Op extra ledenvergadering dinsdag 23 septembe. CDA Op boek Beetbovenlaan/Mozartlaan voor Staat koopt voor drie ton grond voor politiebureau AR-kies vereniging -Aantjes steunend- bespreekt landelijke „herrie ons denken en handelen. Het geeft ons ook een aantal duidelijke opdrachten, zoals het beheer over de schepping en de verantwoordelijkheid voor onze me demens, zonder onderscheid naar per soon of volk. Opdrachten die steeds indringender worden. Dit uitgangspunt aanpassen is niet nodig. Wij zullen er echter gezamenlijk hard aan moeten werken dit uitgangspunt en deze op drachten te laten uitmonden in een ge profileerd eigen beleid. Alleen dan heeft het CDA toekomstmogelijkheden en zal er werfkracht vanuit kunnen gaan. Wanneer wij even de pas inhou den binnen het CDA en de bereidheid blijft bestaan om met elkaar overeen stemming te bereiken over het functio neren van het uitgangspunt, dan geloof en vertrouw ik dat dit zal kunnen lei den tot een hechtere eenheid. Dan blijkt achteraf de stap terug op het congres toch een stap dichter naar el kaar te zijn geweest,” meent tenslotte de heer Van *t Hoog. Krant gaf naam aan Voorwaarts Sporthal gaat 2,7 miljoen kosten RAAD KRIJGT OVER DE BOUW NIEUW VOORSTEL ZUIDKADE 1 VERTRAAGD ORGELSHOW WESTEN NIET VOL JUBILEUM CONCERT VOORWAARTS COMMISSIE SCHRIKT VAN RENTEVERLIES Gouwes/obbers in De Unie Kerkstraat 23 ”Kom naar brassband luisteren” Brief Garant Bungalows WADDINXVEEN De Rijksgebouwendienst, maar in feite de Staat der Nederlanden (ministerie van Justitie), heeft het Waddinxveense ge meentebestuur het langverwachte verzoek gedaan een stuk grond op de hoek Beethovenlaan/Mozartlaan te verkopen om er een nieuw groeps- en rayonbureau van de rijkspolitie neer te zetten. Voor dit 2.000 vier kante meter terrein bedraagt de grondprijs 300.000, WADDINXVEEN Volgende week dinsdagavond 23 september houdt de ARP-kiesvereniging ’’Nederland en Oranje” in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat een extra ledenvergade ring over de huidige situatie binnen het landelijk Christen-Democratisch Appèl (CDA) en de standpuntbepaling van de Anti-Revolutionaire Par tij (ARP) ten aanzien van deze principiële aangelegenheid. Dat gebeurt twee dagen voor de op donderdag 25 september te houden vergadering van de ARP-Kamercentrale Leiden en vier dagen voor op zaterdag 27 september te houden extra partijraadvergadering van de ARP. Spreker Böuwkosten Stap terug WADDINXVEEN Twee maanden studie en hard werken op het gemeentehuis hebben ertoe geleid dat het in de gemeenteraadsvergade ring van woensdagavond 30 juli ingetrokken agendapunt „mededelingen inzake de bouw van de sporthal” in de volgende week woensdagavond te houden gemeenteraadsvergadering terugkomt als „voorstel met be trekking tot de bouw van een sporthal”. I WADDINXVEEN Het pand Kerk- x straat 23 kan - zoals bericht - volgende week woensdagavond door de Wad dinxveense gemeenteraad onbewoond worden verklaard. Het huis, dat door het treffen van (economisch verant woorde) voorzieningen niet in be woonbare staat is te brengen, is eigen dom van de gemeente. Volgens het door de raadsleden te nemen besluit moet de woning binnen zes maanden na goedkeuring ervan zijn ontruimd. WADDINXVEEN Komende zater dag wordt in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg de carnavalsavond van De Gouweslobbers gehouden. Begon nen wordt om 20.11 uur. Degene die zich zaterdagavond als 111e lid van deze Waddinxveense carnavalsvereni ging opgeeft is tot 1 april 1976 gratis lid van De Gouweslobbers. Tot de bouw van de sporthal werd in twee in augustus 1973 gehouden ge in de gehele Randstad valt op hoe weinig zorg er is besteed aan de rela ties van wonen met de voorzieningen en de werkgelegenheid, aldus prof. De Boer. Talrijke gemeenten zijn nogal onzorgvuldig omgesprongen met stede lijk silhouet. De „horizonvervuiling” als gevolg daarvan doet zijn negatieve invloed tot diep in het open landschap voelen. Hij noemt de Randstad in vergelijking met andere sterk verstedelijkte gebie den in West-Europa „karig bedeeld met groengebieden' niet door een ge brek aan vierkante kilometers, maar door de aard van het cultuurland schap”. Hij vindt de Randstad „een slecht ontesloten en weinig herberg zaam gebied”. Volgens prof. De Boer kan er nog veel goed gemaakt worden. Maar dan moe ten hinder, overlast en gevaar van de bestaande bedrijvigheid worden terug gebracht. Ook het verkeer veroorzaakt gevaar, hinder en overlast. Prof De Boer pleit dan ook voor groepsvervoer, een beter openbaar vervoer en meer gebruik van de fiets voor korte af standen. WADDINXVEEN Orgelhandel W. van der Graaf en Zn., met zaken in Capelle aan den IJssel en Scherpenisse, houdt komende vrijdag en zaterdag in het Gereformeerd Verenigingsgebouw een Solina- en Eminent-orgelshow in verband met het 40-jarig bestaan van het bedrijf. Dat gebeurt op de eerste S. PILLE, oud-wethouder en oud-vakbondsbestuurder. WADDINXVEEN De vaststelling van het bestemmingsplan Zuidkade 1 wordt met ten hoogste drie maanden uitgesteld. Burgemeester en Wethou ders hebben de volgende week woens dagavond vergaderende gemeenteraad voorgesteld daartoe te besluiten, om dat het niet mogelijk is gebleken deze zaak in de komende gemeenteraads vergadering te behandelen. Oorzaak hiervan is de omstandigheid, dat in verband met de ingekomen bezwaar schriften wellicht nog wijzigingen in het ontwerp moeten worden opgeno men. Tegen het vanaf 13 juni van dit jaar op het gemeentehuis ter visie ge legen hebbende ontwerp bestemmings plan Zuidkade 1 zijn in totaal drie be zwaarschriften binnengekomen: Kemp- kes Meubelfabrieken BV, A. Lag rouw en Horeca BV. Inmiddels heeft de heer J. van Zwaard van Horeca Ser- Nog niet utgemaakt is wat er op het resterende stuk (groene) grond moet komen. Half januari van dit jaar koos de meerderheid van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw voor drie bungalows en een speelterrein voor jong en oud in Groenswaard. Overigens is er plaats voor het neerzetten van wel zes bun galows, terwijl er dan wat speelterrein zou overblijven. Vast staat inmiddels dat het stuk groen achter de openbare Leon van Gelderschool aan het Hoef blad in Groenswaard 2 onbebouwd zal blijven. Aanvankelijk hebben de progressieve raadsleden mr. R. H. Holl en H. van Ek nog geprobeerd het ter rein op de hoek Beethovenlaan/ Mozartlaan helemaal groen te houden door het politiebureau op een andere plaats (achter het gemeentehuis aan de Zuidkade, waar na het gemeente kantoor is gedacht als de Petteplas on mogelijk blijkt te zijn) neer te zetten, maar die pogingen zijn mislukt. Het nieuw te bouwen groeps- en ray- Maar trots alle moeilijke perioden is de arbeidersmuziekvereniging Voorwaarts groot geworden en staat zij met haar huidige muzikale pres taties als brassband op een hoog peil. Voorwaarts heeft een plaats gekregen’ in de harten van de Wad- dinxveners en heeft de wanne be langstelling van heel ons dorp. Een alert bestuur verzette tijdig de mu zikale bakens en kon daardoor meer leden inschrijven en een ver jonging van het korps tot stand brengen. Dit Voorwaarts anno ’75 - dat 45 jaar geleden op 27 septem ber 1930 werd ppgericht, geeft vol gende week woensdagavond 24 sep tember in de Ontmoetingskerk een groot jubileumconcert. Graag zou ik daar ook wel eens meer nieuwe inwoners willen zien om op die manier blijk te geven aan hun be langstelling en waardering voor de prestaties van Voorwaarts. De mu zikanten zijn die morele steun ten volle waard, want het is een genot deze brassband te zien en te horen musiceren. Overigens kan ik nog vertellen dal de man op de twee weken geleden in het Weekblad voor Waddinx- veen geplaatste historische foto van Voorwaarts uit 1932 of daarom trent, waarvan de naam u onbekend was, de heer M. de Booy is. WADDINXVEEN Nog vijf nacht jes slapen en dan is het woensdag 24 september. Op die avond geeft de 45 jaar „jonge” brassband Voorwaarts onder leiding van dirigent Adriaan Bosch een groot jubileumconcert in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoor- de. Aan dit muzikaal gebeuren, dat om acht uur begint en toegankelijk is voor 3,50, werken verder mee Wim van Boven (cornet), Jaap Boon (pia no), Wim Koolmees (althom) en het dameskoor Vox Jubilans onder leiding van F. van de Berg uit Zevenhuizen. Het op een hoog peil staande pro gramma bevat 16 punten. De presen tatie van dit geheel is in handen van de heer J. W. Boerma, de regie heeft H. van Dijk. In hun volgende week woensdagavond te houden vergadering worden de ge meenteraadsleden gevraagd in te stem men met deze grondtransactie, die in overeenstemming is met het bestem mingsplan „Groenswaard in onder delen” en wordt goedbevonden door de raadscommissies voor openbare werken en -bedrijven en voor de ruim telijke ordening en de woningbouw. Ook over de situering van het bureau bestaat geen verschil van mening. Het bestuur van de ARP-kiesvereni- ging, dat unaniem achter landelijk fractieleider mr. Willem Aantjes staat, zal de leden op de uitgeschreven ver gadering een aantal concrete discussie punten voorleggen om over vijf dagen tot een Waddinxveens oordeel over de huidige situatie te komen. In het me dedelingenblad ”ARP-nieuws” van de ze maand schrijft voorzitter ing. C. van ’t Hoog van de plaatselijke kies vereniging het onbegrijpelijk te vinden, dat landelijk CDA-voorzitter prof. dr. Piet Steenkamp aan het eind van het reeds veelbesproken CDA-congres op 23 augustus kon uitroepen dat „we weer een stap dichter bij elkaar zijn gekomen”. De anti-revolutionairen in ons dorp be leggen in de tweede helft van oktober opnieuw een ledenvergadering, waar voor als spreker is uitgenodigd ARP- Tweede Kamerlid M. W. Schakel. In november zal in CDA-verband een vergadering worden belegd waar de op dat moment gepubliceerde gemeente lijke begroting aan de orde komt. De CDA-wethouder en raadsleden zijn dan uiteraard aanwezig om nadere toe lichting te verstrekken. Omstreeks fe bruari 1976 is de jaarvergadering ge pland waarop de huishoudelijke zaken centraal staan, terwijl het seizoen af gesloten wordt met een vergadering in CDA-verband. Voorts heeft de ARP het voornemen om in het komende seizoen evenals vorig jaar een bepaald onderwerp in discussiegroepen te gaan behandelen. De steun voor mr. Willem Aantjes, fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, heeft de ARP-kies vereniging vastgelegd in een vijf dagen na het CDA-congres geschreven brief aan het partijbestuur. In die brief wordt het partijbestuur verzocht zich op te stellen achter het standpunt als verwoord door de heer Aantjes en op basis daarvan verdere besprekingen met de KVP en de CHU te voeren. Uit een verklaring van het partijbe stuur is gebleken dat zij aan dit ver zoek gehoor heeft gegeven. Veel waardering heeft het bestuur van de ARP-kiesvereniging voor het optre den van de Waddinxveense vertegen woordigers van de KVP en CHU op het CDA-congres. Van de zijde van de KVP - met CHU en ARP sinds vorig WADDINXVEEN „Voorwaarts 45 jaar geleden opgericht”, las ik twee weken geleden in het Week blad voor Waddinxveen. Op dat moment gingen mijn gedachten te rug naar de eerste uren, die in 1930 vooraf gingen aan het definitief besluit van een aantal musicerende Waddinxveners om te komen tot de oprichting van de toen’ nog afbei- dersmuziekvereniging Voorwaarts. De initiatiefnemers kwamen met hun idee eerst bij het bestuur van de Waddinxveense Bestuurders Bond, die was aangesloten bij het NVV, met de vraag op welke wijze aan geld gekomen kon worden voor het kopen van de benodigde instru menten. Dat was voor het toenma lige bestuur - ik ben nog de enige overlevende van dat bestuur - geen gemakkelijke zaak. Voor een goed begrip: Er waren in Waddinxveen op dat moment nog twee culturele verenigingen, die op de steun van de Bestuurders Bond waren aan gewezen. Dat waren de gemengde arbeiderszangvereniging De Volks stem en de arbeiderstoneelvereni- ging Het Morgenrood. onbureau van de rijkspolitie gaat het huidige bureau aan de Kerkweg, dat veel te krap is geworden, vervangen. Het pand - de voormalige woning van een schoolhoofd - is vanaf begin vorig jaar dag en nacht bezet, omdat het fun geert als centrale meldpost in de avond en nachtelijke uren voor een aantal politiekorpsen in deze streek. De door de Rijksgebouwendienst neer te zetten accommodatie zal kunnen voldoen aan alle huidige te stellen eisen. Vandaar dat adjudant M. A. Ruissen en zijn mensen reikhalzend uitzien naar het nieuwe rijkspolitiebureau in Groens waard 1. In dat te bouwen bureau, dat uit twee lagen bestaat en waarbij geen dienstwoningen komen, zullen vijfenveertig mensen kunnen werken. Het korps bestaat thans uit dertig man. In de notaris J. in ’t Hol te passeren koopovereenkomst heeft de gemeente Waddinxveen de bepaling opgenomen dat binnen drie en een half jaar na de datum van het notariële transport met de bebouwing van het gekochte stuk grond moet zijn begonnen. In dat voorstel wordt nog eens voor de volledigheid door Burgemeester en Wethouders gevraagd de plaats van de sporthal nader te bepalen op het ter rein aan de Sniepweg bij de in aan bouw zijnde samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum en een aanvul lend krediet beschikbaar te stellen van ruim een miljoen gulden door onder andere een kwart miljoen gulden voor de sporthalbouw te onttrekken aan -het gemeentelijk fonds „stadsuitleg”, dat is een soort reservepotje. men werd een bouwplaats gezocht en gevonden bij de samenwerkingsschool. De exploitatie is nu eenmaal voor een belangrijk deel op onderwijs-inkomsten gebaseerd en als het HAVO/Athene um de sporthal te ver weg vindt, dan komt de sporthal natuurlijk naar de school. 4 De bruto-stichtingskosten voor de bouw van de sporthal naar een ont werp van het Waddinxveense archi tectenbureau Stuurman BV1 worden thans geraamd op 2.752.530,(in clusief btw). Twee maanden geleden was dat blijkens de gemeentelijke me dedelingen nog 2.308.000,-. In de nieuwe raming is rekening gehouden met een vaste bezoekerstri bune 119.828,-), waarvoor Burgemeester en Wethouders na overweging van alle factoren hebben gekozen. Aan bij dragen tot de bouw van de sporthal zijn volgens het college de volgende bedragen te verwachten: 700.000,- (bijdrage van het rijk wegens stich- Van ’t Hoog: „Het is voor mij onbe grijpelijk dat iemand een dergelijke conclusie kon trekken nadat een diep gaand verschil van inzicht tussen KVP en CHU enerzijds en de ARP ander zijds aan het licht was gekomen. Mijns inziens deden wij allen een stap terug. Een theoretisch verschil van inzicht met weinig praktische waarde zeggen sommigen. Maar waarom werd er voor zo’n theoretisch stuk openheid binnen het CDA dan zo hard gevochten door de besturen van de KVP en CHU. Moeten CDA-vertegenwoordigers aan gesproken kunnen worden op hun christelijke levensovertuiging of niet Wij verklaarden ons tenslotte ga rant voor het bedrag dat nodig was om het prille Voorwaarts aan het benodigde instrumentarium te hel pen. Maar Voorwaarts liet het daarbij niet zitten en „bezocht” in he land ook vooraanstaande vak bondsleden en SDAP’ers voor het uitzetten’ van renteloze obligaties. Van buiten de gemeente reageerde het socialistische dagblad Voor waarts als een der eersten op de (hulp)roep om financiële steun. Dat was voldoende reden om de arbei dersmuziekvereniging met de naam van dit dagblad te sieren. Het totale bedrag voor de aankoop van de muziekinstrumenten was voor die tijd zeer hoog, namelijk 2300,-. Financiële moeilijkheden konden Voorwaarts dan ook niet gespaard blijven, ondanks het feit dat de vakvereniging zich garant had verklaard. Uitgezien werd naar de mogelijkheid om gezinsbusjes bij de mensen op de schoorsteen mantel neer te zetten. Dat gebeurde dan ook en gelukkig mochten de opbrengsten zeer goed worden ge noemd. Maar vanzelfsprekend was de grote werkloosheid in de der tiger jaren wel degelijk van invloed op dit „sparen” ten behoeve van Voorwaarts. Met centen en halve centen kwam je ook in die dagen niet ver. meenteraadsvergaderingen besloten. Er werd toen een krediet beschikbaar ge steld hiervoor van 1,7 miljoen gulden. Op dat moment lag het nog in de be doeling dat de leerlingen van het nu in aanbouw zijnde HAVO/Atheneum van deze in het sportpark De Sniep neer te zetten sportaccommodatie gebruik zou den maken. Hoewel de afstand school- sporthal (700 meter) acceptabel was, rezen zowel bij de onderwijsinspectie als bij de leerkrachten toch wel be zwaren. Op het gemeentehuis werden die bezwaren onderschreven en omdat terecht verwacht mocht worden dat met het doorzetten van de sporthal bouw in he sportpark De Sniep de toe gezegde rijkssubsidie in gevaar zou ko- jaar in Waddinxveen samen binnen het CDA optrekkend - werd nog een drin gend beroep gedaan op het landelijk CDA-bestuur en de congresleden om de behandeling van de ontwerpresolu tie uit te stellen, zodat een nader over leg binnen de partijen zou kunnen plaats vinden en op dat moment geen beslissing te forceren. Zoals bekend had deze oproep geen resultaat. „Wij menen dat de samenwerking op plaat selijk niveau door de recente ontwik kelingen geen wijziging behoeft te on dergaan”, vindt de kiesvereniging „Nederland en Oranje”. WADDINXVEEN DEN HAAG Het westen is niet vol. Dat is een van de stellingen in een beschouwing van prof. ir. N. A. de Boer, die hij heeft geschreven ter voorlichting van de leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland. De beschouwing is be doeld als achtergrondinformatie, niet ais beleidsstuk, aldus een woordvoer der van de provincie. Hij stelt dat de beschouwing voor rekening van de au teur blijft. Volgens prof. De Boer is het een psy chologische behoefte de tegenstellingen tussen stad en landschap van tijd tot tijd te kunnen beleven. Als dat niet kan, worden de huizenzeeën een be klemming, die men in gesprekken te rugvoert op „de volte”. Dat gevoel van volte is in het westen van ons land niet te verklaren uit een tekort aan vier kante kilometers. Het is in wezen een gebrek aan kwaliteit van de woonom geving. Willen wij ernst maken met ons pogen als christen-democratische partij het richtsnoer van het Evangelie te verta len in praktische politiek dan meen ik dat dit inderdaad moet kunnen. Dat wil niet zeggen dat wij ons een oordeel zouden mogen aanmatigen over ie mands levenswijze. Dat is een persoon lijke verantwoordelijkheid waarover het oordeel niet aan ons is.” „De C in CDA staat er niet als een pretentie maar als een intentie”, gaat de heer Van ’t Hoog verder. „Niet als een garantie voor een goed beleid, maar als een opdracht die richting moet geven aan een beleid. Dit houdt echter wel in dat vertegenwoordigers van het CDA zich niet aan principiële discussies hierover mogen kunnen ont trekken doordat zij geen „boodschap” hebben aan het Evangelie. Dat zou de zelfde C ongeloofwaardig maken en je 1 zou hem dan maar beter weg kunnen laten. Zoals bekend heb ik mij reeds vanaf het begin een groot voorstander getoond van het CDA en heeft ook het bestuur van de kiesvereniging zich hier volledig voor ingezet. Hierbij hadden wij echter een CDA als beginselpartij voor ogen. Het mag niet zo zijn dat het signaleren van een zekere mate van déconfessie het papassen van het prin cipiële uitgangspunt tot gevolg heeft. Integendeel, ons uitgangspunt „het Evangelie” is rijk als geen ander en geeft duidelijk de richting aan voor tingskosten volgens versoberde bouw van twee gymnastiekruimten), ƒ139.200 (het rijk is voorts bereid 1500 vier kante meter grondkosten voor zijn re kening te nemen), 250.000,- (uitke ring gemeentelijk fonds „stadsuitleg", een soort reservepotje) en 250.000,- (subsidie van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk). Dat is in totaal 1.339.200,- Trekken we dit bedrag af van de bruto- stichtingskosten van 2.752.530,- dan blijft er voor de gemeente 1.413.330,- te betalen over. De vaste financiering van de sporthalbouw is al verzekerd door de sluiting van een vaste geld lening van 1,7 miljoen gulden. In het voorstel worden de raadsleden uitvoe rige stichtings- en exploitatieoverzich- ten voorgeschoteld. De jaarlijkse vaste lasten van de sporthalbouw worden voor de gemeente geraamd °P 104.735,-, zijnde het jaarlijks te ver wachten exploitatie-tekort. WADDINXVEEN De raadscom missie voor de financiën is zich een hoedje geschokken van de renteverlie zen waardoor de exploitatie-opzetten van „Brugcentrum” en „Groenswaard 3” worden gekenmerkt. Er zullen spoe dig raadsvoorstellen moeten komen om deze zaken nog niet erger te maken. Nu in het „Brugcentrum” de Nesse voorlopig niet kan worden bebouwd is het in de exploitatie-opzet opgenomen bedrag wegens aandeel slopen oprit en onderdoorgang Nesse/Zuidkade niet als financieringsmiddel aan te merken, doch een post die bij het gemeentelijk grondbedrijf gestald is en waarvoor nog een oplossing moet worden ge zocht. Voor het achter het huidige raadhuis aan de Zuidkade te bouwen gemeentekantoor is een grondprijs be rekend van 250,- per vierkante me ter. Er is ongeveer 1.000 vierkante me ter voor de bouw hiervan nodig. Deze grondprijs is gebaseerd op de grond- verkopen in het „Brugcentrum” aan Ydo BV en Verbake’l BV. „Ik schrik van het renteverlies”, moest drs. W. C. Verbaan (Progressieven), voorzitter van de raadscommissie voor de finan ciën, concluderen. Een spoedig afslui ten van de exploitatie-opzet is dan ook volgens wethouder P. F. J. van Schie (CDA) gewenst. Volgens hem gaat het groen laten van de Nesse de gemeente 225.000,- kosten. Voorts ziet de CDA wethouder graag voor de bouw van het gemeentekantoor de verkorte pro cedure voor wijziging van het bestem mingsplan toegepast. Voor wat de ex- ploitatieopzet van „Groenswaard 3” betreft is in de financiële commissie meegedeeld dat 300.000,-, afkomstig van Groenswaard 1naar Groenswaard 3 is overgeheveld als gevolg van grens- verschuivingen tussen de Groenswaar- den. tweede dag van 10.00 tot 16.00 uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 10