museumzaal van de Rabobank Expositie ATLAS VAN STOLK: UNIEKE PRENTEN WADDINXVEEN Weekblad voor Waddinxveen BURGERLIJKE STAND Mr. Opticien J.Griq Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 - 13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 - 16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d |orrt L in 40,- 195?5 192,- CHR. OPENB. BIBLIOTHEEK UW BRIL? TM bril van grit ACTIE MOEDERS VOOR MOEDERS BRILUINN” "Nu ook winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, telefoon 01820 -18492.” if Historie SERV1CE-RUBRIEK VAN HET WEEKBLAD VOOR DE ABONNEES - SaaawTinrH», Uitgave Druk. Veldwijk B.V. Direktie J. B. Veldwijk Redactie B. J. Woudenberg Exploitatie F. van Kempen Mejuffrouw M. E. Deelen leidt burgemeester C. Avan der Hooft rond in de museumzaal van de Rabobank. Geboren: Apolonia Helena, dv. J. Flier en A. H. van der Spek; Terje Olav, zv. A. van der Valk en M. C. Stuin. Ondertrouwd: A. C. Noorlander en W. M. Monster; D. A. A. van Amerongen en J. M. Slootjes. Gehuwd: H. de Graaf en J. N. van der Pols; J. A. Hoogerbrug en J. de Joode. Overleden; van Dodewaard, Gerrit Jan, oud 66 jaar; Houtgraaf wv de Bruin, Wilhelmina, oud 84 jaar. WADDINXVEEN Mejuffrouw M. E. Deelen, conservatrice van het Rotterdamse museum Atlas van Stolk, heeft vorige week donderdag avond in de museumzaal van de Rabobank aan de Kerkweg een aan het Maasstedelijke museum ont leende greep uit de unieke verzame ling historieprenten van 40.000 stuks officieel aan het publiek ge presenteerd. Verwacht wordt dat de Waddinxveners voor deze tentoon stelling veel aandacht zullen heb ben. Tenslotte is het nogal wat dat Atlas van Stolk Waddinxveen be zoekt AGENDA LW/lfe IJssel en IJmuiden «BW Donderdag 25 september Met mes en vork, Goudse Schouwburg, 20.00 uur Schoolraad voor het openbaar onder wijs, gemeentehuis, 20.00 uur Opgaven van evenementen en ver gaderingen, die een algemeen of openbaar karakter hebben, ontvan gen wij gaarne tijdig. Plaatsing ge schiedt kosteloos. Vrijdag 26 september Damesclub vrij-raam-weven, ’t Ketelhuis. 13.30 uur Dansles 18 jaar en ouder, ’t Ketelhuis, 19.45 uur Soos 20’t Ketelhuis, 21.00 uur Toneelavond NW/NTVON, Gereformeerd Verenigingsgebouw, 20.00 uur Zaterdag 27 september Instuif voor Gehuwden, AF-centrum, 20.00 uur Maandag 29 september Damesclub macramé, ’t Ketelhuis, 13.30 uur Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 18.15 uur Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 20.30 uur Dinsdag 30 september Bejaardengymnastiek, AF-centrum, 14.00 uur Mbuma-zending, kerkgebouw Rem.Gem. Zuidkade 59, 19.30 uur Woensdag 1 oktober Je moet er mee leren leven, Goudse Schouwburg, 20.00 uur Hand- en spandienst, AF-centrum, 10.00 uur Volksdansen, ’t Ketelhuis, 20.00 uur Een nieuw model vat Christian Dior voor heren Herenbril, laag model in fijne uitvoering Cm Donderdag 2 oktober VOO, Gereformeerd Verenigings gebouw, 20.15 uur Vrijdag 3 oktober Damesclub gobelinweven, ’t Ketelhuis, 13.30 uur Dansles tot 18 jaar, ’t Ketelhuis, 18.30 uur Soosie (alleen leden), ’t Ketelhuis, 20.00 uur Zaterdag 4 oktober Ruilbeurs, Goudse Schouwburg, 11.00-17.00 uur The Old Classic, AF-centrum, 20.00 uur Maandag 6 oktober PvdA-afdelingsvergadering, De Unie, •20.00 uur Recreatieschap Bospark, gemeentehuis Boskoop, 20.00 uur Damesclub wandkleden, ’t Ketelhuis, 13.30 uur Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 18.15 uur Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 20.30 uur Dinsdag 7 oktober Bejaardensoos, AF-centrum, 14.30 uur Woensdag 8 oktober Modeshow Brugboetiek, Gereformeerd Verenigingsgebouw, 20.00 uur Volksdansen, ’t Ketelhuis, 20.00 uur Donderdag 9 oktober Modeshow Brugboetiek, Gereformeerd Verenigingsgebouw, 20.00 uur KREZ-cursus, Mr. A. de Roosschool (Wingerd), 20.00 uur Vrijdag 10 oktober Damesclub vrij-raam-weven, ’t Ketelhuis, 13.30 uur Soos 30, ’t Ketelhuis, 21.00 uur (speciale fondue-avond) Dansles 18 jaar en ouder, ’t Ketelhuis, 19.45 uur Maandag 13 oktober Damesclub macramé, ’t Ketelhuis, 13.30 uur Gemeentelijke commissie voor sport zaken, gemeentehuis, 19.30 uur Meisjesclub 13-14 jaar, *t Ketelhuis, Z6.45 uur Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 18.15 uui Pottenbakken, ’t Ketelhuis, 20.30 uur Redaktie-adres: Peppelhorst 109, Waddinxveen telefoon (01828) 5594 Advertentie-af deling: Oranjelaan 9, Waddinxveen postbus 66, telefoon (01828)4788 Klachten bezorging: Peuleyen 15, tel. 2604, W*veen. Abonnementsprijs: 4,25 per kwartaal bij vooruit betaling; postabonnementen 11,50 per half jaar binnen ver spreidingsgebied en 18,per half jaar voor overig Nederland. Alle prijzen exclusief incasso kosten. Advertentietarieven: Losse mm-prijs 0,30 (exclusief btw); contract-tarieven en tekst- adverteneies op aanvraag. Kleine advertenties: zie Kabouters. Giro: 47062 tnv Drukkerij Veldwijk BV Bank: Rabobank Waddinxveen. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Brugkerk: 9.30 uur ds. W. Verboom 18.30 uur ds. H. Stolk, Scheveningen De Hoeksteen: 9.30 uur ds. H. J. Smit, Utrecht 18.30 uur ds. T. van 't Veld, Ede Bethelkerk: 9.30 uur ds. T. van ’t Veld, Ede 17.00 uur ds. W. Verboom Lmmanuëlkerk: 9.30 uur ds. N. J. Flink 19.00 uur ds. N. J. Flink/ds. D. J. Modderaar dienst met Gereformeerde Kerk) GEREFORMEERDE KERKEN Kruiskerk: 9.30 uur ds. P. J. van de Ree, Alphen aan den Rijn 17.00 uur geen dienst (gemeenschappe lijke dienst met Immanuëlkerkgemeente) Ontmoetingskerk: 10.00 uur ds. D. J. Modderaar 17.00 uur ds. H. Dijkstra, Boskoop REMONSTRANTSE GEMEENTE (in samenwerking met de Vrijz. Herv.) Kerkgebouw Zuidkade 59: Geen dienst OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE IN NEDERLAND Kerkgebouw Zuidkade 159: 10.00 uur leesdienst 18.30 uur leesdienst Donderdag 2 oktober 19.00 uur ds. J. van Prooijen, Stavenisse CHR. AFGESCHEIDEN GEMEENTE Kerkgebouw Dorpstraat 3: 9.30 nur ds. A. P. Verloop 17.00 uur ds. A. P. Verloop woensdag 19.30 uurds. A. P. Verloop GEREFORMEERDE GEMEENTE BOSKOOP Kerkgebouw Mendelweg: 9.30 en 18.00 uur ds. A. Bac JEHOVAH’S GETUIGEN Koninkrijkszaal Burg. Trooststraat 4: 10.00 uur openbare toespraak 11.00 uur wachttorenbespreking VOLLE EVANGELIE GEMEENTE BOSKOOP (Bethelkerk): 9.30 en 18.30 uur samenkomst dinsdag 20.00 uur samenkomst BAPTISTENGEMEENTE ALPHEN AAN DEN RIJN Triomfaterkapel Molenwerfstraat: 10.00 uur ds. H. G. Koekkoek 15.30 uur evangelist J. Kits 18.30 uur ev. I. Kits/ds. H. G. Koekkoek (in Nabij) VOLLE EVANG. GEMEENTE ’SION’ Gemeenschapsruimte ”De Savornin Lohmanschool”, Lindengaarde 17a: 9.30 uur samenkomst dinsdag 20.00 uur (bijbelstudie) Tesselschadelaan 28 ROOMS-KATHOLIEKE KERK St Victorkerk: 10.00 uur eucharistieviering Ontmoetingskerk: 8.30 en 11.45 uur eucharistievieringen. In de week is er in de St Victorkerk een eucharistieviering op woensdag en zaterdag om 19.00 uur en op vrijdag om 7.45 uur. In de Ontmoetingskerk is er in de week een eucharistieviering op dinsdag en zaterdag om 9.00 en op donderdag en zaterdag om 19.00 uur. Damesbril in multi-colour Plaatselijk vertegenwoordigster is mevrouw J. I. Rietveld-Bus, Justus van Effenlaan 5, telefoon (01828) 4138. Moeders Voor Moeders beijvert zich urine van zwangere vrouwen in te zamelen voor strikt medische doeleinden. Jul. v. Stolberglaan: ma. wo. en vr. 14.30 tot 17.30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; di Iff tot 12 uur. St. Victorstraat: di. en vr. 19 tot 21 uur, do. 15.30 tot 17.30 uur. Anne Frank-centrum: di en vr 14.30 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur, wo. 18.30 tot 20.30 uur. Damesbril in zeer bijzondere vormgeving van Christian Dior Nu Atlas van Stolk Waddinxveen be zoekt is een blik in de historie wel op zijn plaats. Op 6 april 1967 nam de ge meenteraad van Rotterdam het besluit de Atlas Van Stolk in bruikleen te aan vaarden en maakte daarmede een eind aan de onzekerheid, welke na het over lijden van de heer Jacobus van Stolk om trent de uiteindelijke bestemming dezer unieke collectie was ontstaan. ding van de „keurige kunstverzameling van zijn hooggeschatten vriend A. van Stolk te Rotterdam” en menige prent in Mullers catalogus werd door hem naar het exemplaar in de Atlas Van Stolk be schreven. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 26 en 27 november 1867 komt een uitvoerige beschouwing voor omtrent een voordracht over zijn collec tie door Abraham van Stolk in de bo venzaal der Sociëteit „Harmonie” waar een groot aantal prenten was tentoon gesteld, en waar men volgens de bericht gever „eene schoone gelegenheid vond om een blik te werpen in het leven on zer voorouders, zoowel op het oorlogs veld als in de raadzaal”. In de museumzaal treft men bijvoor beeld aan kaarten (land, provincie, Ned.), kaarten naar aanleiding van his torische gebeurtenissen, zoals het ontzet van Leiden 1574, het rampjaar 1672, en kele grepen uit de geschiedenis van stadhouder Willem III die koning van Engeland wordt 1688/1689, watersnood ramp in 1809 (Over- en Nederwaard), de rubriek dagelijks leven met 16e eeuw- se prenten naar Brueghel, 16de eeuws markttafereel, 17de eeuws school tafe reel, 1700 brandspuitdemonstratie, handwerkvoorbeelden 1830, mode prenten 1850, vroeg 19de eeuws bin nenhuis, getuigschriften van Holland- sche Maatschappij van landbouw, gan zenbordspel en andere bordspelen waarschijnlijk maakt, dat ook hij in prenten was geïnteresseerd. In de Atlas Van Stolk zijn enkele prenten van zijn hand aanwezig en ook berusten daar twee reisbeschrijvingen met het relaas van reizen in Noord- en Zuid-Neder- land en Duitsland, door Gerard en zijn vrouw in 1782 en 1788 gemaakt. Ver moedelijk zijn de reisbeschrijvingen eveneens door dr. Dionijs van Nijmegen aan zijn neef geschonken en het is ook niet uitgesloten, dat diverse prenten, nu in de Atlas Van Stolk, oorspronkelijk tot de collectie van Gerard van Nijme gen of eventueel diens winkelvoorraad hebben behoord. Toen Abraham van Stolk omstreeks 1835 historieprenten begon te verzame len, was het zijl} bedoeling om voor zover mogelijk de gehele Nederlandse geschiedenis in prent bijeen te brengen, waarbij hij traditiegetrouw bij de Bata vieren begon, om in zijn eigen tijd te eindigen. Nog steeds wordt aan deze De Atlas Van Stolk is een verzameling Nederlandse historieprenten, in vakkrin gen in binnen- en buitenland reeds sinds jaar en dag bekend. Dank zij de heer Jacobus van Stolk, die, daarin gesteund door zijn vrouw, zijn gastvrij huis wa genwijd openzette voor iedere belang stellende bezoeker, om het even of diens interesse wetenschappelijk gericht was of niet, heeft de Atlas Van Stolk in steeds breder kring bekendheid verworven. Kwam het vroeger nog wel eens voor, dat iemand, op zoek naar een illustratie Foto WvW/Sjaak Noteboom Wie zich echter temidden van de drukte en de haast van onze tijd de moeite wil getroosten zich aandachtig in de prenten te verdiepen, zal spoedig gewaar worden, welke kostelijke rijkdom aan informatie deze kunnen verschaffen en steeds weer zal hem meer dan in geschreven bronnen de mens van vroeger in zijn dagelijks leven, in zijn vreugde en zijn leed tegemoet treden. Aanvankelijk zal de verzameling zeker een dilettantisch karakter hebben ge dragen: Abraham van Stolk was geen historicus en stond bovendien als fir mant van de houthandel Abraham van Stolk Zoonen midden in het Rotter damse zakenleven. Daar kwam later nóg iets anders bij: tengevolge van de poli tieke ontwikkelingen rond de jaren 1865 en 1866, toen Duitsland onder leiding van Bismarck tot eenheid kwam, viel er in ons land een zeker gevoel van on behagen te bespeuren, als gevolg van de snelle Pruisische overwinningen. In vele plaatsen werden z.g. weerbaarheids- korpsen opgericht, bestaande uit per sonen, die zich in de wapenhandel wil den oefenen, om in tijden van gevaar het vaderland te kunnen dienen. Ook in Rotterdam werd een zodanig korps op gericht en Abraham van Stolk werd tot voorzitter der vereniging en comman dant van het korps gekozen. Met hart en ziel wijdde hij zich aan deze taak en als majoor-commandant van het korps, dat in 1869 tot het Korps Koninklijke Scherpschutters werd verheven, was hij in Rotterdam een zeer bekende figuur. In 1884 trad hij op 70-jarige leeftijd uit de houthandel en legde enkele jaren later ook het commando over de scherpschutters neer. Toen kon hij zich volledig aan zijn verzameling wijden en het is zijn grote verdiente geweest, dat hij het wetenschappelijk belang van de historieprenten heeft ingezien en in deze jaren zijn verzameling boven het peh /an een particuliere liefhebberij ophiel, m 1891 ontmoette hij nl. Gerrit van Rijn, toen nog archiefambtenaar, later bibliothecaris der gemeente Rotterdam. Aan deze droeg hij op zijn verzameling te beschrijven. Van Rijn toog vol ijver doelstelling vastgehouden, zij het dat rekening houdende met de huidige op vattingen omtrent vaderlandse geschie denis, meer plaats wordt ingeruimd voor de algemene geschiedenis: de Neder landse geschiedenis kan in de tegen woordige tijd onmogelijk meer als een zelfstandige grootheid worden be schouwd. Ook worden bij gebrek aan eigentijdse prenten thans in ruime mate foto’s verworven en in voorkomende ge vallen opdrachten voor tekeningen ge geven. De verzameling, welke Abraham van Stolk bijeenbracht, gold al spoedig als zeer belangrijk. In 1863 gaf Frederik Muller, boekhandelaar, antiquaar en bibliograaf te Amsterdam en de grote kenner van Nederlandse historieprenten, het eerste deel van zijn baanbrekende „Beredeneerde Beschrijving van Neder- landsche Historieplaten, zinneprenten en historische kaarten” in het licht. In het „Voorberigt” hiervan maakte hij mei- voor een boek of tijdschrift, de „Atlas Van Stolk” te leen vroeg, tegenwoordig weet men over het algemeen wel, dat het woord Atlas hier gebruikt is in de ou derwetse betekenis van collectie; Atlas Van Stolk betekent niets anders dan verzameling prenten, bijeengebracht of in bezit van de heren Van Stolk. Het was de overgrootvader van Jacobus van Stolk, Abraham van Stolk Corne- lisz., geboren in 1814, die op ongeveer twintigjarige leeftijd historieprenten be gon te verzamelen. Dat was tijdens de strijd met België, toen het genre historie prenten nog een zekere bloei beleefde; na 1840 trad een duidelijk verval aan het licht. Het was dus wel het juiste moment een verzameling aan te leggen en Abraham van Stolk was niet de enige op dit terrein. In dezelfde jaren ontston den de verzamelingen van Frederik Muller, Van Gijn, Bodel Nijenhuis, Nij- land en Verloren van Themaat, om slechts enkele der meest bekende te noe men. Geen dezer verzamelingen is in de oorspronkelijke vorm blijven voortbe staan: de collectie Frederik Muller be vindt zich in het Rijksprentenkabinet te Amsterdam; de Atlas Bodel Nijenhuis berust in de Universiteitsbibliotheek te Leiden en door Mr. Simon van Gijn bij eengebrachte prentenverzameling vormt thans een onderdeel van het Museum Mr. Simon van Gijn te Dordrecht. De verzamelingen-Nijland en Verloren van Themaat werden in het begin dezer eeuw geveild en menig zeldzaam stuk uit beide collecties bevindt zich thans in de Atlas Van Stolk. Volgens de familie-traditie kreeg Abra ham van Stolk zijn eerste prentje als ze venjarige jongen van zijn oom dr. Dio nijs van Nijmegen. Het is zeer waar schijnlijk, dat deze de liefhebberij van zijn neef heeft aangemoedigd. Immers, deze dr. Dionijs van Nijmegen, medicus van beroep, stamde uit een bekende schildersfamilie: hij was de kleinzoon van de befaamde 18e-eeuwse Rotter damse schilder Dionijs van Nijmegen. Zijn vader, Elias van Nijmegen was ijzerhandelaar, doch diens broeder, Ge rard van Nijmegen was eveneens schil der van beroep en misschien ook kunst handelaar. Zijn vrouw, Susanna Catha rina Vijgh, vertaalde een verhandeling van de Engelsman W. Gilpin over pren ten in het Nederlands en Gerard van Nijmegen tekende de titelgravure voor deze in 1787 te Rotterdam verschenen uitgave, een omstandigheid, welke het L I's, aan het werk en Abraham van Stolk smaakte de voldoening in 1895 zelf de inleiding voor de catalogus zijner ver zameling te kunnen schrijven. Bij het bewerken van de catalogus had Van Rijn zich gehouden aan de defini tie, welke Frederik Muller van een „his torische atlas” gegeven had, nl. „een chronologisch gerangschikte verzame ling van prenten, kaarten en portretten, die de gebeurtenissen van eenig land voorstellen en de plaatsen en personen afbeelden, welke tot die voorvallen in betrekking staan”. Dit in navolging van Frederik Muller zelf met dien verstan de, dat portretten, welke niet direct met enig historisch feit in verband staan, in een afzonderlijke afdeling in alfabeti sche volgorde werden ondergebracht. Abraham van Stolk overleed in 1896 op 82-jarige leeftijd. In overeenstemming met zijn wens kwam de gehele verzame ling in het bezit van zijn oudste zoon, Jacobus van Stolk. Onder de nieuwe eigenaar werd de verzameling verder uitgebreid en het bewerken van de cata logus geregeld voortgezet. De Atlas Van Stolk is in de loop van ruim een eeuw uitgegroeid van de parti culiere liefhebberij van een jongeman tot een verzameling van duizenden pren ten; een collectie waarop steeds vaker een beroep wordt gedaan en die ook op het gebied van het onderwijs grote mo gelijkheden bergt. Voor deze categorie van belangstellenden was de Atlas Van Stolk reeds in zoverre een bekend be grip, dat er voor de illustratie van leer boeken al jaren lang op ruime schaal uit de Atlas Van Stolk wordt geput; thans is door de ruimere behuizing ook be zoek in klassikaal verband mogelijk. In verband met het speciale karakter van de verzameling een prentenbriefkaart is geen museum, aangezien de aard der objecten met zich medebrengt, dat zij niet permanent tentoongesteld kunnen worden is het gewenst een bezoek, vooral in groepsverband, van tevoren aan te kondigen. v jt- Hf h I ’’1 j i

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 7