Raad weer een Maar besloten moet ook kunnen in Vuur woedde ook in Steunt raad meubelfabriek Lavo actie behoud St. Jozef? voor Vrachtwagens taboe Jan Dorrekenskade Oost Lezers schrijven Twee extra beveiligde zebrapaden komen erbij Commissie beroepschriften vergadert in ’t openbaar Drs. A.A. de Bruin voorop, drs. D. van Ooyen middenin prof.dr. J.P v. Praag laatst RAADSCOMMISSIE WIL NOODZAAK GROTERE DAKKAPELLEN BEKIJKEN Bestuur streek- muziekschool Op JuL van Stolberglaan en W adde BRANDWEER 2222 met 2 uitgebreid HOOFDLEIDSTER Houthandel ANDRÉ DE BRUIN, Bilderdijklaan 24 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van hei Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Dakkapellen "De partij acht levensbeschou wing en geloofsovertuiging van fundamentele betekenis bij opvoe ding en onderwijs. Zij eerbiedigt de eigen grondslagen van zowel het openbaar als het bijzonder on derwijs. De partij wil ruimte scheppen voor schoolvormen, waarin de samenwerking over de scheidslijnen van geloofs- en le vensovertuiging heen, tot uitdruk king kan komen. Zij erkent het recht van de ouders op vrije school keuze als een eis van democratie. Elke school dient op democrati sche wijze bestuurd te worden, zo danig dat niemand of enige groe pering op grond van ras, levens beschouwing of nationaliteit een ongelijkwaardige positie mag wor den toebedeeld" WADDINXVEEN Volgen de week woensdagavond komt de Waddinxveense gemeente raad in het openbaar in het gemeentehuis bijeen voor de afhandeling van deze agenda: WADDINXVEEN In Waddinxveen komen er twee met drukknopverkeers lichten beveiligde voetgangersoversteekplaatsen bij. Eén op de Juliana van Stol berglaan tussen de Prins Berhardlaan en de Van Mecklenburg Schwerinlaan en één op de Wadde in het verlengde van het wandelpad door Groenswaard 2. Voor <k aanleg van beide extra beveiligde zebrapaden is 31.000,- nodig, welk krediet de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraadsleden beschikbaar kunnen stellen. WADDINXVEEN Mevrouw K. J. Kok-van der Sluis is door het gemeen tebestuur benoemd tot hoofdleidster in vaste dienst aan de openbare mr. A. de Roos-kleuterschool aan de Wingerd. De voorgestelde onderwijsparagraaf is één der conclusies van een zeer uit voerig en gefundeerd artikel in het tijdschrift van het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, Socialisme en Democratie, van mei Reagerend op een artikel in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week donderdag met de bovenkop ”Drs. A. A. de Bruin voorop” en de hoofdkop „Socialisten pleiten voor de samenwerkingsschool”, gebaseerd op en ten dele (maar mét alle zetfouten) overgenomen uit een artikel in het dag blad Trouw van maandag 9 september 1975, acht ik het gewenst de volledige formulering te vermelden van de door in de kop van deze reactie genoemde drie auteurs ontwikkelde tekst, bedoeld als een bijdrage aan de discussie over het nieuwe beginselprogramma van de landelijke Partij van de Arbeid. Deze tekst, die niet opgenomen was in Trouw en het Weekblad voor Wad dinxveen, luidt: De openbaarheid van de vergaderingen van de raadscommissie voor de be roepschriften kwam aan het begin en het einde van de laatst gehouden ver gadering ter sprake. Voorzitter mr. R. BV Houthandel v/h Schwartz en Ver- zijden van de Noordkade had graag gezien dat de beslissing van B. en W. om vergunning tot het gedeeltelijk ver anderen van de verkoopruimte niet was aangehouden, hoewel er met dit bouwplan geen haast zou zijn. Er be hoeven o mdie reden dan ook geen verklaringen van geen bezwaar bij het provinciaal bestuur te worden aange vraagd, op grond waarvan het college en de raadscommissie voor de beroep schriften van mening zijn dat het be roepschrift van dit Waddinxveense be drijf ongegrond verklaard kan worden. Het plaatsen van een dakkapel is een geregeld op het gemeentehuis terug kerende zaak waarvan de gemoederen behoorlijk van streek kunnen raken. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 30 juli en 13 augustus 1975. 9 Mededelingen en ingekomen stukken. Voorstel tot wijziging van de legesverordening in verband met invoering van het Culturele Jongeren Paspoort. Voorstel tot verdaging van de beslissing tote vaststelling van het bestemmingsplan „Zuidkade I”. Voorstel tot onbewoonbaarver- klaring van de woning Kerk straat 23. Voorstel tot beperking van ver keer op het gedeelte van de Jan Dorrekenskade-Oost. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van aan te brengen voorzieningen aan en op de groene velden. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van aan te brengen voorzieningen op en aan het half-verharde veld aan de IJsermanweg. Voorstel tot verkoop van grond ten behoeve van groeps- en rayon- bureau Rijkspolitie hoek Beet- hovenlaan/Mozartlaan. Voorstel tot benoeming van twee leden in het bestuur van de Stich ting Streekmuziekschool Waddinx veen, gevestigd te Waddinxveen. Voorstel tot wijziging van de uitkerings- en pensioenverordening wethouders 1975. Voorstel met betrekking tot de bouw van een sporthal. Behandeling van de beroep schriften van: a. de heer J. Plat, Sweelinckhof 13 te Waddinxveen inzake een besluit tot weigering van een bouwvergunning; b. de heer H. J. Slot, Wilhel- minakade 73 te Waddinxveen inzake een aanschrijving tot afbraak van een berging c.q. het weigeren van een bouwver gunning; c. Houthandel v/h Schwartz en Verzijden B.V. te Waddinxveen inzake een besluit tot aanhou ding van een beslissing op een ingediende aanvraag om bouw vergunning. Begrotingswijzigingen. Rondvraag. Voor het type huis dat de heer J. Plat aan liet Sweelinckhof bewoont zijn standaarddakkapellen voor de voor- en achterkant ontwikkeld. Maar het door deze bewoner gewenst dakkapel aan de voorkant wijkt met een breedte van 355 centimeter en een hoogte van 132 centimeter hiervan af. Om geen prece denten te scheppen wordt op het ge meentehuis gemeend dat het door de heer Plat gewenste dakkapel in de huidige situatie er niet kan komen. Niettemin is de raadscommissie voor de beroepschriften van mening (de meerderheid althans) dat B. en W. ver zocht moet worden een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om in bepaalde gevallen afwijkingen van de maten van standaarddakkpellen toe te kunnen staan. De woning van de heer Plat ziet namelijk aan de voorkant uit op de achterkant van de tegenover gelegen huizen van hetzelfde type. Voor het achtergeveldak van die wo ningen is een standaarddakkapel ont wikkeld van grotere afmetingen dan die, welke voor ’t voorgeveldak is ont wikkeld als standaarddakkapel. „Uit een oogpunt van welstand een ongelukkige situatie”, vindt de meerderheid van de commissie. Als uit het gevraagde on derzoek mocht blijken dat er in onze gemeente zich meer van dit soort ge vallen voordoen, dan achten deze com missieleden afwijking van een stan daarddakkapel mogelijk, zij het dat voor het dakkapel aan de voor- en ach terkant dezelfde (grootste) maten zullen moeten worden gehandteerd. Overigens staat op de agenda van een volgende vergadering van de raadscommissie weer een nieuw (dakkapel) bezwaar schrift. Nu van de heer H. Kooistra van de Bosboom Toussaintsingel 60, omdat hem door B. en W. is geweigerd H. Holl (Progressieven) zei in de eer ste plaats de aankondiging van ge meentewege van deze vergadering in de pers te hebben moeten missen (voortaan zullen ook de bijeenkomsten van deze raadscommissie op de gebrui kelijke wijze worden aangekondigd) en in de tweede plaats vlak voor deze ver gadering benaderd te zijn door het Weekblad voor Waddinxveen met de vraag of deze commissievergadering nu wel of niet openbaar is. De heer Holl betoogde, wijzend op het (summiere) reglement van orde, dat de vergaderingen van de raadscommissie voor de beroepschriften „in beginsel” openbaar zijn. Met dit uitgangspunt konden de leden zich verenigen. De aarzeling in dit opzicht van de heer W. L. M. Kruijk (CDA) werd door de heren J. C. A. C. de Vogel (lib.), H. van Ek (Progressieven) en P. W. Meer kerk (SGP/Hervormde Kiesvereniging) niet gedeeld. Dat er toch op bepaalde momenten in beslotenheid moet kun nen worden vergaderd vonden overi gens alle commissieleden voor het „vrijuit kunnen praten over en met de indieners van de beroepschriften” een juiste zaak. De vorige week vergade rende raadscommissie boog zich over een viertal beroepschriften. daarvoor een bouwvergunning af te geven. De heer H. J. Slot van de Wilhelmina- kadc meent een nieuwe berging bij zijn huis te hebben kunnen neerzetten, om dat er al een houten schuur had ge staan. De raadscommissie wil dit on derzocht zien. Dat neemt echter niet weg dat de Waddinxvener geen nieuw bouw had mogen plegen volgens het geldende bestemmingsplan St. Victor- straat-Wiihelminakade. Het besluit van Burgemeester en Wethouders dat de berging dus moet worden gesloopt is juist. Terecht is hiervoor geen bouw vergunning afgegeven. Gelet echter op de uiterst gering genoemde kans, dat het gemeentebestuur op die plek daad- werkclijk de groenbestemmingen gaat realiseren, zoals die staan aangegeven op het nog geen rechtskracht bezitten de bestemmingsplan Zuidkade-Wilhel- minakade, heeft de raadscommissie B. en W. gevraagd aan de aanschrijving tot afbraak van de nieuwe berging niet de uiterste consequenties te willen ver binden. WADDINXVEEN De raadscommissie voor de beroepschriften heeft vorige week dinsdagavond nog eens het principe uitgesproken telkens in het openbaar in het gemeentehuis te zullen vergaderen, tenzij naar de mening van de com missieleden termen aanwezig zijn de bijeenkomst voor een bepaald gedeelte be sloten te laten zijn. Zo is afgesproken dat over de standpuntbepaling door de commissieleden over een bepaald beroep en het opstellen van het uiteindelijk advies aan Burgemeester en Wethouders altijd in beslotenheid wordt beraad slaagd. De indieners van de bezwaarschriften kunnen verzoeken hun stukken in besloten vergadering te behandelen, maar de beslissing hierover ligt bij de raads commissie voor de beroepschriften. WADDINXVEEN In de gemeente raadsvergadering van volgende week woensdagavond kunnen twee gemeen telijke vertegenwoordigers worden be noemd in het bestuur van de Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen. Omdat de gemeente de belangrijkste ’subsidieverschaffer’ is van deze school wordt deze vertegenwoordiging, waar voor eerder door de raad is gepleit, een logische zaak gevonden. Het stich tingsbestuur kan zich hiermee vereni gen. In hun voorstel schrijven Burge meester en Wethouders er de voorkeur aan te geven, indien naast een raadslid ook wethouder A. H. van Gent (Pro gressieven) van onderwijs, gezond heidszorg, sport, cultuur, jeugd en re creatie zou worden benoemd. De zit tingsduur van beide leden valt samen met een raadsperiode (vier jaar). WADDINXVEEN Het kan geen kwaad er nog eens op te wij zen, dat de Waddinxveense vrij willige brandweer direct is berei ken onder het nummer 2222 (vier maal twee). De twee branden van de laatste tijd hebben brandweer commandant A. M. Zwambora geleerd dat het publiek geneigd is eerst de politie of iemand an ders te bellen, voordat indirect de brandweer wordt gewaarschuwd. En dat is niet aan te raden, om dat daarmee tijdverlies is ge moeid. Tenzij u natuurlijk bent vergeten onder welk nummer de spuitgasten zijn te bereiken, maar 2222 (vier maal twee) vergeet je toch niet zo gauw. Als we ons hieraan houden blijft het zo dat de Waddinxveense vrijwillige brandweer meestal 7 of 8 minuten nodig heeft om na de melding bij een brand aan te komen. I WADDINXVEEN In een week tijd zijn twee meubelbedrijven in Waddinx veen in de vlammen opgegaan. Vorige week dinsdagnacht sloegen de vlammen toe in het achterste gedeelte van de meubelfabriek Lavo (eiken kleinmeubelen, kussenkasten, verlichtingsornamenten) van de heer J. Langendam aan de Brug weg. Vier dagen eerder had het vuur de meubelspuiterij G. van Wijk BV aan de Kromme Esse, zoals bericht, in de as gelegd. De brand in een deel van het pand van de meubelfabriek Lavo aan de Brugweg werd ontdekt door voorbijgangers, die tegen half één in de nacht de Waddinx veense vrijwillige brandweer alarmeer den. De vlammen kwamen toen al uit het'dak van het achterste gedeelte van het pand. Met zes stralen bestreden de brandweerlieden de brand, die zij tegen kwart voor drie meester waren. Het ver moeden bestaat dat de vuurhaard in het mothok, waarin zaagsel en krullen wor den bewaard, moet zijn begonnen. De showroom aan de voorzijde van het pand bleef gespaard. De eigenaar van de meubelfabriek, de aan de Roemer Visscherstraat wonende heer I. Langendam, was juist met zijn vrouw op zakenreis in Engeland. Hij kon daar vrij snel op de hoogte worden gesteld van de brand die had gewoed en voor ongeveer een halve ton schade had veroorzaakt. Inmiddels valt ook te zeg gen dat de brand die de meubelspuiterij G. van Wijk BV in de as legde twee ton schade heeft veroorzaakt. Het plan be staat de vestiging op dezelfde plaats te herbouwen. WADDINXVEEN Neem de brief van het Haastrechtse actiecomité „Be houd St. Jozef” aan de Waddinxveense gemeenteraad om zich uit te spreken voor het behoud van het Goudse St. Jozef ziekenhuis voor kennisgeving aan. Da; adviseren Burgemeester en Wethouders de volgende week woens dagavond vergaderende gemeenteraads leden. Het comité, dat zich met twee Goudse comité’s beijvert voor een zelf standig voortbestaan van het „pavil joen”, verwacht echter een positieve reactie. In Waddinxveen zijn de afge lopen maanden handtekeningenacties gehouden voor het behoud van het St. Jozefziekenhuis, dat met het St. Jacobs ziekenhuis in Oudewater dreigt te wor den opgenomen in het Bleulandzieken- huis, waarbinnen al de ziekenhuizen De Wijk en Van Iterson samenwerken. Het is alweer vier maanden geleden dat het bestuur van het Goudse St. Jozefziekenhuis bekend maakte dat het een fusie met het Bleulandzieken- huis wenselijk achtte. Het is tot deze conclusie gekomen vooral op medisch- technische gronden. (Woord vooraf van de redactie: Van het Weekblad voor Waddinxveen weet u dat het niet alleen Waddinxveense zaken en het doen en laten van Wad- dinxveners plaatselijk en regionaal op de voet pleegt te volgen, maar als het even kan ook landelijk. Vanzelfspre kend viel ons oog ook op het door journalist Piet Hagen in het dagblad Trouw van vorige week maandag ge schreven verhaal over de Partij van de Arbeid en de samenwerkingsschool, in welk stuk we al gauw - hoe kan het bijna ook anders! - de naam van plaatsgenoot drs. A. A. de Bruin tegen kwamen. We pakten de schaar om u daarvan deelgenoot te maken in het Weekblad voor Waddinxveen van vo rige week. De alinea waarin de bron van het bericht werd omschreven ver dween helaas in de loodkit, maar u bent nu helemaal op de hoogte. Dat is des te beter, omdat dezelfde De Bruin in deze rubriek ingaat op het op Trouw gebaseerde stukje in ons blad. De kop boven dit verhaal is door hem zelf gekozen). WADDINXVEEN Zware voertuigen blijken de Jan Dorrekenskade Oost tussen Stationsstraat en Kanaalstraat te hebben ontdekt als vervangende route nu als uitvloeisel van het centrumplan een gedeelte van de Stationsstraat werd aangewezen als B-weg om het zwaar verkeer door deze woonstraat zoveel moge lijk te weren. Vandaar dat de bewoners van de Jan Dorrekenskade Oost het gemeentebestuur nu ook hebben gevraagd dit stukje weg als B-weg aan te wijzen. Het betreffende gedeelte van deze kade wordt thans herstraat. Zodra deze Jan Dorrekenskade Dost weer voor het verkeer kan worden opengesteld moet - gelet op de geringe wegbreedte en de aard van deze kade - volgens het gemeentebestuur inderdaad worden voorkomen dat zware voertuigen van deze verbinding gebruik maken. De volgende week woensdagavond te houden gemeenteraad kan op voorstel van het college dan ook besluiten het vrachtwagenverkeer geheel van de Jan Dorre kenskade Oost te weren. WADDINXVEEN De heer J. Plat wil een hem geweigerd dakkapel aan de voorkant van zijn huis aan het Sweelinckhof 13 toch bouwen. De aan de Wilhelminakade 73 wonende heer H. J. Slot verzet zich tegen de door de gemeente gewenste afbraak van een zonder bouwvergunning bij zijn huis neergezette berging. BV Houthandel v/h Schwartz en Verzijden van de Noordkade 149 wil bereiken dat de verkoopruimte in het pand gedeeltelijk kan worden veranderd. De heer L. Heeren van de Prunusstraat 6 tenslotte acht het niet juist bij het betrekken van een ander huis geen doorstro- mingspremie te hebben gehad. Over deze in vier bezwaarschriften aan de orde komende zaken heeft zich vo rige week de raadscommissie voor de beroepschriften onder voorzitterschap van mr. R. H. Holl (Progressieven) ge bogen. Op grond van de uitgebrachte adviezen stellen Burgemeester en Wet houders de volgende week woensdag avond vergaderende gemeenteraad voor drie beroepschriften ongegrond te ver klaren en het vierde - betreffende de doorstromingspremie - later te behan delen om de raadscommissie in de ge legenheid te stellen alsnog de heer L. Heeren hierover te kunnen horen. Niettemin lijkt het er op dat de com missieleden voor de Waddinxveners J. Plat en H. J. Slot „openingen” hebben gemaakt om zoveel mogelijk aan hun levende bezwaren tegemoet te kunnen komen. Groenswaardse wandelpad wordt langs de Wadde nog een voetpad aangelegd. De kosten van een voetgangersoversteek- plaats met drukknopverkeerslichten wordt geraamd op 15.500 elk. De jaar lijkse vaste lasten worden berekend op 5.890,-. De exploitatiekosten zullen on geveer 1.300,- per jaar bedragen. Er wordt uitgegaan van een afschrijvings termijn van 10 jaar. 1975 (te bestellen 05700-10811). De - zoals gebruikelijk - in alfabetische volgorde vermelde schrijvers zijn drs. A. A. de Bruin, drs. D. van Ooyen en prof. dr. J. P. van Praag. De Bruin gaat derhalve voorop. Voor degenen die in de alfabetische volgorde echter een diepere (psycho analytische) betekenis willen zien, volgt een (uiteraard vertrouwelijke) aanwijzing. Deze is gebaseerd op de zgn. psycho-topologische beschou wingswijze. Deze wetenschappelijke benaderingswijze probeert de psychi sche gevolgen van de plaatsing (topos plaats) van menselijke wezens in een groep te beschouwen. Speciale be tekenis wordt in deze ,nog jonge, we tenschap toegekend aan de zgn. jeugd ervaringen, die samenhangen met de zgn. lichaamslengte. De (alfabetisch) eerst genoemde schrijver is, in tegenstelling tot de laat ste, van jongs af aan gekenmerkt door een respectabele lengte. Deze omstan digheid had - reeds vroeg - tot gevolg dat hij als de langste, de achterste plaats in de klas diende in te nemen. Zelfs tijdens de gymnastieklessen liep hij achteraan. Aangenomen moet wor den dat hij hierdoor bijzonder gefrus- teerd is geworden. Deze frustatie had, hoogst waarschijnlijk, tot gevolg, dat hij, de schoolbanken en de gymzaal ontgroeid, steeds weer, vooraan wilde staan of gaan. De laatst genoemde schrijver, de klein ste, zat of stond in zijn jonge leven daarentegen altijd vooraan. Topolo gisch was hij daardoor altijd „haantje de voorste.” Uiteraard niet zonder psychische gevolgen. Want hij was be scheiden van nature. Toen hij de schoolse rangorde was ontgroeid, wen ste hij niet meer voorop te gaan. Be gaafd als hij was, heeft het hem niet verhinderd hoogleraar te worden. Maar dat is in dit betoog eigenlijk een bij komstigheid. De middelste schrijver, priester en lid van de Staten-Generaal, was en is van de zgn. middelmatige lengte. Zijn to pologische positie lag dan ook altijd in het midden. Zijn hele jonge leven lang. Dat gaf hem steeds een uitstekend overzicht op het totale sociale gebeu ren. Zijn, hierdoor gescherpt, inzicht bracht hem dan ook spoedig tot een juiste politieke keuze. Wie, na lezing van het gehele artikel in Socialisme en Democratie, zou be sluiten zijn reeds te lang onderdrukte diepste verlangens te bevredigen en een eerste, een laatste of een middelste plaats in de Partij van de Arbeid wil gaan innemen, kan dat doen door lid te worden. Mijn tel.nr. is 3431. Hij of zij neemt dan, als volkomen gelijk waardig lid, samen met mensen van allerlei levensbeschouwingen, deel aan de discussie over de beginselen van zijn/haar en mijn partij. Om de beveiligde voetgangersoversteek plaats op de Juliana van Stolberglaan is gevraagd door een aantal bewoners in de omgeving van de Prins Bernhardlaan. Op dit punt liggen twee kleuterscholen en de druk bezochte bibliotheek. Ook steken hier kinderen over die scholen in de omgeving van de hefbrug bezoe ken. Als gevolg van de uitvoering van het centrumplan is het verkeer over de Juliana van Stolberglaan met ongeveer 35 procent toegenomen. De verkeers intensiteit bedraagt thans 7.000 motor voertuigen per etmaal. Vandaar dat de voetgangersoversteekplaats naar de me ning van Burgemeester en Wethouders en op advies van het gemeentelijk amb telijk verkeersoverleg (AVO) optimaal en dus met drukknopverkeerslichten meet worden aangelegd. De aanleg van een beveiligde voetgan gersoversteekplaats op de Wadde is een verzoek van de Stichting Christelijk Nationaal Kleuteronderwijs. De ver keersintensiteit op de Wadde, waar de extra beveiligde zebra moet komen in het verlgende van het wandelpad door Groenswaard 2, is thans nog gering doch zal bij doortrekking van de Wadde naar het Noordeinde ongetwijfeld gaan toe nemen. De bocht belemmert een goed uitzicht op de oversteekplaats, redenen waarom Burgemeester en Wethouders menen dat ook op deze plaats de hoog ste beveiligingsgraad - dus een zebra met drukknopverkeerslichten - moet worden toegepast Tussen Peuleyen en het

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7