Directeuren beslissen samen met hun medewerkers Waddinxveense meubelindustrie goed voor de dag op 15e Meubelbeurs DRS. A. A. DE BRUIN VOOROP Socialisten pleiten voor In de 17e eeuw meldde pastoor wonderbaarlijke genezingen Rooms-katholieken moesten na reformatie ver buiten Waddinxveen opnieuw beginnen Passage twee dagen later open WADDINXVEEN Het in aanbouw zijnde Passage-winkelcentrum in het hart van Waddinxveen gaat niet op maandag 17 november, maar twee dagen later - op woensdag 19 november - officieel open. De winkeliers, verenigd in de winkeliersvereniging „Het hoofdwinkel centrum Passage”, hebben dit besloten, omdat de maandag zo direct na het weekeinde niet de meest ideale dag bleek te zijn. Voor het door bouw- en aan- nemingsmaatschappij P. Rehorst BV neer te zetten Passage-winkelcentrum sloeg Zuidhollands gedeputeerde ir. N. Buijsert woensdagmiddag 19 februari de eerste paal, een moment waar 16 jaar naar is uitgezien. De Spar-supermarkt en de bij het centrumplan behorende 98 twee- en driekamerwoningen zulten later klaar zijn. de ’’samenwerkingsschool” I: Kerkstraat 23 Ongelooflijk: onbewoonbaar f. 1799,54 voor het KWF Boonstoppel komt met Peugeots topmodel Ruim 500 deelnemers Meubelindustrie Imlit -K1 •w Genezingen WADDINXVEEN Volgende maand is het 95 jaar geleden dat de St. Victorkerk aan de Zuidkade werd ingewijd. De bouwkosten bedroegen 45.160,Met het nieuwe Godshuis op die plek bleef de rooms-katholie- ke St. Victorparochie destijds de plek trouw waar deze geloofsgemeenschap tot ontwikkeling had kunnen komen: Ver van de dorpskern van Waddinx veen, date na de reformatie niets meer van rooms-katholieke wilde weten. Kapel WADDINXVEEN De Waddinxveense meubelindustrie komt deze week goed voor de dag op de maandag van start gegane en tot en met zaterdag durende 15e Internationale Meubelbeurs in alle hallen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht. Het expositieprogramma van deze beurs omvat meubelen (waaronder kleinmeubelen), matrassen, kussens (in afgewerkte vorm) en meubelbekfedingen (textiel, kunstvezel, leder, kunstleder). Wat opvalt is dat de beurs ditmaal bezocht wordt door directeuren èn hun naaste medewerkers. Zo worden er dus geza menlijk beslissingen genomen. Veel strijd om kerkhof Ontmoetingskerk Dr. C.A.DE GEUS, voorzitter van het Koningin Wilhelmina Fonds, afdeling Waddinxveen. t I I I I I I 1 Bruwa Meubelfabriek van de Jan Dor- rekenskade Oost (dekenkisten, lade kasten, hoekkasten, radio- en televisie- Ze werden in 1867 voorlopig uitgesteld wegens de heersende veepest; er heerste veel armoede in de parochie. Pastoor Hendrickx heeft veel assistenten gehad. Eén van hen, G. van Galen, .stierf aan de pokken die hij bij een bediening had opgelopen. Zijn naam staat op het pries- tergraf op het Victorkerkhof. In 1873 werd de parochieschool gesticht, de heer Staal werd het eerste hoofd der school. Pastoor G. J. W. Quant (1878-1885) is de bouwheer van de tegenwoordige kerk aan de Zuidkade. Architect Margry liet aanbesteden voor 45.160. Op 27 oktober 1880 werd de kerk ingewijd. Pastoor A. Rutten (1885-1890) werd opgevolgd door pastoor P. J. J. Scheffer (1890-1924) die dus maar liefst 34 jaar herder van Wad dinxveen is geweest. Hij heeft de devotie tot Maria van Waddinxveen doen her leven. In zijn tijd is de parochie uitge groeid, zijn vele organisaties ontstaan, die het gemeenschapsleven stimuleren. Pastoor C. Kors (1924-1934) heeft de huidige pastorie aan de Zuidkade laten bouwen (eerste steen 1926) en hij heeft een verwarming in de Victorkerk laten aanbrengen. In 1929 werd de St. Jozef school geopend. Pastoor H. J. Vonk (1934-1950) maakte hier de moeilijke jaren van de crisistijd en oorlog mee. Onder pastoor G. J. W. van Dijk (1950- 1958) begon Waddinxveen zich snel uit te breiden: de St. Victorstraat, St. Vic- torplein en Ringvaartsingel ontstaan in de jaren ’55-’58. In augustus 1957 werd hier tot kapelaan benoemd A. Simonis, thans bisschop van Rotterdam. Pastoor H. van Drunen (1958-1962), vierde het 300-jarig bestaan van de parochie en zag ook de eerste huizen van de Oranjewijk en de Vondelwijk komen. Het beeld van de parochie gaat zich nu bijzonder snel wijzigen. Onder pastoor B. A. Emmel- kamp (1962-1965) bouwde men nood schoten in de Oranjewijk en de Vondel wijk; er kwam een noodkerk (de Petrus kapel) aan de Jan Willem Frisoweg. In 1964 werd de Victorkerk grondig ge wijzigd. i i I i l i I I WADDINXVEEN Het Waddinxveense garage- en automo bielbedrijf Boonstop pel BV presenteeert vanaf volgende week woensdag aan het pu bliek het „nieuwste wonder op wielen”, de Peugeot 604 SL V 6. Enkele dagen eer der zal in kleine kring dit topmodel van alle kanten bekeken kun nen worden. De auto is uitgevoerd met een uitgevoerd met een zescilindermotor en mikt op mensen die een wat duurdere auto willen rijden. meubelen, Spaanse kasten, wandrek ken, mimisets) verrast de meubelbeurs met oud-Hollandse ladenkasten, deken kisten, radio- en televisiemeubelen, hoekkasten, wandrekken, Spaanse kas ten en salontafels. MS Meubelen BV - Meubelfabriek Mulleman BV van de Mercuriusweg (klassieke stijlmeubelen in eiken, mahonie, noten, noten antiek, klassieke zitmeubelen gestoffeerd in teer en stof) toont in de Jaarbeurs hallen uit eigen produktie: Eiken, ma honie en noten stijlmeubelen en voorts Italiaanse stijlmeubelen, diverse klein meubelen en gestoffeerde zitmeubelen in leer en stof. Een stand heeft ook Versluis BV aan de Noordkade (klein meubelen, o.a. ladekastjes, secretaires, tv-kastjes in eiken). Op de 15e Internationale Meubelbeurs, met een dikke 500 deelnemers, zijn Waddinxveense bedrijven ook indirekt aanwezig. Zo maakt Hagenaar Ver veer Wolff duidelijk de alleen-ver- tegenwoordiging te hebben van Lavo Waddinxveen (eiken kleinmeubelen en kussenkasten). Treedt Rainer Nuss baum van Peuleyen op als Nederlandse vertegenwoordiger van Bruno Stein- hoff GMBH in Westerstede (West- Duitsland). En doet Vermako BV van de Staringlaan hetzelfde voor Siermeu- belen Carpentier PVBA in Wommel- gem (België). Swan Import van de Oranjelaan is de Nederlandse steun pilaar van Neolt (plastic opbergmeu- belen) in Ponte St. Pedro (Italië). De Ontmoetingskerk werd in gebruik ge nomen op 27 augustus 1969. Pastoor Saulenn noteert nog in het archiefboek van de Victorparochie: „Wij hopen in 1969 vurig dat dit het begin mag zijn van een steeds hechtere eenheid tussen beide kerken.” Vanaf 8 mei 1966 werd wekelijks een gestencild kerkbericht uit gegeven onder de naam Victorientje, dat door de schoolkinderen bij de katholie ke adressen wordt bezorgd. In september 1974 werd pastoor Saulenn benoemd naar Warmond. Hij werd opgevolgd door pastoor P. M. Olsthoorn. tie nog wordt versterkt door smaak- en mode-ontwikkelingen, maar ook het feit, dat de gemiddelde meubelfabriek niet erg kapitaalintensief is. Dit laat ste werkt een grote versnippering in de hand. Voegt men daarbij nog de omstandigheid, dat praktisch de gehete bedrijfstak uit familiebedrijven be staat, dan behoeft men er zich niet over te verbazen, dat de concentratie- gedachte in de meubelindustrie weinig kansen heeft. Natuurlijk zal het aantal fabrieken in de komende jaren terug lopen, maar het marktpatroon zal al tijd op een breed aanbod gebaseerd blijven. Bovendien impliceert dit een uitermate beweeglijk produktenaan- bod. Niet alleen de cosument verlangt een keuze uit een sterk gevariëerd as sortiment, maar ook de meubelhandel draagt er naarstig toe bij het assorti ment van de industrie schier tot in het oneindige te verbreden. De handel doet zulks door aan te dringen op ex clusiviteit en snelle wisseling van mo dellen. Pastoor Cornells de Jager is dus de eer ste pastoor van Waddinxveen na de reformatie; zijn statie had nog geen vast omschreven gebied, hij was nog volop pionier, missionaris. Hij was in bezit van een oud beeldje van Onze Lieve Vrouw, dat vroeger in de Sint Janskerk te Gouda had gestaan. Dit beeldje plaat ste hij in het kerkje aan de Gouwe; het werd het middelpunt van een bijzondere verering voor de Moeder Gods, tot in onze dagen met veel liefde bewaard, ook in de tegenwoordige kerk aan de Zuid kade, rechts achteraan. De kluis bevat nog handgeschreven teksten uit die da gen, waarin de pastoor wonderlijke ge nezingen vermeldt. Na de dood van pastoor De Jager in 1673 hebben verschillende priesters hier de zielszorg uitgeoefend; het waren moeilijke tijden; het was soms zelfs on mogelijk een officiële aanstelling te krij- Leiden in de gevangenis geworpen. Zijn vader kocht hem voor 1500 weer vrij. Toen kocht hij een stuk grond ten wes ten van de Gouwe, dat nog onder de jurisdictie van Bloemendaal hoorde, om dat vroeger de loop van de Gouwe an ders was geweest. Hier kon hij op eigen kosten een kerkje bouwen: in Bloemen daal was men wat ruimer op het stuk van godsdienstvrijheid dan in Waddinx veen. Zo is het verklaarbaar waarom de oude kerk van deze parochie zo ver buiten het centrum van het dorp gelegen is. Zo is het ook verklaarbaar dat Sint Victor de patroon van de parochie is geworden: de kerk 1ag onder Bloemen daal, dat vanouds onder de patronage van deze heilige stond. WADDINXVEEN Het gemeentebe stuur is van plan op korte termijn de woning Kerkstraat 23 onbewoonbaar te verklaren. De provinciale directie voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid, die om advies is gevraagd, acht het tech nisch en financieel niet meer verant woord het pand weer bewoonbaar te maken. Voor de huidige bewoner, die over enige bedrijfsruimte beschikt, wordt vervangende woonruimte gezocht. WADDINXVEEN Vele jaren is de verzuiling van het onderwijs een onder werp geweest waaraan de landelijke Partij van de Arbeid liever niet haar vingers brandde. Het ziet er echter naar uit dat de PvdA deze „pacifistische” houding in de kwestie van de verzuiling gaat verlaten, mede door de (schrijvende) arbeid van de in dit opzicht bergen werk verzettende Waddinxvener drs. A. A. de Bruin van de Bilderdijklaan. De tijd is nu anders. Gereformeerden en rooms-katholieken bouwden zes jaar ge leden gezamenlijk de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde. „Een nieuwe kerk die veelbetekenend Ontmoetingskerk ge noemd werd”, staat er in de pasversche- nen „Parochiegids” van de St. Victor parochie in Waddinxveen. Aan deze gids ontlenen wij het reilen en zeilen van deze geloofsgemeenschap in onze ge meente door de jaren heen. Over de oudste geschiedenis van Wad dinxveen is maar weinig bekend. Vóór 1280 stond in Bloemendaal een kapel, die toegewijd was aan Sint Victor. Na 1340 werd in het nog jonge dorp Wad dinxveen een kerk gebouwd, toegewijd aan Sint Petrus, gelegen aan de Kerk straat, ongeveer waar nu de oude ge meentelijke begraafplaats is. Deze kerk werd in 1838 wegens bouwvalligheid ge sloten en later vervangen door de her vormde Brugkerk bij de hefbrug over de Gouwe. Na de reformatie was de uitoefening van de rooms-katholieke godsdienst ver boden; er werd nog wel op verschillende plaatsen heimelijk gekerkt, o.a. in het huis Souburgh van de ambachtsheer Diederik van Schagen. Verschillende priesters trokken in die tijd door het land, om, waar het mogelijk was, de sacramenten te bedienen en de eucharis tie te vieren. Het was de tijd van de schuilkerken. Rond het jaar 1660 trachtte Comelis de Jager, zoon van de griffier op het stadhuis te Gouda en priester van de Hollandse missie, onder Zuid-Waddinx- veen een kerk te stichten. Hij werd in Pastoor Josephus W. Hendrickx (1863- 1878) maakte nieuwe plannen tot ver groting of vernieuwing van de kerk. In het aanvankelijk veelbelovende jaar 1974 verkeerde, naarmate de tijd ver streek, de economische barometerstand van stormachtig naar windstil. De ge volgen van de internationale recessie in de conjunctuur begonnen zich vanaf oktober 1974 af te tekenen. In de cij fers over 1974 komt de terugslag in het laatste kwartaal nog niet tot uit drukking, maar de aanwijzingen voor 1975 stemmen tot nadenken. In 1974 produceerden volgens de Algemene In- dustriestatistiek 481 meubelfabrieken van houten meubelen met 10 of meer man personeel in het eerste halfjaar in totaal voor een waarde van 597 mil joen. Dat komt neer op 1,2 miljard op jaarbasis. Zij deden dat met een ge zamenlijke personeelsbezetting van 17.700 personen. In de sector van de fabrieken met staten meubelen was de prodüktiewaarde 281 miljoen (op jaarbasis dus een kleine 600 mil joen). Het personeelsbestand in deze sectie beliep 6400 personen. gen zonder een gevangenisstraf of uit wijzing te riskeren! Pastoor Adrianus van der Goes was hier vanaf 1673, pas toor J. P. van der Velden rond 1710. Hij werd in 1719 opgevolgd door Fran- ciscus Willebrinck, die veel strijd ge voerd heeft om de grenzen van zijn sta tie vast te leggen. Hij kon het maar moeilijk verwerken dat sommigen liever naar Reeuwijk liepen dan de verre tocht naar de Goudkade te maken. Pastoor Henricus van de Broek (1731- 1761), vergrootte de oude kerk van 36 voet tot een kerk van 48 voet in 1741. In de laatste jaren van zijn pastoraat verzocht hij om hulp van een assistent of cappellaan. In 1754 werd de eerste officiële kapelaan, Theodoras van den Boer, benoemd. De parochie telde toen 500 communicanten. Pastoor Wilhelmus Josephus Cramer (1761-1776), Adrianus van Rossen (1776-1797), Mattheus Leo- nardus Everard (1797-1817) en Francis- cus Stook (1818-1823) oefden achtereen volgens de zielszorg uit over Waddinx veen, Bloemendaal en omgeving. Pastoor Jacobus Tersmette (1824-1833) kreeg na veel strijd verlof tot het aan leggen van een kerkhof in 1828, vroeg een rijkssubsidie van 5700 om de kerk te vergroten, maar de plannen werden uitgesteld, omdat men eerst wilde af wachten hoeveel katholieken zich in de Zuidplaspolder zouden gaan vestigen. Misschien was het beter een nieuwe kerk te bouwen. Hij werd opgevolgd door pastoor Buis (1833-1839), pastoor J. B. Eulenbach (1839-1844), pastoor W. van den Bach (1844-1863). In 1858, na het herstel van hiërarchie, werd de statie tot parochie verheven. De parochie strekte zich vanuit de Zijpe in Boskoop tot de ringvaart van de Zuidplaspolder bij Ze venhuizen en Moerkapelle. De meubelindustrie in Nederland wordt gekenmerkt door een veelheid van klein- en middenbedrijven. Het gaat daarbij om ongeveer 565 bedrij ven, waarvan er 88 staten meubelen vervaardigen en 477 houten meubelen. Karakteristiek vooral voor deze laat ste categorie, welke zich in hoofdzaak toelegt op de produktie van woning- meubelen, is niet alleen het brede con- sumptieassortiment, waarvan de varia- Onder pastoor J. A. M. Saulenn (1965- 1974) werden de noodschoten vervangen door definitieve gebouwen; de St. Pau- lusschool werd geopend 29 april 1968, en de officiële opening van de Mgr. Bekkersschool was 24 april 1970. De be langrijkste gebeurtenis was echter de bouw en ingebruikneming van de twee de kerk, de Ontmoetingskerk. Deze kerk is gebouwd in samenwerking van gere formeerden en rooms-katholieken. Voor opgesteld werd, dat een samenwerking alleen op financiële gronden onvoldoen de was; men wilde elkaar als kerk er kennen en elkaar de dienst bewijzen om ieder op eigen wijze, maar in één ge bouw, samen te komen als Kerk van Christus. Toen bleek dat de overgrote meerderheid van alle betrokkenen zich achter de plannen stelden, werd een stichting gevormd die het beheer over de kerk zou gaan voeren. In de stichtings- acte werd vastgelegd dat een overeen- komst als deze alleen zin heeft, indien deze wordt gedragen door de vaste wil tot een harmonische samenwerking bij beide partijen. Het contract en de stich ting mogen geen aantasting zijn van de zelfstandigheid van beide kerken; beide kerken hebben gelijke rechten en plich ten. Het juridische eigendom ligt bij de Gereformeerde Kerk. Nog steeds wordt bezien hoe het gemeenschappelijk eigen dom geregeld dient te worden. WADDINXVEEN De jaar lijkse collecte voor de kankerbe strijding in Waddinxveen heeft zeventienduizendnegenennegentig gulden en vierenvijftig cent op gebracht. We hielden, zo kort na „Geven voor Leven”, rekening met een mindere opbrengst maar het werd een veel grotere dan vo rig jaar. Toen werd bijna dertien duizend gulden opgehaald. Na mens het Koningin Wilhelmina- Fonds en degenen die dank zij dit fonds verder kunnen gaan met onderzoek en behandeling heel hartelijk dank, Waddinxveen! Het doet goed te merken dat er zoveel mensen met reëele steun achter dit moeizame werk staan. Wat de collectanten betreft, zon der hen hadden we het ook nu niet gered. Hartelijk dank ook voor uw en jullie medewerking aan dit prachtige resultaat. De duidelijkste aanwijzing in deze rich ting is een artikel in het mei-nummer van Socialisme en Democratie, het maandblad van de Wiardi Beekman Stichting. In dat artikel wordt de samen- I werkingsschool, waarin verschillende I levensbeschouwingen elkaar ’ontmoeten’ j gepropageerd als de schoolvorm van de I toekomst. Openbaar en bijzonder onder- I wijs zulten wel blijven bestaan, maar daarnaast moet de samenwerkingsschool t juridisch ruim baan krijgen. Want ’het I model van de ontmoetingsschool is elke democratische doorbraakpartij op het I lijf geschreven’. Sterker nog: ook chris tendemocratische partijen zouden het ideaal van de ontmoedngssehool moeten I delen. Het pleidooi in Socialisme en Democra- I tie is ondertekend door A. A. de Bruijn, I leraar te Rotterdam en lid van de be- I stuurscommissie van de samenwerkings- I school in zijn woonplaats Waddinxveen, I drs. D. A. Th. van Ooyen, katholiek I priester en lid van de Tweede Kamer I voor de PvdA, en prof. dr. J. P. van I Praag, oud-voorzitter van het humanis- I tisch verbond. Zij dringen aan op her- I formulering van de onderwijsparagraaf I in het beginselprogramma van de Partij I van de Arbeid, dat naar hun smaak te- I zeer uitgaat van de klassieke driedeling I van het onderwijs en nieuwe ontwikke- I Hngen (zoals het ontstaan van samen- I werkingsscholen) te weinig stimuleert. Gezien de grote belangstelling die zij in I het land voor samenwerkingsscholen bespeuren, vinden zij een aktieve poli- I tiek ter bevordering van de ontzuiling nodig. In dat verband willen zij ook ar- tikel 208 van de grondwet (’het geven II van onderwijs is vrij, behoudens het toe- 11 zicht der overheid ter discussie stellen. Of het artikel in Socialisme en Demo- B cratie inderdaad meer is dan een slag in de lucht zal spoedig blijken. Deze maand M verschijnt een concept van een nieuw B beginselprogramma van de PvdA, waar- over het partijcongres van volgend jaar I dan moet beslissen. Voor de actuele po- B litiek nog belangrijker is het debat dat de socialistische minister van Kemenade I heeft toegezegd over zijn interpretatie I van de vrijheid van onderwijs. Belangrijk is de in 1972 wat verflauwde maar de laatste tijd weer hernieuwde I discussie over de praktische mogelijk- I heid en wenselijkheid van de samenwer- I hingsschool. De schrijvers van het arti- I hel in Socialisme en Democratie menen I dat de samenwerkingsschool het ideaal I is van een (snel) groeiende bevolkings- B groep. Zo vermelden De Bruin en zijn B mede-auteurs op gezag van het katholiek I onderwijsbureau dat in 1973 reeds 334 samenwerkingsprojecten (bestaand dan wel in voorbereiding) bekend waren. Dit B cijfer is inmiddels opgelopen tot bijna vierhonderd. Stoel- en meubelfabriek H. A. van Ber- kesteijn BV van de Wilhelminakade (BW - zitmeubelen, clubs, banken, poefs, haardfauteuils, stoeten, arm stoelen, salontafels, eetkamertafels, mimisets, hoeksets, bankstellen, eetka- mergarnituren) toont op de meubel beurs zeer zwaar massief eiken bank stellen in het betere genre.. Deze zijn hoofdzakelijk uitgevoerd met losse zit- en ragkussens. Voorts exposeert Van Berkesteijn, waarvan directeur G. Th. B. Mulleman lid is van het bestuur van de organiserende Vereniging Vak beurs Meubelen, Queen Anne meube len vervaardigd uit massief kersen met bijpassende zeer luxe uitgevoerde eet kamertafels. Tenslotte brengt het Wad dinxveense bedrijf qua modellering aan de tijd aangepaste massief eiken stoe ten met biezen mat en bijpassende massief eiken kolomtafels.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9