat gek denkt Kareltje, ik zal maar eens naar binnen gaan. Hij rammelt aan het deurtje en dan hoort hij een krakende stem die zegt: „Knibbel, knabbel, knuistje, wie knabbelt er aan mijn huisje, hi hi, hiiiiiiii”. Kareltje zegt: „Wje is daar?” En dan antwoord de stem die zegt: „Ik ben een oude toverheks.” De Goudse Kamer stelt dat het inves teringsklimaat in Nederland nog in- gunstiger zal worden wanneer deze re geling wet zou worden. Een buiten landse investeerder is toch al niet meer zo erg op Nederland gesteld, met een wet als deze maakt Nederland de in druk dat het geen enkel nieuw bedrijf meer wil hebben. De regelingen die een vestiging belemmeren zijn al zo moeilijk dat een buitenlander ze niet meer kan begrijpen. Voorgesteld wordt te wachten met het invoeren van de wet totdat de economische situatie weer zodanig verbeterd is dat men ge gronde redenen kan aanvoeren om haar in werking te doen treden. De economische selectiemiddelen: de hoge rente, de hoge grondkostenen de hoge investeringskosten hebben nu reeds een zodanig nadelig effect dat extra amb telijke investeringsbelemmeringen mo menteel geen zin hebben. denkt Kareltje, nu moet ik koning worden. Ik zal maar gauw weggaan, want ik wil helemaal geen koning worden, bah! WADDINXVEEN De schrijfster Harriet Freezer spreekt volgende week woensdagavond in het Gereformeerd Verenigingsgebouw voor de Waddinxveense afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De voordracht die zij zal houden is opgewekt met een bodem van ernst, aldus het bestuur, dat be halve de leden ook introducées van harte uitnodigt. NIET THUIS en daaronder hangt een briefje waarop staat: De clubavonden worden georganiseerd door de plaatselijke Gereformeerde Kerk. De leden van deze kerk zullen de komende week op unieke wijze een folderactie verzorgen om iedereen op de hoogte te brengen van de start van de clubs. Na de kerkdienst van zondag 15 september zullen kerkleden in Oranjewijk, Vondelwijk en de Sniep worden gevraagd hun straat of straat- gedeelte van folders te voorzien. De clubs worden gehouden met het doel de jeugd die van huis uit niet met de bijbel in aanraking komt, op onge dwongen wijze hiermee kennis te laten maken.. Daarnaast wordt er erg veel aan creativiteit gedaan. Diverse tech nieken zoals houtbewerking, papier, draad, kleien, creatief spel, enz. zullen worden bedreven. Gezamenlijke spel en feestavonden zullen ook dit jaar niet worden vergeten. Als u meer in lichtingen wilt belt u dan 6131; J. Hie- lema, Vondellaan 7, zal u dan graag nader informeren. De clubtijden zijn als volgt: woensdag middag 2-3 uur (6 en 7 jaar), donder dagavond 7-8 uur (8 en 9 jaar), maan dagavond 7-8.30 uur (10 en 11 jaar) en woensdagavond 7.30-9 uur (12 tot 15 jaar). Met Harriët Freezer begint voor de Plattelandsvrouwen een interessant winterseizoen met verder een diaver- toning over „De Goudse Glazen” door de koster van de St. Janskerk, N. Met selaar (donderdag 23 oktober), creatief bezig zijn onder leiding van Sieta Barth (dinsdag 11 november), een kerstavond verzorgd door eigen leden (maandag 15 december), de jaarvergadering met daarna de heer J. P. Hoogewegen over „De plantendökter op bezoek” (don derdag 22 januari), een avond over „Stereoscopic” door de Nederlandse Stichting voor Culturele Voorlichting uit Vianen (donderdag 19 februari), een demonstratieavond door Degens Kruidenfabriek (maandag 15 maart), een discussieavond over homofilie on der leiding van mevrouw H. te Winkel -Konijn, medewerkster van de Protes tantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming (PSVG) uit Den Haag (dinsdag 13 april) en de slotavond met bingo (woensdag 12 maart). Naast deze negen avonden in het ko mend seizoen, die telkens in het Gere formeerd Verenigingsgebouw worden gehouden en iedere keer om acht uur beginnen, houden de Plattelandsvrou wen cursussen zoals koken-, lekkere hapjes maken, literatuur, fotografie, boetseren of pottenbakken, kunst kij ken, karweitjes thuis, Engels voor be ginners en gevorderden en beter be wegen. Opgave voor deelname voor volgende week woensdag 17 september bij de secretaresse, mevrouw J. Vis- Noordam, Kerkweg 147a, telefoon 2375. De koffie-ochtenden beginnen weer op de eerste donderdag in okto ber (2 oktober) om tien uur in café- restaurant De Unie aan de Kerkweg. De regio van de Kamer van Koophan del van Gouda is in belangrijke mate afhankelijk van dc bouw en van de gang van zaken in Rijnmond. De sta biele werkgelegenheid die het gebied kenmerkte tot voor kort wordt zeer na delig beïnvloed door de huidige crisis. De impasse in de bouwnijverheid be ïnvloedt het weerstandsvermogen van vele bedrijven die van de bouw afhan kelijk zijn in nadelige zin. In het ge bied van de Kamer zijn zeer vee bouw bedrijven en toeleveringsbedrijven voor de bouw gevestigd: daaronder be horen er tot de grootste in den lande. De plannen om in combinatie met her- straatwerkzaamheden verbeteringen aan te brengen in het straatbeeld van de Zeeheldenbuurt (Trompstraat/Piet Heinstraat/De Ruyerstraat) zijn ont wikkeld en voorbereid door de ge meentelijke dienst openbare werken en -bedrijven, een bewonerscomité onder voorzitterschap van de heer L. P. Swij- nenburg (Piet Heinstraat 18) en de door het gemeentebestuur in de arm genomen Groep A5, vijf piepjonge, vorig jaar aan de Rijks Hogere School voor Tuin- en Landschapsinrichting in Boskoop afgestudeerde, tuinarchitecten die eendrachtig met hun bureau voor tuinarchitecfuur in Reeuwijk ieders aandacht vragen voor de woon- en leefomgeving. Maar spinnen kunnen niet zo goed schrijven als wij. Als moeder spin het briefje gelezen heeft begint ze hard te huilen want ze vindt het helemaal niet leuk dat Kareltje weg is. „Oh, nu is mijn lieve Kareltje weggelopen”. En wat is Kareltje nu aan het doen Kareltje loopt op een stille landweg een liedje te fluiten. Maar wat heeft hij daar in zijn poten? Wat is-dat? Een grote Stok met een dichtgeknoopte zakdoek er aan. En weet je wat er alle maal in die zakdoek zit? een flesje melk, tien boterhammen, vijf appels, drie bananen, een tafelkleedje, vierendertig spinnencenten. En daar loopt hij nu. Waar zal hij naar toe gaan? O O, wat is Kareltje moe zeg! Hij loopt nu al de hele dag te sjokken en hij heeft al 7 boterhammen op en zijn flesje melk is al haast leeg. Er is ook al een banaan in zijn buikje verdwenen en voor 12 'centen heeft hij een ijsje gekocht. Kareltje denkt: misschien kan ik in dat bos een Slaapplaatsje vinden. Ik hoop het maar. Maar wie komt hem daar tegemoet rennen? Roodkapje! Wat is dat nu denkt Kareltje. En wie komt er achter Roodkapje aan? Raad eens DE WOLF! Help! Help! roept Rood kapje, de wolf wil me opeten, Help! Kareltje denkt vlug na en gaat als een zonnetje vlak voor de wolf staan, met al zijn poten wijd uit. Boe, boe roept hij. Oei, wat kijkt de wolf op zijn neus. Hij rent weg. Hé denkt Kareltje, daar staat een kasteel, misschien kan ik daar rusten. O Kareltje is nu vlak bij het kasteel ge komen. Oei, denkt hij, wat een doorn struiken zeg! Maar wacht eens, daar is een gaatje, misschien kan ik daar door heen. Hè, hè, ik ben er door, en nu de ingang nog zoeken. Hé, de schildwacht slaapt, wat gek. Kareltje loopt naar binnen, maar dan ziet hij dat iedereen WADDINXVEEN/GOUDA/DEN HAAG „Van openbaarheid voorwaarde vopr het democratisch functioneren van een samenleving zou weinig terechtkomen, wanneer er geen krant, geen radio en geen tele visie zou bestaan. Ik zet de KRANT voorop. Niet alleen omdat het ge schreven en gedrukte woord het oudste „medium” is, maar vooral omdat het direct beleven van de actualiteit, zoals radio en televisie dat mogelijk maken zonder de vastleggende en samenvattende werking van de pers, wel onvolledig en onbevredigend moet blijven”. Dat zegt Zuidhollands com missaris der Koningin, mr. M. Vrolijk, in een in de Goudsche Courant van vorige week donderdag afgedrukte felicitatie ter gelegenheid van het inschrijven van de 20.000e abonnee. Hij noemt overigens de verantwoor delijkheid van „onze dag- en nieuwsbladen” niet gering. Mr. Vrolijk: „De burger heeft de krant nodig voor de bijdrage die van hem/haar als kiezer of aanstaand kiezer bij de uitoefening van het kiesrecht aan het bestuur van de gemeenschap hetzij landelijk, provinciaal of plaatselijk, verwacht mag worden. Maar de krant is niet minder nodig om de lezer op de hoog te te houden van wat er in zijn omgeving van dorp tot wereld! ge beurt. Zonder krant met inbegrip van de advertentierubriek dreigt een isolement, waarin de burger niet kan functioneren en dat de samen leving ontbindt. In Nederland kennen wij landelijke bladen, waarvan het aantal steeds terugloopt, naast provinciale en plaatselijke of streekbladen. De provincie Zuid-Holland is met haar meer dan 3 miljoen inwoners ken nelijk te groot om echte provinciale bladen te doen floreren. Wij hebben echter wel een veelheid aan plaatselijke en regionale bladen. Voor het provinciaal bestuur is het wel eens te betreuren, dat daardoor algemene informatie over zijn beleid en bedoelingen door de pers slechts wordt weergegeven, voorzover die voor een bepaalde plaats of regio in het bij zonder van belang zijn. Dit is mijns inziens één van de redenen waarom het Zuid-Hollands verband soms minder sterk lijkt te worden gevoeld dan bijvoorbeeld het Zeeuwse, Friese, Drentse of Limburgse.” waar bèèèèn je. Hier, roept een stem metje. Kan je mij de weg naar spin- nenland wijzen? Ja hoor, zegt Klein I Duimpje en ik zal je wel even brengen I ook want ik heb toch mijn zeven- I mijlslaarzen aan. Kareltje. Daég roept Klein Duimpje. I zitten endaar gaan ze; Even later I staan ze buiten het bos. Daag, roept I Kareltje. Daag roept klein Duimpje, I daag, tot ziens. Als Kareltje een eindje I verder is eet hij de rest op. Hij hoopt I dat vader en moeder niet zo erg boos I zullen zijn. Nu loopt hij stevig door. I In de verte ziet hij zijn huisje al, en I vader en moeder zien hem al aanko- I men. O, wat is moeder blij dat Kareltje I gezond en wel terug is en trots vertelt I hij zijn avontuur aan zijn broertjes en I zusjes. Oei, wat schrikt Kareltje daarvan en hij zegt bevend: „i...i...ik b...b...ben k...k..kareltje de spin”. Maar nu moet je weten, dat de heks bang is voor spinnen en ze rent gillend weg. Zo, denkt Kareltje, die ben ik kwijt! Nu loopt hij een wenteltrapje op. Als hij boven is, gekomen ziet hij een deur open staan. Dat is zeker de prinses haar kamertje zegt hij. Daar ziet Kareltje de prinses liggen. Oh, wat ziet ze er mooi uit. Ik zal haar eens een kusje geven; en hij geeft haar een kriebeltje. Maar dandoet de prinses haar ogen open. Oooooh, hé, Niek Roozen zich bezig met het vorm geven van Waddinxveens eerste woon staten in de Zeeheldenbuurt, waar deze zomer de laatste hand is gelegd aan een uniek (miljoenen)project tot renovatie van in totaal 51 vooroor logse woningen voor een termijn van 25 jaar en 18 andere huizen voor een termijn van 10 jaar. Voor dit karwei is staatssecretaris J. L. N. Schaefer al tweemaal naar Waddinxveen gekomen. De groep A5, die via kennissen werk kreeg, is eind vorig jaar aan het werk geslagen en werd al gauw gevraagd een plannetje te maken om het woon- plezier in de Zeeheldenbuurt mee te helpen te verhogen. Hanneke Roorda daarover: „Vaak le vert het verkeer problemen op. In de oude straten zie je steeds hetzelfde terugkerende beeld. Huis-stoep-rij baan -stoep-huis. Recht toe, recht aan, veel al troosteloos en weinig zonnig, in zo’n straat is de auto in talrijke gevallen overheersend. Hij soupeert veel te veel WADDINXVEEN De Duitse her der Heidi van Benzenhof van de aan de Van Mecklenburg Schwerinlaan wonende Waddinxvener J. G. Haan heeft in België (St. Truiden) op een hondententoonstelling beslag weten te leggen op de eerste prijs met de aan tekening uitmuntend. Het dier wist kortgeleden al - ook in België - twee tweede prijzen te behalen. O Nu heeft Kareltje eindelijk een slaap plaatsje gevonden in een holle boom. Oh, wat lekker warm ligt hij nu. Ge lukkig is hij geen koning geworden want anders lag hij nu niet zo lekker in die boom. Dan lag hij nu een heel groot, mooi bed. Opeens voelt hij dat zijn buikje heel erg rammelt. Kareltje eet 2 appels op en 1 boterham. Nu gaat het al wat beter. Kareltje denkt: morgen ga ik naar huis! Als Kareltje de volgende dag wakker wordt, rammelt zijn maag alweer. Hij denkt: misschien is er in de buurt een winkeltje waar ik nog wat eten kan kopen. Bonk, bonk, bonk, bonk, hoort Kareltje opeens. Wat is dat nu, denkt hij. Ik zal maar eens even wachten tot ik het kan zien. Maar als het ding de hoek om komt, schrikt Kareltje vrese lijk. Hij rent het bos in want weten jullie wie het was? De reus! En dan begrijpt Kareltje opeens alles. Dit is vast een sprookjesbos! Wie weet wat ik allemaal nog tegen kom, en Kareltje heeft gelijk hoor, het is een sprookjes bos. Hij wil nu maar liever naar huis gaan. Maar van welk pad was hij ook alweer gekomen? Wacht eens, daar hebben we toch Klein Duimpje voor. Klein Duimpje, Klein Duïuiuiuimpje, WADDINXVEEN/GOUDA De Kamer van Koophandel voor Gouda en Omstreken heeft met klem aan de regering verzocht om de invoering van de Wet op de Selectieve Investerings Regeling uit te stellen. Het was het voornemen van de ministers Lubbers, Gruyters en staatssecretaris Van Rooijen om op 1 oktober deze wet in werking te doen treden. De wet houdt in dat op bouwwerken die industriële arbeidsplaatsen in Rijnmond moeten tot stand brengen heffingen zouden Van dit vijftal - Bert Annema, Katie Tedder, Jan Bakker, Niek Roozen en Hanneke Roorda - houdt met name j: slaapt. Dit is vast het kasteel van Doornroosje. Ik zal eens een kijkje gaan nemen. Kareltje loopt een paar trappen op en dan komt hij bij een deurtje. Op dat deurtje staat geschre ven: De schrijfster van bijgaand verhaal over de avonturen van Kareltje de Spin is Marjolein de Man. Ze wordt maandag 22 sep tember 12 jaar en zit in de zesde klas van de openbare Mr. A. de Roosschool aan de Wingerd. Marjolein is de oudste van drie kinderen en woont met haar ou ders in een mooi huis aan de Weidezoom 38. Dit gezin kwam in 1966 in Waddinxveen wonen. Marjolein’s moeder tikte het ver haal uit, maar zij zelf stapte er mee naar het Weekblad voor Waddinxveen. M.’ - i L, 11 I ri i il

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 10