u Pas-65 waarschijnlijk bijzonder erg in trek Op donderdagavond 2 oktober Openbaar Onderwijs gaat nota-Van Gent bespreken respect tegenover de eigen keuze van de opgroeiende mens. Mooi W’veen tegen fietspad langs kanaal ilHii I SCHOLENGEBIED AAN SNIEPWEG iè 2 Collecte op Werelddierendag GELD VOOR GOUDS DIERENDORP ooo Wiertsema _jQ. u □WBS iWili ■■■■iiiiBiiHiii Maandag begint uitreiking GEB heft op rayonkantoor Waddinxveen 13 r* II A Dit is de noordgevel jiitwiow nu in aanbouw zijnde samenwerkingsschool voor HAVOAtheneum huisvesting bieden aan 1.000 leerlingen. Ki aan de Sniepweg. Deze - O RECEPTIONISTE opleidingen ©pont GOUDA iQ 1 U itgangspunten 's'- S (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Kerkweg. Waddinxveen. tel 2079 Mavo >J—i LBO 4 <1 o I school maakt binnen afzienbare tijd een einde aan de huidige huisvesting in 17 lokalen van bestaande scholen en nood gebouwen sinds de zomer van 1973. De eerste stappen voor het HAVO/Athe- neum werden in januari 1970 gezet. Behalve de samenwerkingsschool komen aan de Sniepweg zoals de situatieschets laat zien nog meer scholen. Wat de ge dachte school voor Lager Beroeps On derwijs. (LBO) betreft zijn er twee groe peringen die hetzelfde willen bereiken: de deze zomer opgerichte „Stichting school voor lager beroepsonderwijs in Samenwerkingsverband te Waddinxveen" en de vorig jaar met hetzelfde doel voor ogen in het leven geroepen „Stichting voor Prot.-Christelijk Voortgezet On- Eigen. H. J. Zeypveld groep maakt gelijk van de gelegenheid gebruik op te merken eigenlijk tegen de hele kanaalgraverij te zijn, „omdat het wéér een bestrijden van gevolgen is en niet een wegnemen van oorzaken”. Mooi Waddinxveen wil het geld voor de aan leg van het zoetwaterkanaal liever be steden aan het bestrijden van de oorza ken van de verzilting. Terugkerend naar het provinciaal fiets padenplan geeft de kerngroep het pro vinciaal bestuur het volgende in over weging: „Als we werkelijk naar het schone, stille, gezonde, veilige, energie- loze vervoermiddel de fiets willen, moe ten we prioriteiten verleggen: verkeers deelnemer fiets, in combinatie met open baar vervoer, is no 1; de auto no 2. De auto zou meer aan banden moeten wor den gelegd, waardoor de mogelijkheid om te kunnen fietsen vanzelf geboden wordt. Wij denken bijvoorbeeld aan drastische snelheidsbeperkingen op bui tenwegen waar ook wordt gefietst, ge lijke rechten voor fietsers en automobi listen in de bebouwde kom (waar het dagelijks noodzakelijke verkeer, het ver plaatsen van een ieder van A naar B, het meest frequent is) en. de Zonderdag. Verbetering van openbaar vervoer, waar onder verlaging van de prijs, zal het aan tal auto’s terug dringen hetgeen een verruiming van de fietsmogelijkheid be tekent.” derwijs te Waddinxveen”. Verder is in hetzelfde gebied,, dat wórdt ingeklemd door de spoorlijn Alphen aan den Rijn- Gouda, Sniepweg en Kanaaldijk, een nieuwe protestants-christelijke MAVO ter vervanging van de- Koningin Wilhel- minaschool voor MAVO-onderwijs aan de Prinses Beatrixlaan gedacht. Zowel de LBO- als MAVO-school krijgen de beschikking over aparte gymnastiek- accommodaties. De waterpartijen rond het gemaal Van der Breggen en de daar bij staande woningen zullen hun plaats in dit scholengebied, waar nog 110 par keerplaatsen voor auto’s zullen komen en massale fietsenbergingen,blij ven be houden. i '1 i lh WADDINXVEEN Pas-65, het splinternieuwe bejaardenpaspoort voor Wad- dinxseners die 65 jaar en ouder zijn of in de loop van dit jaar die kenmerkende leeftijd hopen te bereiken, gaat ook in onze gemeente een begrip worden. Zoals vorige week in het Weekblad voor Waddinxveen bericht worden deze documen ten, waarvoor een grote belangstelling wordt verwacht, tussen maandag 29 sep tember tot en met vrijdag 7 november na oproep van de betrokkenen op het ge meentehuis uitgereikt. Pas-65 kost elders veelal 6,50, maar in Waddinxveen De ’PAS 65’ krijgt men bij de gemeen te voor 1,25 en men heeft er niets anders voor nodig dan een recente, on gebruikte pasfoto. Voor de eerste uitreikingsweek van 29 september t.m. 3 oktober, telkens tus sen twee en vier uur ’s middags, zullen worden opgeroepen bejaarden die wo nen aan D. van Schagenplantsoen, Jan Dorrekenskade-Oost, Nesse, Noordkade, Oranjelaan, Souburghlaan, Zuidkade (nrs. 1 t.m. 90) en Burg. Trooststraat, alsmede alle straten aan de oostzijde van de Gouwe. De echtgenoot of echt genote van een 65-plusser, die zelf nog geen 65 jaar is, maar wel is geboren in de jaren 1911 t.m. 1915, ontvangt géén persoonlijke oproep. Deze kan echter op hetzelfde tijdstip komen als vermeld op de oproep van zijn/haar echtgenoot (note). Opvoeding moet ook omvatten het leren besteden van de vrije tijd. Nu de arbeidstijd langzaam wordt terugge drongen en ook het overdreven accent op het waardevolle van de arbeid ver mindert is het goed een zwaar accent te laten vallen op het leren besteden van de vrije tijd, waarbij zelfwerkzaam heid, ontwikkeling van allerlei vaardig heden, o.a. motorisch, ludieke en tech nische, onontbeerlijke voorwaarden zijn. WADDINXVEEN Een aantal malen heeft de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening en de woningbouw op het gemeentehuis het nieuw provinciaal fiets padenplan, waarin de aanleg van (vrijliggende) wandel- en fietspaden hoge priori teit krijgt, bekeken en besproken. Zonder al te concreet te kunnen zijn heeft de commissie er aandacht voor gevraagd in het fietspadenplan de Winterdijk als re creatieve route op te nemen, evenals een mogelijkheid langs het te graven kanaal Waddinxveen-Voorburg aan te leggen fietspad. hal. Deze hal ontstaat door de samen voeging van drie gymnastieklokalen. Met de bouw van de sporthal is in totaal 2.700.000,- gemoeid. De gisteravond vergaderende gemeenteraad heeft hier voor een miljoen gulden extra beschik baar gesteld. De raadsleden waren in augustus 1973 al met 1,7 miljoen gulden over de brug gekomen. Toen werd nog gedacht dat de sporthal in het sportpark De Sniep zou kunnen worden neergezet, maar eind vorig jaar, begin dit jaar werd die afstand te groot gevonden en kreeg deze sportaccommodatie definitief een plaats bij de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, waarbij ook nog een apart gymnastieklokaal wordt neergezet. De nieuwbouw van deze WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Open baar Onderwijs belegt donderdag 2 oktober om kwart over acht ’s avonds een openbare ledenvergadering in het Gereformeerd Verenigingsgebouw om met el kaar te discussiëren over de dit voorjaar gereed gekomen concept-onderwijsnota van wethouder A. H. van Gent (Progressieven) van onderwijs. De nota wil zoals bekend een schets geven van het Waddinxveense (gemeentelijke) onderwijsbeleid in kwalitatieve zin voor de komende jaren. Het bespreken van de hele nota is om praktische redenen niet mogelijk, van daar dat de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in brieven aan de leden, ou- dercommissies, schoolraad voor het openbaar onderwijs en ouders de in de concept-onderwijsnota genoemde be leidsuitgangspunten er uit heeft gelicht om toch tot een zinvolle bespreking te kunnen komen van dit stuk. De nota is al op een tweetal vergaderingen van de raadscommissie voor onderwijszaken ter sprake gekomen en moet nog door de gemeenteraad worden behandeld. Dit is de noordgevel van de eerste fase van de school zal uiteindelijk 38 lokalen tellen en v.-<-v zkj d. tUVo ATHeMEuM Opvoeding tot democratie is een op dracht in een samenleving, die in een democratiseringsproces is opgenomen. Het gaat daarbij niet alleen om het bijbrengen van de spelregels van de staatkundige democratie, maar vooral om een aankweken van een democra tisch besef. Dan denken we aan parti cipatie en medezeggenschap van de burger niet alleen in de staat, maar ook in het gezin, de school, de kerk en an dere sociale verbanden. De sociale, geestelijke en politieke vorming die op dit moment nog maar al te vaak verwaarloosd wordt, dient een duidelijker profiel te krijgen. Reeds het jonge kind moet het gevoel krijgen voor de veranderingen die zich in onze maatschappij voltrekken en moet leren actief te participeren in de samenleving. Esthetische vorming is maar al te vaak als iets bijkomstigs beschouwd. Toch heeft ieder mens er ook recht op naar eigen opvatting onderscheid te leren maken tussen mooi en lelijk. Men zal dan tenminste enkele wegen moeten aanwijzen, op basis waarvan men zulk een onderscheid zou kunnen maken, daartrij ook weer in een houding van In Waddinxveen liggen reeds vrijliggen de fietspaden of ook voor fietsers be stemde parallelwegen langs het Noord- einde, Henegouwerweg en Beijerincklaan (vooral IJsermanweg), terwijl ook langs de te reconstrueren Kanaaldijk een vrij- liggend fietspad is gedacht. Met de pro vincie is Waddinxveen van mening dat er meer fietspaden moeten komen om dat het woon-werk (respectievelijk woon- school) verkeer in steeds toenemende mate met de fiets wordt gedaan, terwijl ook het recreatief fietsen in belangrijk heid toeneemt. Het nieuw provinciaal fietspadenplan omvat 123 kilometer aan fietspaden, die in 5 jaar gerealiseerd dienen te worden. De kerngroep Mooi Waddinxveen van de Vereniging Milieudefensie, die begin juni door de gemeente fietsend aandacht vroeg voor meer fietspaden, heeft zich in het kader van de door de provincie gevraagde inspraak tot 't Zuidhollandse college van Gedeputeerde Staten gericht. In die brief, waarin blijdschap wordt uitgesproken over het van provincie- wege stimuleren van het fietsgebruik, zegt Mooi Waddinxveen het niet eens te zijn met een eventueel aan te leggen fietspad langs het te graven zoetwater kanaal Waddinxveen-Voorburg. Dat zou namelijk nog meer ruimte vereisen en voor fietsers gevaarlijk zijn bij harde wind en mistbankvorming. De kem- WADDINX VEEN/GOUDA Evenals dat het geval is in Bodegraven en Ou- dewater heft het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en Omstreken met ingang van 1 oktober ook het rayonkantoor in het pand van de ge meentelijke dienst openbare werken en -bedrijven aan de Henegouwerweg op. Voor informaties omtrent de levering van elektriciteit en gas, aan- en afslui ten enz., dienen de Waddinxveners zich in het vervolg tot het hoofdkantoor van het GEB in Gouda, Nonnenwater 8 (van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur) te wenden. Voor het mel den van storingen is er zoals bekend het speciale storingsnummer 01820- 15767. Dit is vanuit de lucht gezien het streekdierentehuis aan de Bloemendaalseweg in Gouda. In dit tehuis wor den ook alle in Waddinxveen aangetroffen dieren ondergebracht. Het complex bestaat uit drie hallen met pa tio’s. Het op Werelddierendag in Waddinxveen in te zamelen geld gaat dit tehuis. Dit is dn situatieschets van de scholen, zoals die in het gebied dat wordt ingeklemd door de spoorlijn Alphen aan den Rijn-Gouda, Sniep weg en Knaaldijk worden gedacht. Linksonder de naar een ontwerp van architectenbureau Stuurman BV door het scholenbouwteam Midden Holland in aanbouw zijnde (eerste fase) samenwerkingsschool voor H AVO f Atheneum en rechtsboven een school voor Lager Beroeps On derwijs (LBO) en een protestants-christelijke MAVO-school. Midden onder de te bouwen sporthal (drie samengevoegde gymnostieklokalen). WADDINXVEEN Zaterdag 4 oktober is het Werelddierendag. De leerlingen van de Prof. Kohn- stammschool voor openbaar MA VO aan de Mauritslaan zullen dan weer gewoontegetrouw met de col lectebus op pad gaan voor het dier in nood. Ja, want deze jaar lijks door de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren gepropageerde geldinzameling in Waddinxveen komt helemaal ten goede aan het splinternieuwe streekdierentehuis aan de Bloe mendaalseweg in Gouda. Het woord asiel is afgedaan, omdat dit voor veel mensen nog de klank van een eindstation heeft. Dat is niet zo. Voor de dieren is het zo veel als dat maar mogelijk is een tussenstation. Het streven van de mensen achter dit streekdierente huis is, na inenting en de volledi ge gezondverklaring, de dieren weer bij de mensen onder te bren gen. In dit ’’dierendorp” is plaats voor een zeventigtal honden en een vijftigtal poezen. Er zit onder meer een volière in en onvermijde lijk ook een mortuarium. De beno digde gelden voor het dierentehuis worden bijeengebracht uit fond sen en giften. Met onder andere de gemeente Waddinxveen is nog steeds niet het overleg afgerond over de plaatselijke bijdrage in de stichtings- en exploitatiekosten. Op dit moment is het zo dat in Wad dinxveen aangetroffen zwerfdieren al een plaats krijgen in het streek dierentehuis. De gemeenten zijn namelijk wettelijk verplicht zwerf dieren op te vangen. In verband hiermee besloot de gemeenteraad in januari van dit jaar bijna twee duizend gulden over te maken aan de Goudse afdeling van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren voor de periode juni 1972-oktober 1974 mede in het kader van de volksgezondheid opgevangen dieren. I -F y WADDINXVEEN Sinds daarvoor half mei de eerste paal werd geslagen is de bouw van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum aan de Sniepweg in volle gang. De 38 lokalen tellende school, waarvan de totale bouwkosten ■f 5.100.000,- bedragen en uiteindelijk 1.000 leerlingen moet gaan huisvesten, kan er in één bouwstroom worden wor den neergezet nu bijna twee weken ge leden in Waddinxveen het bericht bin nenkwam dat het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen principiële goed keuring had verleend tot de bouw van de tweede fase. Dat betekent dat er ook geen vuiltje meer aan de lucht is voor de bij de samenwerkingsschool voor HA V O/ Atheneum neer te zetten sport- De tien uitgangspunten voor het ge meentelijk onderwijsbeleid luiden vol gens de progressieve wethouder A. H. van Gent als volgt: De leerling staat in het onderwijs centraal, niet de leerkracht en evenmin de leerstof. Het gaat om het leveren van ’’maatwerk” in plaats van ’’confectie”. Het gaat niet om overdragen van kennis alleen. Encyclopedisch onderwijs bederft het onderwijs dat gericht moet zijn op het zelf leren denken, het zelf leren studeren. Kinderen moeten reeds vroeg een open en kritische houding leren krijgen. Ken nis is onontbeerlijk daarbij, maar zij moet wel in gedoseerde mate worden overgedragen. Een democratische opvoeding brengt met zich het leren dragen van verant woordelijkheid en het leren nemen van eigen beslissingen. Verder brengt zij met zich het besef te leven in een plurifor me maatschappij, waarin verdraagzaam heid de plaats inneemt van fanatisme. Verdraagzaamheid veronderstelt tegen stellingen tussen de verschillende men- sen en maatschappijvisies. Het kind heeft er recht op reeds vroeg te weten dat verdraagzaamheid nodig is, indien er sprake is van tegenstellingen. Deze behoren niet verdoezeld te worden. Het gaat bij de opvoeding niet al leen om kennis maar o.a. ook om ge- voelsontplooiing. De mens is meer dan lichaam en intellect. Zijn muzische en ludieke potenties ,maar ook eigenschap pen als flair, teamgeest en durf, moeten tot ontplooiing gebracht worden en moeten bovendien gevormd worden. De gedachte, dat in ieder mens reeds alles aanwezig is, dat slechts op ontdooiing wacht is een naieve gedachte. De lichamelijke opvoeding is een wezenlijk onderdeel van het totale op- voedingsproces. Daarom moet in ons onderwijs de motorische aanleg tot ont wikkeling worden gebracht. Bij opvoeding hoort ook gewetens vorming. Het gaat daarbij niet om het opleggen van bepaalde regels van goed en kwaad maar wel om het leren we gen van goed en kwaad, om het leren beseffen dat goed en kwaad ook tijd en plaatsgebonden zijn, om te leren dat er een evenwicht bestaat tussen het eigen belang en het gemeenschappelijk belang, om te leren dat men tot ge wetensvolle beslissingen moet komen, waarbij overigens de beslissing niet wordt opgelegd, maar zelf wordt geno men. slechts 1,25. Pas-65, het kan niet genoeg worden herhaald, is een klein, modern kaartje dat grote voordelen biedt. Op vertoon ervan krijgt men in het land heel wat reducties: op het reizen per tram of bus bijvoor beeld, dus het zgn. locale en regionale vervoer, overal in het land; op het hu ren van een vakantiehuisje ;op de toe gangsprijs voor een sportwedstrijd; op een bioscoopkaartje; op het lidmaat schap van een hengelsportvereniging; op het lenen van boeken uit de biblio theek; op de entreeprijs van een mu seum; op het gebruik van allerlei re creatievoorzieningen; op het nefnen van speciale danslessen voor ouderen (heel populair en verrassend gezellig). Bovendien: In Waddinxveen geeft het pasje recht op een veel goedkopere duik in onze zwembaden en bestaat de mo gelijkheid culturele manifestaties tegen gereduceerde toegangsprijzen bij te wo nen. Maar er is meer. Pas-65 kan ook gebruikt worden als legitimatiebewijs bij banken en postkantoren. Pas-65 is dus eigenlijk een waardepapier; u zult bemerken dat zeer velen u er straks om zullen benijden. Nogmaals: Pas-65 is er, zoals de naam al zegt, voor ie dere Nederlander die de 65 gepasseerd is. Maar ook voor iemand die getrouwd is met een 65-plusser en zelf 60 jaar of ouder is. Samen zijn dat meer dan 1,4 miljoen Nederlanders. Het pasje wordt maar één keer uitgereikt en hoeft dus niet verlengd of vernieuwd te worden. Dat is gemakkelijk en goedkoop. it

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9